PLAATSELIJK NIEUWS. Heer Hugowaard. De belangstelling voorde Tranxvasllezing Vf,n den heer Zandstra, Maandagavond 1.1. in bet lokaal van den heer Haringhuizen te NIEUWE NIEDORP, was niet zoo groot als men, de algemeene sympathie voor de Boeren in aanmerking genomen, zou heb ben mogen verwachten. Ongeveer 40 personen woonden de le zing bij. De heer D. Kuilman, daartoe aangezocht, stelde den spreker aan het publiek voor, overtuigd, dat aandacht voor dezen oogge tuige wel niet noodig zou zijn te verzoeken; dat men die gaarne, ook ongevraagd, zou schenken. Er is, zoo ving de heer Zandstra aan, tegenwoordig wel geen land zóó algemeen bekend als de Zuid-Afrikaansche Republie ken, waarvan zelfs de minstontwikkelde menschen niet alleen het bestaan en de ligging, maar ook de hoofdplaatsen enz. kennen. Heel de wereld leeft mee met het om zijn vrijheid worstelend Boerenvolk in Afrika, en niet het minst Holland, dat indertijd den gelijken vrijheidsoorlog heeft moeten voeren. En evenals destijds in Holland, bracht ook deze tijd aan Zuid- Afrika zijn groote mannen. In zijne inleiding schetste de spreker verder de bange en benauwde dagen vóór het uitbreken van den oorlog, toen het ultimatum van Kruger een zekere verlich ting brachten ofschoon men er in Europa om lachte en mee spotte, het ultimatum bewaarde den Transvaal voor een nog Veel erger, hopeloozer en onmogelijker strijd. Na de zoo lang verbeide beslissing geen angst meer vrijheidsliederen weerklonken door gansch Z.-A. Verder verhaalde de heer Z. de oprich ting van het Hollandercorps te Pretoria, hetwelk bij Elandslaagte gevallen wasde verwoesting van velden en hoeven door de Engelschen de behandeling van achterge bleven vrouwen en kinderen, die in open en vuile kolenwagens, waarin ze soms tot 5 dagen moesten vertoeven, naar de Boe- renlagers werden gezonden. Nog voor zijne inleiding te besluiten, haalde de spreker een paar voor de Engel- schen ongunstige „voorteekenen" aan, die, al gelooft men er dan ook niet in, toch vermeldenswaard zijn, n.1., dat de bijbel, die gebruikt werd bij de trouwzwering aan den nieuwen Engelschen Koning, op den grond viel, toen het Chamberlain's beurt was om den eed af te leggen, en dat de Engelsche vlag, die Generaal Roberts bij zijn aankomst te Pretoria op het gebouw der Justitie liet plaatsen, onmiddellijk weer neer viel omdat de stok niet sterk genoeg was. De geschiedenis der republieken ving dan aan by de nederzettingen, in 1652 van de Hollanders, in 1685 van de Franschen en nog later van de Duitschers. Die drie volken waren in den loop der tijden sa mengevloeid tot de tegenwoordige Afrikaan der natie. Van de drie talen was alleen het Hollandsch overgebleven, vermoedelijk omdat er altijd veel meer Hollandsche dan andere vrouwen geweest waren. De Hol landsche taal, d e taal in Zuid-Afrika, werd daar, evenals hier, onderscheiden in schrijt- en spreektaal. Geschreven werd er precies als hier, en van de spreektaal gaf de heer Zandstra heel aardig onderscheiden staal tjes te hooren. En het was juist het be houd of het uitroeien van die taal, waar feitelijk de geheele strijd om gaat. Gevloekt was bij de Engelschen al wat Hollandsch was het standbeeld te Bur gersdorp, portretten van Kruger en van onze Koningin, alles werd vernield, por tretten soms de oogen uitgestoken, enz. Maar immers, de Engelschen kwamen hun ne beschaving brengen De Boeren waren ontegenzeggelijk een godsdienstig volk, hoewel niet stijfinte gendeel zoo er één humoristisch volk is, dan zijn het wel de Afrikaners, zei spr. Overdreven veel ter kerk gingen zij niet, in den regel niet meer dan 4 of 5 maal per jaar. Trouwens, de afstanden waren wel groot genoeg om dikwijls te gaan. Spr. zelf had wel zoo'n kerkgang meêge- maakt, waarbij men 's Vrijdagsmiddags van huis ging en 'sMaandagsmiddags weer thuis was. De beschrijving daarvan in Boeren taal was heel aardig. Ook de beschuldigingen, dat de Boeren zouden zijn een lui en een vuil volk, waren, als alle Engelsche beweringen, onwaar. Wel werken de Boeren niet op het land, zooals men dat hier pleegt te doen, maar werken in dien zin doen daar alleen de Kaffers, ook op de spoorwegen enz. Als een Boer met de Kaffers meewerkte, zou den die verder stellig weigeren aan zijne bevelen te gehoorzamen. Op die enorm groote boerderijen, waarbij er zijn van 3 uren lang en soms een uur breed, is het echter meer noodig, dat de boer opzicht houdt. En al waren er wel huisjes, waar van de wanden en zelfs de zitplaatsen van koemest waren, in het algemeen heerschte er in de boerenwoningen en gezinnen een netheid, die gunstig afstak bij de vuile en in lompen gehulde Engelsche troepen, die Pretoria binnenkwamen en waaronder sol daten waren, die in geen 80 dagen van kleeren hadden verwisseld, of die in geen 40 dagen en nachten hunne schoenen had den mogen uittrekken en die toch de E gelsche zindelijkheid kwamen brengen. Na de pauze behandelde de heer Z., die gedurig blijk gaf, een warm voorstan der der Boeren te zijn, meer in 't bijzon der den oorlog, volgens spr. een voortzet ting van de vele oorlogen, die de Hollan ders tegen de Engelschen hebben moeten voeren. Weer te geven de onderscheidene schet sen en verhalen uit den oorlog zou moeilijk zijn het verslag te groot maken en voor den lezer niet half zooveel aantrekkelijkheid hebben, als voor de aanwezigen het aan- hooren van den heer Z., die voor het grootste deel in de zoo eigenaardige en sympathieke taal der Boeren menig aan grijpend tooneel verhaalde. Zoo o.a. het oproepen tot den krijg, het afscheid van moeders, vrouwen en kinderen en den diepen haat van deze achterge blevenen tegea al wat Engelsch was de gevechten bij Elandslaagte, Ladysmith en aan de Tugela, en het leven in de Boerenlegers en kampen, waar het wel voorkwam b.v., dat een boer een half pond tabak betaalde met een gezadeld paard, door z'n jongen van de Engelschen afgeno men, en waar soms een week verlof vande makkers werd afgekocht voor200,300 tot 500 gulden. Tydens een gevecht gebeurde het meermalen, dat een gloeiend geschoten ge weer moest worden afgekoeld, b.v. met den inhoud van de veldflesch, of in de rivier. De spreker besloot zijn rede met den hartgrondigen wensch, dat het Hollandsch element zou overwinnen en daarvoor was meer hoop dan ooit. Wel waren in de dagen van Spionskop de omstandigheden gunstig, maar men moest niet vergeten, dat toen de gansche Engelsche natie als een man genegen en bereid was om, het kostte wat het wilde, de nederlagen te wreken, en dat nu, terwijl benoorden Pre toria geen Engelsche vlag meer waait, ter wijl in het Westen geen Engelsch soldaat zich meer durft vertoonen en in den Vrij staat niet Kitchener, maar De Wet regeert, tot zelfs in de Kaapkolonie, dat nu de Engelsche natie den oorlog moede is en afgemat naar het einde uitziet. Den heer Sieswerda werd, op zijn vraag naar de uitwerking van de lyddietbommen, medegedeeld, dat de verstikkende kracht weinig slachtoffers maakte, maar dat vooral op steenigen grond vele steenwonden ver oorzaakt werden. Onder dankzegging aan den spreker voor zijn aangenaam onderhoud en aan het pu bliek voor de aandacht, sloot de heer Kuil man de bijeenkomst. Vergadering van deD Raad der gemeente Oude I\' iedorp op Dinsdag 19 Februari 1901, voorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden, met den Voorz., den heer A. Wonder PzBur gemeester, Na de opening door den Voorz. worden de notulen der voorgaande vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn 1. de verklaringen van de heeren C. de Jong, P. Agenant, C. D. Baas, J Ligthart en J. Nagelhout, dat zij de benoeming tot lid der com- missiën tot wering van schoolverzuim aannemen 2. idem van den heer P. Bos, dat hij voor die betrekking bedankt 3. mededeeling van H, H. Gedepu teerde Staten, dat aan den heer Poutsma, districtsschoolopziener te Haarlem, tegen 1 April eervol ontslag is verleend, en 4. de benoeming van den heer G, Roodenburgh in de plaats van den heer Foutsma, met eervol ontslag als districts schoolopziener te Hoorn 5. het algemeen verslag van het „fonds voor den gewapenden dienst." Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen het verslag zal ter inzage gegeven worden aan de leden die dit wenschen. Het kohier der hondenbelasting wordt na lezing vastgesteld, zooals het door Burg. en Wetb. is opgemaakt, op een eindcijfer van f 141.voor 91 honden a f 1.50. Verder wordt goedgevonden aan den Rijksveldwachter den hr C v.d.Hulst,even als vorige jaren, ook over 1900 f 18.uit te betalen voor dienst in 12 kermisnach- ten en bovendien f 6.voor gewone surveillance. Door Burg. en Weth. worden voorge dragen als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de plaats van den heer P. Bos, de heeren T. Hooiveld en Ab. Over. Met algemeene stemmen wordt de heer Hooiveld gekozen. Een concept huishoudelijk reglement voor de commissièn t. w. v. school v. wordt door Voorz. gelezen en door den Raad zonder wijzigingen aangenomen. Verder vindt men goed, reeds nu een stembureau te benoemen voor de ver kiezing van een lid der Provinciale Staten in de plaats van wijlen den heer Waller. Tot leden worden na een paar stem mingen gekozen de heeren A. Strij bis en J. Stam en tot plaatsvervangers de heeren C. Hiile en C. Over Kz.de Burgem. is krachtens de wet Voorz. De voorz. brengt nog een mondeling verzoek over van den gemeente-veld wachter den heer M. Kooijman, om hem (den veldween leeren tasch aan te schaffen voor 't bezorgen van stukken enz. Algemeen wordt goedgevonden het ver zoek toe te staan. Aan den voorz. wordt opgedragen een geschikte, tasch aan te schaffen. Bij de rondvraag wenscht de heer Stam de brandweer te bespreken. De gemeente heeft nu wel een vast personeel voor eventuëele bediening van de brand spuiten, maar naar spreker meent te weten, is er in de verordening geen boete gesteld op het wegblijven. Het wordt, zegt de heer Stam, tegenwoordig heel anders in de wereld dan het vroeger geweest is, en het zou dus wel kunnen gebeuren, dat bv. in den zomer een lid van het brandweer-personeel niet geliefde te komen, omdat hij op het land meer kan verdienen dan bij den brand, en zoo iets ware misschien door boetebepa lingen te voorkomen. De voorz. licht den heer Stam in, dat er wel zoodanige strafbepalingen als deze wenscht, bestaan en het dus niet noodig zal zijn de verordening in dat opzicht i te wijzigen. Daarna gaat de Raad in geheime ver gadering ter behandeling van het kohier j van den hoofdehjken omslag voor 1901. Vergadering van den Raad der gemeente W ialiel, gehouden op Zaterdag 16 Febr. jl., 's voormiddags 10 uur. Afwezig de heer Nobel. De Voorz. opent met het welkom de vergadering, waarna de notulen der voorgaande vergadering worden gelezen en met dankzegging aan den Secr. onver anderd vastgesteld. Voorz. deelt naar aanleiding dezer notulen mede, dat, ingevolge 's raads verlangen, hij en de heer Timmerman de pijpen of buizen in de school te Lutjewinkel eens hebben nagezien en deze geheel onbruikbaar hebben bevonden. Op onderscheiden plaatsen waren ze gescheurd en wel zoodanig, dat ze gevaar voor brand opleverden. Voorz. en de heer Timmerman meen den dan ook dezen toeHtand niet te mogen doen voortduren, doch ten spoedigste in dit kwaad te moeten voorzien, waarvoor eukele niet gebruikt wordende pijpen uit de school te Groetpolder zijn gehaald, terwijl den smid te Lutjewinkel last is gegeven onverwijld voor het overige zorg te dragen. Bij die gelegenheid, zegt Voorz., hebben we, naar aanleiding der ingekomen nota wegeus geleverde brandstof aan de school te Lutjewinkel, tevens de kachels aldaar eens bekeken. Deze kachels zijn des tijds op aanraden van het vroegere hoofd der school door den smid grooter besteld dan Burg» en Weth. hadden opgegeven. Int.usschen is echter gebleken, dat die kachels min of meer te groot zijn voor de lokalen en daarmede moeilijk een gematigde warmte in de lokalen kan worden verkregen. Ten einde hierin verbetering te brengen, hebben Voorz. en de heer Timmerman de mogelijkheid overwogen, de beide lokalen met één kachel te verwarmen en waren zij van oordeel dat dit kon,wan neer de kachel werd geplaatst ten halve in het eene en voor de andere helft in het tweede lokaal. Wij zijn, zegt Voorz., diensvolgens maar zoo vrij geweest uitvoering daaraan te geven, door een opening in den schei dingsmuur te doen maken en de kachel daarin te plaatsen, niet twijfelende of de raad zou daaraan zijne goedkeuring wel schenken, daar een meer regelmatige warmte er zeker door bevorderd wordt en bovendien de kosten van verwarming der tweede kachel worden bespaard. De door genoemde heeren aangebrachte wijziging wordt dan ook alleszins goed gevonden. Hierna deelt Voorz. mede, dat, zoo als in de vorige raadsvergadering werd besloten, het Zuid-Oostelijk gedeelte van de veldwachterswoning, wegens vertrek van den tegenwoordigen bewoner, zou worden verhuurd aan Jb. Fijnheer, maar dat deze persoon, door omstandigheden, daarvan is teruggekomen en de woning dus nog onverhuurd is. Nu had zich echter weder een ander als huurder aangeboden, doch vooralsnog is ook op dien persoon, naar Voorz. weet, geen staat te maken. In den loop van de volgende week zal hieromtrent meer zekerheid bestaan. Alsnu is aan de orde het nemen van een besluit tot het aangaan eenertijdelijke geldlleening, ter voorziening in 't tijdelijk gebrek aan kasgeld. Voorz licht toe met cijfers, dat in het begin van 't jaar belangrijke uitgaven zijn te doen, o.a. de onderwijzerstraktementen, de jaarlijksche aflossing der schuld met rente-betaling, gedeeltelijke uitkeering aan het armbestuur der toegekende subsidie, enz., terwijl de ontvangsten daarentegen van geene of althans geringe beteekenis plegen te zijn, zoo dat de gemeente evenals vorige jaren ook nu niet in staat is, de ingekomen rekeningen uit de kas te voldoen. Een tijdelijke leening van ongeveer f 2500.zou in de behoefte kunnen voorzien. Vermits hiertegen geene bezwaren bestaa n, wordt tot het aangaan eener tijde lijke geldleening besloten, tot een bedrag van f 2500.—tegen een rente van 5% 's ja^rs Op voorstel van Voorz. zal deze leoning wederom worden aangegaan met de in deze gemeente gevestigde nutsspaarbank. Vervolgens wordt, na een kleine aan vulling in de redactie, door den Raad vastgesteld het door Burg. en Weth. ter tafel gebrachte ootwerp van een huis houdelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Niets meer aan de orde zijnde en de rondvraag niets opleverende, wordt de vergadering met dankzegging voor de opkomst door den Voorz. gesloten. Winkel. Zaterdagavond werd ook in deze ge meente, in de zaal van den heer A. Wit, door de in dezen omtrek reeds zoo be roemde Amerikaansche Jubilé-Negerzan- gers voor een flink auditorium een concert gegeven. Dat dit gezelschap met zijn eigen- aardigen, doch zeker s choonen en onover- trefbaren zang ook b.ier bijzonder veel bijval heeft verworven, behoeft wel niet vermeld. Notaris Backi te Wie- ringer waartl heeft dezer dagen vele behoeftige ingezetenen aangenaam verrast meg een cadeau itfj geld. Werden een paar nachten geleden bjj zekeren B. alhier kleeren weggehaald, in den nacht van Maandag op Dinsdag ontstal men J. J. acht zijner kippen. Een schijnt aan do dievenhanden ont komen te zijn, althans deze werd op 't ijs wandelende gevonden. Van de daders is niets bekend. Door de Ingelanden van den Ilooglandspoldor is het verzoek, om een subsidie voor de voorloopige kosten van het comité voor de tram VV iertn- $jeiiJSchagen beschikbaar te stel len, van de hand gewezen. —Te k iroek op I »an<rendijU trad Maandagavond in het lokaal van den heer Vet als spreker op de Rijkstuin- bouwieeraar voor Noord—Holland, de heer J. G. Hazoloop. De heer H. raadde de in groot aan tal opgekomen bouwers aan, zich, nu ook elders de Langedijker cultuur zooveel vorderingen maakt, op het vervroe gen van groenten toe te leggen en daarbij het Westland als voorbeeld te nemen. Op heldere en aanschouwelijke wijze stelde de heer H. de vergadering op de hoogte van de Westlandsche war- moezerij. Ook de Langedijker grond is, meende de heer H., wel geschikt om te komen tot vervroeging. Vooral werd daarbij de aandacht gevestigd op de vroege bloem kool, doch ook andere artikeleD, als salade en sla- en snijboonen kunnen voor deze streek zeer in aanmerking komen. Het was voor de bouwers een leerrijke avond. riiiririsrcarsspel, 20 Febr. Bij de gehouden aanbesteding voor de leveriDg van pl. m. 25000 K. G. Super- phosphaat met minstens 14 °/0 in water oplosbare phosphorzuur, uitgeschreven door de Groenten vereniging „Waarland en Omstreken", bleek de laagste inschrij ver te zijn de heer Joh. F. Morra te Alkmaar, aan wien de levering gegund is tegen f 2.645 de 100 K.G. Dirksbiorn. De vorige week had er alhier een bij eenkomst plaats der timmerlieden, om samensprekingen te houden over een verhooging van 't loon. Na lang be raadslagen werd overeengekomen, het loon vast te stellen op 16 cent per uur, in gaande den 1 Mei a. s. Tot heden werd er 15 cents per uur door de bazen be taald. Brutale meiden. Dezer dagen deed in de pers het bericht eener aanranding de ronde, dat geen hoogen dunk gaf van de zeden der plattelandsbewoners in FRIESLAND. Wat echter van dat opzienwekkend geval waar is, blijkt uit het volgende schrijven uit Holwerd aan de „N. R. Cfc.": „Tengevolge van de ijverige bemoeiin gen der politie is het geluktde daders van de aanranding alhier te ontdekken P Och neen Maar wel is het haar gelukt de beide meisjes te laten bekennen, dat de aanklacht valsch en de aanran ding verzonnen was. 't Vermiste beursje is bij de eene in beslag genomen en de tweede droeg de bellen die aan de eerste ontstolen heetten. De bewusteloos heid, waaraan de eene leed, was echter goed verzonnen om de politie op een dwaalspoor te brengen. Als men bedenkt, dat dit meisje zich op een bed in een wagen van Ternaard naar haar huis te Blija liet brengen, dat ze gedurende een paar dagen geen voedsel heeft genuttigd dat ze nog steeds aan ergerlijke zenuwachtigheid lijdt (1), dan kan men weten, dat de politie hier met een paar van de sluwste soort te doen had. Ze zijn bovendien zoo brutaal geweest, in tegenwoordigheid der politie iemand te Dokkum als dader aan te wijzen." Hondentrouw. Een kind, vergezeld door een hond, begaf zich een dezer dagen naar een der gemeentescholen te ZAANDAM. Toen 't tijd werd, dat de kinderen naar binnen zouden gaan, had men de grootste moeite den hond te beletten mede naar binnen te gaan. De deur werd gesloten en na zijn onmacht door verwoed geblaf ge toond te hebben, springt de hond onver wachts de ruiten door. Van blijdschap springt hij^ tegen zijne kleine meesteres op, maar t nieuw© gezelschap was niot geschikt om de noodige aandacht bij het leeren te houden, waarom het meisje den hond naar huis terugbracht. Een ijverig lid. Ie MUNÏENDAM zijn, naar men ons bericht, op een schoolbevolking van ruim 400 leerlingen, reeds een 90-tal aanmaningen door den arr.-schoolopziener verzonden.Een der eerste ontving een der leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. (Schoolbl.) De Birmingham Post ver neemt uit DEN HAAG, dat Kruger op aandringen van dr. Leyds een persoon lijken brief aan koning Edward v.Engeland heeft geschreven, waarin hij in duidelijke bewoordingen uiteenzet, wat eigenlijk de Boerenkwestie is, zoowel in het verleden i in het heden, als in de toekomst. Ook uit Haagsche bron zegt de Stan dard te weten, dat dr. Leyds spoedig op reis zal gaan naar Rusland, teneinde de toestemming van den Czaar te verkrijgen voor president Kruger's bezoek, dat dan spoedig zou volgen. —In den polder Waard Gh O roet kan, wegens het winterwede nog niets worden verricht, en geraak» men met de landbouwwerkzaamhede zeer ten achteren. Slaat het weder om dan zijn hier geen handen genoeg moet men tot vreemde arbeiders 'zp0 toevlucht nemen. De arbeiders hier, than° niets kunnende verrichten en waarvan 66° aantal reeds bijna 3 mnd. zonder verdienste zijn, moeten dan een groot gedeelte van het werk aan anderen afstaan. Een betere ar. beidsverdeeling is niet te vinden,maar een' huisindustrie in den winter, door ieder arbeider te verrichten, is hier eisch, een eisch zóó dringend, dat eenige heeren in die richting werkzaam zijn, en iets hopen te vinden voor het volgend jaar. Heer Hugowaard. De jagers C. de Vries en p. Tan Leijen hebben weder een otter geschoten aan den Oostdijk, waarvan de huid met de premie den jagers f 15.50 opbracht Heer Hugowaard. Gelijk in meer andere plaatsen, hebben de heeren Smorenberg en Olie ook alhier in de zaal van den heer Pijper, eene voordracht gehouden over de gebeurte- nissen in Transvaal, welke dooreen vrii groot aantal belangstellenden werd aan. gehoord. Op onderhoudende wijze verhaalden de beide sprekers, die zelf gedurende negen maanden aan den oorlog hebben deelgenomen, van de grootere en kleinere gevechten,waarbij zij tegenwoordig waren1 ook deelden ze terloops verschillende bijzonderheden mede omtrent het leger der Boeren en hun manier van oorlog, voeren. Schagen, 20 Februari 1901. De grootste attractie van het concert van Eu- terpe was natuurlijk de medewerking van den heer Th Denijs,Bariton te Berlijn, De heer Denijs zong een achttal lie deren, waaronder vele oude bekenden, We hebben den zanger met groot, doch niet met geheel onverdeeld genoegen ge hoord. Mooi, héél mooi was „Vergeet- mij-nietjes", „Elck prijs sijn lief", vooral ook „Verbeidend", waar de twee slot regels zoo warm werden gezongen; wat klonk het geluid van den zanger daar streelendmaar in„Van eene Koningsvrouwe" en in „Die beiden Grena- diere" was het genot niet onverdeeld, daar misten we, vooral aan het slot van het eerstgenoemde, den climax; trouwens, in dit heele nummer leek het ons, dat het zingen zwaar viel. Waar het zeevolk begint te zingen: „Wij zweren dat blonde Koningskind", tot aan het slot, dat hadden we min der gejaagd, breeder en forscher ge- wenschtj't was niet„maestoso";ook leed het geheel daar, doordat de zanger en de accompagnateur niet geheel bij elkander waren. En dan „Die beiden Grenadiere", met welk een mooie stem en heerlijke voordracht werd het eerste gedeelte ge zongen, wat genoten we bij de passage: „Das Lied ist aus", enz. en bij het ant woord van den anderen grenadier „Was schert mich Weib, was schert mich Kind Ich trage weit besseres Verlangen"; we vinden het daarom zoo jammer, dat het slot ons onbevredigd liet; dat wede stijging misten, die we hadden verwacht. Öf de heer Denijs succes heeft gehad Het beste antwoord zal hij gevonden heb ben in het applaus, dat hem tot een toegift dwong„Terugkomst", van Ver hulst. Euterpe zelf zong onder leiding van den heer Jb. Denijs Jz. een achttal liederen. Heeft Euterpe succes gehad We ge- gelooven niet anders te mogen zeggen dan neen. Alleen „Vertrouwen", van Fr. Abt, heeft ons kunnen bevredigen. Maar ver der, 't spijt ons 't te moeten zeggen, was het klankgehalte van het koor van dien aard, dat het onmogelijk bevredigen kin. Dat was jammer, want werkelijk, de voordracht van verschillende gedeelten was niet onverdienstelijk, er zat wel schakeering in, er werd wel met warmte en overtuiging gezongen, maar te veel, hinderlijk veel, hoorden we op-zichzelf- staande geluiden, en dat was in sommig® hooge passages van dien aard, dat we dan gaarne onze vingers in onze ooren hadden gestopt. Is het nu niet zoo ver te krijg®0» dat dat niet gebeurtdat de klank van een partij meer één is Bepaald, al® t geval was, dan zou de indruk anders kunnen zijn en als dan de bassen er op 1®'" ten dat het bij hen niet zoo rommelt, dat het bij sommige gedeelten niet zoo is®®0 chaos, dan blijft succes niet uit. En dan nog iets, dat ons bepaald van het hart moet, en wel dit: als men ge®0 boter viertal kan vinden om een kwart® te zingen, och, dan moest men het n'® doen. We maken hier geen aanmerking op het weifelend inzetten, enz., of op zangers ieder op zichzelf, neen, maar op passen van de geluiden bij elkaar; d1® harmonieerden niet, heelemaal niet, en z°0" iets kan men bij „Euterpe" toch weten- Waarom er zich dan aan gewaagd P Hot accompagnement van de koornu®- mers was in handen van mej. C. de ^J109' do solist werd begeleid door den he® A. Kooger, die beiden naar krachten van hun taak kweten.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2