Bet Nieuwe Modeblad, Zondag 7 Octo"ber 1900. 44ste Jaargang No. 3563. Voor de Dames. Politiet overeiclit Ier veeL GEILLDSTREERD ZONDAGSBLAD Dit nummer bestaat uit Pennesteekjes twee bladen. EERSTE BLAD. Gemeente Schagen. Sluiting Tapperijen. Voorloopig bericht. Aan onze abonné's. van M. A. G. NUS. Buitenlandsch Nieuws. illtitci Niciws-, Aimwiiit- k Laidbonwtitai. ei> Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIKN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Hurrau: W1WAÖKI, f>aau, O UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker.1. tV I K B L ■SSSB^SB Prijs per jaar f 8..Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25; iedere regel meer ft ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bekendmakingen. De BURGEMEESTER der gemeente Schagen Overwegende, dat bij gelegenheid der Loting voor de Nationale Militie in den regel vele lotelingen zich schuldig maken aan het misbruik maken van sterken drank dat dientengevolge twislpartgen ontstaan, die de orde verstoren en hartstochten worden gevoed, die slechts schade doen aan lichaam en geest; Maant bij deze belanghebbenden aan, om op den dag der loting voor de Nationale Militie, zijnde Woensdag 17 October geen sterken drank te schenken tot des namiddags 2 uur en zulks ter voor koming van de noodzakelijkheid, dat door hem. Burgemeester, krachtens art. 11 der algemeene poli tieverordening, de tijdelijke sluiting van koffiehuizen en tapperijen zou moeten worden gelast. Schagen, den 2 October 1900. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Scha gen brengen ter algemeene kennis, dat door Pieter Trapman alhier vergunning j is verzocht tot het plaatsen van een J gasmotor in zijne courant- en boekdrukke rij, kadastraal bekend sectie C. No. 532, en dat door hen tot het onderzoek der tegen dit verzoek ingediende bezwaren eene zitting ten raadhuize zal worden gehouden op Donderdag 18 October e.k., des voormiddags van 10 tot 12 ure. Schagen, 5 October 1900. Burgemeester en Wethouders voorn., 8. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Binnen enkele dagen hopen we aan de uitgave van ons blad te verbinden waarvan we een gratis proefexemplaar zullen aanbieden. De Uitg. Wij wekken onze Lezers, die nog niet mochten hebben ingeteekend op het GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD, het welk wij bij onze Courant verkrijg baar stellen, op, om alsnog hun ver langen daartoe aan ons kenbaar te maken. Wij wjjzen op de toenemende fraai beid van deze Illustratie, die een waar sieraad is op de huistafel en een schat van lectuur bevat, ook op bet ge bied van den gezonden humor. Geregeld wordt daarin opgenomen een rijk geïllustreerde roman, welke uiter mate boeiend is en den lezer hoogst aan genaam bezig houdt. Aan het einde van den jaargang vormt deze Illustratie een Prachtwerk van 520 groot folio ptgina's, met een schat van fraaie gravures, in teressante, boeiende verha len, prijsraadsels, puzzle s,enz. Men weet, dat ons Zondagsbl. als Nederl. Illustratie in omslag, f5.— per jaar kost. Doch de Abonnés op onze Courant leveren wij het tot den spotprijs van 37'jj cent per kwartaal of franco per post 45 cents. Voorwaar voor onze Lezers een pre mie van niet geringe beteekenis. Den inschrijvers wordt het geregeld el ke week bij de Courant bezorgd. Onderstaand inteekenbiljet gelieve men ten allerspoedigste, ingevuld, toe te zen den aan DEN UITGEVER. De ondergeteekende verlangt geregeld bij de Courant te ontvangen het tegen den prijs van 37 */2 ets. per 3 maanden, franco per post 45 ets. NAAM WOONPLAATS Als u de pen tot steken dringt zoo steelt Schagen, 4 October 1900. Wonder is het I Wat is wonder Een poli tiek begin. Tot een volgenden keer. Nut vertelt een gesprek over met Schaepman en Borgesius. Een Schaepmannetje, Iemanddie al stervende hard werkt. Welbespraaktheid per ko lom. Allemaal strijdvoerders. Politiek in het midden. Nus voelt dichterlijke aanvechtingen tegen alle aansporingen om te vechten. Waarom Nus goeie maatjes is met poli tici. Een verdwaalde leeuw. Politiek aan het eind. Wonder is het I Wat is wonder? vraagt ge. Nu, nog al eenvoudig, Won der is lid van onze Provinciale Staten ge worden. En hoewel het nu werkelijk geen wonder mag geacht worden, het in zijn leven tot Statenlid te brengen, bied ik het wonder, dat gekozen werd, onzen waarden burgervader van Heer Hugo- waard, gaarne mijn gelukwenschen. Alleen ver wondert het mij, dat Breebaart het niet geworden is. Maar daarom niet getreurd, er komt nog wel eens een vacature. En dan is Breebaart aan de beurt. Och ja, men moet zijn gemoed in lijdzaamheid bezitten, vooral in de politiek. Verleden week nog had ik Borgesius en Schaepman op visite, 't Gesprek kwam op verkiezingen en op politiek. Natuur lijk spraken we ook over den verkiezings strijd, dien we zoo pas in Schagen ge voerd hebben en over alle lofredenen en afbrekerijen, die te dier gelegenheid in onze vreedzame veste zijn geleverd. Och, zei Schaepman toen, daar weet ik alles van. Wat doe je al niet in verkiezingstijd. Indertijd hebben ze van mij eens gezegd, dat ik, als het er op aan kwam, van staatswege twee borrels per dag aan de werklieden cadeau zou geven, om zóó de drinkebroers op mijn hand te krijgen. En dat hebt U toch niet gezegd, wel vroeg Roosje. Nee', natuurlijk niet. Twee borrels daags komen een werkman toe, zóó heb ik het gezegd. Nu, ik wou dat ik mijn mond maar had gehouden, want ik heb van die bewering, in allen eenvoud neêr- geschreven, niets dan verdriet gehad. Ik heb me al den twee-borrels-doctor" hooren noemen, en een glaasje slechte jenever noemen ze een Schaepmannetje Dat is heiligschennis lachte Borgesius. Nou, heiligschennis is wat anders, maar 't is niet prettig in elk geval, be toogde Schaepman. En zijn de heeren al in een goeie werkstemming vroeg ik, om het gesprek wat ai te leiden. Er liggen bergen wet ten klaar hé Moet de Kamer die alle maal nog atdoen voor zij naar huis gaatP Je weet, dat kort voor haar dood een Kamer altijd het hardst werkt, ant woordde Borgesius. En er zijn urgente dingen. De Legerwetten zjjn dringend noodigde Kieswet kan niet worden uitgesteld, anders hebben wij er in 1901 niets aanhet zou een schande wezen de werklieden nog langer met de Onge vallenwet te treiteren, en de Drankwet Nou, de Drankwet kunnen we uit stellen tot de volgende zitting, zei Schaep man. Ik vind die Drankwet niet zoo urgent. Over de borrelkwestie zijn zóó veel opvattingen, dat we er eindeloos over praten kunnen. Uw opvatting kennen wezei Roosje ondeugend, twee vingers opste kend. En de begrooting is er nog. Nu, dan kunnen jullie praten, merkte ik op. Dan kunnen jullie de rekening van het ministerie opmaken, wat geen gekheid is. Neen hé 't Heeft wat op zijn verantwoordingaldus Schaepman. Ja, doctor, heel wat. Goede en minder goede dingen, maar goede het meest. De kiezers zullen zich herinneren, dat zij Dienst- en Leerplicht van meneer Borgesius hebben gekregen, zei ik hartelijk. Borgesius glimlachte dankbaar me toe. Wat mij betreft, zei hij, had ik ze veel meer willen geven, maar dat praten, o, dat praten 1 Nu, daar hoef je mij niet op aan te kijken, sprak Schaepman. Ik heb maar aan veertig kolom van het overzicht schuld, als de Nieuwe Rotterdammer tenminste goed heeft geteld. Troelstra is me verreweg de baas. Pieter Jelles praat goed zei Roosje. Hij zou een goeie gezant wezen, vinden de heeren niet Wij lachten allemaal. Minister kan een socialist nog worden, maar gezant 1 Maak 'em gezant van China en hij praat de Boksers van hun stoel 1 Van die Boksers gesproken, hoe gaat het met ons oorlogsschip, vroeg ik. Heeft het al veel geschoten op de oproer lingen P Welnee''t Kruit is zoo duur ant woordde Borgesius. En de mogendheden hebben ook liever niet, dat de kleine naties meedoen. In België hadden ze immers al een paar millioen bijeenge bracht voor een expeditiekorps? Maar toen zei Duitschlandik wil niet, en weg was het Belgische korps. Neen, dan is het maar beter om zich koest te hou den en geen ruzie te krijgen. Er is al kans genoeg op mot met Engeland. Bovendien is het niet verstandig, je krijgskrachten te versnipperen, merkte ik op. In het volgend jaar moeten jullie politiek gaan vechten, partij tegen partij. Versnipper je krachten niet, vrinden We zijn ons al aan 't voorbereiden, zei Schaepman met een triomfantelijken blik op Borgesius, waarop Borgesius, nog meer triomfantelijk, opmerkteWij zijn al klaarWij zijn al lang klaar En bent u ook zeker van de over winning vroeg ons ondeugend Roosje. Zeker nog niet, riep Borgesius. Maar wij rekenen op onze troepen. Onze Liberale Unie-mannen zullen hun plicht doen, overal. Ook bij ons I zei ik. Ze zullen in ons district weten te overwinnen Roosje tikte Schaepman vriendelijk op zijn hand. Wees maar kalm, doctor, zei ze Wees maar kalm. 't Is niet erg aardig, waar u bij is te spreken van een over winning der liberalen Och, mijn kind, ik kan er tegen, zei Schaepman goedig. Ik hoor dat zoo dikwijls. Alle kranten zijn er vol van, de liberale ten minste. Ons Centrum en onze Tijd zeggen het tegendeel. Aan wie de waarheid is, zullen we nog moeten zien. Ik kan tegen een stootje en de heeren meenen 't ook niet zóó! Goedig is u altijd doctor, zei ik, altijd. Enfin, daar is u dichter voor. Schrijft u nog veel verzen Nee', vriend Nus, niet veel meer. De lust gaat er zoo uit als je aldoor maar te wurmen hebt in staatsstuk ken. Dat is zoo'n prozaïsch gedoe. 't Kan jammer zijn voor onze litteratuur, maar voor onze politiek is 't een zegen, zei Borgesius beleefd. Nee', Borgesius, nee', zei Schaepman treurig. Politiek is een slecht ding, politiek bederft karakters en menschen. Poëzie veredelt en heft op, politiek be derft en drukt neer. Het is zoo'n ver schil, te staan voor het groote open en nobele gezicht van onze sublieme moe der Natuur of te zitten in een raadszaal en duöe redevoeringen van onbeduidende menschen te moeten aanhooren. Nu, als 't u niet bevalt,luistert u niet, doctor, zei Borgesius. U loopt in de zittingzaal het drukst rond van alle kamerleden. Als u een spreker niet be valt, kuiert u de zaal een beetje rond. Ja, anders hield ik het heelemaal niet uit, zei Schaepman Die politiek, die politiek Laten we dan ons kopje leeg drinken op het spoedige verderf van de politiek, stelde Roosje voor. Nee', mijn kind, daar doe ik niet aan meê, zei Borgesius voorzichtig. Want... want zonder politiek, zie-je zonder politiek enfin, zou ik geen minister wezen Ik vind.politiek nog zoo gek niet. Zoo ziet ge, lezers, men moet de dingen van twee kanten bekijken, Schaep man heeft gelegenheid op de hoogte te wezen, maar Borgesius evenzeer. Wie sprekenHet blijft maar doorgaan met ook, voorkomen. De Oostenrijksche die beweging voor Volksweerbaarheid, sociaal-democraten ijveren ook wel voor het heele land door, en ik moet eerlijk het Duitsch, doch zij hebben daarnevens zeggen, daar ben ik lang niet vooralgemeen stemrecht in hun banier ge- Men moest van de jongelieden liever schreven. Als cosmopolieten, komen bij vreê-verbonders maken, dan van die hen taal, zeden en manieren in de tweede goedschietende en goedranselende sna- plaats, nommer één is de rechten van den ken. In onze Wet wordt wel gezegd, arbeider uit te breiden en te bevestigen, dat iedere jongeling voor menschen- Dan heeft men ook nog de radicalen, schieter in de luren is gelegd en dat die eigenlijk niets liever willen, dan dat het de plicht is van onze regeerenden, al onze kinderen te leeren te steken en te schieten met de beste geweren, maar o, 't is maar goed, dat ik nooit ben getrouwd, want al die herrie laat me ontzettend koudIk zou, als ik vader waB, woedend protesteeren, als ze mijn kinderen het dooden van menschen wilden leeren. Ik kan ook maar niet vinden, dat een veldheer behoort te worden geëerd, omdat hij het krijgvoeren beter dan een ander heeft geleerd. Tot mijn verbazing zie ik, dat ik daar op rijm heb geschreven Ja, meneer Redacteur, je zult nu pas plezier van me gaan beieven. En als u vindt, dat ik nu onvaderlandslievend schreef, weet dan, dat ik aan menschenliefde de voor keur boven vaderlandsliefde geef In de kranten heb ik gelezen, dat een Duitsche marktkoopman veroordeeld is tot zes maanden, omdat hij heeft dur ven zeggen, dat de lijfspreuk van den tegen woordigen Duitschen Keizer is „Gusta, pak de koffers Ik vind dat ook zeer oneerbiedig. In dertijd heeft een dichter een straf gekre gen, omdat hij het waagde een liedje te rijmen op Keizer Wilhelm's zesden zoon met den aanhef„Hurrahder sechste Junge". In plaats van Junge" had hij „Prinz" behooren te zeggen. Het is in Duitschland lastig, de goeie woorden te vinden, en je moet er op je woorden passen. Er is maar één Duitscher,die niet op zijn woorden behoeft te passen, en dat isde Keizer. Zou één onderdaan durven zeggen in het openbaar wat Z. M. durft te zeggen O, als Nus Duitscher was, hoeveel jaren vestingstraf zou ie al achter den rug hebben Eu nog voor de borst P Zeker, dat is niet verstandig, zoo rap in den mond te zijn. Want het is helaas waar, dat ik rijm alweer „dat het de triomf van het verstand is om in vrede te leven met wie abusievelijk geen verstand is gegeven." Daarom ben ik ook zulke goeie maatjes met een aantal politici. Nog eens de politiekIk heb aan Borgesius geschreven Amice, ik lees daar zooeven, dat je aan den president van de FranscheRepubliek het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw hebt gegeven. En aan een onderwijzer, die enorm veel goeds heeft gedaan voor het gesticht ten bate van teringlijdende colle ga's, gaf je een medaille van Oranje- Nassau Wat Jtieeft Loubet gedaan om zóó enorm beloond te worden P P. o. had ik antwoordDat is nu politiek, Nusw. g. Borgesius. En daar krijg ik me waarempel een briefje van Loubet, dien ik nog van vroeger ken, aldus luidende „Beste Nus Smijten ze bij jullie zoo met ridderorden P Ik krijg daar een Nederlandschen Leeuw thuis en ik weet niet waar ik dien aan te danken heb." Ik schrjjf terugDat weten wij ook niet, excellentie. Die leeuw is in de politiek verdwaald geraakt Hij moest denkelijk bij zekeren schooljneester wezen. M. A. G. NUS. heeft er nu gelijk P Maak dat maar eens voor u zeiven uit. Laat ik eens een ernstig woordje de Oostenrijksche staat maar uit elkaar zou spatten. Onder aanvoering van den onstuimigen Wolf, eischen zij de nauwste aansluiting bij Duitschland. Zij hebben nu ,in het program van actie opgenomen, dat het verbond met Duitschland in de rijkswet zal worden opgenomen, terwijl zij tevens een tolverbond met Duitschland verlangen. Dat zijn de groote voorstanders van het Drievoudig Verbond. Eigenaardig is het, dat, waar van Russisch- Fransche zijde beweerd wordt, dat het Drievoudig Verbond langzamerhand op losse schroeven is geraakt, dat de tijd der ontbinding niet verre meer zal zijn, er terstond een bekend strijder opstaat om voor het voortbestaan een lans te breken. Zoo heeft nu weder de bekende Italiaansche staatsman Grispi naar de pen gegrepen om de loftrompet van de triple alliantie te steken. Zijn landgenooten tracht hij te bewijzen, dat het bondge nootschap met Duitschland en Oostenrijk eene levensquaestie voor het land is. Toen Italië in 1882 zich bij de Midden- Europeesche Staten aansloot, verkeerde het in eene moeilijke positie. Zijne oos telijke grenzen waren verzwakt, zijne vrijheid ter zee werd bedreigd, zijn gezag in Europa was verminderd. In dat alles is sedert 1882 eene gelukkige veran dering gekomen. Of Crispi heeft aange toond, koe de groote uitbreiding van het leger de uitgaven van het budget van oorlog hebben opgevoerd, waardoor de financiëele draagkracht sterk is vermin derd, betwijfelen wij. En toch is dat de groote schaduwzijde. Italië, daartoe door Duitschland gedwon gen, heeft boven zijne krachten aan het militarisme geofferdde hoog noodige fondsen voor de economische ontwikkeling zijn in krijgstoerustingen te land en ter zee gestoken, waardoor in den lande armoede en ontevredenheid is geoogst. Toch acht Crispi eene hernieuwing van het verbond noodzakelijk. Nu de her nieuwing samen zal vallen met het eindigen der handelsovereenkomsten met Duitschland, zou hij toch uit de Italiaan sche vriendschap voor Duitschland, voor zijn land eenige voordeelen trachten te verkrijgen. Ter wille van de Agrariërs zijn vele Italiaansche artikelen iü Duitsch land met een hoog invoerrecht bezwaard. Verlaging daarvan, opdat de handel van zjjn land zich zal kunnen ontwikkelen, zou Crispi zeer gewenscht achten. Waarschijnlijk staat het bezoek,dat koning Victor Emmanuel aan Berlijn zal brengen, met deze Italiaansche wenschen in verband, en moet het artikel van den heer Crispi tot inleiding der onderhandelingen dienen. Wanneer de jonge vorst straks te Ber lijn zal zijn, zal er zeker over nog wel meer staatkundige onderwerpen van ge dachten worden gewisseld. De visite, die prins George van Grie kenland thans bij zijn vriend den koning van Italië aflegt, zal zeker ook wel be sproken worden. Het heeft er veel van, dat Griekenland van de Chineesche moei lijkheden gebruik wil maken, om de Kreta-kwestie op te lossen. Prins George moet aan de mogendheden heb ben verklaard, dat hij eene herbenoeming als commissaris-generaal van Kreta niet zal aannemen. Prins George zou den tijd gekomen achten, om de Kretensers over hun lot te laten beslissen. In welken geest deze uitspraak zou vallen, is vrij zeker te voorspellen. Algemeen toch is men op het eiland voor eene aansluiting bij Grie kenland gezind. De mededeeling van den commissaris-generaal, en zijne benoe ming tot commandant-generaal van het Grieksche leger, zouden met elkander in nauw verband staan. Voor de mogend heden komt de oprakeling van het Kre tenzer vuurtje thans zeer ongewenscht. Nauwelijks is het geschil tusschen Bul garije en Roemenië op hoog bevel in den doofpot gesmoord, ot daar komt nu Griekenland een nieuw twistvuurtje stoken. Het lastige van het geval is, dat de De Duitsche partgen zijn in de Oosten rijksche erflanden druk bezig om zich voor de verkiezingen voor te bereiden. Tot in de kleinste plaatsjes worden ver gaderingen belegd, «waarin de houding dier partij verdedigd en hare wenschen en willen voor de toekomst worden ver kondigd. Jammer voor de partij, dat haar voor een krachtigen strijd de eenheid ontbreekt. De groep bezit drie schakee ringen, die ieder met een speciaal program voor den dag komen. De liberalen willen het Duitsch in alle deelen der monarchie als regeeringstaal behouden. Tot eiken prijs willen zij de gelijkstelling van het Duitsch met het Boheemsch, Poolsch, 0- »-««•« u» Italiaansch, of welke andere taal dan gekeele Oostersche kwestie met het Kreta-

Schager Courant | 1900 | | pagina 1