"plaatselijk mklwsT TRANSVAAL. Binnenlandsch Nieuws. Tram AlkmaarHelder. vertrouwen is op den Eeuwige, onzen God, gevestigd. Onze zaak is rechtvaar dig en als de gerechtigheid der menschen ons in den steek zou laten, zal de Eeu wige, die Meester is over de volkeren en wien de toekomst toebehoort, ons niet verlaten. „Ik kan u verzekeren, dat, als Trans vaal en Oranje-Vrijstaat hun onafhan kelijkheid moeten verliezen, dit alleen zal zijn omdat beide Boerenvolken met hun vrouwen en hun kinderen vernietigd zullen zijn." Nadat de woorden in het Fransch waren vertaald door den Nederlandschen profes-or Van Hamel, juichte de menigte met geestdrift den President toe en toen de optocht begon, kwam er geen einde aan het gejuich, dat door do lucht daverde en donderde. Er ontstond een groot gedrang, zoodat Kruger met moeite zijn rijtuig kon bereiken. Toen de oude man daarna den hoed afhaalde, verdub belde 'het gejuich van „leve Kruger 1" Kruger was merkbaar verrast over een dergelijke ontvangst. De optocht zette zich in beweging, de veieenigingen met vaandels naast het rjjtuig van den President. Een macht van bloemen en palmen werden in het rijtuig geworpen en niet één moment dat het niet dreunde van „leve Kruger!' „leve de Boeren 1" en onder het spelen en zingen van het Transvaalsche Volkslied trok men verder. Het was een onthaal als nooit te voren één staatshoofd is ten deel gevallen. De wegen en straten overal volgepropt, balcons en vensters zwart van kijkers, overal vlaggen, overal groen Het verkeer was gestremdmen zag verschillende trams bestormen om de President te zien, zoowel door heeren als dames. Een onaangenaam incident bad plaats bij het hotel Du Louvre. Daar stonden eenige Engelschen op het balcon en dezen hielden de hoeden op toen de President voorbij kwam. De menigte schreeuwde: hoed af! hoed afmaar de Engelschen bleven, zonder het hoofd te ontblooten, op het balkon staan, en zij wierpen handen vol geld onder de menigte, die hen echter uitjouwde en -floot. De herrie duurde totdat de Engelschen verdwenen. üm het volk tot bedaren te brengen wierj.en de Engelschen steeds meer geld, maar de woede werd nog grooter, de eigenaar van het hótel zette de Engelschen de deur uit. De President reed, door de opgewon den menigte omstuwd, naar zijn hotel, en daar moest hij zich op het balkon vertoonen. Hij bedankte het volk voor de hartelijke ontvangst, en trok zich daarna in zijn kamers terug met de gezanten en de heeren uit Transvaal en Oranje-Vrij staat. Dit was een treffend oogenblik. Toen de balcondeuren geopend werden en Kruger alleeD naar voren trad, zwegen de juichkreten geheel, om een oogwenk daarna in overweldigende kracht los te barsten, totdat de kelen waren schor geschreeuwd. De Maire van Marseille breDgt Kruger dan een officieel bezoek, en alle voor name personen wenschen voorgesteld te worden. Een prachtige bronzen groep wordt door het Comité aangeboden. De geestdrift neemt steeds toe. De Maire overhandigt Kruger een macht van hulde adressen, die bij hem wareu ingekomen. Telegrammen stroo- men toe. Vau de receptie wordt door verschillende autoriteiten gebruik gemaakt, de toeloop is grootdaar ontvangt Kru ger de offichelo uitnoodiging om naar Parijs te komen en een bezoek aan het stadhuis te brengen. President Kruger verklaart zich diep getroffen door die uit noodiging, maar vraagt het antwoord te mogen aanhouden. Verschillende toasten worden gehouden en ook Kruger spreekt eenmaal een kort woord. Verschillende deputaties defileeren voor den President. Ten slotte gevoelt de President zich ver moeid, de receptie wordt zooveel mogelijk verkort en tenslotte trekt de oude man zich in zijn vertrekken terug. 's Avonds was er een feestmaal van 300 couverts. Kruger was niet daarbij. Op straat bleven de juichkreten aan houden. De President vertrok Vrijdagmorgen te 9 uur uit Marseille. Op het oogenblik van vertrek sprak hij de omstanders toe, staande in het portier van den waggon, en dankte voor de schitterende ontvangst. To-juichingen barstten bij het vertrek los. De reis, die Kruger daarna maakte tot Dyon, waar hij te 5.17 's avonds aankwam, was een ware zegetocht. Zoo wel te Tarascon, Avignon, als Lyon, enz., was een reusachtige menigte aan de stations om den ouden man te huldigen. Te Dyon heeft de President overnacht en ook daar werd hij met het gebulder van het kanon en het gezang der me nigte ontvangen. Het publiek drong daar zoo op om den President een hand te geven, dat politiehulp noodig was. De betooging was grootsch. -• President Kruger wenscht te Parijs niet langer dan vier dagen te blijven. r Hij zal zich (voorloopig) in Nederland vestigen, als zijn gezondheid het hem toelaat. Kruger zal Loubet begroeten. De „Soir" deelt mede, dat onmiddellijk na zijn aankomst ia Nederland president Kruger een verzoek om bemiddeling zal doen. Als hij op een weigering stuit, zal hg alle staatsstukken die hg bezit, open baar maken, teneinde volledig licht te verspreiden over de dessous ven den Zuid-Atrikaanschen oorlog. De heer Kruger gelooft, dat, zoodra Europa de volle waarheid zal kennen, zich een zoo krachtige etrooming van de openbare meening zal doen gelden, dat Engeland zich minder hard z%l moeten toonen. Als ook deze laatste hoop de bodem wordt ingeslagen, zou Kruger naar Transvaal terugkeeren om te midden van zijn dappere burgers te sterven. H. M, de Koningin der Nederlanden zond aan President Kruger het volgende telegram uit 's-Gravenhage „M PAUL KRCZEB, „President der Z.-A Republiek „Het is mij aangenaam geweest, Uwe Excellentie den kruiser „Gelderland" ter beschikking te stellen en het doet mij genoegen, te vernemen, dat gij de reis in goede gezondheid hebt volbracht. WlLHELMINA." Het program voor de ontvangst van President Kruger bij zijn eventuëele komst in Den Haag, welke ontvangst op initiatief van de Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging zal plaats hebben, is nog niet volledig vastgesteld. Wel hebben verschillende veroenigin- gen hier ter stede en te Rotterdam 't verlangen te kennen gegeven, om deel te nemen aan de huldebetooging, die ge noemde afdeeling op getouw zet. Naar men verneemt, zal President Kru ger bij zijn aankomst aan het station aldaar verwelkomd worden door een corps van 600 k 700 zangers van tal van zangvereenigingen in de stad, die hem zrllen toezingen Psalm 72 vers 6 en 7, waarvan de tekst luidi„Hij zal nederdalen als een regen op het nagras, als de droppelen, die de aarde bevochti gen. In zijne dagen zal de rechtvaardige bloeien in de veelheid van vrede, totdat de maan niet meer zij Het scheiden van Zuid-Afrika valt Lord Roberts nog altijd zwnar. Hij heeft nn weer naar Kaapstad geseind, dat hij den datum van zijn vertrek alsnog niet kan bepalen De gemeenteraad van Kaapstad kan dus nog gerust een tijdje de toebereidselen voor de feestelijke ontvangst uitstellen,laat de veldmaarschalk tusschen de regels door lezen De Wet heeft, volgens de Engelsche bladen, een proclamatie uitgevaardigd> waarbij alle Boeren, die zich niet by de commando 's voegen, met den dood bedreigd worden. Onder de 500 inwoners van Lichten burg, die naar Mafeking zijn getrokken, zijn 12 Boeren met hun gezinnen. liet zou niet onmogelijk zijn, dat deze trek niet geheel vrijwillig is geschied. Uit verschil lende berichten toch ia op te maken, dat lord KiU chener's voornemen is, alles wat in de Zuid-Afrikaan- sche Republiek woont, te concentreeren in enkele belangrijke centra ea dan het overige land geheel plat te branden. Nu het meer en meer blijkt, dat men de Boeren in een eerlijken stryd niet kan over winnen, willen de hooghartige Engelschen op deze raanisr de Boeren ten onder trachten te brengen. De „Daily Telegraph" deelt officiéél mede, dat Lord Roberts Zondag mei zijn paard viel. Lord Roberts, hoewel een zwaren val doende, bekwam geen letsel. Hij was onmiddellijk na zijn val in staat zijn gewone werk te doen. Lord Roberts seinde aan den minister van oorlog, dat de val geen kwade gevolgen had. De Standard meldt dat zijne begeleiders hem het regeeringsgebouw binnengedragen hebben. Roberts zal, heet het, over eenige dagen weer in staat zijn, zijn taak te hervatten hij is erg gekneusd, maar er zijn geen beenderen gebroken. Lord Kitchener's veldtochtsplan is gebaseerd np een zoo groot mogelijke bereden macht. Een ieder die rijden kan» zal worden voorzien van een paard. Deze bereden macht zal in kleine afdeelingen worden gesplitst, die een verwoede jacht op de Boeren troepen zuilen beginoen. De benoodigde paarden zullen uit Kaapstad worden aangevoerd, altijd als de Engelschen de spoorlijn zoo sterk bezetten dat de Boeren de lijn niet vernielen kunnen. Er komt uit Engelsche bron een mooi bericht over een hinderlaag, die de Engelschen een 180-tal Boeren niet ver van Lindley hadden gelegd en die bijna was gelukt. Lees maar: Een Boerenlagar werd op 14 November niet ver van Lindley ontdekt en in de hoop nu eens een goeden slag te slaan, rukten bereden troepen en iufanterie mefc zware kanonnen te middernacht uit in de aangegeven richting. Het lager bevond zich in de buurt van de hoeve van een zekeren Stephanus Pretorins, op zoo wat lö KM atstands van Lindley, op den weg naar Heilbron gelegen. Voor het aanbreken van deu dag werd een prach tige stelling ingenomen, waarbij de Engelsche troepen in een hoefijzervormige verheffing van het terrein tegen ontdekking waren gevryw3ard. Te 5 uur kwam een Boer opdagen. Hij werd op een paar honderd meter afstands door twee anderen gevolgd, waarop een troep van ongeveer 180 man verscheen, waarvan elk een reserve- paard mede voerde Allen reden in de richting van de boefyzer- formatie en de voorste Boer kwam zelfs tot op tien M afstand van üriscoll's verkenners, die het midden bezet hielden. Zij riepen „Handen op maar de Boeren maakten zich nit de voeten en ontsnapten, waarop de gehee!e troep hals over kop zich nit den nog bijtijds ontdekten val redde. Wel werden de groote kanonnen haastig in positie gebracht, maar voor de Engelschen hiermede gereed waren, waren de Boeren reeds lang achter een kopje verdwenen. Een vervolging door de Engelsche cavalerie bleek eveneens vruchteloos. Toen koelden de helden hun ergernis en spjjt over het mislukken van het zoo. zorgvuldig beraamde plannetje op de hoeve van den armen Pretorius, die in brand gestoken werd, en keerden met lange ge- zichten in Lindley terug, We lezen ook een bericht over nieuwe ontzettende verliezen, die de Boeren moeten hebben geleden. De Boeren werden den 18en bij Baberspan ver slagen. Commandant Brand werd gewond. De lanciers chargeerden de vluchtende Boeren, die door gra- naatvuur uit de kopjes verdreven werden, en brachten hun ontzettende verliezen toe. Luitenant Hole, de secretaris van den militairen gouverneur, en twee zusters van commandant Brand, die naar Brand gingen om hem te bewegen zich over te geven, zijn teruggekeerd. Brand weigerde hen te ontvangen, en dreigde hen te zullen lati-a doodschieten, als zij niet terugkeerden. Hole en de dames werden als gevangenen naar Petrus- gebracht en van daar naar Kimberley gezonden vanwaar zij later terugkeerden. Nog zulk een geloofwaardig bericht is de tyding, dat Schalk Burger zou zijn overleden in het militaire hospitaal te Johannesburg. We wachten evenwel nog steeds op de bevestiging De „Birmingham Post"1 deelt mede, dat Johannesburg gekozen is als de toekomstige, officiëele hoofdstad van de Transvaal-Kolonie. Er is bepaald, dat alle archieven en registers daar zullen bewaard worden. Verder bestaat het voornemen de Staats -Bibliotheek der Znid- Afrikaansche Republiek van Pretoria naar Johannesburg over te brengen. Een nieuw fort wordt gebouwd, om Bloemfontein te beachermea. CHINA. Over China ia als heel bitter weinig te vertellen. Alle» wijst er op, dat China «ich begint voor te stellen, dat de mogendheden niet in staat zijn met geweld van wapenen zich te verzekeren wat geéi-cht wordt, en zoodoende krijgen we uit Amerika r©?d* de geruchten, dat de Amenkaansche regeering gelooft, dat de onderhandelingen te Peking gevaar loopen afgebroken te worden. De gezanten te Pekiog hebben tenminste eenstem mig het straf-edict van den Keizer van China, als geheel ontoereikend, verworpen. Er begin Den nu reeds stemmen op te gaan, die oordeeleo dat strafexpedities, waarmede ia gedreigd, moeten worden nagezonden. Voor de Cbiueezen het beste middel om hen spoedig te genezen van kan geloof aan de onmacht der mogendheden. De versehoonende wijze, waarop China behandeld wordt door de Regeering te Washington» is een zw are misdaad tegen de belangen van China, en werkt caueciig voor het tot stand komea van den vrede en 't scheppen van geregelde toestanden in het verre Oosten, meent o.a. de Tem pa. Van anderen kant word! alleen maar geëircht den rysthandel in China te onderdrukken, als middel om spoedig tot een vergelijk te komen. De Daily News ontvangt nit SjaDghai een bericht, waarin verklaard wordt, dat een telegram door Sjanghai ging, bevattende een geheim bevel van de Keizei in- Weduwe aan alle onderkoningen en gouverneurs om de verbonden mogendheden op alle ponten tegenstand te bieden Japan schynt zich bereid te hebben verklaard China te helpen om de hervormingen in het rijk te regeleD, ora China zoodoende haar plaats in de wereld weer te doen innemen. Japan zou voornamelijk het oog hebben op den handel en niet op het succes der wapenen Scbagen, 24 November 19t)0. Door den Notaris Backx werden Donderdag j.1. in Cérès alhier voriioclit I. De boerenplaats „Welgelegen" in de Wieringerwaard. KoopersHuis en erf met 13.70.60 H.A. land, de familie D. Az. Kaan, voor f 31.644, met nog 6 °/0 onkosten plus bet strijkgeld b. 9.30.30 H.A. land, kooper do heer J. Zijp, voor f 18 651 c. 4.50.30 H.A. land, kooper de beer A- Visser, Wieringerw., voor f8257.40; d. 2.08.80 H.A. land, kooper de heer W. Blaauboer, Zijpe, voor f 1640 p. H A. II. De bouwhoeve „Zeldenrust" aan den Lotweg in den Anna Paulownapolder, groot 21.75.90 H.A., koopers de familie D. Az. Kaan voornoemd, voor f 30.150. III De Huismanswoning „Florishoeve" aanden Lotweg, in den Anna Paulowna polder, groot 7.17.20 H.A., opgehouden. 't Waren ongeveer een 40- tal belangstellenden, die gehoor gegeven hadden aan den oproep van de voorloo- pige commissie tot stichting van eene ver- eeniging Alsjemeen Helang. De vergadering werd geopend door den heer J. Merz, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, die dankte voor de belangstellingen den aanwezigen de ge legenheid gaf 't een of ander te berde te brengen. De heer v. d. Meulen maakte van die gelegenheid gebruik en wees op den naam dor vereeniging, die hem meer gepast voorkwam te zijn Plaatselijk Belang, daar 't toch 't belang van Schagen was, dat deze vereeniging beoogde. De Voorz. lichtte den heer v. d. Meulen in, dat de vereeniging zoo noodig zich ook buiten de plaats zou doen gelden en met voorbeelden werd deze meening verduidelijkt, waarna de verga dering zich bij den naam nêerlegde. De Statuten werden daarop behandeld en vervolgens goedgekeurd. Daaruit stippen we aan Het doel der vereeniging ishet marktwezen, de verkeerswegen en de verkeersmiddelen zooveel mogelijk te verbeteren, nuttige instellingen van algemeen belang in het leven te roepen en te steunen en verder al datgene met wettige en gepaste middelen te doen, wat tot de welvaart, den bloei en de ver fraaiing der gemeente Schagen kan bij dragen. Gewone leden betalen een gulden contri butie,donateurs f 2.50; begunstigers zijn zij, die een gift in eens geven van minstens f 5; ook neemt de vereeniging geschenken aan. Leden 6n donateurs hebben dezelfde rech ten en plichtenbegunstigers hebben geen rechten. Het bestuur bestaat uit negen leden, w.o. een voorzitter, vice-voorzitter, secre taris, vice-secretaris, en penningmeester. Buitengewone vergaderingen kunnen door tien leden worden aangevraagd. Op de statuten zal de koninklijke goedkeuriug worden aangevraagd. Nadat de statuten waren goedgekeurd, werd door den Yoorz. gevraagd, wie als lid der vereeniging wenschte toe te treden, waarop door alle aanwezigen bevestigend werd geantwoord, zoodat de vereeniging, met degenen die zich reeds bereid hadden verklaard lid te worden, reeds 68 leden telt. Daarna werd het huishoudelijk reglemeut in behandeling genomen en vastgesteld. Tot Voorz. werd vervolgens gekozen de heer H. Feisser, die onder luid applaus der vergadering deze functie aannam. Tot verdere bestuursleden werden be noemd de heeren W. Oudenhoven,C.Zijde- wind, C. N. Vlaming, J Merz,Joh. Govers, A. C. Melchior, J. de Veer en J. Baars. Daarna werd door den heer Feisser de vergadering gesloten met een woord van dank voor de flinke opkomst en voor de getoonde belangstelling, en hij hoopte, dat alle leden op Uun beurt bij kennissen ea familie zooveel mogelijk leden zouden aanwerven, opdat Alge meen Belang eene vereeniging zou worden die klinkt als een klok. In de daaropgevolgde bestuursverga dering werd lot vice-voorzitter gekozen de hier Oudenhoven, tot secretaris de heer J. Merz, tot vice-secretaris de heer C. N. Vlaming,tot penningmeester de heer J. Govers. Door het bestuur zullen cp ruime schaal biljetten worden verspreid, waarop een ieder zich als lid zal kannen doen inschrijven. We hopen van harte, dat alle burgers 't groote belaDg van de nieuwe vereeniging inzien en zich als lid of donateur inschrijven. Toen de heer J. Veer gister- avocd te 6'/j uur huiswaarts keerde,vond hy niet ver van den overweg aan den Bonke- ierdyk liet ontzielde lichaam van een man op den spoorweg liggen, blijkbaar door den trein overreden. En door de duisternis en door de vreeselijke verwondingen werd de persoon door hem niet herkend. Vreezen de dat het zijn broeder Gerrit kon zijn, spoedde hij zich in allerijl naar huis. Thuis gekoineD, vond hij daar tot zjjne groote geruststelling zijn broeder, aan wien hij daarop het onge val mededeelde. Beiden gingen nu naar het station, om den chef van het gebeurde kennis te geven. Versterkt door twee man van het wegpersoneel, togen ze daarop met brancard en de lorrie naar de bewuste plaats. In dien tusschentijd had de Chef, de hr. De Klerk, den burgemeester, de rijkspolitie en den dokter met het gebeurde in kennis gesteld, zoodat bij de aankomst van de lorrie, de politie met den heer Afelchior aan het station aanwezig waren. Daar de gedoode niet te herkennen was, ging de heer Koelewijn, brigadier bij de rijkspolitie, tot een nader onderzoek over. Uit het horloge, een ring, enkele andere voorwerpen en eenige papieren bleek, dat de gedoode niemand anders was dan de heer T. Langedijk, ambtenaar aan het station alhier. Ontsteltenis en aandoening stonden bij deze herkenning op ieders gezicht te lezen. En geen wonder! De heer Langedijk stond bij zijn superieuren, bü zijne collega's, bij het gehoele personeel aan het station en de lijn, hoog aangeschreven. De chef waardeerde hem als een ijverig en correct ambtenaar, op wien hij in alle opzichten kon vertrouwen; zijn collega's kenden hem als een hartelijk vriend, die steeds klaar stond om hen het werk te verlichten, of hen in moeilijke gevallen voor te lichten en by te springen. Voor al d6 anderen had hy steeds een vriendeiyk woord. Ook bydehoogere spoor weg-autoriteiten stond de heer L. zoo goed aangeschreven, dat hy, hoewel nog jong in jaren, (hy telde er nog slechts 20), voor enkele dagen reeds in aanmerking kwam voor een gewichtigen post aan het inspectie bureau te Alkmaar. In Schagen gevoelde de heer Latigedyk zich byzonder goed thuis. Als leerling-klerk had hy een paar jaar aan het station alhier doorgebracht, waarna hy naar Hoorn als klerk werd overgeplaatst. In Juni j.1. werd hij opnieuw aan bet station alhier verbonden, waar hy sedert dien tijd als eersten beambte fungeerde. Uit den mond van het steeds toestroomende publiek vingen wy menig waatdeerend woord over den overledene op, en allen waren het er over eens, dat de slag in alle opzichten vreeseiyk is. - Omtrent het ongeval zelf verkeert men nog in het onzekere. Zooveel is evenwel zeker, dat het ongeval geschied is met trein No. 1657, den locaaltrein van Alkmaar naar Den Heldor, alhier aan komende half zes. Waarschyniyk heeft de heer L. een bezoek willen brengen aan 9en bloedverwant op Grootewal. 't Zy op de heen-, of op de terugreis,waarnaar een onder zoek is ingesteld, is hy door den trein aan gereden en vervolgens oven eden, met het vermelde noodlottige gevolg Zooals hierboven reeds gezegd, was het iyk door de groote vernieling onkenbaar; het masker en de schedel waren verbryzeld, ook een arm en een been waren in desolaten toestand; terwyl het lichaam van achter blauw zag. Denzelfden avond nog is het ïyk naar het lykenhuisje op het kerkhof ver voerd en werden de iamilieleden van den ongelukkige, die in Anna Paulowna wonen, in kennis gesteld met het oDgeluk. Men bericht ons nog,dat de hr. L. niet by zyn familieleden op Grootewal is geweest, zoodat hy wellicht op weg daarheen door den trein is gegrepen. Met het oog op de onder- scheiden verkiezingen, die het volgende jaar moeten plaats hebben, bestaat het voornemen bij eenige kiezers, alhier eene democratische kies vereeniging op te richten. De groote markten van rundoren liggen achter den rug; dat kon men duidelijk op de markt van Donderdag j.1. waarnemen de aanvoer van wolvee neemt evenwel sterk toe, dat was almede zichtbaar. Met den ver minderden aanvoer, schijnt de toch al stugge, trekkende handel nog onwilliger te worden, zoodat de verkoopers thans algemeen klaagliederen aanhefien. Vette koeien waren traag, met lager prijzen. Na Alkmaar en Purmerend was zulks ook wel te verwachten. Er werden hier zelfs koeien gepresenteerd, die te Alk maar en Purmerend onverkocht gebleven waren. Zooals we zeiden, beteekende de handel in joiig vee, mager vee en melk koeien weinig, en waren de prijzen daaraan evenredig. In vette schapen zat nog al gang. Een vrij willige markt in Londen,(ixtra koopers hier en goede waar, werkten daartoe samen. De totaal aanvoer bedroeg ruim 1500 stuks. Varkens toon den eenige neiging tot vermindering zuivel bleef vrijwel stationnair, terwijl eieren zoowat hunne hoogste noteering verkregen. Bij het Hoofdbestuur van liet Nederl. Onderwijzers Genootschap is ingekomen een antwoord op het adres aan Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is zake het salaris van het hoofd der school te 13roek op Liuigendijk. Gedeputeerde Staten geven te kennis, dat zij geen termen hebben kunnen vinl den, hun tusschenkomst te verleenen, opdat de jaarwedde op hooger bedrag wordt vastgesteld. Uit goede bron vernemen wij,dat door het tram-comité Alkmaar-Schagen zeer ernstig een ingekomen voorstel wordt overwogen, om de tramlijn,waaraan tot heden de naam AlkmaarSchagen werd gegeven, te laten doorloopeD niet nas; Schagen, maar van Schagerbrug naar Oud e s 1 u i s (via KeiDsmerbrug en dan door den Ruigenweg) in aansluiting met den Holl. IJzeren Spoorweg naar Den Helder. Aangezien te Helder reeds meermalen pogingen zijn aangewend tot het instellen van een markt, zou, zoo het comité hoopt, van die gemeente misschien wel opeenigen fiüanciëelen steun kunnen worden gere kend. Het spreekt vanzelf, dat door deze wijziging de lijn heel wat goedkooper zal worden, omdat tusschen Schagerbrug en Oude8lui8 zeer weinig te onteigenen valt, geen West-Frieschen dijk valt te doorsnijden en ook geen Schagen. Maar het spreekt ook vanzelf, dat alle plaatsen langs de lijn dan in verbinding komen met twee veel belangrijker plaatsen dan Schagen, en dat de bewoners dier streken dan langzamerhand Schagen wel eens links kunnen laten liggen, zooals thans met de boodschappen reeds veel geschiedt. Uitslag der verkooping te Anna Paulowna, ten over staan van denNotaris Mr.A.P.H. de Lange, in de Vlas- en Korenbeurs aldaar gehou den,vau zeven huizen,erven,wei- en bouw land, aan de Geldersche Huisjes, en den Molenweg, groot ongeveer 2 H. A., na gelaten door den heer Jn. Blankevoort Perceel I, kooper R. Biankevoort, voor f 660, perc. II, kooper K. Bosman, voor f 950, perc. III, kooper H. v. Twuiver, voor f 1500, perc. IV, koop R. Blanke voort, voor f 915, perc. V, kooper dezelfde, voor f 930, perc. VI, kooper G. de Leeuw, voor f 1001, perc. VII, koop A. de Boer,voor f 1300,samen f7256. De heer J. Breebaart is herkozen tot kerkmeester te Winkel. VV iuliel. Vanwege de Af- deeling „Waard en Groet" der Holland- sche Maatschappij van Landbouw zal de nieuwbenoemde zuivelconsulent voor Noord-Holland, dr. L. T. C Scheij, op Vrijdag 7 December te Winkel een lezing houden over melkgehalte en melk- staten. N M e j. J. de R u y t e r-K oppen, wachteres op het baanvak Schagen-Den Helder, nabij Oudesluis, herdacht den 23sten den dag, waarop ze voor 25 jaar als wachteres werd aangesteld. Eene verzegelde enveloppe bewees, dat de Maatschappij hare vele diensten bij deze gelegenheid wist te waardeeren. Wieringen. De muziekvereeniging „Harmonie" zal weldra haar gewone uitvoeringen geven in 't logement van den heer Koorn, en wel op Woensdag 28 November a. s. voor ongehuwde kunstlievende leden, en Vrijdag 30 November voor gehuwde kunstlievende leden. Behalve muziek nummers, zal een tooneelstukje worden opgevoerd, getiteld: Een vrouw op schild wacht, Operette in één bedrijt, met zang en piano, door P. Vasseur. Wieringen. Op Zaterdag 1 December a. s. zal op de bovenzaal van den heer Koorn een vergadering worden gehouden voor alle visschers. Het doel dezer bjjeeDkomst is: le. Bespreking droogma king der Zuiderzee, met den Burgemees ter. 2e. Kiezen van afgevaardigden naar eene algemeen e vergadering te Amsterdam. De visschers worden in hun belang uitgenoodigd,deze vergadering bij te wonen. Wieringen. De tweede bijeenkomst van onze plaat selijke nutsvereeniging „Eensgezindheid" zal worden gehouden opDinsdag 4Dec. a.s., in 't logement van den heer Koorn. Als spreker zal optreden de heer H. Oost, uit Transvaal. Het onderwerp, door hem gekozen, zal zijnde toestanden van Transvaal, in verschillende afdeelingen. Men schrijft uit LEEUW AR DEN In den laatsten tijd wordt d a g e 1 ij k s gebruik gemaakt van den spoorweg van Leeuwarden naar Meppel, Zwolle en Deventer, verder van Meppel naar Gro ningenLeeuwarden, van Leeuwarden naar Akkrum en terug naar Leeuwar den, van Leeuwarden naar Groningen en opnieuw naar Leeuwarden terug, verder van Leeuwarden naar Heeren veen en terug, door een reizend harmo nica-speler, en ditalles op één dag 1 De reis begint 's morgens 5.55 en ein digt 's avonds 10.42 uur. In het geheel heeft de man vijf rusttijden, onderschei denlijk van 47, 34, 45, 55 en 52 minuten. Bij ieder station stapt hij uit, om in een anderen wagen over te gaan. Hij verwisselt dagelijks van 80 treinen 1 De reis wordt gedekt door een abonne mentskaart, doch de man vindt ruim vergoeding der kosten in het geld, dat hij, zij het slechts bij centen, van de reizigers, die steeds aardigheid van den muzikant hebben, ophaalt voor zijn spel. De afstand, dien de man dagelijks op de genoemde wijze aflegt, bedraagt 538 kilometer. PURMEREND, O p d e den 21 gehouden najaarspaardenmarkt (Schei- markt) werden aangevoerd 89 paarden De prijzen liepen tuasc.hen f 60 en f 300. De handel was stug.

Schager Courant | 1900 | | pagina 2