In de Lente. Donderdag 1 November 1900. 44ste Jaargang No. 3570. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIKN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. &ureau: Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I IA K L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60, Aizonderlijke nummers 5 Cents. ADVEB.TENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26; iedere regel meer 6 et Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. NiSIWS-, RANT. Almttitis- k LuIIiitIIiL - Maandag 29 October, des mor- gena ten 10 ure, in het lokaal van den heer Bruin te SCHAGERBRUG, vergaderde de afdeeling Zype van de „Hollandsche Maat schappij van Landbouw." De vergadering werd bijgewoond door 9 leden. Voorzitter de heer G. C. Hulst. Na opening der vergadering volgde de lezing der notulen en goedkeuring daarvan. Vervolgens werd bi) monde van den heer M. Bossen, mede namens zjjn mede-afgevaar digde den heer A. Bakker, verslag uitge bracht van de j 1. gehouden algemeene verga dering van de Maatschappij te Purmerend. Voor het uitvoerige en uitstekende verslag, bracht de Voorz. den afgevaardigden den dank der vergadering. Door den heer Hoojj was in de vórige vergadering een voorstel gedaan om een lezing te doen houden, vanwege de afdeeling, over bijencultuur. De heer Hoojj had zich in betrekking gesteld met den heer Pannekoek van Eerbeek, en deze had zich bereid verklaard, voor f 17 60 eene lezing te houden. De heer Pannekoek zou dan eenige instru menten medenemen, om de vergadering het een en ander te laten zien. De heer Hoojj legt er den nadruk op, dat een derge lijke lezing zoo nuttig zou zjjn, en spr. ver wacht ook wel belangstelling, 't Is toch een feit, meent de heer Hoojj, dat bjj goede beoefening de bjjencultuur veel meer kan opleveren dan tegenwoordig. Het idéé van winst behalen wil spr. maar buiten beschou wing laten, maar bjj oordeelkundige behan deling kan hetgeen de bijen afwerpen, veel belangrijker zjjn. Spr. had zich met den heer Pannekoek in betrekking gesteld en vele nuttige en practische wenken ontvangen. De hoer Bossen geeft in overweging, aan het hoofdbestuur een subsidie aan te vragen voor deze lezinger staat een post voor subsidiën voor lezingen en voordrachten op de begrooting der Maatschappij, dus bestaat er alle kans, dat we het gevraagüe krijgen. Spr. wil f 10.— aanvragen. Algemeen is men voor het houden van een lezing over btJencultuur en tot 'taanvragen van subsidie. Wanneer zullen we de lezing doen houden? vraagt Voorz. De heer Hoojj meent in het voorjaar, in de maand April,dan begint het werk voor de bijenhouders na niet te langen tijd, dus kunnen ze van de nuttige wenken, door den heer Pannekoek gegeven, dan dadelijk gebruik maken. Men vindt dit idéé algemeen goed. De lezing over Tuinbouw zal een tijdlang worden uitgesteld en, op voorstel van den heer Bossen, zal daarvoor ook subsidie worden gevraagd. De lezing over bijen-cultuur wil men ook toegankelijk stellen voor niet-leden, en er wordt overeengekomen, het bepalen der entrée aan het bestuur over te laten. De geest, der aanwezigen was f 0.25 De heer Hooij oppert het idéé, om een onderafdeeling, of liever een nieuwe veree- niging te stichten van bijenhouders, tegen een contributie van b. v. f0.60, die dan reken- ROMAN van ARTHUR ZAPP. 6. De graat wilde de hand zijner dochter grijpeu, maar ze week voor hem terug en vluchtte achter de schrijftafel. Op den stoel, waar anders Frank zat, liet zij zich als ver pletterd neerzinken. Haar handen sloeg ze steunend voor het zenuwachtig trekkend gelaat. De graaf beet ziob geërgerd op de lip pen. Zijn geduldige en zachte gemoeds stemming verdween weer spoedig en maakte voor toorn en ongeduld plaats. Hij stampte driftig met den voet op den grond en schold met harde stem„Je je bent kinderachtig LonnyJe maakt me boos, je maakt me ernstig boos. Wat moet dat alles beteekenen Wat heb je eigenlijk tegen Aubert De gravin liet haar handen zinken. „Ik ik mag hem niet ik, ik kan toch niet, wanneer wanneer ik Raar gelaat nam plotseling een zachte, droomerige uitdrukking aan en aarzelend en beschroomd zeide zij„Men men zal toch een man, wien men zijn gansche toe komst overgeeft, moeten liefhebben en achten Een vluchtig lachje danste er over het gelaat van den graaf, i „Dat zal wel terecht komen, kind, wan neer je elkaar eerst maar nader hebt leeren kennen." „Neen, neen, papa!" weerde Lonny weder af, met zenuwachtige heftigheid. De graaf trok de dikke wenkbrauwen toornig samen, hij was aan het eind met zijn geduld en hij hield een uitbarsting van zijn drift slechts met de grootste moeite terug. „Ik begrijp je eenvoudig niet", ant woordde hij, met zjjn rechterhand een paar plichtig zou blijven aan de afdeeling van de Landbouw-mij. De contributie van f3 die gegeven moet worden om lid te zyn van de afdeeling van de Landbouw-mij-, is voor velen te bezwaarlijk. Algemeen is het gevoelen, dat zoo iets wel voor verwezenlijking vatbaar is en na de te houden lezing kan op deze kwestie heel gevoegelijk worden teruggekomen. Reglementswijziging was nu aan de orde De Voorz. benoemde tot commissie, om dit reglement na te gaan en een nieuw concept te ontwerpen, de heeren Hooi), Bossen en v. Leverink. De heer Jimmink bepleitte nu reeds de wenschelykheid, om in 't nieuwe reglement geen dag te bepalen waarop de vergaderin gen moeten worden gehouden. Nu was de Maandag daarvoor aangewezen en het ge beurde meermalen, dat die dag niet zeer gelegen kwam. Over de rekening van de Tentoonstelling en Verloting werd medegedeeld, dat deze sloot met een heel klein voordeelig saldo. De rondvraag leverde niets op, zoodat de Voorz., onder dank voor de opkomst, de vergadering kon sluiten. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Oude IN iedorp, Ds. D. F. J. Herman J. Fz., te Tricht. Te Kolhoi*n werd in de voormiddag-godsdienstoefening van Zon dag jl. meegedeeld, dat Ds. Bredée, candidaat te 's-Gravenhage, het beroep naar deze gemeente heeft aangenomen. Wie gewoon ie, langs nette toegangswegen de stations aan den spoorweg AlkmaarHelder te bereiken, moet tegenwoordig eens een kijkje komen nemen aan het station TVoor-cl - Scharwoude en dan zal hij moeten erkennen, dat de toegangsweg tot dit station daarop een treurige uitzondering maakt. We zeggen waarlijk niet te veel, als we beweren, dat deze voor voet gangers letterlijk onbegaanbaar is. Geen wonder ook dagelijks wordt hij door pl.m 100 zwaarbeladen kool wagens bereden, zoodat hij een echte modderpoel gelijkt Dat de betrokken Gemeente-besturen of de Holl. Spoorweg-Mij. in dezen dan ook geen afdoende verbetering aanbren gen, 't zij door verlegging van de markt, 'f zij op andere wijze, is een waar schandaal, temeer,daar zich dezelfde toestand elk jaar herhaalt. Het Witte Kruis. De Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" boudt hare 39e algemeene vergadering op Dinsdag 20 November, te half een, in Eensgezindheid te Amsterdam. maal haastig door zjjn langen baard streelend. „Wat wil je dan eigenlijk? Wat voor eischen hebt ge dan Wilt ge een prins van koninklijken bloede Lonny bewoog ontkennend het hoofd. Haar wangen kleurden zich weer en een diep, innig gevoel sprak uit haar woorden, terwijl ze antwoordde „Ik ben niet eer gierig. Al is het een eenvoudig man, dat is niets, maar ik moet hem liefhebben van ganscher harte." „Een eenvoudig man", herhaalde de graaf spottend. „Luister eens, laat ik je zeggen, dat je niet meer in het pensionaat bent en dat je nu je bakvischjaren achter je hebt. Wanneer je zoo'n liefdesavontuurtje gehad hebt met een leeraar van de kost school, is het nu tijd, dat zaakje uit je hoofd te zetten." Hij keek haar boos aan. Zij weerstond zijn blik kalm en antwoordde met een goed geweten „Ik heb niemand lief. papa, ik weet dat ik dat ik Aubert onmogelijk Zij legde haar beide handen op de schrijf tafel. Haar blik viel op een blad papier, dat voor haar lag. In een der hoeken was het beschreven. Zij herkende Bernhard's schrift. „Lonny Lonny I Lonny Wel een dozijn maal, op de meest ver schillende manieren,in Duitsche enLatijnsche letters, met sierlijke krullen, stond haar naam daar. Het bloed schoot haar naar de wangen, haar oogen fonkelden, en met een energie, die den graaf meer verraste dan boos maakte, riep ze „Nooit nooit word ik Aubert's vrouw. Liever, veel liever, sterven I" De graaf stampte met den voet. „Onzin I" riep hij. En dan, alsof hij over zichzelf schrikte, streek hij zich met de hand over het voor hoofd, zich tot kalmte en gematigdheid gebiedend. „Wanneer ge nu nog iets steekhoudends tegen Aubert kondet inbrengen," ging hij een weinig minder heftig voort,„dan zouden wij er over kunnen praten. Maar om een kin derachtig vooroordeel zonder eenige reden zal ik mjjn wei-overwogen plan niet opgeven. Aangenomen het beroep naar Cifallnntsoog door Ds J. L. Klein Rz., te Oosterwolde. Tijdens het hevig onwe- der van Zaternamiddag jl. zijn nabij de z.g. Oude Niedorperbrug 6 koeien en 1 kalf door den bliksem gedood. 3 koeien en het kalf behoorden aan den heer Jb. Eenigenburg en 2 koeien aan den heer P. Bos Kz., beiden te Oude TV iedorp. Eerstgenoemde krijgt voor 3/4 gedeelte schadevergoeding uit een fondsje van de deelhebbers der kaasfabriek te .Oude Niedorpniettemin is het feit voor hem een groote ramp, aangezien dit vee een groot deel van zijn geheele bezit uitmaakte. De laatstgenoemde was met zijn vee in de Onderl. Maatschappij te Barsingerhorn verzekerd. Het huwelijk der Koningin. Naar wij vernemen zijn de huwelijks voorwaarden voor het huwelijk van H. M. de Koningin en hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, in opdracht van H. M. ontworpen door jhr. mr. J. W. M. Schorer, vice-president van den Raad van State, bijgestaan door de heeren jhr. E. N. de Brauw, rechtsgeleerd adviseur van het Koninklijk Huis, en G. Ch, baron Sehouckaert van Schauburg, thesaurier van H. M. de Koningin, in overleg met dr. Langfeld, Ministerial- Geheimrath aan het departement van justitie in het groothertogdom Mecklen burg-Schwerin. Een wetsontwerp, in verband met het huwelijk van H. M. de Koningin, is in voorbereiding. Naar Tel. verneemt, had Maandagmid dag te AMSTERDAM eene vergadering plaats ten atadhuize van burgemeesters en andere invloedrijke personen uit verschillende deelen des Iands. De vergadering droeg een strikt huis houdelijk karakter. Wij kunnen mededeelen, dat in die vergadering eene commissie is benoemd, om bij het aanstaande huwelijk van Koningin Wilhelmina een huldeblijk aan te bieden, zoo onze Koningin een huldeblijk zal willen aanvaarden. Het Staphorster boertje. Het bekende Staphorster boertje zal zich naar Amerika begeven en aldaar een rondreis maken. Dat het opwekken van de levensgeesten bij drenkelingen nit de dierenwereld ook met gunstig gevolg bekroond kan worden, ondervond dezer dagen de jongeling W. Bol te Hazers- woude. Een schaap was in een diepe sloot geraakt en werd door het gewicht van een kruiwagen onder water gehouden. Het schaap in zijn benarden toestand ziende, haalde Bol het dier boven water. Oogenschijnlijk was het beest dood. Echter ging Bol den drenkeling rollen, wrijven, de pooten op en neer bewegen, en zag na sterke inspanning zijn moeite beloond. Het schaap kwam bij. Eenige uren later graasde het weder in de weide, als ware er niets voorge vallen. Gasontploffing. In een benedenvertrek van het per ceel aan het Rapenburg, hoek Heeren- steeg, te LEIDEN, sedert weinige dagen in gebruik bij den schilderij- en spiegel lijstenfabrikant Lemcke, had Zaterdag avond een hevige gasontploffing plaats. Plafonds werden uiteengescheurd, muren weken uit en ook de verdere inventaris bekwam belangrijke schade, schier niet een enkel glasruit van het perceel bleef gespaard. Aan de zijde van de Heeren- steeg was het terrein door de glas scherven schier versperd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het gezin had trouwens de nieuwe woning nog niet betrokken. Uit APELDOORN. Hertog Hendrik nam Maandagmorgen afscheid van de Koningin en de Koningin- Moeder op het bordes van het paleis Het Loo. Vergezeld van zijn adjudant, luitenant Behr, werd de hertog naar het station Apeldoorn gebracht door jhr. Van Hoogstraten, en jhr Tets, kamer heer van H.M. Naar men zegt, zal de vorstelijke familie 15 November haar verblijf weder te 's-Gravenhage vestigen. Uit WESTERNIELAND (Gr.) schrijft menAls een bewijs, van welken invloed het voederen met het loot der suikerbieten op de melk- vorming is, kan dienen, dat aan de zuivel- i fabriek te Baflo gebleken is, dat het vetge halte der melk nog nimmer zoo hoog geweest is als tegenwoordig,gerekend over een jaar. Aubert is een schitterende party voor je. Ik mag Diet toegeven, als goed vader kin ik niet toegeven, als gij in kinderiyke onervarenheid, in potsierlijke trotschheid een schitterende toekomst moedwillig van je stoot." Met een bezorgd gelaat keek hij haar aan. Zijn stem dempend tot fluisteren, zeide „Wy zijn niet zoo ryk als ge denkt en ik weet niet, wat er van je moet worden, wanneer ik eenmaal de oogen sluit." Smeekend stak ze de beide handen om hoog. Hare zenuwachtig trillende trekken drukten vertwijfeling uit. „Koop me in een stift, papa.". „In een stift I" De graaf stond een moment getroffen Dan stapt hij haastig een paar maal de kamer op en neer. „In een stift I" begon hij. „Een kort en gemakkeiyk uitgesproken woord. Hebt ge het u ook reeds duidelijk gemaakt, welk een toekomst ge daarmede voor u schept Weg met alle vreugde, allen glans, alle vermaak. Een eeuwig hetzelfde, een stomp, doelloos en nutteloos leven. En de graaf aarzelde een oogenblik voor hij met een uitdrukking van pijnlijke verlegenheid voort ging „en denk ook eens aan je broeder Thilo, die op je rekent, en die ontslag uit den dienst zou moeten nemen, want ik kan zijn steeds grooter wordende uitgaven niet meer betalen. En denk ook aan my, aan je vader,dien gij op zijn ouden dag tot onge kende ontberingen doemt, wanneer gij bjj je hardnekkige weigering biytt." De gravin wrong in wanhoop de han den. Zij zag schrikkelijk bleek en hare oogen spraken van woesten angst en naam loos leed. „Gy zult er my later zelf dankbaar voor zijn," ging de graaf voort, en zijn stem kreeg weder een harden, gebieden den klank, „dat ik aan je kinderachtige luimen en eigenzinnigheid niet heb toege geven. Dus, wees aardig tegen Aubert. Ik reken er bepaald op, hoort ge, heel be paald, dat ge hem voortaan voorko mend zult behandelen. Zoodra Aubert zich verklaart, zal uwe verloving worden gevierd. Ge keert na de verloving met juffrouw von Kettenburg naar Lichtenfels terug, waar in den herfst de bruiloft zal plaats hebben." De graaf stapte naar de deur, knikte nog eenmaal, en verliet de kamer. Lonny stond als versteend. Eerst toen de deur in het slot viel, maakte ze een beweging als wilde ze haar vader nasnel len. Maar in het volgende oogenblik zonk ze als vernietigd op den stoel voor de schrijftafel neer. Haar leed gaf zich in een hartstochtelijk en wild snikken lucht. Het gedruisch van een in het#lot vallende deur deed haar opschrikken,en ze liet de han den, die ze in wanhoop voor het gelaat had geslagen, zinken. Bernhard Frank was de kamer binnen gekomen. „Lonny I' riep hy verschrikt en ontsteld, toen hij haar doodsbleek en ver wrongen gelaat zag. Zij stormde op hem toe, in den drang harer vertwijfeling, in hare ontzetting on willekeurig bescherming zoekend aan zyn borst. „O, help mij I Red myj Bernhard I" riep zij. Hij sloeg de armen om haar heen in een mengeling van schrik en verrukking. „Wat wat is er, Lonny,"stamelde hij. Haar gelaat teekende al haar afschuw af. „Men wil mij laten trouwen met met Aubert." Bernhard was niet minder ontsteld. „Met met dien Groote angst paarde zich aan bitteren hoon en vlammende verontwaardiging. „Aan dien I Maar dat is een smaad, een misdaad,een afschuwelijke,gemeene O, Lonny, dat zal niet1" Hy drukte haar vast tegen zich aan, als gold het haar tegen de heele wereld te verdedigen. „Ge weet niet, Lonny, hoe, hoe ver achtelijk, hoe afschuwelijk die vent is." „Red my voor hem," steunde Lonny buiten zichzelf. Laat ons vluchten, laat ons samen sterven, Bernhard I" HOOFDSTUK VI. Ongeveer een half uur van Patenkirchen Te ROZENDAAL heeft bij de loting voor de militie ook een jon geling zich aangemeld, die in geen acht jaren nat of droog door de keel heeft gehad. Acht jaren geleden had hij tet ongeluk uit een kruik vitriool te drinken, waardoor zijn slokdarm dichtschroeide. De geneesheeren hebben toen een ope ning in de maagstreek gemaakt, waardoor hij zich sedert door middel van inspuiting heeft kunnen voedeni Zaterdag jl. hadden te LEEUWARDEN een jongman en een jongedochter den gang naar het stadhuis gedaan, om zich te laten trouwen. Onder weg kregen zij twist. Nég loopen zij met hun beiden tot aan de deur, en dan geeft hij haar een afscheidsklap, gevolgd door een bulderend„Ga nou maar trouwen, ikhet." Daarmede liet hij de bruid staan, die nu „onver- richterzake" huiswaarts moest keeren. Men schrijft uit FRIESLAND aan de N. R. Crt In het avondblad van Dinsdag 1.1. werd uit deze provincie een bericht opgenomen, (ook in ons blad vermeld), aangaande de stijging van koop- en pachtprijzen van bouwgronden, vooral in het noorden onzer provincie. In den greidhoek loopen de huurprijzen ook hoog op. Een voorbeeld slechts. In de gemeente Haskerland werd een boerderij enkel greide te huur aangeboden, welke boerderij in de laatste jaren geregeld f 1600 huur per jaar deed. Tal van liefhebbers kwamen opdagen en de plaats is nu verpacht voor ruim f 1000 meer huur per jaar. Nu de prijzen zoo oploopen, hoort men er weinig van, dat de tusschenkomst der Friesehe pachtcom- missie ingeroepen wordt. En deze zou nu vooral gewenscht zijn. De enorme opbrengst in 1900 is toch geen maat staf voor de volgende 5 of 10 jaren, zoodat, wordt dit gewin weer minder, menig boer, die nu huurde, met verlies zal boeren. Een onzer groote landeigenaren, die in de laatste dagen ook boerderijen „los" had, kreeg ook aanbiedingen van veel hoogere pachtsommen. Hij nam echter van de inschrijvingen, die er veel uitliepen, geen notitie en gunde de boerderijen aan de inschrijvers, die het dichtst bij zijne begrooting inschreven. ligt eenzaam op een heuvel een zomer- hdtel, dat met het seizoen den stroom van reizigers niet kan bevatten, maar dat echter in de overige maanden slechts zelden een gast herbergt. Het was op den eersten dag van Mei. Mijnheer Kramer, de eigenaar van het hotel, was reeds bezig alles voor het na derende seizoen klaar te maken. De schilder en de behanger hadden zoo ongeveer op het heele huis beslag gelegd om zooveel mogelijk de gebreken van het reeds antiek wordende zaakje aan het oog te onttrekken. Wat het etablissement van den heer Kramer aan comfort en behaaglykheid miste, vergoedde de vrijgevige natuur in dubbele mate. Het uitzicht uit elk raam van het hotel was verrukkelyk. Mynheer Kramer was in de beste luim van de wereld. Hij nam het als een goed voorteeken op, dat hij nu al, nu het seizoen nog niet was aangebroken en er nog een koele wind in de bergen woei, twee gasten had, die reeds sedert acht dagen bij hem woonden. Het was een jong echt paar, dat, wie weet hoe, naar „Kramers- höhe" was gekomen. Dat de jongelui zich op de huwelijksreis bevonden, dat had mijnheer Kramer den eersten dag al* opgemerkt. Het was een voortdurend hand- gedruk en oogengelonk. Teedere blikken vlogen steeds heen en weer, en mijnheer Kramer had het jonge echtpaar reeds een paar maal verrast terwijl ze elkaar een recht hartelijken kus gaven. In het vreemdelingen-boek hadden de jongelui zich ingeschreven als Dr. Paul Rabe uit Berlyn en vrouw. Het jonge echtpaar bracht het grootste gedeelte van de dagen door met tochtjes in de schoone omgeving, 's Avonds waren ze geregeld in het aan hun slaapkamer grenzende vertrek, waar de hótelhouder de anders in de groote zaal staande piano had laten neerzetten, opdat de beide jonge men- achen ongestoord konden muaiceeren. En zoodoende zat mevrouw Veronika ook heden avond aan de piano en zong, zichzelf begelei dend, met frissche, heldere stem eenige harer lievelingsliederen. WORDT VERVOLGD,

Schager Courant | 1900 | | pagina 1