Donderdag 6 Juni 1901. 45ste Jaargang No. 3633. Ter-visie-iigging opgaven Candidaten. van FEUILLETON. Bmneniaiidsch Nieuws. SeiAEBE INT Almitilw- Laillsiil Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, wordeD ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. fiureau®£I5 ILaaif, II 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I R E L. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 3.60. Afzonderliike r.ummsra 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groota letters worden naar plaatsruimte berekend. G e m e e n t e S c h ageu. üennisigevirig. De Burgemeester van SchageD, daartoe de noodige aanschrijving ontvaDgen hebbende, brengt ter algcmeene kennis, dat tot den werkelijken dienBt worden opge roepen onderstaande verlofgangers der lichtingea 1899 en 1898, te weten behoorende tot het 4e re- K rootte Comelis Michicl, SiraCüt vestingartillerie, garnizoen Helder, tegen 24 Juni 1901 behoorende tot het le regi- Deutekom Henden'cus, inent infanterie, garnizoen Helder, tegen 20 Juli 1901. l behoorende tot bet 2e regiment Prins Hendrik, vesting-artillerie, garnizoen Amster- dam, tegen 29 Juli 1901. Welke verlofgangers op genoemde datums bij hunne korpsen present zullen moeten zi|n voor des namid dags 4 ure. Schagen, 31 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT Candidateolijst en Proces-Verbaal, bedoeld bij artikel 8, 6e lid. dor Provinciale wet. Op heden, den 4den Juni 190 L, zijn, tusschen des voormiddags negen en des namiddags vier uur, bij mij, Burgemeester der gemeente Schagen, (kiesdistrict Schagen), ingeleverd de volgende opgaven van Candi- daien voor het lidmaatschap van de Provinciale Stalen van Noordholland. (Alphabetisch opgemaakt). VAN DE VIJZEL, L„ Sint Pr.neras. WONDER A z., P. Heer-Hugowaard. Ten vier ure is deze lijst door mij gesloten. Mitsdien verklaar ik tot leden Ven de Provinciale Staten van Noord-Holland te zijn benoemd, de heeren VAN DE VIJZEL, L. te Sint Pancras. WONDER Az, P. te Heer Hugowaard. En is hiervan onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt. Gedaan te Schagen, den 4den Juni 1901. Voor afschrift. De Burgemeester, (was getII. J. POT, II. J. POT. Burgemeester. De Burgemeester der Gemeente Schagen maakt be kend dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gabouden verkiezing, ter vervulling va» 2 plaatsen in de Provinciale Staten van Noord- Holland, evenals het door hem opgemaakt proces verbaal van sluiting der eandidatenlijst, ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen bttaÜDg der kosten verkiijgbaar zijn. Schagen, den 4den Juni 1901. De Burgemeester, H, J. POT. Bekendmaking. De Burgemeester van Schagen maakt bekerd, dat voor jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeftijd, indien althans het voldoend aantal zich aanmeldt, de gele genheid wordt opengesteld tot het kosteloos ontvangen van vooibereidend militair onderricht, waaromtrent door Z. E. den Minister van Oirlog eere nieuwe regeling is vastgesteld, die ter Secretarie dezer Ge meente vcor belanghebbenden ter inzage ligt. Dat onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij bet schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekend heid te bevorderen met do eenvoudigste militaire exercitiën en de algemeeno plichten van den soldaat, dcch stiekt bovendien, om hen, die de verbintenis wcnschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reserve kader, in de gelegenheid te stellen, zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot oplei ding van toekomstige militieplichiigen, die aanspraak wensohen te verkiijgen op plaatsing bij het korps en in het girnizoan huoner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen werschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen curEUS, die loopt over twee achtereenvol gende wintertijdperken, telkens van ongeveer hall October tot ultimo Februari, en gedurende ten minste 3 uren per week- Voor de aanmelding tot deelneming aan het onder richt bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni, op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, ter gemeente-secretario, alwaar ook verdere inlichtingen kunnen worden verkregen. Ten slotte wordt in het bijzonder de aanlacht der belanghebbenden erop gevestigd, dat op het voorrecht om ingedeeld te wo:den bij het korps en in het gar nizoen hunner kenze, alleen die in te lijveu lotelingen aanspraak hebben, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, die door het bywonen van het voorbereidend militair onderricht een bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven. Scbagon, den 4 Jnni 1901. De Burgemeester voornoemd, II. J. POT. I W. niet een onderzoek kunnen instellen naar 't belang voor het dorp 't Zand van een telefoon. Indien het aantal telegrammen zoo gering is, dan is 't toeli de moeite niet. De heer De Moor is van oordeel, dat de Raad de vraag moet stellenis er behoefte aan een telefoonkantoor voor 't Zand? Eu als blijkt van wel, dan moeten we 't adres steunen. Maar als blijkt, dat de behoefte slechts bestaat voor Callantsoog, dan is spr. 't met den Voorz. j adres worden toegestaan, eens, dat 't dan niet op den weg dezer j W. de overtuiging, dat leedwezen de heer Schuijt ontbrak door ziekte in zijne familie, is ze in ruime mate besproken, maar 't gevoelen was, dat de telefoon zeer wenschelijk was, doch dat een overwegend bezwaar was de kosten in verband met de geringe resultaten, 't Gebruik van de telefoon zou te weinig zijn om er de onkosten aan te besteden. Als 't feit geconstateerd werd van een druk gebruik, dan moest 't Ook hadden B. en als de Raad het NOVELLE v a d MAX HIRSCHFELD. 7. o-o-o „Ik ben mij geen schuld bewust", anfc- woordde Edgar, geraakt over de laatste ontboezeming van Arabella „ik heb steeds de beste bedoelingen met u gehad. Wan neer ik, ofschoon mijn natuur volgend, onnadenkend en lichtzinnig ben geweest, moet ik daarvoor dan mijn gansche leven boeten En wanneer ik uw hoop vervul, moet ik dan niet die van Edith ver ijdelen „Ja, en duizendmaal ja 1 Zij alleen is de schuldige. Zy wist, dat mijn rechten de oudste waren. Zij wist, dat de familiënhet over een huwelijk tusschen u beiden nooit eens zouden worden. Onzo verwanten vonden een huwelijk tusschen ons uit stekend goed." „De lieide zegeviert over elke redenee ring." „Goede God", riep Arabella hoonend uit. „Tegen hardvochtige vaders strijden, eigen zinnige tantes het hoofd bieden en daar bij vurige reden van trouw met de ge liefde wisselen dat is Lot hoogste voor diegenen, die geen andere zorgen kennen dan hun geslacht niet te laten uit sterven. Wat hebben die meESchen bij gemeente ligt het adres in te willigen. j verzoek van 't Zand toestaat, ook de andere De heer Jim.mink zegt, dat 't Zand zoo 1 dorpen zullen volgen, van de werken te Callantsoog profiteert, Wat het idéé van den heer Mann betreft, waarop) Voorz. en de heer Mann antwoorden, gelooft de heer Nobel, dat het in theorie heel dat dat profijt blijft bestaan, maar dat Zijpe j mooi is, maar in de practijk zal misloopen. We wat Caü. betreft niet voor een telefoon kan hebben voor 't Zand geen Hondsbossche en geen zorgen. Kustwachtveel subsidie is er niet te wach- Voorz. wil het adres in stemming brengen, j ten. De aannemer zou misschien wel genegen doch de heer Mann vindt de zaak te belangrijk zijn, maar de burgerij niet. Ook het Polder- om ze oogenblikkelijk af te handelen. Spr. j bestuur is is overtuigd van 't gemak van een telefoon, belang bij, Vergadering van den Raad der gemeente ZIJPE, op Dinsdag j.1., 's voórm. 10 ure. Afwezig de lieer Schuijt, wegens ernstige Ziekte bij zich thuis. Na opening door den Voorz., den heer Hulst, worden de notulen gelezen door don Secr., den heer Bossen, en door den Raad goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat mej. De Leeuw hare benoeming tot onderwijzeres te 't Zand heeft aangenomen en dat er in do lekkage in den toren te Schagerbrug is voorzien. Hierna komt in bohandeling een adres van ruim vijftig ingezetenen van- 't Zand, verzoe kende de oprichting van een telefoonkantoor, waaraan gezegd wordt behoefte te bestaan, in verband met het toenemend vreemdelin- genbezoek en de werkzaamheden aan de zee wering te Callantsoog, waarvan het einde niet te bepalen is. Ook wordt gewezen op 't groote aantal schippers, die verplicht zijn bij aankomst of vertrek te telegrafeeren. De brievengaarder was niet ongenegen om de functie van kantoorhouder waar te nemen. Voorz. opent hierover de discussiëu, waarna de heer Van Beusekom zegt, dat er behoefte is aan een telefoon te 't Zander heersclit thans drukke scheepvaart in verband met de werkzaamheden te Callantsoogdo schcpon, die materialen aanbrengen, leggen aan te 't Zand. Ieder telegram, dat er verzonden moet worden, moet heel naar Schagerbrug gebracht worden. Op een opmerking, dat het werk te Cal lantsoog geschiedt, dus buiten de Zijpe, zegt de heer De Wit, dat dat wel waar is, maar dat toch heel veel werk geschiedt a./d. Kolksluis, waarvan de bewoners van 't Zand profiteeren. De Voorz. oppert het bezwaar, dat ook Oudesluis en St. Maartensbrug en Burger- brug om een telefoonkantoor zouden vragen. De heer Van Beusekom wijst erop, dat 't Zand een drukke plaats is. De Voorz. deelt mede, dat er te Schagerbrug van 't Zand afkomstig 10 telegrammen aan geboden werden, en 25 naar 't Zand bezorgd zijn feworden in de verstreken 5 maanden van 901, wat toch waarlijk zeer gering is. De heer Van Beusekom meent, dat, wanneer er te 't Zand een kantoor is, er veel meer gebruik van gemaakt zal worden; wat Voorz. ook toegeeft. De lieer Mann doet de vraag, of B. en de dieren voor Jou echter, Edgar, heeft de natuur geestesgaven gegeven, die je niet in de alledaagscho sleur moogt laten verloren gaan. Het zou mij zoo'n trots zijn, niet je ondergeschikte te zijD, maar naast je te mogen staan." In de woorden van Arabella lag zoo veel, dat Edgar aangenaam stemde, dat het h6m onmogelijk was er onverschillig bij te blijven. Daarbij was hij weekhartig en met eene klagende vrouw, in welke betrekking hij ook tot haar stond, had hij oogenblik kelijk medelijden. Hij trad op haar toe en greep haar kleine, koortsachtig gloeiende hand. „Het is goed zooals het is", zeide hij op trocstenden toon. „Een zwakke vrouw als Edith heeft hulp noodig. Jij, Arabella, met jouw karakter en verstand, kunt wel op eigen beenen staan." „Dat is een troost dien je bedenkt om jezelf gerust te stellen niet voor mij. In mij zijn goede zoowel als slechte eigen schappen verborgen. Wat zouden die goede eigenschappen zich in volle kracht kunnen ontwikkelen, wanneer ze maar door een krachtige hand werden geleid. Maar in deze atmosfeer van honden en paarden, kletspraatjes en dobbelspel blijven ze sluimeren en gaan ten onder, als de red dende hand niet wordt uitgestoken. O, hoe ellendig gevoel ik me Met trillende lippon keek zo voor zich heen en zo deed geen moeite, haar tranen te verbergen. Edgar was tot iu zijn ziel getroffen. Vrouwentrant n weikton op zijn zenuwen. Hy moest al zijn geest te baat nemen, om niet op het mooie meisje toe te snellen maar aan den anderen kant vrage men, of de gemeente zich zooveel opoffering er voor mag getroosten, en bovendien kunnen ook andere dorpen komen vragen. Nu had spr. gedacht, als ook de ingezetenen van :t Zand zelf wat bijdroegen, zooals met de verlichting, en de gemeente de zaak dan steunt met subsidie. De heer Van Beusekom vraagt don heer Mann, of dat niet wat bespottelijk zou worden? De bewoners betalen ook al de straatverlichting, waaraan de gemeente tot heden niets bedroeg, en zon dat nu ook weer met de telefoon zoo moeten De inwoners van Schagerbrug botalen toch ook niets voor de telefoon. De heer Mann wijst er op, dat Schagerbrug de hoofdplaats der gemeente is. De heer Van Beusekom gelooft echter, dat een tele foonkantoor te 't Zand belangrijker zou zijn dan te Schagerbrug. De Voorz. zou wel wat voor 't idée-Mann gevoelen, maar de vergelijking met de straat verlichting gaat niet op. Als de ingezetenen weigeren verder bij te dragen voor de verlichting, dan blaas je desnoods de lantaarns uit, maar de telefoon is iets dat b 1 ij v e n moet als ze er is, en Voorz. gelooft, dat als er om bijdragen werd gevraagd, zelfs velen van de onderteekenaars van 't adres zouden weigeren. De heer Mann zegt, dat 't mogelijk is, dat 't zoo zou gaan, maar dat gelooft hij nog niet zoo dadelijk. Hij wijst ook nog op Petten, dat een telefoonkantoor heeft voor den open baren dienst, dat ingesteld is met subsidie van de Hondsbossche en van de Kustwacht, daar de gemeente niet bij machte was het 1 te bekostigen. Dus zoo heel vreemd is 't niet op die manier. Misschien wilde de polder Zijpe voor een kantoor te 't Zand iets bijdragen, en de aannemer der rijkswerken en vooral ook de Directie der Rijkswerken. Voorz. zegt, dat dat alle wenken zijn voor de uitvoering, indien do Raad het request toestaat. Het adres heeft de verste strekking. De heer Mann zou gaarne naar aanleiding van 't door he.m gesprokene de opinie hooren der heeren van 't Zand. Anders zou hij haast niet weten hoe te stemmen. De heer Van Beusekom gelooft niet, dat 't idéé van den heer M. zal opgaan. En deze heeft van Petten gesproken, die gemeente is te arm, en onze gemeente is toch niet zóó arm. Hij gelooft, dat de heeren niet zijn tegen een telefoon te 't Zand, maar dat ze bang zijn voor aanvragen van de andere dorpen. Voorz. zegt, dat 't dan ook te duur zou i worden. De heer Nobel is 't met den heer Mann eens, dat de zaak belangrijk genoeg is om ze rijpe lijk te hespreken en te overwegen. In de vergadering van B. en W., waar tot spr.'s genoemddat heeft er wel wat maar niet voldoende om subsidie te geven. De heer Mann oppert nog, dat de kosten der telefoon niet zoo heel groot zijn en dus de bijdragen ook niet groot. De heer Van Beusekom wijst nogmaals Op de onbillijkheid, dat de ingezetenen zouden moeten bijdragen in de kosten. Zoo arm is toch de gemeente niet De heer De Wit zegt, dat de telefoon zoo noodig is door de werken aan 't duin. Als die afgeloopen wai'en, dan was ze niet zoo dringend noodig. Maar die werken blijven bestaan. De heer Van Beusekom zegt nog eens, dat, als 't kantoor er is, er veel meer tele grammen zullen komen, wat do andere heeren" toestemmen, doch, zegt de heer Nobel, als er om die reden een geplaatst wordt, dan komen ook Burgerbrug en Oudesluis, al is 't dan maar gemakshalve. De Voorz. wil 't adres in stemming bren gen. De heer Mann vindt 't wenschelijk, om 't adres aan te houden, teneinde onderzoek te doen naar de mogelijkheid van uitvoering van zijn plan. Voorz. wijst erop, dat de heer Van Beusekom heeft gezegd daar geen licht in te zien. De heer Mann zou ook de kosten van stichting wel willen weten. De heer De Moor gelooft 't ook verkies lijker, 't adres aan te houden om een en ander te onderzoekeu. Niemand is daar nu tegen. Ook de heer Van Beusekom vindt dat goed dan kan de volgende maand een besluit vallen. Dit punt nu afgehandeld zijnde, wordt een adres gelezen van den heer H. Peetoom, kastelein te Keinsmerbrag, waarin hij den raad verzoekt, de kermis te K. te bepalen op 14 dagen na die van Oudesluistot nu toe vielen die 2 kermissen gelijk. Voorz. zegt, dat B. en W. er niet voor zijn. De kermissen te Stolpervlotbrug, St. Maar- tensvlotbrug en Burgervlotbmg vallen gelijk met die te Schagerbrug, St. Maartensbrug en Burgerbrug en B. en \V. zijn er niet voor, om nog een aparte kermis in te stellen. Alle heeren zijn er tegende heer Bakker huiten stemming. Het stembureau voor de a. s. Gemeente raadsverkiezingen wordt als volgt samenge steld voor district I, Schagerbrug de heeren Hulst voorz.Van Beusekom en Bakker leden, Bossen, De Moor en Jimmink plaatsvervangers; voor district II Burgerbrug Schuijt voorz. Francis en Nieuwland leden, J. Otto, J. Eriks en Nobel .plaatsvervangers. De candidaatstelling is op 25 Junide stem ming en herstemming zoo noodig 8 en 19 Juli. De afti^defiAe raadsleden zijn de heeren H. G. Th. Mann, G. de Wit Pz., G. C. Hulst en G. Nobel. Op de vraag van Voorz. besluit de Raad; om eenige reclames Hoofdei. Omslag in comité te behandelen. Hierna levert de rondvraag niets op en wordt de vergadering gesloten. Raadsvergadering te HARING- CARSPEL, op 3 Juni 1901. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en ge teekend. Voor kennisgeving worden aangenomen de mededeelingen des Voorzs. dat de in de vorige vergadering genomen besluiten tot af- en overschrijving en betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, alsmede dat tot onderhandsche verhuring van het postkan toor, door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Hierna worden voorgelezen en in behan deling genomen de volgende ingekomen stukken a. Verzoek van de Noorderstoomtramvereeni- ging, gevestigd te Schagen, om in de kosten van aanleg van den tramweg SchagenAlk maar met zijlijn naar Warmenhuizen deel te nemen door het verleenen van een renteloos voorschót van f 4000.en f 3000.aandee lenkapitaal. Met algemeene stemmen, na weinig discussie, van de hand gewezen. b. Schrijven van den heer C. Kroon te Noordscharwoude, Inhoudende het voorstel tot verdeeling der rentegarantie voor de spoor verbinding met het dorp Noordscharwoude voorgesteld wordt, dat de gemeente in de benoodigde f 6000.voor f 360.zal deel nemen. De Voorz., do discussiën omtrent dit schrijven openende, acht de voorgestelde spoorverbinding voor een belangrijk deel der gemeente voor den groentebouw eene behoefte, doch betreurt het ten zeerste dat van de spoorwegmaatschappij geene toezegging is verkregen, dat de garantie na zekeren tijd of na aflossing van het kapi taal dat voor den aanleg is benoodigd, zal a'floopen. Nu echter het vorige jaar door de gemeente een deel der garantie is toegezegd, meent hij, dat omtrent de voorwaarden thans geen voorbehoud meer kan worden gemankt en wijl het gevraagde bedrag hem niet te hoog voorkomt, stelt hij voor, de garantie te ver leenen, doch daarbij de wensclielijkheid uit te spreken, dat de garantie te. eeniger tijd zal alloopen. Overeenkomstig dit voorstel wordt beslóten. Tot leden van het stembureau voor de stemming en herstemming voor de Tweede Kamer worden nevens den Voor/, benoemd de heeren W. de Jongh en C. Bijpost en de overige leden tot plaatsvervangers. De gewone vijf-jaarlijksche herziening der strafverordening, -die dit jaar weder moet plaats hebben, alsmede de vaststelling der verordening op den hoofdelijken omslag, wor den tot de volgende vergadering uitgesteld. De vergadering gaat hierna in comité tot behandeling van reclames tegen den hoofde lijken omslag. Na heropening doet de Voorz. de gebruike lijke rondvraag, waarbij de heer De Jongh voorstelt, voor dén toren te Kerkbuurt een nieuwe vlag aan te schaffen ter vervanging van de oude, die geheel versleten is. Dit voorstel wordt aangenomen. Hierna sluiting der vergadering. en haar troostend te omarmen en haar zoo mogelijk al haar werschen toe to zeggen. Maar daar hij zich er heel goed van bewust was, op welk doel zij aan stuurde, en dat iedere stap in deze rich ting hem later bitter zou berouweD, behield hij zijn bedaardheid en kalmte. „Zij speelt maar comedie," dacht hij, „en al is dat hier niet het geval, bij de vrouwen weet je zoo moeilijk de grens te bepalen tusschen gevoel en comedie. En al is alles ook eerlyke waarheid, het is hier niet een plicht van medelijden om helpend op te treden. In den grond van de zaak is mijn schuld hier toch belachelijk klein. Het tocf- val heeft de verhouding zóó gemaakt, dat we eikaar op onzen weg wel ontmoeten moesten. Een uitwijken was bijna onmo gelijk. Het inteOectuëel zwakkere deel tracht zich aan het sterkere vast te klem men Zyne gedaclhen w erden onderbroken, toen Arabella ofstondfen vóór hem ging staan. Zij had hem door haar tranenvloed scherp gadegeslagen e}i was het met zichzelve eens gewordc/i, dat zijn hart maar heel weinig getroffen was, dat zijn verstond den boventoon was blijven voeren en dat het onmogelijk was, hier een stap to vor deren in do Voor haar zoo gewenschte rich ting. Oolj/" bij haar hield het verstand de overliajod en ze was handig genoeg de mcerdenj/te spelen en hem met een hand beweging duidelijk te maken, dat zijn persoon haar niet meer aangenaam was en hij dus kon vertrekken. Edgar was haar daarvoor in zijn bin nenste dankbaar en van een zwaren last bevryd, snelde hjj de °P- - OUDKARSPEL, 1 Juni 1901. Alhier is een valsche gulden in ontvangst genomen met de beeltenis van Koning Wil lem II, dragende het jaartal 1848. Het rand schrift mankeertbovendien is hij zeer slor dig afgewerkt. De politie doet onderzoek. HOOFDSTUK VI. Toen Edgar was heengegaan, was Ara bella er verre van, om zich eens rustig aan haar verdriet over to geven. Met de armen over elkaar geslagen, stond ze een poos onbeweeglijk, alle mogelijkheden over wegend om toch eindelijk nog tot haar doel to komen. „Ik zie ailes zoo helder", dacht ze „de neiging van dezen stijfkop te veranderen is zoo moeilijk, in den eersten tijd orimcgelijk. Wat is het toch, dat mij tot hem trekt Van die anderen kan ik er velen krijgen. Een beetje handigheid is er maar voor noodig om zulk een zinneloos heertje met een ver guld wapen te pakken te krügen. Dus waarom, wdórom juist hem? Is het de liefde, zooals men zich die in idealen vorm voorstelt Zij schudde, bitter lachend, het hoofd. „Ik weet wel, wat ik daaronder heb te te verstaan", zoo spon zij hare gedachten ver der uit. „Lieide is een zinnelooze beko ring daarom vindt men haar in de meeste gevallen alleen bij jonge menschen. Die bekoring is ook bij mij voorhanden, maar ik kan en mag daarvoor niet zulk een groote plaats inruimen. Maar Edgar is rijk, van aanzienlijke familie, en hij is een j van die weinige mannen van mijn ken- nissen, die mij niet vervelen, tot wirn ik kan opzien, wiens natuur ik niet zal be hoeven te verachten. Dót is het, en alles komt hier juist bij elkaar. Hoe mooi zou het nu zijn, als maar niet alles op Edgcr's stijihcofdigheid afstiet. Vic-r menschen, myn ganscbe famiiie zou er door gered worden, want het is slechts de armoede, j die ons in het stof buigt. Waren we rijk, dan zou de mogelijkheid kunnen bestaan, dat ik liever orgètrouwd bleef dan zou ik de halve wereld kunnen door reizen om een man te vinden die mij aanstond, die wellicht neg meer in mijn sinaak viel dan Edgar. Waren we rijk, dan zou mijn goede George niet meer een spe ler zijn, of althans daarbij blijven een gentle man de zwakheden van mijn vader zouden verontschuldigd en vergoelijkt worden en mijn voortreffelijke moeder zou de plaats innemen die haar toekomtals eene der eerste vrouwen van de stad. Nu moet het alles maar zóó locpen, dat de man, die alles in zijne hand heeft, op zijn weg een mooien vlinder is tegengekomen, wat de hoop van wie weet hoeveel menschen vernietigt. Het is me een mooie wereld I" „Wat wil je wendde ze zich tot den bediende, die zoo juist met etne buiging was binnengetreden. „Er is een oude man buiter, juffrouw," stotterde hij „hij wil den jongen vrijheer spreken, maar aio is reeds naar do club gegaan." „Wat wil hy Ken je hem „Hij is nóg al eens een keer hier geweest toen had hij eene orgelkast bij zich „Laat dien man binnen." In de deur verscheen een man met een houten been. Hij had blijkbaar zijn beste jas aangetrokken, maar hij zag er toch nog armoedig genoeg uit. Het ver- woerde en gebruinde gelaat was met een dichlen stoppelbaard bedekt. In zijn hand hield hij een oude sTdatenmiUs. WORDT VERVOLGD. t

Schager Courant | 1901 | | pagina 1