AlllltlD NiEIWS-, Marktvee. Donderdag 13 December 1900. 44ste Jaargang No. 3533. F E P1 LLETON. Anoniem. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIKN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker.1. W I IN R E L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25; iedere regel meer 6 et. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente Schagen. 'TolTtTeT Binnenlandsch Nieuws. BACE COURANT. Mmitilit- Lanibomhlad. Bureau: Laan, 4. Bekeurt makinicen. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een opge vangen zeug. Ilebendmiiking. De Bur^emeealer van Schagen brengt ter voorkoming van bekeoringen ter kennis der iogezetenen, dat de Nchoorsteenen ingevolge het bepaalde bjj de politie*- verordening dier gemeente, tenminste twee malen 'ajaars, en wel in Deeember en Maart, moeten worden geveegd en schoongemaakt. Schagen, 4 December 1900. De Burgemeester a.i. voornoemd, P. Bui» Jz Keuring Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN Gelet op eene aanschrijving van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij wordt aangedron gen op een gestreng veterinair toezicht op de vee markten. ter voorkoming van den nitvoer van vee, hetzij lijdende aan, hetzij verdacht van mond- en klauwzeer, naar het buitenland Gezien art. 19 lett. C der algemeene politie-veror dening voor die gemeente Brengen ter algemeene kennis lo. Het is, tot nadere aankondiging, verboden rand en wolvee ter markt aldaar aan te voeren, vóór dit door een der daarvoor aangewezen veeartsen is gekeurd en daaromtrent is verklaard, dat het aan geene be- smetteiyke ziekte Ijjdende is, en ook niet verdacht is daaraan lijdende te zijn 2o. De keuring zal plaats hebben: aan het loorrf", ter hoogte van het huis, bewoond door J. H. de Wit; aan de hoefbij den ingang der Heerenstraat, en in de „Hoep", ter hoogte van het Stationskofflehuis. bewoond door A. V i s s e r. Het vee, komende uit de richting van Grootewal, zal niet langs .de Laan* mogen worden ingevoerd, maar vanaf den spooroverweg aldaar langs den nieuwen Stationsweg naar de laatstgenoemde kenringsplaats moeten worden gedreven. 3o. Voor de markt bestemd en reeds daags te voren aangevoerd vee. opgestald binnen de genoemde kenringspunten, zal die stallen niet mogen verlaten, dan na gekeurd en gezond en onverdacht te zijn bevonden. Vee van ingezetenen, gestald zijnde of geweid wordende binnen de voor de keuring aange wezen punten, zal, willen zij dit ter markt brengen, vóóraf op het naastbijgelegene dier punten ter keuring moeten worden aangeboden. Overtreding van een der vorenstaande bepalingen is strafbaar met eene geldboete van ten hoog ste f 25.of hechtenis van ten hoogste 8 dagen. Schagen, 11 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BDIS Jz, 1 Burgem De Secretaris, DENIJS Meetingr te Schagerbrng. Verleden Zaterdagavond trad, op uitnoodiging van de ,S. D. A. P.tt afdeeling «Helder" de heer F. W. N. Hngenholtz inde zaal van den heer A. Bruin te Schagerbrug als spreker op. De heer Verstegen opende de bjj eenkomst en heette de aanwezigen, een 60-tal allen hartelijk welkom. Daarna bekwam de heer Hngenholtz het woord. Als iemand van de 8. D. A. P. het woord komt nemen, om te ipreken over den hedendaagschen toestand, begon spr,,daD weet men vooruit al,welke punten behan - ROMAN van MARIE STAHL. 7. „Ongeluk! Pat heeft al lang zijn intrek in dit huis genomen," antwoordde me vrouw von Kraschwitz met matte stem op den uitval van haar man. „Maar er is hier nu alleen sprake van, om uit de ruïne te redden wat nog te redden is, en daartoe heb ik hulp noodig, daar ik tot dusverre nooit op mijn eigen beenen heb ge staan." „Gij wilt dus den zoon tusschen vader en moeder plaatsen „Hij zal de rechten zijner moeder ver tegenwoordigen." En zich tot Ottfried wendend, ging zij voort „Ik heb je meê te deelen, mijn jongen, dat niet alleen de vrede uit dit huis weg is, maar dat ook ons bezit is aangetast. Om dringende redenen eischte ik een schei ding van het vermogen van je vader en dat van mij toen hoorde ik, dat er niets over is. De eenige eisch, dien ik toen aan je vader heb gesteld,was zekerheid voor jouw studie en voor het uitzet van je zusters, met die bepaling, dat ik alleen over dat geld zou kunnen beschikken. Voor dat punt eisch ik nu jouw steun. Ge moet mij helpen om dat te bewerkstelligen." „Maar Lydia, om Godswil, ben je dan krankzinnig?" riep de vryheer uit. „Heeft deld zullen worden. Wanneer ik nn niets anders zon uiteenzetten, dan alleen het leren van den arbeider in Staat en Maatschappij, de aanwezigen zonden gerost weer huiswaarts kunnen keeren, wsnt daarvan weet men reeds genoeg. 't Is dan ook niet voldoende op den slechten toestand te wijzen, neen, men moet tevens de middelen aangeven, die knnnen leiden tot verbetering. Voor sociale hervormingen zijn alle partyen te vinden. Allen schynen te blaken van liefde voor den werkman, zoodat wij knnnen zeggeBde arbeider is geworden het troetelkindje onzer wetgeving Slechts heel enkelen beweren nog, dat de Staat zich niet met de sociale kwestie heeft in te laten. De arbeiders zelf zijn, door hnn actief optreden, oorzaak dat men zich hnn lot begint aan Ie trekken. Toch ie er in de laatste vier jaren nog luttel in bet belang der minderen gedaan. Zal er iets goeds op dat gebied tot stand worden gebracht, dat moeten wjj eerst hebben Algemeen Kies- en Stemrecht, voor mannen en vrouwen. Door de zoogenaamde roode circulaire hebben de manaen van de Liberale Unie ook eene poging in dien geest gedaan; of zy echter beslist in het volgende, jaar het AKeene eerste plaats znllen geven op hun program van actie, is nog niet met volkomen zekerheid bekend. „De Vrouw", eeue dames-vereeni- giug, die y vert voor de belangen der vrouwen, meenende dat dezen te veel naar den achtergrond worden ge schoven, heeft zich ook voor A Kverklaard, evenzoo Mr. Kerd'jk. Door diens verklaring, namelijk dat hy mede er een vnrig voorstander van was, werd de geheele Nederlandsche Werklieden-vereeniging gewon nen. Zóó gaan wy dan, met nieuwen moed bezield, een andere toekomst tegemoet. Slagen wy in 1901 niet, toch volgehouden, met taaie volharding. Groote dingen zyn vaak klein begonsen. In den laatsten tyd zijn allerlei belangrijke wetten op het tapijt gebracht. De arbeiders hebben echter goed te kenren, wat de heeren besluiten. Oader „heeren" moet men verstaan diegenen, die de zaken van een ander standpunt bekijken dan de arbeiders, 't Zit hier niet in deftige kleeding en fyne handjes. Spr zeide, dat ook h ij dan tot die rubriek zou gerekend moeten worden By hem was zulks een gevolg van geboorte en opvoeding, 't „Heer"- wezen betreft andere puntenheeren kennen de volksnooden niet- Spr. toonde dit aan uit verschil lende voorbeelden. Hy haalde onderscheiden staaltjes aan uit het leven van vele Kamerleden, die bij de behandeling van wetten of bij het vaststellen onzer begrootingen blyken gaven, de volkstoestanden niet. door en door te keunenDe godsdienstige bezwarm, die sommigen opperen tegen vele wetten,en ook tegen A. K, kannen van groot gewicht zyn, mits zij werkelijk voortkomen uit het bewustzijn. Hoe het zy, de Kieswet-Van Houten, ook na de technische herziening, is ten eenen male onvoldoende en, wat meer is, niet billyk. De anti-revolntionnairen y veren voor Huismans -kiesrecht. Daardoor worden enkel hoofden van gezinnen kiezers, en volgens den wil van Mr. Mackay ook zy, die een kamer bewonen met eene stookplaats. Daarmede heeft de S. D. A. P. geen vrede. Tegen hnnne gevoelens drnischt het in, dat enkel zy kiezers zijn, die niet van aardsche middelen zyn ontbloot. Ze zyn tegen het klassen belang, waarvan de nn bestaande kieswet spreekt. De arbeiders hebben plichten. Daarnaast vragen zij rechten. Dat is billyk. De bezitienden zyn nó in hoofdzaak kiezers. Ook spreekt men van belasting-kiezers. Dat is een wassen nens. Nauw keurige berekeningen hebben immers aan bet licht gebracht, dat in het algemeen van de totale—directe en indirectebelastingen de aibeiders het leeuwendeel heb ben. Men is gekomen tot de slotsom, dat de arbeiders van hun inkomen betalen 48'/] °/0, de midden-staudea 16 °/0 en de hooge standen 11 Tot de hooge standen worden dan gerekend zy die f 6000 of meer inkomen hebben. Tot de middel- stauden zy, die een inkomen hebben tusschen de f 800 en f 5000, terwyl zij, wier inkomsten de grens van f 800 niet overschrydeu, gebracht worden tot de arbeidersklasse. Waarom den arbeiders nog langer het kiesrecht onthouden A. K. zou stellig verbetering brengen in den toestand. Tnsschen de verschillende vak organisatiën zal dan meer aansluiting plaats hebben. Na A. K. gevoelen de arbeiders zich meer één en ondeelbaar. Zonder Algemeen Kiesrecht is eene goede sociale wetgeving geheel onmogelijk. Noodig is voor een en die ellendige brief dan wonderen verricht, dat je zoo buiten jezelf bent dat ge mij zoo maar plotseling voor een gemeenen schurk houdt, wien het wel of wee van zijn kinderen geheel onverschillig is?" „Je daden hebben me geleerd, dat het wel van je kinderen niet je eerste zorg is. Hoe kan ik vertrouwen in je stel len, terwijl de feiten mij anders leeren „Drommels, met vrouwen te twisten, dat geeft nu net zooveel als in een kringetje rond te loopen. Je bent nu eenmaal door dat mooie epistel en door je tante aangevuurd je hebt je de gekste dingen in het hoofd ge zet, en mij gemaakt tot den zondebok van alle ongemak dat ons leven heeft getroffen. Van die logica schijnt ge niet meer af te brengen te zijn." „Ik geloof, papa, dat mama toch wel eenigszins het recht heeft, op haar wensch te blijven staan," zeide Ottfried. „Ik zal mij niet aanmatigen, u verwijten te doen, maar ik geloof, dat het wel het minste is, dat zy voor het verlies van haar vermogen en voor al het ongeluk dat u over haar hebt gebracht, mag vragen." „Vangt die kwü-jongen nu ook nog aan, mij als den schuldige voor te stellen barstte mijnheer von Kraschwitz toornig los. „Voor den duivel, veroorloof mij, mijnheer zoon, u te vragen, hoe uwe groene wijsheid er toe komt, u met dingen te bemoeien, waar ge absoluut geen begrip van hebt. Ge deedt beter, je neus in de boeken te steken, anders kondt ge nog wel eens deze arme geplaagde vrouw een groote smart be reiden, namelyk dat ge voor uw examen zakt." „Het valt mij zwaar genoeg, papa, onder de tegenwoordige treurige omstandigheden ander, dat de Grondwet herzien wordt. Art. 80 dier Grondwet draagt een geldkarakter. Aan Van Houten ligt niet de eigenlijke schnld, maar aan de Grondwet. Volgens de bestaande kieswet heeft men a. Belas tingkiezers. Dit zyn zy, die f 1 in de grondbelasting betalen enz. b. Hnnrkiezera. Men geeft zich dikwijls als zoo danig niet op, nit vrees van in de belasting te znllen vallen. c. Loonkiezers. Volgens de wet-Van Houten moest men dertien achtereenvolgende maanden bij denzelfden patroon zyn werkzaam geweest. By de technische herziening is hierin in zooverre verandering gekomen, dat men un in dien tyd iéa- of tweemaal veranderen mag. d. Spaarkiezers. Dit zijn zij, die f 50 op do Ryks-Postspaarbank hebben, of f 100 op het Grootboek. e. Pensioenkiezers. Ook onder deze termen znllen misschien enkele arbeiders vallen. f. Examenkiezers. Tot deze groep behooren in hoofdzaak de arme schoolmeesters. Is eenmaal A. K. verkregen, ook dan nog is de zaak niet gezond. Wy willen hervormen„Afschaffing van privaat bezit", ziedaar het doel van ons streven. Met eeu Gelykenis eindigde spreker nu zijn rede Van de gelegenheid tot debat werd enkel gebruik gemaakt door den heer Van der Menlen van Schagen, die erkende, dat enkele bezitters van onmetelyke schatten de massa's van het proletariaat een juk oplegden, dat slechts weinig verschilde van dat van slaven, en daarna verklaarde, het met Spr. eens te zyn, wat grondwets-herziening betrof, om daardoor te komen tot algemeen kiesrecht. Vrouwenkiesrecht vond de debatter onpractisch. „Afschaffing van privaat eigendom" achtte hy in strijd met de rechtvaardigheid en zon geen verbetering brengen in den toestand der arbeiders. Meer heil verwachtte hij van eene goede wetgeving. De heer Hngenholtz antwoordde in een nitvoerige repliek en wees er bij het laatste pnnt vooral op, dat men by afschaffing van privaat bezit niet moet denken aan het gelijkelijk verdeelen van een geldsom men had er slechts meê op het oogeen gemeen schappelijk bezit van bronnen en productie-middelen. Zoo heeft men thans b.v. petroleum bronnen in Amerika en Azië, De eigenaren er van vormen een tmst. Zy bepalen den prys en het volk heeft te betalen. Neemt na de sociale wetgeving de trust over, dan heeft er geen verdere verandering plaats, dan dat de jaarvergadering der heeren wordt afgeschaft, waarin zy voorheen onderling de dividenden verdeelden. Daar niemand verder meer van het debat gebrnik maakte, sloot de Voorz ouder dankzeggiug aan den heer Van der Meulen voor het zaakrijke debat en aan den geachten Spr. voor zyn glas helderen betoog trant, de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe INTiedorp, op Zaterdag 8 December 1900, des namiddags ten 4 ure. Present alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Nadat de vergadering met een woord van welkom is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorz. mede, dat de brandspuit aan de Lan- gereis is beproefd en in goede orde Is be vonden. Een ingekomen dankschrijven van het bestuur der Vereeniging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" voor de ver hooging der bijdrage, wordt voor kennisge ving ter zijde gelegd. Vervolgens wordt in behandeling genomen het adres van den heer Prins, houdende verzoek, om zijne jaarwedde op gelijke hoogte te brengen als die van zijn mede-onderwijzer den hr.K. Brouwer,op grond dat beiden gelijke verplichtingen hebben, over welke verhooging in de vorige vergadering de stemmen staakten. De heer Visser, die in die vergadering niet tegenwoordig was, wenscht gaarne nog omtrent een en ander te worden ingelicht; zoo ten eerste: op welk salaris de heer Prins indertijd is benoemd. Voorz. antwoordt van op f550.—. En voorts' welke de koers tegenwoordig is van de on- derwijzerstractomenten in het algemeen. Men meent, dat f 550.— tegenwoordig vrijwel de algemeene standaard zal zijn. Het resultaat der besprekingen is eindelijk, dat de heer Visser geen gronden vindt, om de verhooging toe te staan. Nadat de heer Koopman nog de billijkheid der gelijkstelling van beider tractementen heeft bepleit, wordt het verzoek in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen besloten de gevraagde verhooging niet te verleenen. Vóór verhooging stemmen de heeren Halff, Koopman en De Moor; tegen de heeren Wijn, Visser, Kuilman en de Voorz. Hierna wordt vastgesteld een suppletoir kohier hondenbelasting, waarop zyn gebracht 8 honden voor een half jaar belastbaar, is f 4. Verder wordt afschrijving voor het 2e halfjaar 1900 verleend voor 4 honden. In behandeling komt nu de opgave der brandassurantie-premién voor verzekering van het raadhuis met inventaris en het vroedvrouwenhuisje, thans bewoond door den heer P. Helder. Premie-opgaven zijn gedaan door de heeren D. Pool en J. Kuilman, als vertegenwoor digers respect, van „De Nederlanden" en de Utrechtsche Algem Brandw. My. Het blijkt na opening der biljetten, dat de premie van laatstgenoemde het laagst is,wat betreft het raadhuis (ad f 10 000) en het vroed vrouwenhuis (ad f 1000) en aangezien afzon derlijke verzekering van den raadhuis-inven taris (ad> f 1000) niet gewenscht wordt, besluit men, alle 3 posten bij de Utrechtsche te doen inschrijven. Hierna is aan de orde het hoofdpunt der agenda, waarvoor deze vergadering dan ook eigenlijk is bijeengeroepen, nl. de regeling van de pensionneering der gemeente-ambte naren. Na breedvoerige, geheel technische be schouwingen, worden achtereenvolgens aan genomen 1. Het besluit, waarbij het „pensioen fonds" wordt ingesteld en waarbij op de in het besluit genoemde voorwaarden wordt goedgekeurd, dat van het z.g. Burgemees tersboekje een bedrag van f 1420 als „stich- tingskapitaal" wordt belegd. 2. Het reglement op het beheer van het fonds, welk beheer zal zijn opgedragen aan den Burgemeester, terzijde gestaan door de Wethouders en met verantwoording aan den Raad, en 3. De verordening, regelende de pension- neering der ambtenaren, waarbij o. m. is bepaald,"1 dat op 65-jarigen leeftyd na eervol ontslag tot pensioen gerechtigd zijn de secre taris, de ontvanger, de bode-veldwachter en de onderwijzeres aan de naai- en brei- school. Van ae ambtenaren wordt een bijdrage van 2 pet. hunner jaarwedden gevraagd, terwijl het jaarlyksch pensioen het 30-voud zal zijn van de gemiddelde jaarlijksche bijdrage. Uit de gemeentekas wordt elk jaar f 125 bijdrage aan het pensioenfonds ver leend. De Voorz- dankt, nadat deze concept-be sluiten z(jn aangenomen, de leden voor hunne medewerking in deze zoo hoogst belangrijke zaak en wenscht met de tot-stand-koming daarvan de gemeente geluk. Vervolgens brengt Voorz- in bespreking den ongelukkigen toestand van de pas Inge treden regeling van den postdienst in deze gemeente. Uit onderscheidene omstandigheden, door de verschillende leden opgenoemd, blijkt de onmogelijkheid der nieuwe regeling. Men oordeelt 't na lange besprekingen eindelijk het mijn plicht te doen en te werken voor het aanstaande examen. Ik mag mij niet onttrekken aan mijn plichten tegenover mijn moeder." „Zoo En in het ergste geval zoudt ge u wellicht niet ontzien, een proces tegen I mij te beginnen „Zoover zal het, hopen we, niet komen, papa. Ik kan mij overigens niet denken, dat gij mama haar verlangen zult weigeren." „Lirum, larum, jij kan je wel alles denken, omdat je de wereld en het leven nog maar zoo weinig kent als de bergen op de maan. Jou zal, eer je tachtig jaar bent, nog menig licht opgaan,) mijn wijs- I heid." „Aribert, geef ons toch antwoord op mijn vraagkortaf, ja of neen", zeide mevrouw Lydia. „Ik moet weten, precies, waar ik aan toe ben." „Wees toch verstandig, LydiaIk ben gaarne bereid, je op allerlei manieren van dienst te zijn en dat gaat het gemakkelijkst als wij goede vrienden blijven. Ge kiest nu evenwel het meest ongunstige oogen- blik, daar ik nu genoeg te doen heb, om aan alle zwarigheden het hoofd te bieden. Ik moet je beleefd vragen, op het oogen- blik nog wat geduld te hebben. Dringende zaken vragen mijn aandacht en ik moet nog hedenavond naar de stad. Ik heb mijn hoofd reeds zoo vol, dat ik niet in staat ben, nog over andere zaken met jou te praten." „Slechts dit ééne dan, papa, vóór ge gaat," zeide Ottfried. „Geef mama tot geruststelling de vaste belofte, dat ge aw eerste vrije oogenblik zult gebruiken, om aan haar verlangen tegemoet te l<omen." „Ik laat me geen voorschriften maken, mijn zoon, en wanneer jij je zoo ver vergeet, dat je niet meer weet hoe je tegenover je vader te gedragen, dan zal ik mijn eersten vrijen tijd gebruiken om je het standpunt eens duidelijk te maken, waarop jy je voortaan zult hebben te plaatsen," ant woordde de vrijheer heel boos. „Ik ben geen kind meer, vader," zeide Ottfried doodsbleek en slechts met moeite zijn groote opgewondenheid bestrijdend. „U kunt er u niet over verwonderen, dat ik, na al hetgeen is gebeurd, u blinde gehoorzaamheid weiger. U hebt mijn moe der zoo diep gekrenkt en zoo ongelukkig gemaakt, dat u niet meer de eerste au toriteit voor my kunt zijn. En van heden af aan zal mama niet meer onbeschermd aan uw daden zijn prijsgegeven." „Bengelschreeuwde de vrijheer bui ten zichzelfhet ontzettende gebeurde hij hief in zinnelooze woede de hand op tegen zijn zoon. Maar slap viel de arm neêr, toen de vader de oogen van zijn kind ontmoette. Ottfried stond als een muur, hy verroer de zich niet van zijn plaats, geen lid be woog aan hem, maar de oogen, die hij op zijn vader richtte, spraken een dwin gende taal, zoodat de vryheer plotseling zich omdraaide en de kamer uitstormde. Doodsbleek zagen de beide anderen el- kaêr aan,zwijgend.De rust van hoogsten ziele- nood was over hen gekomen en de jonge ling nam al zijn moed te z&men, om zijn moeder een kalm gelaat te kunnen toonen en haar bij te staan in deze moeilyke oo gen blik ken. HOOFDSTUK ix. Een der mooiste villa'B der stad, geheel beste, dat de Voorz. met den heer Visser een bezoek zullen brengen aan den Minister en den Inspecteur der Posterijen te Amster dam, om, met de bewijzen der betrekkelijke omvangrijkheid van het kantoor N. Niedorp in de hand, een beteren dienst te bepleiten. Een brief van de Belgisch Hollandsche Elec- triciteits-Maati)., dat zy zich spoedig zal kun nen constitueeren en dan concrete voorstellen zal aanbieden, wordt met onderscheidene Staats- en Provinciale bladen etc. voor kennis geving aangenomen. By de rondvraag merkt de heer Koopman op, dat de voorsloot door de kom zoo'n treu rig slecht vaarwater is. Niet alleen is het te ondiep, maar de vele bruggen zijn voorde schipperij erg lastig, vooral daar by dokter Maats, waar ze zoo dicht bij elkaar zijn. Spr. vraagt, of daarin geen verbetering ls te brengen. Men meent, dat er althans bi) dokter wel mogelijkheid van verbetering bestaat, door n.1. de perceelen, bewoond door de heeren C. Joffer en G. v. d. Oord, uitweg te geven ovei de Siyksteegbrug aan den eenen, en de doktersbrug beide gemeente-eigeDdommeD, aan den anderen kant; dan zouden althans de twee tusschengelegen bruggen kunnen vervallen. Tenslotte wordt besloten een onderzoek naar de mogelijkheid daarvan ln te stellen en voorts zal, voor zoover dat met beugelen kan geschieden, de voorsloot zoo diep moge lijk worden gehouden. Daarna sluit de Voorz. onder dankzegging de vergadering. De Gymnastiek vereeniging „De Westfries" te BARSINGERHORN hield j.1. Zondagavond eene openbare uitvoering in de kolfbaan van den heer A. Slotemaker. 't Was goed bezet dien avond en de gym nasten mogen deze uitvoering wel als zeer goed geslaagd beschouwen. Vooral de staaf- oefeningen trokken de aandacht door hare correcte uitvoeringeveneens werden de oefeningen aan het hoogrek nauwlettend nagegaan en herhaaldelijk volgdeapplaus De standen op het paard en het slottableau boden veel aantrekkelijks en verrassends aan. De vereeniging was er uitstekend op bedacht geweest, om te zorgen voor de noodige afwisseling. Zy had daarvoor dezen avond aangenomen Mej. G. A. Maria Eggers en den heer A. Bertram uit Amsterdam. De voordrachten van genoemde talentvolle dame hebben zeer zeker bij allen het genot van dien avond niet weinig verhoogd. Het fanfarecorps T.O.N.J.D.O gaf muziek ter opluistering. Jammer maar, dat, waar zoo velen zich inspanden om anderen genoegen te verschaf fen - immers dat is het toch eigenlijk er enkelen waren, die dat blijkbaar niet hadden begrepen en op onhebbelijke manier werkende leden hinderden, anderen ergerden, en het geduld der politie-agenten op een zware proef stelden. Zouden zulke jongelui daarvoor van elders komen en hunne entrée betalen, om dan maar achteraan te blijven zitten 't Is toch wel niet om aan te nemen, dat dat genoodigden zyn, of leden van andere gym nastiekverenigingen 1 Vee-uitvoer. Blijkens bericht van Hr. Mb. gezant te Brussel zal met ingang van 15 dezer de invoer van Nederlandsch melkvee langs 't tolkantoor Selzaete (station) weder geoorloofd zijn. verborgen achter het groen geboomte, be woonde mevrouw Kober, de consuls-weduwe. Op een helderen dag in Maart met lente- hoop en lentevreugd was gevolgd een gure avond, die alles wat in de natuur reeds was ontwaakt en opgestaan, scheen te willen dooden. De kleine villa had al haar ramen tegen koud en guur weer beveiligd, maar de licht strepen,die door de stores en luiken naar bui ten vielen, verrieden een behaaglijk, warm leven daar binnen de muren. Vooral straalde één venster met een rood licht, wat alle vrienden en bekenden weten deed, dat mevrouw Kober thuis was. Toen de vrijheer Von Kraschwitz het schijnsel van dat venster zag, terwijl hij met vlugge schreden, diep in zijn mantel gedoken, de straat afkwam, ging hij, bij de villa gekomen, den tuin in en op een kort, blijkbaar binnen bekend schelletje, stapte hij binnen en vond zijn weg naar het salon van de mooie vrouw. Mevrouw Kober trad hem reeds op den drempel van haar allerheiligste tegemoet. Ofschoon ze reeds ver over de dertig was, was ze toch nog steeds een zeer aantrek kelijke verschijning en bijzonder in het rosé schemerlicht, dat de overkapte lampen door het vertrek verspreidden, zag ze er beduidend jonger uit dan ze in werkelijk heid was. Het sneeuwwitte, losse flanellen kleed, waarin ze haar mooie gestalte had gehuld', en de eenvoudige manier waarop ze heur haar had opgemaakt, verhoogden nog dien indruk. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1900 | | pagina 1