INGEZOMDEN. TRANSVAAL. Uitslag d er ve r k o op i n g o p h e d e n Woensdag, tan overs'aan van den beer G. Vrybarg, Notaris te Zijpe, te Itirtishorm, in 't lokaal san den heer S B. otnmer 9 akkers Bonwland, in 3 perceelen, samen groot 1 40.50 H A noordelijkste perceel de beer Jb. Frag, te Den Helder, ▼oor f 1040 middelste perceel de tieer P. Doek ra, te Dirkshorn, voor f 1060 anideiijkste perceel de keer 5. Ros Ra te Dirkshorn, voor 1 1020. 2 aandeelen van f loOO.in de Weatfrieache Rank te Sebagen, waarop 10% gesiort, Toor f 499.40, aan den neer Jb. Dam, te Dirkshorn. Revue Visschersvloot. Te TOLEN ia een algemeene vergade ring gehouden van de visschers-vereeni- gingen in Zeeland. Besloten werd, aan H. M. de Koningin te verzoeken, een revue te willen houden over de Zeeuwsche VisBchersvloot, op een door H. M. te bepalen datum in de eerste helft van de maand Juni, en wel op een gedeelte van de Ierseksche bank, gelegen tusechen Bergen-op-Zoom en Iereeke, wijl dit vaarwater daarvoor het meest geschikt wordt geacbt. Geacht zal worden zooveel mogelijk vaartuigen bij elkaar te krijgen en de regeling van een en ander aan het hoofdbestuur der Visscherij-Vereeniging over te laten. Naar schatting kunnen ongeveer 800 a 900 vaartuigen aan de revue deelnemen. Zaterdagnacht zijn te BRAK KL twintig huizen door brand vernield. De afgebrande perceelen zijn meest arbeiderswoningen, en verder een herberg, een manufactuurwinkel, een bakkerij, een timmerzaak eu een pertoleum-afiaire. De perceelen waren bewoond door 22 gezin nen en allen huurhuizen. De brand is ontstaan bij G. v. d. Lin den, petroleumverkooper, des ochtends te 4' j uur, en duurde tot half 6. Percoon- lijke ongelukken hadden niet plaats. Wel verbrandden 4 varkens, 4 geiten, eenige kippen en konijnen. De panden en in boedels waren allen op één na verzekerd bij verschillende maatschappijen. De scha de wordt bij benadering geschat op 50 mille. Een proces. Uit HAARLEM meldt men, dat bin nenkort een nieuw proces verwacht kan worden over de nalatenschap van Pieter en Elizabeth van der Hulst, die hun aanzienlijk vermogen in 1785 aan hun neef Pieter Teyler, te Haarlem, nalieten, onder voorwaarde dat 't bij kinderloos overlijden aan de naaste bloedverwanten zou komen. Zooals men weet, zijn er over dat bijzonder groote vermogen onder beheer vanTeyler's Stichtingen te Haarlem meermalen processen gevoerd, waarbij zelfs Vorst Bismarck en rechtsgeleerden van naam betrokken waren. Sedert is nu gebleken, dat Pieter, Elizabeth en Maria van der Hulst (Tcylor's moeder) een jongere half-zuster hadden, wier nakomelingen zich na den dood van Teyler (die kinderloos over leed) iu het Utrechtsehe bevonden, maar waarschijnlijk door onbekendheid geen werk van de erfenis hadden gemaakt Thans echter schijnt een familie v. B.. te Culemborg, hare rechtstreeksche afstamming van die halve zuster te kunnen bewijzen,en is reeds een bekwaam advocaat in de zaak gemengd, om de quaestie tot een spoedig einde te brengen. In afzonderlijke bijvoeg- sels tot de St.-Ct. zijn opgenomen de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte voorloopige uitkomsten der op December 1899 gehouden achtste algemeene volkstelling, met betrekking tot de gemeenten, provinciën en het Rijk. Provinciën. Mannen. •Vronwen. Totaal. Noordbrabant 276 903 276 942 653 846 Gelderland 285 574 281 075 566.619 Zuid -Holland 652 070 592 331 1.144 401 Noord Holland 463 U57 600 026 968 088 Zeeland 106 928 109 365 216 293 TJ'recht 123 457 127 577 251 034 Friesland 169 737 170 526 340 263 Overij*el 169 310 164 027 333 337 Groningen 147 520 151.613 299 033 Dreute 77 902 70.640 148 642 Limburg 142 699 139.252 281 951 Het Rijk 2 520 157 2.583.274 5 103 431 Bovendien verklaarden 130 mannen en 28 vrouwen werkelijke woonplaats te hebben binnen het Rijk, zonder dat even wel de gemeente, waarin zij woonden, is kunnen worden opgespoord. Een moordaanslag te AMSTERDAM. Een liefdeshistorie is Maandagmorgen aanleiding geweest tot een moordaanslag. Christiaan Tijmant, een bootwerker, wonende aan den Haar lemmerdijk, was tot de ontdekking ge komen, dat zijn vrouw, Maria Lobbes, op zeer intiemen voet stond met Christiaan Ëlinderman, haar neef. Toen hij haar nu dien morgen op heaterdaad op on trouw betrapte en haar omstreeks half elf op den O Z. Achterburgwal ter hoog te van de Spinhuissteeg in gezelschap van haar minnaar ontmoette, trok bij on middellijk een revolver en loste op beiden een viertal schoten. Blindermans werd ge troffen in hoofd en schouder, de vrouw- kreeg twee schoten in den rug. Beiden werden naar het Binnen-Gast- huis vervoerd. De dader trachtte na zijn moordaan slag door de Spinhuissteeg te ontvluchten, doch op den Kloveniersburgwal werd hij reeds door de. politie achterhaald en in arrest genomen. Na eerst aan het Hoofd bureau van politie in de Spinhuissteeg te zijn verhoord, werd Tijmant naar het bureau St. Pietershal overgebracht, waar de com missaris Fundter de instructie verder leidde. Iu het gasthuis zijn uit de wonden van den neef twee kogels verwijderd m«s vermoedt, dat de vrouw twee kogels 'n dan rag heeft, die echter nog niet weggenomen zijn. Hoewel de kwetsuren niet levensgevaarlijk schijnen, laat de toe stand der gewonden nog geen verhoor toe. Annu Paulowoa, 25 Sept. Terwijl de vrouw van J. D. zich gisterenavond even uit de kanier verwij derde, miste zij bij hare terugkomst baar zoontje. Onmiddellijk riep zij baar man, die bij een der buren was, en ging men aan het zoeken. Kort daarop vond de vader hetknaipje in het water liggende. Hoewel terstond alle middelen beproefd werden, om de levensgeesten weder op te wekken, ook door den inmiddels geroepen geneesheer, alie pogingen waren vruchte loos het kind was een lijk. Men kan zich den toestand der ouders voorstellen Het ministerie van Wa- terstaat, Handel en Nijverheid zal aan het gebouw van het prov. bestuur te HAARLEM op 11 October aanbesteden het maker, van een kap- glooiïng met bijbehoorende werken op bet eiland W ierinaen, behoorende tot de zeewerken in Noordbolland; be grooting f 9700; het bestek ligt na 27 September ter lezing aan 't gebouw van genoemd ministerie, aan de lokalen der prov. best. en is verkrijgbaar bij de firma Gebr. Van Clcef, boekh. te 's-Gra- venhageaanwijzing 4 Oct., 's morgens 11 ure inlevering bij den hoofdingenieur Kemper te Haarlem, den ingen. Wijten- horst te Hoorn en den opzichter Verhoef te Wieringen. Te DEN HELDER is Zondag- avond in een café 6an den Kanaal weg een gehuwd man en vader van een talrijk gezin, van de trap der bovenzaal naar beneden gestort en zoo ongelukkig op het hocfd neergekomen, dat hij met gespleten schedel is opgenomen. Na in hetnabij- zijnde politiebureau voorloopig te zijn verbonden, is hij in hopeloozen toestand naar zijn woning vervoerd. Te IJMUIDEN waren dezer dagen ongeveer 270 kinderen uit de laagste klasse der openbare school in het koffiehuis „de KleineWillem Barendsz" op een feestje, dat hun bereid was door de commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek. Bij de veitooning van een tooverlantasrn, toen de lichten werden ontstoken, geraakte een kroon met drie brandende petroleumlampen van den zolder los en viel tusschen de achterste rijen der kinderen. Vijf kinderen werden door de vallende lamp getroffen, maar in zóó geringe mate, dat de voorstelling voortgezet kon worden. Mond- en klauwzeer. Maandag zijn te Groningen op het terrein van het openbaar slachthuis pu bliek 13 koeien, in beslag genomen uit kracht der wet tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht en de veeartsen ybereidkunde. De koemelker De B. had namelijk deze koeien, terwijl zij aan mond- en klauwzeer leden, in strijd met genoemde wet, „verweid", waarvoor ze door de weide van een anderen vee houder moesten.Proces-verbaal en in-be- slag-neming waren het gevolg. De koeien, iutusschen hersteld, ver tegenwoordigen een waarde van ruim t 2000. Als De B. veroordeeld, wordt, en dat is zeer waarschijnlijk, zou hij een aanzienlijk verlies lijden,want de opbrengst komf in dat geval ten bate van den Staat. Maar naar ons wordt meegedeeld, heb ben de vereenigde melkboeren weten te bewerken, dat de evontueele schade van hun collegaDa B. tot een veel bescheidener bedrag is teruggebracht, door hem bij de Maandag gehouden veiling in de gelegen heid te stellen, de koeieu voor gemiddeld f 20 het stuk terug te koopen. (N. Gr. Ct.) Heer Ilugowsard, 24 Sept. 1900. Mijnheer de Redacteur! Vergun me s.v.p. eenige plaatsruimte in uw volgend n r. voor 't onder staande. Bij voorbaat m'n dank. Niet wetende, of eene beter versneden pen dan de mijne zal worden opgevat om eenige regelen te schrijven naar aanleiding van Uw artikel: „Voor de Herstemming," acht ik me, als voorstan der der candidatuur Wonder, verplicht, althans iets tegen Uw viij heftig artikel in te brengen. Vooraf echter geef ik U gaarne toe, en velen doen dat met mij, dat het propaganda-nr. van de „Algem. Gids" allesbehalve rijk was aan gezonde, 'ernstige aanbeveling; helaas, ook ont sierd door flauwen verkiezingskost.Ik durf U wel de stellige verzekering geven, dat onze candidaat het bijvoegsel van genoemd blad met zekeren weerzin terzijde heeft gelegd, evenals dit is gedaan door velen, die den hr. Wonder hunne stem gaven, 't Ware beter geweest, en 't zou wel licht tot gunstiger resultaat hebben geleid voor de candidatuur Wonder, wanneer men zich tevreden had gesteld met een half blad, dan had de opluis tering achterwege kunnen blijven. Gaarne geef ik ook toe, dat een te Alkmaar, dus buiten 't district, ver schijnend blad niet het meest gewenschte was voor propaganda, tenzij „Burger plicht", gesteund door vooretanders der candidatuur Wonder, de redactie ervan op zich had genomen, althans aan strenge oensuur had onderworpen. „Burgerplicht" heeft m.i leergeld betaald. Enfin! afdoende leert men. Tot op zekere hoogte acht ik U in Uw recht te zijn, waar ge opkomt tegen de onduidelijkheid in het artikel„Kiezers, weet wat U doetK. had beter gedaan, bier duidelijk en rondden hr. J. Bieebaart Kz., lid van de Eerste Kamer, te noemen, als mede-v er werper van de Ongevallen wet. Doch U gaat mij te ver met hier te gaan spreken van arglistige insinuatie en van lasteraars. In verkiezingsijver lijden ook andere personen wel aan onduidelijkheid. De opvatting van den lezer kan soms ook al van invloed zijn. Acht U 't b. v. een groot wonder, wanneer U eens, naar aanleiding van uw Fchrijven, gevraagd werd, of gij den hr. Breebaart, lid van do Eerste Kamer, dan toch wel beschouwt als een kapitalistisch knipmes Wanneer men slechts bij de lezing van den zin„dat de candidaat Breebaart zoo'n kapitalistisch knipmes zou zijn", den nadruk legt op candidaat, is men daartoe geneigd kan 't ten minste zijn. Omgekeerd is er m. i, niet zulk een overvloed van goeden teil noodig, om uit het door U gewraakte te lezen bij de verkiezing van den hr. Wonder ontkomen we aan 't eevaar. dat mannen als de hr. Breebaart, lid van de Eerste Kamerworden herkozen. De hr. Breebaart, candidaat, zit toch immers niet op 't kussen in de Eerste Kamer, (dit heeft men toch ook wel kunnen zien uit de aanbevelingen in de bladen en kon dus ook niet helpen aan de verwerping van de Ongevallen wet. Maar aangenomen, dat 't in de oogen van velen eene fout is geweest van den hr. Breebaart (Vader) tegen de Ongeval lenwet te stemmen, zouden dan de kiezers niet huiverig mogen, ja moeten zijn, om den hr. Breebaart (Zoon) op een zetel te plaatsen, welke hem 't recht geeft, z'n Vader mede te helpen herkiezen P Is familie-regeeiing niet vaak aanleiding geweest tot schromelijke misbruiken P En nu moge dit gevaar hier niet zoo dreigend zijn, de geschiedenis heeft 't bewezen familie-regeering deugt niet en nu zou 't dunkt me toch te veelciscbend zijn, om van den hr. Breebaart (Zoon) te verwachten, dht hij te eeniger tijd zijn Vader mede van 't kussen helpt. En dat vele liberalen voor den hr. Breebaart in de Eerste Kamer gaarne een meer vooruitstrevend liberaal geplaatst zagen, dat is toch overbekend, niet waar Een paar woorden over het kiesgeknoei in den Zuidhoek. Uwe bewering wordt gegrond op 's heeren Breebaarts verkla ring, door u woordelijk afgedrukt. Maar, of u nu al beweert, dat de hr. Breebaart wèl de beginselen der Liberale Unie is toegedaan, toch kunnen we geene mis leiding zien in de bewering, dat bij niet het program der L. U. kan onderschrijven. Evenals den anderen candidaten dit pro gram ter kennismaking is toegezonden, zal bet don heer Breebaart ook geworden zijn. En waar nu de hr. Wonder in z'n antwoord aan „Vrijheid" verklaart bet programma der L. U. volkomen te kunnen onderschrijven, maakt dit toch eenig verschil met de verklaring van den hr. Breebaart, nl. dezedat hij in hoofdzaak zich kan vereenigen met dit program. Wat de heer Breebaart nu als hoofdzaak gelieft te beschouwen, moet aan hem worden overgelaten en m. i. mogen de kiezers op een meer beslist antwoord aanspraak maken. De verklaring, dat de candidaat Bree baart zich niet onvoorwaardelijk kan binden aan alles, wat de L. U. goed zou vinden aan haar program toe te voegen, is, wordt en kan hem door niemand worden euvel geduid. Die verklaring is ook niet tegen den hr. Breebaart gebruikt, 't Zou trouwens al te gek zijn. Vraag, of ooit een candidaat zich zoo zou willen laten binden, en gij zult steeds een wei gerend antwoord ontvangen. Werd 't onzen candidaat gevraagd, hij zou den- keD, dat het den vrager in het hoofd was geslagen. Waar u in 't wijzen op kiesgeknoei gebruik (m. i. misbruik) maakt van de woorden onwaarheid en lengen, daar is u volstrekt niet in uw recht, want '8 heeren Breebaart's „zich in hoofd zaak kunnen vereenigenwordt door U omgezet in „wel de beginselen der L. U. toegedaan", en hier is zeer veel goeden wil noodig, om daar vrede meê te hebben. U zult uit het bovenstaande genoeg zaam kunnen opmaken, dat ik door Uw artikel: „Voor de herstemming" versterkt ben in mijne overtuiging, dat de heer Wonder de man is, die bij de herstem ming moet worden gekozen, ook zelfs door Schagen, daar men geen vrede mag hebben met 's heeren Breebaart's min of meer vage verklaring. 8. Urugman. In antwoord Mijnheer BRUGMAN Het doet ons genoegen, dat U met ons U zoo sterk uitspreekt tegen het bij de vorige verkiezing gepleegde kiesge knoei, hetwelk in verband tot de can didaten, alleen ten doel kon hebben, de kansen van den eenen candidaat te ver minderen ten bate van den ander, door insiouatiën van allerlei slag. Dat U erkent, dat men in het artikel „Kiezers, weet wat u doet!" (voorko mende in het verkiezingsnummer van de Algem. Gids) beter had gedaan, duidelijk en rond den heer .1. Breebaart Kz., iid van de Eerste Kamer, te noemen wel dat is voldoende voor ons, daarmede erkent U het moge dan op zijn zachtst genomen „on doordacht" geschied zijn, maar geschied is het toch men heeft door de naamsver warring begripsverwarring gesticht. Te meer, omdat men dien zin niet anders kan lezen, gelijk hij daar stond ge drukt, en in verband tot hetgeen er boren en omheen stond. Uwe aardigheid op 't knipmeB zullen we maar laten voor betgeen ze is; een woordspeling, die de zaak, waarom het hier gaat, niet raakt. Met den „goeden wil" zijn we het met U niet eens. Wat er niet staat, kunnen we er ook niet lezen. En om nu eene onbewezen beschul diging tegen den vader (lid der Eerste Kamer) te gebruiken als motief, dat men den zoon (eventueel lid van Prov. St.) ciet moet stemmen, dat gaat buiten de goede trouw. Eerst dienen U en Uwe medestanders te bewijzen,dat de heer .1. Breebaart Kz. werkelijk HEEFT MISDAAN met in de lijst van de toen heerschende omstandigheden en motieven mede tegen de van zoovele zijden zoo gewraakte Ongevallenwet te stemmeD. En ten tweede moet door U dan (of liever door dien schrijver K.) bewezen wordeD, dat de heer .J. Breebaart Kz., aldus zou hebben gestemd: om het kapi taal in het gevlei te komen, zooals zoo verdachtmakend wordt beweerd. Maar daaromtrent laten we de verde diging aan den heer .1. Breebaart Kz., den vader, omdat dit alles met de ver kiezing van den heer KBreebaart .1 z., den zoon, niets* heeft te maken. Wij handhaven onze meening, dat het echt kiesknoeierig is, op dergelijke ma nieren een tegen-candidaat te bestrijden en daartegen was ons protest. En nu, wat den brief betreft van den candidaat, den hoer K. Breebaart Jb., daarir. erkent deze, in hoofdzaak zich te veroenigen met de vooruitstrevende be ginselen in het programma der Lib. Unie neergelegd. Maar wat wilt U dan meer Is dat Diet voldoende Aangenomen eens, dat er een minder belangrijk, of zelfs onbelangrijk punt van het Lib. Unie program mocht zjjn wat U nu maar wilt veronderstellen dat niet door den heer K. Breebaart Jz. zou kunnen wor den onderschreven. Als de candidaat in hoofdzaak er mede instemt, is dat al voldoende want volgens uw eigen beweren zou dan een on derdeel al van weinig beteekenis zijn ten opzichte van het geheel. Maarals men in den Zuidhoek den heer K. Bree baart Jz. had gewild, had men zich te minder over zoo'n onderdeel ongerust be hoeven te toonen, omdat de heer K. Breebaart Jz. zelfs nog iu zijn schrijven zegtTer bevestiging (dat hij met het Lib. Unie-programma wet medegaat) deel ik U mede, dat ik zitting heb in het hoofdbestuur der Centrale Liberale Kiesveroeniging in het hoofd kiesdistrict Enkbuizen, welke vereeniging bij de Liberale TJnie is aangesloten. Maar, mijnheer Brugman, ons dunkt, dit laatste is toch duidelijk genoeg. Wij zouden integendeel meenen, dat da heer K. Breebaart met zijne bijvoe ging „in hoofdzaak" gehandeld heeft als een man, die nadenkt bij hetgeen hij zegt of schrijft, en liever niet al te veel belooft. Want immers, veel beloven, gaat licht, en vooral in verkiezingsdagen. En we kennen ze maar al te goed, die candidaten, die in verkiezingsdagen net alles beloven, wat de kiezers maar vra gen. Als de heer K. Breebaart zoo licht vaardig niet handelt, dunkt ons, moest hem dat tot eer strekken. Wij herhalen als iemand als de heer K. Breebaart Jz., zelf lid der Lib. Unie, (want door zijne vereen, is bij feitelijk lid der Lib. Unie) nog schriftelijk mede deelt, dat hij iu hoofdzaak zich vereenigt met de vooruitstrevende, (dat woord zegt toch zeker ook wat beginselen, in het program der Lib. Unie neêrgelegd dan kan dat rijkelijk toe. Meer belofte hebben we waarlijk niet noodig, om van hem te mogen vertrouwen, dat hij, een maal zitting krijgende in de Prov. Staten, ook daar zal zijn de man, die vooruit strevend, die liberaal zal handelen. Bovendien komt het ons voor, dat U, mijnheer Brugman, dit Unieprogram bij de Prov. Staten nu wel wat al te zwaar laat wegeD. Men maakt in de Prov. Staten niet 's Lands wetten. Kom, kom! Denk nu eens na, mijnheer Brugman, en U zal moeten toegeven, dat U, met hier verschil te willen zoeken tusschen de beide candidaten, bet zakelijk belang van het Unieprogram overdrijft. En tocb, met het oog op dit zoozeer gewraakte punt (en dit is hier alleen aan de orde) herhalen wij, dat onze can didaat in geen enkel opzicht ten achteren staat bij den Uwen, en daarom roepen wij den kiezers toe Kiest Maandag a. s. den heer l Bratari Jz. Red. Aan de Daily Mail en de Daily Express wordt uit Louronzo Marqués bericht, dat de Lngelschen Zondagmorgen Komatipoort hebben bezet. Botba en Yiljoen zijn over de Portu geesche grens getrokken, geweren en kanonnen van klein kaliber aan de Portugeezen overgevend. De zware stukken waren achtergelaten, doch eerst onbrmkbaar gemaakt. Reuter seint uit Louronzo Marquez De Boeren geven hun stellingen aan de grens op en trekken de grens over. 500 zijn er hier aangekomen, meerendeels bestaande uit vreemdelingen en de Iersche brigade. Uit Lorep^o—Marquez wordt geseind, dat er aan de Portugeesche grens gevochten zou ziju tusschen Bueren en Portugeezen. Do geboele Portugeesche artillerie is naar de grens gegaan. „Central News" geef: daarvan de vol gende verklaring, die zijn correspondeut van gevluchte Boeren gehoord zou hebben: De vluchtende Burgers wildende wapens weêr opnemen, maar de Portugeesohe troepen trachtten hen te ontwapenen, waarbij op Portugeesch gebied botsingen hebben plaats gehad en eenige strijders gewond werden. Men vreest, dat er meer gevochten zal worden. De Portugeesche troepen zijn zoo goed al3 machteloos, zoolang er geen versterkingen aan de grenzen zijn aangekomen. Het aantal Boeren, die zich aan de grens hebben overgegeven aan de Portu geezen, beloopt in het geheel 3000. Zij zijn naar LourengoMarquez gezondenen onder bewaking gesteld. Zij zien er haveloos en mager uit, en zijn blij, dat de oorlog gedaan is. De berichten uit Komatipoort zijn tegenstrijdig. Volgens sommige hebben de Boeren de plaats ontruimd eu is ze door de Engelscben bezetvolgens andere bevinden Botha, Viljoen en Reitz zich daar nog, en hebben zij een goed verde digbare stelling ingenomen, met Long- Toma en verscheiden maxims zoo noodig zouden zij terugtrekken langs de Lebombo- bergen op de Portugeesche grens. Een correspondent heeft vernomen, dat de nieuwe stellingen der Boeren zeer sterk zijn, dat rechter Koch weer vrijgelaten is, en dat agenten van de Boeren in 't geheim het Transvaalsche papieren geld opkoopen tegen vijftig percent. Reuter seint uit Pretoria, dat generaal De Wet nu door een sterke troepenmacht wordt achternagezet, daar zijn gevan genneming noodzakelijk wordt geacht voorden vrede in de „Oranje-Rivier-Kolo nie" (den Vrijstaat), „welker inwoners hem gaan beschouwen als nog meer te vreezen dan de Engelschen". Uit Weenen wordt aan het Journal gemeld, dat president Kruger aan den Paus een telegram zond, waarin hij zegt: Ik ben zeer lijdende en neergedrukt door mijn hoogen ouderdom, waarom ik mij terugtrekmaar ik hoop niettemin aan den eindelijken zegepraal van mijn volk. Lord Roberts heefteen nieuwe procla matie uitgevaardigd, teneinde eiken twijfel aan hun verder lot weg te nemen bij de Burgers, die zich vrijwillig over geven. Daarin staat, dat zij zullen worden gevangen gezet in de kampementen bij Bloemfontein en niet naar Ceylon ge zonden. Bezitten zij vee, dan zal dat van hen worden gekocht, of enkelen van hen, die daartoe door de bevelvoerende offi cieren worden uitgezocht, zullen het on der hun toezicht op het veld mogen weiden. De Standard verwacht van deze proclamatie, dat zij zal bijdragen „tot het voorgoed dooven van de smeulende puin- hoopen van den oorlog". Uit Den Helder wordt gemeld aan de Telegraaf, dat in marine-kringen daar gezegd wordt, dat Kruger te Napels van boord zal gaan. CHINA. Over China niets dan een mengelmoes van berichten. Op het voorstel van Duitschland hebben Oostenrijk-Hongarije, Italië en Frankrijk reeds ofliciëel geantwoord, allen in toestemmenden zin. Frankrijk heeft een paar bezwaren. Engeland heeft nog niet geantwoord, maar zal wel het denkbeeld van Duitschland goedvinden. Amerika is niet voor het voorstel van Duitschland, en heeft gemeld, dat de leiders van het oproer wel moeten worden gestraft, maar dat die bestraffing moet geschieden door de Chineesche regeering. Van Rusland wordt eveneens goedkeuring verwacht, en wordt beweerd, dat 't dit onder eenig voorbehoud reeds heeft gedaan, maar dat het de lange onderhandelingen, die het gevolg zullen zpn van Duitschland's voorstel, betreurt. Uit China komen berichten, die aan- toonen,dat Duitschland den vinger heeft gelegd op de wondeplek. Want uit Sjanghai wordt geseind, dat prins Tsjing heeft verklaard Vredes-onderhandelingen zijn onmogelijk, wanneer de voorstellen van Duitschland en Engeland wordea aangenomen en de eisch gesteld, dat de hoogstgeplaatste personen in het Rijk als misdadigers zullen worden gestraft." En een Laffan-telegram meldt, dat de Keizer en de Keizerin weigeren zullen, de uitlevering toe te staan van prins Toean, en andere leiders der Boxers, die tot het keizerlijk geslacht behooren, of eenig voorstel betreffende hunne bestraffing in overweging te nemen. Hieruit leidt men af, dat de invloed der Boxers in de omgeving van de keizerin- weduwe weder toeneemt. Prins Tsjing is nu al vervangen door een vredes-onderhandelaar, die zeer tegen de vreemdelingen is, maar tegen die verandering is reeds protest aange- teekend. Men gelooft in deze veiandering reeds te doen te hebben met den invloed

Schager Courant | 1900 | | pagina 2