INGEZONDEN. TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS -*» Het verdwenen meisje. Uit de Brouwersgracht bij den Singel te AMSTERDAM werd Donderdagmorgen •pgehaaid het in gevorderden staat van ombinding verkeerend lijk eener vrouw. Het lijk werd aanvankelijk naar den politiepost Heerenmarkt en vervolgens naar het schouwlokaal nabij het Wilhel- mina-gaethuis gebracht. Het is herkend als te zijn het lijk van Naatje Krijnen, het dienstmeisje, in betrekking op den Singel, dat sedert het laatst van het vorig jaar was verdwenen. In verband met haar verdwijnen werd in hechtenis genomen de kleer maker Prenger, met wien zij het laatst werd gezien, loopende op den Singel bij de Lgubaansteeg. Deze was uit de voorloopige hechtenis ontslagen, doch is weder aangehouden. Te LOMMEL (L.) ging de vrouw van den landbouwer H. T. •ven buiten hare woning op het ert om brandhout te halen, haar 1-jarig kind «ondor toezicht achterlatende. Het kind aar tusschen twee kussens op den grond bij de kachel, waarop een ketel water stond. Gedurende de aiwezigheid der vrouw kookte het water over en stroomde over het kind. Toen d9 vrouw terug keerde, was het kind reeds aan de brand wonden bezweken. Omtrent een drama dat te BRUINISSE is voorgevallen en waar bij de gemeente-geneesheer in een vlaag van drift zijn vrouw met een geweer dood schoot, verneemt de „Z. N. bode" ket volgende De dokter moet van de verslagene zeer veel gehouden hebben, maar had, daar deze «eer jaloersch was, vaak hooggaan de woorden met haar. Hij had voor haar een piano laten komen, waarop nog des avonds gezellig gemusiceerd was. Ijver zucht was dan ook in den bewusten nacht, waarop de noodlottige gebeurtenis plaats greep, de aanleiding tot een woordenwis seling geweest, die zóó hoog liep, dat hij, in hevige drift ontstoken, naar het ge weer greep, teneinde haar vrees aan te jagen Hij was namelijk in de meening, dat het geweer ongeladen was. Des avonds had hij het nog gebruikt om mus- schen te schieten, en had toen het ge weer, een Fiobert van 9 millimeter, in de keuken geplaatst. De dienstbode had het daarop op zijn gewone plaats, in de gang, gezet. Toen de dokter zijn vrouw van kleur en hou ding zag veranderen, snelde hij naar haar toe, onderzocht haar, en kwam toen tot de droeve ontdekking, dat hij haar doodelijk getroffen had. De kogel had het hart geraakt. Voordat do ongelukkige werd wegge voerd, nam hij snikkend afscheid van zijn achtjarig zoontje, met woorden, waarvan de ain hierop neerkomt, dat hij hem nooit het ongeluk zou verwijten, waarvan zijn moeder het slachtoffer was. Des voor middags werd hij op last van de justitie met het lijk geconfronteerd. Een hart verscheurend scuouwspel moet het ge weest zijn, toen hij van de verslagene, die hij niet heeft willen dooden, afscheid nam. Het kind is voorloopig door den bur gemeester tot zich genomen. In deDonderdagavond ge houden Bestuursvergadering der afd ,1 .urjgedijk" van de Liberale Unie is als president dier afd. gekozen de heer Jb. Greidanus te Zuidscharwoude. Van den heer Hart te Oudkarspel was bericht ingekomen, waarbij hij voor de benoeming als lid van het bestuur be dankte. Woensdag werd te Sint F»t> nkras 2 H. A. bouwland ver huurd, loebehoorende aan de Hervormde Kerk aldaar. De pachtsom bedroeg f 335. Anna Paulowaa, 15 Febr. Het schoolfeest, dat de heer Staalman voornemens was, den kinderen alhier te bereiden,en waartoe, bij later besluit, alle leerlingen zouden genoodigd worden, zal wigens bijzondere omstandigheden niet doorgaan. Marktoverzicht. Met den koolhandel aan de stations Noordscharwoudeen Heer H «po waard was 't deze week vrij stilletjes. Er wordt niet bijzonder druk geladenin de prijzen kwam dan ook hoegenaamd geene verandering. Ze waren in den loop der week voor lste soort j 2e soort3e soort roode kool t 9.50 a f 10 25 1 8 a f 9f 6 a f 7 50 gele kool 110 a 11125; f 8 a f 9 50 f7 a f8 witte kool f9 50 a f 11 50 18a f9; f6.50 a I 7.50. terwijl voor de kleinere soorten van f 2 50 tot f6 werd besteed. Hoewel de uienprijs iets is gestegen, wordt toch weinig geladen. Vele hande laars schijnen voor dit artikel geene kanteren voor afzet te kunnen vinden. De prijs is hoogstens f 0.85 per baal. Koolrapen worden verhandeld tegen f2 a f3 per 100, bieten tegen f3 tot f8 p»r 1000, terwijl de wortelen f0.60 tot f 0.80 per baal gelden. President Kruger zal aan H. M. de Koningin als huwelijksgeschenk a» nbieden een kostbaren zilveren inktkoker met ren afbeelding van de Gelderland, het historisch geworden schip onzer marine,ge heel in zilver en in alle bijzonderheden van tuigage, bewapening, enz., in miniatuur voorgesteld, eu varende op eene zilveren zee. Uit de baren verrijzen twee konings kronen, vormende de deksels van de beide i»kth»aéers, es tusschen die sierlijke dek seltjes is, op een cartouche het wapen der Zuid-Atrikaansche Republiek gegra veerd. Het geheel rust op een voetstuk. Dit geschenk zal namens den president aan II. M. worden aangeboden tijdens Haar verblijf te Amsterdam in het begin der volgende maand. lieer Huy;owaard. Wanneer de koolprijzen in komende jaren eenigszins redelijk blijven, dan zal, geiooven we, de vlasbouw welhaast ge heel uit onzen polder worden verdrongen. In den loop der week ontmoetten we hier de vlasbazen, doch er werden door hen niet veel zaken gedaan. De vlasbou wers van 't vorige jaar, willen wel weer land voor den vlasbouw afstaan, doch men is niet meer geneigd een contract te sluiten voor 4 a 5 g!d. per snees, aangezien 't met den koolbouw al zeer slecht moet gaan, wanneer geen 8 k 10 gld. per snees wordt gemaakt. Bij een eenigs zins goeden koolbouw wordt vrij wat meer gemaakt. Hst is nu gebeurdDe Wet is met presi dent Steijn de Kaapkolonie binnen gevallen We kunnen het nu geiooven, want Kitchener seint het zelf. De Wet's hoofdmacht heeft de spoorwegen tusschen Springfontein en Jagersfontein (weg) opgebroken, en daar langs komende spoor treinen vernield, en is vervolgens weer verder getrokken, Middelerwijl waren kleinere afdeelingen van De Wet's strijdmacht bezig bij RouxviUe, Zastron, en de driften over de Oranjerivier, om daar de Engelschen vast te houden. Vermoedelijk was het De Wet's bedoeling, naar het district Herbert (Grikwaland) op te rukken, de Vaal overschrijdende bij Douglas, en zooPrieskate bereiken. De Wet's ammunitie moet overvloe dig, en zjjn paarden in zeer goeden staat zijn. Lord Kitchener seint al vast, dat De Wet is verslagen ten noorden van Philipstown, dat door de Engelsche troepen bezet was. De Boeren vielen de Engelschen aan, maar werden met verliezen uit die stad verdreven. Er is door de aanwezigheid van De Wet groote activiteit in de Kaapkolonie De garnizoenen 9n de stations zijn ver sterkt en er worden tal van kleine colonnes gevormd om- De Wet het voortrukken te beletten door een omsingelende beweging.— Do Wet heeft niet te klagen over gemis aan aanzienlijk gevolg op zijn reis naar de Kaapkolonie. Drie Engelsche generaals, en twee kolonels, n.1. de generaals Paget, Charles Knox en Bruce Hamilton, benevens de kolonels Plumer en Cradock, volgen hem, blijkens een Central News bericht. Naar beweerd wordt door Reuter's corres pondent te Willistori, zal De Wet, indien hij geen succes heeft in de Kaapkolonie, over z;jn overgave onderhandelen. Te Kaapstad verzekert men, dat De Wet rijkelijk van ammunitie is voorzien en goede paarden heeft. De beste Engelsche generaal, dien we in deze oorlogsperiode hebben gekend, is generaal French die nu zijn krachten inspant het generaal Botha warm te maken. Of het hem gelukken zal, den Boerengeneraal in de benauwdheid te jagen, is de vraag De Engel schen vergasten ons reeds op een succes van Prench. 't Lijkt ons wel reeds van wat ouden datum. Generaal French dan viel verleden week met succes het boerenlager te Ermelo aan men zegt, dat 40 man van den vijand zijn gesneu veld, tweehonderd gevangen genomen en veel vee is buit gemaakt. Het blijkt, dat de Boeren het vee van het Boschveld hadden bijeen gebracht in het lager, maar generaal French rukte hen te snel voorwaarts. Generaal French, die zich 25 mijlen ten Zuidoosten van Ermelo bevindt, meldt, dat een groote Boerenmacht opgejaagd is naar Piet Retief. Hunne pogingen om terug te trekken, werden tot nog toe belemmerd De cavalerie chargeerde op de Boeren, die 5 dooden en 6 gewonden op het slagveld achter lieten tien man werden gevangen genomen, tevens werden een groot aantal wagens, karren en vee buit gemaakt- Aan Engelsche zijde werden één man gedood en 5 gewond.— De correspondent van Daily Mail te Pie- termaritzburg spreekt van een paniek onder de Boeren in het oosten van Transvaal: zij zouden hun gewonden in den steek gelaten hebben om de vlucht te kunnen nemen in het bosch- rijke Tongoland, waar zij een veilig toevluchts oord vinden. Standard en Central News ontvangen berichten uit Transvaal, dat de Boeren treinen vernielden en vee buit maakten. De bladen voegen er aan toe, dat, wanneer generaal French Louis Botha's kanonnen en convooien neemt, het eii.de van den oorlog verhaast wordt. Verder vonden we nog de volgende losse berichten Een konvooi, door 40 yeomen vergezeld, is by Willowmore verrast door Boeren, die de wagens in brand staken, maar de yeomen, die zij gevangen genomen hadden, weer lieten loopen. Laffan seint uit Pretoria dat kolonol Ba- bington, die bij Ventersdorp bezig is, een kleine afdeeling Boeren gevangen heeft genomen b(j Nauwpoort, na een verwoed gevecht, waarin verscheiden Boeren sneuvel den of gewond werden. De vorige week is Lijdenburg door de Boeren beschoten met geweervuur op grooten afstand en ook met een Long Tom, die op een naburig kopje geplaatst was; het was echter geen ernstige aanval. De Boeren hebben schietvoorraad genoeg voor hun Long Tom, maar geen ammunitie voor het scheepskanon, dat zij onlangs veroverden, en dat zich thans in het Boerenkamp teDulstroom bevindt. Kaapstad, 14 Februari. De bacterioloog der Regeering heeft de bacillus der builenpest ontdekt bij patiënten en verklaart dat onge twijfeld de builenpest is uitgebroken. In het hospitaal zijn twaalf patiënten opgenomen, die ongetwijfeld met beulenpest besmet zijn; twee zijn er overleden, beiden kaffers; er is in het hospitaal slechts één blanke die aan de ziekte lijdt. - Kaapstad, 15 Februari Generaal Smith Dorrien heeft Amsterdam bezet. Een particulier schrijven uit Pretoria te Kaapstad ontvangen van een goede vriendin van de vrouw van generaal Louis Botha, bevat de naar ons voorkomt onwaarschijnlijke mede- deoling, dat mevrouw Botha Pretoria verlaten heeft met. een militair geleide, om te trachten haar echtgenoot over te halen, zich over te geven. Na haar bezoek aan het laager van haar echtgenoot zou zü te Pretoria terug- keeren. (Niet geplaatste ingezonden stukken wor den nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur "Wees zoo goed eu verleen mij s. v. p. een kleine plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. Dit mijn schrijven is gericht aan de be woners van het Noorderkwartier, en wel naar aanleiding van de lasterpraatjes, welke hier in omloop zijn gebracht aangaande mijn aanstelling en ontslag als Rijksveldwachter te Amsterdam. Ik protesteer daartegen ten zéérste en geloof daar ook het volste recht toe te heb ben, daar er van al die praatjes niet één waarheid bevat. Ik ben niet „weggejaagd" uit die betrekking, neer, ik heb zelf mijn ontslag aangevraagd en gekregen, „e e r v o 1" en niet omdat ik genoodzaakt was, mijn ontslag te vragen, integendeel, men wilde mü gaarne houden. Maar het kwade vindt altjjd beter ingang bj den mensch, dan het goede, zegt het spreekwoord, zoo ook hier. Ik meen toch, dat het mij vrij staat, ontslag te vragen of niet, en dus eerst, niet het oordeel der menschen behoef in te roepen.— En, om u nu allen te overtuigen, dat het niet waar is, hetgeen verteld wordt, noodig ik een der notabelste ingezetenen uit, om te informeeren bij den Hoog Edel Gestrepgen Heei Procureur-Generaal, fungeerend Direc teur van Politie, Paleis van Justitie te Am sterdam, en die zal dan de noodige inlich tingen wel geven, omtrent mijn aanvraag om ontslag, en hoop dan ook, dat dit geplu- bliceerd worde, zoodat ieder praatziek mensch dat leze kunne. Dankend, M. de R., voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uw getrouwe lezer, J. in *t Veld. Callantsoog, 13 Febr. 1901. Mijnheer de Redacteur Na het lezen van het nummer van Woensdagavond kwam een eenvoudig landbouwertje bij mij, met verzoek een stukje voor hem in de courant te plaatsen, omdat hij vreesde, dat de kranteman het van hem niet zou aan nemen en ook niet zou plaatsen. Ik beloofde hem dit, mits bij mij zelf het stukje gaf of althans duidelijk opgaf wat ik zou schrijven. Het hier achter volgende stukje gaf hij mij, dat ik, op een paar kleine uitzonderingen na, onver anderd liet. Uw Dw. Dienaar, J. Muilman. Of het boere binne of niet, die de leste keere in de krant schreeve, weet ik niet, maar ik docht, as die het doen, mag ik het ok doen. Dominé vertelt nou, dat het met dat strikje van a tot z leugens is, maar zokke kinderen liege niet en ik denk dat bet alles wel waar is, maar deer trek ik men niet zooveul van an, as ie aars maar goed was, maar er is veul meer. Hij praat van kriateleke liefde, maar hij bedoeld duivelse baat. Van gezag wil ie niks wete, maar ik verzeker em, dat as er gien gezag was, dat ie niet in de gelegenheid weze zou om zen 2000 traktement op te strijken en den alles wat ie nag behal- ven heb. Niet omdat ek em dat niet gun, o ja, as ie maar wat aars was. Ik heb niet veul verstand van de karke zaken, maar ik hoor dat ie heb 2000 tractement, vrij weunen, vrij van alle belasting, ok van de durpslaste, vrije kleede en gerdijne, de tuin wordt voor hem gnap houwen en ik weet al niet wat meer en den nog zoowat om de 2 of 3 weken op een vaketure preeken, ik weet niet wat of ie met al dat geld doet gd dat is vast, dat er gien 4 in de ge meente weune met zoo'n groot inkomen en dat gunne we Domine graag, maar dat ie ons allegaar zoowat bloedzuigers noemt al hewe we nag gien zesden van zijn inkomen, dat gaat men wel een beetje te hart. Ik vroeg lest an en werkman, die enkelt welders bij me werkt, en beste man hoor, vlijtig en alles, maar hij verdient ok meer as ik as eigen bouwer. Ik vroegis Dominé nou zoon in- goeie man, dat joliie zoo hoog met em wegloope geeft ie jollie zoo veul of binne er aare die ie zooveul geeft Nee, zei de man, dat doet ie niet, maar hij mient het zoo goed. Hij zeit, dat we te kort verdiene, dat we niet voor zoon hongerloon werke moete enzoo, 't is zoon aardige manmaar, zei ik, as er nog 30 daghuurslui in de gemeente benne, die in Domine's zin te kort verdiene, leit ie den die 30 elk en gulden in de week er bij geve, den boud ie zelf nag mak kelijk een bloedzuigers tractement over, zoo as wij, die alles onderhouwe en over al an betale moefe, den zou Domiré, denk ik, raar opkijke, as ie ers zag wat we overhouwe voor ons zelf. Ja, zei de daghuursman, maar Dominé gaat zoo veul op pregande voor de goeie zaak en dat kost ok veul geld maar ik zeide: men lieve man,maar waf heb nieuwe nierp deer an, ommers niks Kaik, ik wou hewwe, dat Dominé zei hoor ers mensenNieuwe Nierp is gien ongelukkege plaas, as we allegaar ons best doen, den heeft er gien mens armoed te laaien en deer moete we ok op zien te passen.; we moete mekaar zooveul mogelijk steunen en helpen,kaik, dat zou in mijn zin meer op kristelijke liefde lijke, maar Domené zal 't zeker beter wete. 13. In antwoord aan den heer Si/non Droog 1 Nee maar, Simon, nu bewerk je eene verkeerde gevolgtrekking uit mijn stukje in de Schager van 10 Febr. 1. L Ook ik vond den Negerzang mooi, al bracht het mij nu niet in zoo'n beroering en geestverrukking als onzen Niodorper ver slaggever en uw persoon. Met mijne weinige muzikale gegevens i ben ik waarschijnlijk wel niet vatbaar voor dergelijke hooge en gevoelige in drukken. Yan daar mijn door u zoo gewraak te zin „smaken verschillen" (en daar valt niet over te twisten.) Maar waar ik wel veel voor voel en ijver, is de bestrijding van de vreeselijke drankellende, door mij zeer nabij gekend. Ja Simon duizenden bij duizenden wor den nog altijd het slachtoffer van en door do drinkgewoonte. Te zien en te weten dat die Neger met zijn zeldzaam basorgaan zich ook in hooge maie bedronk, moet elk weldenkend mensch die leeft en voelt voor zijn evenmenscb, (zoomede zij die de kunst hoogachten) pijnlijk aandoen, want daardoor gaat kunst ras te gronde. Moge dit en mijn vorig schrijven van eenigen invloed zijn op veler drinkge woonte en inzonderheid op de door mij overigens niet miskende negers. Zoo wensch ik hen, met den heer Droog meê, een welverdiend succes door Nederland. A. Olie. Mijnheer de Redacteur Mag ik het volgende mededeelen in de Schager Courant P Dominé Schermerhorn heeft gezegd, dat alles van dat oranjestrikje onwaar is. Dat moet hij maar voor zijn geweten verantwoorden. Maar ik betrap mijn kind nooit op leugens, en nu wil ik toch hier verklaren, dat mijn Marietje b i ij f t volhouden, dat dominé haar het oranjostrikje heeft afgerukt. Nieuwe Niedorp, 14 Febr. 1901. JP. Timmermac. Ons Dominé is immer dwars, zoo hoorde [ik iemand zeggeD, Ik weet niet of hij 't zelf maar doet of [nog moet overleggen, Maar dit althans staat vast, dat niet bij [lichte maan, Maar als het donker is, men hier ter [kerk kan gaan. Nieuwe Niedorp, Sprokkelmaand 1901. M. de R. Ik mag u wel beleefd eenige plaatsruimte verzoeken, om het volgende mede te deelen aan de inwoners van Nieuwe Niedorp, in zake het bewuste oranjestrikje. Allereerst zij gezegd, dat ik niet de schrijver ben van het ingezonden stukje, voorkomende in uw blad van den lOen dezer. Ik heb daaraan part noch deel. Ware het anders, dan zou ik het hebben onderteekend, zooals ik gewoon ben te doen. Maar wel heb ik van de geschiedenis van dat oranjestrikje met de grootste veront waardiging kennis gonomen, en ik heb dan ook niet nagelaten, de zaak te onderzoeken, zooveel dit maar in mijn vermogen was. Ik wensch aan de inwoners van N. N. het resultaat van mijn onderzoek mede te deelen. Allereerst heb ik mij Zondag 1.1. gewend tot het dochtertje van den heer Timmerman. Ik vond het geheele gezin bijeen. Ik achtte het gepast, eerst den vader afzonderlijk te spreken, omdat ik meende, het recht niet te hebben, het meisje zonder zijne toestemming te ondervragen. De vader vertelde mij onmiddellijk, dat, volgens zij'n dochtertje, het oranjestrikje wel degelijk door den heer S. was afgerukt. „Wilt u dat uit haar eigen mond hooren, ondervraagt u haar dan maar." En ziet, nu vertelde het meisje mij, in het bijzijn van allen, niet alleen dat, maar ook hoe de zaak zich had toegedragen. Ik nam van hare verklaringen goede nota. Maandag morgen evenwel werd mij gezegd, dat de heer S. verschillende kinderen bij zich aan huis had laten komen en dat die kinderen allen zouden hebben erkend, dat het feit niet had plaats gehad. Ik moest weten, wat hiervan was en wendde mij dus andermaal tot het meisje van den heer Timmerman. Ik kwam haar tegen, in ge zelschap van het dochtertje van den heer D. Brugman. Hier volgt ons gesprek: „Marietje, ik ben blij, dat ik je zie, want ik kwam juist naar je toe. Vertel mij nu eens goedgisteren ben ik bij je geweest, j en toen heb je, in het bijzijn van je vader j en je moeder, mij de geschiedenis van dat j oranjestrikje verteld. Zeg mij nu eens eerlijk: is alles wat je mij toen hebt gezegd, werkelijk zoo gebeurd „Ja mijnheer, het is waar; maar van morgen heeft dominé mij twee keer aan huis laten komen en heeft ons willen om praten om te zeggen, dat het niet waar was, maar wij hebben beiden volgehouden want het is wel waar. En dominé heeft mij op koek getracteerd ook. Ik heb een jodenkoek van bem gekregen Marie Brug man niet." 6 „Maar hoe heeft dominé dat strikje dan afgenomen? Hoe ging dat eigenlijk?" „Wel, wij zaten aan de tafel en toen is domine achter mij om komen loopen en heeft zoo van achteren af zijn hand om mij heen geslagen en het strikje er afgenomen. En even later deed hij de kachel open en gooide er wat in." „Hoort eens, meisjes, bedenkt wel wat .jelui mij nu gezegd hebt. Als het niet waar is wat je verteld hebt, houdt het I dan ook met langer vol. Maar i8 het Tot zoover mijn onderzoek. Daarop verschijnt Woensdag 11 de 8 O Nu zou men kunnen denken i hiermede uit i,. WeeeiTThtfr K' merhorn zoo iets verzekert, is 4h alle wegge-omee! - - Mwcï misschien ook nietl Immers, neemt me zijne woorden voor waar aan, dan komt me noodzakelijk tot de conclusie, dat het meis,'0 van den heer Timmerman niet alleen allen heeft gelogen, maar dat de gehoele manier waarop het volgens haar was geschied. zo' maai was gefantaseerd. Dit laatste komt mij, om meer dan ééne reden, zeer onwaar schijnlijk voor. Ik aarzel geen oogenblik het te zeggen, dat de heer Schermerhorn mijn vertrouwen in zijne waarheidsliefde herhaalde malen heeit geschokt, niet het minst bij gelegenheid van den bewusten Synodalen brief ter gelegenheid van het Kroningsfeest. Toen kon ieder kind he grijpen, dat hij eene verklaring aflegde, die wellicht niemand in Nieuwe Niedorn voor de ware zal aannemen. Maar boven dien de wijze, waarop hij zelf onderzoek heeft gedaan naar de geschiedenis van dat oranjestrikje, moet wel aan allerlei kritiek bloot staan. Als de man weet, dat alles gelogen is, waarom dan zooveel kinderen bij zich aan huis geroepen Mij dunkt, alle onderzoek had van zjjai kant achterwege kunnen blijven. Maar a 1 s bij dan al iets wilde doen, dan was zijn weg aangewezen dan had hij Marietje Timmerman in haar eigen huis moeten opzoeken, en haar met verlof en in het bijzijn van hare ouders moeten ondervragen Niets van dat allesHij heeft bij den heer Timmerman geen voet over den drempel gehad. Ik zal het hierbij laten, M. de Redacteur! Ieder denke van de zaak wat hij wil. Met dank voor de plaatsing, Uw Dw. Dn., -ï. C3-. van Eden. Nieuwe Niedorp, 15 Februari 1901. An dominéé Schermerhorn en an die hoer die gien hoer is. Neé, domeneé, dat valt men weer niet mee van je 1 Ik had docht, dat je zeit hadde „ja, ik heb dat Oranjestrikje inde kachel gooit, want ik heb en hekel analle oranjelol Den hadt je je hart recht uit sproken. Want jou grootste plezier zou weze, as alle oraDjelintjes en alle vlagge op ien hoop lagge, en jij mochte deer den de brand insteke. Dan kon je met je oome Domela Nieuwenhuis om de vlam heen danse, en as de hoop verbrand was, dan kon je de lui 'n blauwe knoop ansteke en den zouwe ze roepe „leve Domela, leve Schermerhorn." Den hadt j ij lol. Maar nou is 't men niet meevallen, do minéé Wie zou denken, dat je de kinderen op de pastorie zoudt laten komme en dat je ze onder et genot van'n jodekoek zoudt laten zeggen, wat jij wou dat ze zegge zouwe Weer was dat noodig voor, as alles leugen was Weerom zeggen de meitjes as ze onder mekaar benne, nag altijd, dat het beurd is met dat strikje Neé, domeneé, ik denk toch dat jij een beetje jokt hewweNou, as 't Oranje betreft, den ben jij deer niet vies van, geloof ikJe weet et nag wel van et Kroningsfeest Toen kreeg je 'n schrijven an de Sienode, waarin verzocht worde of je op den Kroningsdag preeken wou, en toen 'n lid van den Kerkeraad je vroeg, of je zoo'n schrijven niet ontvangen had ('t was toen één of twee dagen vóór de kroning), toen zei je„dat je der niks om docht hadde." Nou, dominéé, toen zul je je ooge wel efkes neersloegen hewwe, want 'n brief die je erg plezierig vinde, of 'n brief deer je bar 't land an hewwe, deer denk je wel om Maar toch, domineeJe magge met dat jokken wel oppasse, want aars zegge de lui die nee de kerk gaan weldreé „wat zul ie oons nou weer op de mouw spelde Ik zei dat ok teugen 'n kennis van me, die in de besture zit. Die zei toen„ja, we benne an dominéé bekocht." Ik mocht toen zoo zegge„nou, wij boere benne ok wel ders bekocht. Ik kocht lest 'n koe voor gezond en hij hed 'n komkommertong." Hier viel men kennis me luid in de rede en zei„Had dominee maar 'n komkom mertong in plaats van zoo'n gladde." Ik verschoot er van en zei maar niks meer en ik zul veerder over het stukje van dominéé ok maar niks meer zegge. Nou heb ik nag te doen met de boer die gien boer is. Ik ken an zen schrijven zien dat dat iemand is die met de boere spot en die oons taal belachelijk wul make, zoo'n mannetje die veul wijzer mient te wezen as wij benne. Je ken ok zien, dat ie niet op de ver gadering weest is en dat ie op de krant afgaat. (Onseknur gewoonlijk.) Maar al heb ie ok gelijk, ik weet zeker, dat ik vóór de stemming wist dat het eten (dat op heden al anbrand is) an de afgevaardigden geven worre zou. Aars had ik men zelf ni®' stemd, want ik heb er mirt an, der gel" bij te leggen. Gerustet zit er bij oonB boere, vooral as je wat bouwerij heWW(; niet an. Dominee mag denke, dat boere et best hewwe, en allien de werkl®1 armoed lijen, maar hij most nou maar®8 in mijn buul kijken, den zon ie wel a®18 prate. N.-Niedorp, 15 Februari 1901. j Dezelfde boer van den 1 Oden Febr. Schagen, 16 Februari 1901- In de laatst gehoude® bestuursvergadering der Afdeeling Scha?®" der I ^il»ora,Ie CJnie zijn d0 'unC tiën als volgt verdeeld J H. Feissor, Voorzitter; W. Oudenhoven- Vice-Voorzitter; C. Nobel, Secreten®! J. Buis, Penningmeester. De Commissie, door b® bestuur der Afdeeling Schagon e. O. '?an HollandscheAInatHchiTl'''j< vo.n I .amlbouw tot voor»1 ding eerer Veefokkerij-vereeniginï kozenbestaat uit de heeren C.1 0 K. Borst en P. Buis alhier; C- Kg Haringcarspel en W. v. d. Oord te eingerhorn.

Schager Courant | 1901 | | pagina 6