Alftitti Nieuws- AilTertestiE- LiittinlIiL 11 Donderdag 16 Mei 1901. J 45ste rJaargang No. 3627. ll&ireau ftCHAGEN, fcaaa, S> 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I E L. Binnenlandsch Nieuws. droogma- Afsluiting en king van de Zuiderzee. FEUILLETON. De afsluiting. droogmaking voor den Wieringer polder.^ SCHAKER RAAIT. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijk» nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cf. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het bij de Tweede Kamer ingediend wets ontwerp tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, bevat de volgende artikelen Art. 1. Op nader door Ons of van Onzent- wege vast te stellen wijze, worden voor reke ning van den Staat de werken uitgevoerd, noodig lo. tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende van de Noordhol- landsche kust door het Amsteldiep naar het eiland Wieringen en van dit eiland naar de Friesche kust bij Piaam 2o. voor de droogmaking van twee ge deelten van de afgesloten Zuiderzee, en wel a. een noordwestelijk gedeelte, begrensd door de Noordhollandsche kust, den afsluit dijk door het Amsteldiep, het eiland Wierin gen en een aan te leggen dijk van dit eiland naar de Noordhollandsche kust hij Medemblik; b. een zuidwestelijk deel, begrensd door de Noordhollandsche kust en door een aan te leggen dijk loopende van omtrent Blok- kershoek naar het eiland Marken en vandaar naar den noordelijken oever van het Monni kendammergat f 3o. tot voorziening in de belangen van waterkeering, afwatering en scheepvaart, voor zooveel deze door de afsluiting en de droogmaking geschaad worden 4o. tot voorziening in de belangen van de landsverdediging, in verhand met de sub 1, 2 en 3 bedoelde werken. Art. 2. Op bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen wijze zal een tege moetkoming worden gegeven aan de Zuider- zeevisschersbevolking wegens de schade, welke de afsluiting haar zal berokkenen. Art. 3. Door Ons wordt een commissie benoemd, om de Kegeering van advies te dienen omtrent de voorbereiding en uitvoering der werken. Aan deze commissie kan de leiding der werken, onder de bevelen der ministers, hoof den van de betrokken departementen, geheel of ten deele worden opgedragen. Art. 4. Wegens de uitgaven voor de wer ken, hij art. 1 en voor de tegemoetkoming hij art. 2 bedoeld, wordt jaarlijks een afzon derlijke begrooting hij de wet vastgesteld. Art. 5 (wijst aan de middelen tot dekking der uitgaven). Na een historische inleiding van het Zuider- zeevraagstuk, waarbij kortelijk gememoreerd worden de opvolgende plannen van de heeren Van Diggelen, Beijerink-Stieltjes, Bumaende Zuiderzee-vereeniging, wordt herinnerd aan het advies van de groote_ meerderheid der Staatscommissie, die in April 1894 dit laatste ontwerp in 's lands belang ter uitvoering door den Staat aanbeval. Dit plan nu, zooals het door de Staatscommissie Is aangevuld en ge wijzigd, vormt den grondslag voor het tegen woordig wetsontwerp. In overeenstemming met de grondgedachte, waarvan de Zuiderzee- vereeniging uitging, bedoelt het wetsontwerp eerst afsluiting en daarna geleidelijke droogma king van de Zuiderzee. Voor een juiste beoordecling van het voor stel moet worden gelet op de beide zijden van het vraagstuk, en wel niet minder op de afsluiting, waardoor de waterstaatstoestand van een "aanzienlijk deel des lands zal worden verbeterd, dan op de droogmaking, waardoor de oppervlakte des lands met een groot aan tal hectaren vruchtbaren grond zal worden vergroot. i. NOVELLE van MAN HIRSCHFELD. 0-0-0 HOOFDSTUK I. Op een mooien zomeravond zaten in een bij een villa behoorenden tuin twee man nen de eigenaar van de villa, koopman Frendlin, en zijn huisdokter Acker. „Je moet meer beweging hebben", meende de arts, toen de eerste over het een en ander had geklaagd. „Wandelen gaan I^eeil dat juist niet ik bedoel op "geestelijk gebied. Korten goed, ik zal je dan maar zeggen, dat ik voornamelijk hier heen ben gekomen om je iets voor te slaan. Het wordt algemeen gewenscht, dat ge u laat verkiezen tot lid van den gemeenteraad ja, men gelooft, dat men in u een uitstekend leider der oppositie zou hebben." Frendlin schudde beslist het grijze hootd. „Neen", zeide hij, „dat is niets voor mij. „De kiesvereeniging heeft mij zeil „Ik ben de heeren heel dankbaar voor het bewijs van vertrouwen, maar ik heb geen lust en dat is toch in de allereerste plaats noodig." „Waarom zoudt ge u nu aan het open bare leven onttrekken; waarom u met Aan de richting van den afsluitdijk, waar door de IJsel binnen de afsluiting valt, ont leent het ontwerp zijn bijzonder karakter. Werd die -binnensluiting van den IJsel bij het ontwerp-Van Diggelen nog vrij algemeen voor een onoverkomelijk bezwaar gehouden, later heeft de studie van de Zuiderzee-com- missie aan 't licht gebracht, dat de vorming van een binnenmeer dat bezwaar opheft, daar dit meer de wateren van den IJsel en. die van de overige binnengesloten rivieren, boe zems en polders, zal opnemen. Hierdoor was de zaak van de droogmaking der Zuiderzee een groote schrede verder gebracht. Terwijl het toch eenerzijds mogelijk bleek, de afslui ting uit de meren langs een veel korter lijn dan met vrijlating van den IJsel het geval kan zijn (volgens het Regeerings-ont- werp van 1877 zou de afsluitdijk een lengte verkrijgen van ruim 48 kilom.), konden ander zijds door middel van het IJselmeer aan de omringende gemeenten zulke belangrijke voor- deelen verzekerd worden, dat in de waarde daarvan de kosten van de afsluiting, zooal niet geheel, dan toch voor een aanzienlijk deel, teruggevonden worden, waardoor deze niet voor hun volle bedrag op rekening van de droogmaking behoeven gesteld te worden. Derhalve waarborgt het ontwerp behalve een korteren afsluitdijk, ook de vorming van een zoetwatermeer, met een veel meer stand- vastigen waterspiegel, dan een met de Noord zee gemeenschap hebbende zoutwaterpias. Uit dat binnenmeer, dat laag genoeg zal liggen voor een behoorlijke afwatering van de om ringende landstreek, kunnen de provinciën Friesland en Noord-Holland, die tot dusver steeds leden onder het gemis eener behoor lijke waterverversching, op overvloedige wijze van zoetwater worden voorzien. Achtereenvolgens worden dan in de toelich ting de voordeelen geschetst, welke het ont werp biedt voor de waterverversching, de waterloozing en de waterkeering van de omringende gewesten, alsmede voor het ver-, keer te water en te land. In verband met de blijvende verlaging,die de waterspiegel der Zuiderzee bij afsluiting zal on dergaan, zullen de binnen den afsluitdijk vallen de havens zoodanig moeten worden verdiept, dat daarin onder het peil van het IJselmeer dezelfde diepte wordt aangetroffen als thans hij dagelijksch hoog water aanwezig is. Daar mede zal echter een voordeel voor de scheep vaart verkregen worden, daar de Zuiderzee havens na de uitdieping inplaats van alleen met hoog water gelijk thans, ten allen tijde een voor de scheepvaart bruikbare diepte zullen aanbieden, en dus ophouden tijhavens te zijn. In verband met de afsluiting en de ver laging van den waterspiegel wordt een af doende verbetering van het Zwaluwe Diep noodig, waarvan de kosten tot een bedrag van 3 Va millioen gulden mede in de begroe ting voor de afsluiting moeten worden opge nomen. De afsluiting van de Zuiderzee, zooals zij thans is ontworpen, zal belangrijke wijzigin gen brengen in den toestand van niet minder dan vijf aanliggende provinciën, wijzigingen, zóó veel omvattend en ingrijpend, als nog bij geen enkel tot dusver uitgevoerd openbaar werk, ook niet bij de verlegging van den Maasmond, het geval is geweest. Met recht mag dan ook hier van een algeheele herzie ning van den waterstaatkundigen toestand van Nederland worden gesproken en het lijdt geen twijfel, of de afsluiting op zichzelf, ook zonder daaraan de droogmaking van eenig deel der afgesloten wateroppervlakte te ver beschikbaar te stellen „Omdat ik voor de bewuste functie niet ben de gewenschte man. Waarom laat gij uzelf niet candidaat stellen „Ik ben er niet heel zeker van, een meerderheid te zullen verwerven. Ik ben niet zoo algemeen bekend en bemind. U heeft u in den laatsten tijd nog al heel popui lair gemaakt, doordat ge een deel van het park aan de stad hebt geschonken, en het onder den naam van het „volksplantsoen" voor het publiek hebt opengesteld. Boven dien behoort ge tot den gegoeden burger stand. Men weet, dat graaf Feldern de overleden oude graaf uw vriend ge weest is „Dus dat is een verdienste van mij," zeide Frendlin met een ironisch lachje. „Nu, ge weet toch ook, hoe die vriendschap een einde nam." „Ja, maar ook, dat de gravin daar ach ter zat. Men weet ook, dat u en uwe familie tegenwoordig weer vriendschappelijk zoudt kunnen omgafn met de gravin, als u mynheer Frendlin, dat maar zoudt willen. Eu zelfs daar van afgezien, do eerste familiën der stad erkennen u als huns gelijke. Daar is byvoorbeeld majoor Von Belgart, een oud-adellijke, militaire familie." „Zeg, je doet me een plezier, als je me met die lui van 't lijf blijft," mopperde Frendlin meer voor zichzelf, en daarna luid: „Mijn Edith was eenige jaren met Arabella von Belgart op de kostschool samen. Toen de meisjes met vacantie thuiskwamen, bezochten ze elkaar en toen is rujjne zuster eenmaal daar en de oude Belgart eenmaal hier geweest, dat is alles." Dokter Acker was, ondanks het feit dat binden, is een werk van openbaar nut, en het zon zeker wenschelijk zijn, haar in het algemeen belang als een op zichzelf staand werk te ondernemen, indien althans kon worden aangenomen, dat de waarde der bovenbedoelde voordeelen opweegt tegen de kosten van het werk. Onder de verschillende voorzieningen, die in verband met de afsluiting moeten worden genomen, behooren ook de belangen der vis scherij. De ontzilting van den afgesloten waterplas, die spoedig op de afsluiting zal volgen, heeft tengevolge, dat de op de Zuider zee uitgeoefende visscherij als zoodanig te niet gaat. Voor de vergoeding van de Zuider- zeevisschers is geraamd 4'/2 mill. gulden. Het voordeel, dat uit de zoetwatervisscherij op het IJselmeer kan worden getrokken en dat tegenover deze uitgaaf zou kunnen worden gesteld, is voorzichtigheidshalve niet in reke ning gebracht. Zullen de defensiebelangen door de afslui ting in menig opzicht zeer worden bevor derd men denke aan de met afsluiting gepaard gaande spoorwegverbinding, die de mobilisatie en de concentratie van het leger zal vereenvoudigen er zal toch een bedrag van ongeveer 10 millioen noodig zijn voor de vermeerdering en verbetering van het ina- teriëel der zeemacht en de doode weermid delen van de landmacht, daaronder begrepen de hulpmiddelen voor onderwaterzetting in verband met de ontworpen inpoldering! De kosten van de afsluiting worden geraamd voor den dijk en daarmede in verband staande werken f 40.800.000. voor met de afsluiting samenhangende uit gaven (verbetering van het Zwolsche Diep, voorziening in de belangen der visscherij, de defensie en de waterverversching van Amster dam) f 16.300.000. Totaal 57 millioen gulden. De ministers zien dan de vraag onder de oogen, of die uitgaaf opgewogen wordt door de waarde van de door de afsluiting te ver krijgen voordeelen Zeer zeker zullen die voordeelen niet gering zijn, al zijn zij niot precies onder cijfers te brengen. De Begeering is echter met de Staatscommissie van oor deel, dat de voordeelen van den afsluitdijk niet van dien aard zijn, dat het wenschelijk zou wezen, om alleen met het oog daarop, geheel afgescheiden van een latere droog making, de afsluiting ten uitvoer te brengen. Anders wordt echter de rekening, wanneer de afsluiting van de Zuiderzee wordt ver honden met de van een deel der afgesloten watervlakte. Die droogmaking toch is, vooral wanneer zij onder beschutting van den afsluitdijk op minder kostbare wijze kan worden tot stand gebracht, een productief werk, waarvan met stelligheid kan worden verwacht, dat de rechtstreeksche voordeelen de uitgaven zullen overtreifen. Volgens het plan der Zuiderzee-vereeniging zonden in 't geheel ingepolderd worden 194.000 H.A. vruchtbaar land en na voltooiing daar van overblijven een IJselmeer van 145 duizend H.A. Dat zou de gezamenlijke uitgaven op voeren tot 189 millioen gulden. De Begeering wil geleidelijk met die in poldering te werk gaan. Zij acht het veel voorzichtiger om nu alleen te besluiten tot wat het eerst voor de hand ligt, onder voor waarde evenwel, dat dit past in het groote geheel. Voorgesteld wordt derhalve, om aan de afsluiting te verbinden de drooglegging van zooveel grond, dat door de waarde daar van, gevoegd bij de directe en indirecte voor deelen van de afsluiting, de uitgaven ruim schoots gedekt kunnen worden. tij pas veertig jaar was, al jaren lang de dok ter van de deftigste familiën van de groote provinciestad. Deze praktijk had hij meer te danken aan zijn talenten als babbelaar, dan aan die als dokter. Buitengewoon was hij in de gunst bij de dames, tegenover wie hij altijd zeer mededeelzaam en galant was. Hij was in de keuze van z,ijn onderwerp volstrekt niet kieskeurig, daarom had hij steeds nieuws, en bovendien bezat hij de gave, een ander heel leukjes uit te hooren. Op de laatste ontboezeming van Frendlin over majoor Belgart gaf hij geen antwoord, en hij zeide „Men zegt bovendien ik hoop niet indiscreet te zijn, wanneer ik een algemeen praatje oververtel men zegt, dat de jonge graaf Feldern zeer na aan uwe familie verwant zal worden Den ouden Frendlin schoot het bloed naar de wangen. Hij maakte een beweging als wilde hy van zijn stoel opspringen, maar hij bleef zijn opgewondenheid meester en zeide schijnbaar kalmpjes „Druk u wat duidelijker, uit dokter." „Het is u wellicht onaangenaam „Wanneer ik hetu vriendelijk verzoek," hield Frendlin vol, dio zichzelf nu weer geheel meester was geworden. „Uw dochter werd in gezelschap van uwe zuster en den graaf op do promenade gezien, waar zij u „Zoo, zoo 1 En dat zet natuurlijk alle rammelaars der stad in beweging. Het is allemaal kletsen en konkelen, dat verze ker ik u." De arts deed alsof hij daar eveneens van overtuigd was en sprong, om geen verdere grofheden te moeten aanhooren, op een ander thema over, een gelegenheid zoekend De droogmaking wordt namelyk voorge steld van twee der door de Staatscommissie aanbevolen inpolderingen* en wel de noord westelijke of Wieringerpolderen de zuid westelijke of Hoornsche polder. Deze beide droogmakingen, de eerste nit zeer goeden, de tweede nit den allerbesten kleigrond be staande, zijn voor een spoedige ontwikke ling van het landbouwbedrijf het gunstigst gelegen. Zij grenzen toch aan het oude land van Noord-Holland, waar landbouw en zui velbedrijf tot een hooge trap van ontwik keling zijn gekomen, waar goede markten aanwezig zijn en van waar de hoofdstad langs goede spoor- en waterwegen in korten tijd kan worden bereikt. De beide polders te zamen zijn groot 53.220 H. A., waarvan 46.520 vruchtbaar land. De oppervlakte van het. IJselmeer, zonder inpoldering 360.000 H.A. bedragende, wordt door de bedijking van de beide polders terug gebracht tot 307.000 H. A. De inpoldering van den "Wieringerpolder zal kosten f 12.700.000, die van den Hoorn- schen polder f 22.850,000, waardoor de totale kosten van het beperkte plan kunnen gesteld worden op rond 95 millioen gulden. De uitvoering van het beperkte plan zal kunnen geschieden in 18 jaren, gedurende welk tijdsverloop dus gemiddeld een bedrag van ruim 5 millioen 's jaars zal zijn te beste den. De afsluitdijk zal in het 9e jaar voltooid worden. In het 8e jaar zal worden begonnen met de werken tót bedijking van den Wierin gerpolder, welke polder in het 14e jaar droog en verkaveld kan zijn. In het 11e jaar zal worden begonnen met de werken tot bedijking van den Hoornschen polder, die in het 18e jaar droog en verkaveld kan zijn. Aan het eind van het 18e jaar zal dan een oppervlakte van ruim 46.500 H.A. vruchtbaar land zijn verkregen. Na uitvoering van de afsluiting en de droog making der beide westelijke polders, is bet te verwachten, dat de drooglegging van de beide andere polders of van andere deelen van het IJselmeer zal worden ter hand genomen, hetzij door dit, of door een volgend geslacht. De thans voorgestelde afsluiting van de Zui derzee zal aan die latere droogmaking even zeer ten goede komen. Ten slotte wordt stil gestaan bij de vraag, of er voor den Staat voldoende reden bestaat, om thans tot de uitvoering van het groote werk te hesluiten, welke vraag beslist beves tigend wordt beantwoord. Met de afsluiting over Wieringen moet worden begonnen. Daartoe moet een dijk worden gelegd van de Hollandsche kust bij de Van Ewijcksluis tot Wieringen en een dijk van Wieringen naar de Friesche kust bij Piaam. De gezamenlijke lengte dezer dijken is ongeveer 29.3 kilom. De afsluitdijk zal een gemiddelde kruishoogte van 5.40 M. boven N. A. P. verkrijgen, oploopende van 5.20 M. aan de westzijde tot 5.60 M. aan de oostzijde, en een kruinsbreedte van 2 M. De 17 M. breede binnenberm biedt gelegen heid aan tot aanleg van een kunstweg voor gewoon verkeer, benevens een spoorweg met dubbel spoor tussclien Noord-Holland en Friesland. Voor de uitwaterings- en scheepvaartsluizen in de afsluiting is geen betere plaats aan te wijzen dan de oostpunt van Wieringen bij het dorp Den Oever, tegen welke plaats ook ten aanzien van de belangen der defensie geen bedenking bestaat. Ter voorziening in de afwaterings- en scheepvaartbelangen van de landstreken, die door de droogmakerijen van het af te sluiten om aan het onderhoud een einde te ma- kon. Daar Freadlin blijkbaar ook hetzelf de doel had, duurde liet gesprek maar heel kort eu nam do dokter spoedig afscheid, terwijl de koopman met groote stappen op de villa toegiug. Op de veranda vond hij zijn zuster Emma, een dame van ongeveer veertig jaar, wier persoon en optreden in 't geheel niet de oude jongejuffrouw aan duidden. „Nu, wat wilde de dokter vroeg zij haar broer, toen hij de weinige treden van de trap was opgestoven. Zonder hare vraag te beantwoorden, riep hij driftig „Waar is Edith?" „Gaan wandelen," antwoordde zij, haar broeder verwonderd aankijkend. „Alléén „Neen, met een vriendin." „Dus was jouw gezelschap overbodig?" „Ik begrijp je niet, Gustaaf," zeide zij, de wenkbrauwen fronsend. „Wanneer je mij wat te verwijten hebt, doe het dan." „Je weet wel wat ik bedoel. Is Edith nu reeds zóó ver, dat ze haar wandelingen met den jongen Feldern ook zonder darden durft ondernemen?" „Ha zoo! Maar wat heb je er tegen, dat ze eens met Edgar wandelt Als zoon van een goeden buur „In de stad neemt men de zaak al heel anders op. Dokter Acker noemde het als iets heel natuurlyks, dat een nauwere be trekking spoedig werd verwacht." Emma haalde slechts de schouders op. „Dat schynt je nog al koud te laten," ging de broeder voort. „Je weet toch, dat ik,tot zulk een huwelijk nooit mijne toestemming zou geven. Om mijn dochter deel der Zuiderzee worden afgesneden, zijn de volgende werken ontworpen a. Een kanaal van Kolhorn naar Geest- merambachtsluis en van daar tot Medemblik, waar het wordt afgesloten door een schut- en uitwateringssluis, waarbij een stoomge maal 5 b. een kanaal door jden^'Anna vPaulowna- polder, van de duikersluis van de Wierin- gerwaard tot de VanEwijcksvaart, tot afwa tering van den boezem van de Wieringer- waard op de Van. Ewijcksvaart c. een kanaal van de Van Ewijcksslnis langs en door Wieringen tot nabij het dorp Den Oever waar het met een schut- en uitwateringssluis is af te sluiten. Tijdens den aanleg van dit kanaal kan in de afwatering en scheepvaart door de Van Ewijcksluis voorzien worden door het kanaal langs den Balgdijk tusschen de Van Ewijcksvaart en het Noordhollandsch kanaal daarvoor in te richten. Op die wijze wordt een scheepvaartverbinding binnendoor tusschen het Nieuwediep en het IJselmeer verkregen, welke ook voor de militaire defen sie van belang is. Elk der onder a en c bedoelde kanalen is door een schutsluis in verbinding te brengen met de watergangen in den nieuwen polder. Op de Zuiderzee bestaat een levendige visscherij, voornamelijk op haring, bot, ansjovis, spiering, aal en garnaal. Dooreengenomen bedraagt de bruto-opbrengst waarschijnlijk ongeveer 2 millioen per jaar. Nietalleen wordt door de afsluiting aan hen, die thans uitsluitend van de Zuiderzeevisscherij leven, het bestaansmiddel ontnomen, maar ,ook hun materieel, dat ongeschikt is voor de Noord- zeevisscherij, wordt nagenoeg waardeloos ge maakt. Aan het nadeel, dat de afsluiting voor de Zuiderzeevisscherij teweeg zal brengen, behoort dan ook zooveel mogelijk ta worden tegemoet gekomen. Dit zou in de eerste plaats kunnen ge schieden door d i e visschers, welke thans hun bedrijf uitsluitend of voornamelijk op de Zuiderzee uitoefenen, op i rijkskoston in het bezit te stellen van vaartuigen, gesqhikt en uitgerust voor de visscherij op de Noordzee, De staatscommissie geeft nog andere vormen van schadeloosstelling aan de hand en raamt de kosten, die de voorziening in de visscherij- belangen voor het Bijk zal veroorzaken, op f 4.500.000. Het schijnt der Begeering niet noodig, thans reeds in bijzonderheden vast te stellen, hoe aan het verlies, dat de afsluiting aan de Zuiderzee-vïsschersbevolking zal be rokkenen, zal worden tegemoet gekomen zulks kan later worden geregeld, nadat daar over het advies van een deskundige com missie zal zijn ingewonnen. Iutusschen is in de begrooting van uitgaven op de door de Staatscommissie noodig geoordeeldo tege moetkoming gerekend. De zangvereeniging Apolio" te WIER1NG-EBWAARD heeft besloten de uitnoodiging van de vereeniging '„Jacob Kwast" te Wognmn aan te nemen, om deel te nemen aan den wedstrijd aldaar van gemengde korenvan het platteland, in Juli a.s. te houden. In de.Dinsdag .gehouden zit- ting der TWEEDE. KAMER is het ontwerp tot wijziging der Schoolwet aangenorpen met 79 tegen 1 stem. Tegen protectionisme. Het bestuur der Vereeniging „Het vrije Ruilverkeer", van oordeel, dat ook in den aanstaanden verkiezingsstrijd de. beginselen van den vrijhandel tegen het openlijk en be- dektelijk ageeren der protectionisten met aan den man te krij'gen heb ik zulk een windzak niet noodig, die het mij wellicLt nog als een genade toedenkt." „Jij hebt nog steeds je oude vooroor- deelen tegen den adel. Er moet toch onder scheid van rang en stand zijn „Moet Moet Maar wanneer er ook al onderscheid noodig is, dan is die afzonde ring van die lui toch geheel zonder nut. De adellijken zijn het geweest, die door hun overdreven afzondering de kastengeest te voorschijn hebben geroepen. Zy hebben standen geschapen, waar geboorte en geld, dus het toeval, de grenzen waren. „Je vergeet, dat met geboorte en geld de opvoeding hand aan hand gaat." „Ja, wanneer we eerst maarzoo verwa ren, da topvoeding en verstand den doorslag gaven. Dan zou men er ook wel naar streven, die beide zaken daar binnen te brengen, waar men er nu de deur voor gesloten houdt." ,,Ik dacht, dat de scholen voor een elk open stonden „De sckoleu, die opvoeden, alleen die genen, die het noodige geld bezitten! Maar het zijn niet de scholen alleen, die de wa re opvoeding, de ware beschaving bevor deren. Ik veriang niet, dat de hooge stan den hun familiekring zullen openen voor de kleine luiden; dat baron die of die arm in arm zal gaan met den eersten den besten werkman, neen, aan de koffiehuistafel moet men samen aanzitten, groote .feesten moet men samea vierenzóó bestrijdt men beter die zoo gesmade ruwheid der mindere klassen, dan met scherpe bepalin gen cn wetten." WOEDT VEBVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1