PLAATSELIJK NIEUWS. TRANSVAAL, kracht dienen te worden gepropageerd, heeft zich tot tal van vooruitstrevende kiesvereeni- gingen in den lande gewend, en deze er op gewezen dat, waar eenig gevaar dreigt, ver gaderingen moeten worden georganiseerd, speciaal met het doel de zaak van den vrij handel te bepleiten. Vereenigingen, die daar toe geneigd zijn, kunnen met het bestuur van „Het vrije Ruilverkeer" in overleg treden, en mogen zoo noodig op financiëelen en anderen steun rekenen. W LERING EN. Tot Hoofdingelanden van het Heem raadschap alhier zijn herkozen de hoeren J. J,Klein, J P. Bakker en Jb. Keijzer Nz. Bij de aanbesteding van het leveren van 300 MA onderhoudsgriDt waren 4 biljetten ingekomen, waarvan de laagste inschrijver was de heer C. Verfaille alhier h, f 2.12 per M3. WIERINGEN. J.l. Dinsdagmorgen, des voormiddags IOV2 uur) bad vanwege de afd. Wierin- gen der Holl. Mij. v. Landbouw, gesteund door de Provinciale Commissie tot bevor dering derVeefokkerij ,opt marktplein eene stierenkeuring plaats. Aangeboden wer den 6 stuks. De le prijs, 1 45.werd toegekend aan den stier Alexander, van den heer S. J. Bakker 2e prijs, f 35. aan den stier Cronjé, van den heer 8. Koorn en de 3e prijs, f 20.aan den stier Jan, van den heer 8. C. Bakker. Wedrennen te Bergen, 19 Mei a. s. I. Prijs van Wimmenum. 11/2 uur. Wedren op de vltikke baan voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Handicap. "Voor iederen prijs ge wonnen na 10 Mei 5 K.G. overwicht. le Prijs f350, 2e prijs 175, 3e prijs f 25. Afstand 1800 Meter. 5 Deelnemers. II. Prijs van Schoor!. 21l2 uur. Verkoopswedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide toebeboorende aan Nederlanders en die te koop zijn ge steld voor f 1500. le Prijs f400, 2e prijs f50, 8e prijs 1 25. Afstand 2100 Meter. 6Deelnemers. III. Verbran depan-prij a. 41/2 uur. Hordenren voor paarden van 4 jaar en ouder, uitsluitend en bona fide het eigendom van Nederlanders en bere den door Nederlandsche Heerrijders. le Prijs f300, 2e prijs f80, 3e prijs f 40, 4e prijs f 20. Afstand 3400 Meter. 9 Deelnemers. Te KOLHORN werd den 13den buitengewoon veel ansjovis ge vangen. Sommige sloepen hadden van 70.000 tot 90.000 stuks. Het ontbrak aan handen om ze uit de netten toplui zen, zoodat men 's middags niet op tijd gereed was om de netten weer te plaat sen. Men schat de vangst alleen van de hier thuisbehoorende visschers, dezen dag op 10 maal 100.000 of 1 miljoen stuks, of voor f 8500. Inspectie over de ver lofgangers van de Nationale Militie. Deze zal worden gehouden te Schagen op Woensdag 19Junia.s., 's morgens te 9 ure, voor de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Haringcarspel, St. Maarten, Zijpe, Anna Paulowna, Cal- lantsoog en Wieringerwaard te Helder op Donderdag 20 Juni a.s., 's morgens te 10 ure, voor de gemeenten Helder en Wieringen te Winkel op Maandag 17 Juni a.s,, 's morgens te 10 ure, voor de gemeenten Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Spanbroek en Opmeer. Door de Liberale Kies- vereeniging te HEILOO is met alge- meene stemmen candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing voor lid van de Tweede Kamer, district Alkmaar, de heer mr. W. C. Bosman. Gasontploffing. Men meldt uit AMSTERDAM Omstreeks kwart over zeven Maandag avond vond door onvoorzichtigheid van een schilder, die met een brandenden lucifer naar een lek zocht in de gaslei ding, eene hevige gasontploffing plaats op het bovenhuis van het perceel Nieuwen- dijk n°. 53, hoek Raamskooi. De schilder werd vrij ernstig aan het rechteroog ver wond, de bewoner van het bovenhuis, de heer Ninaber, bekwam een lichte wonde aan het voorhoofd en zijne vrouw een wond aan de wang. De drie getroffenen vonden hulp in een apotheek en zijn er nog vrij goed afgekomen, in aanmerking genomen de vernieling door de ontpoffing in het perceel aangericht. Het dak is voor de helft in de hoogte geworpen en ver brijzeld en verscheidene kamers der twee bovenverdiepingen zijn onbewoonbaar ge worden. Aan de overzijde der smalle Raamskooi sprongen eenige vensterruiten. Veel vensterglas en enkele stukken van het dak vielen in de steeg, gelukkig echter zonder iemand te raken. De brandweer stelde een onderzoek ter plaatse in, doch vond in den staat van het perceel na het ongeval geen reden om ter verzekering der veiligheid op straat nog een of ander weg te breken. De Tilburgsche moord zaak. Naar werd vernomen is de behandeling van den geruchtmakenden Tilburgschen moord op het dochtertje van den heer K. aldaar nu definitief bepaald op 12 Juni. Er zijn ongeveer honderd getuigen gedagvaard en men meent dat het proces wel een week in beslag zal nemen. De belang stelling is zeer groot. Op het strand teCallants- oog is door iemand een inktvisch gevonden, waarbij als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat het dier nog leefde. Anna Paulowna, 13 Mei. J. 1. Zaterdagavond vergaderden in Yeerburg de landbouwers, die suikerbieten verbouwen voor de GooischeSuikerfabriek. Het doel was, eene commissie te benoe men, die in vereeniging met een derge lijke in de Haarlemmermeer, een contró- leur zal aanstellen aan genoemde fabriek, als een gevolg van de nieuwe wijze van contracteeren, ten einde door de land bouwers zelf het gewicht en het suiker gehalte te laten contröleeren. Tot leden dier commissie werden geko zen de heeren G. Brands en C.Geerligs, tot plaatsvervanger de heer P. Dz, Kaan. Anna Paulowna. Het departement van de Mij. tot Nut van 't Algemeen hield Zaterdagavond eene huishoudelijke vergadering, waarvan wij het volgende mededeelen: De bibliotheek telde dezen winter 164 lezerser werden 2527 boekdeelen uit gereikt; nog nooit waren deze cijfers zoo hoog. Spaarbank: In 1900 werd inge bracht f 4996.86, terugbetaald f929.535. De bank was schuldig f 8518.896. De rekening sloot met een batig saldo van f 1634.26. Ingeschreven waren 110 deelhebbers. Door den heer Van den Berg werd rapport uitgebracht van een bjjeenkomst te Alkmaar van verschillende departementen, waar een lid van 't Hoofdbestuur de voorstellen toelichtte betreffende de reorganisatie der Maat schappij. Tot afgevaardigde en plaats vervanger voor de Alg. Verg. werden benoemd de heeren Van den Berg en Van Gorkom. In de plaats van den heer M. Kooij (niet herkiesbaar) werd tot lid van 't Departementsbeetuur benoemd de heer D. Rezelman. Herkozenals Commis saris van het Ziekenfonds de heer P. Kaan; als leden der Commissie voor de Volksvoordrachten de heeren Raap en Van Wijk; als Commissaris der Biblio theek de heer De Boer. Voorts werd op voorstel van den heer Oostra eene commissie benoemd om stappen te doen, ten einde „de organisatie te bevorderen in den kring van ons departement" van een tijdelijken cursus in koken enz. tot onderricht van huis vrouwen en toekomstige huisvrouwen uit de kleine burgerij en den werkmansstand. Deze commissie bestaat uit de heeren Oostra, P. Kaan en M. Kooij. Ten slotte werden als Commissie tot herziening van het Reglement der Spaarbank (voorstel-Rezelman) aange wezen de heeren Dekker, Metzelaar en Brands. W ieringerwaard. In tegenwoordigheid van Dijkgraaf en Heemraden met de verdere leden van het Polderbestuur werd Zaterdag j.l. een proef genomen met de nieuwe machine in het stoomgemaal. Deze machine, ontworpen door den heer Grosjean en vervaardigd in de Koninkl. Ned. Machinefabriek van den heer E. H. Begeman te Helmond, voldoet aan de eiscben, die men aan een degelijke machine kan stellen. Het is een Com- pound-machine met Meijers-expansie van 150 P. K., waaraan onmiddellijk is verbonden een centrifugaalpomp, welke den vijzel vervangt. Door middel van een injector wordt deze pomp lucht ledig gemaakt, wat ongeveer een kwartier duurt. Het water treedt toe, wordt ongeveer 5 k 6 meter opgevoerd, om langs de afvoerbuis in den boezem te verdwijnen. Alzoo wordt zonder vijzel een kolom water opgestuwd van onge veer 1 M. middellijn bij 5 M. hoogte. Wanneer nu het water de luchtledige ruimte heeft ingenomen, wordt de machine in beweging gebracht en houdt vervolgens den geregelden afvoer gaande door middel van een waaier. De geheele machine is er op gemaakt om met zoo weinig mogelijk stoom, en dus gering kolenverbruik, groote kracht uit te oefenen. Met belangstelling werd het oogenblik verbeid, waarop de colossus zijn eerste werk zou verrichten. De monteurs, de heeren H. v. d. Bosch en H. Swinkels, daarbij trouw geholpen door den heer J. Kikkert, hebben alle eer van hun werk, want reeds Vrijdag middag heeft de machine zonder te stoppen 8 uren geloopen. Om uit dien chaos van pijpen, kranen, cylinders enz., successievelijk per schuit aange voerd, zoo'n kranig stuk werk samen te stellen, dat vereischt groote bekwaamheid. Hoewel het vliegwiel gemiddeld 110 omwentelingen per minuut doet, een belangrijke snelheid dus, hoort men er weinig of niets van een naaimachine maakt meer leven. Wanneer ook de tweede machine klaar is, zal de polder Wieringerwaard een bemaling hebben, waarop hij trotsch mag zijn. Voor liefhebbers is de machine een kijkje overwaard. Alles,tot in de klein ste onderdeelen, ziet er keurig uit. Den fabrikant komt groote lof toeden heer Grosjean een eere-salut O vergenomen uit hetNed. Indische mailbericht van 16 April j.l.: Benoemd tot Ingenieur-Werktuigkun dige bij de Artill. Constructie-winkel te Soerabaja de Adj.-Ingenieur bij de Staatsspoorwegen op Java: F. Nobel Az. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, op Maandag 13 Mei, nam. 3 nar. Afeezig met kennisgeving de heer W. C. Visser. De Voorn, opent de vergadering met het gewone welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Voorz, deelt mede: 1. dat de toestand van het tramstraatje eerder verergerd, dan verbeterd iseen herhaald verzoek aan den heer d'Escury om mede werking in deze, had nog geen resultaat mogen hebben 2. dat de tramvergadering 23 Mei a.s. zal plaats hebbenspoedig zullen de nfgevaardigden den beschrijvingsbrief tegemoet kannen zien; 3. dat de commissie bjj de heeren van de herziening der belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen is geweestde heer D. Kuilman zal daaromtrent wel willen inlichten 4. dat het Dagel. bestuur gereclameerd heeft tegen de schatting van bet raadhuis en het rjjks-ontvangers- huis, voor zoover die, als voor den openbaren dienst bestemd, buiten de belasting vallen 5. dat het baggeren in de voor sloot voor een gedeelte reeds met succes heeft plaats gehad na Woensdag echter zal ander personeel aangesteld moeten worden, omdat de heeren Meuleveld ander werk gekregen hebben. De beer Kuilman deelt mede, dat legen de schatting van de gebouwde eigendommen weinig te doen is, omdat die herzieningswet niet deugt. Burgerwoningen, van welker waarde 6 °/t al» belastbare opbrengst wordt beschouwd, worden geschat naar in elke gemeente aangenomen typen. Voor boerenwoningen daarentegen wordt rekening gehouden met de uitgestrektheid land, die de bewoner in gebruik heeft. Daaruit wordt afgeleid hoeveel ruimte het huis minstens moet bevatten en van de waarde, die dit minimum geacht wordt te be zitten, wordt 1'/j a'8 belastbare opbrengst vast gesteld. Is nu aangenomen, dat in een bepaalde gemeente 1 H. A. land noodig it om 1 koe te houden, dan neemt men aan, dat iemand, die b. v. 6 H. A. land gebruikt, voor uitoefening van zijn bedrijf minstens noodig heeft een huis, dat geschikt is om i koeien te houden. En een huis nu, geschikt om 6 koeien te houden, wordt geacht, die of die waarde t9 hebben en daarvan is 1 '/a ®/a de belast bare opbrengst. Is das die gefingeerde waarde b. v. f 1800.dan koml het er voor de belastbare opbrengst niet op aan, of het in werkelijkheid 4 of 6 maal zooveel gekost heeft. Het wordt geacht asn die meer dere kosten geen meerdere belastbare opbrengst te ontleenen. Van daar dus, dat weelderig en royaal gebouwde boerenhuizen daardoor niet hooger geschat zijn dan anderen. Een andere fout is, dat b. v. voor een schuur, die, dikwijls toevallig, een ander kadastraal nummer heeft dan het perceel waarin degene woont die het bedrijf uitoefent, een afzonderlijke aanslag vastgesteld wordt, wat niet het geval is als de gebouwen onder één nummer op den ligger voorkomen. De commissie van aanslag heeft dus met die rege ling rekening moeten houden en kon derhalve weinig anders doen, dan ze gedaan heeft. Het ageeren tegen deze schatting heeft voorts twee zijden. De gemeente als zoodanig zal door de nieuwe regeling belangrijk minder belasting ontvangen, door de mindere opbrengst der 40 gemeentelijke opcenten op de gebouwde eigendommen. In dat opzicht was dus de vroegere regeling voordeeliger, Over het geheel echter meent spreker, dat het platteland bij de nieuwe regeling vrij sterk bevoordeeld is. Uit dat oogpunt zou het dus verkeerd kunnen zjjn, te protesteeren. De raad vindt dan ook geen aanleiding op deze zaak verder in te gaan. Volgeos ingekomen missive van den heer Commis saris der Koningin en Prov. Blad, zullen, zoo ze noodig zijn, de stemming en herstemming voor de a.s. periodieke Tweede-Kamer-verkiezing worden gehouden op Vrjjdag 14 en Donderdag 27 Juni en die voor de Provinciale Staten resp. op Dinsdag 11 en Donderdag 20 Juni. De stembureaux voor die verkiezingen worden samengesteld als volgt: Voor de Tweede Kamer de heeren Visser en Kuilman als leden, de heeren Koopman en De Moor als plaatsvervangers. (De burgemeester is altijd Voorzitter.) Voor de Prov. Staten: de heeren Koopman en De Moor als leden, als 4e lid de heer Visser en de heeren Kuilman, Wijn en Halff als plaatsvervangers. Voor den Gemeenteraad (verkiezing laatsten Dinsdag in Juni, stemming en herstemming op een nog door B. en Wte bepalen dag)alB leden de heeren Halff en Visser, als 4e lid de heer Kuilman en als plaatsvervangers de heeren De Moor en Wijn. Het kohier van de hondenbelasting over 1901 wordt hierna ter tafel gebracht en vastgesteld op 141 honden voor een vol jaar en 4 honden voor een half jaar, te zamen f 143.belasting. Door den Voorz. wordt vervolgens rekening gedaan van zijn beheer over „het Bnrgemeestersboekje", welk beheer op advies van de heeren Kuilman en de Moor, die de rekening hebben nagezien, wordt goedgekeurd. Het saldo van het fondsje bedraagt f 71.62'. Het verslag van de Ambachtsschool te Alkmaar over 1900 en dat van den toestand der gemeente over 1900 worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. brengt hierna in bespreking de voorziening in den toestand der schoollokalen en leermiddelen. Zooals de heeren weten, verkeeren de schoollokalen, vooral die in de kom, in een zooda- nigen staat, dat grondige herstelling zeer noodig is trouwens, bjj de begrooting is reeds de restauratie van één der lokalen toegezegd. Ook de verzameling schoolbehoeftea echter en leer middelen eischt dringend radicale vernieuwing. Voor de school in de Moerbeek werd onlangs hoogstens f 120.toegestaan, maar het verlanglijstje van het hoofd der school vroeg een veel grooter bedrag, en ook in de kom ia de toestand in dat opzicht aller treurigst. Om een radikale voorziening in een en ander mogelijk te maken, zon spreker gaarne zien, dat de Raad kon goedvinden, voor dat doel een leening aan te gaan van b. v. f 600De jaarlijksche rente en aflossing van dit bedrag zon gevoegelijk uit den gewonen post. voor leermiddelen etc., kunnen worden bestreden, zonder te bezwaarlijke verhooging. Jaarlij ksche voorziening in het allernoodigste rekent spreker, dat evenveel kosten meê zal brengen en behalv/a het langer wachten, is men dan nog niet eens zoo goed klaar. Het geheel is dan niet in harmonie met elkaarmen heeft niet één volledig stel De Raad kan zeer goed meegaan met de door den Voorz. gewenschte regeling! als toch elk jaar f 100 of meer op de begrooting gebracht moet worden voor dat doel, dan kan men evengoed rente en aflossing daarmee bestrijden. Op voorstel des Voorz. wordt nu algemeen goed gevonden de beide hoofden der scholen in de Pink- sterweek op kosten der gemeente Daar het School museum te Amsterdam te laten gaan, om daar uit te zoeken hetgeen zij voor een radikale voorziening in den toestand der leermiddelen etc. noodig achten. Wat de restauratie der schoollokalen aangaat, is aan den timmerman De Heer opgedragen, met het hoofd, den heer Sieswerda, na te gaan welk lokaal het meest herstelling noodig heeft en wat er alzoo aan gedaan moet worden in de vacantiön hoopt spreker dan een en ander in orde te kunnen laten brengen, De heer De Moor doet opmerken, dat een voldoende ventilatie in de school te Moerbeek 's zomers alleen mogeljjk is door de deur open te zetten. Dit brengt altijd eenigszins tocht meê, dus zou het wenschelijk zjjn, dat b v. door een tuimelraam in dit euvel werd voorzien, Voorz. doet toezegging een onderzoek naar de mogelijkheid daarvan te zullen instellen. Bjj de rondvraag informeert de heer Kuilman, hoo het nu staat met den aankoop van den boomgaard van den heer Rutsen eu de daarmei in verband staande verbetering van den toestand in de Sljjksteeg. Spr. heeft daarvan nooit meer iets vernomen. De Voorz. antwoordt, dat Rutsen bij zjjn onrede- ly ken eisch van f 2200.voor koopsom van den boomgaard blijtt volharden, zoodat de stand der zaak geen voortgang heeft. Een dergelijke onredeljjke som voor ongeveer H.A. grond dnrft Spr. den raad niet voor te leggen. Deed Rutsen een billjjker aanbod, Spr. zou dadelijk bereid zjjn het te aan vaarden. De heer Knilman, het met den heer Koopman eens zjjnle, dat demping van de stinksloot achter langs, en soms half onder de huizen in de Sljjksteeg, vóór dat de warmte komt, zeer gewenssht, oigsnlijk dringend noodig is, vraagt, of B. en tV. Ratsen niet onder het oog kunnen brengen, dat hjj regelmatig een stuk gemeentegrond véór zjjne perceelen gebruikt voor ligplaats van zijn steen- en andere voorraden, zonder eenige vergoeding en zonder ooit door het gem.-bestuur eenigszios bemoeilijkt te worden en dat hjj van zjjn kant dns ook de billijkheid dient te betrachten. Hoewel in het algemeen niet voor repressaille-maatregelen acht Spr. een zoodanige pressie van B. en W. niet ongeoorlootd. Ratsen heeft in alle opzichten de medewerking van het gem. bestuur en moet nu een zoo groot gemeente belang uiet tegenwerken. De Voorz. merkt op, dat B. en W. als zoodanig niet bevoegd zijn, het gebruik van den gemeentegrond door Rutsen te bemoeilijken of te verbieden dat behoort tot 's raads competentie. Wil deze een besluit in die richting nemen, dan znllen B. en W, het gaarne uitvoeren. De Raad is 't geheel met den heer Kuilman eens, dat de billjjkheid niet steeds van één kant behoeft te komen en noodigt B. eu W. uit, dit ouder de aandacht van Rutseu te brengen en verder met hem de onderhandelingen te heropenen. De heer Koopman acht het verkeord, dat zoo'n stnk gemeentegrond lonter met gedoogen van het gem.-kestuur wordt gebruikt. In ieder geval wenscht spreker van zoodanig gebrnik akte van erfpacht, en bljjft Ratsen dat gezondheidsbelang tegenwerken, Jan ken gerust geweigerd worden, hem dien grond in erfpacht te geven. De Raad is het daaimeS eens. Verder wordt nog op voorstel van den Voorz. besloten tot vernieuwing van den steiger bjj de Lacgereisbrug, welke vernieuwing op ongeveer f 30. wordt geraamd. Daarna sluit de Voorz. de vergadering. Naar wij vernemen heeft Woensdag eene voorloopige bespreking plaats gehad tusschen de belanghebben de gemeente- en polderbesturen, omtrent het deel door ieder hunner bij te dragen in de garantie groot f 6000 voor den aanleg der toevoerlijn van het dorp r^oord- fesdiairwvomle naar het station van dien naam en waarschijnlijk zal de ge troffen regeling ook worden aangenomen. Hoe gewenscht eene verbinding met de spoorlijn voor het koolvervoer ook zijn moge zeer te bejammeren is het, dat men niet van dit verouderde plan is teruggeko men en geen gebruik gemaakt heeft van de gunstige gelegenheid, die er bestond, om in vereeniging met de Zuidelijker gele gen gemeente- en polderbesturen, de lijn bij Broek op Langendijk in Noordelijke richting langs de westzijde der dorpen door te trekken. Volgens het thans te volgen plan zul len de dorpen aan den Langedijk, Warmenhuizen en Haringcarspel steeds geïsoleerd blijven. Van eene gelegenheid tot personen- en goederenvervoer zal nu. natuurlijk nooit meer sprake kunnen zijn. Is de bestaande lijn van de Hol- landsche spoor niet op de meest voordee- lige wijze aangelegd voor den Lange dijk, de nieuwe lijn zal wellicht op den duur ook niet geheel aan het voorge stelde doel beantwoorden. Voorts eene voortdurende garantie; en voor de tegenwoordige produkten mis schien draagbare vervoerkosten van f 3.50 voor iederen geheel of gedeeltelijk geladen wagen tot Aikmaar. De Holl. Sprw. Maatschappij kan er nimmer schade door lijden, maar of dit met de andere partij ook altijd het geval zal zijn, zal de tijd moeten uitwijzen. Op de Dinsdagavond te Broek op l angendijk gehou den vergadering der Centrale Anti-revo- lutionnaire Kiesvereeniging in het distriet Alkmaar is voor de Tweede Kamer can didaat gesteld de heer N. Oosterbaan te Naarden. De afd. „Langedijk" van „Het Witte Kruis" stelde candidaat voor een zetel in het hoofdbestuur den heer E. C. Fleiecher, doopsgezind predikant te SJroekc op Langendijk. Schagen, 15 Mei 1901. Aan hot Polderbestuur van Schagen is het volgende adres ver zonden Geeft te kennen, De Noorderstoomtramvereeniging Dat hare pogingen om de vereischte bijdragen van de Gemeente- en Polder besturen te verkrijgen om tot aanleg van een Stoomtram van Schagen naar Alkmaar te geraken, tot heden nog niet met zóó guostigen uitslag zijn bekroond, dat met goed gevolg de Subsidiën van het Rijk en de Provincie kunnen worden aange vraagd. Dat daarvoor noodig is f 150.000 aan- doelen-kapitaal on f 150.000 renteloos voorschot. Dat tot heden is toegezegd f 104.000 renteloos voorschot en f 107.000 aan- deelen-kapitaal. Dat zij daarom de vrijheid neemt zich andermaal te wenden tot die Gemeente en Polderbesturen, welke nog niet of niet in voldoende mate hebben bijgedragen, aangezien dit de eenige weg is om tot aanleg der Trambaan te kun nen geraken. Rsden waarom zij ook de vrijheid neemt zich andermaal te wenden tot het Bestuur van den Polder Schagen, met het beleefd en dringend verzoek voor den aanleg eene bijdrage te verleenen van f 10.000 renteloos voorschot en f 10.000 aandeelen-kapitaal. Aangezien Schagen bij den aanleg van Trambanen groot belang heeft en deze noodig is om tot meerderen bloei en uit breiding van den Polder en de Gemeonte te kunnen geraken, blijft het Comité hopen, dat deze gedachte ook meer zal doordringen bij de leden van het bestuur van den Polder Schagen. De gevraagde bijdragen kunnen ook de finantiëele krachten van den Polder Schagen niet te boven gaan, vooral niet als men rekening wil houden met de meerdere welvaart en de hoogere land- prijzen welke door den- aanleg van Trambanen zullen ontstaan. Indien de Noorderstoomtram niets rendeert wat mot het oog op andere lijnen niet mag worden verwacht dan zou de jaarlij ksche uitgaaf kunnen bedragen f 600.wanneer het geld op annuïteit tegen 4 '/2 werd geleend, aan gezien door de Holl. Spoorweg Maatschap pij 3 °/0 van het aaudeelen-kapitaal wordt gegarandeerd Deze f 600 zou dan een hoogoren Omslag kunnen veroorzaken van nog geen 40 cent per Hectare. Indien de lijn meer opbrengt dan de kosten van exploitatie en de rente van het aandeelen-kapitaai, dan kost het den Polder niets en zal de onderne ming zelfs voordeel opleveren aan gezien dan de rentelooze voorschotten kunnen worden afgelost en de lijn bet onbezwaard eigendom wordt. Het comité blijft hopen dat de leden van het bestuur van den polder Schagen bezield zullen zijn met den wil om iets aan het aigemeen belang van de streek en het belang tevens van den polder en de gemeente Schagen te offeren en den aanleg der lijn mogelijk te maken door het verleenen der gevraagde bijdragen. Zonder de bijdragen van den Polder en de Gemeente Schagen zai het Comité niet in de mogelijkheid zijn om den aanleg van een stoomtram Schagen Zijpe Warmenhuizen Alkmaar tot stand te brengen. 't Welk doende, etc. Het Bestuur der Noorderstoomtram- vereeniging, (Get.) G. C. HULST, Voorz. M. BOSSEN, Secr. Eeu bijna gelijk luidend adres is aan het Gemeentebestuur van Schagen gezonden. Zooals gemeld, zal bij de inwijding van het orgelin onze Ned, Herv. Kerk het instrument bespeeld worden door den hr. J. v. Dissel te Hoorn.De inwij ding zal geschieden op Zondag 2 Juni a.s. 's Middags zal er een orgelconcert gege ven worden, toegankelijk tegen entrée. Op dat concert zal het volgende pro gramma worden uitgevoerd 1. Toccata en Fuga (d-mo!,) J. 8. Bach; 2. Fantasie, J. v. Dissel. 3. a. Traumerei, b. Bittendes Kind, c. Der Dichter spricht, R. Schumann; 4. a. Andante, b. Menuett en Trio, c. Finale, uit de Orgelsonate, F. Krause. 5. Invocation, Guilmant. 6. Fluit Concert, Rinck. Maandag had de proef* tocht plaats door de Motorboot van Kolhorn naar Schagen. In ongeveer een 40 minuten stoomde men van Kolhorn Daar de sluis aan de Nes en men zou het traject in ongeveer een uur hebben afgelegd, als het vaarwater achter de sluis bevaar baar was geweest, 't Was onmogelijk te stoomen, de diepte vau het vaarwater gedoogde het niet, zoodat men al trek kende en duwende te Schagen arriveerde. 't Was jammer, dat een dergelijk interval zich voordeed, daar al 't andere zoo uitstekend in orde was. De boot maakt een vriendelijken indruk, alles is netjes ingericht en 't verblijf in de kajuit is niet al te bekrompen, zelfs ruim, het kieine bestek in aanmerking genomen. De firma Stoel te Alkmaar heeft alle eor van haar werk. Wat het bestuur nu denkt te doen met dat onbevaarbare gedeelte, is ons nog niet bekend. Alleen dit kunnen we mededeelen, dat er gerequestreerd zal worden aan het bestuur van de banne en den polder Schagen, en dat de boot zoolang zal stilliggen tot het vaar water verbeterd is. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft het bestuur vau Al gemeen iJelamg- bij de H. S. M. aangevraagd, om, evenals vroeger, des v. m. te 7 uur weder een bestelling van bestelgoed in Schagen te doen plaats hebbeu. In het belang van vele neringdoenden hopen wij op een gunstige beschikking der H. S. M. Tot ons genoegen be- merkten wij,dat deze week een vr acht- (lienst is begonnen voor de route Lan- gereis Oude NiedorpNieuwe Niedorp- WateringskantMoerbeek-Hoogebieren- HaringhuizenSchagen. Onze vroegere plaatsge- noot de heer M. Jongejan Pzn., is met 1 Juni benoemd tot onderwijzer aan d6 R. C. School hoofd de heer Kannegieter te Amsterdam, D oor Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is alhier tot Kerkmees ter herbenoemd de heer J, Henneman. De Standard verneemt uit Pretoria dat de verschillende Engelscho afdeclin- gen Transvaal en Oranje-Vrijstaat zoo volkomen schoongeveegd hebben, dat de nog strijdende Boeren allerwaarschijnlijkst geen nieuwen wiuterveldtocht kunnou doorstaan. Maar een teleurstelling noemt de correspondent 't, dat nu onbetwist baar gebleken is, dat de Boeren weer geschut en ammunitie hebbenhjj ver"

Schager Courant | 1901 | | pagina 2