Stiriiiriit, "RASSYAIIAVOSD J. Zanflstra, Tiiamerniaiisheclit MEID, Dienstbode, Boerenknecht, Boerenknecht Tuinknecht, Huishoudster vast Werkman, Werkman, Werkman. Bijzaak. L. BeijneveJd INGEZONDEN. advertentien. C- KOSTER. Eq wanneer ik nu weer daarop terugkom, is het om dit te herhalen die geschiedenis is gelogen van A tot Z I Predikbeurten. Jan Jacob, te l€HA»EI. Evangelisatie-locaal, te Anna Paulowna. Doopsgezinde Oemeente Z IJ PK. Barsingerliorn e a. Burgerlijke Stand. Gem, ICHAGKI. M arktberichten. A. Koning, Hartelijke Dankbetuiging. Gevraagd, Gevraagd, een flinke Terstond gevraagd, een GE VB A AG D, een bekwaam P. G., bij ,Jb. Slotfiiiüker, Terstond gevraagd, Govraagd, een Er wordt gevraagd GEVRAAGD: te WINKEL, Dinsdag 26 Februari 1901, Ingaande den 1en Mai I90I is het loon voor een Timmerman, Metselaar en Schilder in de ge meente HARINGCARSPEL bepaald op 18 cents per uur. Gevraagd, Gevraagd, Een bekwaam Uienbalen. Karwijbalen. Muddernetten. Breukbanden. WINKFL. Bijgewerkt tot zijn overlijden. Pr||s 60 cent. Verkrijgbaar bij P. TRAPMAN, Schagen. Dinsdag hield de heer Zandstra, banneling uit Transvaal, in Cé- rès een lezing over den oorlog daar en de toestanden en gewoonten. Een 100-tal be langstellenden waren opgekomen. Voor meerdere bijzonderheden zie men het ver slag van dezelfde lezing te N. Niedorp. In Cérès hebben de besta- ren van eenige kiesvereenigingen een voor- loopige bespreking gehouden over de a. s. Tweede-Kamer-verkiezing. De uit- noodiging was uitgegaan van de kies- vereeniging „Vooruitgang" uit Alkmaar en daaraan was o. m. voldaan door het bestuur der afdeeling Schagen van de Liberale Unie; verder merkten we nog op afgevaardigden van Haringcarspel en Z uid-Scharwoude. Maandagavond had ten lokale van den heer W. Roggeveen de slotvergadering plaats van de JLtoo- ineri vereeniqinq. Er waren weinigen op de begrafenis dezer veree- niging. De nalatenschap, f 15is vermaakt aan Algemeen Belang,welke ver- eeniging ook in haar werkprogram heeft opgenomen verfraaiing van onze plaats. Misschien komt in de naaste toekomst wel een eenvoudige verfraaiing van den Stationsweg aan de orde. {Niet geplaatste ingezonden stukken wor den nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur 1 Met weerzin nam ik kennis van wat men in uw laatst verschenen nummer anoniem en achter het masker van dialect verborgen, durfde te schrijven. Verbitterd door den aanval in uw cou rant van den lOen dezer, liet ik mij verleiden, en verviel in dezelfde fout. De voordeelen van dit verdekt opstellen wil ik echter niet langer. Openlijk verklaar ik door ondertee- kening dezes de schrijver te zijn van het ingezondene onder den schuil naam vanOk en Niereper lid van „Witte Kruis en laat vrij aan eiken lezer daarover te oordeelen naar believen. 'k Beloof tevens, 't hierbij voorgoed te zullen laten en teeken, met dank voor de plaatsing, Achtend, UEd, ond. dien., J. Keuken. N. Niedorp, 19/2— 1901. Mijnheer de Redacteur! Gun 't volgende s. v. p. een plaatsje. Door een ongenoemde werd onze predikant, ds. Schermerhorn, beticht van een oranjelintje aan een zijner catechi- santjes afgenomen te hebben, waarna hij dit lintje in de kachel gegooid had. Alleen ds. S. of zijn catechisantjes konden zeggen, wat er van deze beschuldiging waar was. De eerstge noemde, zoowel als de laatstgenoemden, verklaarden, dat dit praatje over het oranjelintje een verzinsel was. Nu zou men gedacht hebben, dat het hiermeê uit was. Maar neen, nogmaals werd in dit vuil gewroet en ingezonden stukken in Uw blad spreken het duidelijk uit, dat in deze zaak een meisje, van wie dit verzinsel afkomstig is, geloof waardiger geacht wordt dan ds. S. Naar aanleiding van deze onverkwik kelijke geschiedenis, hield ds. S. alhier Zondag jl. een preek over leugen en waarheid. Deze preek heeft mij versterkt in de meening, dat ds. S. gelijk had, toen hij zei: „Het geheele praatje over het oranjelintje is van A tot Z gelogen." Een man, die zich zoo kras over leugen en liegers durft uitdrukken, kan in deze treurige zaak niet gelogen hebben. Een wettelijk bewijs is in deze niet te leveren. Maar de zedelijke overtuiging heb ik, dat ds. S. in deze geschiedenis rein staat. Wie Zondagmorgen vóór kerktijd nog de mogelijkheid stelde, dat ds. S. met onwaarheid in deze zaak opgetreden was, zal na het hooren van die preek den indruk gekregen hebben, dat ds. S. fier en met opgeheven hoofd onder zijn dorpsgenooten kan verschijnen. Met dank voor de plaatsing, B. Sieswerdn. Mijnheer de Redacteur Mag ik u verzoeken eenige ruimte voor het volgende P Het geschrijf omtrent het oranjestrikje te N. Niedorp heeft den laatsten tijd nog al wat gemoederen in beweging gebracht en de lezers van dit blad zullen wel willen gelooven dat de waarheid aan den kant van Yan Eden is. Hoewel ik een vriend ben van Schermer horn, wil ik niet geheel vijandig zijn tegenover zijn tegenpartij. Maar dit wil ik zeggen le. Dat de heer Timmerman liegt door te zeggen, dat hij zijn Marietje nooit op leugens heeft betrapt. Immers, alle kinderen liegen, en wie Marietje T, kent, zal niet zeggen, dat dat kind nooit liegt 2e. Het stukje van den boer van 10 Pebr. (van wien ik niet geloof dat Dij een boer is) is m. i. geheel onzin en een weldenkend mensch zou, als hij eens nagaat welke kritiek daarin wordt uitgeoefend, twijfelen aan 's mans geest vermogens 3e. Wat het rijmpje betreft, als de dichter ervan eerst de zaak eens onder zocht had omtrent het bij donkere maan godsdienstoefening houden, dan zou hij zeker de Red. van de 8. Crt. niet hebben lastig gevallendus ook dat berust op leugen. En tenslotte de heer Van Eden. Wie Yan Eden eenigszins kent, weet zeker wel, welke lage taktiek hij er op na houdt en nu zou ik gaarne willen, dat zij, die hem niet kennen, hem leerden kennen, want dat is m. i. hoog noodig, en daartoe diene het volgendeWanneer er voor het een of ander een stemming plaats heeft, dan is de heer Yan Eden laag genoeg (schrik niet, lezer) om ieder neringdoende, als hij maar eenigszins kan, aan den dijk te zetten. Dat doet die eerlijke Van Eden. Is het niet gemeen, om, als mevr. Schermerhorn Van Eden een oogenblikje vraagt te spreken, van hem ten antwoord krijgt: Voor u ben ik niet te spreken mevroaw. Wanneer Van Eden overtuigd was geweest dat Schermerhorn wèl het oranje strikje had afgerukt, zou hij gezegd hebbengaarne. Maar Van Eden, gij wist wel, even goed als iedereen het weet, dat het leugen is,en daarom kondet ge u tegenover mevr. S. niet verdedigen. Wanneer een van de in dit stukje betrokken personen mij wenscht te spreken, ben ik daartoe gaarne bereid, in de eerste plaats voor Van Eden. Dankend voor de plaatsing, teeken ik O. Kuiper Fz, Haringhuizen, 19 Febr. 1901. M. de Red. Het zy ook my vergund, het volgende onder de aandacht van de vele lezers van uw blad te mogen brengen. Met verbazing zag ik in het no. van l.L Zondag 17 Februari tusschen (zoogenaamd) boerengeschryf ook een ingezonden stuk van den heer J. G. van Eden- Ja, mynh. de Red., met verbazing, zeg ik. Toen voor verleden jaar door middel van uw blad by herhaling werd gewezen op slecht en willekeurig omspringen met het onderwas (algemeen belang) in de Moerbeek, gem. N- Niedorp, toen dan was (de bedoelde onderwyzer) de heer J. G. van Eden daar over zeer ontstemd. Met diepe minachting en in hoogst afkeurenden zin sprak hy in die dagen over de Schager Courant. En nu maakt zoowaar de heer Van Eden ook ge bruik van het vrye woord in uw veelgelezen blad. ,'t Kan verkeeren!" En dit nog wel naar aanleiding van de onzalige ge schiedenis van het ontnomen oranjestrikje te Nieuwe Niedorp. De heer Van Eden verklaart daarin, met groote verontwaardiging kennis te hebben genomen van dien diefstal of dat inbreuk maken van andermans rechten. Ongevraagd en met byzonder veel ijver deed heer Van Eden t>y herhaling een nauwgezet onder zoek naar deze, in zyri oogen, hoogst ge wichtige zaak. Het resultaat van zyn grondig en onpaitydig onderzoek was: Ds. Scher merhorn schuldig te hebben bevonden aan diefstal en verduistering van een oranje strikje. En die snoode daad moest worden bekend gemaakt, geheel Nederland door. Tot zoover de heer Van Eden in zyn goed recht als oranjegezind en vaderlands lievend burger. Hoewel niet in zoo'n heilige verontwaar diging ontvlammende als de heer J. G. van Eden want, schrik niet, lezers en lezeres sen van de Schager Courant, ik ben anti- koningsgezind (gelukkig mag dat ook in ons vrye, vrye vaderland), neemt dat toch niet weg, dat anti-koningsgezinden ook afkeuren wat men noemt diefstal of inbreuk maken op andermans rechten. En daarom werd door my en anderen geïnformeerd, in hoe verre die kinderpraat op waarheid was gegrond. Zie volgende myne bevinding omtrent de waarheid van het bewuste oranjestrikje. „De moeder van het bedoelde meisje ver klaarde tegen my, dat haar Marietje het „niet heeft gezien, dat Dominé haar het „oranjestrikje ontrukte. Zy zat in de catechi satie voorover te lezen, toen zy meende het „te hebben gevoeld, dat Dominé, stiekem ach- „ter haar omloopende, het haar heeft ont komen. Dit alles geschiedde zonder dat een „der naast haar zittende meisjes er iets van „heeft gezien."— Ds Schermerhorn is dus met recht een ware goochelaar, en by eventueel volgende oranjefeesten kan de feestcommissie te N. Niedorp zich de kosten voor een gooche laar besparen. Doch dit zy zoo: Het kind meent het, De vader zegt het, en de heer J. G. van Eden schryft het. Het zal dus wel waar moeten zyn, en Ds Schermerhorn zal de gerechtelyke ver volging wegens diefstal en verduistering van een oranjestrikje tegemoet kunnen zien. Mynh. de Red., allicht zullen eenige lezers lezeressen van uw blad willen vragen: wat maakt men te N. Niedorp toch een beweging over een onnoozel oranjestrikje. Sta my toe, daar by voorbaat reeds op te antwoorden. Alle zaken hebben byzaken, en te N. Niedorp bestaat felle klassenhaat, die op gemeene, lage en laffe wyze wordt gestreden. Laf, omdat men door middel van ongetee- kende stukken spot niet alleen met Ds. Schermerhorn, maar ook met boeren- en boerentaal. La', omdat men tegen beter weten in Ds. Schermerhorn tracht verdacht te maken van de onnoozele afneming van een oranjestrikje. Er loopt te N. Niedorp een gerucht, dat twee der geestige (zoogenaamde) boeren- schryvers zouden zyn de heeren Dirk Kuilman en Jacob Kuilman, met den heer J. G. v. Eden als corrector. Dat heer v. Eden hier ook een muisje van heeft hooren piepen, bewees de aanhef van zyn ingez. stuk. Dit is zeker waar, makelaar Jacob Kuilman verklaarde in zyn ingezonden stukje, voor die laffe aanvallen in den duister makelaar te willen zyn. En dit is óók zeker waarWaarom zou een vrye Boer of Landman, die gebruik wil maken van het vrye woord in uw blad, ingezonden stukken niet willen en durven onderteekenen Mynh. de Red., hopen wy in uw e.v. blad alle drie boerenschryvers in hunne ware gedaante te leeren kennen al zou het alleen zyn om de heerpn Kuilman en v. Eden te zuiveren van den blaam (verdenking), die te N. Niedorp op hen rust. Onder beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw Dw., A. Olie. N. Niedorp, 19 Februari 1901. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor dit nommer nog eenige plaatsruimte verzoeken in uw blad Wat al pennen in beweging gebracht over een simpel oranjestrikje, over een verzonnen feit! Om dat aan te toonen, zal ik in 't volgende nommer uitvoerig op deze zaak terugkomen. Met dank, IV. J, C. Schermerhorn. N. Niedorp, 18 Febr. 1901. Geboren zoon van Jb. DE VRIES. Je. DE VRIES-Govers. Schagen, 19 Februari 1901. Hervormd' Gemeente 24 Febr., 'g v.m. h»lt tien, Ds. v Klnijve. Hoep, Schagen. De Godsdienstoefeningen beginnen 'g avonds om 6 uur. 24 Febr., Ds. A. F. Krnll van Alkmaar. Hervormde GeuieeDte 24 F br., voorin. h»lf tien, H. Dubbeld. Herv. Gem. St. Maarten c. a. 24 Febr., voorm. 91/, uur, Valkoog. Hervormde G-meente Haringcarspel. 24 Febr., 's m< rgens half tien, Dirkshorn. 24 Febr., voorm. half tien, Zuid-Zijpe. Hervormde Gemeente Barsingerhorn. 24 Febr. Geen Dienst. Doopgsgezinde Gemeente 24 F r., Barji''i?»rh<.r». D-. Kooiman, Ingeschreven van 1519 Februari 1901. Geboren: Jan Jacob, z. r. J. de Vries en J. Govers Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Gem. S^ijpe. Ingeschreven van 8 15 Februari 1901. Geboren Fijtje, d. r. Reindert Buisman en Bregje Tentij. Petrus Nicolaas, z. v. Pieter van Bnnren en Aaltje Pranger. Agstha Johanna, d v. Jan Strooper en Geertruida de Jongh. Gerrit, z. v. Gerrit Waag en Dieuwertje Doorn. Theodorns, z. v. Martinus Nanne en Stantje Hoogeboom. Nicolaas, z. v. Dirk Ridder en Trijntje Duinmeijer. OndertrouwdHendrik Klomp, weduwnaar van Jantje van Til, vletscbipper, 40 jr. en Piet.rtje Blom, weduwe van Teunis Schotvanger, zonder beroep, 34 jr., beiden te Zijpe. Rens Brouwer, jm., landman, 30 jr., te Zijpe en Grietje Brak, jd., zonder beroep, 28 jr., te Zijpe, onlangs te Wieringerwaard. GetrouwdGerardus Jobannes van Schaik, jm. banketbakker, 28 jr. te Haarlem en Maria Johanna Bruin, jd zonder beroep, 26 jr., te Zijpe. Overleden: Jan Bes 67 jr. echtgenoot van Aagje NottelmanLevenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Willem Duijs en Cornelis Adriana Schouten. HOORN, 16 Febr. 1901. Aangevoerd: H.L. Gerst f 4.50 a 5. Haver 3.50 a 4. Tarwe 6.25 a 7.75 GrauweErwten,, 15.a 18. Groene 13.a 15. Vale 8.50 a 15. Witte 12.a 13. Bruine Boonen,, 7.50 a 10. Witte 11.a 13. Paarden 6 25 a 6.75 Mosterdzaad a Paarden a 74 Kalveren 8.a 17. 22 Schapen 16.a* 25. 30 Varkens 10.a 18. 94 Biggen 5.a 9. Kipeieren per 100 3.25 a 3.50 1600 koppen boter, p. kop .67'a .70 ALKMAAR, 16 Febr. Aangevoerd 1 Paard f 80.a 2 Koeien en ossen „150.a 170. 8. a 16.— 10.— a 20.— 13.- a 16.— 8.a 2.— a 11.50 5.— 111 nucht. Kalveren 60 magere Schapen 59 magere Varkens 241 Biggen 4 Bokken en Geiten pond Boter, p. pond .60 a .70 Kipeieren per 25 .75 a 1. ALKMAAR, 18 Febr. 1901. Aangevoerd 16 Koeien f 170.— a 225.—, 83 Vette kalveren f 40.a 115.idem per K.G. t .75 a f .90,100 nuchtere idem f8.a f 16.52 vette Schapen f 16.a 22. 169 Vette Varkens per K.G. f .44 a .50, 47 magere idem f 14.a 16. PURMEREND, 19 Febr. Aangevoerd 235 runderen, waaronder 152 vette id., f .52 a .66 p. K., 7 stieren, vette prijs houdend matig, melk prij shouden d stug, gelde- lager prijs stug, 77 vette kalveren f .75 a 95 p. K.,matig, 512 nucht. idem f 8. a f 18.— vlug, 300 schapen en lammeren, vette hooger prijs vlug, overhouders prijs houdend stug, 256 vette varkens f .44 a .50 p. K.G., vlug, 64 magere id. f 11.— a 18.—, stug, 187 biggen f 7.— a 12.—, matig, 9 paarden. Kleine kaas f 31.middelbare f 29. aangevoerd 52 stapels. 727® K.G. boter f 1.35 a 1.45. Kipeieren f 3.50 a 4.25. Getrouwd J. KEESMAN Cz. en N. POOL Rd., die, ook namens wederzijdsche familie, dank zeggen voor de bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Schagen lg Februari 190i. Nieuweramstel, Amsteldijk. Heden overleed, na een smarte lijk lijden, onze geliefde Vader, Be huwd- en Grootvader in den ouderdom van bijna 59 aren. Een ieder, die den overledene gekend heeft, zal beseffen, dat wij in hem ver liezen een liefderijk en zorgzaam Vader. Tevens betuigen wij hierdoor onzen innigen dank aan de Buren, die den overledene in zijn lijden ten allen tijde zoo liefderijk hebben bijgestaan. Uit aller naam, J. ZU AAG. F. ZWAAG-Koning. Wieringerwaard, 18 Februari 1901. Voor de vele bewijzen van deelne ming, ondervonden bij het overlijden onzer innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevr. de Wed. W, A. HAZEU-de Koning, betuigen wij onzen hartel ij ken dank. Uit aller naam, W. A. HAZEU. Schagen, Februari 1901. Alle behoeftige weduwen in Wie ringerwaard, die bij gelegenheid van 't huwelijk van den Heer en Mevrouw Backx zulk eene ruime gift van hen mochten ontvangen betuigen bij deze haren welgemeenden dank daarvoor. Wieringerwaard, Februari 1901. met 1 Maart, een flinke bij f. Huiper, Kaasfabriek, St, Maartensvlotbrug, Zijpe. die met de wasch kan omgaan. Fr. brieven, doch liefst in persoon, adres Mej. BEEK, Vleeschhouwerij, Helder. goed kunnende melken is vereischte, bij Ps. Hoeter, Boermansweg, Anna Paulowna. te Noord-Scharwoude. een goed kunnende melken, tegen hoog loon. Fr. br. lett. 8. Hulpkantoor Dirkshorn. uitsluitend voor groen tent eelt, tegen kost en inwoning en loon naar be kwaamheid, bij D. Schuit Tuinman, Scharloo. Alkmaar. een in een klein gezin, zonder kinderen, in een Boerderij, waarvan de melk naar de fabriek gaat, om met 1 April in dienst te treden, bij J. ijzen, Anna Paulowna, bij 't Station. een goed kunnende melken; nieuwe woning; om 1 Mei in dienst te treden, door j. Spaans Ras., Dirkshorn. bij den Heer C. Hieft. Spreker: de Heer Gouvernements-Onderwijzer der Zuid-Afrikaansche Republiek, thans door de Engelschen uit de Transvaal verbannen. Onderwerp: Schetsen uit den tegenwoordigen oorlog en 't leven der Boeren, gedeeltelijk in 't Afrikaansch- Hollandsch dialect. Entree 15 cent. Aanvang 7 uur. Haringcarspel, 15 Februari 1901. Namens de Ambachtslieden. Voor zijne boerderij te Anna Paulowna vraagt J. L. T. GRO* NEMAN te Wieringerwaard, tegen Maart een vast en bekwaam (geen bedrijfboer), goed vertrouwd met het verzorgen van paarden en vee. met Mei a. s., een flink Brieven Lett. M. Hulpkantoor Dirkshorn. een gehuwde bij R. BI anke voort» Auna Paulowna. kan terstond vast werk bekomen bij p. j. Wallin, Timmerman, Anna Paulowna, Kleine Sluis. Agenten, Agentessen,en personen,die dagelijks met veel publiek omgaan en hun wekelijksche inkomsten aanmer kelijk wenschen vermeerderd te zien, wenden zich met fr. brieven, no 2656, tot het Adv.-Bureau van Zwaan Zoon, Alkmaar. De ondergeteekende maakt bekend, dat hij binnen enkele dagen zal OPE NEN een handel in Voorloopig zal het magazijn gehou den worden in Koster's Kleine Winkel te Schagen. Beleefd aanbevelend, ZAKKEN. door hemzelf verteld en overtéld door HENRI M. DEKKING. Versierd met vele portretten en documenten.

Schager Courant | 1901 | | pagina 3