MmLaarzei, u Atfenlie s.v.p. Reclsme-artike HET NIEUWE MODEBLAD, INGEZONDEN. DERDE BLAD. Aan onze Lezeressen. Binnenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTIEN. Sohukengel-llpotheke Zondag 14 April 1901, 45ste Jaargang No. 3618. HET NIEUWE MODEBLAD. Een zoo fraai Modeblad werd nog nimmer tegen zulk een ongekend lagen prijs aangeboden. Engelsche Kinderwagens. Let wel!!! vanaf 85 golden. Schugen. Jb. Koster, Waarom lijdt gij? A. Thicrry's Balsera, Waarom lijdt gij? desA.THIERRYin Schoenen voor den Zomer! ADOLPH SCHUT, voorheen B. SCHUT, Hoogzijde C 140, Schagen. £dölph Schut. De Alkmaarsclie Sloom-Sleealionwörij Hardsteen, Zandsteen en Marmerwerk. r t Tan Wij vestigen de bijzondere aandacht op de belang" rijke JP HEM 1 JEwelke voor onze abonné's verkrijgbaar is in Wie kennis heeft gemaakt met dit fraaie tijdschrift, zai moeten erkennen, dat znlk eene uitgave inderdaad groot succes belooft en algemeen zal worden gewaar deerd Het geheel ziet er aantrekkelijk uit. De talrijke gravures, waarmede de bladzijden als 't ware zjjn bezaaid, geven uitnemende en praktische modellen voor onze dames, die in dit tijdschrift vinden wat haar op hef gebied van modea kan interesseeren. Een keur van toiletten, zoo van eenvoudige als kost bare, een schat van patronen voor alle kleedij, een groote verscheidenheid van handwerken Wie van onze lezeressen nog naliet om daarop in te teekenen, de prijs is slechts 55 ets. (franco per post 75 ets) per 8 maanden, verzuime niet het onder staande formulier in te vullen en ons ten spoedigste toe te zenden. Mocht men nog geen nummer hebben gezien, dan vrage men slechts een exemplaar aan. DE UITGEVER. INSCHRIJVINGSBILJET. De Ondergeteekende verlangt gere gelde toezending van tweemaal per maand verschijnende, tegen den prijs van 55 ets. per drie maanden (franco per post 'T'S ets.) WOONPLAATSNAAM Dezer dagen is no. 13 versohe nen en een nieuw kwartaal begonnen. Door het provinciaal be stuur van NOORD-HOLLAND is bij enkele inschrijving aanbesteedhet ver beteren van hoofd VI vóór de Pettener zeewering, behoorende tot de Rijkszee- werken in Noord-Holland. Raming f 10.000. Laagste inschrijver was de heer A. Visser te Haarlem voor f 11.360. Een ingezetene van RO- ZENDAAL, de heer J. van der Heijden, is te Antwerpen op droevige wijze om het leven gekomen. Juist op het oogen- blik dat hij voorbij een pakhuis ging, brak het koord van den hijschtoestel, waarin vier balen rijst hingen. De on gelukkige werd als het ware verpletterd en stierf bij zijne overbrenging naar het gasthuis. Vrouw en tien kinderen laat hij achter. Van mussohen en een spreeuw. Gistermiddag, schrijft het „U. D.", werd mijn aandacht getrokken door het groote lawaai dat musschen maakten bij het naar bed gaan, op de binnenplaats van mijn woning. Daar staat een oude klimopplant, welker eenige verdienste is, dat zij 's nachts eenigen dozijnen mus schen, de straatbengels onder de vogels, een rustig nachtverblijf schenkt. Haar oude, stramme leden schijnen daar bij zonder geschikt voor te zijn. Daar hun getjilp angst verried, ging ik kijken, en jawel, spoedig zag ik wat de oorzaak van hun angst was. Een spreeuw was hun hotel binnengedrongen, en dacht daarin, misschien wel zonder te betalen, een nacht door te brengen, wat hem evenwel niet gelukte. Boven in een boom, die zijn armen boven de binnenplaats uitstrekt, was spoedig eene vergadering belegd, die door alle in de environs wonende plebejers werd bijgewoond. Allen voerden daar als om strijd het woord en met algemeene stemmen werd het voorstel van denVoorzitter-musch aan genomen om den vreemden „zwartkraag" er uit te smijten. Als sneeuwvlokken dwarrelden ze nu naar beneden en bestookten van alle zijden den spreeuw, die reeds op een goed plekje zat te droomen van het geluk van een „eigen haard". Met zijn gelen snavel slaat hij de aanvallers moedig af, maar de vijand komt in steeds grooter aantal zijn „kamer" om singelen, pikt hem in pooten en kop, tot ten slotte de spreeuw onder luid gejuich op de vorst van het dak zijn heil zoekt, om vandaar een rustiger „hotel" te zoeken. Als echte kwajongens kwamen ze nog even in den boom bijeen om deze gebeurtenis te bespreken en noodigden mij als persman uit het in de krant te zetten, waaraan ik bij deze voldoe. Ontvreemding van een bankbiljet. De directeur van de zoogenaamde Verlotingsvereeniging van veeteelt, land en tuinbouw ter bevordering van heide- ontginning, J. C. Helling, te WATER GRAAFSMEER, is, naar Het Nieuws meldt, dezer dagen door de politie geboeid naar Amsterdam vervoerd om een verhoor te ondergaan bij den Officier van Justitie, wegens een door hem gepleegde ontvreemding van een bank biljet van f 25. Onder den invloed van sterken drank mengde hij zich in een gesprek van een 4-tal personen, die in het Rechthuis te Watergraafsmeer geld verrekenden, bij welke gelegenheid hij een greep deed naar een bankbiljet, waarmede hij zich verwijderde. Bij fouil leering door de politie werd het biljet verfrommeld in zijn vestzak gevonden. Hij is weder op vrije voeten gesteld, doch zal voor het geval wel eerstdaags voor het gerecht moeten komen Voor den aanleg van een spoorweg Grootebroek-Y en huizen-Hem- Wijdenes-Schellinkhout-Hoorn is toege zegd door den Raad der gemeente Yen huizen f35.000, polderbestuur van Ven huizen f80.000, gemeenteraad en polder bestuur Wijdenes f 50.000, gemeenteraad Schellinkhout f 8000, De verbinding van bovengenoemde dorpen door een spoorlijn zou in een ware behoefte voorzien. Deze streek is voor een groot gedeelte bouw land, terwijl de vruchtenteelt zeer bloeiend is. Zooals tegenwoordig de toestand is, moet alles vervoerd worden door vracht wagens. En daar voor reizigers geen goede omnibusdienst is ingesteld, zouden ook dezen zeer gebaat zijn. Landverhuizers. In het midden dezer maand vertrek ken uit ZEELAND weer velen naar Noord-Amerika, o. a. een paar gezinnen van Renesse, te zamen 12 personen tel lende. De landverhuizers worden daartoe aangemoedigd door reeds eenige jaren in de Nieuwe Wereld vertoevende familie leden. Uit het Bollenland. Uit HILLEGOM wordt aan de L. C. geschreven In de laatste dagen was het hier alsof de natuur wonderen verrichtte. Voor kort was alles nog zoo dor en kleurloos. De Paaschdagen vielen tegen. Maar thans Onze schoone streek is weer het paradijs geworden, dat zich elk jaar vernieuwt. De kinderen der natuur zijn weer gekomen, tooien zich met de heerlijkste kleuren en verspreiden de lieflijkste geuren. Druk is men aan het snijden en verzenden van bloemen en wie wat wil zien en genieten, kome zoo spoedig mogelijk. Gisteren nog wat Aprilbnien. Nu misschien een mooi zonnetje over de heerlijke hyacinthen en de schoone nar cissen, en dan hebben wij Holland's tuin weer terug. Bij de A m s t e r d a m s c h e brandweer is een nieuwigheid in toepas sing, welke zeer zeker algemeen de aan dacht zal trekken. Men neemt namelijk de proef met een uitbreiding van het alarmeerings-systeem, hierin bestaande dat in elk huis een electrische schel wordt aangebracht, waardoor contact kan wor den verkregen met de naastbijzijnde brand schel. Ontstaat er dus in een huis brand, dan trekt de bewoner de schel af en dan waarschuwt de brandschel vanzelf of de brandschelhouder thuis is of niet het centraal brandweerbureau. De proef wordt genomen op de Palmgracht omdat dit buurtje een daarvoor goed afgesloten geheel vormt Een hervormer. Uit STEEN WIJK komt het volgende, niet-alledaagsche bericht „Een ingezetene dezer gemeente heeft aangeboden honderdduizend gulden in de kas dezer gemeente te storten, wanneer het onderwijs aldaar in de door hem aan gegeven richting gereorganiseerd wordt. Te MAASLAND heeft zich een paartje in ondertrouw begeven na een engagement van 35 jaren Schagen, 13 April 1901. Met de plaatsing van de telefoon alhier is een begin gemaakt. Een achttal onafgehaal de prijzen onzer verloting, zijnde een paardedeken, een wagenwip, een hoofdstel, drie zweepen, een barometer en twee melkemmers, werden Donderdag middag in het openbaar verkocht. De opbrengst bedroeg f 21.55. Door den architect J. Snel Azn alhier, werd aanbesteed het sloopen der bestaande, en het bou wen eener nieuwe kerk, pastorie, stal en kosterswoning van den H. Cornelius, te Limmen. Ingekomen 11 biljetten. Laagste inschrijver de heer J. H. van Groenendael te Amsterdam, f 99.875. Onze markt was Donder dag j. 1. reeds aardig bezet. Bij gewone omstandigheden kan men nu gedurende drie weken een steeds vermeerderende aanvoer van kalfkoeien, geldekoeien en overhouders verwachten, waarna de markt weer geleidelijk teruggaat. In vette koeien zat in den beginne weinig gang. Tot ongeveer 8 uur stond de handel bijna stil. Toen begon de kentering te komen, waarna de zaken vrij goed van stapel liepen. Het fonds boekte 50 stuks Geldekoeien en kalfkoeien waren prijshoudend traag. Dat bleek duidelijk uit den langen duur der markt. De handel en prijzen der nuchtere kalveren bleven vrijwel bij het oude. De aanvoer van overhouders was vrij groot, 't Wordt ook langzamerhand tijd, het beslag op te doen. Goede kwaliteit werd tot 25 gld verkocht. Zeker een flinke prijs. Yette varkens konden weer tot 50 cent gelden. Ook in dit artikel was de aanvoer belang rijk. Boter en eieren toonden neiging tot achteruitgang. (Niet geplaatste ingezonden stukken wor den nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur Daar er in uw blad van Donderdag door J. Veltum zulk een verkeerde voorstelling wordt gegeven van de verhuring van het grasgewas van den polder Schagerwaard, achten wij ons ver plicht dit eenigszins nader toe te lichten. Dat rijzing is te wijten aan opjagerij van den heer Kooij, zooals Yeltum be weert, is beslisteen leugreu. Er is in eene bespreking vooraf, door het bestuur eenstemmig geoordeeld dat de perceelen niet hoog stonden, en de tijdsomstandigheden in aanmer king genomen, iets zouden kunnen en moeten rijzen. En nu is het gebeurd,dat een paar per ceelen belangrijk hooger werden dan de bedoeling van het bestuur wel was, maar dat is volstrekt niet te wijten aan den heer Kooij, die er niet eens op geboden heeft, maar veeleer aan de zenuwachtig heid van sommige huurders zelf. U Mijnheer Redacteur, dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, hebben wij de eer te zijn P. RAAP, Dijkgraaf. C. BIJPOST, Secretaris. Een vreeselijk verhaal van cannibalisme op zee is gedaan door twee overlevenden van een Engelsch schip, dat op een rots bij de Philip- pijnsche eilanden is vergaan. De twee overgeblevenen, van wie de een een Zweed, de ander een Spanjaard is, zeg gen, dat het schip, dat den 17den Octo- ber was uitgezeild, den 23sten schipbreuk leed. Twintig man verdronken. De rest, 17 in getal, bouwden twee vlotten: een klein, waarop vijf mannen plaats namen, en een grooter, waarop twaalf man scheep gingen, waaronder ook de kapi tein van het schip was. De twee vlotten voeren eerst dicht bij elkaar, maar op een nacht verdween het kleinste Het groote vlot dobberde vijf-en-twintig dagen verder door, en de twaalf opva renden leden het grootste gebrek. Zij hadden volkomen gebrek aan eten en drinken, en leefden ten slotte van het leer hunner schoenen, 's Nachts van den vijf en twintigsten dag werden twee van de schipbreukelingen krankzinnig en sprongen in zee. Den volgenden dag sloeg een Franschman den eersten boots maat met een bijl dood en leschte zijn dorst met diens bloed. Hij trachtte ver volgens een stuk van de hersenen van den Vermoorde te etenmaar de anderen maakten zich meester van het lijk en gooiden het in zee. Den dag daarna was de Franschman echter weder niet te houden en wierp zich op den kapitein hij kon nog worden vastgehouden, de schipbreukelingen ontnamen hem zijn bijl en sloegen hem zelf dood. Het lijk bleef op het vlot liggen tot 's nachts. In een vlaag van waanzin stortten toen de overlevenden zich op het lichaam, en begonnen het op te eten. Op den acht en twintigsten dag van den tocht overleed de kapitein en ook diens lijk werd door de overleven den verslonden. Dat ging zoo voort tot er nog maar twee mannen in het leven waren. Den twee-en-veertigsten dag na het vergaan van het schip kwam het vlot te Soubi aan wal. Van daar zijn de twee overgeblevenen na eenige dagen naar Singapore overgebracht. Een rijk grondbezitter in Kansas, zekere Reagan, wilde een sigaret opsteken en vond in het doosje de beeltenis van een bekoorlijk meisje, met naam en adres. Nieuwsgierig toog de man er heen, naar een afgelegen plaatsje, en bevond, dat de schoone een sigaretten maakster was, die „op hoop van zegen" nu en dan bij de door haar ingepakte sigaretten haar portret voegde. Zij is nu mevrouw Reagan. De aanrander van den Duitschen keizer. De advocaat mr, Druer, toegevoegd als verdediger aan den ongelukkigen Weylandt, die te Bremen in een aanval van epilepsie den Duitschen keizer een ijzeren slot naar het hoofd wierp, is op zijn beurt het slachtoffer geweest van den zieke. Weylandt schold deD advocaat uit toen deze in de cel trad, en wilde hem met een tabouret slaan, zoodat de ge vangenbewaarders tusschen beiden moes ten komen. Deze aanslag werd gevolgd door een hevigen epileptischen aanval en een diepen slaap. Toen Weylandt weer ontwaakte, herinnerde hij zich weinig van het gebeurde. In China schijnt de ber- vormingspartij weer boven te komen. Er worden tenminste, vooral in het onder wijs, wat hervormingen voorgesteld. Dit bericht brengt ons een staaltje te bin nen van den keizer van China, die zelf Engelsch wilde leeren. De Keizer dan had eens het voornemen te kennen gegeven, ons Engelsch te leeren. Er werd een En- gelsche leeraar aangesteldhet was een Chineesche legatie-secretaris, die langen tijd in Amerika had vertoefd. De Keizer zat nu op een troon in de leskamereenige treden lager zat een keizerlijke prinsop den grond zat een mamdarijn en op den buik daarvoor lag de leeraar. Elk woord dat deze uitsprak, moest worden overgebracht door den mandarijn aan den prins, en deze fluisterde het den Keizer in het oor, waarna de Keizer het herhaalde. Wanneer er nu eens een Keizer komt die radicaal is, wordt wellicht de man darijn weggelaten en zoo hij zeer radicaal is, ook de prins. Maar de leeraar moet op zijn buik blijven liggenen die leeraar is het zinnebeeld van het Chi neesche volk, dat niet alleen voor den Keizer op den buik ligt, maar zelfs voor 's keizers naam, op een reep papier geschreven Een volk dat zoo gewend is om op den buik te liggen, is nog niet rijp voor hervormingen, met of zonder keizer lijke edicten 1 zegt Otto Brandes, aan wiens „Over hervormingen in China" bovenstaande is ontleend. De gevangenen op S L Helena. Een Engelsch correspondent op St. Helena oppert de vraag, wat er met de gevangenen op St. Helena zal gebeuren, als de oorlog uit is. De plotselinge komst van een groot aantal mannen zonder middelen om te leven vereischt de aandacht ook van de Engelsche eegeering. Onder de gevangenen op St. Helena zijn twee categorieën te onderscheiden de gewone Boeren en de vreemdelingen. De eersten hebben het meest bij den oorlog verloren en zullen bij hun terug keer tot de dakloozen bthooren De vreemdelingen zijn van verschillende Europeesche nationaliteiten. Er zijn Duitschers en Scandinaviërs, Eugelschen en Ieren. Velen hebben een goede op voeding genoten en zijn in velerlei am bachten bedreven. Mogelijk is het, dat een aantal mannen kunnen besluiten om zich op St. Helena te vestigen, waar zij ruimschoots een bestaan kunnen vinden. Eieren bewaren. De „Banketbakker" geeft in een zjjner laatste nummers een middel tot het con- serveeren van eieren. Het is zeer eenvoudig en berust daar op, dat door een korte onderdompeling in kokend water het ei luchtdicht wordt gemaakt. De zoo versch mogelijk ingezamelde eieren legt men gedurende een kwartier in lauw water van 35 graden C. Deze behandeling is noodig om het springen der schalen bij het later onderdompelen in kokend water, te voorkomen. Daarna zuivert men ze met een ^pons van alle onreinheden en legt ze vijf seconden in kokend water. Dan laat men ze in koud water afkoelen en op een doek liggen, totdat ze geheel droog zijn. Zoodra dit het geval is, pakt men ze in kisten met zaagsel, kaf of houtwol en bewaart ze op een droge, koele, doch vooral vorstvrije „yvmuuu „HM SCHAGEN. Prachtige Keuze cd De op deze wijze bewaarde eieren blijven maanden lang goed, omdat door het onderdompelen in kokend water alle kiemen van vuil en bederf vernietigd zijn en omdat het eiwit van de eihuid en de binnenzijde der kalklaag stolt en de poriën verstopt, zoodat de lucht niet meer kan binnendringen. Eieren in Juni en Juli aldus behan deld, waren in Februari en Maart nog geheel versch. Paniek in een kerk. Te Posen is tjjdens den dienst in de kerk van het Hart van Jezus plotseling, met een hevigen knal, brand uitgebroken en wel door het in brand geraken van den draad der elec trische leiding (de kerk had electrische verlichtingEr ontstond een vreeselijke paniek, waarbij o. a. een kleinen jongen het hoofdje werd vertrapthet arme kind leefde 's avonds nog, maar er was geen hoop meer op behoud van 't leven. Do koster beperkte deD brami spoedig door het verbreken van de hoofdleiding, waarbij hij ernstige brandwonden opliep. De rietjes van Edward VII. Op het strand te Boulogne stapte verleden jaar, trotsch als een pauw, een Engelschman rond met een zonderlingen hoed op het hoofd, dien hij voor niets ter wereld zou willen missen. Het hoofddeksel was kunstig saamge- steld uit rietjes, waarmede de vroegere prins van Wales zijn limonades opge slurpt had. Om al die merkwaardigheden te verzamelen, had onze man den prins twee jaren lang op den voet gevolgd om zich de rietjes toe te eigenen. Na de troonsbestijging van den nieuwen koning van Engeland is het hoofddeksel, in de oogen van zijn eigenaar, natuurlijk in waarde verdriedubbeld dt Op riemen. Met Hammockveer. Op wiegveer. Met houten bak Gekleurde kap. Havana kleur. Zeegroen. Grasgroen. Bronsgroen. Met dubbele duwers. Hooge wielen SPOB1 WAGENS. Fonsrers' Rijwiel Model 1901, Voorts ruim gesorteerd in Zuivelartikelen, Boeren- en Bouwge reedschappen, Emmers, Tobben, Melkvaten en Karns, Kaas- en Botervormen, Roomkommen. Puntdraad,IJzerdraad en Hooipakdraad, Vlechtwerk, Krammen, etc. Waschmachines, Gladmangels, Wringmachines. Vraag prijscouranten. Aanbevelend, als gij U volkomen zeker van uw lijden verlossen kunt door aanwending van den alleen ech ten Apotheker en alle maagziekten, hoest, tu berculose, katarrh, in't algem«oa alle inwendige kwalen kunt weg nemen en tegelijk dezen balsem ook in ontelbare gevallen uit wendig kunt gebruiken. Deze balsem is alleen echt wanneer liij nevenstaand officieel geregistreerd groeai handels merk.: I>e f«n, draagt. 6 flacons kosten franco 6 gulden. Minder dan 3 flacons kunnen niet verzonden worden, zending al leen tegen contante betaling. als gij door aanwending van Apotheker A. TEHERRY's alleen eclite Uentifolienzalf iedere wond, al is zij ook nog- sboo oud, en van welken aard ook, volkomen zeker kunt genezen, en gij daarbij bijna altijd elke gevaarlijke operatie kunt vermijden. Prijs per pot t 2.—, twee potten f».— franco. Verzending alleen tegen contante betaling. Deze zalf is alleen echt met ne venstaand officieel geregistreerd handelsmerk, datopledoren pot is ingebrand. Hoofddepot: Hof-Apotheek H. SANDERS, Amsterdam, Rokin 8. Rotterdam bij SNABILIÉ, Steiger. Waar geen depot is bestelle men direkt aan het adresApo theker A. THIERRY, te Pregradft bij Rohitsch, Oostenrijk. Alleln echter Balsam Uw dar Schuüengel-Apotöeto des A. Thlarry in Prsgrate bel RohlUch-8auert)runn. PREGRAÖA aoENimwzuN van Opgericht 1859. IN VOORRAAD de nieuwste modellen welke voor zeer lage prijzen worden van de hand gedaan. Stoffen Pantoffels, zeer goede kwaliteit, f 1.10; Stoffen Pantoffels met hak, lakneusj'e en zpden strik f 1.50Dames-Riemschoentjes met lakneusje en zijden strik f 2,10Dames Xamgarenlaarsjes met mooi leêr f 3. - Dames Xamgarenlaarsjes met fijn kalfsleer, elegante nieuwe modellen, f 3.50 en f 4.—, gegarandeerd sterk; Dames Satin leeren Xnoopschoentjes, sterke kwaliteit, reclame prijs f 2.75Dames bruin-leêren Pantoffels met hak en zijden strik f2.—. Voorts bruine Riemschoentjes en Knooplaarsjes, Chroom- leeren Knooplaarsjes, Xnoopschoentjes, Elas tieklaarsjes en fijne verlakte Schoentjes, tegen sterk concurreerende pt ijzen. Méér dan 20 soorten Kinderschoentjes vanaf 40 ets. per paarHeeren gewaste Rijgschoenen met neusje f 2,75Heeren Rijgschoenen met kamgaren, handwerk, f 3.25sterke Werk en Ploegschoenen f 2 50. Heeren-moüères met laken, elastiek en knoopjes f 3.25 Concurrentie in dit artikel onmogelijk, terwijl voor de goede kwaliteit wordt inge staan. Zie verder de Etalage. Alle prijzen a contant berekend. Aanbevelend, levert alle soorten W. F. ITOKL ZOOIV, ALKMAAR.

Schager Courant | 1901 | | pagina 9