PLAATSELIJK NIEUWS. Kantongerecht Schagen, Binnenlandsch Nieuws. zij de dynastie en de regeering bestoken. En door de kuipergen van Engeland in door willekeurige regeeriDgsdaden van het ministerie, neemt de meening dagelijks in omvang toe, dat Spanje zich bij het anti—Engelscbgezinde en republikein- sche Frankrijk moet aansluiten. In Frankrijk, waar men sedert jaren den wensch koesiert.alle Latijnsche landen in één verbond vereeuigd te zien, worden deze sympathieën met blijdschap waarge nomen" 't Is voor Frankrijk, dat thans geheel van Rusland afhankelijk is, zeker van bijzondere waarde, zich van de vriend schap van Spanje, en zoo mogelijk ook van die van Italië, te verzekeren. De natuurlijke boudgenooten van Frankrijk wonen zeker in deze richting. Jammer, dat Frankrijk in zoo'n verbond gaarne als dictator zou willen optreden dat houdt vooral Italië op een eerbie digen afstand. Ook de pogingen van Frankrijk, om Tripolie en Marokko bij zijn overige bezittingen op de noordkust van Afrika te voegeD, is steeds eene versperring voor eene vriendschappelijke toenadering geweest. Afrika's noordkust met inbegrip van Egypte, speelt in de staatkundige aangelegenheden van Frank rijk eene hoofdrol, 't Blijkt nu, dat hot Egypte is geweest, hetwelk een samen gaan van Duitschiand en Frankrijk bij den Jameson-inval onmogelijk maakte.Den dag nadat Keizer Wilhelm het bekende telegram aan President Kruger had ge zonden, begaf zich de rijkskanselier baron Yon Marschall naar den heer Herbette, Fransch gezant te Berlijn. Namens den Keizer vroeg de kanselier toen .Zullen wij over de Zuid-Afrikaansche quaestie een overeeukomst aangaan, waar bij wij de onafhankelijkheid der Republie ken ten grondslag nemen f" „En Egypte vroeg daarop Herbette. „Voor het oogenblik is in die richting niets te doen!" was het antwoord. Daar mee waren de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschiand afgeloopen. Langzamerhand is Duitschland's genegen heid voor Zuid-Afrika bekoeld en wij we ten, dat de Keizer en zijn raadgevers thans zelfs aan de zijde van den machtigen tegenstander staan. Door welke invloeden deze omkeering is tot stand gebracht, zal de geschiedenis ééns openbaren. Reeds nti weten wij, waardoor de Kölnische Zeitung en een deel der Berlijuer pers de Engelsch- Zuid-Afrikaansche politiek verdedigen. De „De Beersmaatschappij", tot wier hoofdlui Cecil Rhodes behoort, heeft over het 2e halfjaar van 1899 een verslag opgesteld, waarvan slechts weinigen in zage hebben gekregen. Daarin komt de volgende passage voor: bijzondere uitgaveD voor agitatie in Keulen 60000 pond, dat is 720000 gulden, en in Berlijn 350000 pond dat is 4200000 gulden. De Rheinische Westfalische Zeitung maakt de zeker gegronde opmerking, dat een bedrag van 7 millioen mark is 4200000 gulden, wel niet uitsluitend tot omkooping van de pers is gebruikt. Ook volgens de Leipziger Zeitung moet er omkooping van personen plaats hebben gehad. Genoemde bladen dringen op een streng onderzoek aan, daar deze kwestie het geheele Duitsche rijk aangaat. Zoo zou dan ook Duitschiand zijn Panama schandaal hebben. Het Keulsch blad zoskt met wat groote woorden over insinuaties in laster- organen zich schoon te wasschen. Bewijs uw onschuld voor den rechter, luidt het weder-antwoord, doch tot dien stap schijnt de Kölnische Ztg. niet te kunnen besluiten. Waarlijk, de Afrikaansche zaak wordt al ingewikkelder. Omkooping, leugen, bedrog, vervalsching in documenten moeten Engeland den weg tot de goud mijnen banen. De duivel zal schik hebben als hij den strijd om het goud gadeslaat. Schagen, 22 December 1900. "VoHssweerbaai-lieicl. Donderdag had in het N.-Holl. Kof fiehuis alhier de vroeger aangekondigde vergadering plaats, belegd tot oprichting van eene afdeeling alhier van bovenge noemde vereeniging. Van de ingezetenen was alleen aanwezig de verslaggever dezer Courant Toch droeg de vergadering goede vruchten, want met een ingezetene van Schagerbrug werd de oprichting besproken van eene afdeeling aldaar, waar wel eenige kans op isevenzoo zullen er pogingen in het werk worden gesteld eene afdeeling op te richten te Anna Paulowna De heeren voorstanders van Volksweerbaarheid zullen het ver moedelijk niet bij deze eene vergadering laten. De gymnastiek- en schiet-veree- nigingen zullen nogmaals worden ver zocht eene vergadering te komen bijwonen ten einde alsnog tot de oprich ting eener afdeeling over te kunnen gaan. Of het helpen zal P Liefdadigheid, de too- neelvereeniging van Barsingerhorn, heeft Woensdagavond goed werk gedaan, niet alleen omdat de veree niging optrad ten voor- deele van het Her-tstelling-soorcl voor Nederl. Onderwijzers te Lunteren, maar ook omdat hetgeen de VereeD. ten tooneele voerde, in alle opzichten critiek kon doorstaan. We vinden het daarom jammer, dat bet nu niet geoorloofd is, critiek te leveren, dat was bepsald bij deze gele genheid eens een aangenaam werkje geweest, omdat er zoo heel veel goeds was te zeggen van deze uitvoering. We moeten er ons nu toe bepalen Liefdadigheid heeft het tooneelspel 8. of Z uitstekend vertolktzonder^uitzon- dering, gelooven we, hebben allen genoten, en daarom een hartelijk tot weerziens aan Liefdadigheid; we zullen u nog eens gaarne, heel gaarne, in Schagen zien optreden. De Kleine Kapel luisterde deze voor stelling verdienstelijk op. De heer M. Visser bracht als Voorz. van de Afd. Schagen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, welke afd. dit avondje had georganiseerd, dank aan de beide vereenigingen en aan de aanwezigen en diegenen die op de lijst hadden geteekend. Het financiëel resultaat is, dat aan entrée's werd ontvangen ruim f70 Op Zondag 13 Januari hebben wij eene gecombineerde uitvoering te wachten van de fiederijliers- kamer alhier en die te Beverwijk. Door de Schager Kamer zal worden opgevoerd „Onze Jongen", dramatische schets in één bedrijf; Beverwijk brengt ten tooneele: „De inkwartiering", blij spel in één bedrijf, en „Wie zal haar krijgen", kluchtspel in één bedrijf. Met de welwillende me- dewerking van de Dames-Zangvereeniging „Euphonia," de Rederijkers- kamer en Harmonie, was het de Commissie van Volksvoordrachten weer mogelijk, een aardigen avond in elkaar te zetten. Vroolijke, goede muziek, aardige opgewekte zaDg, koddig gedoe van de tooneelers, genoeg om plezier te hebben- Dat hebben, veronderstellen we, de vele aanwezigen dan ook volop gehad, en is de eerste avond van Volksvoordrachten weer uitnemend geslaagd en de sympathie voor Volksvoordrachten bij velen nog versterkt. Voor hen, die soms nog twijfelen aan den vooruitgang van onze markt, geven wij de volgende cijfers ter vergelijking. Aanvoer van wolvee op de markt van 22 Dec. 1898: Vette schapen 150Overhouders 700, totaal 850. Aanvoer van wolvee op de markt van 21 Dec. 1899: Vette schapen 50; Overhouders 1500, totaal 1550. Aanvoer van wolvee op de markt van 20 Dec. 1900: Vette schapen 650 Overhouders 1300, totaal 1950. Met het oog op de naderende feest dagen werden voor vet vee algemeen hooger prijzen verwacht. In den vroegen morgen was dat dan ook het geval,doch bij een toenemenden aanvoer daalden de prijzen, zoodat de markt vrij traag sloot. Natuurlijk maakte extra waar ook thans weder een uitzondering. Zoo wist de heer D. Stammes alhier voor een koppel schapen van 10 stuks f 31.25 te bedingen, een prijs, die tot heden niet werd besteed. Deze pracht exemplaren, met bijzondere zorg geweid, muntten dan ook bijzonder uit. Vette varkens gaan langzaam, doch regelmatig achteruit. De boter heeft in hare nukkige rijzing en daling weer eens een heel laag punt bereikt. Uitslag der Openbare Verhuring te Schagen, op Donderdag 20 Dec 1900, des middags ten 12 nre, in het Lokaal „Cérès" van den heer R. Kaan I. Namens de Kerkvoogd^ der Hervormde Ge meente te Schagen, van 1. Een perc. Weiland, gelegen aan het Nespad. onder Schagen, gr 68 aren, 60 c a. Laatst in hunr bij W. Bleeker voor f 75.thans verhuurd aan G. de Jong voor f 101. 2. Een perc. Weiland, gelegen aan het Nespad, onder Schagen, gr 78 aren, 10 c a. Laatst in huur bij C. Hos voor 95.thans verhuurd aan G. de Jong voor f 121 3. Een perc. Weiland, nabij den Lagedijker weg, onder Schagen, gr. 1 hectare, 25 aren, 80 c a Laatst in hunr bij A. Bakker voor f 100.thans verhuurd aan deneelfde voor f 119. II. Namens de Diaconie der Hervormde Gemeeute te Schagen, van 1 Een perc. Weiland, aan de Nes, onder Schagen, gr. 55 aren, 20 c.a. Laatst in huur bij wijlen Jan Deutekom voor f 65.—thans verhuurd aan A Deu- tekom voor f 65. 2 Twee perc. Weiland, in de Nieuwe Kaag ouder Schagen, te zanten gr. 2 hectaren, 21 aren. Laatst in huur b\j C Hareea voor 1 215.thans verhuurd aan S. Barsingerhorn voor f 250.— 3. Een perc. Weiland, aan den Loeterdjjk, onder Schagen, gr. 73 aren. Laatst in huur bg wijlen H. Starke voor f 107.thans verhuurd aan J. Boon voor f 129 4. Twee perc Weiland, op Grootewal. onder Scha gen, te zamen gr. 4 heet. 7 a., 40 c.a. Laatst in hnur bij J. de Veer voor 391.thans verhuurd aan den zelfde voor f 525. 5. Een perc. Weiland, gelegen aan de Gouw, onder Schagen, gr. 1 hectare, 87 aren. Laatst in huur bij M. de Moei voor f 150.thans verhuurd aan denzelfde voor f 160. III. Namens het Gereformeerde Weeshuis te Schagen, van 1. Een perc. Weiland, gelegen aan den Trapweg. onder Schagen, gr. 2 heet. 46 aren, 10 c.a. Laatst in huur bg W. Kooij voor f 250.—, thans verhuurd aan C. Hoedjes voor f 285. 2 Een perc. Weiland, gelegen aan den Lagedykerweg onder Schagen, gr. 1 Heet.. 46 aren 70 c a. Laatst in huur bjj A. Bakker voor f 80.—, thans verhuurd aan A. van Straalen voor f 123, 3. Drie perc. Weiland, gelegen in den Sluizerhoek onder Wieringerwaard te zamen gr. 8. heet., 32 a Laatst in huur bij D.C. Rezelman voor f 290 thans opgehouden op f 310.—. 4- De perceelen Weiland, gelegen aan den Barsiu- gerweg. onder Wieringerwaard. te zamen gr. 4 heet. 51 aren, 40 c.a. Laatst in huur bjj D. W. Jans voor f 400.thans verhuurd aan denzelfde voor f 455. De verhuring is geschied voor den ijjd van vier achtereenvolgende jaren. Uitspraken van Donderdag 20 December. P. W., Zj]pe, laten loopen van vee op een anders weiland, f 2 of 1 dag. K. B., idem, idem 2 maai f 2 of 2 m. 1 d. A. 8., Oudcarspel, tappen van sterken drank aan personen beneden 16 jaar, f 15 of 3 dagen. P. L., idem, idem. W. K., Oudcarspel, dronkenschap, f 5 of 2 d. W. K., Anna Paulowna, overtreding art- 15 jachtwet f 1 of 1 dag. K. V., Zijpe, jagen op een anders grond, f 5 of 2 dagen. C. O., Warmenhuizen, overtreding Boter- wet f 1'of 1 dag. C- B., reizen zonder plaatsbiljet, f 2 of 2 d. A. B., Z\jpe, loopen langs den spoorweg, t 1 oï 1 dag. J. J., Schagen, honden zonder muilkorf, f 2 of 2 dagen. A. B. Az., Wieringerwaard, los hebben van eenden in gesloten tijd, f 1 of 1 dag. P. de B., Schagen, rijden op een hondenkar, f 1 of 1 dag. W. K., Schagen, dronkenschap bij 7e her haling 4 maal gepleegd, 4 maal 2 weken hechtenis. Daarna opzending naar een werk inrichting voor den tijd van 1 jaar. R. SZijpe, dronkenschap, f 3 of 2 dagen. R. T., Anna Paulowna, dronkenschap en het in kennelijken staat van dronkenschap zijn op het spoorwegperron, 2 maal f3 of 2 maal 2 dagen. J. de M., Schaden, dronkenschap, fl of ld. P. W., Schagen, dronkenschap, 2 maal f 2 of 2 maal 2 dagen. A. G., Zijpe, dronkenschap, f 8 of 2 dagen. W. K., Schagen, dronkenschap, f 10 of 3 dagen, straatrumoer f 3 of 2 dagen. G. B., Zuidscharwoude, dronkenschap, f 0.50 of 1 dag. J. B., Amsterdam, dronkenschap, 13 of 2 d. A. K., Schagen, dronkenschap, f 1 of 1 dag J. R., Callantsoog, dronkenschap, f 3 of 2 d J. DSchagen, dronkenschap, f 5 of 3 d Bij de Bestuursverkie- zingen voor den Slilï venpolde** zijn herkozen tot molenmeester de heer C. Kooij te Haringcarspeltot secretaris- penningmeester de heer C. A. Hoogscha- gen te Schagen. Bij de op 19 dezer voor de Banne Haringhuizen plaats gehad hebbende stemmingen zijn herkozen 1. Tot lid van het Bestuur, de heer P. Bakker, Haringhuizen. 2. Tot secre taris, de heer C. A. Hoogschagen te Schagen. 3. Tot penningmeester, de heer W. Koogman te Haringhuizen. Als ouderling is bij de Ned. Herv. Gemeente te Sint Pancras herbenoemd de heer M. Kalis en als diaken de heer T. Kloosterboer. Binnenkort zal in de Ge meente Wai-ssinjajefhom door eenige dames eene coliccte worden ge houden ten behoeve van het huldeblijk, dat H. M. onze Koningin zal worden aangeboden bij gelegenheid vau Haar huwelijk:. In de vergadering van notabelen bjj de Ned. Hervormde Kerk te N ien wo iedorp is als kerk voogd herkozen de heer P. Koopman. St. Maarteusbrng, 20 December. Heden morgen ontstond er brand in het werkmanshuisje van J. Tiesen in den Belkmerweg, door het neervallen van de lamp, die aan den zolder hing. In korten tijd w-as alles een prooi der vlammen en een 12-tal kippen met een haan vonden daarbij den dood. De woning is het eigendom van deu heer J. Wit te Keins- merbrug. (Bericht 2de blad foutief). Op de voordracht terbe- noeming van een onderwijzer aan eene der openbare scholen te 's-Gravenhage komt voor de heer C. B. Kruik, onder wijzer te Zuidaichaï wonde. Vergadering van denRaad der gemeente VVinLtel, gehouden op Donderdag 20 Dec. j.1., 's namiddags 2 uur. Afwezig de heer Nobel. De voorzitter opent de vergadering, waarna voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst. Naar aanleiding dezer notulen deelt voorzitter mede 1dat de resultaten van het onderzoek van het kind van K. Groes, door Dr, Juda te Amsterdam ingesteld, min gunstig is geweest, zoodat overeenkomstig 's Raads besluit het kind van gemeentewege in het Instituut tot onderw van blinden te Amsterdam ter verpleging is opgenomen Voorzitter zelf heeft de inrichting bezocht en kan getuigen, dat deze uitste kend is ingericht en hem zeer heeft vol daan. 2. dat zijn terugontvangen de ligger der wegen en schetskaarten, vergezeld van een nota van bemerkingen, naar aanleiding waarvan Burgr. en Weths. der vervaardiger, de heer Van Heijst, tot een overkomst hadden uitgenoodigd ten einde een en ander mondeling te bespre ken. De heer Van Heijst heeft zich bereid verklaard, meeuende daartoe wel eenigs- zins verplicht te zijn, het werk alsnog in orde te zullen maken, hoewel over zeer weinig tijd kunnende beschikken. Hij zal daarvoor dan ook de Koratvacautie te baat nemen. Uit het met den heer Van Heijst deswege gevoerde onderhoud is evenwel aan Burg. en Weth. gebleken, dat vele dingen weder op deuzelfden voet worden verlangd, zooals die eerst door den vervaardiger waren aangelegd, doch tengevolge van een daarop inge komen nota van bemerkingen werden gewijzigd. Dat deze tegenstrijdigheden niet alleen meerdere geldelijke offers vorderen, doch ook storend werken op een regel matigeu voortgang, blijkt wei hieruit De grens namelijk tusschen Winkel en N. Niedorp is intusschen, volgens ter Griffie berustend proces-verbaal van grensscheiding, gebleken niet juist te zijn aangegeven. De Nieuwe Niedorperweg strekt zich verder onder de gem. Winkel uit, dan ooit is gedacht of de langs dien weg staande boomen deden vermoeden. Dat ook de gem. Nieuwe Niedorp nooit van een andere gedachte is geweest, bewijst het onderhoud van dien weg, 't welk steeds tot aan die grens voor hare rekening is geweest. Het is dus te verwachten, dat. door het veranderen dezer grensscheiding, ook de kaarten en ligger dier gemeente, welke bereids schijnen goedgekeurd, een beduidende wijziging zullen behoeven. 3. dat het Zuidoostelijk deel van de veldwachterswoning is verhuurd aan den heer J. Timmerman 4. dat het onder de Secretarie zich bevindende vertrek voor arrestanten lokaal is ingericht.Voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van Voorz. wordt besloten, het nieuwjaarwenschen langs de huizen door behoeftige personen tegen te gaan, en goedgevonden, dat door Voorz evenals vorige jaren een commissie wordt samengesteld, die zich belast met het inzamelen van gelden ten behoeve van de in min of meer behoeftige omstandig heden verkeerende ingezetenen. Vervolgens wordt op voorstel van Voorzitter met algemeene stemmen be sloten, den heer Vonk voor het waar nemen van het onderwijs te Lu'jewinkel dezelfde vergoeding toe te kennen, zooals die in 't vorige jaar hem deswege werd verleend, terwijl hem gedurende het tijdelijk waarnemen van de school als hoofd het bestaande traktement als zoo danig zal worden uitgekeerd. Tevens wordt nog goedgevonden, den heer Knecht met een som van f 15 te beloonen wegens verrichte werkzaam heden betreffende de teling, aan de gehouden volkstelling voorafgegaan Hierna wordt vastgesteld het supple toir kohier voor den Hoofdelijken Omslag tot een totaal bedrag van f 18.30. Adsnu worden, teneinde in een vol gende vergadering eeu concept verorde ning op de heffing en invordering van den Hoofdei. Omslag ter tafel te kunnen brengen, de verschillende onderdeeien der thans bestaande verordening bespro ken en ten slotte besloten de tegen woordige progressie te behouden, het maximum van f 3000.tot welk be drag de omslag mag worden geheven, in de nieuwe verordening iets hooger te stellen, en van het zuiver inkomen wegens noodzakelijk levensonderhoud af te trek- ken een som van b.v f 300. in plaats van f 200.en die som nog te vergrooten naarmate de belastingschuldige kinderen heeft van nader te bepalen leeftijd. Tot leden van de commissie van toe zicht op de wegen worden vervolgens bij stemming herbenoemd do heeren J. Koomen Hz Nobel en Slooves. Hierna deelt de heer Breebaart mede, dat bij het trambestuur het voornemen bestaat, nog een 4e locomotief aan te schaffen, wanneer althans de verschillende aan deelhouders bereid zijn de betrekkelijke kosten, ongeveer geschat op f 20000, te dragen de locomotief zou het eigen dom der deelhebbende corporatiën blijven. Aan het aanschaffen van een 4e loco- motiet zou het voordeel verbonden zijn: doorrijden naar Hoorn en het rijden van 6 trammen dagelijks inplaats van 4de totale kosten voor deze gemeente zouden, berekend naar den maatstaf vau haar aandeel, eertijds in het aandeelen- kapitaal genomen, ongeveer f 1200 f 1300 bedragen. De heer Sloos v raagt, of alsdan op den sneltrein van 9.35's av. te Schagen aauslui- ting zal worden verkreger. De heer Breebaart kan daaromtrent niets beloven, daar zulks van vele din gen zal afhangen. Voorzitter gelooft, dat aansluiting met dien sneltrein wenschelijk zou zijn en tevens van invloed op het paesagiersver- keer met de tram. Dit blijkt ook de zienswijze van de andere heeren te zijn. De heer Sloos zegt nog, vóór het. ver- leeuen der benoodigde som te zijn, doch op voorwaarde dat de tram zoowel 's winters als 's zomers 's avonds aanslui ting zou hebben met den sneltrein vanAra- sterdam. Op voorstel van Voorzitter zal men bij het inkomen van een desbetreffend verzoek, zich in beginsel bereid verkla ren in de som wegens het aanschaffen van een 4e locomotief bij te dragen naar verhouding tot het bedrag waar voor destijds in het aandeelenkapitaal is deelgenomen, doch die bijdrage min of meer afhankelijk te stellen van het ver krijgen eener aansluiting met den snel trein van Amsterdam van 9.35 uur te Schagen. Naar aanleiding van het aanrijden der straatlantaarns te Lutjewinkel, zullen de heeren Nobel, Timmerman en Voorz. zich belasten met het aanwijzen van meer geschikte plaatsen voor de lantaarn aldaar, terwjjl op voorstel van den bee Over wordt besloten, een zitplankint tramwachtlokaal te Weere voor rekening te plaatsen. Vervolgens deelt de heer Timmer,» nog mede, dat het der Commissie bel geweest met het daaretellen var, weg Lutjewiukel—Wateriogekant, in^* schen is gebleken, voor een tekort staan van 2 procent en dat de Cr>mmig«L ter voorziening daarin had geoorde#! eens voeling te houden met verschillend college's, die tot de in-stand-komia, hadden bijgedragen. De heer Timmerman noemt een sot van f 6.—, voor de gemeente berekend» Voorz. zegt hierop, wel te weten, da de Commissie voor de tot-stand-komin van dien weg aan de verschillende c2 1 lege's bepaalde sommen heeft ge vraagt met dien verstande, dat die sommen i verhouding tot andere bijdragen percent» gewijze zouden worden verhoogd of vet. laagd, naarmate de uitvoering van he werk meer of minder zou kosten, v De gemeente Winkel heeft echter geei subsidie verstrekt, doch zich met het beharden van dien weg, voor zoove, onder de gemeente gelegen belast, 't geei meer heeft gekost dan de gevraagd subsidie. In verbaud daarmede gelooft VoouJ dat deze gemeente niet met bet denkbeeld van de commissie kan meegaan, 't gee>' ook het gevoelen van de heeren Ovet Slooves en Sloos is. Hierna wordt de vergadering door de; Voorz. geeloten. Te Droek op Longen tlijU hebben zich den laatsten tij; verschillende gevallen van diphtberiti voorgedaan, waaronder mot doodelijket afloop. De handel in huiskoolii aan den I ..nnyjedijli, vooral in he, zuidelijk gedeelte, in vollen gang; enorm* hoeveelheden zijn door de handelarei op 't Buitenland reeds opgekocht tegei goede prijzen. Vooral voor de in't voorjaar te leverei kool worden hooge prijzen bedongen Voor dadelijk te leveren kool word besteed: voor roode kool tot f 5.ij f 5.25, gele kool tot f 3.50 en witt j tot f8.per 100 stuks. Een ontploffing. Vrijdagmorgen heeft te ROTTERDAS een ernstige ontploffing plaats gehai aan boord van het tjalkschip Vrouwi Cornelia, schipper L. Ossewaarde, ii regelmatigen beurtdienst op Goes. He schip, liggende in de Nieuwe Haven aai de Sleepersvest, was bijna geheel afge laden, toen nog een bemande flesch me benzine bezorgd werd, welke de schippe voorde veiligheid der overige groote ladinj in het achteronder liet plaatsen, waa: zich ook een kacheltje bevond. NauweI iijks daar, sloeg de flesch uit eikandei en de gevaarlijke vloeistof vatte vlam terwijl de trap, voerende naar het luik i werd afgesüngerd, waardoor de oud; schipper zich deu weg naar buiten zq afgesneden. Met behulp van zijn zooi en den dekknecht werd hij echter naa; boven gehaald, doch had zulke ernstigt brandwonden bekomen, dat zijne opnamt in het Ziekenhuis noodzakelijk was. D- geweldige vlam, die uit het achterluii sloeg, deed spoedig de brandweer aao- snellen, die successievelijk met acht water i stralen het vuur, dat zich inmiddeliv over het geheele achterschip en de ladinj had verspreid, aantastte. Eerst na gerui men tijd, dien men zich ook ten nuttf maakte om zooveel mogelijk van di lading over te brengen, werd men he: vuur meester. Een treurig ongeluk. Donderdagnacht heeft op den Am stel onder de gemeente OUDER- AMSTEL een ernstige aanvaring plaat gehad, waarbij vijf menschenleveus t; betreuren zijn. Over dit ongeval kunne: wij het volgende mededeelcn. De schipper II. Tixer, uit Wildervanl liggende met zijn tjalk, geladen me pulp, in den Amstel, even over 4 grens van de gemeente Amsterdam i de richting van de gemeente Ouder- Amstel, werd omstreeks elf uur geyek doordat zijn vaartuig werd aangevarei en een hevigen stoot kreeg, blijkbaa door een stoomboot veroorzaakt. De schipper en zijne twee zoons snel den naar bet dek en zagen een stoomboot die de aanvaring moest hebben veroor zaakt, even stoppen en toen „fuli speed doorstoomen. De veroorzaakte schade bleek zee' ernstig, want de tjalk liep binnen eenig' oogenbiikken vol water en zonk zoo snel dat Tixer en zijn beide zoons te wa*®1 moesten springen om zwemmende Amstel-oever te bereiken. Dit geschiedde echter eerst, nadat 4 wanhopige pogingen hadden gedaan o® zoo snel mogelijk de andere opvarende* te ri dden, wat hun onmogelijk bleek. In de tjalk waren n. 1. nog de^rou* van den schipper en vier docht® tjes, kinderen van 5 maanden, 9 jaar", jaar en 15 jaar. Helaas zijn deze allen noodlottig 0 het leven gekomen. Het ongeval eerst zeer laat bij de politie beke° 1 doordat de zeer ontdane opvarenden0^ zoo spoedig in staat waren de politie de buurt te waarschuwen Door de politie vau Oudet-A®' werd de justitie gewaarschuwd en

Schager Courant | 1900 | | pagina 2