Lente in de Sneeuw. MM mMl der veel Zondag 17 Februari 1901. 45ste Jaargang No. 3602. Bureau: ICHAGKil, liaan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN, liedewerkerJ. XV I X K E L. EERSTE BLAD. Gemeente Scha gen. Bekendmakingen. Buitenlandsch Kieuws. Binnenlandsch Nieuws. SGH A SE16S1 NiBBIS-, RAAIT. Advertentie- Laidbooiblai. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beslaat uit twee bladen. POLITIE. Ter Secretarie der gemeente Schagen worden inlichtingen verzocht omtrent een vermist varken. i OH* In zijn eenvoudig, maar toch voornaam ingericht studeervertrek zat graaf Olmen en zag, in gedachten verdiept, in het vroolijk flikkerend haardvuur. Daar ging eensklaps de deur open, en toen hij opkeek, stond zijn dochter Rita voor hem. Vriendelijk zag hij haar aan en een vroolijk glimlachje trok over zijn ernstig gelaat. Rita was schoon vandaag, zeldzaam schoon, In plaats van de rouwkleeding, die zij gister aanhad, omsloot een elegant, lichtkleurig gewaad haar slanke gestalte, en in haar golvende lokken stak een halfgeopende, frissche roos. „Morgen, papaatje." Zij boog zich tot hem over, toen ging zij op een laag bankje naast hem zitten, zag hem trouwhartig aan en zeide zacht „Papaatje, gij ziet mij zoo verbaasd aan. Gij verwondert u, dat ik niet meer treur?" Hij knikte en zij ging met dezelfde zachte stem voort: „Het rouwjaar is nu voorbij, en ik ben nog zoo jongHet verleden is mij als een droom." Toen boog hij zich over haar heen én streek haar liefkoozend over het zachte, volle haar. „Ja, lief kind, het is alles anders, zoo geheel anders geworden. Ik weet, dat je boos op mij bent geweest, en dat je slechts hebt gehoorzaamd, toen ik je dien man liet huwen, van wien je niet kon houdenmaar ik meende het goed met je, Rita, want wij zijn verarmd, je weet het, en hij was rijk, en hij heeft je nu ook rijk gemaakt meer wilde ik niet." Zij had haar hoofd op zijn knie gelegd, en toen kwam het zacht over haar lippen: „Ja, papa, het heeft mij pijn gedaan, veel pijn, en het heeft mij ook onge lukkig gemaakt maar nu is het voorbij. En niet waar, lieve papa", en plotseling hief zij haar hoofd omhoog en zag hem onderzoekend aan, „nu mag ik ook geheel alleen mijn geluk zoeken en als ik het kan vinden, dan mag ik ook geheel alleen met mijn hart reke ning houden Lang zag hij haar aan, diep in haar schitterende oogec, waaruit hem zoo'n zeldzaam licht tegemoet straalde. Toen vloog plotseling een glimlach langs zijn mond en hij vroeg zacht „Rita, is dat nog altijd het sprookje van de mooie prinses en den groenen jager „Och papa," en weer legde zij haar hoofdje op zijn knie, zoodat heur haar voorover viel, en toen zij zich plotseling oprichtte, hingen tranen aan haar lange wimpers. Een heerlijke winterdag in Maart Als met diamanten bezaaid, glinster den de besneeuwde boomen en struiken, en over het zwijgend woud vloog een zwerm zwarte krassende vogels. Op de gladde besneeuwde landstraat, die van het kasteel naar de houtvesters woning voerde, reed gravin Rita in een elegante slede. Zij was in diep gepeins verzonken Zij zag een oud, verweerd woonhuis voor zich, stil en eenzaam, omringd door hooge boomenzij zag een slanken, trotschen man met donkere oogen, donkeren baard, en zij ging aan zijn zijde door het zwijgende woud, vroeg hem naar dit en naar dat en luisterde naar zijn woorden. Lente was bet, heerlijke, vroolijke lente; bloemen bloeiden en geurden, vogels zongen, en huppelden van tak tot tak, en zij zelve was jong en mooi en vroolijk. Nu kon zij weer aan dat oogenblik met vreugde terugdenken. Toen zij voor het kleine, met boomen omringde huisje stil hield, knalde zij luid met de zweep en zag opmerk zaam naar de gesloten deur. Zij zag er bekoorlijk uit in haar nauwsluitend pelsmanteltjeeen crême-kleurige sluier woei om haar hoofd, en haar oogen glinsterden, toen in de deur de hooge, slanke gestalte van den opperhoutvester verscheen. Met een vroolijk „goeden morgen" beantwoordde zij zijn groet en ging toen snel voort„Ik ga naar de ijsbaan. Papa dacht dat het nu juist de beste tijd was. Want de hemel is blauw, het sneeuwen heeft opgehouden, de zon schijnt warm, en wie weet of het niet morgen reeds met de winterheerlijkheid gedaan is." Hij zag opmerkzaam naar den hemel, knikte toestemmend, zeide een paar onverschillige, hoffelijke woorden, en gravin Rita noodigdo hem met een vriendelijk handgebaar uit, naast haar plaats te nemen. Zij reikte hem het witte, zachte vel toe, en toen ging het steeds in suizende vaart langs den smallen glinsterenden woudweg. Zij zaten zwijgend naast elkaar. Rita lette opmerkzaam op weg en paarden en van tijd tot tijd keek zij steelsgewijs naar den zwijgend naast haar zittenden man Nu wendde hij zich tot haar en het kwam kalm uit zijn mond „Mevrouw, als gij den weg links in slaat, bereikt gij het snelst de baan." „Dank u 1" Dat klonk kort, en het knikje van het mooie kopje was maar zeer zwakmaar tegelijk sloeg zij toch den aangewezen weg in. Gravin Rita wendde zich tot den houtvester, die zwijgend, in gedachten verdiept, naast haar zat. „Wat een prachtig landschaphoe vaak heb ik verlangd het terug te zien. Het vorige jaar was ik ver, ver weg, waar er noch ijs, noch sneeuw is, maar voor twee jaar, toen waren we bij elkaar." „Ja, voor twee jaren", zeide de houtvester en streek langzaam met de hand over het hooge voorhoofd, en nu zag hij plotseling vol in het glimlachend naar hem gewende gelaat der gravin. „Het was een dag als heden zoo helder er- zonnig en na dien dag hebben wij elkaar niet weder gezien", voegde hij er zacht bij. Dat klonk bitter, en toen drukte zich plotseling een schoone vrouwen gestalte tegen den ernstigen man, en vragend, als onbewust, klonk het over de roode, zacht bevende lippen „Ralph, ben je boos, dat hot zoo gebeurd is, zoo gebeuren moest „Boos?" Hij keerde zijn hoofd af, en zag in het schemerende dennenwoud. „Boos; neen Rita, boos was ik niet, maar j6 hebt mij leed gedaan, ontzaglijk leed, en dat heeft mijn leven vergiftigd." Toen werd een hand op zijn arm gelegd en twee donkere oogen zagen hem weder bang vragend aan. „Dan weet je ook, hoe alles gekomen is en dat het niet mijn schuld was en dat ik niet een gelukkig, maar een droevig leven beb gehad „Dat weet ik ook, Rita." Het klonk zeer zacht, en de groote, sterke man boog zyn hoofd nog dieper als om te verbergen dat zijn oogen vochtig werden. „Ralph!" Als een bevende toon klonk het door de lucht Haar sidderende m5nd boog zich tot zijn oor, dat heur haren over zijn schouders vielen en haar warme adem langs zijn wang streek. „Ralph, willen wij nu alles, alles vergeten wat gebeurd is Willen wij denken dat het vandaag weer die lentedag is, toen wij gelukkig, zoo oneindig gelukkig waren P" Als zonneschijn vloog er plotseling door het schemerend woud, een jubelend vogelenlied klonk er ia 't rond, en daartusschen klonk een van vreugde sidderende mannestem „Rita, wil je de mijne zijn P" „Geheel de jouwe De groote sterke man nam het kleine kopje tusschen zijn handen, zag diep in de donkere, glanzende oogen, en toen werd het stil in 't rond, rustig en stil. Lente in de sneeuw 1 Toen wij in ons jongste verslag wezen op de verwarde toestanden in Italië en Oostenrijk, noemden wij ook terloops Spanje als dritte im bunde. De jongste gebeurtenissen ginds over de Pyreneeën leveren het overtuigend bewijs, dat de politieke bodem van Spanje van zeer vulkanischen aard is. Eerst hadden wij de separatistische woe lingen in Catalonië, daarna kregen wij de oproerige manifestaties in de Baskische provincie en nu is heel het land in rep en roer, wegens het huwelijk van de prinses van Asturië met den zoon van den graaf van Caserta. 't Is wel niet zoozeer dat huwelijk zalf, als wel de mogelijke gevolgen, die de bevolking der Spaansche steden in beweging brengt. Het leven van den zwakken, minderjarigen kroonprins hangt aan een zijden draadje. Mocht de eenigo mannelijke telg uit het regeerend koningshuis komen te vallen, dan zal de Infante Maria de naaste erfgename zijn. Door haar huwelijk met Don Caserta zal dan ook deze tot de hoogste waardigheid in den lande geroepen worden. De graaf van Caserta staat echter bij een groot deel der bevolking zeer ongunstig aangeschreven. In den grooten Carlistischen opstand was hij een der bekwaamste lieden van den kroon pretendent. Die opstand heeft de velden van het noorden met stroomen bloeds gedrenkt, en het is slechts met de uiterste krachts inspanning gelukt om den candidaat der geestelijken en ultra-conservatieven buiten Madrid te houden. De agitatie tegen dit huwelijk heeft zich uit den aard der zaak mede tegen de geestelijke orden gericht. De toenemende macht en rijkdom dier orden, de bevoorrechte plaats die zij in de maatschappij innemen, is velen een doorn in het oog. Doordat de kloosters geen belastingen betalen en geen arbeids- loonen uitkeeren, zijn zij in vele takken van nijverheid onweerstaanbare concur renten geworden. Vele kloosters zijn tevens betrokken in groote financiëele onderne mingen. Zoo behooren de bank van Spanje, het tabaksmonopolie, de overzee- sche pakketvaart aan ordebroeders. Groote kapitalen komen zoodoende dagelijks in de doode hand, waardoor natuurlijk het belastbare en productieve vermogen der leeken evenredig vermindert. Achteruit gang en armoede zijn hiervan weder de noodzakelijke gevolgen, en die druk wordt door de geheele bevolking gevoeld. In alle groote ceutrums neemt het getal kloosters jaarlijks toe. Barcelona bezit er thans 170, terwijl er 96 scholen in die stad onder geestelijke leiding staan. Er is geen ministerie krachtig genoeg, dat genoeg invloed in de hofkringen bezit, om in dien toestand zelfs maar wijzigingen te brengen. Pogingen, daartoe aangewend, stuitten steeds af op den invloed, dien de geeste lijken in de omgeving der kroon bezitten. Nog dezer dagen is door de Kamer van Koophandel te Madrid bij den mi nister van financiën een verzoekschrift ingediend, om de fabrieken en werk plaatsen in de kloosters in de lasten te doen deelen. Bij de bekende ministeriëele welwil lendheid voor gindsche zijde kan de Kamer evenwel nul op haar request verwachten. Nu heeft de vooruitstrevende bevol king in de groote steden het huwelijk van de Infante aangegrepen om haar misnoegen in daden te uiten. In Madrid, Valencia, Barcelona, Carthagena, Cadix en vele andere groote plaatsen moeten de kloosters het ontgelden. Kan men de leiders der republikeinen gelooven, dan staat Spanje aan den vooravond van eene érnstige revolutie. Nu de laatste berichten meldden, dat de republikeinen, socialisten, democraten en liberalen overal gemeene zaak maken, valt zeker aan het heftig karakter der beweging niet meer te twijfelen. De regeering is ook deze meening toegedaan. In de hoofdstad is de staat van beleg afgekondigd, zoodat de grondwettelijke vrijheden der bevolking zijn ingetrokken. De voornaamste straten zijn afgezet door militairen, de oppositiebladen zijn ge schorst of onder censuur gesteld, verga deringen of bijeenkomsten zijn verboden. De politieke vulkaan is in werking welke gevolgen de uitbarsting na zich zal sleepen, zal de tijd weldra leeren. 't Is niet alleen echter om Spanje, dat de oogen van Europa naar het Pyreneesche Schiereiland zijn gericht ook Portugal deelt in de algemeene belangstelling. Vage geruchten omtrent militairen bijstand, die aan Engeland verleend zou worden, doen bij herhaling de rondte in de pers. Portugal zou de bewaking der Delagoalijn op zich hebben genomen, waardoor een groot getal Engelsche soldaten voor andere diensten vrij zou komen, zoo weet men van verschillende zijden te vertellen. Daartoe zou dit rijk besloten hebben, nu de Boeren door eene gedeeltelijke vernieling van dien spoorweg de neutraliteit ver broken hebben. Wanneer koning Carlos van uit Engeland, waar hij de begrafenis zijner oud-tante koningin Victoria heeft bijgewoond, in Lissabon terugkomt, zou aan die overeenkomst met Engeland bekendheid worden gegeven. Dat er in Londen achter de schermen iets is of wordt afgespeeld, wordt bij velen als zeker aangenomen. Men vraagt zich af, waarom het vertrek van den koning van Portugal van dag tot dag wordt uitgesteld, waartoe de conferenties met Chamberlain en Salisbury, waaraan ook door keizer Wilhelm werd deelgenomen, dienen. En dan komt men tot allerlei sombere gevolgtrekkingen. In een enkel opzicht is de aanwezig heid van den Portugeeschen souverein in Engeland nuttig geweest. De bekrom penheid der Portugeesche grootwaardig- heidsbekleeders gaat nog zoo ver, dat ze de uitoefening van den protestantschen godsdienst allerlei moeilijkheden in den weg leggen. Ook dezer dagen werd de protestantsche gemeente te Lissabon in de vrije uitoefening van haren godsdienst belemmerd, wat de Evangelische Vereeni- ging te Londen dermate heeft geprikkeld, dat zij koning Carlos in een verzoekschrift om zijne tusschenkomst heeft verzocht. De koning heeft daarop bevel gezonden, de plagerijen tegen de Protestanten oogen- blikkelijk te staken. Dit is de eenige lichtstreep, dien wij in de grauwe nevelen in het westen kunnen waarnemen. De strijd tegen de Boeren zal met kracht worden voortgezet en doorgezet, heeft Eduard VII gisteren in het parlement gezegd. Tn zijne eerste troonrede heeft de heer Chamberlain den Koning nog deze schijnheilige woorden in den mond gelegd „Hun spoedige onderwerping (n.1. die der Boeren) is zeer te wenschen, in hun eigen belang. Want zoo lang die onder werping niet heeft plaats gehad, zal het mij onmogelijk zijn om aan die Koloniën instellingen te geven, die gelijke rechten verschaffen aan alle blanke inwoners, en gerechtigheid voor de inboorlingen." Alsof de Koning niet weet, dat de strijd gaat om het goud van de Trans vaal. Weerzinwekkend is de houding, die Keizer Wilhelm in toenemende mate tegen de Boeren inneemt. De laatste daad van Z M., de onderscheiding aan graaf Roberts verleend, heeft allerwege het grootste misnoegen verwekt. De Kreuz Zeitung, een hoog conservatief orgaan, spreekt van de toenemende ver wijdering tusschen volk en vorst. Dit is I mede de grondtoon in tal van bladen van allerlei richting. Voor ons is de schenking van den„Zwarten Adelaar" aan den Engel- schen opperbevelhebber, den veldheer, die te zijner nagedachtenis tusschen de Oranje-rivier en, de Limpopo slechts ver woeste velden, verbrande hoeven, geplun derde en vernielde dorpen en steden naliet, eene grove schennis der neutrali teit. De daad van den keizer toont aan, dat hij Engeland's roofpolitiek goedkeurt en aanmoedigt, bij zal het geknakte prestige van Engeland naar buiten ver sterken, daar hij den indruk zal geven, dat Duitschland voor Engeland partij heeft gekozenop de Boeren moet hij ontmoedigend werken, daar hun alle hoop op Duitschland's bemiddeling thans voor goed is ontnomen. Eeuw van verlichting en beschaving, van wetenschap en ver nuft 1 hoe zal de geschiedschrijver in de 1 toekomst umalen Als het tijdperk,waarin macht boven recht ging, waarin kracht diende om, uit louter egoïsme, zwakken te vernietigen 1 Het huis en erf met per ceeltje bouwland, te zamen groot 0.37.10 H. Astaande en gelegen aan den Ooievaars weg te IN icuwe INie- clovp, Woensdag 13 dezer in het café „de Prins Maurits" opgestoken door Notaris Van den Bergh te Behagen, ten verzoeke van de heeren B. J. en J. L. Swart, is na de veiling gekocht door den hr. T. Koelemeij te Nieuwe Niedorp voor f 1600.— Het Bestuur der Veree- niging van Veeteelt, Land- en Tuinbouw te WATERGRAAFSMEER, ter bevor dering der Heideontginuing in Nederland, vergaderde 9 Februari 1901 te Water graafsmeer, waarin werd besloten tot haar eerste werkzaamheden over te gaan op het Heideveld te Smilde. Voorloopig zullen er eenige velden beplant worden met dennenboomen en wilgen teenen, de velden zullen zooveel mogelijk ingeslo ten worden door dennenbosschen tot be schutting der aan te leggen bouwgron den. Verder werd nog besloten tot het houden van een Landbouw-loterij om de ontginning zooveel mogelijk uit te breiden en tot het houden in den a. s. zomer van een Landbouwtentoonstelling zooals zij er een 1. 1. te Smilde gehouden heeft, opdat elk Nederlander eens kan zien wat Heidegrond kan voortbrengen als hij in cultuur is gebracht, en welke bron van inkomsten het voor den werklooze is. Tevens werd ter sprake gebracht het aan gaan van een premieleening, welk punt op de eerstvolgende vergadering behandeld zal worden. Een miljoene n-e r f e n i s. Verleden jaar werd uit HAARLEM gemeld, dat binnenkort weer een nieuw proces verwacht kon worden over de nalatenschap van Peter en Elisabeth van der Hulst, die in 1785 hun zeer aanzienlijk vermogen aan hun neef Pieter Teyler, te Haarlem, nalieten onder voor waarde, dat 't bij kinderloos overlijden aan de naaste bloedverwanten zou ko men. Er zijn sedert weer herhaaldelijk ver gaderingen gehouden door personen, die hierop aanspraak maken, o. a. te Culem- borg de uitgebreide familiën Van B. en Van der H. De nalatenschap, welke op 65 miljoen gulden geschat wordt, kon eerst volgens testament na verloop van 100 jaar ver deeld worden, welk tijdperk nu verstre ken is. De advocaat in deze, wien men een bedrag voor de voorloopige onkosten ter hand stelde, zal, naar het Nieuws ver neemt, éen tiende der erfenis ontvangen, indien hij er in slaagt, de zaak tot ge noegen van zijn cliënten te doen afloopen. Voor een paar dagen kwam aan het hulpkantoor der posterijen te OUDEMIRDUM een briefkaart ter bestelling aan met het volgende adres „Aan den heerlandbouwer te Oudemirdum". „Onbestelbaar", zal men allicht denken. Toch niet. De afzender had namelijk, wijl de naam van den geadresseerde hem onbekend was, een zóó goede en duide lijk teekening van de boerderij op de oningevulde plaats van het adres aange bracht, dat de brievengaarder er alras mee terecht was. Koninklijk bezoek aan AMSTERDAM. Naar wij vernomen zal het Koninklijk Echtpaar bij zijn bezoek aan Amsterdam vergezeld worden van H. M. de Koningin- Moeder en van den Hertog-Regent van Mecklenburg. De geheele hofhouding zal in het gevolg medekomen. In het Amstel- Hótel zal een gedeelte daarvan worden gehuisvest, omdat er geen voldoende plaats in het Paleis is. Te DEN HELDER wordt als candidaat der liberale partij genoemd de heer Roodhuysen te Enkhuizen.

Schager Courant | 1901 | | pagina 5