Het vorstelijk paar -«-SjSi Tra ns vaal. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Stierenkeuringen in Noord-Holland. Latere Berichten. Anna Paulowna, De tweede uitvoering van de operette „De schoone Slaapster" heeft Zondag met veel succes plaats gehad. De zaal was stampvol. Het „Bal na" hield velen nog eenige uren daarna aaDgenaam bezig. Auna Paulowna, 5 Maart. Heden had het schoolfeest plaats, ter herinnering aan het huwelijk van de Koningin, dat in de vorige maand door den dood van onzen burgemeester was uitgesteld. Het had plaats in Veerburg, waar de heer Yan Wijk, namens het gemeente bestuur, een toepasselijk woord sprak en het feest opende. De hoofdschotel van het programma was de opvoering van de operette: „De •choone Slaapster in het bosch", die door het 400-tal kinderen met ingespannen aandacht en bewondering werd gevolgd. Was het daar buiten guur en nat, 't was binnen recht gezellig en vroolijk. De kleinen zongen en werden ruim schoots op lekkernij en „kwast" onthaald. Aan het einde sprak de heer Van Wijk achtereenvolgens een woord tot de kinderen en tot allen, die de bereid willige hand hadden verleend, om het feest te doen slagen, dat opgeluisterd werd door de muziek van „onze kleine kapel." Tenslotte dankte de heer Van Gorkom het gemeentebestuur voor het kinder feest, waarna elk huiswaarts toog, de verderafwonenden allen per rijtuig door de welwillende zorg der ingezetenen. In de vergadering van het departement W'ieringer- waard der M. t. N. v. 't A. op Donderdag 7 Maart a. s. zal als spreker optreden de heer K. A. Kaan, terwijl de vaste bijdrage wordt gegeven door den heer J. Schenk Dz. Op Donderdag 14 Maart geeft de zangvereeniging Apollo te W ieringerwaard een uitvoe ring. Pachtcom missiën. De minister van binnenl. zaken heeft opnieuw voorgesteld, thans bij afzonder lijke suppletoire begrooting, om f 4000 beschikbaar te stellen voor subsidies aan pachtcommissiën. De kindermoord te TIL BURG! Door de rechtbank te Breda is de schilder Mutsaers, beschuldigd van moord enz. op het 12-jarige dochtertje van den heer Kessels te Tilburg, verwezen naar de openbare terechtzitting en is aan den beschuldigde ambtshalve toegevoegd als verdediger de heer mr. Wijnen, advo caat en procureur te Breda. In het dorp PEIZE wonen vier broeders, die allen dit jaar voor de nationale militie moeten loten. De vader is gezegend met niet minder dan vier paar tweelingen. Te LOOSDUINEN is een licht- gele mol gevaDgen. Door de Provinciale Commissie tot be vordering van de Veefokkerij in Noord- Holland zullen evenals vorige jaren voor de toekenning van onderhoudsbijdragen aan Fokstieren, keuringen gehouden wor den. De voorkeuringen op een 24-tal plaatsen, 1,2, 3 en 4 April. Decentrale keuringen10 April voor 't gedeelte bezuiden het Noordzeekanaal, te Amster dam 12 April voor 't noordelijk gedeel te te Alkmaar. Beschikbaar gesteld worden: 16 pre- miën van f 125.voor 16 twee-jarige of oudere stieren en 16 premiën van f 75.voor 16 één-jarige stieren. Voor de 3 beste stieren, afkomstig van koeien, ingeschreven in een der registers van Eokvereenigingen, zijn drie premiën, van f 50.ieder, beschik baar. Aan de toekenning der premiën zijn de volgende voorwaarden verbonden le. de slieren moeten in één der stam boeken ingeschreven zijn, of op den dag der keuring ter inschrijving aangeboden worden 2e. de stieren moeten bij inspuiting met tuberculine niet in die mate reagee- ren, dat zij verdacht worden te lijden aan tuberculose. (De stieren, welke ver leden jaar zijn goedgekeurd, worden hier van vrijgesteld) 3e. tegen een maximum dekgeld van gulden per koe moeten de stieren in dt> -jfovjDcie N.-Holland beschikbaar b.ijven tok en deelnemen aan de keu- ringon, welke gJi0uden worden in April 1902. Stieren van wee jaar en ouder op het tijdstip der kenéjig mogen in Augustus verkocht worden, iaaar dan wordt de premie verminderd en gwteld op vijf-en-zeventig gulden; 4e. deklijsten worden den eigenaars tud geprimeerde stieren gratis verstrekt deze moeten bijgehouden en vóór Maart 1902 bij den secretaris (R. Visser Lz. te Berkhout) ingeleverd worden 5e. de commissie behoudt zich het recht voor, om, indien noodig, geprimeer de stieren te verplaatsendit zal geschie den indien in eenig deel der provincie te weinig goede stieren zijn. De Provinciale Commissie tot bevordering der Veefokkerij in Noord-Holland, Jhr. Mr. p. vaw Foreest, Voorz. Op den laten Maart is te; W itiliel een hoogst zeldzaam feest gevierd. Door Pieter Doves is de dag herdacht,dat hij gedurende 5U jaren onafge-1 broken werkzaam is geweest op de Bouw hoeve Zee-oogst. Door de Afd. Waard en Groet der H. M. v. L. werd besloten, den jubilaris een diploma uit te reiken en het Hoofdbestuur,overtuigd,dat zoo'n dag zeld zaam voorkomt, zond bericht aan den Secretaris,dat in zijne vergadering besloten was, nog f 25 als gratificatie bij het Diploma te voegen. Aangezien den lsten Maart de uitreiking niet kon plaats hebben, werd dit Maandag 4 Maart te Nieuwe Niedorp, waar de vergadering der vorengenoemde afd. gehouden werd, gedaan. De Voorzitter sprak den jubilaris har telijk toe, waarop deze zijn dank uitsprak voor de onderscheiding, hem ten deel ge vallen. Jammer, dat de vergadering zoo slecht bezocht was, wat voor zulk een teest anders had moeten zijn. Vrijzinnige De K i e s v e r- eenigingen „Arnhem" te Arnhem en „Eendracht maakt Macht" te Middelburg verzonden heden oene oproeping aan alle vrijzinnig-democratische vereenigingen en personen in ons Vaderland, tot het bij wonen eener vergadering te UTRECHT op 17 Maart e. k., des voormiddags te 11 uur, in het Gebouw voor Kunstenen Wetenschappen aldaar. Deze oproeping, onderteekend door meer dan 150 persouen in den lande uit alle provinciën en uit alle groepen der samenleving, wordt geacht ook ge richt te zijn tot de velen, die, instem mende met de beginselen in de eerst daags te zenden beginselverklaring neer gelegd, haar niet mochten ontvangen. Daar het toch onmogelijk was alle bij geen politieke partij tot dusverre aange sloten vereenigingen te kenDen, zullen zij, die aan die vergadering wenschen deel te nemen, het best doen alsnog een oproeping aan te vragen aan den voor- loopigen Secretaris O. A. Zelvelder te Heerenveen, aan wien ook opgave van eventuëel te benoemen afgevaardigden aan hetzelfde adres vóór 17 Maart te zenden. f resident Kruger. Men meldt uit UTRECHT. Het nationaal comité voor Transvaal uit België is Maandagmorgen ontvangen door President Kruger en de heeren Wolmarans en Boeschoten, tot overhandi ging der adressen van sympathie, waar onder een van 27 000 Belgen. De voor zitter, de heer F. Reyhardt, hield een korte, geestdriftvolle rede tot den Presi dent, en gaf vervolgens uitlegging van het buitenblad van het album, voorstel lende de Ned. Moeder, beschermende haar kinderen Transvaal, Vrijstaat, België en Nederland. De President antwoordde met een betuiging van dank aan het Belgische volk, voor de sympathie zooals die ge toond is in vergaderingen, zelfs in de Kamer der volksvertegenwoordigers. De President zeide, dat het duidelijk was, dat dit niet werk der lippen was, maar taal aan het hart ontweid. Zeer gaarne aanvaardde hij het hulde blijk, ook namens President Steyn, als een bewijs der deelneming in het lot en in den strijd der beide Republieken. „Allen, die in God gelooven, snellen als het ware toe, om het recht der wet te verdedigen en dit is mij zeide de President een teeken dat God, die 't recht en de gerechtigheid liefheeft, met ons is. Ziet zijn mirakelen daar nog gebeuren. Dat handjevol, dat altijd nog den strijd tegen zooveel duizenden en dui zenden kan volhouden, alhoewel zij niet voorzien zijn van het noodige en de havens afgesloten zijn. Het recht dit blijft mijn uitzicht en ik hoop, dat het zal zegevieren. Dank ook namens President Steyn." Ook de heer Wolma rans hield een korte toespraak, waarna het comité op treffende wijze afscheid van Kruger nam. H andelscorrespondentie. Een bijzonder aardige proeve van Ne- derlandschen handelsstijl las men dezer da gen in een Duitsche correspondentie. De ze was blijkbaar uit een woordenboek in- eengeflanst, want het slot luidde „Wij flikflooien ons met U orders vereerd te worden." Te KAMPEN z ij n twee vrouwen, wier kleederen in brand ge raakten, aan de bekomen brandwonden overleden. Eerst de vrouw van den die naar van politie D. Dekker, door het vallen over een heete stoof en Vrijdag avond de reeds bejaarde mej. Kollmer, wier kleederen vuur hebben gevat door een ongeluk met een lamp en die Zondagnacht aan de gevolgen is over leden. R, Visser Lz., Secretaris. Nlt de feesten te AMSTER DAM keert U- M. de Koningin met den Prins der Nederlanden naar Het Loo terug, om daar tov April te ver toeven dan gaat het Vorsten,^ Echtpaar naar Sehwerin, vanwaar II. M. en Z. 12 April op Het Loo worden terugver wacht. Eerst in het laatst van Judi of begin Juli zal, wanneer aan de voorloopig ge maakte plannen gevolg ban worden gegeven, het Koninklijk Paar eenigen tijd naar het 'buitenland trekken. voor ver- to Amüterdani. 't Was doodjammer, dat het j.1. Dinsdag zoo zonder ophouden heeft geregend, Amsterdam had haar feestkkleed aange trokken en waarlijk, dit galapak mocht worden gezien. Zoo mooi als met de Kroningsfeesten was het wel niet, maar zeer zeker toch volop waard, dat men er een reisje van uit ons Noorden naar Amsterdam voor maakte. Precies op het opgegeven uur, te 11 30, stoomde de trein met het hooge Paar het station binnen, de kanonschoten dreunden, het Wilhelmus weerklonk, het was een plechtig oogenbük. Hare Majesteit droeg een crème zijden toilet met bruin bont afgezet en een witten hoed Haar gemaal de uniform van Schout-bij-Nacht. De burgemeester van Amsterdam sprak het jonge paar toe. Hare Majes teit en de Prins-gemaal bedankten den burgemeester voor de vriendelijke woorden. Daarna ontvangst in de wachtsalon. Dat vertrek was prachtig versierd met zachtgroene tapijten en heliotroo|;-kleurige, en een overvloed van orchideeën en witte seringen. Na verloop van een kwartier was de stoet opgesteld en stegen de Koningin en de Prins in het, ondanks het barre weer, open rijtuig. Langzaam gaat het vooruit en nu begint de groote jubeltocht. 't Was een machtig gejuich overal waar de stoet langs kwam, voor elk raampje, in elke deur, overal lichamen en hoofden van kijkers, geen plaatsje onbezet, en al die menschen zwaaiden met hoed of zakdoek, luid hoera roepend. De stoet straat voor straat volgen is onnoodig, overal hetzelfde publiek, even enthousiast, 't was één groote betooging. De Dam in zijn magnifiek feestkleed was het groote aantrekkingspuist van duizenden en duizenden. Daar stonden de menschen al reeds van vroeg in den ochtend af, weer en wind trotseerend. 't Was ongeveer half een, toen het signaal gegeven werd dat de stoet naderde. De stoet reed rond het monument. Eerst een afdeeling huzaren, dan de eere- wacht te paard, de hoogwaardigheids bekleders in hunne rijtuigen en dan de koets waarin het vorstelijk paar. Toen werd een gejuich aangeheven als nog niet gehoord. De prins inspecteerde de eerewacht, daarna mocht het publiek langzaam na derbij komen. De groote massa kwam in beweging, als een zee bewoog een oppervlakte van duizenden hoofden zich vooruit. Daar werden de bordjes met „halt" er op in de hoogte gehouden en alles stond. De Koningin en de Prins verschenen op het balcon en toen juichten duizenden monden, en met duizenden zakdoeken en duizenden hoeden werd gewuifd. De muziek speelde het Wilhelmus, Am sterdam had haar Koningin en den Prins gemaal begroet. Te ongeveer half elf was de Koningin- Moeder gearriveerd aan het Centraal station mèt haar Johan Albert van Mecklenburg-Schwerin. Deze ontvangst was eveneens hartelijk, ofschoon er niet zooveel menschen aanwezig waren. De attractie was de intocht van het jonge paar. Door het ellendige weer werd de algemeene illuminatie afgelast en bepaald op Donderdagavond, De cour ten hove was zeer druk bezocht door tal van leden van de Pro vinciale Staten, een groot aantal leden van den gemeenteraad, een deputatie uit de Kamer van Koophandel, bijna al de hoogleeraren van de gemeentelijke uni versiteit, een deputatie van de Vrije Universiteit, deputaties van alle kerkge nootschappen, vele leden der rechterlijke macht en der balie en deputaties van zoo goed als alle vereenigingen. Eerst moest gewacht worden in een afgeschoten gedeelte van de Van Speyk- zaal, waaj: door een kamerheer achter eenvolgens de namen dergenen, die hun opwachting kwamen maken, met luider stemme werden voorgelezen, waarna dezen naar voren traden. Wanneer de naam was afgelezen werd men door een reeks van gangen gebracht naar de audiëntie-zaal, waar H. M de Prins-Gemaal en eenige Hofdames op een estrade hadden plaats genomen. Men ging dan op eenigen afstand van deze estrade staan, maakte een buiging, waarna men naar links de zaal verliet. Maandag hebben te Haarlem 2000 personen zich van plaatskaarten voorzien naar Amsterdam, en Dinsdag tot half drie werden nog 5000 biljetten afgegeven. Laaghartige daad. Te OOSTZAAN werd bij een veehou der onlangs plotseling al het op stal staand vee ziek. Na eenige dagen stierf een der koeien en moesten andere dieren worden afgemaakt, na een verschrikkelijk lijden uitgestaan te hebben.De door den hr. Si'ha n ontboden Rjjksveearts, de heer jV Zaandam, constateerde na ,<f:n L. 00r middel van -"t kon drinkwater Alleen door boos op. "Tet persoon in den nacht van 26 op 27 Janu- arie op het erf van bedoelden veehouder geweest is. In het in den koeatal aanwe zige vat zou het loodwit geworpen zijn. De zaak is, naar de „Zaanl. Ct meldt, bij de justitie aanhangig gemaakt. De uitslag verkoop te lieer-11 tigowaard, op 5 Maart 1901, is Willem Groot te Veenhuizen kooper voor f 3887.—, van de woning met 7 akkers bouwland, samen groot pl.m. 2 II.A., 75 A., 73 cA.; P. Beers, aldaar, voor f 480.—, kooper van 1 akker bouwland, groot pl.m. 28 A., 57 cA. Alles gelegen te Veenhuizen, gem. Heer- Hugowaard. Bij de heden, Woensdag, gehouden stemming voor twee Hoofd ingelanden voor de ij peen 11 a ze- polder, zijn herkozen de heeren D. Brommer en II. Jimmink, ieder met 20 stemmen. Cradock, 4 Maart. De Boeren hebben Pearston bezet, een stadje oügeveer 40 mijlen ten Zuidwesten van Cradock. Londen, 4 Maait. Een officiëel telegram van heden uit Pretoria meldt De Wet bewoog zich in de richting van Philippolis, maar de weg werd hem versperd door onze troepen en hij rukt nu op Fauresmith aan. Babington heeft bij Landfontein een Krupp-kanon en een pompom opgegraven. Bij de Zeekoerivier zijn 33 Boeren gevangen genomen en 50 paarden buit gemaakt. Generaal Dartnell heeft een Hotchkiss- kanon buitgemaakt bij Piet Retief, waar meer dan 50 Boeren met hun commandant zich overgaven. Schagen, 6 Maart 1901. Verkiezing- Provinciale Staten. Heden ten 4 ure waren ten Raad- huize alhier ingeleverd vijf candidaat- lijsten voor een lid der Provinciale Staten, vacature Th J. Waller voor den heer K Breebaart Jz., van Winkel, één voor den heer L. C. Kolff van Wieringen, zoodat Dinsdag 19 Maart ais, over deze beide heeren zal moeten worden gestemd. Voor de betrekking van Gemeente-ontvanger alhier, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Aan den heer Jh'. Mr. D. van Foreest, vroeger alhier, nu te Alkmaar, is bij Kon. besluit een pensioen ver leend van f 1462. Den Joelen Paaschdag zal in het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier worden opgevoerd „Ghetto" door het Hollandsch tooneelgezelschap „Het vrije Tooneel" van den heer Delmonte. Als de opvoering van dit zoo beroemde stuk van Heijormaus goed is, waar we niet aan twijfelen, dan zal het een echt mooie avond kunnen worden. K ij ks landbouw win ter- school. Het eindexamen aan bovengenoemde school alhier zal den 28en plaats hebben, het overgangsexamen den 30en, als wanneer ook de wintercurcus is ge ëindigd. Een Verd i-m o p. De maëstro bezocht vele jaren geleden eens een familie te Parma, waarmeê hij op vriendschappelijken voet verkeer de. Op zekeren dag verzocht men hem zijn oordeel te zeggen over het klavier- spel der 16-jarige dochter des huizes, Filomena. Verdi zuchtte, maar wilde zich niet aan het corvée onttrekken. Toen de pianiste met haar voordracht gereed was, vroeg haar moeder in gespannen verwachtingHoe vindt u het? Wel, signora, antwoordde Verdi, men kan wel zien dat uw dochter een godsdienstige opvoeding heeft gehad. Een godsdienstige opvoeding P Hoe zoo was de verbaasde vraag. Wel, zij speelt volkomen volgens bij belsch voor schrift 1 Onmogelijk Toch wel, toeh wel, want zooals de bijbel voorschrijft haar rechterhand weet niet wat haar lin kerhand doet. f 24.000 voor een hond geen kleinigheid. Een bod van 2000 pd. st. is dozor dagen voor een der beste Engel- sche hazenwinden, genaamd Farnidor Ferry, door de eigenaars, de heeren Fawcett, afgewezen. Na zestien jaren. In 1885 werd te Dornach in Elzas een man levenloos gevonden, blijkbaar een gewelddadigen dood gestorven. Het gelukte niet den dader te ontdekken. Dezer dagen heeft deze, een venter, op zijn sterfbed bekend den schuldige te zijn. Bij een nachtelijke vechtpartij had hij zonder het te willen zijn tegenstander een doodenden slag toegebracht. In zijn angst vluchtte hij toen naar Parijs, waar hij in een katoendrukkerij werk vond,maar reeds den dorden dag door een ongeluk een hand verloor. Sedert beeft hii ge bukt onder-- geleid. 1 s wroeging, een ellendig leven M inisters. Hoe arm Spanje ook in menig opzicht zij, in één ding is het orerrijk, nl. aan oud ministers. Van 1834 tot 1886, dus 5<j jaren, zijn er 78 miuisteries geweest en 923 ministers. Geen kabinet leefde langer dan 3 jaarde gemiddelde duur van het bowind der 85 minister-presidenten was slechts 7 maanden. In het ééne jaar 1843 hadden de Spanjaarden het voor- recht zes ministeries op elkaar te zien volgen. In 1873 werd dit herhaald 1874 bracht het tot vijf, en in vijf vorige jaren heeft men er telkens vier gehad Onlangs wist de tegenwoordige minister van oorlog, generaal Azcarraga in de Cortos mee te deelen, dat Spanje in de 19e eeuw 133 ministers van oorlog heeft bezeten. Een boos teeken door het gehalte van het Jeger Door katten verslonden Een tragisch en 2eer vreeselijk gevaj heeft zich te Berlijn voorgedaan. Daar woonde, op een zolderkamertje, een ou de vrouw, een weduwe, die een schamel bestaan had als tuinierster in een park waar ze de paden moest harken. Ze was' menschenschuw, ging met niemand om en bemoeide zich alleen met haar katten. Zij had er vier, die ze, in weerwil van haar mager inkomen, trouw verzorgde. Sedert veertien dagen hoorde of zag men niets van de vrouw en de buren zouden er niet op hebben gelet, wanneer niet een klein meisje, dat wel eens met de katten speelde, er over gesproken had. Men brak de deur open. En daar zat, op een stoel, half ovor de tafel geleund, het lijk van de oude vrouw, gedeeltelijk door de katten opgegeten. In het Poolsche dorp Grocholetz heeft een gegoede landbouwer 88 jaar oud, bruiloft gehouden met een jong en blozend boerinnetje van 18. Met grooten praal werd het huwelijk gevierd. Onder de 200 genoodigden waren aan wezig 11 zonen uit vóórhuwelijken van den gelukkigen bruidegom, van wie de oudste 60, de jongste 41 zomers telde; 63 kleinkinderen, 39 achterklein-, 21 achter-achterkleinkinderen en dan nog 4 kleuters van een 5de generatie. Jammer genoeg hebben de wittebroods weken voor het jonge paar maar kort geduurd. Twee dagen na de bruiloft is de echtgenoot tot onoverkomelijk verdriet van zijn weduwe overleden. Een blad uit Reval in Estland behelst de volgende bizondorhe den over een eigenaardig soort van gods dienstwaanzin, die zich bij het landvolk in die streken vertoont. Eiken avond komen de geloovigen ten huize van een voorganger bijeen. Terwijl deze gebeden prevelt, wentelen de hoor ders zich in het stof en huilen en snik ken onophoudelijk op hartbrekende wijze. Zij leveren een jammerlijk schouwspel op. Bij de meesten, de vrouwen vooral, zijn de oogen door het vele huilen en het liggen in stof en vuil vuurrood ontstoken. Sommigen zijn al stekeblind. Door bo venmatige overspanning van de zenuwen zijn vele boerinnen suf of idioot geworden werken doen zij niet meer, alleen maar bidden en weenen. Deze sectarische be weging, die een geheele bevolking dreigt te demoraliseeren, moet voortdurend toe nemen. Melk en kindersterfte. De groote beteekenis van het gebruik van goede en zuivere melk, vooral voor kinderen, is een bekende zaak. Een onderzoek, dat te Hamburg is ingesteld, heeft dit opnieuw bewezen. In het vorig jaar zijn 3794 monsters onderzocht, die van een aantal melkverkoopers afkomstig waren. Daarvan bleken 12 pCt. onvol doende te zijn en hieronder een vierde deel wegens bijmenging van water. Niet minder dan de helft der gebruikte emmers enz. bleek onvoldoende van reinheid eu in 33 pCt. waren de kleurstoffen der emmers enz. schadelijk voor de gezond heid. Geen wonder dat de kindersterfte te Hamburg groot is. Een lid der genees kundige commissie van toezicht heeft hieromtrent gegevens verzameld. Daaruit blijkt, dat in 1898 van 21399 levend geboren kinderen 4033, dus 19 pCt., binnen het jaar waren gestorven en wel 1734 ol 8Y2 pCt. aan spijsverterings- ziekten. Verder kwam aan het licht, dat in de buurten waar het gemiddeld inko men bijna 3000 mark bedroeg, slechts 2 zuigelingen op 1000 inwoners waren overledenen die met 2150 M. inkomen 2 5, met 650 mark inkomen 3.6, met 350 mark inkomen 9.4, met 300 mark 0 tot 11 per 1000 inwoners. Bij de mia* vermogenden dus, gelijk te verwachten was, de grootste sterfte. Het blijkt das dringend noodig dat te Hamburg d« melkverzorging verbeterd wordt. Twee twintigjarige D' woners van Montagny hadden de „o9'' digheid", om een kind van vijf jaar ster* ken drank toe te dienen. Zij wilden het kind totaal dronken maken, en gaven het daartoe een *'8 groote dosis alcohol. Hun doel word be reikt. Het noodlottig eind van het dom® spelletje wsb dat het kind onder hef5 pijn bezweek. In den plantentuin. Professor Hier, dames, ziet g!) tabaksplant. Hó, hoe interessant, mijnheer de p' fessor 1 En hoe lang duurt het nu( de sigaren rijp zijn f

Schager Courant | 1901 | | pagina 2