TRANSVAAL. P o s t e r ij e i). PLAATSELIJK NIEUWS. Ds. Krop te 'a-H e r t o g e n- bosch ia beroepen naar de Hervormde Gemeente te VVieringerwaard. Te Zuid-Scharwoude ia Maandagnacht het sigarenmagazijn van den heer V. een prooi der vlammen geworden, De oorzaak van den brand ia niet bekend. W ierineren. De kerkoraad der Ned. Herv. Gemeente te Iiippolytushoef heeft besloten den Hervormingsdag, 31 Oct., voortaan kerke lijk te herdenken. Wieringen. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Oosterland is tot predikant beroepen de heer Ds. F. J. Krop, predikant bij de Waalsche gemeente te 's-Hertogenbosch. ,lnna Paulowna. Slechts 2 sollicitanten hebben zich aan gemeld voor de betrekking van gemeente ontvanger de voordracht is nog niet opgemaakt. De zangvereenigingCres- cendo te A.iina Paulowna heeft het voornemen, mede te doen aan den aanstaanden zangwedstrijd te Wognum. Beroepen bij de Herv. Ge m. te Oude INiedorp de candidaat tot den H. D den heer J. Slot te Twisk. Door de stemgerechtigde leden der Hervormde Gemeente t^int ÜVIaarten is besloten, dat het recht van benoeming van kerkeraadsle- den en het beroepen van predikanten voor de 10 eerstvolgende jaren aan kiesgerechtigden blijft overgelaten. Vrijdagavond had in het Café van den heer Schermerhorn te .Sint Miaarten eene bijeenkomst plaats van eenige landbouwers, ten doel heb bende eene afdeeling op te richten der Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeni- ging „Langedijk en Omstreken". Nadat de heer Blad, Secretaris der afdeeling „Harenkarspel", het doel en de strekking had medegedeeld, werd be sloten een afdeeling „Sint Maarten" op te richten, waarvoor terstond 28 leden toetraden. Tot bestuursleden werden gekozen, de heeren K. Blom Dz., P. Rens, N. van Leeuwen, K. Slot Jr., J. Limmen, D. Bur ger en D. Kuiper Wz. A ls eenbewijs van woning nood te COEVORDEN diene, dat in de Bentheimer achterstraat drie gezinnen, te zamen van zeventien personen, één huis van 3 vertrekken bewonen. In één der vertrekken wonen man, vrouw en zes kinderen, die gezamenlijk één slaap plaats tot hun beschikking hebben. Het tweede gezin heeft in de bedstee een verdieping aangebracht, waarvan de bo venste door de ouders, de andere door de kinderen gebruikt wordt. We voegen er bij dat dit menschen zijn, die nog nooit hun huishuur schul dig bleven. Geen bier maar vergift. Te GROEDE (Zeeland) had Hemel vaartsdag een treurig ongeval plaats, Terwijl twee personen in een verhuiswa gen reden, nam de voerman een üesch en dronk daaruit wat bier, waarop de vrouw ook wat te drinken vroeg. De voerman, bemerkende, dat er te weinig in zijn flesch was, gaf aan de vrouw een andere, eveneens in zijn wagen aan wezig. Bij den eersten teug echter bleek, dat de man zich had vergist, daar reeds een hoeveelheid carboiineum naar binnen was gegaan en de vrouw kort daarna onder hevige pijnen is bezweken. De justitie, vergezeld van den heer A. Butner, officier van gezondheid, is van Middelburg naar Groede vertrokken om een nader onderzoek in te stellen. Te UTRECHT werd een v o- gelverschrikker, wien men een oude jas had aangetrokken, door vogels gebruikt om er in te nestelen. Men vond in de zijzakken een nestje met 5 en een met 6 eieren Turnen. Het voornemen bestaat te HOORN een West-Frieschen Turndag te organi- seeren. Het voorloopig opgemaakt pro gramma bestaat in Ontvangst der deel nemers gemeenschappelijke vrije oefe ningen door heeren en door dames toe stellen naar keuzeonderlinge wedstrijd voor de deelnemende vereenigingen. Bij een ingezetene van PAPENDRECHT werd de volgende briefkaart verkeerd in de bus gestoken Rotterdam 17 Mij. Waarde broeden en zuster ik hep nog geen lijf voor Annigie kan struireikben niet goed van Zaterdag avond af van trage klijn Arie teunis Dirkje heb zoo bijn hooft daar is dokter bij geweest ik moet zelfs nog was kornilija kan u nog help dan moet u dan maar tot in Zon dag houwe en komt dan naar huis An- negie Arie teunis roept maar ef naar papendregt naar keeje en oom jan oom Henkisjes ook gaat hij gaat shool zus van Keeje ook shool zegt dan dus Annigie komt niet eer wagt ik Zondag verders geddagt. A Te ROZENDAAL kocht een Belg een paard. Terwijl hij het dier in den bek wilde zien, beet het zijn nieuwee meester den rechterduim geheel af. Alsof er niets gebeurd was, wikkelde de man de verwonde hand in zijn zak doek, deed den afgebeten duim in zijn portemonnaie en reed er mede naar huis. Te Holhofu zijn van 11 tot 18 Mei 1923500 stuks ansjovis ge vangen, waarvoor tegen den marktprijs van f5,t 9617.50 is uitbetaald. Aan kop- en plukgeld werd bovendien nog ruim f 500 ontvangen. Al dat geld belandde bijna in gezinnen, die het noodig hadden. Aan de zouterijen werden op 19 Mei 19000 stuks en op 20 Mei 22000 aan gevoerd. De Hollander heeft een dorstige keel. En 't is niet enkel water dat hij drinkt. Van Jenever, Brandewijn en andere soor ten van sterken drank verbruikt hij jaar lijks 60 millioen volle kruiken in één rij achter elkander gelegd, de hals van de eene tegen den bodem van de andere zouden zij een keten vormen, die de halve aarde omspande. Een enkele kruik, groot genoeg om al dat gedistilleerd te bevatten,zou zóó reusachtig van afmetingen zijn, dat de Utrechtsche dom er een kind bij geleek en de Keulsche er ternauwer nood boven uit zou steken. Zeventig vol wassen menschen zouden moeite hebben, haar te omspannoD, Driehonderd van de krachtigste locomotieven zouden er noo dig zijn om haar voort te trekken. Op een der schalen van een reusachtige ba lans gelegd, zou zij tegen de helft der bevolking van heel Nederland ruimschoots opwegen. Een kanaal van 4 M. breedte en 3 M. diepte zou ongeveer een uur gaans lang moeten zjjn, om haar te kun nen bergen. De Bom aan al dien drank besteed, is berekend op 80 millioen gulden Om die som te tellen met een snelheid van 2 gulden per seconde, zou men, twaalf uren per dag werkende, nog in geen 2 J/2 jaar ge reed zijn. Haar waarde zou gelijk staan met die van een klomp goud van 53000 kilogram. Neergelegd in bankbiljetten van f 100,met hun tienen, ter dikte van 1 millimeter, zou zij een stapel vormen van 80 meter hoogte. Voldoende zou zij zijn om aan twintig duizend ouden van dagen een pensioen te verleenen van 8 gulden per week. De Hollandsche arbeider drinkt zijn even redige portie van al dien drank op, hij betaalt zijn evenredig (en veel te groot aandeel in die som. En dat alles ten koste van zijn kracht en zijn gezondheid, zijn eenige kapi taal ten koste van het voedsel en de kleeding voor zich en zijn gezin. ANNA PAULOWNA, 21 Mei Gis teren avond had in het lokaal van den heer Volder de gewone jaarvergadering plaats van de vereeniging „Helpt Elkaar. Tegenwoordig waren 16 personen bestaande uit leden, begunstigers en belangstellenden. De heer H. Visser opende als Voorzitter de vergade ring, waarna door den heer P. Slikker, secretaris, de notulen worden gelezen, waarop geeue aanmerkingen werden gemaakt. Aan de orde was: J de rekening. Op verzoek van den Voorz. werd deze onderzocht door de heeren P. Kaan en N. Raap, die vervolgens mededeelden, dat die volkomen in orde werd bevonden De ont vangsten bedroegen t 374 63, de uitgaven f 175 32, zoodat er een batig saldo is van f 199 21 Verder deel en we hiervan mede, dat de uitkeeringen bedroegen f 132 60, de contributies van leden t 173.80 en van donateurs f 80. Uit het jaarverslag van den Secretaris stippen we aan, dat de vereeniging op 't eind van het vorig dienstjaar 32 leden telde, en er thans 36 leden teltdat er 48 donateurs zijn en dat aan 10 leden uitkeeringen hebben plaats gehad. Benoemd werden de volgende heerentot bestuurslid J. ter Burg, tot Commissarissen C. Blom en 3. Dekker en tot lid der Commissie van toezicht J. Jelles (allen periodiek aftredend). Ten Blotte werd bepaald, dat f 16 voor dit jaar van het batig saldo in de reservekas zal gestort worden, nadat twee voorstellen, één van minder bedrag en één van grooter bedrag, verworpen waren. Bij de omvraag wordt door den heer P. Kaan de vraag geopperd, wat gedaan kan worden, om deze zoo hoogst nuttige instelling meer algemeen te maken Zij strekt toch tot voordeel in de eerste plaats van den werkman, maar ook van den werkgever. Namens het bestuur wordt geantwoord, dat hunner - zijds reeds veel gedaan is, en daarom de wenschelijk- heid betoogd, dat de werkgevers zeiven hiervoor eens optreden Toch komt men tot het beBluit,dat vanwege de vereeniging circulaires zullen rondgaan en dat men zal trachten handteekeningen te krijgen van personen, die met het doel sympathie betuigen, om daarna een propaganda-vergadering te houden. De Voorzitter sluit daarna onder dankbetuiging aan de aanwezigen en met de beste wenschen voor de vereeniging, de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente SINT MAARTEN, op Zaterdag 18 Mei 1901, 's morgens 10 ure. Tegenwoordig alle leden. 1 Vacature. De Voorzitter opent de vergadering en wijdt een woord aan de nagedachtenis van den heer Brommer. Door het overlijden van den heer Brommer, zegt spreker, is een zetel in ons midden vacant geworden, die door hem sedert 2 Augustus 1856 vervuld werd, dus bijna 45 jaren. Den 4en Mei 1871 werd hij gekozen tot Wethouder, welke betrekking hij gedurende 28 jaren bekleedde. Bij de periodieke verkiezing in September 1899 wenschte hij daarvoor, wegens hoogen ouder dom, niet meer in aanmerking te komen. Ik geloof, zegt spreker, niet te veel te zeggen, dat hij beide ambten in die reeks van jaren waardig heeft bekleed. Niet alleen dat hij een humaan en gezellig man was, maar voorzoover ik hem kende, was hij oprecht, en er niet voor te vinden, wanneer aan de oprechtheid te kort werd gedaan. Ik geloof dan ook, dat de gemeente in hem een waardig vertegenwoordiger, wij een goed en humaan vriend en zijne kinderen een braven vader hebben verloren. Met zijne goede eigen schappen zal de heer Brommer nog lang bij velen in dankbare herinnering voortleven. Hiermede verklaar ik, aldus eindigt spr., deze vergadering voor geopend en verzoek den Secretaris de notulen der vorige bijeen komst te willen voorlezen. 1De volgende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen a. dat bij de gehouden kasverificatie op 20 April j.1. het kassaldo bedroeg f2341.34®b. dat het Kohier Hoofdelijken Omslag goed gekeurd is terugontvangen c. het verslag van aen toestand der gemeente over 1900d. schrijven van het Bestuur der „Afdeeling Harenkarspel" der Landbouw- en Handels- vereeniging te Langedijk, verzoekende van wege ae gemeente een premie beschikbaar te stellen van 15 cents voor iedere gedoode rate. missive van den heer Poutsma, mede- deeling doende van zijn ontslag als districts schoolopziener met dankbetuiging voor de bewezen diensten. 2. Wordt in behandeling genomen a. Een schrijven van den neer C. Kroon te Noordscharwoude, voorstellende, naar aan leiding van eene gehouden vergadering op 8 Mei j.1., een garantie te willen stellen van f 200.— per jaar door deze gemeente, voor de verbindingsspoorlijn van het Station Noord scharwoude met de kom dier gemeente. Hierna leest de Secretaris een afzonderlijk schrijven voor, waarin het vorenstaande meer wordt toegelicht. De Voorzitter zou in het belang van den groentenbouwer gaarne steun willen verleenen, indien de gemeente niet verplicht was, de garantie eeuwig durend te moeten verleenen, terwijl we bovendien, zoolang geen 2400 waggons vervoerd worden, verplicht zijn, in het tekort bij te passen, terwijl van de winsten, indien er b. v. 3000 waggons zullen vervoerd worden, door de gemeente niets meer gepro fiteerd zal worden, dan dat er geen garantie behoeft betaald te worden. De heer Schoorl zou de garantie voor een bepaald aantal jaren willen verleenen, b. v. 25 a 30 jaren. De andere heeren vereenigen zich hiermede, zoodat wordt besloten de garantie van f200. toe te staan voor den tijd van 25 jaren; b. Een missive van de Noorderstoomtram- vereeniging, vermeldende, dat de zijlijn War- menhuizen in het plan is opgenomen, waarom nogmaals op steun wordt aangedrongen met verzoek spoedig een besluit te nemen. De heer Schoorl zou gaarne zien, dat de gemeente, als blijk harer belangstelling in die tram, een renteloos voorschot gaf van f 1000.— voor de Hoofdlijn en f 000.— voor de zijlijn, en voor f 2 O deel nam in het aandeelen kapitaal, onder voorwaarde dat, wanneer de zijlijnW^armenhuizen uit het plan werd weggenomen, alles vervalt. Na een korte discussie, op hetzelfde neerkomende als die welke in de vorige vergaderingen tusschen voor- en tegenstanders plaats vond, maakte de heer Schoorl van zijn idee een voorstel, waarover de stemmen staaktende heeren Visser, Bruin en Schoorl vóór; de heeren De Boer, Dekker en Blom tegen c. Een verzoek van de heeren P. Neefkes en A. Breed te Groenveld, of de gemeente de kosten wil dragen van eenig slootwerk om het gemeenteland. Na eenige bespreking wordt besloten, f 10.— in de kosten bij te dragen, wanneer het werk naar het oordeel van B. en W. goed is ver richt d. Een verzoekschrift van den Secretaris- Ontvanger, om aan H. H. f'ed. Staten te willen voorstellen de jaarwedden zijner beide betrekkingen te willen verhoogen respectie velijk met f50.en»f'00. De heer Schoorl zou hierop best kunnen ingaan, indien de financiën van de gemeente het beter toelieten. De Voorzitter zegt, dat hij dat laatste steeds voor oogen heeft, maar daarop mag men altijd niet afgaan. De andere ambtenaren, in dienst der gemeente, zegt spr., genieten veel meer inkomen, terwijl de vele werkzaam heden, aan het ambt van Secretaris en Ont vanger verbonden, lang niet in verhouding staan tot het salaris eraan verbonden. De heer De Boer zou het liever in 2 jaren zien tot stand komen, b. v. dit jaar de ver hooging voor het ambt van Ontvanger, het volgend jaar als Secretaris. De heer Visser wenscht 'dit jaar alles verbeterd te zien, over tuigd als hij is, dat de salarissen te laag zijn. De Voorzitter brengt het verzoek in zijn geheel in omvraag, waarna het met 4 tegen '2 stemmen wordt aangenomen. De heeren Blom, Visser, Bruin en Dekker vóór, De Boer en Schoorl tegen. De heer Schoorl ging met het voorstel-De Boer mede e. De Secretaris deelt mede, dat de Straf verordeningen moeten worden herzien en dat eene nieuwe plaatselijke verordening moet worden gemaakt. Hiermede zal gewacht worden tot eene volgende vergadering. 3. Benoeming van een tijdelijke onderwij zeres in de nuttige handwerken teEenigenburg. De Secretaris leest een schrijven voor van den heer Schoolopziener in het Arrondissement Helder, dienende als advies in zake deze benoeming. Voorz. deelt verder mede, dat mej. Gr. Schollee de betrekking van tijdelijke onderwijzeres aan de school te Sint Maarten gaarne voor f50.— minder, dus voor f 150.— per jaar, wil ver vullen, aangezien de kinderen van Eenigen- burg niet meer te Sint Maarten zullen school gaan, en de betrekking nog voldoende ge- salariëerd wordt. B. en W. stellen dan ook voor, het salaris van mej. G. Schollee metf 50.— te verlagen en dat voor Eenigenburg te bepalen op f 125. in het jaar, ingaande den Isten Juli a. s., welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Uit een door B. en W. opgemaakte voor dracht wordt met algemeene stemmen tot tijdelijke onderwijzeres in de nuttige hand werken voor Eenigenburg benoemd mej. Gr. Eraij te Sint Maarten. 4. Tot leden van het stembureau voor de mogelijke a. s. stemmingen en herstemmingen worden gekozen: voor de Prov. Staten, de heeren Bruin en Schoorlvoor de 2e Kamer, de heeren Visser en Dekkervoor den Ge meenteraad de heeren De Boer en Bruin. 5. Wordt besloten, op de begrooting van uitgaven, dienst 1900, af-en overschrijvingen te doen tot een bedrag van f 654.67 en uit den post van onvoorziene uitgaven te voldoen een bedrag van f651.68. 6. Hierna wordt in comité behandeld een reclame Hoofdei. Omslag', na heropening be sluit de Raad hierop afwijzend te beschik ken. 7. De Voorz. zegt, met den heer Schoorl op de begraafplaats te Eenigenburg te zijn ge weest en te vinden, dat herstelling van hek en paaltjes wel noodig is. De Secretaris leest een prijsopgaaf voor van mej. de Wed. J. Dekker te Eenigenburg, waaruit blijkt, dat de herstelling van het hek zal kosten f 36.een nieuw f 70. hardsteenen nummerpaaltjes f 45.— en houten dito f 21.—, terwijl zij het oude hek voor f 10.— wil overnemen. De Voorz. zou willen, met het oog op de vele kosten, dat eerst een nieuw hek en het volgende jaar paaltjes werden aangebracht. De heer Schoorl zou gaarne alles dadelijk verbeterd zien, maar vindt ook goed, dat het in twee jaren zal geschieden. Met algemeene stemmen wordt alzoo be sloten. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer De Boer, of de huurder van het gemeente land moet zorgen voor een hek, of de ge meente. Spr. wordt meegedeeld, dat in het verbaal van verhuring staat, dat de huurder daartoe verplicht is. Verder zegt de heer De Boer, dat de wipbrug aan den Groenvelder- weg zal worden opgeruimd en dat daarvoor een vaste brug in do plaats komtspr. vraagt, of de gemeente de bestaande voetbrug daar aan verlangt verbonden te zien, met bijdraging in de kosten, of dat de voetbrug op zichzelf zal bleven. De Voorz. zegt, dat de bestaande voetbrug thans vrij goed in orde is. Na eenige bespreking wordt echter besloten de voetbrug present te geven, om in de vaste te worden verwerkt, met verplichting echter, daaraan een loopbrug te verbinden en zonder vanwege de gemeente bij te dragen in de kosten. Voorz. acht het noodig dat eenige herstel- lingen aan eu in het Raadhuis worden ge daan, terwijl het straatje daarvóór noodig moet worden verlegd. De andere heeren vin den het goed, dat daarin wordt voorzien. Op eene vraag van den Secretaris wordt met algemeene stemmen besloten, aan h h Ged. Staten voor te stellen, zijne tractements- verhooging te doen ingaan den len Juli a. s. Hierna niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorz. onder dankzegging de ver gadering. Maandag 20 Mei vergaderde de vrijzinnig-liberale kiesvereeniging te WIE- RINGERWAARD. De opkomst van ledenen belangstellenden was gering. De heer J. Zijp Hz. opende de vergadering, wees op het kwijnend leven del kiesvereenigingen in het algemeen en dat der onze in het bijzon der en bracht twee brieven ter tafeleen van den heer Eeisser en een van den heer 1 okker. De heer Feisser schreef, de candidatuur van den heer Fokker krach tig te willen steunen en te hopen, dat de vooruitstrevend-liberalen in ons district zich niet door het urgentie-vraagstuk zouden laten afschrikken. Tevens zond hij een mani fest ter teekening. De heer Fokker zette in zijn brief het standpunt van den Vrijzinnig-democratischen Bond uiteen, wees er op, hoe het bestuur, en ook hij voor zich, de houding van prof. Treub in zake Polak-Den Hertog afkeurde en hoopte, dat na lezing en daarop gevolgde debatten en verslagen duidelijk zou blijken, dat de vrees voor urgentie denkbeeldig was. De heer Zijp gaf te kennen, dat na lezing der beide brieven zijn besluit vast stondhij zou Fokker stemmen en aanbevelen zoo veel hij kon. Uit het debat bleek, dat de aan wezigen de houding van onzen afgevaardigde tegenover het ministerie wel wat onverklaar baar vonden, dat zij Fokker echter om zijn ijver, kennis en degelijkheid niet wilden loslaten en dankbaar waren voor hetgeen hij voor land en district had gewrocht. Het toegezonden manifest werd door bijna alle aanwezigen geteekend en het bestuur nam op zich een veertigtal namen op de lijst te zien krijgen. Als candidaten voor de Provinciale Staten werden gesteld de aftredende leden, de hee ren Van de Vijzel en P. "Wonder Az. Met een woord van opwekking om bij de aanstaande verkiezingen trouw op post te zijn, sloot de heer Zijp de bijeenkomst. - ANNA PAULOWNA Het sensatie-bericht van Zaterdagavond, waarbij gemeld werd, dat alhier Vrijdagmid dag op den trein zou geschoten zijn, is het product van verhitte verbeeldingskracht. De waarheid is, dat Vrijdagmiddag omstreeks uur op het Breezand door een paar school jongens met grintsteenen naar den voorbij snellenden trein werd geworpendat een ruit van een 2e klas coupé daardoor verbrijzeld werd en dat Zaterdag door de politie de kleine boosdoeners werden ontdekt. De vaders van de schuldigen hebben de vereischte scha- vergoeding aangeboden. - ANNA PAULOWNA. Daar op 1 Juli a.s. devrachtdienst vanWieringerwaard op station Anna Paulowna door den postbe ambte Peereboom te Wieringerwaard ge staakt wordt, zal die dienst voortgezet worden door den stalhouder J. Dekker Czn., die zijne tarieven zal regelen naar die van zijn voor ganger. Bijzonderheden zullen nader worden gemeld. - ANNA PAULOWNA, 21 Mei. A.s. Zaterdagavond zal in „Veerburg" een buitengewone en openbare vergadering ge houden worden van de Liberale Kiesver eeniging, waar als spreker zal optreden de heer C. S. Jaring, candidaat voor de Tweede Kamer. Men meldt ons uit ANNA PAU LOWNA: In de vergadering van het Polderbestuur van den AnnaPaulownapolder werden Zaterdag j. 1. verschillende rapporten behandeld over de verbetering der watermachines, uitgebracht door den heer H. C. Grosjean, werktuigkundig Ingenieur en leeraar aan de Machinistenschool te Amsterdam. Voorgesteld werd, als de eenvoudigste, maar tevens de volstrekt noodzakelijke verbetering, het vernieuwen der cylindersdit beteekent het vernieuwen van het hoofddeel der machine met de stoomverdeelingstoestellen en de deelen, welke deze laatste in beweging brengen, systeem-Meijer, raming f 10000.óf 't geheel vernieuwen van machines, ketels en c. (j de bemalingswerktuigen, door het toepassen van het compoundsysteem, het werken met hoogere stoomspanning en door een grootere zuigersnelheid. De vijzels worden dan door hevelcentrifu- gaalpompen vervangen. Deze geheele vernieu wing zou een uitgaaf vorderen van ongeveer f 10.000.-. In de volgende week zal een beslissing genomen worden. In plaats van den heer C. Prins Sz., die tot Dijkgraaf werd benoemd, werd op de voordracht voor Heemraad geplaatst: No. 1. de heer G. H. GeerligsNo. 2. de heer D. Rezelman Cz., en No. 3. de heer Jb. Stammes. De poldersecretaris zal voorloopig het polderhuis bewonen, daar door den heer Prins verklaard werd, dat hij de woning niet zal betrekken. In de j.1. Maandag gehouden vergadering van Hoofdingelanden van den Ringpolder is ongunstig beschikt op het verzoek van de Noorderstoomtramver- eeniging, om voor den ontworpen tramweg SchagenAlkmaar eene rentegarantie te ver leenen van f 6000.— en bovendien deel te nemen in het aandeelenkapitaal voor f 6000.-. Volgens de Times is de toestand nu zoo, dat de oorlog aanstonds uit is. Een hoopvol aanzien kenmerkt de tegenwoordige militaire stand van zaken, zoodat een bevredigend einde daar is. Het maatschappelijk en het handelsverkeer te Pretoria hernemen snel hun gewone peil en overal langs den spoorweg naar Stan- derton zijn er onmiskenbare teekenen, die op een geleidelijke staking der vijandelijkheden wijzen. Op eiken militairen post komen zich burgers overgeven, en tallooze Boerenvrouwen begeven zich naar de vluchtelingenkampen. 't Is heel mooi voorgesteld, maar daarom nog niet waar. 't Is in Zuid-Afrika het oude spelletje Waar de Engelschen met een overmacht verschijnen, trekken de Boeren terug ze ver- deelen zich, hangen op de Engelsche flanken, doen nu en dan een aanval en matten de hen „vervolgende" colonnes aan alle zijden af. Een mooi bew(js is daarvoor het bericht dat de Engelschen voor de vijfde maal het dorp Carolina hebben bezet. Is er treffender bewijs voor het wanhopige krijgertje-spelen der Britsche troepen met de de Boeren bij te brengen? En niet vele kilometers ten Zuiden daarvan zit Botha en hfceft de Transvaalsche regeering opnieuw haar zetel gevestigd, wat zeer waarschijnlijk in zich sluit, dat de Boeren weder volkomen meester zijn in den geheelen zuidoosthoek van Transvaal, hetgeen trouwens nog bevestigd - wordt door de onophoudelijke aanvallen op Zoeloeland en de gevechten tusschen Amers foort en Ermelo. Het laatste nieuws van Kitchener heeft heel weinig om het lijf. De gewone schoon- maak-opsomming gedood 19 Boeren, gewond 14, krijgsgevangen gemaakt 238, terwijl 71 zich overgaven. Voorts werden buitgemaakt 212 geweren, 105.000 patronen voor klein geweer, 286 wagens en een groote hoeveel heid paarden en vee. Reuter's bijzondere correspondent, die uit het Nooi den te Kaapstad is teruggekeerd, seint het volgende overzicht van den mili tairen toestand Generaal Blood's tocht in noordelijk Trans vaal heeft de meeste Boeren naar het Westen gedreven, ofschoon er nog enkelen in het Noorden van Zoutpansberg zijn,terwijl De la Rey om hem heen zwerft. De meeste van deze vluchtelingen zijn uit de buurt van Ermelo zij verheten Botha en staken over naar De la Rey's commando. De la Rey heeft een stelsel om zich uit de Oranjerivier-Kolonie van paarden te voor zien, georganiseerd, maar de dieren verkeeren in armzaligen toestand. Methuen en Babington trekken nog rond, vergezeld door kleine troepen infanterie. Een nieuw blokhuizensysteem wordt door de Engelschen in practijk gebracht tot be scherming van den spoorweg; door dit stel sel van verdediging komen meer dan 6000 man voor de actieve operatiën vrij. De troepen in de Oranjerivier-Kolonie zijn druk bezig het land ten oosten van den spoor weg schoon te vegen; enkele kleine com mando's zwerven ten westen van den spoor weg, maar in het Zuiden houden Hertzogen Brand de streek rondom Petrusberg tijdelijk bezet. De Wet's laatste tocht met een escorte van 40 man was een buitengewoon kranig stuk. Van Yrede uit trok hij noordelijk naar Ermelo, van daar over den spoorweg nabij Nijlstroom, verder in zuidwestelijke richting een paar dagen hield hij halt bij Maribogo (ten Z. van Mafeking) en ging toen zuid waarts naar Boshof en Philippolis (aan de Oranje-rivier), waar hij, naar men zegt, een onderhoud had met Hertzog. Een telegram aan de Daily Mail meldt dat De Wet naar de Oranjerivier opruktBrand en Hertzog zullen hem op zijn nieuwen inval in de Kaapkolonie vergezellen. Op 17 Mei waren er te Kaapstad 7 nieuwe pestgevallen waarvan 5 bij Europeanen en 12 bij inboorlingen. Dit bevestigt dus weer een aanzienlijke uitbreiding dei epidemie. Middelburg, Kaapkolonie, 20 Mei. De Boeren trekken in belangrijke sterkte samen in de Zuurbergen. Tal van nieuwe afdeelingen komen de Oranjerivier over en sluiten zich bij hen aan. Commandant Fouché voegde zich eveneens bij hen. Hun aantal wordt ge schat op 1000 a 1500. Het gerucht wil, dat De Wet hen aanvoert, maar dit is niet bevestigd. Londen, 2t Mei. Achthonderd Boe ren trokken de Kaapkolonie binnen, ten noordwesten van Venterstad, om de troepen macht van Fouché te versterken, Geen mijl van den spoorweg tusschen Bel- fast en Pretoria is, naar gemeld wordt, veilig voor spoorwegongelukken de Boeren leggen bijna eiken nacht dynamiet onder de rails, waardoor de trein, die er het eerst overgaat, wordt „opgeblazen." Middelburg, Kaapkolonie, 21 Mei. Het resultaat van den aanval, door Scobelin den nacht van 19 dezer was, dat Malan al zijn wisselpaarden verloor 38 werden er genomen. Vele Boeren rijden zonder zadel, daar zij in de vlucht hun zadels in den steek hebben gelaten. De jacht is hervat. Gisteren werden de Boeren in een sterke stelling ontdektzij werden er met een paar granaten uitgedreven en gejaagd op een pa trouille yeomanry, die van achteren naderde en zes hunner buiten gevecht stelde. Het resultaat van de gevechten der twee laatste dagen is, dat het commando van Ma lan geheel gedesorganiseerd is. Van de 80 man van het commando van Lategan zijn er slechts 3 geen rebellen. Kantoor" te behagen. De Directeur maakt bekend, dat het Kantoor vanat til dezer zal g-e- opend zijn Op Werkdagen: 7.30 voorm. tot 2.30 nam. 4.30 tot 7.30 's avonds. Op Zon- en Feestdagen: 7.30 tot 8.30 voorm.; 12.30 tot 1.30 nam. Alles Spoortijd. N. B. Op Zon- en Feestdagen wordt van 12.30 tot 1 30 nam. gelegenheid gegeven tot afhalen van correspondentie. Schagen, 20 Mei 1901. De Directeur voornoemd, OUDENHOVEN. Schagen, 22 Mei 1901. Landbouww intercursussen. Den 25 zal er in het loka d Broersma alhier eene algemeene vergadering worden gehouden van de pl. m. 15 hoofden van de landbouwwintercursussen in Noordholland, onder leiding van den landbouwleeraar voor Noordholland, den heer C. Nobel. Op die vergadering zullen punten botreftende de cursussen en den landbouw worden ingeleid en besproken. De ieestcommissie voor de trouwfeesten onzer Koningin hield Dins dagavond haar slotvergadering. Deze vergadering was belegd om het resul taat te vernemen van het onderzoek, hoe lang onze markt reeds bestaat, of die markt in de jare 1402 voor de eerste maal was gehouden. De uitslag was, dat met geen enkelen grond het jaar 1402 was aan te merken als het oprich tingsjaar der markt en kan er dus van feestvieren in 1902, de 500-jarige herden king, geen sprake zijn. Het batig slot, ongeveer f 7.werd afgedragen aan Ziekenverpleging.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2