Donderdag 28 Februari 1901. 45ste Jaargang No. 3605. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Provinciale Staten. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. SCHAGER Alpmeei Nieuws-, RAAIT. Aiurteitie- LiiMliL Dit blad verschijnt tweemaal per week WoeDsdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: ICH-4GKN, Laan, D 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I Ai R E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. Tor Secretarie zijq inlichtingen te bekomen betref fende een Bil veren vork. Verkiezing voor de De Burgemeester der Gemeente Schagen, hoofdplaats van het kiesdistrict, brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Woensdag, den 6den Maart a.s., aal plaats hebben de verkiezing van één lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, in het kies- distriet Schagen; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, bij hem kunnen worden ingeleverd s opgaven van Candidaten, als bedoeld in art. 51 der Kieswet en art. 8der Provinciale wet, Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zjja door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing De inlevering dezer opgaven moet geschieden per soonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend De candidaat kan daarbij tegen woordig zjjn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld Zij II ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 22 Februari 1901 tot en met den dag der verkie- zing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave als bedoeld in artikel 61 inlevert, wetende dat xjj is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eeoe geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij Diet bevoegd is tot deelneming aan de verkie zing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij art. 51, heeft onderteekend Schagen, den 22 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Vergadering van den Raad van lriarsning'6! hora, op Dinsdag j.1., 's n.m. 2 uur. Aanwezig alle leden. Na opening door den Voorzitter, den heer D. Spaans, Burg., leest de Secr., de heer P. Bronder, de notulen, die wor den goedgekeurd zonder opmerkingen. Eerstens wordt goedgevonden, om de behandeling van de belasting-kohieren als laatste punt te nemen. Ingekomen zijnEen schrijven van den beer Jb. Bood LJz. te Kolhorn, dat hij ophoudt Lid te zijn van het Armbe stuur id. van het Armbestuur met verzoek om goed te keuren overschrij vingen op eenige overschreden posten van de rekening van 1900, tot enn totaal bedrag van f 297.491/2 goedgekeurd. Hierna stellen B. en W. voor, te benoemen één commissie tot wering van schoolverzuim, voor de geheele Anoniem. ROMAN van MARIE STAHL. 29. Mijnheer von Bieberitz, een Berlijner, woonde sedert eenige weken als logé bij manneke Pieper en doorsnuffelde alle oude kasteelen en heerenhuizen in Staffenhagen en in den omtrek, om, zooals hjj beweerde, eenige oude wapens op te scharrelen voor een almanak waaraan hij bezig was. Hij behoorde tot die mannen, die een verbazend geluk bjj de vrouwen hebben. Daarbij werd hij niet weinig geholpen door zjjn aristo cratisch voorkomen en de pikante manier waarop hij met dames omging. Hij had verder een zekeren gemoedelijken toon, wan neer hjj tegen dames sprak, 't zij ze oud of jong waren, en daartegen schenen de dames heelemaal niet bestand. Hij was niet jong meerzijn haar werd hier en daar al heel aardig grjjs en zijn trekken waren allesbehalve florissant, zjjn gestalte was mager en taai,maar men kon met hem over dingen spreken waarover men dat met andere mannen niet kon. Hij toonde een groote belangstelling voor het zieleleven der dames, kortom, toonde meer medeleven dan die andere mannen, die alleen maar pleizier schenen te hebben in kaartspel en bierdrinken. Vrijheer von Kraschwitz had den raad van zjjne vriendin, mevrouw Kober, opge volgd hjj had Bieberitz dadelijk opge- gemeente, bestaande uit 9 leden. De Raad besluit hiertoe, en gaat vervolgens over tot de benoeming der leden. Uit de navolgende dubbeltallen wordt telkens de eerstgenoemde gekozen 1. J. de Groot en J. Spaans Dz.2. A. Schenk en C. Bol 3. C. Schoorl en J. v. d. Horst 4. P. Schuitemaker en K. Schoorl5. G. Holle en L. W. v. d. Meer6. A. Droog en G. Blaauboer7. G. Beers en Jb. Bood 8. W. de Boer en D. D. P. Westenberg9. W. Kooijman en K. Jonker. De heer Beers neemt de benoeming aan. Vervolgens wordt na lezing het Huis- houdeljjk Reglement voor de Commissie vastgesteld. Eene wijziging in de verordening ter regeling der Jaarwedden van de ambte naren, noudig door nieuwe regeling der veldwaohterstractementen en verhooging van de jaarwedde voor het schoonhouden der schoollokalen te Kolhorn, wordt goedgekeurd. Hierna komt aan de orde de missive van het comité voor de Tram Wieringen- Schagen, waarin het van de Gemeente vraagt eene bijdrage van f 200.— in de kosten van onderzoek en voorbereiding, welke op een totaal van f 2000.— zijn geraamd. Voorz. opent de discussie over dit punt met te zeggen, dat B, en W. dit adres hebben behandeld, doch meenden, moeilijk van advies te kunnen dienen. Zij vonden 't echter een hoog bedrag en, hoewel er voor om wat te doen, achtten zij dit afhankelijk van de richting, die genomen zal worden. De heer Kluijver kan onderschrijven wat Voorz. 't laatst beweerd hij meent, dat de gemeente geroepen is, deel te nemen, als gebleken is, dat de ge meente belang zal hebben bij de tram. Doch zoolang dit niet is gebleken, ziet Spr, er geen reden voor. Hierna ontspint zich een heel uitge breide discussie. De heeren ziju 't er allen over eens, dat, indien de tram zou loopen rechtuit van den Barsingerweg te Wieringerwaard door den Kaagpolder naar de Westfriesche Stoomtram heen, ze voor de gemeente Barsingerhorn van geenerlei belang is. Indien de tram Kol horn zou aandoen, was dit een ander geval. Daardoor zou Kolhorn uit zijne geïsoleerde positie komen Men spreekt over den prachtigen rit als de tram langs den Waardpolderweg kon loopen. Daardoor zou de tram, die toch hoofd zakelijk ten doel heeft den afvoer van producten te bevorderen, nog meer aan dit doel beantwoorden, en waarschijnlijk, daar hare voornaamste inkomsten toch zullen moeten komen van het goederen vervoer, meer levensvatbaarheid bezitten. zocht. Het was zooals hij had gedachthet was nog een oude bekende van hem, dio vroeger een zeer schitterende positie had bekleed. Zij hadden de joligste dagen samen doorgebracht. Zij waren beiden blijde elkaar eens weer te zien. Zij konden eerlijk tegenover elkaar zjjn, behoefden geen comedie te spelen en dat was voor beiden een weldaad. Zjj wa ren van hetzelfde allooi. Zij hadden het leven van een zeer vroolijken kant opgeno men en hadden de middelen gehad om dat te kunnen doen, maar nu was het met bei den misère. Eu zoodoende was het met hen zoover gekomen, dat ze niet meer kieskeurig waren in den weg en het middel om zich de voor hen onontbeerlijke genietin gen toch maar te kunnen verschaffen. ,,'tls prachtig dat ik je tref, Kraschwitz," zeide Bieberitz, toen hij zijn bezoeker een glas van manneke Pieper's goedkoopsten wjjn had voorgezet en hem op de harde sofa had doen plaats nemen. „Afgezien van je zeer aangenaam gezelschap, wat in dit god vergeten nest een ware weldaad is, kan ik een man zooals jij bent zoo magnifiek gebruiken. Tegenover jou heb ik geen praatjes te verkoopen die heele geschie denis met dien wapenalmanak is maar larie, het is mij gladweg onverschillig ofSensen- burg een blauw veld heeft met een gouden ster, of iets anders, ilk ben hier „Weet alles reeds," viel de vrijheer uit, ,ik hoop, datje tot het zoo zeer gewenschte resultaat komt." Daarbij kan een man als jij mij juist helpen. Jij kent al de dames hier natuurlijk op je duimpje, zoowat minstens dertig mijlen in het rond ik verwacht van jou de beste wenken. Wees nu eerlijk het Echter zou hieraan al veel tegemoet worden gekomen, als de tram aan Kolhorn aansloot. Eerst dan zal zij voor de gemeente Barsingerhorn belang hebben. De heeren Kluijver en Raat zouden alleen willen bijdragen indien Kolhorn in 't plan werd opgenomen. De heer Beers wil onvoorwaardelijk het bedrag verlee- nen, omdat hij meent, dat het comité, doordat de gemeente B. de bijdrage ver leent, ook met de belangen der gemeente B. zal rekening houden. Hiertegenover vreezen de andere heeren, dat dan de som nutteloos zou blijken te zijn, daar het bij hen bevreemding heeft gewekt, dat de Polder Waard en Groet heelemaal buiten de kwestie is gehouden. Na nog lange gedachtenwisseling is Voorz. van oordeel, f 150.te moeten verleenen maar op voorwaarde als door den heer Kluijver is aangegeven, nl. dat in het plan wordt opgenomen, dat Kol horn zal worden aangedaan. De heer Beers wil dan ten minste de gevraagde f 200.toestaan. Daar hij wel ziet, dat zijn idéé bovengenoemd geen steun zal vinden, zou hij wel willen voorstellen, om f200.te geven op de genoemde voorwaarde. Nadat is bepaald over 't voorstel- Beers eerst te stemmen, wordt dit aan genomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Hoekstra en Spaans. Tot leden van het stembureau worden gekozen de heeren G. Smit en J. Hoek stra tot plaatsvervangers de heeren Kluijver en Beers. Op voorstel van den Voorz. worden de belastingkohieren nu vastgesteld als volgtHoofdelijke Omslag f 4200 hon den-belasting f 195.om ze straks in comité nader te behandelen. De aanslagen moeten in 2 termijnen worden voldaan, en wel: le termijn 8 Juni; 2e termijn 12 October. Volgt rondvraag. De heer Kluijver vraagt, naar aanlei ding van den brand, welke heeft plaats gehad bij den heer Koomen, en waarbij bleek, dat alles niet was zooals 't behoorde, of er vergaderd was met Brandmeesters om tot eene betere regeling te geraken. Voorzitter antwoordt van neen, maar dat toch het plan bestaat om de zaak spoedig goed te regelen. De heer Beers heeft nogmaals eene kleine opmerking over den steiger of oplosplaats voor zaad te Kolhorn. Deze is nog in denzelfden toestand als vroeger, of nog slechter. Hij meent zich te her inneren, dat de Voorzitter van 't Dijks- bestuur na bespreking niet genegen was om 't in orde te maken, waarom hij er de aandacht op vestigt, om 't van gemeentewege te doen. Voorz. zegt, dat thans door 't Dijksbe- stuur de steiger vernieuwd zal worden, is onmogelijk, dat jjj hier zoudt hebben geleefd te midden van al dat gebroed, zon der dat je eenig idéé zoudt hebben wie de schrijfster van die brieven zou zijn. Ik doe ook hier, zooals overal eherchez la femme." „Heb je dan nog geen enkel spoor „Ik geloof, dat ik een paar maal het goede te pakken heb gehad, maar ik weet toch nog niet, wie het giftige dier is, dat al dit venijnig gebroed het leven heeft ge schonken. Er is hier een uitgebreide sor teering van oude bietstantes,oude of bejaarde tangen, met onschuldige gezichtjes en de meest vuile tongetjes, maar de misdadig ster heb ik nog niet kunnen ontdekken. Ze zijn zoo mak als duifjesals je fluit, staan ze allemaal koerend om je heen. Uit zulk een stof is de anonieme-brieven- schrjjfster niet gemaaktdat is iets beters, hoogers, een echt canaille. En, zooals ik jou ken, Kraschwitz, moet juist dat pikante wezentje een goede vriendin van jou zijn. Jij hadt altijd zoo'n goeden smaak op dat gebied je hieldt van iets pikants." „God, Bieberitz, mij ligt iets op het hart, waarmeê ik naar hier ben gekomen om het je te vertellen. Ik gevoel me werkelijk heel beroerd door dat geval." „Maar zeg, we zijn toch onder elkaar. Het blijft hier onder ons,daar sta ik je borg voor." „Je zult mijn aarzelen begrijpen, als ik je vraagzet je onderzoekingen eens in mijn huis voort." „Wat zeg je Dat verrast mij ter dege. Heb je wellicht een verliefde gouvernante, een ijverzuchtige schoonzuster, of iets der gelijks bij je in huis „Ik moet wat breedvoerig worden om je mijn verdenking duidelijk te doen zijn", ant- doch de uitvoering is door den langen winter verschoven. De beer Raat zegt nog, dat door Hoofd ingelanden van Westfriesland is besloten om ook het toegangspad te verbeteren, zoodat 't heelemaal goed in orde zal komen. Hierna sluiting. De raad gaat in comité. Vergadering van den Raad der gemeente SINT MAARTEN, op Zaterdag 23 Februari 1901, 's morgens 10 ure. Afwezig, door ongesteldheid, de heer J. Brommer. Na opening der vergadering, worden de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen, en na een kleine opheldering door den Secre taris, goedgekeurd en geteekend. 1. Voorzitter deelt mede, dat de sloot in het gemeenteland reeds is gegraven. 2. Wordt besloten de verpachting van het hooigewas aan den Westfriescheu Zeedijk te doen houden den 11 Maart 1901, by den kastelein J. Schermerhorn alhier, om contant geld,en daaraan, behalve de gewone publicatie, bij een advertentie in de Zijper Courant pu bliciteit te geven. Na eenige bespreking wordt in hetriethakken geene verandering gebracht; dit zal evenals voorheen op kosten der gemeente worden verricht. 3. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Sta ten werden benoemdvoor de stemming de heeren G. Schoorl en P. de Boer, voor de herstemming de heeren J. Dekker en J. Bruin, de overige leden tot plaatsvervangers. 4. De Secretaris leest een concept-Huis houdelijk Reglement voor van de Commissie tot wering van schoolverzuim, dat onver anderd wordt goedgekeurd en vastgesteld. 5. Voorz. zegt.datz. i. verandering dient te worden gebracht in de verordening wat den leeftijd der kinderen betreft om toegelaten te worden in de scholen. Door de leerplicht wet zullen dit jaar weinig kinderen van de school afgaan, en blijft de leeftijd, zegt Spr, op 5 jaren bepaald, dan kunnen allen in de school te Sint Maarten niet geplaatst worden en het getal te Valkoog zal vermoedelijk niet tot beneden 40 kunnen blijven, Spr. zou voor 6-jarigen leeftijd zijn, maar het gevolg zal zijn, dat dan kinderen school komen die bijna den leeftijd van 7 jaren hebben bereikt. Om daarin tegemoet te komen, kan de heer Schoorl zich bij het voorstel van B. en W. neerleggen, om die kinderen toe te laten die den 1 April den leeftijd van 5>/f jaar hebben bereikt, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. 6. Voorzitter stelt voor, het verzoekschrift van het Bestuur der Noorderstoomtram ver- eeniging in verband met zijn laatste schrijven naar aanleiding der bespreking met den heer Van Hasselt, voor kennisgeving aan te nemen. De heer Schoorl had gaarne gezien, datB. en W. als blijk hunner instemming met de tram, met een voorstel waren gekomen zooals in sommige gemeenten en bannebe- sturen is bepaald. De heer De Boer kan zich vereenigen met het voorstel van den Voorz. Spr. zou, zoolang geen ander voorstel van deTramver- eeniging komt, geen subsidie willen verleenen. De Voorz. zou meer genegenheid voor de tram bezitten, indien ze door het Ambacht kwam. De heer Schoorl ziet niet in, dat dit ver wezenlijkt zal worden. Verder zegt Spr. van plan te zjjn geweest, een voorstel in deze vergadering te doen, maar du niet alle leden tegenwoordig zfin, zal hy daarmede wachten tot een volgende bijeenkomst. woordde de vrijheer met een diepen zucht. „Je weet, hoe ver het met me is gekomen. De landbouw is beroerd tegenwoordig, de hooge eischen van mijn vrouw, een geboren gravin Plasten, en mjjn ongeluk niet voor huiskater geboren te zjjn, dat heeft mjjn ruïne ten gevolge gehad." „Ja, ja, beste Kraschwitz en daarbij wat liefhebberijtjes van jouw kant, nobele lief hebberijtjes die veel geld kostten? Niet waar Maar ik begrjjp je, kan je volko men begrijpen och och, oude vriend, wat waren dat mooie tijden vroeger!" Kraschwitz klapte met de tong. De her innering electriseerde hem. „Ja, ja, Bieberitz, wat waren dat tijden Men is maar eenmaal jong. Laten we eens klinken op de toekomst. De duivel hale ons, we zijn nog lang geen grijsaards. Het kan ons nog steeds gelukken vrouw Fortuna bij den rok te grijpen." „Maar laten we dat nu laten rusten, dat verleden en die toekomst, en ons tot het heden bepalen; je zoudt me helpen aan het goede spoor." Bieberitz schonk bij deze woorden de rest van den rooden wijn eerljjk gedeeld in de beide glazen. Het kostte den vrijheer heel wat moeite om de verdenking tegen zijn vrouw uit te spreken, want als hij eerlijk tegenover zich zelf was en niet onder den invloed had gestaan van mevrouw Kober, dan geloofde hij zelf niet wat hij nu zat te beweren. En hij bezat nog zooveel schaamtegevoel, om de oude tante Wanzlow buiten spel te laten. De toorn, die in zijn binnenste kookte tegen Dr. Balduin en Lydia, omdat zijn vrouw aan dien leeraar zooveel gunsten schonk, kon hjj alleen lucht geven in zijn wantrouwen De heer Visser gaat ook met het voorstel van den Voorz. mede, dat daarna met algemeene stemmen wordt aangenomen. 7. Hierna gaat de Raad in comité ter be spreking van het onderwijs in de nuttige handwerken en tot regeling van het Kohier Hoofdeljjken Omslag. Na heropening wordt het laatste vastgesteld op f2000.— 8. Bf] de gewone rondvraag brengt de heer Schoorl in bespreking het hek en de paaltjes der begraafplaats te Eenigenburg, die noodig een herstelling moeten ondergaan. Voorz. zal met den br.Schoorl een kijkje gaan nemen. Voorz. zegt, dat de regenbak by de school alhier lek is, waardoor dringwater binnen komt. Spr. vermoedt, dat het lek zit in de monding en vraagt, of de metselaar Grootes een onderzoek mag instellen en dan tot herstelling overgaan. Dit wordt goedgevonden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Brand metdroevegevo1gen Aan den Ringdijk onder WATERGRAAFS MEER ibfl Amsterdam) ontstond Zaterdag avond een felle brand in een huis, waarvan het benedengedeelte bewoond was door den heer Verheul (winkel in verfwaren), het eerste bovenhuis door de familie Gleybeek, het tweede door het gezin van den boot werker Van Dalen. De vrouw van Van Dalen was de deur uitgegaan om boodschappen te doen, de zorg der kinderen aan den vader overlatende. Tfldens haar afwezigheid viel de petroleum lamp van de zoldering en zette dadelijk alles in vlam. De kleeren van den man geraakten in brand en hy bekwam brand wonden aan de handen. Door den schrik bevangen niet wetende wat hy eigenïyk deed, rende hy de trap af, zonder aan de kinderen te denken en brand roepende. Buiten gekomen, werd hy dadeiyk geholpen en ondertusschen was zyn buurman Gley beek, na de zy'nen naar buiten te hebben gebracht, weder het brandende huis ingegaan, wetende dat de kinderen van Van Dalen nog boven waren. Spoedig kwam hy met een der twee kinderen op straat, doch het was onmogeiyk nog eens naar boven te gaan, want de trap haa reeds vuur gevat. Nochtans meende men, dat het andere kind van Van Dalen ook reeds door anderen zou gered zyn en vermoedeiyk by menschen in de buurt was binnengedragen. Intusschen beijverde zich de plaatselyke brandweer, weldra bijgestaan door die van Amsterdam,om den brand te bedwingen,echter nist dan nadat de bovenverdiepingen verwoest waren. Middelerwyi was bekend geworden, dat het jongste kindje vanVanDalen nergens te vinden was en begon nmn te vreezen, dat het arme kind het slachtoffer van het vernielend ele ment was geworden. Zekerheid dienaangaande kon men eerst krygen zoodra de brand wachts het verwoeste perceel zouden kunnen door zoeken. In angstige spanning werd door de menigte dit oogenblik verbeid. Eindeiyk durfde de heer Boele met zyn mannen een onder zoek instellen en spoedig daarna kwam de hoofdbrandmeester den burgemeester de droeve mededeeling doen, dat het kindje, een meisje van acht maanden ongeveer, verkoold was gevonden in den kinderwagen waarin het, toen de brand was uitgebroken, slapende was, achter by het raam. De vreeseiyke mededeeling deed de menigte onder wie de tyding van mond tot mond ging, ontstellen en de uitingen die men vernam, getuigden van diepe deernis met de ouders van het op zoo wreede wyze om gekomen kind. dat hem woorden in den mond gaf, die hij tenslotte zelf begon te gelooven. Hij vertelde aan den geheimen detective, hoe hij met Valerie gesproken had, omschreef de redenen, die hem er toe brachten zijn vrouw te verdenken, en bracht tenslotte als klinkend bewijs den anoniemen brief in 't veld, die Valerie gekregen had en waarin het Berljjnsche adres stond, dat slechts zjjn vrouw en mevrouw Kober bekend kon zijn. Bieberitz had zeer opmerkzaam toege luisterd. Daarna wilde hij bijzonderheden hooren van mevrouw Kober. „Een charmante vrouw", zeide de vrjj- heer met groote warmte. „Natuurlijk niet uit dit nest afkomstig eene echte dame. De eenige oase in deze dorpswoestjjn. Wan neer ge het wensoht, zal ik er u dadeljjk heenbrengen." „Heel best, mijn waarde. Ik zal van je vriendeljjkheid gaarne gebruik maken, en hoe eerder hoe liever." „Goed, ik zal dadelijk een briefje zen den, dat we van avond bij haar komen thee drinken. Ik kan mij dat veroorloven, want ik ben een goed vriend van haar." „Dus steeds nog de oude, mijn beste mag ik je concurrentie aandoen „Slechts tot op een zekere hoogte, mjjn waarde. Het zou je ook nergens toe dienen, want Valerie is even streng als mooi. God, kerel, wat kan ze je laten smachten. Wie in dat paradijs binnen wil, moet den hoogsten prjjs betalen." „Je maakt me bepaald heel nieuwsgie rig. En de dame heeft geld „Zeer veel zelfs. Enorm vermogen." WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1