taiip van Detapta gUn het lioninlilijti IJritiiI.ipar. INGEZONDEN. Don der das; 7 Februari 1001 J 45ste Jaargang No. 3599. Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. KIEZERSLIJST. 7 Februari 1901. M. Visser. rsi SCHAKER Aliuiu Niciws- COURANT. Miemie- Laifltimlla Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. m Bureau; SCHAOBN, JLaan, 15 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerW 1 K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. 00 De BURGEMEESTER der gemeente Schagen Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet (Wet van den 7dtn September 1896, Staatsblad No.154): Noo.ligt de mannelijke inwoners der gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeenkom stig het bepaalde bij artikel la der kieswet, voor vol daan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Febru ari a.B. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aau belangheb benden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het derde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezelslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15den Februari a.s. aangitte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, een opgaaf van het bedrag van het aandeel ia den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens wordeu de mannelijke inwoners dezer Gem die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan voor den 15den Februari a-s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zen, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf-en-twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopeu dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het Jaatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in de vermo- gensbelrsting, in de belasting op bedrijls- en andere inkomsten, of naar een o( meer der vijf eerste grond slagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72), of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaardenle dat zij als hoofden vau gezinnen of als alleen wonende personen op den 31stec Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een hu s of een gedeelte van een huis waarvoor met of zonder bijbe- hoorendeo of io huur gebruikten grond of lokalen eu bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, tenminsie heeft bedragen 'de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabelof wel achtereenvolgens ia dezelfde igemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen; (of, krachtens eigendom,vruchtgebruik of huur,eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. 2e. dat zij op den Sisten Jan. sedert den lsten Jan. van het laatstverloopeu jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen, in (dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf ,of beroep der oudets werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten ah voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; ^f dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend peusioen of verleende |ljjfrente van gelijk bedrag, met dieu verstande, dat ivoor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeield. 3e. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank, ot in een spaarbank, beheerd door het bestuur vau eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniping,van eene naamlooze vennootschap ■van eene coöperatieve verceniging of van eene stichting- Onder de bijzondere spaarbanken, badoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn do banken, opgericht na 1 Mei 1901, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij bljjkens opgave aan bet bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds van f 25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedepo neerd. 4e. dat z;j met goed gevolg lubben afgelegd een exatnea, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen by algemeenen maatregel van bestuur ea in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambf, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of betoep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vyf-en-lwintigjaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dieu leeftijd htbben bereikt vóór of op den löden Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haar man die van minde-jarige kinde-en wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laalstverloopen jaar een aanslagbiljet is nitgereikt, blijven voor de toepas ing van het bepaalde bij art 1 buiten aanmerking. Aanslagen iu de groudbclasling wegenp onroeren de goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zija aandeel in dien a.uslag ten minste één gulden bedratgt. Boor den aanslag in de grondbelasting, in art 1 vermeld, worden de hootdsrm eu de Rijks opcenteu verstaan. Aanslag in de vermogens-, kedrijra- of de personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien 1'Ü het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. By de berekening van den werkeljjken hunrprys, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging,wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaar- huur door deeling met 50 en viüdt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding,ingeval deze in den huurprijs is begrepen Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o, eerste lid, worden vrije wouiug of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor dc gemeente of liet gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel enkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Teu aanzien van vrijen kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Chi istelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabb ith Indien dc aard der werkzaamheden in een bedrijf medebiengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, 1. bewoning van een buis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzellde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2. genot van pensioen 3. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks postspaarbank. 4 aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: 1. bewoning van een huis o' gedeelte van een huis of vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari het zelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen of 2. op genot van inkomen in dienstbetrekking, ot als inwonende zoon. in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Aan hen, die verkeeren iu het laatste onder No. 2 vermelde gevat, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invalling toegezonden In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Schageu betreft, het volgende bepaald Gedeputeerde Staten der Provincie Noord- Holland; Gezien het reglement op de keuring van dekhengsten, door de Staten dier provincie vastgesteld by besluit van den 9den Juli 1897 no. XIV, en goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit van 15 September 1897 no 53 Gelet op de wijziging, door de Staten in dit reglement gebracht by besluit van 21 November 1899 no. XII, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 21 December 1899 no.37-, Doen te weten -. dat de keuringen van dekhengsten in deze provincie dit jaar zullen plaats hebben: te Schagen, Woensdag 27 Februari 1901, des voormiddags te 10 uur, bij C. Broersma, te Haarlemmermeer (Hoofddorp), Donder dag 28 Februari 1901, des voormiddags te 10 uur, bij de Markt, Wilhelmina van Nassouwen, Thans gekroond in dubb'len zin, Jub'lend klinkt het door de gouwen „Leev' Gemaal en Koningin Zegen' God Hem en zijn Gade" Hijst eerbiedig Hollands beê - „Zegen' God in Zijn Genade „'t Kleine Neerland aan de zee." Hertog Hendrikvol vertrouwen 'tYolk U welkom, welkom heet, 't Volk, dat door Oranje's trouwe Eens als 't eerst' zich gelden deed. Mogen Hollands reine zeden Bloeien in het licht van vree, Schooner toekomst dan 't verleden Wacht Uw Neerland aan de zee. Prins-Gemaal en Hooge Urouwe! Dit klinkt heel de wereld rond „Nassouw's roem en Neêrlands trouwe „Vestigden den hechtsten bond „Als de kleuren der baniere „Zijn ze één in krijg en vree „Volk en Vorstenhuis en 't fiere, 't Vrije Neerland aan de zee Schagen, 1901. waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o, ais vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaailoon is genoten, en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het u^pnale bedrag te zijn genoten. Indien io de plaats van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2e, eene tijdelijke ongevallenrenle wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen eu lijfrente, bedoeld in art lb, 2e, der vrouw geldt voor baren man. Dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor huunen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde label afzonderlijk worden gen'C-md. wordt de grens tusscheu die gfdeellen door Ooa, Gedeputeerde Staten geboord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daarloe aanleiding gee't, gewijzigd Vau deze besluiten wordt medeleeling gedaan inde Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover by de besluiten vau die adviezen is aigeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen die krach tens vroeger gedane aangifie op de loopende kiezers- lyst voorkomen, hernieuwde aangifte ODnoodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op Gemeente of deel der Ger eente lb 1° Schngen. fl. i I JL tüo o- bo 8-3 O .2 .S 2.2 -- u a oold in artikel lb,2°. 2. 2. f300. f37.50 f 200. De formulieren lot het doen tan aangifte zijn kos. teloos verkrijgbaar ter Secieraiie de- Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen hoveu aan de voo'zyde het opschri't „Vrij van b-iefport, ingevolge art. 50 der kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekeuing. Schagen, den SI Januari 1901. De Burgemeester a. i. voorn emd, P. BUIS Jz. te Beverwijk, Vrydag 1 Maart 1901, des voornr.dd. te 10 uur, by bet Stationskoffiehuis, te Texel, Maandag 4 Maart 1901, des voor middags te 10 uur, aan den Burg, te Terschelling (Westerschelling), Maandag 18 Maart 1901, n& aankomst van de stoomboot uit Harlingen, dat de eigenaars of houders, die hunne hengsten tor keuring wensclien aan to bieden, daarvan ten minste tien dagen vóór de keuring aangifte moeten doen by den Secre taris der keurings-commissie (den heor W. Teengs te Alkmaar), met opgaaf van 1. naam en woonplaats van den eigenaar of houder, 2. naam, ouderdom, ras, kleur en byzondere kenteekenen van don hengst, 3. zoo mogeiyk afstamming van don hongst, 4. indien de hengst in een stamboek is ingo - schreven,diens stamboek en stamboeknummer, 5. naam en woonplaats van den lokker,- dat hengsten r a bovengernelden termijn aangegeven, van de keuring worden uitgesloten, tenzy de eigenaar of houder vooraf eene som van f 2 50 bij den Secretaris der kourings-commissie heelt gestort, en deze commissie geene bezwaren tegen de toelating heeft; dat de houder van een hengst, die na ter keuring te zijn aangeboden, niet goedgekeurd is, te zijnen koste herkeuring kan vragen na storting van t 25.— by den betaalmeester te Amsterdam, welke geiden teruggegeven worden bij goedkeuring van den hengst, dat hengsten jonger dan 27a jaar niet tot dekking van merriën gebezigd mogen worden; evenmin hengsten, d;e niet overeen- komstig de bepalingen van dit reglement zyn goedgekeurd. En zal dit besluit in het Provinciaal blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente der provincie Noordholland op de aldaar gebruikelyke wijze worden aangeplakt. Haarlem, 23 Januari 1901. Gedeputeerde Staten voornóemd, VAN TIENHOVEN, Voorzitter, A. A. LAND, Griffier. (Niet geplaatste ingezonden stukken wor den nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed naar aanleiding van een bericht uit Nieuwe Niedorp in Uw blad van den 27en dezer, het volgende op te nemen Met het oordeel van Uw berichtgever omtrent de uitvoering van „Zonder naam" alhier op Vrijdag den 25 dezer ben ik het niet eens. Onder de dilettanten, die dit tooneel- stuk opvoerden, waren naar mijn meening eenige dames en heeren, die heel goed in hun rol waren, die studie van hun rol gemaakt hadden, die natuurlijk wareD in hun stil spel en bij hun spreken. Wie dan Dank u hierop wil ik niet verder ingaan. Smaken verschillenA. vindt mooi, wat B. aikeurt. Maar waar ik verder op wijzen wilde, is dit Het maakte op mij een pijnlijken indruk dit bericht uit Nieuwe Niedorp te lezen. Bedoelde dames en heeren getroostten zich moeite en kosten ten bate van een zeer nuttige inrichting het Herstel lingsoord van onderwijzers te Lunteren en als loon voor hun offers een vrij hard oordeel. Waren deze zelfde dames en heeren hier opgetreden alleen om zich maar eens te laten hooren als leden van een liefhebberijtooneel, of om het publiek van Nieuwe Niedorp te vergasten op een of ander drama of blijspel, critiek zou op haar plaats geweest zijn. M. i. gebiedt de kieschheid in het geval, waarin men iets doet voor een weldadig doel, een eventuëel ongunstig oordeel niet aan de groote klok te hangen. Hoewel het bovenstaande in het voorgaande nommer niet meer opgenomen kou worden, acht ik het niet ondienstig mijn stukje na het schrijven van den heer K. aan den R. toch te plaatsen, al was het alleen hierom, dat er een stem opjja uit Nieuwe Niedorp tegen het gewraakte bericht en om den dames en heeren bovengenoemd een hart onder den riem te steken bij hun liefdadig werk, Met het oog op het schoone doel wensch ik het flinke gezelschap elders bemoedigend succes. 13. Sieswerda Nieuwe Niedorp, 31 Jan. 1901. Geachte Heer Redacteur Vergun mij s. v. p. nog eens een weinig ruimto in uw veelgelezen blad, om voor verschillende menschen eenige opheldering omtrent do vrachtrijders te geven. „Algemeen Belang" (do naam duidt het reeds aan) is eene vereeniging, die zich ten doel stelt do belangen van Hollands Noorderkwartier te bevorderen. Daar Hollands Noorderkwartier nu ab soluut vau elke commuuicatie verstoken is, meende Algam. Bel. niet beter to kunnen doen dan door vrachtrijders het geheelo Noorderkwartier onderling te verbinden. Om daarbij do ondernemers eenigszins to steunen, Ir ;eft Algcm. Bel. onder meer ook Vrachtkaarten voor hen laten maken Ou nu te trachten de hooge kosten biervan eenigszins te dekken, heeft de vereen, er eenige reclames op ver huurd de v:achtrijders rijden echter niet alleen voor dio adressen, maar, zooils bovengemeld, voor een ieder in geheel Hollands Noorderkwartier. Dankend, Hoogachtend, Uw Dw., •Joh. >Ierz, lste Secretaris van A!g. Bel

Schager Courant | 1901 | | pagina 1