TRA>SVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. Rinnpnlandsch Nieuws. Marktberichten. Burgerlijke Stand. «em. ICHAGENT. 4 t t a buiten Europa, de Fransche oud minister van Buitenlandsche Zaken de heer Hanotaux, heeft over de komst van het Italiaansche eskader een artikel ge schreven, dat zeker velen met ons over de beteekenis van het bezoek zal be vredigen. De ex-minister -wijst er op, dat het drievoudig verbond eerst in 1903 ten einde loopt. Er zijn, volgens hem, tal van aanwijzingen, die getuigen, dat de buitenlandsche staatkunde van Italië zich ook na dien tijd niet bijzon der zal wijzigen. De ontmoeting tus schen Von Bülow en Zanardelli, nog maar weinige dagen geleden, bewijst duidelijk, dat de leidende staatslieden in Italië nog immer aan de Hidden-Euro- peesche mogendheden vasthouden. Toch meent de heer Hanotaux, dat door de aanwezigheid van het Italiaan- ache eskader te Toulon het bewijs is geleverd, dat de betrekkingen tussclien Italië en Frankrijk belangrijk ten goede veranderd zijn. Onder den drang der omstandigheden zal het bezoek thans het uitgangspunt kunnen zijn van nieuwe diplomatieke overeenkomsten. Die om standigheden zullen geboren kunnen worden uit Duitschland's economische- en handelspolitiek. De gebeurtenissen daar ginds aan^ de boorden van de Middellandsche Zee hebben verwikkelingen, die tot voor korten tijd aller belangstelling in beslag namen, eenigszins op den achtergrond geschoven. Toch zijn ook deze in liaar verloop belangrijk genoeg, om ze met aandacht te volgen. Op hoog bevel, dat is: op Russisch bevel, is het Macedonisch comité te Sofia ontbonden, terwijl het woelige bestuur voorloopig achter slot en grendel is geplaatst. Welk een schrikbewind dit Comité op het Balkan-Schiereiland uitoefende, is thans gebleken uit de gevonden papieren. Een enkel artikel uit de statuten geven wij hier ter illustratie. Dit luidt't Is de plicht van de leden, om personen, aangewezen door het comité te vermoorden. Op bevel van het districts-comité, dat zijne instructies uit Sofia ontvangt, moeten de benden de oproervaan ontplooien. De benden mogen politieke misdaden plegen. Het is hun vergund, zich door moord van personen te ontdoen, die hunne plannen in den weg staan, maar zulke daden moeten terstond bericht worden naar Sofia. Ongehoorzame leden zullen met den dood gestraft worden. Het is de plicht der districts-comité's, samenzweringen tegen de regeering op touw te zetten, waar zulks mogelijk is. Natuurlijk is de Sultan met de ontbin ding eener organisatie,die ieder oogenblik de hem overgebleven provinciën in lichte laaie kon zetten, hoogelijk ingenomen. In een telegram aan vorst Ferdinand brengt hij dezen zijn dank voor de krachtige maatregelen tegen de Bul- gaarsch-Macedonische onruststokers. Alsof Abd-ul-Hamid niet wist, dat vorst Ferdinand en al zijne ministers in dezen slechts de gehoorzame dienaren van Petersburg zijn; alsof de slimme Sultan niet wist, dat het spelletje terstond weder begint wanneer men aan de Neva aan de draadjes gaat trekken, die de marionetten in beweging brengen.Rus- land's handen zijn thans te veel gebonden •n daarom moet er rust aan gene zijde van denDonau beerschen.Als eerst de zaken in China maar afgedaan zijn, dan krijgt de Balkan weer zijne beurt.-Met de schikkin gen in China gaat het in den laatsten tijd met een slap gangetje. De generaals, met Duitschland's maarschalk aan het hoofd, denken er over, een deel der manschap pen terug te zenden, daar er thans voor zooveel manschappen geen „werk" is. Het blijkt, dat ook hier ledigheid des duivels oorkussen is, want bij den dag doen er zich tusschen de manschappen van de verschillende naties lastige voor vallen voor. Rusland legt zich voor loopig bij de wenschen der mogend heden betreffende Mantsjoerije neer. Om zijne troepen uit deze provincie terug te trekken, daar denkt het echter niet aan, zoodat het alleen voor den vorm heeft toegegeven, doch inderdaad den toestand laat zooals hij is. Rusland is eenmaal aan deze zijde van den Amoer en b 1 ij f t daar, dat is onze voorspelling. „De vredes-onderhandelirgen zijn weer geopend,"beweren deEngelsche bladen en dat doen zii, zoo het schijnt, met genoegen. Zij zeggen, dat Botha ontmoedigd is en De Wet niet meer toerekenbaar is, en beweren dat de onderwerping nu niet heel lang meer zal uitblijven. De Daily Telegraph beweert, dat Botha epnieuw een onderhoud heeft gehad met Lord Kitchener. Toen Botha, zoo meldt men dan uit Kaapstad, onlangs in den Oranje-Vrijstaat was, constateerde hij, dat het verstand van De Wet afneemt, dat zijn aanhang vermindert en zijn invloed verdwijnt. Botha heeft zich rekenschap gegeven, dat de handelingen van De Wet dikwijls die van een ontoerekenbare zijn, dat De Wet een factor is waarmede men niet meer moet rekenen, en dat het voortzetten van den veldtocht van hemzelvon afhingdaarom besloot hij de onderhande lingen te heropenen, die thans hangende zjjn. Men gelooft, dat, als Botha zich overgeeft, men het spoedig zal klaarspelen met De Wet, omdat zjjn strijdmacht snol vermindert. De Central News daarentegen meldt, uit Hinysmith te hebben vernomen, dat De Wet door zijn schijnbeweging om de Vaal over te trekken, Botha's tocht naar den Vrijstaat heeft gedekt. Het bezoek van den commandant-generaal duurde eenige dagen. Zijn conferentie niet De Wet en Steyn had plaats op een hoeve bij Heilbron. De uitslag van hun beraad slagingen is nog niet mot zekerheid bekend, maar luideus mededeelingeo van gevangen genomen Boeren hebben de drie leiders besloten, den oorlog tot het bittere einde voort to zetten. Louis Botha keerde daarop naar Transvaal terug. Het spreekt evenwel vanzelf, dat van dit laatste nieuws door de Engelsche bladen in 't geheel geen notitie wordt genomen. Dat mó,g niet waar zijn, want het is toch maar een feit, dat de hoop op een spoedig einde van den oorlog den Engelschen het meest aaugenaam is hen staande houdt. Wij voor ons gelooven van hun praatjes ook niet veel. Botha, De Wet en Steyn zullen, als reeds zoo lang, met heldenmoed den oorlog voortzetten. Wonderlijk is het eveneens, dat de Engelsche pers zoo weinig notitie neemt van het succes van Plumer; zijn bezetting van Pietersburg, de plaats, die toch ongeveer een 5-tal maanden da tijdelijke en ongestoorde regeeringszetel der Boeren is geweest. Maar ze zijn er ook zoo bitter weinig meê geholpen, want nu hebben de Boeren natuurlijk weer een anderen regeeringszetel en wel te Leyds- dorp. En wat het meest ontmoedigende is dat is een stelling, die vrijwel onneem baar zal blijken. De Standard zegt De natuurlijke sterkte der plaats en de weldra te verwachten rijzing van de Zelati-rivier zullen het een onbegonnen werk maken, de verovering van dit punt te willen beproeven. De Morning Post maakt het nog erger er zegt„Malaria, dysenterie en typhus woeden er, en het district Zoutpansberg is besmet met de- gevreesde tsetse-vlieg. Gebrek aan spoorwegverbinding zal de bestaande moeilijkheid om de Engelsche troepen te approviandeeren, nog belangrijk vergrooten." Een hartverheffend berichtje voor de Engelschen De Times verneemt uit Pretoria, dat daar nog veel krijgsgevangenen aankomen. Zij zijn in een treurigen toestand. De zwakke tegenstand, door Botha geboden, wordt geweten aan gebrek aan munitie. X X Vrees in Kaapstad. Het onderstaande is ontleend aan een bijzonder schrijven, met de laatste mail uit Kaapstad ontvangen „De Engelsche pers doet het voorkomen, alsof er weinig of geen vrees meer bestaat dat de Boeren in de kolonie nog veel kwaad kunnen doen. Hier krijgt men echter een anderen indruk. Hier toch maakt men overal versterkingen (loopgraven enz.), en ziet men met geweer gewapende en patroon bandelier behangen menschen (townguards) rondloopen, meestal eigenlijk kinderen van I-I) Ib jaar, wien het om gezondheids redenen goed zou doen, hen te ontheffen van die wapens, daar het gewicht er van hen nog maar in den groei hinderen zal, terwijl zij er toch niets meê kunnen uitvoeren, indien het zoover komt dat de Boeren deze plek bedreigen". 'X De geringschatting van sommige Boeren aanvoerders om niet te spreken van minachting voor hun Briteche vervolgers is soms vermakelijk. Nu heeft Fouché, op wien ook duizenden geregelde Engelsche troepen, benevens de noodige koloniale hulpmachten en stadswachten, sedert maan den wanhopig jacht maken, bij zijn jongste overtrekken van den spoorweg naar Graaff Reinet bij Roodehoogte, op de plek van zijn overtocht, een briet achtergelaten op de rails, dat hij langs dat punt zijn weg ge nomen had. Een hoonender boodschap aan de hem vervolgende Engelsche aanvoerders is haast niet denkbaar.- Uit Kaapstad komt de geruststellende verzekering, dat Pretoria thans onneembaar is gemaakt door de versterkingen, door de Engelschen aangelegd. X X X Het totaal aangegeven pestgevallen te Kaapstad bedroeg tot Woensdag 366, waarvan 85 bij Europeanen. In het geheel zijn 99 lijders als genezen ontslagen, 135 zijn reeds gestorven en men vreest, dat de anderen niet in het leven gehouden kunnen worden, zoodat de sterfte tot bijna 60 per cent zal stijgen. Sprekende cijfers zijn kostbaar. Nu er een gedeelte der vrijwilligers zal worden teruggezonden naar Engeland, zal menig Brit eerst doordrongen worden van de beteekenis van een verliezenlijst. Op weg naar huis is o.a. het 4de bataljon Sherwood Foresters (militie). Deze gingen 11 Januari van verleden jaar uit ten getale van 700 man. Er keeren er300 heelshuids naar hun vaderland terug. De rest is gesneu veld, aan ziekte bezweken of kan voor levenslang misvormd op de Engelsche barmhartigheid speculeeren ten gerieve van een bende avonturiers als Rhodes, Beit en hun consorten. Londen, 12 April. Laffan verneemt uit Kaapstad, dat de Engelschen hun garnizoen uit Hoopstad terugtrokken, na de fortificaties vernield te hebben. Uit de ongevallenlijst blijkt, dat lord Hethuen in het hospitaal is geweest en thans zijn commando weder heeft aan vaard. Londen, 12 April. Kitchener seinde gisteren uit Pretoria, dat de bereden infanterie na een hardnekkig gevecht bij De W etsdorp, dat twee uren duurde, 80 Boeren gevangen nam, waaronder commandant Bresla en luitenant Sindeyne van de staatsartillerie, benevens acht wagens buit maakte. Schage 13 Apri! 1901 Door onzen plaatsgenoot, den heer M, \i3s<?r, is voor zijn dames koor „Euphonia" cene operette bewerkt, getiteld„Een sprookje van Schagen". Het muzikale gedeelte van dit zangspel wordt gearrangeerd en bewerkt door don heer L. A. Schouten De eerstvolgende uitvoering van „Kuphonia" zal door deze operette worden opgeluisterd. Het mooie, oude geveltje voor het perceel van den heer Bierman moet op last der gemeente worden afge broken. Hot zal echter in denzelfien stijl weer worden opgetrokken. Met heel veel genoegen hebben we j. I. Donderdagavond gekeken naar de lichtbeelden, door den heer Mcijering in Cérès vertoond. Er waren heel mooie kiekjes bij, lieve huise lijke tafereeltjes, duidelijke portretten enz. Vooral de platen uit het .Nieuwe Testament zijn het bekijken zeer waard. Een avondje, door den heer Mcijering georganiseerd, is voor jong en oud aan genaam en het bezoeken overwaard, en wanneer de voorstelling, zooals deze, zoo geheel belangeloos plaats heeft, is eöu harteljjk woord van dank zeker niet misplaatst. Volksvoordrachten, wie zal het ontkennen, heeft burgerrecht verkregen, en do zaal van den heer J Vader gaf daarvan gisteravond weer een ondubbelzinnig blijkze was best bezet. Met een opgewekten marsch door Harmonie werd het programma geopend, daarna een ouverture en vervolgens optre den van Eeterpe met een tweetal nummers; nog een gavotte van Harmonieën het eerste deel van het programma was achter den rug en, afgaande op het applaus, tot veler, zoo niet tot aller genoegen. Na de pauze weer de Kapel en Euterpe en tot slot de Rederijkerskamer met „Het Verlote Landhuis aan den Grooten Weg", een bekend blijspel, dat evenwel nog steeds aantrekt, als het aardig wordt gespeeld. Men amuseerde er zich blijk baar bij. De commies 2e klasse, de heer F, Visser, werkzaam aan het kan toor dor dir. bel. en ace. alhier, is ver-piïïiitst naar Den Helder. De bouw van een e sme derij ten behoeve van Mej. de wed. L. Roggeveen alhier is opgedragen aan den heer P. Voorman het metselwerk zal verricht worden door den heer B. Kroone. Aiitui L'aulowna. Aan den heer G. van den Berg is het getuigschrift uitgereikt, dat hij met goed gevolg de stenografie heeft beoefend (systeem Riënts Balt). VA ïeringren. Tot Secretaris van den Polder Waard- Nieuwland is met algemeene stemmen gekozen de heer O. J. Bosker, alhier, en tot hoofdingeland herbenoemd de heer J. Hermans. W sevinaren. Door de Commissie tot Wering van Schoolverzuim alhier is in een schrijven aan den Minister van Buinenlandsche Zaken instemming betuigd met het adres der commissie te Lemmer (Fr.) en daar bij tevens de aandacht er op gevestigd, dat tijdens de anjovisvisscherij albier niet genoeg arbeiders aanwezig'zijn om bij drukken aanvoer van ansjovis deze te koppen (kaken). Ook zal door het Visschersfonds albier een adres betreffende deze zaak aan den Minister opgezonden worden. De heer P. de Heer te Eenigeubnrg herdenkt den 1 Mei 8.s. den dag, waarop hij 25 jaar organist bij de Hervormde Gemeente aldaar is geweest. Vrijdag 12 April werd van de scheepswerf van de firma W» F Stoel en Zoon te Alkmaar te water gelaten een nieuw stalen passagiers- motorbootje, voor rekening van de Vennootschap M., itorbootdieuwt UolhornSchugen. De moord op Marius Bo- gaardt Naar men verneemt, heeft Willem Marianus de Jongh, die in 1881 door den Hoogen Raad tot 25 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, wegens den moord, gepleegd op het jongefjo Bogaardt, en aan wien onlangs nog 3 maanden afslag is verleend, een verzoek tot revisie bij dien Raad ingediend. Marktoverzicht stations HEER HUGOWAARD en NOORD- SCHARWOUDE. „Wat gaat 't slecht met do kool," is de uitroep, dien men dagelijks meermalen kan vernemen, wanneer men met land bouwers in aanraking komt. In vergelijking met 't vorige jaar is 't verschil in prijzen dan ook zeer groot.Uit de ons verstrekte opgaven geven we onder staand overzicht, waarbij we nog willen opmerken, dat Vrijdag een enkel uitge zocht pariijfjo roode kool is geladen tegen 13 gld.dat le en 2o soort gele hoogenaamd niet meer voorhanden is, wat voor een goed deel ook geldt voor witte kool. Groote hoeveelheden uien wachten nog tevergeefs op koopers. Roode kool le soort f 8 50 a 9.50 tot f 10.50, 2e soort f 7.50 a 8.50 tot f 9.—, 3e soort f 6.— a 7 tot f 7.50, 4e soort f 4.50 a 5.50 tot f 6.—, 5e soort f 3.— a 3.50 tot 4.50, gele le soort f 10.— a 11.50 tot f 12.—, 2e soort f 9.— a 10.— tot f 10.50, 3e snort f 7.— a 8.— tot f 8.50, 4e soort f 5.50 a 6.—, witte le soort f 9.50 a 11.50 (ot f 12.—2e soort f 9.—a 10.50, 3o soort f 7.— a 8.— tot f 8.50, 4e soort f 4. - a 5.— tot f 6.—, uien f —.40 a f —.45 tot f —.50, bieten f 3.— a 6. - tot t 6.50, rapen f 1.50 a 2.50, wor telen f —.40 a -.50 tot f —.60. Door de Pro v. Co mm ter bevorde ring der Veefokkerij in Noord Holland zijn op de Centrale Keuiingen gehouden, te AMSTERDAM ea te ALKMAAR den lOen en 12en April, de navolgende premiën toegekend 2~jarige en oudere stieren, premiën tt f 125.toebehoorende aan: R. C. Schenk, 2 jaar, Groote JJpolder. J deWiidf, 3 jaar. Wijk aan Zee en Duin. P S Zijlmans. 2jaar, Haarlem ine. meer. K. Spaans. 3 jaar, U:e:leek. C Posch, 2 jaar, Binnenwijzend. J. Schuiji Gz„ 2 j .ar, St. Maar tensbrug, J. L. T. Grouema 2 jaar, Wieringerwaard F. Nobel, 2 jaar, Bobeldijk. J. de Graaf, 2 jaar, Castricum. M. J. L. Schram, 3 jaar, Bloemendaal. WBakker, 3 jaar, Beemster, H. de Goede Az,2jaar, Beemster. G. Zonneveld, 2 jaar, Uitgeest, Wai- boer Dz2 jaar, Wieringerwaard. A. Kooij üz., 2 jaar, Beemster. p. Dekker, 2 jaar, Oosthuizen. T. Schreuder, 2 jaar, Watergang. A. Schenk Dz 2 jaar, Barsingerhorn. In de reserve zijn geplaatst de stieren van L. Metselaar, 2 jaar, Anna Paulowna. Stierenvereeniging Berkhout, 2 jaar. J. J. de Wil, 2 jaar, Zijpe. J. Beemsterboer, 2 jaar, Venhuizen. A J.Peeck, 2 jaar, Schcorl. J. Timmerman, 2 jaar, Lutjewinkel. 1-jarige Stieren, premiën k f 75 ieder: K. Schoenmaker, Beemster. J. Buur». Beemster. J. Buurs, Beemster. J. van der Veer, Koegras, Helder. J. Koopman, BeeraUer. J. de Veer, Schigen D Vis er, Hoogcarspel Wed. Chr Reuzenaar, Beemsler. C, Kooij! Haringcarspel. L. Jonker, Schagen. K. Blaaub.er," Sebagen H Kuhn, Naarden. I>. van der Vaart, Nieuwer Amstel. C Mulder, Broek in Waterland P. S. Zijl mans, Haarlemmermeer. J. Vries, Schagen In de reserve zijn geplaatst de stieren van: G. Stapel, Stompetoren. C Koeman Jz., Beemster. K. Likemau, Twisk. G. Grin, Wieringerwaard. J. L, T. Groneman, Wieringerwaard. Wed. C Jongejan, Span', broek. D. Waiboer Dz., Wieringerwaard. J. Kossen Eenigenburg. Tevens waren nog beschikbaar gesteld 3 premiën van f 50.ieder, voor stieren, alkomstig van fok- vereeaigingen, waarbij moeston worden overgelegd de melklijsien der moeders; welke zijn toegekend aan K. Lskeman, Twisk; C. Koeman, Berkhout, en P. Donker Cz., Twisk. Op uitnoodiging van D.OG. was op Woensdagavond 10 April een klein gezelschap, een huiselijk kringetje zou men het kunnen noemen, bijeengekomen op de bovenzaal van den heer Slote- maker te BARSINGERHORN Nu make men h;eiuit niet de gevolgtrekking, dat D.0 G. een uitgelezen gezelschap hnd gevraagd, integendeel - de toegang was voor ieder vrij, een taliijse opkomst was ge- wenscht, maar met het oog op allerlei omstandigheden toch niet verwacht. Door den heer P. A. Vis van Beemster werd dien avond gesproken over den „Bond van Staatspensionnee- ring." Ka een korte inleiding schetste spreker den toestand, waarin vele onden van dagen thans verkeeren. Hjj wees er op, hoe in armere streken van ons land menschen leven, oud en stram en gebre/ckig, van een karige bedeeling; ellendig in één wcord I hoe meer in het algemeen, tallooze menschen den ou derdom met angst tegemoet gaan, uit vrees voor armoede, ook al hebben zjj vaak een arbeidzaam en nuttig leven achter zich 1 hoe daarom tallooze oudjes zich gedwongen zien te sjouwen en te slaven tot aan hun dood, willen zjj niet armoede lijden of vervallen aan de publieke liefdadigheid, of tol misdaad! hoe ook onder andere standen, dan dien van den werkman, oude mannen en y vrouwen gevonden worden, die, zonder dat de wereld'het merkt of er aan denkt, in zoogenaamde „fatsoenlijke armoede" wachten op den reddenden Engel des Doods. luik een toestand is in lijnrechten strijd met het Staatsbelang niet alleen, maar ook met het zich in omen tijd steeds meer ontwikkelend b grip van mensch- lievendheid. Het overgroote deel des volks is niet in staat, door eigen zorg zich een matig pensioen op b v. 65 jan'gen leeftijd te verzekeren. Daarom is noodig een pensioen vanwege den Staat aan allen zonder onde-sckeid, een pensioen, dat ver strekt vioidt niet als een gift, maar als een recht, een pensioen, waarvoor hjj of zij, die het genieten zal, niet als zoodanig heeft bij te dragen maar dat geheel gevonden wordt door verhoogde belastiogen naar draagkracht. Zulk een pensioen zou eene vereffening medebrengen voor te weinig ontvangen loon voor geleverden arbeid voor onrechtvaardige verdeeling van voortgebrachten rijkdom. Het zou den thans jeugdigen rijke evenzeer dienen als den artne. Hei zou de armenzorg veel verlichten de werkeloosheid zou er door verminderen daar de jongeren niet meer behoefden le waehteu op' ontslagneming door de onderen in het werk; het zou oude vaders en moeders niet langer een last doen zijn voor de kinderen, die hen tot zich zouden willen nemen, het zou een eind maken aan het op de schou ders leggen van den geheelen last der liefdadigheid aan enkele goedhartigen, terwijl de rijke gierigaards zich thans veilig kunnen onthouden van dat liefde- werk het zou den geheelen Staat, de geheele bevol king zedelijk verheffen. Aandringen op Staatspensionneering aan allen als hierboven gezegd is, op spoedige instelling daarvan door de Regcering, dat is het, wat de „Bond" wil Niet eene enkele gelegenheid wil hij voorbij laten gaan om te wijzen op de noodzakelijkheid van voor ziening in het lot der atme ouden van dagen en overal waar Kamer-Candidalen als sp-ekers optreden wil men hun vragen, hoe zij denken over het vraag- stuk der Staatspensionneering. Deze rede van den heer Vis lokte over en weer een.ge bespreking uit. Voor sommigen wa, het programma van den Bond te onvast, omdat het niet bepaald aanwees, hoe eu op welke wijze de kolossale geldmiddelen moesten worden gevonden die de Staatspensionneering aan allen, zonder eenige bijdrage als zoodanig door hen die ervan zouden genieten zou vereischen. Nog andere aanwezigen verklaarden zich tegen penstonneenng zonder bedoelde persoonlijke bijdrage hoe gering ook, omdat zjj in eene geringe, zelfa in eene zeer geringe bijdrage, door een gepensionneerde zelf gestort, aan het pensioen het karakter van alge- I 3ave "«Dachten te zien ontnomen. Zn spraken de niecning uit, dat ook de werkman zelf wel iets zou kunnen en willen doen, als hij veizekerd was dat het met de daarbij gevoegde hulp van andere zijde hem tu staat zou stellen voor den ouden dag meer verzekerd te zijn. 6 Mocht er al, na deze bespreking door den heer Vis, met dli«et te Barsingerhorn eene afdeeling van den Bond tot stand gekomeu zijn, men heeft dien avond toch op onderhondende wijze en in allen ernst de belangruke zaak in kwestie met elkander overwogen „n dat kan bij gelegenheid dienst doen. HEER HUGOWAARD. Ter uitvoering van een besluit der laatsfge- kouden algemoene vergadering van „Nieuw Leven" werd den 23sten Maart door t Bestuur een adres gericht tot het Polderbestuur van neer Hugowaard met 't verzoek, eene sluis te laten bouwen in den liasselaarsweg en samenvloeiing tot stand te doen brengen der bemalingen Middel- en Kilpolder. Hierdoor toch, werd in do toelichting gezegd, zou voor vele landbouwers het station Noord-Schar- woude per vaartuig te bereiken zijn. Bovengenoemd adres werd in de laatst gehouden vergadoring van Dijkgraaf Heemraden en Hoofdingelanden ter tafei gebracht. Uit do gevoerde discussiëa is gebiekon, dat ook het Polderbestuur doordrongen is van 't groote belang, dat de landbou wers hebben bij vaargelegenheid. Wel werd niet ingegaan op 't verzoek tot 't bouwen eener sluis, doch eene proef zal worden genomen tot samensmelting van Pannekeet en Middelpoider. In genoemde vergadering werd n 1. besloten tot open zetting der pomp, wo.ke gelegen is in de scheiding tusschen beide bemalingen, 't Vermoeden ligt voor de hand, dat 't Polderbestuur, naar aanleiding van 't voorloopig onderzoek, toe de conclusie is gekomen, dat de bezwaren voor samen smelting niet onoverkomelijk zjjn. B'ijkt de conclusie op goede gronden te be rusten, zoodat ééu waterspiegel voor beide polders mogelijk blijkt te wezen, dan is genoemd college voornemens de doorvaart naar 't Btation Noord-Schar- woude open to stellen door het leggen eener brug in den Hasselaarsweg, Be halve dat dit minder kostbaar zou wezen, is eene brug natuurlijk ook voor de landbouwers verre te verkiezen boven een sluis. Komt deze doorvaart tot stand, dan zijn we weer eene belangrijke schrede voorwaarts tot bet doel, waarnaar „Nieuw Leven" met kracht streef', n.1. vaarwater door geheel onzen polder. Met genoegen mag worden geconstateerd dat dit streven wordt gewaardeerd, en dat de vereeniging daarin gerugsteund wordt door het Polderbestuur. De meer dere zorg, door de landbouwers voor hunne slooten aan den dag gelegd, is ongetwijfeld mede oorzaak, dat de adres sen, door of n; rrrns de landbouwers aan de besturen gericht, beter onthaal ontvangen. Door den Minister van Marine is benoemd tot bewaarder bij de kruitmagazijnen te WIERINGEN de majoor-konstabel bij de marine G. Rump. SCHAGEN, 11 April 1901. Aangev. 6 Paarden f 75.— a 150.— Stieren 11 a 100 Gelde Koeien „160— a 17o!— 70 Vette Koeien „160— a 230.— 145 Kalfkoeien „110— a 200.— 150 Nuchtere Kalveren 8— a 16.- 700 0 verhouders 13— a 24.- 3 Bokken en Geiten 5— a 7.— 57 varkens (magere) 12— a 16.— 38 Idem (vette) p.K.G. —.45 a —.50 70 Biggen 9— a 13.— 10 Konijnen -.25 a 1.50 10 Kippen -.75 a 1.— Eenden 11 a Duiven 11 a 1000 Kilogr. Boter ~.90 a i— 300 kilogram Kaas ii -.30 a —.35 13000 Kipeieren 2.50 a 3— 4000 Eendeierenper 100 3.25 a HOORN, 11 April 1901. Kleine kaas, hoogste prijs f 29. Commissie f 26.Middelbare f aangev. 135 stapels, wegende 41781 kilo. ALKMAAR, 12 April. Granen. Tarwe f 5.25 a 6.65. Rogge f 5.a 6.25. Gerst fa,id. Chev. f5.a 5.50. Haver f 3.a 3.90. Paardenboonen f 5.50 a Bruine id. f 6.75 a 9. Citroen fa Duiven- id. f a Witte, id. f 13.a Kana riezaad f a Koolzaad f 10.50 a t Karwijzaad f 14.a 14.50. Blauw Maanzaad f a Groene Erwten f 15.a 17.Grauwe id. f 18.— a ALKMAAR, 12 April. Kaas. Aange voerd 206 partijen, wegende 89.369 KG. Kleine f 29.Commissie f 26.Middel bare f 27.Handel stug. ENKHUIZEN, 10 April 1901. De prijzen der zaden waren als volgt Karwijzaad f 14.50 a Mosterdzaad f 19.75 a 20.25. Maanzaad f 9.a 9.50 Groene erwten f 9.50 a 11.75 Vale f 12. a 16.50. Wijker Vale f 8.75 a 11.— Grauwe erwten f 14.a 17.50. Bruine boonen f 8.25 a f 9.Paardenboonen f 6.a 6.25. Gerst f 4.75 a 5.25. Haver f 3.25 a 3.75. Aangevoerd Vette Varkens f -22' a .25" per K.G. Magere Varkens f 17. a 25.Biggen f 8.a 12.K°' njjnen f 0.55 a 1.25 Kippen f 1.a 1.45. Eieren f 3.a 3.25 per 100 stuks. Boter f .55 a .60 per kop. Ingeschreven van 9 12 April 1901. Geboren Ariaantje, d. v. K. Bij post en van N Bakker. Ondertrouwd Arie List, jongman, landman, oud 30 jaren, wonende te Anna Paulowna. en Jannetje Smit. jongedoehter, zonder beroep, 22 jaren, wonende te Schagen. Andries Terherne, jongman, van beroep Koekbakker, wonende te Alkmaar en Clasina Maria Keet, jonge dochter, zonder beroep, wonende te Schagen. Getrouwd en OverledenGeene. Gem. IV. IViedorp. Geboren: Jan, z. v. Eibert Strooker en van Fronicn Appel. Jannetje, d. v. Hendrik Hagen en *an Elizabetb Klos. Ondertrouwd en Getrouwd: Arien Strijbis Jz- en Maartje Zomer. Elias Wit en IJtje Rezelman. Overleden Maartje Wit, echtgn. van Pieter War- naar, 66 jaren.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2