Zondag 19 Mei 1901. Q 45ste Jaargang No. 3628. EERSTE BLAD, Bekendmakingen. Gemeente Sc hagen. Bekendmaking. Binnenlandsch Nieuws. AlmtEilie- k LiiMliL Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Hij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau $Cff AG)I£i¥, lLaaiï, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. SledewerkerJ. W I X K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzouderliik» nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaal uit twee bladen POLITIE. Tet Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een vermist zwart lam, terwijl inlichtingen zijn te bekomen omtrent een gevonden koperen tabaksdoos. De Burgemeester van Schagen herinnert, ter voor koming van bekeuringen, de ingezetenen aan den inhoud van art. 73 der algemeene politie-verordening voor de gemeente, luidende als volgt .Binnen de kom der gemeente is het verboden, in het water of op het ijs haardasch, vuilnis of iets derge lijks te werpen, ol het water of het ijs op eenige wijze te verontreinigen. Overtreding van dit verbod is strafbaar met eene geldboete van ten hoogste f 10.—, of hechtenis van ten hoogste 2 dagen. Schagen, 10 Mei 1901. De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. IVatioiaale Militie. Mmï van verlofpniers te lanSe. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het onderzoek van de in die gemeente verblgfhondende verlofgangers der Militie Ie land, voor zoo verre zij vóór den 1 April 1901 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, zal plaats hebben te Schagen, op Woensdag, den 19 Juni 1901, des voormiddags ten 9 ure, en dat mitsdien op evengenoemd tijdstip zich voor dat onderzoek aan het Raadhuis aldaar moeten bevinden de onderstaande personen Lichting. Namen en Voornamen. Korps. 1894 Graaf de Arie le reg. inf. 1895 Dekker Pieter 4e reg. vesting. 1895 Jong de Gerrit idem. 1895 Wit de Gerrit reg. Gren. en Jagers. 1895 Visser Hark 2e reg. veld 1895 Jonghde Anthonie 4e reg. vest. 1896 Melker Cornelis Jobannis idem. 1896 Weeland Maarten le reg. inf. 1896 Bakker Pieter idem. Verlof om 1 jaar naar Duitsoh- land te gaan. 1896 Hollander Jacob le reg, inf. 1897 Bakker Cornelis le teg veld. 1897 Castrieum Jacobus Johannes 4e reg. vest 1897 Graaf de Pieter idem. 1897 Smit Cornelis idem. 1897 Keet Theodorus A J. idem. 1897 Broekhuizen Pieter idem. 1897 Hontkooper Martinus korps torp. 1897 Zeeman Jan le reg. inf. 1898 Deutekom Hendricus idem. 1898 Ploeger Nicolaas Joseph 4e reg. vest. 1898 Dekker Johannes idem. 1899 Stompedissel Hayo 2e comp. Hosp. 1899 Groen Cornelis le reg. inf. 1899 Raven Jacob idem. 1899 Straalen van Willeai A.A. idem. 1899 Post Hendricus A 2e reg veld. 1900 Leeuwen van Johan A. 4e reg. vest Zoomede de verlofgangers, in de termen voor het onderzoek vallende, welke zich vóór den datnm der inspectie alsnog van elders in de gemeente komen vestigen. Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat zij moeten verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de klecding- en uitrusting-stukken, hun by hun vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zskboekjesdat zij, in unilorm zijnde, onderworpen zijn aan het reglement van krijgstucht, en zich bij verzuim, nalatigheid of wangedrag blootstellen aan arreststraffen van twee tot zes dagen, alsmede aan oproeping tot werkelyken dienst voor den tijd van drie tot zes maanden. Schagen, den 17 Mei 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ii J: POT. De Secretaris, DENIJS. Door het Bestuur der LIBERALE UNIE is het volgende manifest verspreid: Aan de Kiezers 1 Met spoed naderen de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten, die, gelukt de toeleg der tegenstanders, voor vele jaren een einde zullen maken aan de politiek van sociale hervormingen, eerst sinds korten tijd met groote kracht ter hand genomen. Het groote clericale vertond organiseert zich krach tiger dan ooit. De Calvinistisch-anti-revolntionnaire party, onder leiding van Dr. Kuyper, drijft reeds grootcn ruilhandel in zetels met Rome, ja, verklaart zich bereid, waar zij dit noodzakelijk acht, reeds bij eerste stemming Katholieke canrlidalen te steuoen. En waar een goede kans zich abnbiedt door zulken ruilhandel vrij-anti-revolutionnairen en Christelyk- Historischen met baar te doen optrekken, daar zyn de conservatieve neigingen der eersten, en de fel nti-papistische gevoelens der laatsten geen bezwaar om tot den zegepraal van het ver bond van Dordt eu Rome mede te werken. Wordt die behaald, dan staat ons een tijdperk van stilstand in de wetgeving te wachten. De partyen, die stammen ait één wortel des geloofs, hebben geen staatkundig programma gemeen, en sterk in 't geza menlijk afbreken, zullen zy onmachtig blijken samen naar vast beginsel de algemeene volksbelangen te bevorderen. Wyt ons niet, dat wjj het clericale spook oproepen j het is geen spookhet verbond staat dreigend in houding vóór ons, en dwingt allen, die de ontwikke ling van onze staatsinstellingen in vrijzinnigen geest voorstaan, tot tegenweer. Maar aan de andere zijde bedreigt ons een tweede vijand in de sociaal-democratie. Op den voorgrond atellende allerlei vraagstukken en hervormingen, die ook voorkomen op de pro gramma's der liberale groepen, is baar einddoel om mekeer der sociale orde, afschaffing van het particulier bezit der productiemiddelen, het diensibaar^maken van de staatsalmacht aan de belangen van a'éne klasse, doodend het particulier initiatief, in het leven roepend de tirannie van enkelen, die heel het maattchappelyke leven in vaste kluisters zullen slaan. Wilt g'tj daarheen? Ge weet, dat de Sociaal-drmocratie hare opkomst te dinken heeft aan het helaas niet te ontkennen feit, dat de liberale partij tegenover de sociale oooden te lang onverschillig of althans werkeloos is gebleven. Maar ge weet ook, dat die tijden vuorby zijn, en dat de liberale partij zich in hai» verschillende schakee ringen er ernstig op toelegt, door krachtig ingrijpen der gemeenschap, waar particuliere krachten te kort schieten, het peil der Volkswelvaart te verheogen, en de maatschappelijke nooden te lenigen. Heerscht geen volkomen eenstemmigheid omtrent de wijze, waarop verschillende vraagstukken moeten worden opgelost, openbaart zich verschil van gevoelen over de vraag, hoe ver de Staatsinmenging moet gaan, ol op welk gebied het eerst moet worden inge grepen, Gy gevoelt dat zulks geeu reden mug zijn om af te stooten hen, die in hoofdzaak ééns van zin zijn, overtuigd als Ge zyt, dat geen grooter ramp ods land kan treffen, dan dat door verdeeldheid onzerzijds de zegepraal der tegenpartij en daarmede de staking van alle sociale hervormingen werd in de hand ge werkt. En Ge weet, dat er geen beter middel bestaat, om de uitbreiding der sociaal-democratie te stuiten, dan een weloveilegde, gestadige vooruitgang, op den weg der hervormingen. Het tegenwoordige Kabinet schonk U de wetten, die san stuitende privilegiën op het gebied der lands verdediging een einde maken, die verwaarloozing van de kinderen des volks voorkomen, en aan reeds ver waarloosden de reddende band reiken, die den door een bedrijfsongeval getroffen arbeider de zekerheid bieden eener volkomen vergoeding voor zijne ver minderde arbeidskracht, die de zorg voor de openbare gezondheid op steviger grondslag vestigen, en eene deugdelijke verbetering der volkshuisvesting bevorderen. Op dien weg moet worden voortgegaan. Zoodra de mo"e)ijkheid zich aanbiedt, het Xiesrecktvrnagstuk tot" d, flaitieve oplossing te brengen, zoodal het Kiesrecht niet langer? zooals thans, hoofdzakelijk aan bezit verbonden blijft, dan zullen ook wij die aangrijpen en aan de daarvoor noodige grondwets herziening medewerken. De verzekering tegen ongevallen moet worden uitgebreid, zoodat ook landbouwer en visscher hetzelfde recht als de arbeider in de nijverheid deelachtig worden. De oude dag van den arbeider moet worden verzekerd. Verbeterde armenzorg moet voorkomen, dat wie werken wil, maar niet werken kan, aan nijpende armoede ten prooi is. Door regeling van het arbeids contract moeten de wederzijdsche rechten en verplich tingen van werkgever en werkman afgebakend worden. Maar tevens moeten de productieve krachten des volks worden versterkt en alzoo de welvaart bevorderd worden door eene verstandige handels politiek, door uitbreiding van vakonderwys, door bevordering van verkeersmiddelen, door staatszorg en staatshulp overal waar leiding en steun van het particulier initiatief noodig is. Ziedaar het programma, oat de Liberale Uoie U biedt, en dat ook bij andere Vereenigingen weerklank vond. Daarvoor roepen wij U ten stryde 1 Geene lauwheid, geene onverschilligheid, onze beginselen zyn 't waard dat daarvoor met inspanning van alle krachten wordt geijverd. De toekomst van Nederland ligt in uwe handen I Het Bestuur der L. U., Dr. W. P. RUIJSCH, 's-Gravenhage, Voorz. Mr. H. Ph DE KANTER, Haarlem, Vice-Voorz. A. ROODHU1JZEN, Eukhuizen, Ster. W. P KOPS, Hoorn, Penningm. A BOUMAN, 's-Gravenhage. C. A. van ENSCHUT, Amersfoort. D. J, van HOUTEN, Weesp. JAC. v. o. LAAN, Sneek. Mr. R M. MACALESTER LOUP, 's-Gravenhage. J. van RAVENHORST, Apeldoorn. C, SCH1LLEMANS, Zutphen. HUIBERT VETH, Dordrecht. h et Volk bevat een artikel opder het opschrift: Waarom vraagt De Jongh revisie? (Zooals men weet, ia De Jongh de persoon, die ruim twintig jaar geleden veroordeeld is tot levenslange gevangenisstraf wegens den moord op het knaapje Bogaert; het vonnis is toen door den Ilaogen Raad verminderd tot 25 jaar gevangenisstraf.) Ook in dl. blad is van De Jongh's revisie-aanvraag melding gemaakt. Wij nemen uit het artikel het volgende over Twintig jaar heeft De Jongh nu in de gevangenis doorgebracht en hij doet weer van zich spreken. Hy heeft gebruik gemaakt van do gelegenheid, hem door de ni uwe revisiewet geschonken, om herziening van zijn vonnis te vragen. Herziening op grond waarvan Ia hij dan onschuldig Komt hij op z'n bekentenis, terug Noch het een, noch het ander. Hij wenscht alleen niet langer te worden beschouwd als een moordenaar, want den moord zelf, zegt hg, heelt hy niet gepleegd. Hij had een medeplichtige en eerst nu komt hij met diens naam voor den dag. Gemeld is, dat De Jongh den naam van den waren moordenaar verzwegen heeft, omdat door het noemen daarvan een derde in onaangenaamheden komen zou. Die derde was zyn zuster Auua, die sinds gestorven is en dus nu geen schade meer van de zaak hebben kan. Anna had eenigen tijd verkeering gehad met zekeren Gerrit Kets en die verkeering was van te intiemen aard geworden. Kets nam de zaak luchtig op en weigerde haar te trouwen, waarop zij haar nood klaagde aan haar broeder. Deze sprak eens ernstig met Kets, maar bij wilde er mets van h°"r-n; De Jongh vortrok daarna naar Indie als onderoffi cier, adspirant-offieier, werd eohier spoedig afgekeurd en wegeDS gezondheidsredenen naar Nederland terug gezonden. SKets was inlusschen fortuin van zijn moeder, ongeveer f90.000, in los handigheid te verteren, en ontzag zich niet zyn vroegere verlooide te ergeren door met een publieke v ruw in een open rytuig voorby haar hura tergden. Hij had te Scheveningen het hotel Victoria cpger.cht, dat niet best ging en ook veel geld verslond. Toen De Jongh weer met Kets in aanraking kwam, waren ze bcIL* .1 even berooid. De Jongh "f toekomst donker in. zyn carrière ^s^.cke.r nipt wAt bii beeinuen zou. Kets kon zyo gruve vèrteringen niet voW» en xag ook urt naar middelen om aan geld te komen. Door Kets is toen voorgesteld een ralsehen wissel aan den man te brengen en de opbrengst sameo te verieelen. In de aan den Hoogen Raad ingediende memorie ter toelichting van de revisie-na»vretg wordt hier omtrent gezegd dat Kets toen voorsloeg een valsohen wisse! le maken, dien De Jongh in ontvangst zou nemen; welk voorstel echter door Kets gedaan werd nadat De Jongh hem had aangeraden, op een niet eerlyke wijze het geld te verwervenhetgeen De Jongh hierby (zijnde de werkelijke loop der zaak) bekent, hoewel hij in zijne brieven aan zyne uosder in 1892 deze laatste omstandigheid niet aanhaalde dat De Jongh, het voorstel van Kets le prozaïsch o? alledaagsch vindende, een meer avontuurlijk idee wentshte uit te voeren, door eeu eenigen zoon te ontvoeren, 24 uren te bewa.-en en losgeld voor hein te vragen aan een rijken vader; dat dit plan werd goedgekeurd en de keuze op den ongelukkigen heer Bogaert viel; dat Kets vruchteloos inlormeerde waar da knaap Marius Bogaert ter school ging en De Jongh den knaap van de school afhaalde, na zich zei ven ovettuigd te hebben van de plaats dier school waarna hij hem voerde gedeeltelyk per rytuig tot buiten de stad en vandaar te voet naar het Kreupel- bosch achter Hou!rust aan den rand der zeeluinen alwaar de knaap in ontvangst werd geuomen door den zich reeds aldaar bevindeaden Ke's, welke hem 24 uur in dat bosch zou bewaren iu welken tijd Do Jongh het losgeld 75 000 galden) zou ontvangen; dat Do Jongh, na den knaap aaa Kels te hebben afgeleverd, zich gereedmaakte om den weg terug te gaan, ten einde bijtijds den dreigbrief te kunnen bezorgen daarbij gevende aan Kets een waterdichten reismantel om den knaap in te rollen tegen den nacht; wijn tot drinken, terwijl Kels brood bij zich had; waarbij De Jongh nog een koord voegde om den knaap losjes mede te binden tegen oogenblikkelijk wegloopendat Kets op htt puut van scheiden bang werd om alleen den nacht in het kreupelbosch door te brengen, zeide te vreezen voor vervolging en over valling en daarom aan De Jongh verzocht zijn wandelstok, die een degen inhield, aan hem achter te laten Ier verdediging dat, dit geschied zijnde, De Jongh den weg terugging naar de stad en den briet op de post bezorgde dat De Jongh den volgenden dag den moord op Marius Bogaert vernam en geen losgeld in handen kreeg; dat De Jongh op het met Kets afgesproken rendez-vous (achter hotel Halfweg, lus-circa Den Haag en Sche veningen) alwaar Kets, na het te 4 uur 's middags loslateu van deu knaap, 's avonds om 5 uur zou verschij nen, aldaar dezen moordenaar ook aan trol dat Kets verhaalde dat hij gedwongen was tot den moord, dair de knaap Marius hem ontloopen was en Kets, hem in het duin achterhalende en vastbindende,de volgende woorden van den knaap vernam: „ik ken jullie wel", waarop Kets besloot, (volgens zijn uitdrukking) hem uit den weg te ruimen; dat er nu tusschen de twee misdadigers werd verweten en getwist, waarna Kets verlangde dat degeen welke gearresteerd mocht worden, geen naam van zijn medeplichtige zou uoameudat De Jongh daar geen trek in had; waarop Kets hem te kennen gaf, dat indien Kets door toedoen van De Jongh gearresteerd werd, hy verklaren zou, dat De Jongh moordenaar was van de ongeboren vrucht zijner zuster Anna, waarbij tevens deze Anna tot, voor een meisje verpletterende, schande zou komen dat nu zonder beloften en twistende de misdadigers elkander verlieten en kort daarna De Jongh op aanwyzing van sergeant Mucqnetier, gearresteerd werd" Dit zijn d» feiten zooals ze thans door De Jongh worden medegedeeld. Verder wordt door „Het Volk" gemald „De Jongh, eindelijk in hechtenis ge nomen, gedroeg zich heel zonderling. Hij deed geen poging te ontkennen, welk aandeel hij had in de moordzaak, 'maar hield vol, dat hij niet zelf do dader was. Hij zeide aauvankelijk, dat de moorde naar hem alleen bij name bekend was en noemde een verkeerden naam. Gevoe lende, dat hij bij voortzetting van het onderzoek den naam van Kets zou laten vallen, besloot hij te sterven door ver hongering. Hij weigerde alle hem aan geboden voedsel, zoodat er een dokter ontboden werd om hein tot eiken prijs in het leven te houden. „Daar kwam op 16 October een briefje uit Amsterdam, gericht aau De Jongh's moeder, bevestigeu, dat een ander den moord had bedreven Daj; briefje luidde aldus „„Mevrouw „„Mijn vorig briefje is zeker niet teregt gekomen, daarom schrijf ik u nog eens. Uw zoon is niet sohuldig aan de moord, de trouwe jongen moet zijn schuld niet verzwaren. Ik mag niet veel schrij ven, maar ik zal het u persoonlijk vtr- tellen. Ik hen in Amsterdam in betrek king. Schrijf u nu maar aan Anna Spiegel post restante, wanneer u mij in Amsterdam komt spreken en waar, dan zal ik u alles vertellen. Dat die Musquetier hem zoo gemeen heeft ver raden, doch hij zal ziju straf ook niet ontloopen. U moet dit briefje niet aan do politie laten lezen, mijn naam is anders, zij kunnen mij hiermede toch niet vinden. Ik had gehoopt, dat alles goed af zou loopen. Ons doel was niet om de jonge heer B. te dooden, dat is in de uiterste nood geschied. Ik ben het meisje dat bij den heer Ubbens is ge weest, dat wil ik voor u wel weten. Ik deel het u in vertrouwen mode. Als u bij u zoon komt, vertel hem dan maar dat u dit briefje ontvangen hebt. „„Ik heb bij de pastoor gebiegt dus mijn geweten is vrij. Ik heb de moord niet gedaan maar uw zoou ook niet, wie die derde is, zal ik u wel zoggen, maar niet schrijven. Ze hadden mij er ook in gehaald,om zoo als zij het noemden, do Russische daad te volvoeren. Dat uw zoon zwijgt is, dat hij gezworen heeft even ais do andere, te zwijgen en als zo elkander ooit verraden, dau zou het des verraders moeder hot leven kosten. Dus uit liefde tot u bewaart hij het stilzwijgen. A. 8." „De moeder ging op dit briefje*niet iu en leverde het aan de justitie in,die meende met een mystificatie te doen te hebben. Echter werd het aan De Jongh getoond, om nogmaals te pogen iets uit hem te krijgen-Dit gelukte ten laatste aan zijn zus tor Anna, dezelfde ter wille van wie hij den naam des moordenaars zou hebben verzwegen. „We halen weder deu brief van 12 Mei 1896 aan Ge weet verder, hoe ik zeker zijnde van "mijn plan om mij te doen doodhon geren, gedurende die poging door allen oa op 't laatst zelfs door Anna gehar- zeleerd werd om den moordenaar aan to wijzen. Onder Anna's toespraak.kwam de naam van Kets mij reeds bijna op de lippen; de heer Schermbeek, welke er bij zat, zeide: „ik zie wel, dat hij u iets te zeggen heeft, en zal u beiden een oogenblik alleen laten". Toen ver mande ik mij eu volvoerde wat ik reeds overdacht had, n.1. dat ik den moord op mij nam, teneinde zonder verdere plagerij te sterven en door mijn dood Kets te sparen mot 't doel om Anna te redden. „Voortdurend bleef De Jongh pogingen aanwenden om zelfmoord te plegen. Toen de hongerkuur niet gelukte, verslond hij met zijn uitgovast lichaam ineens alle spijzon, die hem voorgezet waren om hem tot eten te bewegen. Dit had wel ten gevolge dat hij ziek werd, maar hij ging niet dood. Ook een poging tot zelfmoord door middel van een stuk glas, dat hij uit een drinkglas beet en trachtte in te slikken, mislukte. Met de bekentenis, dat hij den moord gepleegd had, was voor Ido Jongn de kwellende ondervraging niet afgeloopen. Integendeel werd het verhoor nu nog scherper. De beklaagde had moeite een verhaal bijeen te brengen, dat aanne melijk maken zou dat hij alleen den moord gepleegd zou hebben. Verschil- lende aanwijzingen duidden opeen twee den dader, maar men moest de beken tenis van iemand, dio een zoo zware misdaad op zich nam, wel aannemen Het Volk stelt vervolgens de vraag, of het nieuwe verhaal van De Jongh aannemelijk is, wat betreft de geloof waardigheid van het verhaal zerf en in verband met den toestand, waarin De Jongh zien bevond, en dau komt het blad tot deze conclusie; „Gegeven een man, wiens toekomst gebroken is, die wegens zijn aandeel in do zaak, waarvan men hem beschuldigt, toch zeker een zwaar vonnis te wachten heeft en die door zijn schuld nog to verzwaren een zuster, welke hij liefheeft, kau sparen van iets dat hij het ergsto vindt wat een meisje overkomen kan is het dan zoo onbegrijpelijk wat Do Jongh gedaan heeft F Voeg dan daarbij den overprikkelden toestand, waarin hy verkeerde, een toestand, die blijkbaar reeds begonnen is bij hot ontworpen van het plan om aan geld te homen (wat voor een 24-jarg man eigenlijk hl te zot is) en later blijkt uit het verge ten cp de post te doen van den briet, toch zeker het gewichtigste element in de geheele geschiedenis voeg daarbij het kwellende van een voortdurend vor- i hoor en gevraag, het hongerlijden, het verschijnen van zijn zuster om met nog meer overreding tot hem te spreken neem ten slotte de onverschilligheid ia aanmerking, die ook in deze omstandig- I heden niet onverklaarbaar is, en het hard nekkig karakter van De Jongh wer- i kelijk, zijn bekentenis van een misdaad, die hij niet begaan heeft, behoort niet tot de psychologische onmogelijkheden. De revisie-aanvraag van De Jongh in de bekende moordzaak van Marius Bogaert, zal den 28 Mei door den JUoogeo Raad l worden behandeld. Opd-en beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering van aandeelhouders der 3toomtramweg-Maat- scbappij „West-Friesland", op Woensdag 29 Mei a.s., in hótel „De Doelen" te Hoorn, komen de volgende pun ten voor1. Vaststelling der notulen. 2, Verslag over het afgeloopen jaar. "feadvies der Commissie, bedoeld bij art. 23 der Statuten. 4. Vaststelling der balans en winst- en verliesrekening over 1JU0. 5. Benoeming van een bestuurs lid, wegens periodieke aftreding van den beer II. J. K. van den Steen. Aanbe voling van het bestuur H. J. K. van den Steen, Spanbroek; C. Klaver Wz. te upanbroek. 6. Benoeming van 3 leden der Commissie, bedoeld bij art. 23 der Statuten. 7. Voorstel van het bestuur om de in de vergadering van aandeelhou ders Ma?tsch*PPfl dd. 9 Augustus verleende machtiging tot geldlee- ning uit te breiden tot een bedrag van hoogstens f 100.000.—. De, gemeentoraad te IV j besloot in zijne zitting van j.1. Dinsdag tot vergrooting van de gemeente school No 7 te Koegras, daar deze ten ge volge van toeneming der bevolking en door toepassing der Leerplichtwet te klein is gewordon. 4 ~vr n°Arde afc,oeling Helder der Hoil. Maatschappij van Landbouw is een adres ingezonden bij den raad der gemeente HELDER, meldende, dat de atdoeling voornemens is, een landbouw- cursus op te richten onder leiding van den hr. G. Tjalsma en zij der gemeente verzoekt haar in hare pogingen te steu nen door haar vrij gobruik van de school o Koegras toe te staan met vuur en hebt en in de tweede plaats haar voor dit deel een subsidie te verleenen. 6 f 33 van de 35 u i t g e- brachte stemmen werd tot Bestuurs lid van polder Waarland ge kozen de heer J. Zutt in plaats van den heer A. Kroon, die aftrad en niet meer in aanmerking wonschte te komen. Ileer-Ilugowaard. Met belangste jing zullen do landbouwers, die in t afgeloopen seizoen hunno landbouw producten aan 't station Heor-IIugowaard hebben geladen, kennis nemen van de volgende cijfers Gedurende de tien laatst verloopen maanden werden aan genoemd station geladen en vandaar verzonden 4884 waggons; hiervan werden niet minder dan 4131 waggons geladen met groen ten. De verzending is 't vorig jaar toe genomen met 1431 waggons. Door den neer K. Wagenaar werden geladen 1333 waggons, door den heer R. Slot 1014 waggons. U e t nantal leerlingen j op do openbare school te JSint bedraagt na de toelating van nieuwe leerlingen op 1 Mei 1.1. 145. Lit is cogenscbijnlijk niets bijzondere, maar wel wordt het dit, als men in aanmerking neemt, dat het aantal school gaande kinderen in deze gemeente in 10 jaren tijda is gestegen van 80 tot ruim 200, dat is dus in dien korten tyd eene vermeerdering van 150%. VVior-inigen. Op Woensdag den 22 Mei 1901 zal op het marktplein alhier de eerste Lammerenmirkt gehouden worden.Tevens zal dien dag de Premiewaardig gekeurde Dekhengst Eolix Fauro, grstationneerd by den hoer Groeneveld, ter bezichtiging worden gesteld. ~\Te Apoldoorn is versche- nen het eerste nummer vau een nieuw dagblad: „Het Apddoorns Dagblad." Ad ministrateur is do heer T J. Kuipers, tot voor korten tijd hoofd der openbare school to Broek op I-.ui»«gondijU. De timmermansgezellen te sjint Pankras, niet tevreden met het toon dat hun wordt uitgekeerd, stellen gezamenlijk pogingen iu bet werk tot loonsverbetering. Te dien einde hield een 12-tal Don derdag een bijeenkomst en werd be.sk>- ten a4a eisch to stellen een uurloon van 17 cent, dat is 2 cent hoogor, dan wat zy nu verdienen.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1