Zondag 16 September 1900. INGEZONDEN. 44ste Jaargang No. 3557. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 8.—. Franco per post f 8.60, Afzonderlijk. nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25; iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. J j Dit nummer bestaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. INGEZETENEN! Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Kennisgeving. Herhalingsonderwijs. Kennisgeving. Landbouwonderwijs. Binnenlandsch Nieuws. Verkiezing Tweede Ka mer. - HAGE Ailllttl Almtsitit- k LaDibonvilal Bureau: SCHAG^l'i Laan, 11 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W1 X li E L. Onze vrienden uit Kaapland, die voor een paar weken geleden hier een zoo blijden intocht deden, verkeeren in nood Berooid van vrouw en kinderen, van geld en goed, kwamen zij in Nederland. Dat land, meenden zij, was de klas sieke bodem der vrijheid en der philan- thropie. Déar konden zij gerust hun ankers neerleggen daér zouden zij zeker geholpen worden En in die verwachting werden zij niet teleurgesteld. Een comité van barmhartigheid gal hun een tehuis en voorzag hen van het noodige. Doch langzamerhand krompen de middelen in en thans dreigt er nood te ontstaan. Om dat te voorkomen, zullen er in verschillende plaatsen collecten worden gelpiöden en doe ook ik, daartoe aange zocht, gaarne een beroep op U, in de vaste overtuiging, dat de spontane geest drift, bewezen aan onze broeders van het land ver over de zee, blijkbaar zal zijn ook bij het brengen van een gelde lijk offer te hunnen behoeve. Daarvoor zal door de politie in de volgende week eene inzameling van gitten langs de huizen dezer gemeente worden gehouden. Schagen,- 15 September 1900. De Burgemeester, S. BERMAN. De Burgemeester van Schagen, daartoe de noodige aanacbrijving ontvangen hebbende, brengt ter alge- meene kennis, dat tot den werkelijken dienst wordt opgeroepen onderstaande verlofganger der lichting 1895, te welen Vrolijk Frans, behoorende tot het 2e regiment veldartillerie (garnizoen 's«Gravenhage) tegen 1 Octo- ber 1900. Schagen, 14 September 1900. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het herhalingen onderwijs aan de gemeenteschool aldaar zal aanvangen, Maandag 1 October a. 8., des avonds te 41/, ure. De leerlingen kannen zich, medebrengende hun vaccine-bewijs, aanmelden aan de Gemeente-School op Vrijdag en Zaterdag den 28 en 29 September a s. Het onderwijs zal niet worden gegeven, wanteer zich daarvoor niet minstens tieD leerlingen aanmelden. Schagen, den 14 September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Nationale IVfilitie. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen; Brengen, ter voldoening aan de derde alinea van Art. 26 der Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), ter kennisse van de belanghebbenden, dat het overeenkomstig Art. 25 dier Wet afgesloten Inachrijvings -Register van 1900, voor de lichting 1901, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, op hedeu ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 22 September, van des morgens 9 tot des namiddags 4 ure. Schagen, den 14 September 1900. Burgemeeeter en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Hoewel de landbouw en de veeteelt tot de oudste bedrijveD behooren, welke de menscben ter wereld uitoefenden, hebben die takken van bestaan zich nog tot zeer korten tjjd zelfstandig ontwikkeld. Ont staan uit de zwervende levenswijs der oude volken, bepaalde de landbouw zich aanvankelijk tot de veefokkerij en tot het bebouwen van een stuk gronds, zoo lang, totdat het geheel was uitgeput, waarna men het braak liet liggen om bet in groen land te herscheppen. Weldra werd bet braak laten liggen een vaste regel, een grondslag voor den graanbouw, die reeds bij do Romeinen bestond en tot op onze aagen bewaard bleef. De landbouw berustte echter louter op de praktijk. Dat bij steun behoefde van velerlei wetenschappen, besefte niemand. Yan nuttige en schadelijke planten van de kennis omtrent den lichaamsbouw, de levenswijze, enz., van het vee; van de gereedschappen, die de werkzaamheden van het bedrijf gemakkelijk maken ot bespoedigen; van den invloed der natuur krachten; van de eigenschappen van den grond; van de beginselen van droogleg ging; van de beste wijze van inrichting eener boerderjj; van grondverbetering; van de voeding van planten en dieren; van eene oordeelkundige wijze van be mesting;daarvan had men zelfs geen flauw begrip. Dit duurde tot omstreeks het einde der vorige eeuw. Toen begon de wetenschap baan te breken in den landbouw. De grondlegger er van was Albrecht Thaer, die den 14den Mei 1752 te Celle in Duitschland werd geboren. Van dezen Thaer wordt gezegd, dat hij studeerde te Göttingen in de genees kunde en wijsbegeertedat bij later als arts werkzaam was in zijn geboorte plaats, en dat hij zich tevens bemoeide met het bebouwen van eenige hem toebehoorende landerijen, waardoor hij onwillekeurig geleid werd tot den land bouw, om er zich eindelijk geheel en al aan te wijden. Door het stichten van een landbouwschool te Celle, als mede door de uitgave van verschillende geschriften, werd de aandacht van den Koning van Pruisen op hem gevestigd, die hem naar Möglin riep. Hier stichtte bij in 1806 het eerste landbou w-instituut, dat een goeden naam verwierf en in 1824 in eene Koninklijke Academie van Landbouw werd herschapen. Thaer was de eerste in Duitscbland, die de uitkomsten der natuurkundige wetenschap op den land bouw toepastehij ontwikkelde de denkbeelden van zuivere en onzuivere opbrengstlegde de 'grondslagen voor de leer van den landbouw bevorderde den wissel- en aardappelbsuw, en zocht de meest mogelijke vrijheid te bezorgen aan het landbouwbedrijf. In zijn laatste levensjaren hield bij zich hoofdzakelijk bezig met de veeteelt, inzonderheid met de schapenfokkerij. Ziine geschriften over dit onderwerp moeten zeer belang rijk zijn. Langzamerhand kreeg men in Duitsch land meerdere inrichtingen van weten- schappelijken aard op landbouwgebied. Van Duitschland kwamen zij in Oosten rijk en van daar ook in ons vaderland en in andere landen van Europa. De eerste in ons land was de voor malige landbouwschool onder het bestuur van Professer Van Hall te Haren bij Groningen. Later een twintigtal jaren geleden ontstond de Rijkslandbouwschool te Wageningen. Meer academie, dan gewone vakschool, maakten sedert haar bestaan betrekkelijk slechts weinig boerenzoons van die instelling gebruik. Ook konden, door te groote kosten, velen er niet van profiteeren. De Regeering beeft dit ingezien en daaraan is het te danken, dat in de laatste jaren in ons land tal van winter- cursussen in het leven zijn geroepen en in schier iedere provincie een winter- scbool werd opgericht, die, bij een zeer luttel schoolgeld, aan boerenzoons de gelegenheid opent datgene te leeren, wat zij bij een latere uitoefening van bun bedrijf geacht worden bepaald noo- dig te hebben. Zulk een inrichting is voor de pro vincie Noordholland, de Rijksland- bouw winter school te Schagen. Jammer genoeg wordt zij nog veel te schaars bezocht. Geringschatting van het landbouw onderwijs is daarvan de schuld. Velen denken nog „O, wij weten het opperbest, Zelfs de dorste heide, „Zelfs de schraalste weide „Wordt een paradijs door mest. „Zet dus „wetenschap" aan kant „En geef liever mest voor 'tland." Doch, lieve vrienden, het is niet voldoende als gij denkt: „Als wij maar mest hebben, dan is het ons genoeg", en „mest is mest." Men moet er van op de hoogte zien te komen,welke mest voor een bepaalde grondsoort is aan of af te raden. En dit is vooral het geval met den zoogenaamden Kunstmest. Van het oordeelkundig gebruik dezer meststof; van de meest voordeelige wijze omtrent het gebruik ervan, hangt zoo verbazend veel afEn zoo is het met alles, waar het in een boerenbedrijf om gaat Het „waarom der dingen" dient men te kennen. Achtenswaardige en bekwame mannen op landbouwgebied ik heb hier slechts te noemen de heeren Groneman en Nobel hebben daarop herhaaldelijk in vlug schriften en couranten-artikelen gewezen en dit zoo voldoende uiteengezet, dat het zeker wel overbodig mag heeten er nog eens in het breede op te wijzen. Genoeg zij het derhalve, eens meer in het algemeen in herinnering te brengen, dat men toch dient te bedenkeD, dat tot uitoefeniog van het landbouwbedrijf zoo- wel theorie als ervaring gevorderd wordt. Wie één van beiden mist, is en b 1 ij f t een gebrekkig landbouwer, die zich belangrijke winstderving getroosten moet. Welbegrepen eigenbelang is het dus slechts, als men van zijn vakschool zoo veel mogelijk gebruik maakt. Der landlieden gezond verstand en de liefde voor hun kinderen zal hen dan ook, naar ik hoop, bewegen, tot het bevol ken van de winterschool mede te werken. De gelegenheid tot het aangeven van nieuwe leerlingen staat nog open tot 26 September aanstaande, bij den heer Direc teur C. NOBEL te Schagen. Het programma van het onderwijs is kosteloos bij den Directeur te krijgen, terwijl bij voor het zoeken van een ge schikt en niet te duur kosthuis gaarne zijne medewerking verleent en bereid is alle verdere verlangde inlichtingen te verstrekken. De kosten voor de school behoeven niemand af te schrikken. Ze zijn f 20 voor den geheelen cursus, die over twee winters loopt. Akoo f 10 voor eiken winter. S, BERMAN, Secretaris der Commissie van Toezicht op de Rijkslsndbouw- winterschool in Noord-Holland. Schadelijk rundvleesch. Te Hoorn zijD een 25-tal personen ongesteld geworden. Men vermoedt, dat gebruik van voor de gezondbeid schade lijk vleesch er de oorzaak van is. De zaak heeft ten slotte toch haar beslag gekregen. Zij hebben, Nicolaas v. d. Klok en Aagje de Jong, dezelfden wier handteekeningen zoo fraai naast elkaar prijkten op twee voor de glazen van de kiosk op het Janskerk hof te UTRECHT gehangen kennisge vingen bevattende do redenen waarom hun huwelijk niet doorging dezer dagen hun handteekeningen eindelijk op de trouwacten geplaatst, onder niet weinig animo van het publiek. Ze verlieten echter, om kabaal te vermijden, door de achterdeur het stadhuis, terwijl de meoschen wacht ten, tot ze'r genoeg van hadden. Den heer H.#an Twuiver te ALKMAAR is de levering gegund van 40000 K. G. hooi voor het gesticht „de Kruisberg" bij Doetinchem. Woensdag j. 1. herdacht de heer J. Dekker, watermolenaar in polder C in de SÉijpe, den dag, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig werd aangesteld. De heeren G. C. Hulst, H. Bakker en P. Wit, molen meesteren in dien polder, brachten den jubilaris een bezoek, terwijl bij monde van den beer Hulst, deu heer Dekker een couvert werd aangeboden, dat de stoffelijke bewijzen van waardeering bevatte. Maandag wordt te Kol- horn eene vergadering gehouden, waarin o. m. de oprichting der Vennoot schap voor de motorboot KolhornBar- ssingerhorn—Schagen zal plaats hebben, wellicht een bestuur gekozen zal worden, en eene commissie benoemd om een concept-Statuten te ontwerpen. De Staatscourant bevat de statuten derVereeoiging „Ons Belang" te Heer Hugowaard. In het district MEPPELis mr. Smeenge opnieuw als lid der Tweede Kamer ge kozen. Tweede Kamer. De leden van de Tweede Kamer zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 Sept., des middags te 3 uur. De moord op den Helder- schen politie-agent. Het Hooga Militaire Gerechtshof deed Dinsdag o m. uitspraak in de appèlzaak van den marinier 2e klasse H. OerlemaDS, oud 29 jaren, geboren te Wouw, die in eerste instantie door den zeekrijgsraad aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord was schuldig verklaard aan1. weder- spannigheid, welke den dood ten gevolge heeft, en 2. mishandeling, welke zwaar j lichamelijk letsel ten gevolge heeft, en veroordeeld tot tien jaren gevangenis straf, met vervallenverklaring van den militaireq^stand. Het Hof nam met deD eersten rechter als bewezen aan, dat genoemde marinier in den avond van 11 Juni j.L; I. den agent van politie S. Cupido, toen deze hem wi'de beletten hot politiebureau aan het Westplein te Helder te verlaten, waar hij ter zake van ongeregeldheden was binnenge bracht, in of nabij de gang van dat politiebureau opzettelijk met een mes verschillende diepe steekwonden heeft toegebracht, waarvau twee onder de oksels, een in het linker-bovenbeen en een in 'de linkerliesstreek, bij welke laatste steekwond een groote slagader werd doorgesneden, welke wonden zulk een snel en groot bloedverlies veroor zaakten, dat gt noemde agent van politie eenige minuten na die verwon ding is overleden, en 2. in hetzelfde politiebureau den vi scherman J. Sinjewel opzettelijk meL ean mes ver schillende steekwonden heeft toege bracht, waarvan eene in de linkerborst, ter hoogte en in de richting van het hart, en eene in de linkerzijde, welke wonden dien visscherman gedurende ongeveer vier weken belet hebben zijn beroep uit te oefenen. Het vonnis van den zee-krijgsraad werd door het Hof in zijn geheel bevestigd. He moord te Tilburg-. Men meldt aan De Tijd De meid van een melkboer hier ter stede (Tilburg) ontmoette op den dag van den moord bet jeugdige slachtoffer te circa half elf. Zij kende M iria Kessels. Toen het ongelukkige kind haar gegroet had, zag zij het eensklaps gaan naar de overzijde, naar de deur der kerk. De meid zag daar den koster en een man in witten kiel. Zij zag het meisje met den koster de kerk ingaan en den man met den witten kiel (naar alle waarschijnlijkheid den schilder) de deur dichtdoen. Toen zij later vernam dat het kind verdwenen was en de koster was gearresteerd, beving haar zulk een schrik om in de zaak te worden betrokken, dat zij hareD dienst verliet en zich bij een boer in de Peel verhuurde Het zwijgen schijnt haar echter te machtig te zijn geworden, zoodat ztf eenige dagen geleden de geschiedenis verhaalde aan den boer, bij wien zij inwoonde. Deze vertelde een en ander in het stationskoffiehuis te Helmond, waardoor de kastelein aldaar, opmerk zaam geworden, de zaak aan de politie mededeelde, die daarop genoemde meid in verhoor nam, waarin zij bovengemelde verklaring aflegde. Ieder zal het gewicht dezer getuigenis inzien en, als die waarheid bevat, aan de schuld van beide verdachten niet meer twijfelen, zoodat de misdaad, die aanvankelijk werd verondersteld door één persoon gepleegd te zijn, aan twee personen zou moeten worden ten laste gelegd. Zoo is de verklaring afgelegd, maar of de getuigenis waarheid bevat,kunnen wij natuurlijk niet verzekeren. Een moeilijke quaestie. Een ruim 70-jarig rentenier aan de Wilhelminastraat te ENSCHEDÉ is meestal 's morgens tegen vier uur op en maakt dan eene wandeling in zijne op dat uur bij uitstek rustige buurt. Ook een dezer dagen was dit het geval en al wandelende begaf hij zich op of nabij het niet afgesloten erf van zijn overbuur, waar alles nog in diepe rust scheen. Op zija pad vond hij een paar houtjes en raapte die op, met de bedoeling die in zijn huis te gebruiken doch nauwelijks daarmee in de richtiug van zijn huis gaande, voe de hij zich stevig vastgegrepen door zijn buurman en diens knecht, die hem dwongen meê te gaan in hun werkplaats. Daar gekomen, ging de deur op slot, zei men hem, dat hij gestolen had en liet men hem niet eerder vrij, dan nadat hij een schuldbekentenis van gulden aan zijn buurman had afgegeven. Zoo vertelt de rentenier bet geval. Hoort men echter den buurman, dan heeft het zich aldus toegedragen. Deze vermiste den laatsten tijd af en toe ledige kisten enz. van zijn erf, had redenen om den rentenier te verdenken, waakte daarom alle nachten, zoo ook den bewusten morgen en zag toen den man op zijn erf hout wegnemen, waarbij hij hem dus op heeterdaad betrapte. De rentenier zou toen verzocht hebben geen ruchtbaarheid aan de zaak te ge ven en vijftig gulden bf] wijze van scha devergoeding hebben aangeboden, of wel een schuldbekentenis voor dat bedrag. Gesnapt. Het volgende moet in de residentie gebeurd zijn. Bij een publieken dienst was een nieuwe chef opgetreden. Aan dezeD, zeer ontvankelijk voor gegronde klachten van het publiek, was o. m. ter oore gekomen, dat eenigen van het personeel de vragen,per telephoon tot hen gericht, vaak beantwoordden in termen, die, zoo niet onbehoorlijk, daD toch allerminst wellevend waren. De chef, de proef op de som verlan gende, ging zelf een oogenblik aan een toestel voor eentje uil het publiek spelen. Met het opgegeven nummer in verbin ding gebracht, spreekt de chef: Ben ik aangesloten met bureau daar od daar? Ik ben vreemd en zou gaarne inlich tingen van U ontvangen over De ambtenaar op dieDst: Ben jij g. v. d. gek, wij hebben geen tijd om ons met die beuzelingen op te houden. De chef: Weet u dan wel met wien u spreekt? De ambtenaar Dat kan me niet bom men. De chefIk ben en hier maakte hij zijn qualiteit bekend. De ambtenaar liet van verbouwereerd heid den spreekhoorn uit de handeD vallen eu was nog bleek van schrik, toen hij den volgenden ochtend zijn superieur, met wien hij dit aangename draadgesprek gevoerd had, onder de ocgeo kwam. Deze zeide geen woord, maar vond in de gehoudeD conversatie aanleiding om dadelijk bij aanschrijving zijn onder- hoorigen beleefdheid, ook in den tele- phonischen omgang met het publiek, streng aan te bevelen. Eu werkelijk wordt men sedert aller vriendelijkst langs den draad te woord gestaan. Niet geplaatste ingezonden stukken wor den nimmer teruggegeven Nieuwe Niedorp, Sept. 1900. M. de Red. Vergun mij hoewel verlaat in het belang van de Geheel-onthouders-vereeni- ging, voor onderstaande regelen een plaatsje in uw e. v. blad. Als getrouw lezer van uw blad, vond ik in het No. van Donderdag 6 September het verslag over het Onthouders-concert. Na het lezen daarvan kwam mij onwille keurig het volgende bekende spreukje weêr voor den geest „Wie wat verdient, men geve hem wat, „Maar op humane wijs „Kritiek in een gezonden zin, „Stelt iedereen op prijs." Zou het aanmatigende schrijven van uwen verslaggever den toets van bovenstaand spreukje kunnen doorstaan Na het ingezondene van den heer Sluis in uw blad van Donderdag 1.1. opgenomen mogen wij dat zeer in twijfel trekken, en doen „LEEKJES" daar,waar kunstenaars aan 't woord zijn voorzichtiger door maar te zwijgen. M. de Red. Waarop ik door deze in uw veelgelezen blad de aandacht van de inwo ners van N. Niedorp en omstreken wilde vestigen, is het volgende V at toch was de oorzaak, dat het ge noemde Concert zoo matig werd bezocht Is er te N. Niedorp geen belangstelling en liefhebberij voor toonkunst Buiten eenigen twijfel mogen wij daarop antwoorden van wel. Daar, waar 2 a 3 Zang vereen igingen en

Schager Courant | 1900 | | pagina 1