Buitenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. TRANSVAAL. gedachte aan een ongeluk is uitgesloten. Blijft alleen te denken over, dat het aanvallig meisje ontvreemd is. Onmiddellijk is in alle richtingen getelegrafeerd, zoodat de politie overal een wakend oog zal houden. Het signa lement is tamelijk lang, slank, eenigszins blozende gelaatskleur, haar blond, lang en krullend, blootshoofd, voorhoofd boog, neus en mond gewoon, kin rond, gekleed met katoenen, rose gestreepte japon met korte mouweD, witte schort of boezelaar, korte zwarte kousen, de kuiten bloot latende, hooge lederen knooplaarsjes. Nader is vernomen, dat het vermoeden bestaat, dat het kind outvoerd is door twee ontslagen Zwitsersche werklieden, f 1000 belooning is uitgeloofd voor het vinden en f 500 voor het geven van inlichtingen die tot ontdekking lei ten. De marécbaussées en een groot aantal belanghebbenden zoeken tot zelfs in Duitschland, tot nu toe teverg eefs. (Zie 3e pag.) Vergadering van den Raad der gemeente Winkel, gehou den op Dinsdag 21 Augustus 1900, des voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onder dankzegging aan den Secretaris goedgekeurd. Wordt aangeboden de door Burg. en Weth. opgemaakte begrooting der inkom sten en uitgaven voor het dienstjaar 1901. In verband met deze aanbieding wordt het in de vorige vergadering ter zijde gelegde adres van de Afdeeling Winkel van Het Witte Kruis, houdende verzoek om de atdeeling een jaarlijksche subsidie te verleenen van f 100.(de kerkvoogdij had bereids f100.subsidie toegestaan), daar de uitgaven de ontvangsten jaar lijks met een bedrag van f 200. overschrijden, weder in behandeling ge nomen. Daar de stand der gemeentebegrooting voor 1901 van dien aard is, dat zonder be zwaar een subsidie ad f100.voordien dienst verleend zal kunnen worden, deelt de heer Breebaart mede, dat bij toeken ning der subsidie, de afdeeling het zeker nog jaren zal kunnen volhouden en alzoo hec tonnenstelsel daardoor in stand kun nen blijven, wat, mot het oog op den gunatigen gezondheidstoestand in de ge meente gedurende de laatste jaren, zeer zeker nuttig en gewenscht is. De heer Breebaart zou liever de sub sidie nü willen verleenen, dan wachten tot de fondsen van de afdeeling geheel zouden zijn uitgeput, daar de gemeente nu slechts met f 100.behoeft te steunen. De heer Timmerman vraagt, of de kosten tegenwoordig zooveel grooter zijn dan vroeger, daar de afdeeling zich voor heen altijd zonder subsidie heeft gered. De hoer Breebaart zegt, dat de laatste jaren veel minder van het Hoofdbestuur wordt ontvangen. De heer Over acht het verleenen eener subsidis min of meer een bezwaar voor de gemeente en verwijst naar naburige gemeenten, waar ook geen tonnenstelsel is. De heer Breebaart meent, dat de in voering van het tonnenstelsel als een voordeel voor de gemeente kan gelden. De Slooves ziet het voordeel er geens zins van in. De heer Breebaart wijst op het bijna geheel nie'. meer voorkomen van besmet telijke ziekten. De heer Slooves betwijfelt, of dit aan het tonnenstelsel mag worden toege schreven; hij gelooft, dat besmetteljjke ziekten overal kunnen heerschen. De heer Breebaart meent, dat de aan- leidende oorzaak veelal vuile alooten zijn, hij zou het dan ook betreuren, als de zaak door te weinig belangstelling opge heven zou moeten worden.Voorzitter is van oordeel, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat met der tijd, als do groenten verbouw wat hooger vlucht zal hebben genomen, de faecaliën meer waarde zullen krijgen. De heer Breebaart stelt voor, de sub sidie te verleenen onder voorwaarde, dat het telkenjare opnieuw aangevraagd moet worden. Daar het blijven bestaan van het ton nenstelsel met het oog op de gezondheid ook door Voorzitter in het belang der gemeente wordt geacht, is deze niet onge negen voor het jaar 1901 een subsidie te verleenen. Diensvolgens wordt met zes stemmen besloten. De heer Slooves stemde tegen. Hierna wordt overgegaan tot het onder zoek der ingekomen begrooting van het Armbestuur voor deu dienst 1901. Daar blijkt, dat de ontvangsten en uitgaven de uitgetrokken posten volko men wettigen en subsidie-aanvrage ad f 8200 alle recht van bestaan heelt, wordt besloten, deze begrooting goed te keuren en vast te stellen, sluitende in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 4678.445. Vervolgens is aan de beurt van onder zoek de rekening van het Armbestuur over 1899. De heer Vries, penningmeester van het Armbestuur, is ter vergadering tegen woordig, ten einde, zoo noodig, de ver schillende posten toe te lichten. Vóór den aanvang van dat onderzoek verlaat de heer Timmerman, ingevolge art. 24 der Gemeentewet, de vergadering. Bij het onderzoek bljjkt, dat de ont vangsten en uitgaven, behoudens een klein abuis, ia overeenstemming zijn met de overgelegde bescheiden en alzoo vol strekt geen aanleiding tot bedenkingen geven, wr.arom met algemeene stemmen wordt besloten, deze rekening goed te keuren en vaat te stellen in ontvang tot een bedrag van f 49S4.395 en in uitgaaf tot een b;drag vau f 4929 4a, sluitende alzoo met een batig saldo van f 54 94°. Den heet Vries wordt hierna bij monde van den Voorzitter door den Raad dank gebracht voor zjju juist gehouden beheer, waarop deze (in rijm) repliceert: „Ik betuig deu heeren wederkeerig mijn dank voor de grootere toelage mij [gegund, Wegens het meerdere werk, 't welk van jaar tot jaar steeds toeneemt op dit [punt, Doch door het flink behartigen der zaak, geraakt allengs men er beter in [thuis, En daarom draait mij het in de [rekening gemaakt abuis." Wegens periodieke aftreding van de heeren Breebaart en N obel als leden vsd het College van zetters worden, bij stemming, ter benoeming voorgedragen: No. 1 de heer Breebaart, No. 2 de beer A. Nobel, No. 3 de heer Over, No. 4 de heerC. Meurs. Ten slotte wordt gelezen een adres van het Bestuur der Westfriesche Kanaal- vereenigicg, waarin opnieuw het verzoek wordt gedaan,voor de tot-stand-koming van het kanaal, als blijk van belangstelling, een geldelijke bijdrage te verleenen, daar dit van invloed ook kan zijn op de stemming van de Rijks- en Provinciale regeeringen. De beer Breebaart is er voor iets te doen; de polder Waard en Groet geeft t 5000.— en het zou spreker niet verwonderen, als die som nog werd verhoogd, wanneer ook andere colleges meer belangstelling gingen toonen. Voorzitter zegt, bij de behandeling van het 't vorig jaar ingekomen verzoek, te hebben voorgesteld een subsidie vau f 1000.te verleenen, welk voorstel toen is afgestemd gewordendesniettegen staande is hij bereid, zoo de raad zulks mocht verlangen, opnieuw een voorstel in dien geest te doen, wat na eenige bespreking ten gevolge heeft, dat voor zitter wederom voorstelt, het Kanaalplan met f 1000.te steunen. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt mot 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Sioos,Slooves, Over en Nobel. Vóór de heeren Timmer man, Breebaart enVoorzitter. In omvraag zegt de heer Timmerman, dat hem zooeven is meegedeeld, dat de slootkant in 't dorp ongeveer ter plaatse van Muller afbrokkelt, wat hoofdzakelijk schijnt veroorzaakt te worden door los- loopende kippen. Nadat Voorzitter belooft, hiernaar eens een onderzoek te zullen doen instellen, wordt nog na een korte bespreking op voorstel van Voorzitter besloten, eens een proef te nemen met een gedeelte van den slootkant met klimop te beplanten, waarna de vergadering wordt gesloten en men in comité gaat, ter bespreking van het onderwijs met betrekking tot de vacature te Lutjewinkel. Wieringen. Op den 6den September a. s. hopen de heer J. Post Sr. en Echtgenoote den dag te herdenken, waarop zij voor 60 jaren in den echt werden verbonden. Slechts weinigen zal dit groote voorrecht ten deel vallen, dus is 't wel iets dat vermelding verdient. Beiden genieten nog een zeer goede gezondheid. W ieringen, Jl. Dinsdag werd door de School commissie met de kinderen der hoogste klassen een reisje naar Alkmaar enBergen gemaakt. Door mooi weder begunstigd, werd eerst Alkmaar bekeken, en daarna per rijtuig de reis naar Bergen voort gezet. Des avonds bij thuiskomst waren al len recht voldaan over het mooie en schoone feest, hun dion dag bereid. Op 31 Aug. a.s. zal voor de overige kinderen een feestdag worden georganiseerd in 't dorp Hippolytushoef. Gelukkig atgeloopen. Toen Donderdagavond de stoker van de trein van HAARLEM naar LEIDEN nog op de machine wilde springen toen deze reeds in beweging was, stapte hij mis en werd een eind door de machine medegesleurd. Tot groote verbazing der omstanders, waarvan een van schrik be wusteloos neerviel, kwam de man er met eenige kwetsuren ai. Ongelukken. In de melkfabriek in de Klaterbuurt, nabij de RIJP is Donderdag een ODgeluk gebeurd. Bij het plaatsen van den stoom ketel geraakte de werkman J. B., van Purmerend, onder den ketel, zoodat zijn eene been verbrijzeld en het ander geheel gespleten is. Dr. van Vliet van de Rijp verleende de eerste hulp. De patiënt is vervolgens per tram naar Purmerend vervoerd. Niet vlaggen! De gemeentevlag te OUD-BEIERLAND is versleten. In de jongste zitting van den raad stelde de burgemeester voor het aanschaffen van een nieuwe vlag, welk voorstel met meerderheid van stemmen werd verworpen Ontvoord. Sedert twee dagen was te VENLOO het 5-jarig dochtertje van den heer Max, dat een bezoek aan haar grootmoeder zou brengen, verdwenen. Een broeder vaD het meisje ging per fiets naar het naburige Duitsche plaatsje Straalen en had het geluk zijn zusje in gezelschap van een Duitscher te vinden. De man, die het kind ontvoerd had, werd gear- resteerd. Anna Panlowna, 24 Aug. Gisteren schrok het paard van den heer J. H. nabij het station, sloeg alles kort en klein en vloog als een pijl uit den boog weg, den Leeuwenkuil en Grasweg door. De timmermansknecht F. Z., die het hollende dier zag aankomen, nam oen plank, waarmede hij het een klap tegen den kop gaf er, wist toen handig 't leidsel te vatten, waardoor hg het dier spoedig tot stilstaan had gebracht. Door zijne kloekmoedige daad heeft hij waar schijnlijk ongelukken voorkomen. De voerman is met den schrik vrijgekomen. Anna Paulnwmi, 24 Aug. Op a. s. Dinsdag 28 Aug. zal alhier de verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad. Auna Panlowna, 24 Aug. De joDgeling L. Vi-ser, werkzaam aan het station alhier, heeft jnet goed gevolg examen afgelegd voor de telegraphie. Polei owzicM der weet Hoe meer de dagen der presidentsver kiezing in detVereenigde Staten nadeien, hoe sterker de republikeinen zich inspan nen, om de natie op hunne zijde te krijgen. Doch er zijn zoo eenige punten, die het grootste deel der Amerikanen volstrekt niet aanstaan, zoodat het eene verbazende moeite zal kosten, om het publiek daar mede te verzocuen. De meeste Amerikanen houden nu eenmaal niet van de verove ringspolitiek, die de regeering van Mc. Kinley kenmerkt. Zij vinden Amerika groot genoeg, om aan alle eischen eener uitbreidingspolitiek te kunnen voldoen, meonen, dat 's lands regeering uitsluitend hare krachten moet aanwenden om de hulpbronnen binnen de eigen grenzen te ontwikkelen en schuwen alle verspillingen van goed en bloed, in uitheemsche streken ten offer gebracht. Vooral het bezit der Philippijnen en de onafgebroken krijg, die sedert maanden op Luzon woedt, heeft dezen volbloed- Amerikanen een wapen in de hand gegeven, om Mc. Kinley's politiek te be strijden. Geen wonder dus, dat de Unie- regeering er op uit is, om de tegenpartij dit gevaarlijke wapen to ontrukken. Daarom moet en zal het op de Philip pijnen vrede zijn, en daar dit nu niet door de wapenen kan geschieden, heeft men den weg der onderhandelingen inge slagen. DeAmerikanen hebben den Phiüppino's belangrijke concessies aangeboden, doch daar Aguinaldo en de zijnen zeer goed weten, waar hun de schoen wringt, hebben zij hunnerzijds ook hunne voorwaarden geBteld. Zoo eischen de Phiüppino's1. algemeene amnestie2. waarborg van veiligheid voor allen, die zich bij de Vereenigde Staten aansluiten 3. erkenning van de rangen en graden, welke in het leger der Phiüp pino's worden bekleed 4. ondersteuning van invaliden, weduwen en weezen5. vrije uitoefening der porsoonlijke rechten; 6. verordeningen voor het sluiten der vijandelijkheden; 7. onmiddellijke instel ling van een burgerlijk bestuur; 8. ver banning van de monnikenorden. Generaal Mc. Arthur heeft namens de Amerikaansche regeering laten weten, dat hij zich in hoofdzaak met dit programma kan vereenigen. Alleen kan den eilanders het dragen van wapenen niet worden toegestaan, doch daar dezen zeer goed weten, dat de bevolking in schiet- en zijgeweer haar grondwet vindt, zijn zij op dit punt onverzettelijk. Intusschen is door het vertrek van het meerendeel der Amerikaansche troepen naar China,de kleine oorlog opLuzon feller dan ooit ontbiand, zoodat ook daardoor de passificatie nog tot de vrome wenschen behoort. Naast die der Philippijnen, blijft de Chineesche kwestie een lastig ding voor de Unie-regeering. Zonder toestemming van het parlement, is daar aan een ge wapende actie deelgenomen, zijn daarvoor belangrijke geldsommen uitgegeven, waar voor de democraten de regeering zeker ter verantwoording zullen roepen. De regeering zal er dan wel op wijzen, dat het niet naar een „pachtgebied" in China verlangt, doch dat alleen de groote handelsbelangen der Vereenigde Staten haar tot deelneming aan den tocht naar Peking gedreven hebben. De vraag blijft nu over, wat Amerika, wat de Europeanen nu verder in het Hemelsche Rijk zullen aanvangen. Met zijdeüngsche blikken begluren de ver bonden mogendheden elkander, daar de een den ander verdenkt, in troebel water te willen visschen. In Japan heeft men wantrouwend het oog op Rusland en Duitschland gevestigd. Het is toch vrij zeker, dat Rusland een veroveringsoorlog in Mantsjoerije voert. Reeds heeft het den rechteroever van de Amoer bezet; èn de geluk wenschen van den Czaar aan den bevelvoerenden generaal, èn de onderscheidingen, aan de troepen uitgereikt, èn de belangrijkheid van den stroom voor Aziatisch-Rusland, doen vermoeden, dat Rusland zich niet meer uit dit gebied zal terugtrekken. Japan heeft reeds als zijn wensch te kennen gegeven, dat de sferen van invloed in China niet zullen worden verscherpt. Het zal zich beslist moeten verzetten tegen de verbrokkeling van China, daar het dit in strijd zou achten met de groote belangen, die het in Oost-Azië heeft te beb&rtigen. Frnnkrijk's minister van buitenlandsch^ zaken, de heer Delcassé, heeft in eene rede te Foix gezinspeeld op de gevaren, die de gebeurtenissen daar ginds met zich kannen brengen. Onder meer zei de heer Delcassé „Om het Chineesche probleem op te lossen, is het voor de mogendheden allereerst noo dig, dat zij goed weten, wat zij willen; dat zij nie:s willen, dat het gemeen overleg zou kunnen schaden, en dat zij dat blijven willen tot het eind toe. Welke ook de bijzondere inzichten van de ver schillende mogendheden mogen zijn, ik onderstel dat zij haar eischen zullen af meten Daar wat voor China mogelijk is, en vooral, dat zij er zich voor zullen wachten, om onmogelijke eischen te formuleeren, betgeen do eendracht zou vernielen, wantrouwen zou opwekken en misschien gevaarlijke misverstanden zou doen ontstaan." Welke bjjzondere wenschen elk voor zich ook moge koesteren, het blij kt,dat men het tegenover Engeland's plannen gezamenlijk eens in. Men heeft niet willen toestaan, dat Engeland het militaire poli tie—toezicht in het dal van de Jangt-se- Kiang alleen zou uitoefenen. Engeland heeft er in moeten toestemmen, dat ook andere troepen te Sjanghai' aan land werden gezet, ja, zelfs goed moeten vin den, dat de Chineesche vloot door de gezamenlijke gezagvoerders in het oog zal worden gehouden. Voor Engeland's oppermacht ter zee is dit zeker een biltere pil om te slikken, waarvoor lord Salisbury te eeniger tijd zal moeten bloeden. Opmerkelijk is het, dat er zich uit den Chineesehen warwinkel langzamerhand twee combinaties groepeeren, en wel En geland, Amerika en Japan, en Duitsch land, Frankrijk en Rusland. In Japan pleit men sterk voor een samengaan met de Angelsaksische rijken, terwijl de toenadering tusschen Duitsch land en Frankrijk, met inbegrip van Rusland, met den dag toeneemt. Fransche en Duitsche oorlogsschepen passeeren elk ander onder den uitroep van„Vive 1'Allemagne!" en „Hoch Frankreichl"; uit louter kameraadschap zal de Sédan-dag dit jaar geen officiëel karakter dragen en ten slotte weet de „Local Anzeiger," een ernstig Duitseh blad, mede te deelen, dat tusschen Duitschland en Frankrijk een militair verbond is gesloten. Wel roffelt de nationale pers in Frank rijk er nog altijd lustig op los, doch ze kan geen breede schaar van wraakgierigo strijders meer onder de wapens brengen. De werkende klasse wenscht verbroedering met de millioenen gelijkgezinden aan genen kant der Vogezende nijvere burgerstand schuwt den oorlog als den grootsten vijand zijner persoonlijke belangen. Zoo slinkt het getal revanche-mannen langzamerhand in, totdat het alleen nog zal bestaan uit personen, die hopen, dat uit den chaos van een oorlog een nieuwen staats- en regeering8vorm te voorschijn zal komen. Gelukkig voor Rochefort c.s., blijft nog altijd Engeland over, om aan den haak te pikken. De oude revolutionnair is nu een volbloed strijder voor het goed recht der Boeren. Ter herinne ring aan de heldendaden van De Wet, en niet minder om de Engelschen te prikkelen, heeft hij thans voorgesteld, om een der straten van Parijs naar den Vrijstaatschen aanvoerder te noemen. Dit hebben de Franschen met de Cze- chen gemeen, dat zij een bijzondere voorliefde hebben, om hunne tegen standers door tal van kleinzieligheden te kwetsen. Zoo heeft thans een raadslid te Praag in allen ernst voorgesteld, om aan de tramkoetsiers te verbieden, tegen hunne Duitsche passagiers Duitseh te spreken. Nog erger is het, dat dit voorstel naar een commissie van onderzoek werd verwezen. Wat moet de haat tusschen Czechen en Duitschers innig zijn, wanneer men tot dergelijke middelen zijn toevlucht gaat nemen. Zeker om het goede voorbeeld van Czechen en Duitschers te volgen, slingeren de Roemenen en Bulgaren elkander ook sedert eenige dagen allerlei lieflijkheden naar het hoofd. Roemenië kan het noode verkroppen, dat het vorstendom Bulgarije, in weinige jaren zijn gelijke en mededinger op het Balkanschiereiland is geworden. De poppen zijn nu aan het dansen geraakt, doordat een Bulgaarsch student een Roemeensch professor heeft vermoord. Dat gaf een lawaai in de couranten, zonder eind.De wederzijdeche regeeringen hebben zich met het geval bemoeid, waardoor het van kwaad tot erger kwam. Nu zouden ze elkander met hunne legers van 200.000 man wel gaarne in het haar vliegen, doch de toeziende voogden achten den dag nog niet gekomen, om de Balkan-geschillen te beslechten. China geeft voorloopig genoeg werk aan den winkel, dus tot later. Schagen, 25 Augustus 1900. Met de inspuitingen met serum tegen vlekziekte zijn reeds belangrijke resultaten verkregen. Zoo is een varken van J. v. d. S. alhier, dat reeds aan vlekziekte leed, na de inspuiting totaal genezen en zijn var kens van P. S. te Anna Paulowna, die verdacht van de ziekte waren, mede na de inspuiting volkomen hersteld. ITet heerenhuis te Scha- gon vau den heer C. Boonacker, j. 1. Woensdag geveild in het lokaal van den heer Langenegger ten ov. rstaan van den Notarie G. Vrijburg, is opgehouden op t 6010.—. De heer E liluijver te Kolhorn heeft voor de hem aangeboden eandidatnur voor deProvinciale Staten t>e- dankt.. De afd. Schagen der Lib. Unie heeft d .arom tegen a. s. Dinsdag weder eene ieJeavergHdering uitgeschreven om opnieuw een candidaat te stellen. V r ij d a g bezocht de be- kende Zweedschelandbouwkundige Hansüon onze en omliggende ge meenten. De heer De Gier vergezelde genoemden heer naar Wieringerwaard. Het Bestuur van onsVee- fonds ontving weder de lijding, dat een uitstekende vette koe in het abattoir te Amsterdam ia afgekeurd. Dit is de 2e in Augustus. Den 2^n September zal in het lokaal „Cérèa" alhier eene alge meene repetitie gehouden wor den van de Staafoefeningen, den 9den tePurmerend op de gewesteljjke gym- nastiek-uitvoering te geven.Aan deze repe titie, die onder leiding van een der Hoofd bestuurders zal plaats hebben, zal worden deelgenomen door de gymnastiekvereni gingen te Wieringerwaard, Barsingerhorn, Winkel, N. Niedorp en Schagen. In eene heden-, Zaterdagavond, te houden vergadering zal beslist worden of „Ly- curgus" als vereeniging de gewestelijke uitvoering zal meemaken. De Coöperatieve Ver eeniging tot aankoop van Veevoeder enz., alhier,opgericht 1887. heeft tegen den 5 Septb. aanbesteed do levering van 600.000 k 700.000 Murwe Lijnzaadkoeken, te leveren in 6 termijnen, franco stations SchageD, Anna Paulowna en Lutjewinkel, en per scheeps gelegenheid te Wieringen en van pi. m. 50.000 Kilo Thomas- phosphaat, te leveren tegen 15 Septb., tranco stations Schagen, Anna Paulowna, Lutjewinkel, en per scheepsgelegenheid te 't Zand. De 2de Coöperatieve Vereeniging- tot aankoop van veevoeder, enz. heeft de levering van 16 k 17000 K. G. lijnkoeken gegund aan den heer A. Pieters te Haren, voor t 10.70 de 104 koeken, gehalte 33 °/o eiwit, 10 vet en 13'/2 °/o water. Als dekoopmanper rijwiel het station verlaat, kan men op een vlugge markt voor de vette koeien rekenen. Dit bleek ook weder Donderdag j. 1. Er was zeker in Amsterdam groote behoefte, want reeds op den avond van Woeusdag werden er zaken gedaan. De geheele aanvoer ging tegen flinke prijzen vlug van de hand. Voor prima qualiteit werd zelfs 33 Yj cent ontvangen. Het fonds boekte 54 stuks. Ook in vette schapen was meer leven dan de vorige week. Schapen, die 14 dagen geleden 26 gld. konden gelden, brachten nu f 27.50 op. Koeler weer en een gunstiger Loudensche markt brachten dien ommekeer te weeg. In de lammeren ging het trekkend. De aanvoer overtrof verre de vraag, zoodat dan ook een deel onverkocht naar elders ging. Yette varkens, gelde koeien en kalfkoeien bleven vrijwel onveranderd. De boter ging nog een tikje omhoog, zoo ook de nog vrij belangrijke aanvoer van eieren. Opmerkelijk is het, dat het marktbezoek thans weder wekelijks toe neemt. Het best is dit waar te nemen bij den ochtendtrein uit het zuiden. De grootste drukte bij den landbouwer en veehouder is dan ook weer achter den rug, waarmede de natuurlijke beletselen om aan het marktleven deel te nemen zijn vervallen. Over Christiaan de Wet, den man, op wien aller oog nu is gevestigd, deelt de correspondent van de Daily Telegraph in een brief zoo het een en ander mede. Deze bijzonderheden is hij te weten gekomen van een jongen Engelschman, die door De Wet gehaald was om voor de gewonden te zorgen van het Derbyshire-militie-bataljon. „Christiaan de Wet," vertelde de jonge Engelschman, „was streng, maar vriendelijk. Hij sprak openlijk. Methuen, zeide hij, was onderweg en nog op 40 KM. afstands. Zijn opmerkingen over dien Engelschen generaal waren niet wat men met den besten wil ter wereld vleiend of zelfs zacht van oordeel zou kunnen noemen. „Methuen/ zeide de Wet, „zal morgenavond hier zijn heeft hij niet te veel troepen bij zich, dan vecht ik met hem, anders trek ik terug.*' Den volgenden ochtend zeide hij, dat Methuen nu op 25 KM. afstands was. „De Boeren hebben een volmaakt netwerk van seinposten ingesteld, vanwaar helio's en lichten elke beweging van de Engelschen aangeven, maar zij gebruiken die seinen anders dan de Engelschen, alleen voor gewichtige berichten en houden de standplaats van de seiners overigens zoo verborgen mogelijk. Hun verkennersdienst scheen ook zeer volledig. De burgers praatten met het ambulance personeel zij konden niet overwonnen worden, zeiden zij. Zoover toen was na te gaan, bestond De Wet's commando uit omtrent 1500 man met vier kanonnen. Patronen waren er genoeg, maar granaten niet veel. De volgenden dag kwam Methuen, en De Wet zeide tot de doktoren en de verplegers van dc ambulance: „Het best wat gij doen kunt, is van hier te gaan, want deze plaats wordt stellig gebom bardeerd. Ga meê, ik zal u ergens brengen waar gg zonder eenig gevaar het vechten kunt zien.u Hij leidde hen eenige mijlen weg en bracht ze op een nek in de heuvelen Een aantal schapen zouden hun gestuurd worden om te slachten, maar later kwam er een boodschap, dat hij er kun geen vijftien kon geven, gelijk overeengekomen was, maar zooveel als lig er missen kon „Toen het gevecht begon, hadden zij een prachtig panorama van de bewegingen. De yeomanry leek met groote soelheid heen en weer te rijden over het heele terrein, en zij drongen dapper op de Boeren in.Maar dezen namen het geval zeer kalui op, en maakten het zich nooit over een of ander punt druk.

Schager Courant | 1900 | | pagina 2