itint i MPS-AUJUST. Transvaal. Marktberichten. Burgerlijke Stand, «tem. BCHAttKN. GEMENGD NIEUWS. PLAATSELIJK NIEUWS. smskkelaars die daar msst twee koeien te d rop stonden, in hechtenis waren geno men. Slaapziekte! Te OUD-BEIERLAND doet zich een geval van nona voor. De heer J. N. is den j Torigen Woensdagochtend in siaap geval- len en slaapt sinds dien tijd door. Onder het opschrift „Die t- stal en sociaal-democratie" namen we in ons vorig nummer een bericht op aan gaande het ontslag als voorzitter van de Af 1. Leeuwarden der S. D. A. P. van een zekeren Bunje, en dat wel naar aan leiding van het bekendmaken door dien B. van een diefstal. De heer G. W. Melchors schrijft daar over het volgende in de Bildtsohe Cou rant Geachte Redacteur Ik moet toch even verzet aanteekenen tegen de wijze, waarop in uw blad de houding der Leeuwarder afd. der S. I). A P. in de zaak De Bur.je verkeerd voorgesteld en daardoor bespottelijk ge in rakt wordt. Ziehier de juiste toedracht der za-tk. Op geen enkele wijze wil de afd. diefstal goed praten, vooral niet den dietstal van jenever etc., door De Bunje aan 't licht gebracht. Maar 't maakt voor ons toch eenig verschil uit, hoe iemand die zaken aan 't licht brengt. De tmening der commissie van onder zo k, waarvan ook de afd. der Yer, van sp'»or- en tramweg-pers. een viertal leden aanwees, was, dat De Buoje hand- langersdien8ten aan de klasse-justitio be wezen heeft. De Bunje heeft dit zelf erkend en betreurd. De afd. sprak daarna met algemeene stemmen uit dat De Bunje daardoor onwaardig was om als voorzitter te fungeeren Een door mij bestreden voorstel om hem voor 5 jaar de verkiesbaarheid voor eene bestuursfunctie te ontnemen, werd daarna met 47 tegen 20 stemmen aan genomen U begrijpt nu ook, waarom De B. niet als voorzitter onzer coöperatie kon ge handhaafd blijven. Mij dunkt, uwe opmerking Daarmee wil de afdeeling toch niet zeggen, dat zij iemand, die zich verzet tegen diefstal, niet geschikt acht voor bestuurslid eener coöperatie was beneden uwe waardigheid. Ik acht het althans niet noodig er eenige woor den aan vuil te maken. Met mjjn dank voor de plaatsing, Uw Dn G. W. MELCHERS. Men schrijft uit HAARLEM: Een onzer meest bekende bloemisten, de heer D., is hot slachtoffer geworden van den eisch, dien Amerika schijnt te steden aan personen die uit een met pest besmette haven daar aan land willen komen. Hij heeft zich vóór te debar- queeren te New-York aan boord laten in enten en was reeds den volgenden dag niet lekker. De onpasselijkheid nam toe, rijn arm begon te zwellen en zijn toe stand werd van dien aard, dat hij be sloot zoo spoedig mogelijk de terugreis te aanvaarden. Hij is doodziek thuisgekomen en bloedvergiftiging werd door de deskundi gen geconstateerd. Niettegenstaande de toestand nog altijd zeer ernstig is, schijnt toch bet gevaar geweken, maar de er gedachten geworden. Zij had gemerkt, dat met Dr. Balduin niet viel te gekscheren. 't Was een straf voor mevrouw Valerie, dat ze m< est toegeven. Zij had de macht over haar eigen kind verloren. En het rijk gezegende, bloeiende geluk der menschen, die ze eens ongelukkig had willen maken en die ze nu doodelijk haatte, bleef haar een doorn in het oog. Het bitterste had haar man daarónder te lijden. Hij zonk steeds dieper en dieper in zijn knechtschap en was tenslotte slechts een onderdanige slaaf. Eens had Lydia ze ontmflet en het was haar onmogelijk, dat ooit meer te vergeten. Zij zelve zat vroolijk pratend met haar man en vrienden te luisteren naar de muziek in de Kurkapel. Daar trad Valerie ook binnen. Zij ru'schte door de zaal met de houding eener koningin, door eenige heeren gevolgd, die allen het kenmerk droegen van aristocratische parvenu's. Achteraan, met mantel, parasol en eoncertprogramma voor zijn vrouw beladen, volgde Aribert, als een bediendeeen treurige ruïne van vroeger. Lydia kwamen de tranen in de oogen en zij vermeed het, door hem gezien te worden. Bieberitz was voor Valerie lang »en lastig kluister geweest. Steeds zette hij zijn afper singen voort. Zij had hem eenmaal naar Ame rika ge-rtuurd, maar hij kwam terug. Zij gaf hem een betrekking,hielp hem aan werk,maar hij kom niet meer werken tenslotte gaf ze hem een jaargeld en eindelijk werd ze van hem verlostde dood was ook hier de hulp. Op Liebenberg bloeide een jong, krachtig geslacht op. Ottfried trad hoe langer hoe meer in de voetstappen van zijn leermeester en stiefvader. Hij werd een man, wiens willen en kunnen niet bij kleine, nietige zaken zich bepaalden, zijn werkkracht ging hooger. Elk jaar kwam de familie op Liebenberg bijeen, Lydia met haar man, Margot met hare familie, evenzoo Tilly, die getrouwd was met een professor, nadat zij zelve met succes haar studiën had voltooid. DaD weerklonken huis en hof, tuin en veld van een frisch, opgewekt leven, maar het middelpunt en het hoofd van dezen gezegenden familiekring was en bleef hij, dre eens een vreemdeling en indringer was gSWMSb EINDE. vroeger als een reus uitziende man is een geraamte gelijk geworden. Zaterdagavond ontstond er brand in het schuurtje, dat behoorde bij de onlangs verbrande plaats van den heer J. Wit, toen bewoond door den heer H. Kroon en staande ia den Belk- merweg,nabij!§t. Maartensbrug. Ongeveer 150 H.L. kalk van den heer Stoel van Alkmaar en 3 kisten met timmergereedschap werden een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak van den brand heeft men niet de minste aanwijzing. Hooger beroep van ver- plichte hengstonkeuriug in N.-Holland. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn, om de hengsten die in N.- Holland zijn afgekeurd, te herkeuren, zoo de eigenaar van een afgekeurden hengst dit verlangt, benoemd de heerendr. D. A. de Jong, Rijksveearts te Leiden J. H. van Oijen, Rijksveearts te Haarlem H. E. Bultman Hzn., te Haarlemmermeer. In het kiesdistrict SI T- T A R D rnoet wederom eene tusschen- tijdscho verkiezing voor de Prov. Staten plaats hebben, en ook nu weder beveelt zich da welbekende grappenmaker Aug Kamps, bijgenaamd „der alte August" bij de kiezers aan. Hij doet dit in het volgende schrijven Edele heeren kiezers in het district Sittard Aangezien generaal Prensch de wapens meende op te nemen voor zijn onver- getelijken vriend, zag hij zich toch genood zaakt terug te trekken voor Uwen vluggen Commandant „Alte", die uog met een heele strijdmacht in het veld en achter do kopjes zit. Luitenant Beckers is nog steeds buiten gevecht. Valgens geruchten zou Lord Pyls zich weder in het strijd perk wagen, daarom bon ik verplicht U weder allen op commando te roepen, want het vroegere bombardement van het „Schlosz Alte" had weinig uitwerking, waardoor ik UEd. mededeel dat ik mij weder Caudidaat stel voor de Provinciale Staten, hopende door U allen tot medebevel- hebbcr van ons District te worden gekozen. Wie zou beter voor Uwe goede belangen durven spreken, dan ik als oud-Commandant voor de ware Boeren- zaak, recht door zee en vol moed als oud-strijder uit de vorige eeuw, voor Boeren en Burgers. Van overgave of overeenkomst, of om er hot bijltje bij neer te leggen, geen sprake. Du3 opnieuw op ten strijde voor Uwen Oud-Comnian- dant „dor Alte August". De veldcornets in don omtrek zijn er van in kennis gesteld om op het eerste signaal den 15 April op te trekken ter stembus. Lange cartetsen en ammunitie genoeg ten raadhuize. Van Engelsche zijde zwak nieuws. Hoogachtend, AUG. KAMP3-„Alte". oud-Commandant, Villa Oom-Paul Limbricht Een spoorwegongeluk, dat, zegt het Hdbld., misschien wel het ernstigste is, dat ooit in ons land heeft plaats gehad, ook al heeft het gelukkig geen enkel menschenleven gekost en al is geen enkele waggon of locomotief be schadigd, heeft Dinsdag te AMSTERDAM plaats gehad. Immers het spoorwegver keer in de richting van Hilversum is, zooal niet gestremd, dan toch danig gede moraliseerd en het is mogelijk dat het weken duurt voor het weder tot den normalen toestand zal zijn teruggebracht. Wat toch is gebeurd. Omstreeks half- twaaif zou, de stoomboot „Mercurius", kapitein O. Lieflijn, van de Kon. Stoom bootmaatschappij, vastmeeven voor de spoorwegbrug aan de Oosterdoksluis. De boot kwam van het IJ en zou door de brug het Oosterdok moeten bereiken. Een tros «as om do groote meerpalen geworpen en de boot zou daaraan gaan liggen. Of nu het bevel van de brug van het schip naar de machine-kamer gegeven van „achteruit" verkeerd begre pen is en men in stede daarvan „vooruit" is gegaan, dan wel, of het schip te veel gang had, is iets wat wij niet met zeker heid kunnen zeggen, doch dit staat vast, dat de „Mercurius" mot kracht tegen de gesloten brug voer. De schok was zóó geweldig, dat de menschen, die zich op de De Ruyterkade bevonden, bij de loodsen van de West- Indische Mail, zich afvroegen, wat er wel gebeurd kon zijn. De boot voer na de aanvaring der brug achteruit en meerde vast aan de duc d'alven zij had oogen- schijolijk niets geleden doch het bleek den brugwachters dadelijk, dat de brug danig geleden had. Zij was aan een kant vastgeraakt tusschen de hardsteenen landhoofden en niet minder dan 74 c M. verzet. Wat dit zeggen wil konden wij zien, toen wij op de brug stonden en zagen dat de brug van den kant van do Handelskade geheel verbogen was Het brugpersoneel zette dadelijk de seinen op onveilig en waarschuwde oogenblikkelijk den chef van het Centraal station. Het bleek bij onderzoek, dat de aan varing ernstig was en dat dadelijk voor het verkeer buitengewone maatregelen moesten genomen worden, omdat het verkeer met Noord-Holland feitelijk onmogelijk was geworden. De stagnatie in den dienst is groot en reizigers uit Noord-Holland kunnen er zich op voorbereiden, dat menige aan sluiting za! worden gemist. Ook het goederenvervoer is geheel in de war. Voor den handel zal de aanvaring be paald groot nadeel hsbben. Tot bewijs diene, dat dagelijks 168 passagiers- en goederentreinen over de b'ug gingen. Zoolang de brug niet kan opendraaien is ook de scheepvaart gestremd. Nader bericht men, dat de toestand der brug gelukkig weer zoo is, dat in één richting heel langzaam de treinen kun nen rijden. De scheepvaart is nog gestremd, daar de brug niet open kan. De op 22 Maart vastge stelde kiezerslijst te >iieiiwe A'ie- d«»r-p telt 288 kiezers voor de Tweede Kamer, 288 voor de Provinciale Staten en 284 voor don Gemeenteraad De lijst van het vorig jaar wees 277 kiezers aan voor Kamer en Staten en 271 voor den Gemeenteraad. Op Woensdag 3 April, des middags om 2 uur, zal te VV ie- ringervvaard kosteloos gelegen heid worden geboden voor inenting en herincuting in de gemeenteschool. De aandeelhouders in de Naamlooze Vennootschap Motorbootdienst frColtioï-ri t^chiitïen zijn opge roepen tot eene buitengewone algemeene vergadering op Dinsdag 9 April 1901, in het lokaal van den heer Jb. Smit te Kolborn, ter behandeling van een voorstel van het Bestuur ter voorziening in on voorziene Uitgaven en Exploitatie-midde len. Aroma 'SPaulowsaa. Het bericht op pag 1 van het „Volks- r.ut" is in zooverre onjuist, dat dit niet op den 2en Paaschdag zal plaats hebben. Wel zal op den 2en Paaschdag de „Harmonie" eene uitvoering geven. De gemeenteraad van HOORN heeft besloten zich te wenden tot den minister van binnenl. zaken, met verzoek de rijksvakschool voor kaasbe reiding aldaar te stichten. Het plan is, alsdan het gebouw, waar nu het Rijkslandbouwproefstation in is gevestigd, van het rijk te koopen en voor het beoogde doel in te richten, zoo noodig ook voor het gebruik van den zuivelconsulent en dat gebouw alsdan aan de Regeering aan te bieden. Paaschtentoonstelling to Furmerend. Uit de bekrouings'ijst geven wij het volgende uittreksel Voor den fijnsten en best gemesten os, niet afgewisseld le pr. C. J. Geel, Wieringorwaard. 2e pr. Spaans Co., Barsingerhorn. Voor de fijnste en best gemeste koe, afgewisseld 2 pr. Spaans Co., Barsin gerhorn 3e pr S. Duif, St. Pankras. Eorv. verm Nic Timmerman,8t. Pankras Voor id. id., niet afgewisseld, le pr. Spaans en Co., Barsingerhorn. 3e. pr. Nic Timmerman, St. Pankras. Voor het fijnste en best gemeste kalf. le en 2e pr. P. Kok, Hensbroek. Voor den besten tweejarigen rijetier. 2e pr. Frans II, van J. L. T Groneman, Wieringorwaard 4e. pr.Prins Hendrik, v. J. Gz. Scbuijt, St. Maartensbrug Eerv verm. Paul, van A. Schenk Dz., Bar singerhorn. Voor de beste kuispiuk. le pr. A. J. Peeck, Schoorl2e. pr. P. Cz. Boekei, Schagen. Voor het beste vette varken, le pr. J Frans, Heiloo2o pr dezelfde3e. P. Zevenhuizen, Warmen huizen. Minister Chamberlain heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de vredesonder handelingen geheel gesloten zijn. De Britsche regeering blijft op haar vroeger standpunt staan en is niet voornemens de onderhandelingen te heropenen. Dus kunuen we ons weer voorbereiden op een periode van strijd. De geruchten duiken nu op, dat generaal Kitchener de onderhandelingen expres een maand heeft laten duren, daar zijn krijgsplannen mislukt waren en bij gebrek had aan wapens, ammunitie en paarden, welke bij in dien tusschentijd ontving. Dit zijn evenwel geruchten en zullen we ons bij de mededeeling ervan bepalen. Er komen ook weer oorlogstijdingen los, al zijn ze dan van weinig beteekenis. Lord Kitchener seinde uit Pretoria De colonno van Babington viel ten Zuid-westen van Ventersdorp 1500 Boe ren onder De Ja Rey aan. De Boeren werden uiteengedreven en snel achter volgd. Het resultaat was, dat Babington buit maakte het convooi, twee veldstuk ken met 320 bommen, een pompon, zes Maxims, 15.000 patronen, 160 geweren, 53 wagens en 140 gevangenen maakte De Engelsche verliezen waren lichtvan de Boeren zijn er velen gesneuveld en gewond Ongeveer 400 Boeren hebben Vrijdag ten Noordon van Vlaklaagto oen trein, beladen met voorraden, vernield en zijn afgetrokken met een aantal wagens beladen met een deel van den inhoud. De Petit Bleu bevat een bericht, dat generaal De la Rey, blijkens een tele gram uit Standerton, zeer actief in wes telijk Transvaal optreedt, zoowel in de Magabesbergen, als ten zuiden daarvan tusschen Nauwpoort en Krugersdorp. Do Boeren vallen er voortdurend Engelsche convooien aan. Bij Rustenburg moet den Boeren weer een convooi, geëscor teerd door wiclrijdende soldaten, in haDdon zijn gevallen. Nauwelijks behalen de Engelschen zulke vernietigende zegepralen in hot Zuiden en midden der Kaapkolonie, of nu duiken weer verscheiden afdeelingen Boe ren in het westen en zuidwesten van Bur gersdorp op. Kolonel De Lisle is daar aangekomen om met hen af te rekenen. De Zuid-Afrikaansche bodem schijnt niet minder rijk aan kanonnen, dan aan mineralen te zijn. Na al de kanonnen, die Engelsche generaals (French, Dartnel! en Babington) hebben opgegraven, beeft De Wet er nu gauw eens weer een paar uit den grond gehaald bij Senekal. Berichten uit Pretoria, per laatste mail ontvangen, toonen, dat omstreeks 25 Februari geen sprake was Tan eenig vervoer op don spoorweg tusschen Pre toria en Lourenfo-Matquez. Bij de vele bepalingen, door Kitchener tenalgemeenen nutte uitgevaardigd, is nu weer een be vel gekomen, dat niet alleen de menschen, maar ook de honden 's nachts thuis moeten zijn. Alle honden mogen na zeven uur 's avonds de deur niet meer uit, „daar zij de wachten hinderen." Of enkele bevriende Afrikaanscho honden met Engelsche sympathie ën een nachtpas kunnen krijgen, gelijk hun menschelijke lotgenooten, wordt niet vermeld. Het aantal der Boerengevartgenen, met uitzondering van hen die nog in de Republieken gevangen worden gehouden, bedroeg op 9 dezer 17.096. HOORN, 28 Maart. 1901. Aangevoerd H.L. Gerst f 4.50 a 5.25 Haver 3.25 a Tarwe 6.a GrauweErwten,, 14.50 a Groene Vale Witte Bruine Boonen Witte Paarden Mosterdzaad Karwij 7 Paarden 11 Koeien 242 Kalveren 527 Schapen 28 Varkens 108 Biggen Kipeieren per 100 2825 koppen boter, p. kop 10.— a 11.— a 10.— a 7.50 a 11.a 6 a 21.— a a 70.— a 300.— 100.— a 220.— 13.— 4.— 7.— 18.— 14.— 12.— 12.— 10.— 12.— 6.75 15.75 7.— a 16.— a 11.— a 5.a 2.75 a .50 a 25.— 22.— 10.— 3.— -.oö ALKMAAR, 23 Maart. Aangevoerd f 70.— a 500.- „140.— a 210.— O.a 10.— a 15.a 9.a 2.— a .25 a —.50 a .75 a 16. 22.— 21.— 13.— 4.— —.30 .55 -.87' -.a 8 Paarden 10 Koeien en ossen 302 nucht. Kalveren 326 magere Schapen 135 magere Varkens 187 Biggen 6 Bokken en Geiten 3 kleine Bokjes 3882 pond Boter, p. pond Kipeieren per 25 Eend ALKMAAR, 25 Maart. 1901. Aangevoerd 13 Koeien f 160.a 215.87 Vette kalveren f 35.a 110.idem per K.G. t .80 a 1.120 nuchtere idem f 6.a 16.135 Vette Varkens per K.G. f .46 f .49, 49 magere idem f 14.a 17. 1 mager Schaap f 16.a PURMEREND, 26 Maart. Aangevoerd 294 runderen, waaronder 144 vette id., f -50 a .62 p. K., 3 stieren, vette prijs houdend stug,gelde prijshoudend stuggnelke prijshoudend stug, 110 vette kalveren f —.75 a 95 p. K., vlug, 886 nucht. idem f 8. a f 18.vlug, 1296 schapen en lammeren, mat.,overh. l.p.,stug, 166 vette varkens f.45 a .50 p. K.G., matig, 90 magere id. f 16.— a 23.—, stug, 262 biggen f 7.— a 12.stug, 11 paarden. Kleine kaas f 30.50, middelbare f 26. aangevoerd 58 stapels. 1105' K.G. boter 1 1.10 a 1.20. Kipeieren f 3.a 3.25. Eendeieren f 3.35 per 100. niet zoo dadelijk durven zeggen, maar zóó voldaan als vorig maal heeft Euphonia ons niet. Was er te weinig afwisseling p te veel 't zolfde genro P Mogelijk, dat daaraan wel voor een deel de schuld geweten moet worden. Ook betrapten we jonge dames op onzuiver zingen, dat was zoo niet het vorige concertdat was vooral het geval in het eerste couplet van „He( Lied", het tweede was beter; óók in De Zegepraal van het Christendom was dat weer zoozoowel soprauen als alten waren bezijden de plank metJah-wé enz. Trouwens viel het ons den goheelen avond op, dat de sopranen wat benepen klonken. Mede het best is ons bevallen de inleiding: „Heilgroet aan het Koninklijk Echipaar", dat klonk frisch; prijzens waardig werd tevens gezongen dit gedeelte van „de Zegepraal" Uw rijk o Jezus, lcoom' op aarde enz.dan kreeg nog „Op hot water" van Weber oen goede vertolking. De beide solisten in „de Zegc-pr&al" hebben aardig haar soli gezongenal was de alt zenuwachtig een weinig, zij mag het bepaald weer doen, ze zingt sympathiekde sopraan zong haar tweede solo goed. De slotsom opmakend, was het een aardige avond, die èa voor „Euphonia", èn voor den directeur voldoende resultaten opleverde om met denzelfden ijver door te zetten. De heer L. A. Schouten was den geheelen avond de superieure begeleider. Ingeschreven van 23 26 Maart 1901. Geboren Jan, z. v. P. v, d. Oort en van A. Hemmer. Overleden Martha Hareman, ecbtgc- noote van Coruelis Kos, oud 63 jaren en 9 mnd. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Schagen, 27 Maart 1901. Euphonia's Concert. 't Was,zooals de directeur van Euphonia, de heer M. Visser, het zeide, een heele teleurstelling, dat de heor A. Hille door ongesteldheid verhinderd was, op het con cert van Zondag mede te werken; we hadden hem nog zoo gaarne eens gehoord. In do plaats van den heer Hille was gekomen de heer Dijker, voor velen geen onbekende. Evenals Hille zou doen, zong ook Dij ker ck do pauze een viertal liedekens van Nicolaï en vóór de pauze, in plaats van Wolfram's fantasie, Thuis, van Verhulst Jonge Liefde, van Mann en Mijn Lieveken zeg herinnert ge 't U, van Cath. van Rennes. We moeten den heor Dijker hartelijk dankbaar zijn voor zjjn bereidwilligheid om naar Schagen te komen en in do plaats van den heer Hille voor ons te zingen. En blijkens het applaus, dat door de zaal daverde, waronde aanwezigen mot den remp'ayin» zeer ingenomen. De voordracht van dezen zanger i3 dan ook alleszins te roemen. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door het koor. Waar het aan ligt, zouden we nog De lente isallerwege in Europa op treurige wijze begonnen, of eigenlijk uitgebleven. Lage temperatuur met scherpen wind, in Zuid-Frankrijk zware regeti3 met zwellende rivieren een groot aantal zieken overal en groote schade door storm aan daken, telegraaf- en telephoonleidingen veroorzaakt, kenmer ken het eerste voorjaar der nieuwe eeuw. Te Carrara, in Italië, hebben zware re gens den spoorweg voor marmervervoer vernield. In Noord-Duitschland heeft het Woensdag en Donderdag nog gesneeuwd, tot zelfs in Leipzig, Dresden eu Frank fort. Als het dit jaar maar niet gaat als in 1845, toen 25 Maart nog ijsschuiten over de dichtgevroren Zuiderzee gleden West-Rusland vormt een uitzondering daar heeft men in deze week bij zuid westenwind zich verheugd in een tem peratuur van ongeveer 55 graden. Het weder in het buiten- land en de gevolgen daarvan. Van de overstroomingen, tengevolge van den hevigen neerslag, in het buiten land worden nu successievelijk de bijzon derheden bekend. Zoo overstroomde in Spanje de Geuil, een zijrivier der Gua- dalquivir, meerdere huizen in het dorp l.oja en deed ze eenige gebouwen in YJlora instorten. De helft van het stadje is van gemeenschap met de buitenwereld afgesloten. Meerdere steden in de pro vincie Grenada staan blank verscheidene gebouwen zijn zwaar beschadigd en de oogst is geheel vernield. De veestapel heeft veel geleden. Omtrent een geweldige gletscher- en bergstorting van den Simplon bij Simpelu in Zwitserland kwamen ook berichten in. De nederstorting had Dinsdag plaats, zonder eenig voorteeken. De ijsmassa kwam van den Rosz-bodengletscher en Grioserengrat, bedolf het heele 700 tot 1000 meter breede Sengdal, en drong nog 300 meter, over den Simplonsiraat- weg heen, voort, tal van Alpenhutten, stallen en schoone weilanden en bosschen vernioleud. Twee omgekomen vrouwen waren juist bezig iu de stallen het voe te voeren, toen de gletschers alles bedekten en neerdrukten. De neergestorte massa is enorm. Do voortdurende sneeuwval maakt hot onmogelijk te onderzoekon of nieuwe afstortingen zullen volgen. Hot dorp Simpeln heeft veel geleden door groote lawinen. Van Brig uit is het onmogelijk hulp te verloenen, omdat de straten 15 tot 20 meter diep onder de sneeuw liggen, en telkens lawinen neer vallen. Ook de Gondo-engte is door lawinen versperd. Do lengte van het neerstortingsgebied is 3500 meter; de massa ijs en rotssteen kwam van een hoogte van 1418 meter op den Simplon- straatweg storten. Het bedolven gebied heeft een oppervlakte van ongeveer 600 hectare. Uit de brieven aan den burgemeester van Brig bleek, dat er door don voort- durenden sneeuwval nog weinig nauw keurig te zeggen is van de gevolgen van het onheil. Hot reusachtige terroin der vernieling ligt 2 meter onder de sneeuw, liet dorp is reeds dagen lang van ailo verkeer afgesneden. Van alle kanten vallen de lawinen neer, en de burgers zijn steeds in angst. Hot vee in de stallen buiten hot dorp moet aan zijn lot worden overgelaten. Doodsebe stilte boerschte in het dorp, slechts

Schager Courant | 1901 | | pagina 2