INGEZONDEN. TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. kkuge r. Vergadering van den Raad der gemeente Haringcarspel, op 10 December 1900. Tegenwoordig alle leden. 1. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige verg. worden voorgelezen, goedgekeurd en geteekend. 2. Door den Voorz. wordt medegedeeld: a. dat de begrooting dezer gemeente voor 1901 door Ged. Staten is goedgekeurd. b. idem suppletoir hohier Hoofdei. Omslag voor 1900. c. dat herbenoemd zyn tot zetters voor 'sRyks directe belastingen in deze gemeente de heeren C. Bypost en C. Groot. d. dat de uitkeering ingevolge artikel 1 der wet van 24 Mei 1897, Stbl. 156. door het Rpk aan deze gemeente over 1900 is vastgesteld op f 4667.04. e. dat de verplegingskosten van Jan Jansen te Waarland in het Binnengasthuis te Am sterdam, met inbegrip van reiskosten, hebben bedragen f 112.25. f. dat Ged. Staten er genoegen mede nemen, dat de kosten van den ligger der wegen worden gekweten uit de opbrengst van bouwterrein aan den Koorndjjk en te Ker- kebuurt, evenwel op voorwaarde, dat, wan neer die kosten, na aftrek van de Provinciale bedrage, minder zijn dan de bedoelde op brengst, de rest op het Grootboek moet wor den geplaatst. Deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. 3. Wordt gelezen een verzoekschrift van de vereeniging .Ambachtsschool voor Alk maar en Omstreken,* om financiëelen steun. Aangezien echter uit deze gemeente geene leerlingen die inrichting van onderwijs bezoe ken, wordt het verzoek van de hand gewezen. 4. De heer J. Schoor], die den 31 dezer volgens rooster als Armvoogd aan de beurt van aftreding is, wordt met algemeer.e stem men als zoodanig herkozen, welke benoeming door hem wordt aangenomen. 5. De Voorz. zegt eene circulaire te hebben ontvangen van de Prov. Commissie voor het aanbieden van een nationaal geschenk aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van H. D. huwelijk met Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, houdende verzoek,ook in deze gemeente eene commissie samen te stellen tot het inzamelen van gelden tot dat doel. Hfj verzoekt den raadsleden, elk in zjjne wijk zich daarmede te willen belasten, en is bereid, zelf ook een gedeelte voor zijne rekening te nemen. De leden verklaren zich daartoe bereid, en besluiten de collecte te houden met een bus, en voorts om de inge zetenen door middel van aanplakking aan de verschillende borden in de gemeente, van hunne komst te verwittigen. 6. De Voorz. deelt mede, een groot por tret van wijlen den ouden heer Frajj te te hebben aangeschaft voor de raadszaal, waarvan de kosten met inbegrip van lijst bedragen f 18 50. Met algemeene stemmen wordt in deze uitgaaf bewilligd. 7. Hierna komt in behandeling een schrij ven van den heer C. Kroon Mz., te Noord- Scharwoude, over de verdeeling der rente garantie voor de zijlijn van het station naar het dorp Noord—Scharwoude. De heer Kroon stelt voor, de f 6000, die gega randeerd moeten worden, te verdoelen als volgt Voor i/, door de gemeenten Noord-Schar- woude, Ouakarspel, Warmenhuizen, Haring- carspel en Sint Maarten, ieder voor een gelijk i/„ Voor 2/a door de bannen Noord-Scharwoude, Oudkarspel, Warmenhuizen, Haringcarspel, Sint Maarten en Eenigenburg, ieder voor een gelijk Een schrijven van gelijken inhoud, inge komen bjj het bannebestuur en behandeld in eene vergadering van het Dag. Bestuur, dezer dagen gehoudeD, vond daar, zegt de Voorz., m. i. terecht geen gunstig onthaal. De ver deeling, zooals die door den heer Kroon wordt voorgesteld, is zeer onbillijk; zij, die het meeste belang hebben, moeten het meest betalen, en wat de bannen betreft, dient rekening te worden gehouden met de belast bare oppervlakte. De heer De Jongh is het met den Voorz. volkomen eens. Oudkarspel en Noordschar- woude hebben z. i. verreweg het meeste belang. Daar begint de verzending van groenten reeds in Mei, en hier eerst in Augustus. In den winter, als 't dicht water is, kan van daaruit gemakkelijk kool worden verzonden van hier is dat echter dan niet mogelijk. Voorts brengt spr. in herinnering, dat het bjj de aanvrage aan de verschillende gemeente- en polderbesturen, om in de rentegarantie te deelen, de bedoeling is geweest, dat het bedrag, dat ieder zou moe ten dragen, zou worden vastgesteld door de belangstellende besturen zeiven In verband daarmede wordt dan ook een voorstel aan genomen, om den heer Kroon te verzoeken, alsnog zulk eene vergadering bijeen te roe pen, alwaar dan de garantie naar billijkheid kan worden verdeeld. 8. Ter behandeling van eene reclame tegen den hoofdelijk en omslag gaat de raad in comité. Na heropening volgt de gebruikelijke rondvraag, waarbij de heer Govers mede deelt, zich het volgende jaar bij de gewone raadsverkiezing niet meer herkiesbaar te stellen. De vergadering wordt hierna gesloten. De heer G. Boersma, pre dikant te HOLLANDSCHEVELD, gem. Hoogeveen, geeft in de „Hoogev. Ct." eene beschrijving van eene woning van turf, waarvan het woonvertrek 4 el in het vierkant is en zoo laag, dat iemand van middelmatige lengte er niet rechtop in kan staan. Tusschen dak en wanden zijn openingen, die aan wind, regen enz. vrij spel laten, en eveneens in de bed steden twee hokjes onder het dak. Man, vrouw en acht kinderen eten 's morgens en 's avonds aardappelen met olie, zoo dat zij een kan olie per week gebruiken, en een sneê roggebrood, zóó gesmeerd, dat zij één half pond kunstboter per week gebruiken De kinderen toonen de duidelijkste sporen van gebreklijden. In een der hokjes slapen zes, in het andere vier personen, op stroo onder twee dunne dekentjes en de uitgetrokken kleeren. De kinderen zijn zóó uitgeput, dat zij niet kunnen werken, de vader lijdt aan een nierkwaal en moet in den turfhoop blijven. Hij heeft dringend be hoefte aan versterkende middelen. De gezondheid van het geheele gezin, dat oppassend is, dreigt verwoest te worden bij zulk een voeding in zulk een verblijf. En deze turfhoop wordt als woning aan dit gezin verhuurd 1 Wieringen. In de j.1. gehouden vergadering der afd. Wieringen van de Holl.Maatschappij van Land bouw werd besloten, om op 30 Januari 1900 een feestavond te houden voor de leden der afdeeling, in 't lokaal van den heer D. D. Lont. Voor dezen avond zullen geen sprekers van het vaste land worden gevraagd,doch zal met eigen krachten gewerkt worden. Als sprekers gaven zich reeds op de heeren Ds. Bax, Ds. Smidts, P. Asjes, D. D. Lont en J. B. Berkemeier. Tevens werd ook besloten, om op 13 September 1901 eene tentoonstelling te houden van paarden, koeien, schapen enz. enz., ook uitsluitend voor de leiden. Aan deze tentoonstelling te verhinden eene verloting van koeien, paarden, enz. enz., welke op de tentoonstelling zullen worden aangekocht. Dit belooft, voor Wieringen weer een prachtige dag te zullen zijn. Niet-leden worden aangeraden, zich als lid aan te melden bfj den Secretaris, den heer J. Bosker. Bij de gehouden verkie- zing op Maandag 10 dezer van een lid van het Dagelijksch Bestuurder llanne Sint Maarten werd herkozen de heer P. Bruin, en gekozen tot Hoofd ingeland de heer N. van Leeuwen. Deze laatste vacature was ontstaan, doordat de heer P. Bruin onlangs was gekozen tot lid van het dagelijksch bestuur (vacature-Wd. Schermerhom). H o e g s t w a a r s c h ij n 1 ij k d o o r onvoldoende voorziening der pijpen, ont stond Zaterdagmorgen een begin van brand in het plafond van een der localen in de Openb. school te Kolhorn. De kinderen werden naar het speelterrein gezonden en binnen een half uur was men den toestand meester, waarna het onderwijs werd voortgezet. Een deskun dig onderzoek bracht aan het licht, dat ook de afvoerbuizen in de overige localen voorziening behoeven. Ten behoeve van een schoolfeest,zal te Kolhorn len Kerst dag opgevoerd worden,'t Was maar een Loods", van Ruisch. Alle zorgen worden besteed, om de uitvoering zoo goed mogelijk te doen slagen. Door het kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente te IVievi- we iNiedorp zijn Zondag 1. 1. ge kozen als ouderlingen in de plaats van den heer D. Kuilman (die bedankt had) de heer D. Schenk en in de plaats van den heer P. Zwanenburg (periodiek aftredend) de heer A. Bakker Jz.; als diakenenin de plaats van den heer J. Coster (vertrokken) de heer D. Pool Nz. en in plaats van dezen (wegens zijne periodieke aftreding) de heer J. Hoogvorst. Anna Paulowna, 10 Dec. Bij de kerkelijke verkiezingen in de Herv. kerk op gisteren zijn tot notabelen gekozen de heeren A. Kos en J, Tijsen, en zulks in de plaats van de heeren G. H. Geerligs en C. Blom, die inmid dels kerkvoogd werden. Tot gemachtigden voor het Kiescollege zijn herkozen de aftredende leden, de heeren K. L. van Gorkom, A. Kos en Th. J. Waller, terwijl in de plaats van de heer J. Kz. Smit, overleden, gekozen is de heer S. Speets, Door het Kiescol lege werden de heeren C. A. van der Waal als ouderling en J. Tijsen als diaken herkozen. In de vacature van den heer J. Blankevoort, overleden, werd tot ouderling gekozen de heer G. H. Geerligs. Daar deze evenwel diaken is, werd in diens plaats als zoodanig gekozen de heer A. Langereis. Tram Alkmaar Schagen. De gemeenteraad van JLCoedijLE besloot in zijne gehouden verga dering, in de kosten van aanleg van de Noorderstoomtram bij te dragen, als volgt f 6000 aandeelen-kapitaal, f 6000 rente loos voorschot, en nog f 2000 renteloos voorschot voor eene laadplaats, een en ander onder voorwaarde,dat de kosten der laadplaats in de exploitatie-rekening zul len worden opgenomen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te W inkel be noemde tot Ouderling den heer A. Sloos. In de plaats van den heer P. Strijbis, die voor eene herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer K. Bakker tot Diaken. Ongenoode gasten. Een bewoner van de Neude te UTRECHT zou een souper geven. Hiertoe waren 20 personen uit- genoodigd. De tijd brak aan, waarop de invités vooraf in hunne sociëteit gezellig zouden tezamen komen, waarom de gast heer zich ook daarheen begaf. In dien tusschentijd zou het souper bereid worden. Eindelijk brak het oogenblik aan, waar op de gastheer en zijne invités zich naar 't souper zouden begeven. Hoe groot was echter hun teleurstelling, toen zij thuisgekomen van 't zoo vurig verlangde souper geen spoor meer konden ontdekken. De flesschen met wijn geledigd en uit het raam gesmeten, het heerlijke eten naar de maan en de schotels aan stukken en brokken op den grond en op de straat. Het bleek, dat een aantal vrienden(l) aan den gang waren geweest. („U.D.") Men schrijft: Te OUD-APPELSCHA gingen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 4 perso nen uit om te stroopen met het geweer. Een hunner, E. J., kon niet schieten, doch ging voor de aardigheid meê. Men deed niets op. Het geweer van E. J. is afge gaan en het schot trof zijn halfbroer A. de B. Zoo spoedig mogelijk is de geneesheer geroepen, 't Mocht niet ba ten, A. de B. is Zaterdagavond overleden. Tot Heemraad van het Heemraadschap van de Strijkmolens der Niedorper Kogge is gekozen de heer A. Strijbis Az. te Oude Niedorp. Uitwaterende Sluizen. Door het College van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en Westfries land werd, ter vervanging der vacature- W. Schermerhorn, eene voordracht voor hoogheemraad opgemaakt, bestaande uit de heeren: lo. J. Blom Jz., Alkmaar 2o. W. Duin, Hensbroeken 3o. H. Hart, Oudcarspel. In dezelfde vergadering werd besloten een telegram van welkom en hulde te zenden aan Staatspresident Kruger. Hondsbossche. Ter voorziening in de vacature van hoog heemraad wegens Geeetmer-Ambacht,ont staan door het overlijden van den heer W. Schermerhorn, is door bovengenoemd Col lege eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren lo. P. Baan, Hensbroek 2o. C. Kroon, Noordscharwoudeen 3o. J. Wit Medemblik. De personen, die bij de onlangs in DEN HELDER plaats gehad hebbende granatenontplofSng zijn ver minkt, zijn thans, door tusschenkomst van het bestuur van het visschersfonds, door de vereeniging De Stuers van kunst ledematen voorzien. Mijnheer de Redacteur t Beleefd verzoek ik u eenige plaats ruimte voor onderstaande regels. Dat ik geen dichter ben, dat weet ik, Daar heb 'k de overtuiging van, Maar toch durf ik mij wel te vleien Dat ik een rijmpje maken kan. En wordt mij dan verzocht door iemand, Zijn grief te brengen op papier, En ik ben overtuigd dat 't waar is, Dan doe ik dat met groot pleizier. Moet 'k dan beleedigingen slikken, Gelijk aan die in uw courant Van Zondag negenden December, Dan heb ik zeker wel het land, Doch dit zal mij niet tegenhouden, Om, als het weder komt te pas, De waarheid op papier te schrijven, Al noemen velen dit te kras. Dat ik in 't Armhuis moet vertoeven, Dat is de schuld van d' alcohol Had ik dien kunnen overwinnen, Mijn leven dat was vreugdevol Doch mijne hoop is niet vervlogen Dat ik dit euvel overwin, Als dit geluk mij wordt beschoren, Dan treed ik weer de wereld in. Doch dit wil ik nog even zeggen Dit geeft aan niemand toch het recht, Beleedigingen neer te schrijven, En ongeteekend dat is slecht Ik heb eens in een boek gelezen, Dat aan den Hertog Wellington Gevraagd werd, wat hij op de wereld De grootste misdaad noemen kon. En 't antwoord was een brief te schrijven, Beleedigend voor die hem krijgt, Maar dan zoo flauw en laf te wezen Dat men daarbij zijn naam verzwijgt. U dankende, Hoogachtend, UEd. Dw. Dr. IV. Wit. Geachte heer Redacteur U zal wel zoo goed zijn, mij voor het volgende een plaatsje af te staan. Het is U bekend, dat door den Bond v. Ned. Onderw. een Herstellingsoord te Lunteren is opgericht. Het is U even eens bekend, dat het aantal kapitalisten onder de onderwijzers uiterst gering is en dat er dus heel wat activiteit van hun kant vereischt werd, om de benoodigde f 60.000 voor de stichting bijeen te krijgen. Men kwam er dan ook niet, toch een hypotheek van f 15.000, dat viel nog meê. Natuurlijk blijft de druk van zoo'n Zilveren Dak zeer onge- wenscht, en het moet U duidelijk zijn, dat de onderwijzers niet zullen rusten alvorens zij dat Dak van het H. O. hebben afgewenteld. O, er is al een groote som bij den Algem. Penningm. ingekomen onder motto„Weg met het Zilveren DakVooral in groote plaatsen brachten goed georganiseerde uitvoeringen aanzienlijke bedragen op. En zie, Mr. de Red., reeds weken peinsde het afdeelinkje Schagen op middelen om op dergelijke wijze, al waren het ook geen honderdtallen, dan toch eenjge tientallen guldens aan den Algem. Penqingm. te kunnen afdragen. Men werd mistroostig. Onze kas kon heel geen risico verdragen; daarom stuitten onderhandelingen met een geschikt gezelschap af. Maar nu zijn we verrast geworden Het daagde ook voor ons in het Oos ten,want deVereeniging Liefdadigheid van Barsingerhorn bood zich geheel belange loos aan, ons uit den brand te helpen. Zij zal weldra een tooneelvoorstelling in 8chagen geven, waarvan de opbrengst ons ter hand wordt gesteld. En die opbrengst kan aanzienlijk zijn De Vereeniging Liefdadigheid staat zeer gunstig bekend. Wanneer men in de gegeven omstandigheden mijne ver zekering niet aanvaarden wil,dat zij onder hare leden zeer te waardeeren krachten telt, men vrage het oordeel van anderen, die sinds jaren getuigen kunnen, dat het gansch niet onverklaarbaar is, waarom deze vereeniging steeds voor volle zalen speelt. Dat ik nu zooveel plaats van l vergen moet, Mr. de Red Doch die kleine op wekking totde collega's,vooral buiten Scha gen, mag er nog wel bij, niet waar Ik zou zoo dolgraag een groot publiek zien. Onderwijzers en onderwijzeressen in Schagen's ressort, zult gij al uwe bezwaren nu eens zoo licht mogelijk gaan achten Wij heeten U in gezelschap van een goeden buur of vriend op den avond van de uitvoering hartelijk welkom! Met vriendelijken dank, geachte Red., de Secr. v. Afd. Schagen e. o., K. Schoorl. De oude man blijft de sympathie on dervinden van alle kanten,en velen grijpen de gelegenheid aan om hem hulde te betuigen. 't Was al reeds zoo lang geleden, dat de President in een kerk zijn godsdienst plicht had waargenomen, en daarom is hij Zondag in Den Haag naar de kerk geweest. In de kerk, waarin geen plaats onbezet was, werd Oom Paul, die zijn intrede deed onder het plechtig ruischen van eenige verzen van Psalm 66, geleid naar de koninklijke zitplaats. Alle gemeente naren waren bij zijn binnenkomst van hun plaatsen opgerezen. Na de predicatie zong de gemeente in staande houding Psalm 134, vers 3 Dat 's Heeren zegen op U daal. Na het afsmeeken van den zegen zong de gemeente vers 2, uit den Psalm,die Kruger is toegezongen bij zijn aankomst in Den Haag: „De bergen zullen vrede dragen, De heuvels heilig recht", en ten slotte klonk plechtig het eerste couplet van het Transvaalsche Volkslied. Toen verliet de President, zichtbaar aangedaan, de kerk. Buiten stond een groote schare, die den President toejuichte. Maandag had Kruger een onderhoud met de ministers Piersou en De Beaufort, dat 25 minuten duurde. 's Middags verleende onze Koningin audiëntie aan den President, en daar hij incognito in ons land vertoeft, werd hij niet met ceremoniëel ontvangeni De heer Kruger werd echter van het hotel afgehaald en naar het koninklijk paleis geleid en terug door een hofdig- nitaris, die in bet hofrijtuig naast den President plaats nam. De gezant der Z.-Afr. Republiek, dr. Leyds, ontving den President ten paleize, maar was niet tegenwoordig bij het onderhoud van H M. met den heer Kruger. Het Vad. schrijft over dat onderhoud De President werd tot aan de audiën tiezaal door den Kamerheer van dienst vergezeld. Toen hij binnentrad stonden de Koninginnen van Haar zetels op. Met een diepe buiging naderde Kruger en de Vorstinnen reikten hem de hand ter verwelkoming en noodigden hem uit plaats te nemen op een derden fauteuil, tegenover de Hare. Toen ontspon zich een gesprek. President Kruger begon met zijn diepgevoelden dank te herhalen aan H. M. voor de bijzondere onderscheiding en het bewijs van groote vriendschap, hem gegeven door de aanbieding van de „Gelderland", De Koningin herhaalde dat het Haar een voorrecht was geweest daartoe in staat te zijn en op die wijze Haar sympathie openlijk te kunnen toonen. Op de vragen van H.H. M.M. gaf de President te kennen, dat hij de reis aangenaam en voorspoedig had volbracht. Hij roemde de inrichting van het schip, maar bovenal de uitstekende zorgen, die commandant, état-major en bemanning hem hadden gewijd. Daarop lieten de Koninginnen zich over den toestand van mevrouw Kruger en de overige familie van den President inlichten en met groote belangstelling vroegen Zij, of de vermoeienissen van den tocht in Europa hem niet te zeer hadden aangegrepen. Maar de heer Kruger verzekerde, dat hij zich, de omstandig heden in aanmerking genomen, zeer wel gevoelde en gesterkt werd door zijn vertrouwen op God en de sympathie van zoovele zijden. ZHE. vond daarna gelegenheid de Koningin en Haar Moeder geluk te wen- scgen met de verloving van H. M. en hij voegde daaraan de vurigste wenschen en beden toe voor Hr. Ms. heil en het geluk van Haar aanstaanden gemaal, Haar Huis en Haar volk. Vervolgens kweet zich President Kru ger van de vereeren de opdracht van pre sident Loubet, om H. M. zijn hartelijke groeten en betuigingen van eerbied over te brengen, waarvoor de Koningin zich zeer gevoelig toonde. Ten slotte, toen H.H. M.M. en de President opgerezen waren, uiten de Vorstinnen den wensch, dat de eerbied waardige grijsaard gedurende zijn verblijf in ons land en in Europa, voor zijn per soon en belangen het beoogde doel moge bereiken. Zij hoopten hem nog menig maal te ontmoeten. Met een handdruk namen H. H. M. M. afscheid. De President heeft het voornemen, 19 December een bezoek aan Amsterdam te brengen. Te Marseille is aangekomen de heer Menerbach Caserta, adjudant van president Steyn van der Oranje- Wij staat. Deze komt naar Enropa met een precies omschreven opdracht van Steyn voor Kruger en hij za- de loopende onderhandelingen volgen. Hij beweerde, dat Europa volstrekt onbekend is met den militairen en eeonomi^hen toestand van Zuid- Afnka. .Onze militaire organisatie is nooit zóó vol- maakt geweest, zegt hij en wjj waren nooit Iooyer van de overgave. Geleid door do ieasen van den oorlog, hebben de generaals Botha en De Wet hun troepen met een jjieren discipline georganiseerd desertie wordt als in de Europeesche legers met den dood gestraft. „Deze mannen hebben de eischen van den toestand bewonderenswaardig jnist ingerienzy hebben hun tactiek geheel gewijzigd en volgen nu een gansch moderne vechtwijze. „Even volmaakt is de burgerlijke macht georgani seerd. Wees overtnigd, dat de Britsche berichten de feilen volstrekt verkeerd voorstellen en den toesland, die voor Groot-Brittannië zeer hachelijk is, onwaar afbeelden. „De wreedheden der Britsche soldaten en de aan randingen op vronwen verbitteren het pnbliek. De bedreven schanddaden zjjn onbegrijpelijk. Ik heb persoonlijk aan het hoofd van mijn commando zonder genade enkele tegen de borst atnitende daden, waarvan ik getnige was, moeten beletten. Ik heb in Jnli bij de Corna-hoeve onmeedoogend Engelschen moeten straffen, die onze vronwen geweld aandeden". Op een vraag omtrent de vredesvoorwaarden die aangenomen zonden knnnen worden, zeide de heer Caserta „Ik kom met zeer bepaalde instructies van president Steyn. Wij zijn besloten slechts vrede te sluiten op den grondslag van de onafhankelijkheid en het zelf bestuur der beide republieken. Wy zullen eischeu, dat men zich niet tevreden atelt met het neerschrijven van bepalingen in verdragen, die geschonden kunnen worden. Wij willen een organisatie en een leger honden, die ons in staat znllen stellen de naleving der aangenomen voorwaarden af te dwingen. Als men ons deze voorwaarden weigert, zullen wij tot den dood vechten." Zooals men leest, is dat volstrekt niet de taal van een man, die zjjn land overwonnen acht, maar jnist het tegenovergestelde. 't Is gelukkig voor de republieken, als de toestand zoo is, want uit alles blijkt, dat de Boeren zichzelt zullen moeten helpen. Wel overal gejuich en gejubel van het volk voor Kruger,de regeeringen zjjn evenwel niet van plan een hand nit te steken tot hulp. De rijkskanselier van Dnitschland heeft het onomwonden verklaard Dnitachlaod komt niet tusschen beiden. Van het ooylogsterrein weinig belangrijks De correspondent van de „Standard* te Pretoria geeft de verzekering, dat s De Wet ditmaal meer in het nauw gedrongen ia dan ooit te voren. Hij wordt opgejaagd door vier colonnes, onder opperbevel van generaal Knox. Hij is opgesloten tnsschen de Oranje-rivier, de Caledon-rivier en de grens van Basoetoland. Zijn volgelingen heeten volkomen gedesorganiseerd. Zij hebben, behalve een Kruppkanon, 500 paarden en een aantal Kaapache karren moeten achterlaten, „wat onze bewegingen evenzeer verge makkelijkt, als bet hnn tocht belemmert." De Boeren hebben bjj Vlaklaagte, het station voorbij Standerton, een trein aangehouden, waarmede 130 remonte-paarden werden getransporteerd, en zijn er in geslaagd die paarden weg te voeren De BoereD maakten in de afgeloopen week 17.000 stuks schapen buit, die door een kleine afdeeling soldaten van Potohefstrooin naar Krngersdorp werden gedreven. De afsluiting van Johannesbnrg met pnntdraad ia bijna gereed; er znllen slechts 5 uitgangen zijn, zoodat het voor iedereen onmogelijk zal zjjn, den vjjand voedsel te brengen. Van het omliggende land wordt de geheele bevolking ingebrachtde honderden vrouwen en kinderen, die binnenkomen, worden in een kamp op de renbaan gebracht. Uil bet Noorden komen weer meer teekenen van leven. Rondom Machadodorp worden herhaaldelijk voorpostengevechten geleverd en raken patrouilles slaags. Reeds verscheiden malen moest de Engelsche artillerie, in de stad rpgesteld, optreden, om den omtrek van Boeren te zuiveren. Generaal Botha, die zich bjj generaal Viljoen bevond, heeft zich van dezen gescheiden, en is met een 500 man naar het Zuiden getrokken, waarschijnlijk met het doel, zich te vereenigeu met de commando's van Ermelo en Carolina. Londen, 11 Dec. De Evening Standard meldt, dat naar luid der laatste berichten een gevecht gaande is tusschen de troepen van generaal Knox en Chris- tiaan de Wet. Het gevecht dnnrt nog voort. De vertraging in de ontvangst van berichten is te wijten aan het ontbreken van een telegranhische gemeenschap, aan het gedurig vechten en aan de onafgebroken terreinverandering. Schagen, 12 December 1900. Als eene zeldzaamheid vermelden wij, dat in den tuin van den heer R. thans een bloeiende ha- zeluar staat. Het huis meterfen tuin aan de Kreil, gem. Barsingerhorn, samen 15 aren, 80 centiaren, door den Notaris C. L. van den Bergh alhier te Kolhorn verkocht, is gekocht door den heer 8. Droog voor f 910.— Bjj Kon. Besluit is be noemd tot Kantonrechter- plaatsver vanger in het kanton Schagen, den hr. H. Feisser, ontvanger der directe belastingen en accijnzen. Deatdeeling Schagen van den bond van Nederl.ouder- wijzers benoemde in hare vergadering van den 9 tot afgevaardigde ter alge meene vergadering den heer K. Schoorl te Barsingerhorn, tot diens plaatsvervan ger den heer I. Tjalkens alhier. Nog werd besloten, de vereeniging „Liefda digheid" van Barsingerhorn uit te noodi- gen, ten voordeele van het onderwijzers herstellingsoord den 19 alhier eene uitvoering te geven van het onlangs door haar ten tooneele gebrachte stuk 8. of Z. van J. van Maurik. (Zie ingez. en adv.) De eerste volksvoor dracht is bepaald op Vrijdag 21 Dec. De dames-zang vereeniging Eupho- nia, de Harmoniekapel en de Schager Rederijkerskamer hebben hare welwil lende medewerking toegezegd. 13© {«Schiet vereeniging de Roos van Schagen al hier zal den len Kerstdag a. s. een ouderlingen schietwedstryd houden. De leden zullen verdeeld wor den in 3 groepen beste, minder goede en slechte schutters elke groep zal onderling kampen, en voor elke afdeeling 8 prijzen. De prijzen bestaan in kunstvoorwerpen.

Schager Courant | 1900 | | pagina 2