INGEZONDEN. twee minder en een paar wisten te ontkomen met slechts geringe brandwon den. Ook de dominé moet zich heel erg gebrand hebben. Spoedig waren drie dokters op de plaats des onheils om de ongelukkigen te verbinden. Men vreest, dat er voor één van hen levens gevaar bestaat. Van den inboedel is nog veel gered kunnen worden. Van de levende have zijn 3 varkens verbrand. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Zijdewind had Maan dag eene geanimeerde Harddraverij plaats, waarvan de uitslag was als volgt le prijs de heer J. Koemeester, Zijdewind. 2e A. Strijbis, Oude Niedorp. 3e J. Bakker, Zijdewind. Tot Voorzitter van de Banne SSint Maarten werd 10 dezer gekozen de heer K. Blom Dz., en tot lid van het Dagelijksch bestuur de heer P. Bruin. Beide vacatures waren ontstaan door het overigden van den heer W. Schermerhorn. Te Broek op Langendijli heelt de gemeenteraad in de 1.1. Maandag gehouden raadsvergadering op verzoek eervol ontslag verleend aan het Hoofd der openbare school, den heer T. J. Kuipers. Daarde waterwerken te Callantsoog een onderwerp van blijvende belangstelling voor ons zijn, hebben wij Zondag opnieuw een kijkje aan het strand genomen. Wij hebben met genoegen gezien, dat er gang in het werk zit. Het vijfde en zesde hoofd, naderen reeds hunne voltooiing. Ruim 90 man zijn onder bekwame leiding, dagelijks druk in de weer om het inspan nende werk te verrichten. De eerste dammen liggen op een ouderlingen afstand van 200 M., terwijl dit verschil bij de laatste 300 M. bedraagt. Men deelde ons mede, dat zoo noodig daar tusschen op 150 M. nieuwe hoofden gelegd kunnen worden. Strand en duinen nemen bij d>m dag in kracht toe. Van een zacht sfloopend strand is geen sprake meer. 't Heeft er veel van, dat langs de waterlijn een breede, tot aan het duin oploopende zanddijk is opgeworpen. Hier en daar beginnen zich reeds nollen te vormen de voorloopers van nieuwe duinen. De jongste Augu8tusstorm heeft aan de werken niet de minste schade veroorzaakt. Lnchtkasteelen. Zondag zou er te Don Delder' een luchtballon opgaan. Dat was voor velen in Hollands Noordeikwartier een evenement. Met dén middagtrein gingen dan ook een vrij groot getal nieuwsgie rigen naar „Tivoli4, om van het schouw spel te genieten, of zijne kennis te vermeerderen. In Den Helder zelf scheen de belang stelling niet groot te zijnvoor het ge bouw althans zagen de treinreizigers niets dan een paar politie-agenten rustig op en neer stappen, en op het terrein zelf, achter het gebouw, niet meer dan een twintigtal bezoekers en eenige leden van de Kleine Marine-kapel. Vele vragende oogen weidden over de grasvlakte en zochten den ballon. De vulling moest toch al begonnen zijn?! Waar was de mand, waar de luchtreiziger, waar de gasleiding Iedere nieuw-aankomende toonde betzelfde nieuwsgierige gezicht als zijn reeds gezeten voorgangers. Eindelijk ging er een luchtballonnetje de hoogte in en later nog een, beiden van papier en gevuld met warme lucht. De groote ballon bleef onzichtbaar tot even over half vijf, toen de ondernemer der vermakelijkheid zijn heele lucht- machine, bestaande uit een ouden blik ken trommel, waaronder een blikken waschkommetje met spiritus, midden op het grasveld plaatste en wat aan 't rege len ging van een paar touwtjes, han gende aan een hoogen, schuin opgerichten staak. De ballon kwam een papieren Wat een teleurstellingHet ding werd ge vuld met heete lucht en voorzien van een busje met brandend spiritus. Toen de hoogte inMaar dat was mis. Het papier vatte vlam en eer de ballon boven de boomen zichtbaar was voor de omstan ders, daalde bij in assche neder, net als de luchtkasteelen van de bezoekers, die voor iets grootsch waren uitgegaan en met teleurgestelde verwachtingen weer huis waarts konden keeren. ,'t Is een schandaal voor het Nieuwe- diep* zei een werkman, die ook een het vertrek begonnen. Zoo werden er uit Pretoria in een kolenwagen 54 personen vervoerd, blootgesteld aan regen en koude, en dan nog verstoken van het noodigste, brood en drinken. Schande roepen de reizigers over de Engelsche regeering, om menschen, die de onzijdigheid niet in het minst hebben geschonden, op zulk een wijze naar Holland te laten vervoeren. Verscheidenen zullen zich dan ook bij haar beklagen. Valkoog, 10 Septb. 1900 rv. -van Albada, De heer J. Wagemaker achtereenvolgens op de gewelven en op voor het 2e ged. van het notariëele Dezer dagen nu begaf zich een werkman den heer Keesels met een kind het aangkoor en werden dan telkens door het kind noodkreten geslaakt. Alleen van het koor konden die kreten op de plaats van S. worden vernomen en de getuigen verklaarden, dat zij op den morgen van de miedaad gekerm hadden gehoord, dat geheel en al over eenkwam met de kreten, thans door het kind geslaakt. Waarschijn lijk is dus de misdaad op het koor gepleegd en later het lijkje naar de geweiven gedragen. Nog wordt medegedeeld, dat, toen de gepensionneerde brievenbesteller J. op den morgen der misdaad den koster van het zangkoor zag komen, deze laatste blijkbaar schrok, toen hij zag, dat zich iemand in de kerk bevond. De koster moet daarbij J. met zulke woedende blikken tot aan den uitgang hebben vervolgd, dat J. er bang van werd en zich verlicht gevoelde, toen hij het kerk gebouw had verlaten. Do loting zal plaats hebben te Scha- gen, voor de gemeenten Schagen, Bar- singerhorn, Haringcarspel, St. Maarten, Zijpe, Anca Paulowna, Callantsoog en Wieringerwaard, op Woensdag den 17 Oct., des v.m 9'/2 ure. voor Wieringen te Helder op Za terdag 20 Oct. des v. m. 10 ure te Heer Ilugowaard, voor de gemeenten Heer Hugowaard, Broek op Langendijk, St. Pancras, Oterleek, Obdam, Hensbroek, Oudkarspel, Nd. en Zd. Scharwoude, op Maandag 22 Oct., des v.m 91/2 uur te WiiiLcei, voor de gemeenten Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek en Opmeer, op Woensdag 24 Oct., des v.m. 10 ure. kwartje entrée had betaald m q centen zoo n ook VV ieringeD. Men meldt uit 's-GRAVEN- HAGE De stalhouder Van Ling alhier kwam Zaterdagavond met een victoria, bespan nen met een paard, thuis en liet zijn rijtuig een oogenblik onbeheerd staan. Drie zijner kinderen, een jongetje en twee meisjes, stapten zooals zij meer deden als vader thuis kwam in. Vóór het rijtuig stond een bierwagen. Nauwelijks was deze laatste weggereden, of het paard voor de victoria sloeg op hol, reude in vaart door de Bilderdijkstraat, en liep het water aan de Veenkade in, ondanks de pogingen om het dier te stoppen, aangewend door den huisschil der Koenen. Deze laatste werd zelfs mede het water ingeslingerd. Op het geroep van den man en de kinderen sprongen spoedig nog eenige andere per sonen tot redding te water. Door het hevig slaan van het paard werd het rijtuig midden in de vaart ge dreven, waardoor de redding uiterst moeilijk werd. Toch gelukte het, twee der kinderen het jongetje en een meisje op het droge te brengen waren bewusteloos. Koenen en het dere meisje geraakten echter onder De heer H. Wit te Val- koog is benoemd tot geaggregeerde klerk aan het kantoor van den Rijks ontvanger alhier. Den heer Wit is daar door de bevoegdheid toegekend, voor den ontvanger te teekenen. Opde lijst van stemge rechtigden in den polder en de banne Schagec voor het jaar 1901 komen 156 personen voor. Verkiesbaar tot leden van het Bestuur zijn 86. Aan de processie naar Kevelaar namen uit Schagen 18, uit de Gem. Oude Niedorp 40 personen deel. De W e s t-F riesche S t o o rn- tram bracht Dinsdag 737 passagiers naar Schagen, die over al de halten langs de lijn verdeeld waren. Geen wonder, dat de extra-trams op den avond van dien dag druk bezet waren, waarbij al het rollend materieel in dienst was. TRANSVAAL. -Juri Sluis. wagen, met het noodlottig gevolg, bedriegerijIk kan wel beter gebruiken Schandelijke dingen! Onder de Zaterdag te VLISSINGEN met de Manhattan" aangebrachte passa giers bevonden zich 125 uitgeweken ambtenaren der Ned. Zuid-Afr. Spoor. Evenals hun voorgangers, klaagden ook deze reizigers over het slechte onthaal, dat zij gedurende 39 dagen op de Man- battan" vonden. Eens werd een rat in de soep gevonden en nog een dag voor de aai-komst te Ylissingen werd j was ky *«r bggekomen en heden was plumpudding verstrekt, waarin niet meer als 8ew0Jnlijk °P i of minder dan eenmuizennest werd gevonden, en zoo was alles naar verhou ding. Droog, bijna niet te verteren brood met vet was de gewone kost en dftt ter wijl wel beter voedsel te verkrijgen was als men er maar peperduur voor betaalde. En niet alleen voor een goed maal waren buitengewone uitgaven noodig, ook voor drank. Op het laatst van de reis kostte een flesch whiskey f 12en een flesch bier f2.40. Doch de ellende was reeds lang voor an- den _P dat zy beiden verdronken: Het verongelukte meisje, oud 6 jaar, is naar de ouderlijke woning gebracht Koenen, eerst sedert kort gehuwd, is per brancard naar het ziekenhuis en later naar zyn woonhuis in de Wester- baanstraat vervoerd. Tevergeefs hadden doctoren getracht de levensgeesten van beiden op te wekken. Een glazenwasscher, die ook in de vaart was gesprongen, is bewusteloos aan wal gebracht, doch kwam weldra bij. Paard en wagen zijn gered. Een tal rijke menigte bewoog zich nog geruimen tijd op de VeeDkade. De beide geredde kinderen zijn na eenigen tijd tot bewustzijn gebracht; hun toestand is bevredigend. De moord te TILBURG. De N. Tiib. Ct. meldt Door den commissaris van politie te Tilburg zijn proeven genomen op de plaats van den schoenmaker S., wonende de kerk, ten einde te consta- ïn hoeverre het mogelijk was, dat van daar het angst- of noodgescbreeuw van het ongelukkige kleine slachtoffer kon worden gehoord. Zooals men zich herinneren zal, hebben wij reeds vroeger medegedeeld, dat door genoemden op den dag van het kind, op zyn J plaats verdachte geluiden uit de kerk CORRESPONDENTIE. V. te W. Gelieve Uw naam en woon plaats aan ons bekend te maken dan kan Uw ingezonden stukje geplaatst worden. Redactie, PLAATSELIJK NIEUWS. 1900. Schagen, 12 September Van particuliere zgde ontvingen wij het volgende Het 'was voor de kinderen en ook inzonderheid voor de ouders, van Valkoog en Groenveld iL Zi'.erdag 8 Sept. een dag van vrengde. een dag van groote dankbaarheid, daar het Hoofd der School, de heer den dag mocht herdenken, dat hij vóór MO jaar als hoofd der school te Valkoog in functie trad. Dat dexe zoo heugelijke en zeldzame gebeurtenis niet onopgemerkt voorbij zon gaan, dat liet zich denken, daar de heer Van Albada niet alleen ala een uitstekend onderwijzer der jengd bemind en geacht is, maar tevens als meosch en vriend door allen geëerd wordt. Redenen genoeg voor de burgerij, om dezen dag voor j den jubilaris zoo hengelijk mogelijk te maken De school was door eenige burgers in feestdos gestoken: eenvondig, maar netjes was het lokaal ver- I sierd. De schoolkinderen waren ioor den heer Van Albada verzocht bij hem te komen om een feestje te vierendit was bekend, en door een paar bnrgers werd den heer Akkerman van St.-Maarten verzocht om aan de kinderen eenige toepasselijke liederen te leeren, wat door hem welwillend werd aangenomen en van welke taak hij zich uitstekend heeft gekweten. Des morgens te ongeveer 9 uur verzamelden de kinderen zich in het lokaal van den heer G. van Bodegraven, en daarna ging het in optocht, begeleid door den heer Akkerman, ds. Mühring en den heer v. Bodegraven, naar de school, alwaar de jnbilaria en zijne cchtgenoote en familie de kinderen ontvingen. Ds. Mühring. ala de tolk der kinderen, sprak den jubilaris toe en bracht hem in korte, hartelijke woor den hulde voor wat hg voor da jengd had gedaan eD nog ateeds met liefde en ijver deed. Hierna werd door een der meisjes den jubilaris een hnldebanier overgereikt, waarna deze in gevoelvolle bewoordingen zijn erkentelijkheid betuigde voor de belangstelling Nu begon het feestje voor de kinderen Zij werden rnim onthaald en genoten volop van het heerlijks, dat de jubilaris hun aanbood. In optocht ging het toen door het dorp Valkoog en naar Groenveld, voorop 2 hoornblazers en de hnldebanier. De kinderen werden te Groenveld nog onthaald bij mej. de wed, C. Rens, den heer Brak en den heer De Boer. Op het schoolplein teruggekomen, werd door het banierdraagsterije namens al de schoolkinderen den jnbilaris een gouden bril overhandigd, als een stoffelijk blijk van hunne erkentelijkheid. Nogmaals werden de kinderen getracteerd, zij speelden onder leiding van den heer Akkerman hunne spelletjes, zongen den jabdsris de liedjes toe, een en ander zooals begrijpelijk, bracht er de grootste opgewektheid en vreugde in. Het was een recht kinderfeest, en toen te ongeveer half twee voor de kleinen het unr van heengaan was aangebroken, gingen ze huiswaarts, vol dankbaarheid. Na 2 uur was het algemeene receptie. Te 7 nnr gingen de bnrgers van Valkoog en Groenveld hnn onderwijzer en vriend gelukwenschen. Het bezoek was grootwe merkten onder de aanwezigen vele eollega's van den jnbilaris op. Ook hier voerde de heer Ds. Mühring namens de burgerij het woord en overhandigde onder hartelijke woorden den jnbilaris een cadean van allen, bestaande in étni met 6 stel zilveren vorken en lepels, benevens een binocle, of tooneelkyker. De jubilaris dankte voor zooveel eer en toewijding, hem betoond. De jongste zoon sprak mede tot de aanwezigen een woord van dank nog door verschillende heeren werd het woo'd gevoerd en menig „lang leve Meester Van Albada I" werd geuit. Recht feestelijk gestemd bleef men tot rnim midder nacht bijeen, De burgerij van Valkoog en Groenveld heeft met dit feestje in mime mate blijk gegeven van hare toegenegenheid vooi haren feestvierenden onderwijzer; getoond, dat zij de 40 jaren ijverige en getrouwe plichtsbetrachting van den heer v. Albada naar waarde weet te schatten. Zg heeft den 8 Septb. voor hem gemaakt tot een onvergetelyken dag. Op Zondag 9 en Maandag 10 Sept- werd ten bnize van den kastelein N. de Jong te BARS1NGERHORN tentoonstelling gehouden van de bloemen en kamerplanten, die in het begin van Juni ter opkweeking waren afgegeven aan hen, die zich daarvooj aangemeld hsdden bij een commissie, daartoe uit de vereeniging D.0 G. aangewezen Door den heer H. J. Teerink, bloemist te Alkmaar, waren de planten voor het aankweeken geleverd en door zijne belangrijke inzending van planten, ten verkoop en ter versiering tevens, gaf het lokaal van den heer De Jong al aardig wat te zien Er waren 45 inzendingen van gekweekte bloemen en planten, elk van 5 stuks, nl. een aralia, een geranium, een maandroos, een knolbegonia en een celistrnm. De bekroningen waren achtereenvolgens Voor de araliaH. Westerman, Jb. Kuiper, K. Vries en P. Keesman. Voor de geraniumJ. Spaans Dz., P. Stins, K. Beek en Mej A. v. d Wonde. Voor de maandroos; G. Nordemann, Mej. C Rampen, Mej. A. v. d. Wonde en N. Dubbelman. Voor de knolbegonia: Mej. C. Rampen, K, Vriea, P. Keesman en Dr. Beeker. Voor de celistrumP. Keesman, G. Nordemann, P. Stins en Mej. C. Rampen. Voor de groep van alle vyf plantenK. Vlies, Mej. C. Rampen, P. Stins en J. Spaans Dz. Voor planten, die men ter opluistering had inge zonden, werden bekroond Jb. Kuiper voor bladbegonia, C. van Stipriaan voor bladDegonia, M. Maars voor amarilles, Mej. Gr. Spaans Jd. voor bladbegonia. Als gewoonlijk bestonden de prijzen uit kamerplanten, door de commissie voor dat doel aangekocht. Maandagavond werd de tentoonstelling gehouden bij heid, toen de 'neer flegmatiek «nog één koffie" liet brengen en de order telkens herhaalde, kop voorkop. De koppen met koffie en de schoteltjes met suiker stonden toen op het tafeltje als soldaten in het gelid, omgeven door de leeggeschonken melkkannetjes. Weldra was" het bierglas vol melk er waien 19 bestellingen meê gemoeid geweest en de jonge dame, die buiten gewoon veel pleizier had in de manoeuvre van papa, dronk met een lenk „prosit* de lachende kijkers toe Toen haar glas ledig was, verzocht paps den kellner de koppen koffie weg te nemen en bestelde nogmaals bier en één melk*. Ditmaal boog de chef vaP| van Gen neer xveeoejo me: ecu &wu j te Alkmaar, vroeger alhier, is gOBlflftgcl het buffet het hoofd en liet den kellner het gevraagde brengen. Marktbericht 10 September 1900. 40000 prnimen 83600 slabooncn 8500 snijboonen 69 komkommers 714 roode kooien 102 witte 100 gele 150 bieten 13 balen uien 10 nep 1 mand Dirkjesperen van (Tijd.) ir inhei, van f 0.40 per 100 0 45 1000 i 2. 0 01* 4.50 zure appelen zoete gnnrtj esperen prinsenperen procureur bon Chrétien gr. mnizen Veiling door 2 2 12 zak f 0.05 ,030 1 60 a 0 01 a 2— a „4.- a „3.50 0 35 a 1.05 a 0.90 a ,1.- „2- 1 50 a „125 1 50 a „2 05 a 1.40 a 0 75 a M'ieutc Leren stok 100. baal. 4.50 4.50 ,0.65 1.15 1-05 mnd. 2-70 ,1-80 ,2.50 -2 25 .3 25 .0.90 het station Noord-Scharwoude. 8— 11 Sept.- 8 Sept. Roode kool f 3.25 a f 4 50, gele kool f 4 a f 5 75, witte f 3.a f 4 per 100. Aangevoerd 11500 stuks. Handel stug. 10 Sept. Roode kool f3 af 4.25, gele kool f 3.a f 4,50, witte kool f 3.a f 4.per 100 Nep f 1.10 a f 1 30 per 60 K.G. Appelen f 0 80 per mandje. Koolaanvoer 15600 stuks. 11 Sept. Roode kool f 3.a f 4 25. gele kool f 4.— a f 5 witte kool f 4.25 a f 5.50. Koolaanvoer rnim 9700 stuks. Veiling door „Ons l( elan ff" aan het atation Heer-Hugowaard. 8 Seotember, aangevoerd 18200 stuks. Roode kool f 3 25 a 4.50. Gele f4.25 a5.50 Witte 3.a f 4 per 100. Uien f 1.Nep f 1 20. Handel zeer stug 10 September, aangevoerd 14400 stuks Roode kool f 3 25 a f 4.25. Gele t 4 75 a 6. Witte f 3 75 a 6 50. Uien f 1 Nep f 1 20 11 September, aangevoerd 14500 stuks. Roode kool f 2.70 a f 3 75. Gele f 4— af 5.—. Witte f 2 70 a f4.—. Uien f 0 70 a f 0.90, Nep f 1.— Groentenmarkt te Sinl Pancras. Dinsdag 11 September. 58500 slaboonen f 0 40 a 1 0.45 p. 1000. 4 partijen bloemkool 2,80 a„ 5 25, 100. 45 balen nep 1-a 1.10 50 KG. Snijboonen 1.20 per 1000. Te Beoeh op LangendijH was de aanvoer als volgt Zaterdag 8 September. 8650 bos wortelen f 1.a f 2.20 53000 bloemkoolen 47600 roode kooien 11300 gele 12200 witte Uien Nep Maani 4650 bos wortelen 67000 bloemkoolen 64000 roode kooien 14500 gele 1*1800 witte Uien Nep Dinsdag 11 September 100 bos. „170a 9.50, 100. 3.50 a 6— 4 25 a 6.75 3.75 a„ 6 50 1.— a 1.05 per 50 K.G. 1.15a„ 1-40 50 10 September. f 1 30 a f 2.50 p. 100 bos. 2.30 a 6.50 100. 3. a 5 50 3.a 675 3.— a 5.50 L— 1.05 per 50 K G. 1.10 a 1.35 Bij den te Haarlem gehouden kolf- wedstrijd van den Nederl. Kolf bond werd de 3e korps- prijs behaald door „Over de Helft" te Nieuwe Niedorp met 358 punten. In den personeelen wedstrijd behaalde den len prijs, een groote bronzen med. van H. M. de Koningia, de heer J G. van Elen te Nieuwe Niedorp, met 148 pnnfen dea 2en prijs, een kunstvoorwerp, de heer P. Koopman te Nieuwe Niedorp, met 180 pnnten. De zilveren medaille voor juniores de beer G. Strijbis te Nienwe Niedorp. Lotins voor de Nationale Militie. 7400 bos wortelen 76000 bloemkoolen 37000 roode kooien 11000 gele 7200 witte Uien Nep f 0.90 at 2.a 3 a 2.70 a 3 a 1.—a 1.15 a 1.90 per 100 bos. 7.50 per 100. 5. 4.50 5. 1.10 per 50 K.G 1.40 lamplicht, hetwelk een kenrig mooi gezicht opleverde. Daarbij kwam aog, dat het fanfarecorpsT. O. N. I. D. O. zich liet hooren ea daarmede het genot van den avond niet weinig verhoogde. Door den Voorzitter van D. O. G., den heer Dr. Beeker, werd het Fanfarecorps dank gezegd voor de welwil lendheid, waarmede het ook hier weder getoond heeft, te willen samenwerken met eene andere vereeniging, ten genoegen der ingezeteuen van Barsingerhorn. Het vrij talrijk opgekomen publiek stemde hartelijk met deze dankbetuiging in. Zondag 9 September jl vergaderde in 't lokaal van den heer Koom de Bnrgerbrandwaarborg-Vereen. Er werden 7 heeren benoemd, om in overleg met 't Bestnnr een commissaris te kiezen, wegens 't overlijden van den heer F. Kuijt. Tot diens plaatsvervanger werd benoemd de heer D. Jb. Lont. Staatsexamen. Amsterdam, Sept. 1900. Mijnheer de Redacteur, mag ik even een weinig ruimte vragen voor 't onderstaande? Uw correspondent van N. Niedorp schijnt me in zjju verslag (of kritiek?) over het geheel-onthouders-concert eenigszins ver ward in elk geval anders dan we van hem gewoon zijn. Hij was toch niet onder den invloed van de* kermis? In de eerste plaatsuw correspondent is noemt zich ten minste een heel gewoon leekje op het gebied van muziek, enhij waagt zich aan de zoo gevaarlijke kritiek? Hoe rijmen we dat tezaam Juffr. v. d. Lee beviel hem niet; elk bezoeker van het concert, die zich de opoffe ring getroost heeft (I) het slotwoord van Ds. Schermerhorn aan te hooren, weet beter dan hij, hoe dit kwam. De stukken, die zij zong, waren niet ge schikt voor het publiek; de heer Oostveen weet beter wat hij kiezen moet. Het doet me leed, zulks te zien neergeschreven. Meent uw verslaggever dit werkelijk Weet hij wel, dat de ware artist niet zingt of speelt, om bi) het groote publiek naam te maken, maar dat zijn hoogste wensch is, aan anderen iets meê te deelen van hetgeen in hem zoo warm klopt; weet hjj wel, dat de kunstenaar zich verheven voelt boven muzikale grappen, boven zeer veel, dat door het publiek slechts kan worden genoten, helaas? Het doei van onzen geheel-onthouders-avond is, de men schen te leeren genieten, en, zoodra of zoolang een Andante van Mozart wordt mooi gevonden, behoeven we niet te wan hopen, dat de heerlijke hooge kunst hare poorten gesloten houdt voor het publiek. Met daDk voor de plaatsing, Uw dw. Prinsengracht 182. ei zgn Aan den dood ontkomen. Maandag bevond zich tusschen ESSCHEN ROZENDAAL een spoorweg-beambte voor werkzaamheden op de rails, toen hg zóó nabg een trein ontwaarde, dat hy niet meer kon wegkomen. Hi: had de tegenwoordigheid van geest, zich onmid dellijk tusschen de raiis te laten valleneen seconde later sDelde de trein over hem heen. Toen men bg hem kwam, was hij wel bewusteloos en had een lichte schram aan 't hoofd bekomen, doch spoedig hij weder voornaamste cafó's te In een der AMSTERDAM ging een heer aan een tafeltje zitten tegenover en bestelde een glaa bier. benevens een glas melk voor teeren, M de hem vergezellende jonge dame De kellner deelde 1 hem echter mede, dat melk in die inrichting niet per glas verkrijgbaar was. Zonder eeoig verwyl bestelde de bezoeker daarop een kop koffie en vroeg of de kellner er een ledig glas bij wilde brengen, hetgeen geschiedde. Toen de kellner evenwel wilde heengaan, kreeg hg onmiddellgk order voor „nog koffie". Spoedig was ook deze opgebracht en zag de kellner, i getuige Was Verklaard dat dat de gaat de heide koppen naast elkander zette en ,jer verdwiininf? van het de melk uitgoot in het bierglas. 1 veruwyuiug van net Het geval wekte in de omgeving van het tafeltje attentie, die spoedig oversloeg in luidruchtige viooiyk- waren gehoord. Dinsdag jl. had alhier de gewone jaariijksche Harddraverplaats. Een zestal paarden Dawn light, Angelina, Moquette, Robert See Steele, Egbertine en Huntress, namen aan den kamp deel. Het aantal was klein, maar de kwaliteit moest daar maar vergoeden, wat de qnantiteit tekort bood. Dat kon evenwel niet, de pauzen in zoo'n wedstrgd zgn te groot, om de belangstelling wakker te houden, zoodat we wèl gelooven te doen, het bestuur van de harddraverij-vereeniging Westfriesland aan te raden, zijn gedachten eens te laten gaan over wat aanvulling op dien dag. De prijs, f 200.werd gewonnen door Huntress, de premie, f 75.door Dawn light, de in- leggelden weiden niet nitgereikt, doordat de berijder van Moquette, die ontelbare malen aan het stnk met Dawn light gedraaid en gekeerd had zonder resultaat, eindelijk weigerde verder te rijden. De haiddraverij werd opgeluisterd door onze Har moniekapel. Te ongeveer 9 nnr werd van gemeentewege het vuurwerk ontstoken Mooi weer was 'ttoen, een eerste vereisebte voor het goed slagen van een vunrwerk. Toch kunnen we niet zeggen, dat het vuurwerk ons tevreden stelde. Lag het aan ons, of was het zoo we vonden het bepaald minder dan vorige jaren. Het Dagelijksch Beslnur mag o. i op zoo iets wel terdege letten de macht vsn belangstellenden, die naar Schagen komt voor het Vuurwerk, is zóó groot, dat men er wel zgn best voor mag doen, die bezoekers tevreden te stellen, en of dat nh het geval is geweest, betwijfelen we zeer, tenminste wal onze ooreu er over bereik'e, getuigde nn juist niet daarvan. Deze hard- draverg-dag is voor Schagen van zoo groot belan» dat wel terdege alle krachten moeten worden inge spannen, om dezen dag te doen blijven wat hg is. In de meeste localiteiten was muziek en dans. Bii den heet W. Roggeveen trad de heer N. de Haas op met een gezelschap, dat den heelen avond volop bezoek kreeg, en waar De Haas als steeds door zijn „nieuw repertoire" de aanwezigen vermaakte. Niet minder bezoek kreeg het café „Het Centrum" van den heer Broere, waar eveneens caié-chautaut was ouder leiding l van den komiek Agsteribhe. De oorlog is uit I Dat is wel een heel gemak kelijke manoeuvre, al» het maar opging. Engeland is uit vrije beweging den oorlog Degonnen, dus is het heel gewoon, als Engeland er ook zelf een eind aan maakt, als het dat goedvindt. Er zit evenwel nog een kleinigheid aan vast en dat is: Transvalers en Vrgstaters te maken tot goede Britsche onderdanen. De Boeren willen evenwel Boeren blgven, dus is er vooreerst geen kans op, dat de vijandelijkheden apoedig gedaan zullen zgn. In Engeland mag men de fictie aannemen, dat de oorlog weldra gedaan zal zgn, in werkelgkheid is lord Roberts er nog ver van af, de beide republieken onderworpen te hebben. Reeds elf maanden dnnrt de noodlottige oorlog, die aan Engeland voor een nominaal voordeel, reeds schatten gelds en tal van kostbare menschenlevens heeft gekost, en die in Znid-Afrika rampen en onspoedeu heeft gebracht en nog steeds is het volk van de beide Republieken niet onderworpen, en zijn de legers van Botha, van De Wet, van De la Rey en anderen niet vernietigd. De geheele oorlog van 1870/'71 was in zeven maanden geëindigdde oorlog in Zuid-Afrika duurt bijna een jaar; en de Afrikaansche Hollanders honden nog steeds stand tegenover een tienmaal sterkere overmacht. Bloemfontein wordt bedreigd, en de spoorwegver. binding, die het met Pretoria vereenigt, is geen oogenblik veilig Om Bloemfontein te beschermen, hebben de Engelschen zelfs alle troepen, die zij in het oostelgk deel van den Vrgstaat hadden, moeten terugroepen En rauwelijks waren Bethlehem, Seuekal, Fouriesberg en Ladybrand ontruimd, of Boerenafdeelingen Damen die plaatsen weder in bezit en herstelden er de oude Boeren-regeering. JohaDnesbarg wordt bedreigd; het geheele district tnsschen Johannesburg en Krngersdorp wordt onveilig gemaakt door den onvindbaren De Wet, zoodat lord Robert» er een sterke troepenmacht moet heenzenden, om het gevaar, dat de goudstad bedreigt, al te wanden. Zoo zit Roberts in het geannexeerde gebied. In het noorden Botha met de Transvalers, in het zuiden De Wet, in het westen De la Rey, in het oosten Fourie overal gnerilla-benden, die kern het leven bitter maken, en zgn rust vergallen. Ed aan dien toestand kunnen zgn papieren proclamaties niet veel veranderen. En die proclamatie van Lord Roberts over de an nexatie geeft aanleiding tot allerlei vragen. Afgezien nog van het feit, dat die proclamatie in strijd is met de beginselen van het volkenrecht, wgl dit een annexatie van gebied, dat niet bezet is, niet erkennen kan, doet zich, naan de „Westm. Gazette* doet opmerken, de vraag voorof door deze annexatie tevens president Krnger van zijn waardigheid vervallen is, en alle bezittingen van de Republiek overgaan in Engeland'» bezit f Kan Engeland dit met één penne- streek bepalen, en heeft het daarvoor niet noodig de erkenning dier annexatie door de andere mogendheden De „Westm. Gazette" acht het noodig, dat de En- gelsche regeering aan elke mogendheid kennis geeft van de annexatie en dat elke mogendheid daarop antwoordt door een formeele erkenning der annexatie. Zoolang dit niet geschied is, zal de Z.-A. Republiek blgven bestaan, kan president Kruger niet als ver- vallen van zijn waardigheid worden beschouwd, is dr. Leyds de gezant dier Republiek, en kan Engeland geen aanspraak maken op de bezittingen dier Repu» bliek, bnilen het bezette gebied. Nu zal juist de erkenning der annexatie door de mogendheden tot langdorige onderhandelingen en besprekingen aanleiding moeten geven. Want die annexatie is geen zaak tusschen Engeland en Trans vaal alleen, maar gaat de meeste groote mogendheden aan Er is veel Fransch en Duitsch kapitaal gestoken in Tran8vaalsche mijnen en in monopolies, die de regeering der Z -A. Republiek verleende. Frankrgk en Duitschland zullen ongetwgfeld opkomen voor de belangen, die hunne onderdanen in de Republiek hadden, en die door den overgang aan Engeland zouden kunnen worden geschaad. Zoolang de vgande- lijkheden voortduren, zullen de onderhandelingen over die erkenning wel niet worden afgesloten, en zullen dns, voor geheel Enropa, de Zuid-Afrikaansche Repu bliek, zoowel als de Oranje-Yrijataat, bestaan blgven als onafhankelijke staten. Het oorlogsnieuws is niet belangrijk. Botha wordt steeds gedwongen voor de groote overmacht terug te wgkea. Tegen de gewone taktiek om de stellingen om te trekken, blijkt de Boerengeneraal niet bestand. Lijdenburg is ook reeds door de Engelschen bezet en later ia Buller den Mauchoberg overgetrokken, die ongeveer 16 K.M. ten oosten van Lijdenburg ligt. Telkens is Buller met den vgand slaags. De „Daily Mail"-verneemt uit Maritzbnrg: Nadat de Engelschen Lgdenburg hadden bezet, onderhielden de Boeren twee uur lang van de naburige hoogten in het N. O. een beschieting op het dorpnaar het heot hadden zg daar 12 kanonnen. Verder heet het, dat de Boeren beschaamd zijn over hnn haastige vlucht en Botha hnn lafheid verweet. De Engelsche bewoners van Lgdenburg juichten, toen de Engelsche vlag op hot raadhuis geheschen werd, maar zij verklaarden, dat de Boeren hen gedurende den heelen oorlog goed bejegend hadden. Naar gemeld wordt, vereenigde De Wet zich met Theron in de nabgheid van Johannesburg. Een totale macht van 1800 man bezette een stelling in de hooge heuvels ten zuiden van de stad. Een aanzienlijke Engelsche strijdmacht zit hen achterna. De Boeren hebben geen geschut. Lord Roberts seinde „De vgand gaat voort, op treinen te schieten en is zeer hardnekkig in zijn pogingen om treinen te laten ontsporen en spoorwegen te vernielen. Er gaat haast geen nacht of dag voorbg zonder gevallen van dien aard. Een paar dagen geleden werd de stoker van een trein bij Deiwfcerg door een geweerschot gedood en de machinist ernstig gewond. Den avond van den 5en hebben zg een trein laten ontsporen tusschen Pretoria en Belfast door de locomotief met dynamiet te laten springen. De Boeren waren vlak bij en openden dadelijk het vunr op den trein; gelukkig reisden er genoeg soldaten in den trein om hen af te slaan. Die aanvallen zijn lastig, maar in elk geval blüft de bestraffing niet uit, (zoo al niet op de aanvallers, dan op eenige hoeven in de buurt, denken wg), en ik geloof dat de Boeren spoedig zullen ontdekken, dat die aanvallen hun naeer kwaad doen, dan ons. „Hart is de laatste paar dagen bezig geweest den vijand ten ZW. van Krngersdorp te bestoken om bem uit de buurt van den spoorweg te verdrgven. Hg geeft zgn eigen verliezen niet op. maar meldt, dat er vier doode Boeren op het veld bleven liggen, van wie men gelooft, dat er één Theron ia, de officier die bijna alle aanvallen op onze spoorwegen heeft geleid. Geen der aanwezigen kon Therou herkennen, TH «mar IQ Jg „tkwi gait .tan gesneuvelden offiCtCZ

Schager Courant | 1900 | | pagina 2