Marktvee. Donderdag 11 April 1901, 45ste Jaargang No. 3617. Bureau: ICHAGEN, Laan, D 4. Uitgever j P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I Ai K E L. EERSTE BLAD. Gemeente Schagen. Bekendm akïngren. Ter visie ligging ontwerp ligger der wegen en schetskaart. Keuring van FEUILLETON. Binnenlandsch Nieuws. SGHASER AlltltCI NiülffS- COURANT. Advertentie- Landtimllad. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woeasdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene hennis, dat het door hen opgemaakt en vastgesteld ontwerp van den ligger der wegen binnen deze gemeente, voor zoo verre het betreft een gedeelte van den Burghorner dijk aldaar, met de daarbij behoorende schetakaart gedurende drie weken en wel van Zaterdag 13 April 1901 tot en met Zaterdag 4 Mol 1901 ter gemeeute-secretarie alhier voor een ieder ter inzage zullen worden nedergelegd, terwijl zij, die tegen het ontwerp bezwaren mochten hebben, deze schriftelijk, met duidelyke opgaaf van naam en woonplaats, vóór 12 Mei 1901 daaraan volgende, moeten ter kennis brengen van dan gemeenteraad SchBgen, S April 1901. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; brengen ter kennis van belanghebbenden, le. dat ter bestrijding der verspreiding van het mond- en klauwzeer tot nader bericht het rund vee, te Schagen ter markt gebracht wordende, vóór dit aldaar wordt toegelaten, zal moeten worden gekeurd door daartoe aangewezen deskundigen, en dat de dieren, gezond bevonden wordende, ten bewjjie daarvan zullen worden voorzien van een kenteeken, zjjnde een stempel, waarin de letter S., aangebracht met roode menie. 2e. dat de keuringen voorloopig zullen plaats hebben op de volgende plaatsen a. van vee, komende van het Koord en Loet, bij den ingang naar de markt vanaf het Rensgas ter hoogte van het huis van Hd. Smit. b. van het vee, komende langs de BBoep en uit de richting van Grootetvalter hoogte van het Stations-Koffiehuis, bewoond door A. Visser het vee, komende uit laatstgenoemde richting, zal naar de keuringsplaats moeten worden gedreven langs den nieuwen Stationsweg. 3e. dat de eigenaars van vee, zich in de kom der gemeente op de stallen of in de weide bevindende, dit, wanneer zij het ter markt willen brengen, mede vooraf op de voor hen naastbijzpndo plaata ter keuring zullen moeten aanbieden. Schagen, den 9 April 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. van O. WENTLAND. 4. oooo Eerst langzaam en aarzelend, dan vlug ger en bewogen, deed graaf von Holmström zijne dochter verslag van 't gebeurde en zwijgend en kalm luisterde Gerda toe slechts haar borst rees en daalde steeds sneller. Terwijl haar vader haar alles vertelde, giDg het in haar gemoed oproerig toe. Eerst was het een opstand tegen het nog maar half begrepene, een trots, een strijdlust om de gansche wereld te weer staan dan echter, als de stem naast haar voortging op denzelfden toon door te spreken, was 't haar of een kille hand haar in 't hart greep, en met bange vrees hoorde ze reeds den wiekslag van een naderend, onafwendbaar onheil, dat als een nacht zwarte vogel nader en nader kwam. On willekeurig streek zij over haar voorhoofd en dan sprong ze met een rauwen kreet op. Neen 1 goddank Nóg was ze vrij, nóg was ze hetoen zij wilde deze vrijheid bewaren Met bliksemende oogen keek ze op haar vader neder. „Wat denkt u te doen?" „Zonderlinge vraag1" Uit zijn stem klonk een zekere prikkelbaarheid. „Na tuurlijk zullen we aan de uitnoodiging gevolg geyen." „Bat kunt u niet ernstig meenen, papa. verliest uit het oog, dat de groothertog u niet roept omdat hij u noodig heeft, maar omdat hij uwe toestemming noodig heeft om aan een luim van zijn lieveliogs- zoon te kunnen voldoen." Op Holmström's wangen werden twee roode vlekken scherp zichtbaar. „En al was dat zoo, gelooft ge dan, dat het hem ge Vergadering van den Raad van Hai-saingerliorn, op Dinsdag j 1., 's n.m. 2 uur. Afwezig de heer E. Kluijver. De notulen worden gelezen en goed gekeurd. De Raad neemt ten eerste ter inzage het proces-verbaal der Kasveri- ficatie le. Kwartaal 1901, volgens't welk in kas moest zijn en was bevonden de som van f 868. Hierna worden de ingekomen stukken gelezen 1. Missive van Ged. Staten met goed keuring der Kohieren van Hoofdelijken Omslag en Hondenbelasting. 2 Missive van de Commissie tot wering van schoolverzuim voor de gem. B., ver zoekende, dat de Raad eene bepaalde som vaststelle, tot het verstrekken, zoo noodig, van schoeisel aan schoolgaande kinderen. Bij dit verzoekschrift is ge voegd eene memorie van toelichting, waarin wordt gewezen op 't feit, dat een schoolgaand kind te Kolhorn de school verzuimde wegens gemis aan schoeisel, daar de ouders niet in staat waren 't te verstrekken. De Comm. had daarom, om dergelijk verzuim niet meer te doen voorkomen, na ernstige overwe ging besloten tot dit verzoek, ingevolge art. 35 der Leerplichtwet. Op voorstel van voorz wordt dit adres tot eene volgende vergadering aangehou den, opdat men zich meer op de hoogte kan stellen. 3 Adres van den kastelein te Haring huizen, den heer M. Kooij, behelzende, dat de Kermis aldaar in Septb. steeds samenvalt met het Vuurwerk te Schagen, of de Paardenmarkt te Schagerbrug waarom hij verzoekt de Kermis te bepalen op den 3den Zondag in Augustus. Hierbij is gevoegd eene adres van instemming, onderteekend door bijna alle ingezetenen van Haringhuizen. B. en W. adviseeren, gunstig te beschikken, wat algemeen wordt goed gevonden. 4. Adres van het bestuur van de afdeeling Barsingerhorn van „Het Witte Kruis", verzoekende vergunning tot het plaatsen van een filter bij de school te Kolhorn, op kosten der afdeeling, in overleg met B. en W. Voorz. weet niet, of de heeren bekend zijn met de filters bij de kerk aan de Kreil, maar 't plan was er te Kolhorn een op dezelfde manier te maken. De heer Beers vraagt, of die filters voldoende zijn. Voorzitter antwoordt bevestigend. 't Aanbod wordt nu geaccepteerd. 5. Eene kennisgeving van den heer E. Kluijver, dat hij zijn ontslag neemt als Lid van den Raad en als Wees meester. Hij zegt den Raad en den Secretaris hartelijk dank voor de steeds ondervonden welwillendheid en uit de beste wenschen voor den bloei en den voorspoed der gemeente en van alle heeren persoonlijk. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorz. zegt, dat 1 Mei a.s. weder de aanbesteding moet plaats hebben van de gemeente-reiniging te Kolhorn en hiertoe de voorwaarden opnieuw moeten worden vastgesteld. Deze aanbesteding geschiedt om de 4 jaar. De voorwaarden worden gelezen en goedgekeurd. Volgt nu de benoeming van een lid van het Armbestuur, wegens 't bedanken van den heer T. Koomen. De voordracht, zoowel door B. en W. als 't Armbestuur gesteld, luidt1de heer P. Over2. de heer S. Spaans Cz. De heer Over wordt met algemeene stemmen gekozen. Daarna benoeming van een lid van 't Weezenarmenbestuur, wegens 't be danken van den heer E. Kluijver. De voordracht luidt: 1. de heer J. Spaans Dz.2. de heer A. Stins Pz. De heer J. Spaans Dz. wordt met 4 stemmen (2 niet uitgebracht) gekozen. Hierna wordt goedgekeurd een besluit tot af- en overschrijvingen uit den post kosten Ligger der Wegen en uiton voorziene uitgaven. De Verslagen van den toestand van bet onderwijs en den toestand van de ge meente zullen bij de raadsleden circuleeren. Het laatste punt op de convocatie Vaststelling suppletoire begrooting, zal worden behandeld na afloop der aanbe steding van den toren, welke om 3 ure plaats heeft. De rondvraag levert vervolgens niets op, waarna de vergadering tot 3 uur wordt geschorst. Om drie uur worden, in tegenwoor digheid van de heeren Jb. Marees en T. Swaag, leden van 't Kerkbestuur te B., en de heeren K. en R. Swagerman, makkelijk is gevallen, mij 'teerst de hand te reiken Hij is een stijfkop; een schit terender genoegdoening kon mij niet wor den gegeven." „En ik, zoo meent zoo meent hij, moet met duizend vreugden de aangeboden hand grijpen en duizendmaal danken voor de eer, de schoondochter te mogen wor den van zijne doorluchtigheid „Zwijg!" Hij was opgesprongen en greep haar bij de polsen. „Ik hij wankelde ,,ik wil denken, je weet niet wat je in dit uur zegt." Hij had, achter zich grijpend, een stoel gepakt en was daar zwaar in neêrgevallen. Gerda's armen vielen slap langs het lichaam; zonder iets te zeggen, doodsbleek, zonk ze naast haar vader op de knieën en drukte in radelooze vertwijfeling haar beide handen tegen de slapen, weder was het haar, als hoorde zij den vleugelslag van het noodlot In het volgende oogenblik wreef ze het voorhoofd van den graaf met eau-de-cologne en gaf hem een kalmeerend middel te drinken. Haar stem klonk rustig, vriendelijk, als was er niets voorgevallen, en toen haar een vijandige blik uit zijne oogen trof, zeide ze zacht „Vergeef mij, papa, ik was te heftig, te opgewonden we willen de bespreking over dit onderwerp nog wat laten wachten tot we wat kalmer geworden zijn." Toen zij zich omdraaide stond Rodach achter haar. Hij was volgens gewoonte onaangediend binnengekomen eD boog zich nu over den graaf heen, die bij het zien van zijn vriend alle best deed zijn zwakte meester te worden. „Doe maar geen moeite," zeide Rodach, „dat is geen wonder na al die opwinding; Gustaaf heeit mij reeds verteld welk een vreemde vogel hier vandaag ic huis is gevlogen. Hij kan slechts goed nieuws hebben gebracht. Maar nu moet ge u de noodige rust gunnen en moet u nu niet hals over kop in een gesprek wikkelen met de gravin, in een recht levendig ge sprek zooals ik bemerkte zgn loerende blik bleet een oogenblik op Gerda gevestigd. bouwkundigen te Bovenkarspel, de inge komen inschrijvingsbiljetten naar het amoveeren van den thans bestaanden en het bouwen van een nieuwen toren bij de Kerk der Nederd. Herv. Gemeente, geopend. Er zijn ingekomen 11 biljetten en wel van de heerenP. Eriks, te Barsinger horn, f9745.8. Overtoom, Schagen, f 11275.A. Eriks Az., Burgerbrug, f 10830.P. Nieman, Keinsmerbrug, f10940.P. Voorman, Schagen, f11200.H. J. Blaauw, Hoorn, 1 11700.—A. Droog, Kolhorn, f 10371.-; C. Liefhebber, Enkhuizen, f12595 J. v. Zalingen, Oudcarspel, f12000. R. Frederik, Alkmaar, 111411.Abr. Vis, Oudcarspel, f 11770. Opnieuw wordt de vergadering hierna geschorst Na heropening deelt voorz mede, dat de beslissing van het College van h. h. Raadsleden en Kerkvoogden was, om het werk te gunnen aan den laagsten inschrij ver, den heer P. Eriks. Vervolgens wordt nu eene suppletoire begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f10800en wel: ontvang sten geldleening f 3600.—bijdrage van het Kerkbestuur f 7200.uitgaven aanneemsom f9745.kosten van bestek en teekening, opzichters,advertentiën, enz. f 1055.—. De geldleening zal worden gesloten tegen eene rente van hoogstens 4^ °/0. De jaarlijksche rentebetaling en aflossing zal minstens f 250.zijn. Hierna sluiting. Hoezeer coöperatie ook den landman tot voordeel kan strekken, moge hieruit blijken, dat de door den hr. Morra van Alkmaar aan W aarland en Omstreken" geleverde Superphos- phaat bij onderzoek een gehalte bleek te bezitten van 15 °/0 in water oplosbaar phosphorzuur, terwijl gecontracteerd was voor 14 en de prijs, slechts f 2.64 per 100 K. G. bedroeg. Te Sint Pankras i s d e oudste ingezetene, Mej. de wed. M. Vis ser, in den ouderdom van 92 jaren overleden, nalatende niet minder dan 77 kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen. De groote voorjaar s-v e e- markt te Hoorn zal gehouden wor den op Maandag 29 April. Er was een vijandige schittering in die oogen. „Ik moet u vertellen, begon Holmström. „Later, later, beste vriend, wanneer u een weinig bedaarder is geworden. Dat is een heel zonderlinge aanval. U heeft u bepaald zeer opgewonden Toch niet boos gemaakt Weder vloog er een blik naar Gerda. „Maar wat praat ikHoe zou u zich nog kunnen ergeren, u heeft alle reden om u te verheugenmaar hoed u vooral voor opwinding, dat is vergift voor u, zwaar vergift. En nu willen we eerst voor rust zorgen u gaat op de canapé liggen en tracht een half uurtje te slapen, of ten minste stil te liggen, en ik ga daar in het hoekje zitten en zal in uw boeken nog wel wat te lezen vinden." „Dan ben ik hier overbodig?" vroeg de gravin, den dokter vlak in het gelaat kjjkend. „Het spijt me bepaald, maar ik zal u moeten verzoeken ons voor een uurtje alleen te laten." Gerda groette kortaf; nog eenmaal keek ze naar haar vader, die haar niet scheen te zien, en dan ging zij. Zij wist heel goed, dat haar vader niet zou slapen, dat beiden zouden praten zoo dra zij de kamer maar uit was Rodach had haar weggezonden. En toen ze de trap naar hare kamer opging, was het haar als droeg ze een zwaren, zwaren last. HOOFDSTUK V. In den voormiddag van den volgenden dag bracht Hersfeld eene visite aan de i dames Holmström. Mevrouw Constance ontving hem in de groote hoekkamer en verontschuldigde haar nicht, die dien morgen met hoofdpijn was opgestaan en nu een poosje was gaan wandelen. Dat viel Hers feld tegen de gravin toonde dus weinig belangstelling voor dat, wat hij haar te zeggen had. Maar de aangename, prettige verschijning van de oude dame deden den graaf zeer aangenaam aan, hij werd leven diger, openhartiger en hartelijker dan zijne 1 gewoonte was, en zoodoende versoheen er op het gelaat van mevrouw Constance alras eene uitdrukking van welwillendheid. Hersfeld uitte er zijne vreugde over, dat Holmström de ontroering van gister zoo goed was bekomen. „Ik vond hem, toen ik zooeven bij hem was, zoo frisch en op gewekt, dat ik zeer verrast was," zeide hij lachend. „Het is toch wonderlijk, dat vroolijke indrukken jarenlang ziek geweest zijnde menschen gezond kunnen maken. Ik ben overtuigd, dat hij in C. weder geheel, zoowel lichamelijk als geestelijk, de oude zal worden." Mevrouw Constance zweeg. Hersfeld was te veel hoveling om op de gedachte te komen, dat een jong meisje het aanzoek van den prins zou kunnen afslaan hij sprak van de verbintenis als van iets dat vanzelf sprak. Hersfeld viel het zwjjgen op. „U zwijgt gelooft u aan geen voort durende beterschap van den patiënt of het is toch niet aan te nemen, dat de gravin den prins afwijst De oude dame kon een bitter lachje niet onderdrukken. „Zeker; u schijnt dat onmogelijk." „Zooals de omstandigheden nu zijnja." Hersfeld sprak nu koel en met grooten nadruk. „Ik mag niet zoo indiscreet zijn en vragenheeft de gravin een andere neiging? Maar zelfs als dat het geval is, dan blijft de jonge dame niet veel anders over dan het aanzoek van den prins aan te nemen wil zg tenminste haar vader in het leven behouden." Mevrouw Constance knikte een paar maal voor zich heen, haar adem ging zwaar en moeilijk, en plotseling sloeg zij de oogen vol tot den graaf op en zag hem smeekend aan. „Vertel mij van prins Detlevneen, zóó bedoel ik het niet u zult mij begrijpen, vertel mij van den m e n s c h Detlev." „Mijn beste mevrouw," begon Hersfeld lachend, „de prins is een buitengewoon aardig hij aarzelde. Bij een blik op het kommervolle gelaat der oude dame, die hem met de oogen eener moeder die be zorgd is over haar kind, aanzag, vergat hg plotseling al het oppervlakkige gebabbel, De Groentenvereenigin- gen „Nieuw Leven", „Ons Belang" en „Waarland en Omstreken" zijn door de Landb. en Handelsvereeniging I.an- gedijk en Omstreken" uitge- noodigd, om van haar belangstelling te doen blijken in het door laatstgenoemde vereeniging ingestelde onderzoek naar de oorzaken van de ziekte in de kool, door in de kosten daarvan, die op pl. m. f 400 worden begroot, te willen bijdragen door het schenken eener subsidie. Tot welke vreemde ver- houdingen men komt, wanneer men op 't punt van belastingen voorrechten geeft, blijkt o, a., behalve uit de bedrijfsbelasting, uit de herziene belasting op de gebouwde eigendommen. Te Sint JPanltr-as (en in andere plaatsen zullen ook voor beelden genoeg zijn van o. i. groote onbillijkheden) wordt een groot bouwers- huis met een werkelijke huurwaarde van f 150 A f 200, aangeslagen naar een huurwaarde van f20 A f45, omdat een soms zeer miniem gedeelte wordt gebruikt voor de bouwerij, terwijl daarnaast een klein woninkje met 1 vertrekje van een arme weduwe wordt gerekend een huur waarde te hebben van f 67 Een andere bouwer, die 3 A 4 kamers bewoont, wordt aangeslagen naar een huurwaarde van f45, terwijl zjjn arbeider, die toevallig een klein huisje in eigendom heeft, met 1 kamer, zal hebben te betalen naar een huurwaarde van f61. Met tal van voor beelden zouden deze voorbeelden van groote ongelijkheid kunnen worden ver meerderd. Verkiezingen. De voorloopige verkiezingspropaganda der Arbeiders-Kiesvereeniging te Alk maar zal worden begonnen met het houden van een 2-tal openbare verga deringen op Zondag 21 April des middags te Alkmaar, en des avonds te Schagen. Als sprekers zullen optreden de heeren J. G. vanKuijkhof en Henri Polak, met het onderwerp De Tuchthuiswet. Voorts zullen tusschen 21 en 30 April in onder scheidene plaatsen van dit district nog een 7-tal vergaderingen plaats hebben met den heer Van Kuijkhof als spreker. Aan den heer Westenberg te Haringhuizen is opgedragen de bouw van eene hofstede op Hooge- dat hij op haar vraag ten antwoord had willen geven, en zeide dus met open har telijkheid „Mijn lieve mevrouw, de prins was een knaap, die de hoogste verwachtingen be loofde te bevredigenomdat zijn vader hem verwende, werden die verwachtingen niet bewaarheid wat als goed en edel in hem was, is verwaarloosd, versta mij goed, mevrouw, verwaarloosd, niet ver loren gegaan. Er ontbreekt hier de rechte hand om hem te leiden. En weest u déAr- van verzekerd, al wat er voor goeds en edels in den prins leeft, zal de gravin weten naar buiten te brengen, in haar band rust de macht nog een flink man van hem te maken." Mevrouw Constance reikte hem de hand. „Ik dank u voor uw eerlijk antwoord. Voor hem of haar, die in een moeilijke positie is, is het reeds een schat waard, helder en duidelijk te zien, De harde, nuchtere waarheid is dikwijls lang niet zoo erg, als het tasten in het onzekere. Ik geloof—" zij brak af,omdat zij bemerkte dat Hersfeld getroffen naar een fotografie keek, die op een tafeltje in zijne nabijheid stond. „U staat me toe Hij was opgespron gen en bad het portret in de hand ge nomen. „Dat is de gravin „Ja 1" „Nu begrijp ik den prins." Mevrouw Constance lachte. „(J zult mij een oude dwaas noemen, wanneer ik u ver zeker, dat die beeltenis de bekoorlijkheid van mijne nicht maar heel zwak weergeeft. Maar u zult haar vanavond zien." Hersfeld zette het portret aarzelend op zijn plaats neer. „Ik zie den avond met spanning tegemoet; nu wil ik uw tijd niet langer in beslag nemen. Mij is vandaag gebeurd, wat in langen tijd niet gebeurd is ik heb mijn tijd verpraat." Mevrouw Constance had een poosje nadenkend voor zich uit gestaard. „Breng vanavond uw doch tertje meê," vroeg ze dan. „Ik heb zulke jonge, fri8sche menschen gaarne om mij heen en ook Gerda zal het goed doen, zulk een kleine in haar nabgheid te hebben". WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1