Mr. I-,. Fokker. INGEZONDEN. Donderdag 13 Juni 1901. 45ste Jaargang No. 3635. TWEEDE BLAD. De Thee-avondjes bij M. A. G. NUS. Arbeiderswaakt! Binnenlandsch Nieuws. SCHAGEB Schagen, 10 Juni 1901. Borgesius op een gemakkelijken stoel. Een tegencandidaatdie niet lastig is. Een gevaarlijke sinjeur. Fokker is demo craat Borgesius en hij vinden dit een eer. Vive de GeusHarts tochten opgewekt Jaap en Thijs en Mr. Bosman. Waarom Nus zijn handen moest was- schen. Nus is niet te genie ten en Borgesius ziet er moe uit. Vier jaren arbeid en vier vette jaren. Nus vertelt van een boekwin kel en een koekkraam in Behagen. De lo gische Arbeiders- - kiesvereeniging- Roosje wil het ge- heele politieke stelsel omgooien- Een toekomst illusie. Leve ons begin sel Wil je wel gelooven Nus, riep Goeman gesius, gezellig zijn leden strekkend op mijn chaise-longue, dat ik in het eerst, sedert vele dagen, weer eens rust? Nou, amice, berispte ik, zóó hard heb je toch niet gewerkt. Je treedt bijna nergens op, alleen in Zutfen, waar je ook candidaat bent gesteld en waar je natuurlijk weer geko zen wordt. Hij heeft het voordeel van een tegen candidaat, die moeilijk in ernst te nemen is, zei Fokkerdie meneer Tutein Nolthenius wordt zoowat overal uitgelachen. Tegen zoo'n man hoef je je niet druk te maken. Jouw tegencandidaat is gevaarlijker, amice, meende ik. Vooral als hij zich gaat ophouden met schotschriften als die zoogenaamde open brief, waarin hij zichzelf kalmpjes procla meert tot den candidaat der liberalen en jou eenvoudig democraat maakt. Ik vind den titel „democraat" geen schande, merkte Fokker op. En ik evenmin, aldus Borgesius. Wij voor ons vinden het zelfs een eer als men ons zóó noemt. Tegenover de achteruitstre- vendheid der oud liberalen hebben wij den titel „Vrijzinnig-democraat" aanvaard, gelijk vroeger de verdedigers van Nederland zich gaarne „geus" lieten noemen. Alles goed en wel, zei ik, maar Mr. Bosman heeft een sluw bedoelinkje met deze titelatuur. „Wie, zoo vraagt de Schager Courant terecht en op den man af, geeft Mr. Bosman het recht, te zeggen, dat hij is de candidaat der LIBERALEN, en Fokker die der DEMO CRATEN Wamt, niet waar, de eenvoudigen van harten, zoo redeneert Mr. Bosman, die hangen aan dat woord liberaal; dien kiezers moet met dat democraat een schrik worden aangejaagd, want democraat en soci- aal-democraat lijkt zooveel op elkaar. „Duidelijk is door Mr. Fokker aangetoond, dat de Vrijzinnig-Liberalen niet zijn de slippen- dragers der sociaal-democraten, maar het is een te mooi wapen tegenover Mr. Fokker, om zoo maar te worden losgelaten. Dus nogmaals er mede geschermd." 't Is wat we in gewoon Hollandsch „schunnig" noemen, riep Roosje uit, „en voor zoover ik weet, heeft nog nimmer één candi daat voor de Tweede Kamer zich op zulk een manier partij gesteld als Mr. Bosman. Dat herinner ik me óók niet, zei Bor gesius, maar och, men vergete niet, dat ver kiezingen de hartstochten niet onopgewekt kunnen laten. Jawel, maar dergelijke dingetjes k la Staalman mag men toch niet dulden, sprak ik. Staalman heeft Jaap en Thijs, Mr. Bosman heeft Mr. Bosman en ze komen op hetzelfde neer. Laten wij er maar niet veel woorden over vuil maken, verzocht Fokker. Niet meer dan noodig zijn om te ver klaren dat ik politieke immoraliteit nooit goed wil zien praten, verklaarde ik. Toen ik dien open brief gelezen had, voelde ik me gedrongen even mijn handen te gaan wasschen. Vrijdag zal blijken hoe de kiezers er over denken, zei Borgesius. Dat zal, hoop ik. Maar mocht het niet zoo zijn en mocht, wat de politieke kans verhoede, Bosman gekozen worden, of in herstemming komen, dan toch vertrouw ik. dat de eerlijke kiezer in ons district de daad van Mr. Bosman zal afkeuren. Dat wéét ik trouwens wel. In onze streken, ik zeg het met lierheid, is men te loyaal om dergelijke streekjes behoorlijk te vinden. Maar enfin, om op aangenamer dingen te komen, vervolgde ik, wil je wel gelooven dat ik popel naar Vrijdagavond? O, hjj is niet te genieten, betuigde .Roosje. Niet te genieten is wat sterk, maar ik leef, wel erg met de dingen van deze dagen mee.Het grootst mogelijk landsbelang hangt er toch van af. Nu, we moeten maar moed houden, berustigde Borgesius. De kansen staan niet zoo slecht. Men heeft de kiezers met geweldig geschetter over het groot verschil tusschen Vrijzinnigen en Liberalen wat van streek gebracht, maar ik hoop toch op 't gezond verstand en het doorzicht van de massa. En mochten we ditmaal verliezen, de toekomst is dan toch aan ons. Dat denk ik ook, amice, zei ik. Mannen als jij en Fokker zullen hun weg in den doolhof van begrippen over landsbelang wel vinden. U ziet er werkelijk moe uit, meneer Borgesius, verklaarde Roosje. Wat een wonder ook, riep ik, een man die vier jaren lang zoo hard gewerkt heeft als hij, zal een gemakkelijken stoel wel ontwend zijn. We hebben allen hard gewerkt, sprak Borgesius. Voor onze partijgenooten is 't een zware tijd geweest, nietwaar Fokker. Maar we mogen nu ook met voldoening terugzien op een tijdperk van buitengewone vrucht baarheid. Vier vette jaren. Mogen de afgeleide kiezers er nu maar geen vier magere jaren op laten volgen, peinsde Fokker. We zijn nu zoo mooi aan den gang. Hoe jammer zou 't wezen als nu in eens alles afgebroken werd. Ik kan me niet in alles vereenigen met wat jullie deden, verklaarde ik Over 't alge meen gingen jullie niet ver genoeg. Zoo vind ik leerplicht zonder voedingplicht niet goed uitvoerbaar. Maar over 't algemeen heb je veel goed gedaan. Veel voor het volk. Kijk, we hebben hier in Schagen een koekwinkel van Verkade Comp. aan het Marktplein. In de drukke marktdagen is die winkel met moeite te bereiken en daarom heeft de win kelier eiken Donderdag een kraam of stalletje gezet op den hoofdweg schuin over de Laan, waar iedereen die deze goede waar verlangt, ze gemakkelijk verkrijgen kan. Zeker zou het beter zijn als de winkel goed te bereiken was en iedereen dus in den winkel kon gaan. Maar nu dat niet kan, voldoet het kraampje in de behoefte en velen zullen er dankbaar om zijn. Zóó gaat het in de sociale politiek eveneens. Zoolang de groote winkel niet door iedereen gemakkelijk te bereiken is, voldoet de kraam die jullie gezet hebben, in de groote behoefte van het oogenblik. We hopen gauw het pad naar den winkel vrij te maken, lachte Borgesius. Hoe staan de kansen hier Er wordt goed gewerkt, zei ik En het logische standpunt dat de Arbeiders-kiesver- eeniging inneemt, wordt door velen gedeeld. Al was de socialist ons nader, zoo zeggen de lui van die vereeniging, kans om gekozen te worden heeft hij toch niet, en elke stem op hem is een stem minder op Fokker. Komt Fokker daardoor niet in herstemming, dan zit ten we met Bosman of met Oosterbaan opge scheept, wat allebei al even erg is. We stemmen dus dadelijk op Fokker. Nu is alle hoop op Vrijdagavond, riep Roosje. Dan keert eindelijk de rust ook hier in huis terug. Mis kind, dan volgen de herstemmingen misschien nog, herinnerde ik. O ja, dat is waar ook, zuchtte Roosje. Waarom kon het toch niet zoo gaan als bij de Provinciale Staten, waar Van de Vijzel en Wonder inééns gekozen zijn, zonder stem ming. Als je een goeien afgevaardigde hebt, houd hem dan en maak geen drukte voor een nieuwen. Jij bent daar bezig het heele politieke systeem omver te gooien, lachte Fokker. Och wat, systeem, smaalde Roosje, een afgevaardigde is een afgevaardigde, en of je nu door 't hondje of door 't katje gebeten wordt, gebeten wordt je. En jij wil het kiesrecht zoo graag heb ben, zei ik. Ja, omdat de mannen 't ook hebben. Daarom. Maar als 't dan zoo ging als jij wenscht, hadt je aan je kiesrecht niet veel, merkte Borgesius op. Bovendien, er zijn in Schagen natuurlijk kiezers, die voor den heer Fokker liever een anderen afgevaardigde hebben. En Wonder en Van de Vijzel dan Van de Vijzel, zei ik, is een uitstekend man. Hij heeft onze districtsbelangen steeds zoo warm te Haarlem verdedigd, dat alle kiezers hem wilden behouden en géén ander verlang den. En Wonder zal dat ook spoedig bewijzen. Maar dan schijnt er aan U toch wel een en ander te mankeeren, meneer Fokker, lachte Roosje. Mejuffrouw, sprak Borgesius, de Tweede Kamer is voorloopig nog iets anders dan de Provinciale Staten. Bij de Staten begint men meer en meer te denken zijn deze candidaten bekwaam en ontwikkeld genoeg voor het lidmaatschap en kennen zij onze belangen Maar bij de Kamer vraagt menhoe denkt t deze candidaat over allerlei dingen, is hij van mijn geloof, wil hij hetzelfde wat ik wil, en- zoovoorts De tijd zal komen, misschien na vele jaren, dat men alleen en uitsluitend vraagt naar bekwaamheid en ontwikkeling en het bijbelang overboord werpt als ballast. En dan gaat Staalman er zéker uit juichte Roosje, 't Zal Staalman z'n tijd wel uitduren, kalmeerde ik. Jaap en Thijs zullen nog heel wat afschelden en Mr. Bosman zal nog heel wat open brieven schrijven, wier fout is, dat zij allerminst „open" zijn, eer wij zoover komen. En zoo hebben we dus vooreerst alle vier jaren deze drukte, dezen twist, deze uit huizigheid, dit geschrijf en gewrijf, zuchtte Roosje. Kindlief, zei ik. Laten wij ons bij den dag van heden bepalen. Krijg een fijne flesch uit den kelder, want ik wil met mijn goeie vrienden Borgesius en Fokker eens drinken op het gelukken van hun strijd thans. Ik wensch hun even vurig de overwinning toe als ik het altijd den Boeren heb toegewenscht. En als alle kiezers in ons district hun plicht doen, ben ik er ook niet bang voor. Leve het Vrijzinnig-liberale beginsel! Met den heer V an Ossen dorp trad verleden Zondagavond in het Noordhollandsch Koffie huis alhier de heer an Kuykhof als spreker op. De heer Van Kuykhof heeft zich uitsluitend bezig gehouden met 't critiseeren der houding onzer Arbeiders-kiesvereeniging, met geen andere bedoeling natuurlijk, dan om propa ganda te maken voor zichzelf. Wie zal hem zulks ten kwade duiden Wij van onzen kant maken propaganda voor den heer Fokker. Op welke wijze nu kon zulks het beste geschieden Onder het publiek waren er, die meenden, dat het op onzen weg lag den heer Van Kuykhof in 't debat eens duchtig de les te lezen, 't Viel me op uit de oog slagen. Zoo de heer Van Kuykhof openlijk mijn naam had genoemd, 'k zou geen oogenblik geaarzeld hebben met hem in 't krijt te treden, want zoo'n gevreesde is de heer Van Kuykhof niet. Nutteloos gekibbel en geharrewar was 't gevolg ervan geweest en 't zou noch in 't voordeel geweest zijn van onzen candidaat, nóch in dat van den heer Van Kuykhof. Hier gold de vraag niet, of er eere mee te behalen was, maar of 't succes zou kunnen opleveren voor den heer Fokker. Op dien grond en uit een oogpunt van wijze voorzichtigheid heb ik gemeend, het zwijgen te moeten bewaren, om echter in het eerst volgend nummer van de Schager te releveeren, dat de heer Van Kuykhof de aanwezigen doodgewoon iets heeft staan wijs te maken. Allerlei misselijke onwaarheden bracht hij aan den man, blijkbaar met de bedoeling, debat uit te lokken, 't Liep tegen. Wellicht snapte hij 't fijne van de zaak, want hij werd korzelig. De geachte spreker van Zondag avond had zijne bestrijders een geducht wapen geleverd, om er zelf meê bestreden te worden Had de bloed zich daarvoor nu zoo uitgesloofd „Eén der sprekers in de vergadering der arbeiders-kiesvereeniging zeide, dat ik was voor den klassenstrijd en voor afschaffing van alle privaat bezitde spreker ontken- d e het bestaan van den klassenstrijd," aldus de heer Van Kuykhof. LeugenNiemand zal ontkennen, dat de klassenstrijd bestaat. Dit is dan ook geenszins in de bewuste vergadering beweerd. Er i s gezegd en hierover repte de heer Van Kuykhof Zondag niet dat de heer Van Kuykhof in een debat met den heer Huizinga te Schagen heeft verklaardhoe meer behoudsmannen in de Kamer, hoe beter, want des te meer kans voor de Sociaal-Democraten over 4 jaar. Heel logisch Hoe me er behoxrds- rnannen in de Kamer, lioe minder er zal gedaan worden, hoe ontevredener het volk wordt, wat natuurlijk koren is op den molen der Socialisten. 'k Heb in de ax-beiders-kiesvereeniging hier met nadruk op gewezenwaarom Omdat, zooals uit bovenstaande blijkt, dat wij de belan gen der arbeiders n i et mogen en kunnen opofferen aan den heer Van Kuykhof en daar mede aan de geheele S. D. A. Wij hebben behoefte aan goede sociale wetten, daarom verlangen wij grondwets herziening. De heer Van Kuykhof verwacht van Wetten vooreerst geen heil, daarom, zegt hij, moet thans de vraag niet zijnvóór of of tegen grondwetsherziening om te krijgen algemeen kiesx-echt, maar voor of tegen den klassenstrijd. Ergo de arbeiders moeten, al strekt het hun niet tot voordeel, uitsluitend propaganda maken voor de heeren Van Kuykhof e. a.de profijten komen later. Onze Arbeiders-kiesvereeniging heeft geluk kig getoond er eene andere meening op na te houden dan de heer Van Kuykhof. Hoe eer de arbeiders den weldadigen invloed van sociale hervormingen kunnen ondervinden, hoe liever wij het hebben. Vandaar dient men dan ook als één man te stemmen op den heer Mr. E. Fokker, een voorstander van grond wetsherziening, en hoe meer voor standers er in de Kamer zijn, hoe spoe diger grondwets-herziening aan de orde zal gesteld worden. Wie in ons district op den heer Van Kuykhof stemt, werkt den stroom in goede richting tegen, wijl hij den heer Fokker daardoor in gevaar brengt en eene herstemming helpt uitlokken tusschen twee conservatieven. Met geen mogelijkheid bestaat er kans den heer Van Kuykhof in herstem ming te krijgen. Wel beweert hij, dat al de 700 kiezers, die er meer zijn dan in 1897, als één man op hem zullen stemmen. Een grove onwaarheidMinstens 400 er van zullen vallen op den anti-revolutionnairen candidaat, den heer Oosterbaan, de overigen worden verdeeld over de andere candidaten zie de kiezerslijsten maar. Vervolgens, zeide de geachte spreker, had de arbeiders-kiesvereeniging volgens de beginselen, neergelegd in haar program, niet- den heer FOKKER, maar m ij behoo- ren te candidateerende heer Fokker is, om maar iets te noemen, niet voor de afschaf fing der Eerste Kamer. 'k Wil gaarne aannemen, dat ons besluit den heer Van Kuykhof met diep leedwezen heeft vervuld. Maar de heer Van Kuykhof weet zoo goed als ik, dat de beslissing over het al of niet blijven voort bestaan der Eerste Kamer voorafgegaan wordt door de vraag: Voor of tegen grondwetsherziening. Dat is hier de quin- tessens. Ten slotte beweerde spreker, dat de heer FOKKER geen man is u i t het Volk. Juist gesproken't Is geen man uit het volk, maar wel voor het volk, voor de arbeiders. Of moet men juist een socialist wezen, om een humaan, om een goed mensch te zijn En zou er onder een fijn kleed dan nooit een edel hart kloppen? Arbeiders, op uw postLaat U niets wijs maken, laat, U niet bedotten. De heer Mr. E. FOKKER is uw vertrouwen ten volle waard. Hij weet wat hij wil en wat hij niet wil, en schermt niet met fraaie beloften, om stemmen te winnen. Hij praat zijn mondje niet voorbij bezigt geen scherpe woor,de. om ze later weer terug te nemen, en behoeft in eene vergadering geen excuses te maken, zooals de heer Van Kuykhof in een debat met den heer Fokker te Alkmaar heeft moeten doen, wijl de heer Van Kuykhof doorgaans wat onvoor zichtig is in zijne uitlatingen; daarom wordt er wellicht zelden met hem gedebatteerd. Arbeiders, weifelt niet langer, maar kiest met mij, ter wille onzer belangen, den heer U, mijnheer de Redacteur, dankzeggend voor de verleende gastvrijheid, en den heer Van Kuykhof voor het uitstekend propaganda middel, dat hij mij aan de hand heeft ge daan, teeken ik mij, Uw dienaar, J. J. VAN DER MEULEN. Aan Mr. W, C. Bosman, Van Uw op enbrief aan Mr. E. Fokker ontving ik 'n tweetal exemplaren. Toen ik 't eerste had gelezen, was ik een oogenblik in de veronderstelling, dat 't tweede een her roeping zou zijn van 't eersteeene her roeping veroorzaakt door een slapeloozen nacht als gevolg van tot uwe ooren doorgedron gen klanken, uit welke zich vox-mde eene scherpe afkeuring van dit product Uwer overpeinzingen. Hoe ik tot die veronderstelling kwam Doordien ik die afkeuringen heb hooren uitspre ken luide door de bestrijders uwer candida- tuur, minder luid ook door personen op wier stem ge op 14 Juni hadt kunnen rekenen. Dat ook ik behoor tot hen, die over Uw schrij ven een „foeiuitspreken, zal u ras blijken, wanneer 't u niet reeds uit den aanvang van dit schrijven duidelijk werd. Leg de verslagen Uwer redevoeringen naast die van Mr. Fokker ter beoordeeling voor aan een derde, die geheel buiten den verkiezings strijd staat en noch belang heeft bij de candida tuur van U, noch bij die van Mr. E. Fokker, waarlijk 't onpartijdige oordeel zal niet ten uwen gunste uitvallen. Veel is reeds in Uw optreden veroordeeld, doch Uw openbrief zal U, naar ik meen, den genadeslag geven, tenzij de kiezers voor een goed deel zóó laag nog staan, als de hr. Schippers bij het debat te Schoor! heeft willen beweren, en Gij dus Uw doel bereiktde volslagen oningewijde kiezers te pakken met dit schrijven. Wellicht is daarop door U wat veel gerekend en in reclame-ijver door U voorbijgezien, dat juist tengevolge van Uw openbrief vele weidenkenden U nu den rug zullen toekee- ren en met de Redactie der Schager Courant (zie 't n° van 9Juni) 'n „Foei, Bosman!" U toe zullen roepen. 't Is waar, in verkiezingsdagen wordt wel eens wat gezegd waarvoor men in 't gewone leven terag deinst, maar de vrijheid, welke U zich veroorlooft, grenst aan 't brutale. Of is 't geen wit zwart maken, wanneer U durft schrijven "(en dat is nog wel 't aan loopje tot uw brief)„Gij zijt de candidaa* der Democi-aten, ik ben 't van de Liberalen?" U de candidaat van de liberalen 't Is zon de en jammer, dat U 't woord d e niet wat heeft aangedikt, dat had wat meer effect ge maakt en 't kostte maar een weinige zwart. Alle kiesvereenigingen, acht, zegge acht, in getal, welke den hr. Fokker candidaat stel den, zijn dus niet Liberale kiesvereenigin gen Alleen zijn dus in dit district liberaal de Centr. Lib. te Alkmaar, die te Schoorl en die te Heiloo Is 't niet wat al te 'bar, zoo iets de kiezers te laten slikken 't Kan mij voor U waarlijk leed doen, dat deze woorden ondoordacht, althans niet wel over dacht, door U zijn neergeschreven. Daar mee Uw openbrief aan te vangen, maakt dezen sterk verdacht en pleit niet voor scherp zinnigheid Uwerzijds; of.... is 't louter opzet van U Dan bah en nogmaals bah daarover. Eerlijk en correct ware 't weest, wanneer door U was gezegd„Gij (Mr. E. Fokker) zijt de candidaat van Vrijz.-Dem., Vrijz., Vrijz.- Lib. en Lib. kiesvereenigingen en bovendien van een Arb. kiesvereeniging; ik, (Mr.W.C.Bosman) alleen van een drietal Lib. Kiesvereenigingen In dat geval ware er geen andere opmerking te maken geweest dan deze, dat vele voorstan ders Uwer candidatuur vroeger ijveraars zich getoond hebben voor den hr. Van der Kaaij, dien wij plattelanders getoond hebben niet meer te willen.*) 't Blijkt voorts uit Uw openbrief, daö U geen gevolg hebt gegeven aan den raad, door Mr. E. Fokker niet zonder grond U toe gediend, want U gaat voort op dén weg van verdachtmaking en onzuivere voorstelling, en wel met zulk eene hardnekkigheid, dat som mige, misschien vele Uwer partijgenooten U door dien poel niet willen volgen. (Ik ver wijs naar den aanhef van Uw openbrief.) „Ik ben U voorgegaan met juiste, heldere af bakening van ons beider verschillende poli tieke overtuiging" zegt U tot Mr. Fokker Ja vraag ik. Juist Dus zijn de verkla ringen van Mr. Fokker, ter weerleg ging van de bestrijding uwerzijds van zijne beginselen, onwaar „De persoon Fokker heb ik steeds met eer bied genoemd" verklaart U. 't Zou, dunkt me moeilijk anders kunnen. Dat Uw naam, als politiek persoon, niet met evenveel eerbied genoemd wordt, is waarlijk niet de schuld van Mr. E. Fokker. Mr. Fokker dwong U, de pen op te nemen Neen, Mr. W. Bosman Mr. Fokker gaf U gelegenheid te over om in openbaar debat hem rekenschap te vragen van 't geen door hem werd gesproken. Reeds 28 Mei trad Mr. Fokker te Hugowaard op en 31 Mei hadt U 't verslag dier rede onder de oogen in 't or gaan, dat voor Uwe candidatuur opkomt. Daarna was Mr. Fokker op verschillende Êlaatsen, ook ten uwent, te treffen geweest, leeft U dat met voorbedachten rade niet gewild Acht U den weg, nu door U ingeslagen, ruiterlijker En dan nog: waarom niet eerder Uw openbrief aan Mr. Fokker gericht Tk sta stellig niet alleen, wanneer ik be weer dat u langs den gekozen weg, de ver denking op U heeft geladen, door Uw openbrief juist die kiezers te hebben wil len overrompelen, die weinig inzicht hebben in den strijd. Een zetel in de Tweede Kamer moet wel zeer aanlokkelijk zijn, wanneer men daarvoor in practijk gaat brengen de leer vervat in deze enkele woordenHet doel heiligt de midde len.— Ik ben door Uw openbrief zeer ge sterkt in m'n voornemen om te kiezen Mr. E. Fokker, Heer Hugo waard, 9 Juni 1901. S. Brugman, Voorz. van „Burgerplicht". Plattelandskiezers! neemt hier s. v. nota van P- - ANNA PAULOWNA, 8 Jun i 1901. Bij de heden gehouden besteding door Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Pau- lownapolder van het onderhoud en de werken voor het jaar 1901aan de molens, machines, sluizen, bruggen, duikers, enz., was de uitslag als volgt: Perceel 1, (molens.) A. Droog, Kolhorn, f 1200 P. J, Wal)in, Anna Paulowna, 1130.—. J. de Graat, id.,f 1110. H. Jonker, id., f 1100.gegund. Perceel 2, (werktuigen, machines.) A. Droog, Kolhorn, t 363.—. H. Jonker, Anna Paulow na,! 360.-. P. J. Wallin, id., f 355, J. de Graaf, id., f 350.—, G. L. Winder, Helder f 348.—. gegund. Perceel 3, (gebouwen, machines.) H. Jonker, Anna Paulowna 210. G. L. Winder, Helder, f 207 P. Wallin, Anna Paulowna, t 207.—J. de Graaf id f 200 gegund. Perceel 4, (zeesluizen) A. Droog, Kolhorn, f 808.—. H. Jonker, Anna Paulwnaf780.— G. L. Winder, Helder f778--. P. J. Wallin, Anna Paulowna, f765.—. gegund. Perceel 5, (Bruggen duikers enz.) P. J. Wallin, Anna Paulowna f 999.—. G. L. Win der, Helder, f 992 J de Graaf, Anna Pau lowna f 980.—. H. Jonker, id978. gegund. - ANNA PAULOWNA, 10 Juni 190 1. De kiesvereeniging Algemeen Belang ver gaderde Zaterdagavond tot het stellen van candidaten voor hoofdingelanden De voorzitter deelde mede, dat de heeren Jb. Stammes en A. de Graaf de candidatuur voor lid van den gemeenteraad hebben aanvaard, doch dat de heer P.Huiberts daarvoor bedankt heeft. Na lezing en goedkeuring der notulen is aan de orde: 1 de vacatures Geerligs en Kaan wegens periodieke aftreding. Daar de heer Geerligs echter No. 1 staat op de voordracht voor Heemraad, trekt deze zich na eenige discussie terug en bedankt voor weder can- didaatstelling. De heer J. K. Kaan Jr. wordt vervolgens weder candidaat gesteld. Daarop moet voorzien worden in de vaca ture J. Smit Kz. (overleden). Opgegeven worden als candidaten de heeren H. J. Wal- Ier, 0. Tjjsen, Jn. Blaauboer Cz Jb. Bakker, P. Kaan, Jochem Blaauboer en E. E. Stoel.— Tegen den eersten candidaat wordt aange voerd, dat hjj niet is ingezetene. Na bespre king van enkele anderen (de heeren Jb. Bak ker, P. Kaan en E. E. Stoel bedanken om voor deze vacature in aanmerking te komen, door zjj een vertegenwoordiger voor het Westdeel verkieslijk achten), wordt tot stemming over gegaan,en wordt met meerderheid gekozen de heer C, Tjjsen, die de candidatuur aanvaardt.— Thans overgaande tot de vacature G. H. Geerligs, worden als candidaten genoemd de heeren E. E. Stoel, Jn. Blaauboer Cz.,Jb. Bak ker, P. Kaan. K. A. Kaan en H. J. Waller. Na bespreking volgt stemming, waarby nie mand de meerderheid krijgt. Bij tweede vrije stemming worden de meeste stemmen uitgebracht op de heeren Stoel, Jan Blaauboer en P. Kaan. Daar beide laai sten evenveel stemmen hebben verkregen, word* gestemd,wie van beiden op het tweetal zal komen. Daar beiden weder hetzelfde aan tal stemmen hebben, beslist het lot ten voor- deele van P. Kaan, die nu met Stoel in herstemming. De heer Stoel wordt nu geko zen en neemt de candidatuur aan.— De voorzitter zegt, dat ten gevolge van het bedanken van den heer P. Huiberts een nieuwe keuze noodig is, maar deze werkzaam heid is niet op het convocatie-biljet vermeld. Daar evenwel van de tegenwoordig zijnde leden kunnen beslissen om zaken, die niet op het convocatiebiljet vermeld zijn,toch te behandelen, vraagt hij het oordeel der vergadering, die hare goedkeuring hiertoe verleent. Als candidaten worden daarop aanbevolen de hrn. C. J, de Mazure, G. Brands, Jan Blaauboer, Jb. Bakker, Th. H. Smits. A Geertsema, M. Wissekerke en H. Koster. De heeren Brands, Jn. Blaauboer, Jb. Bakker en H. Koster bedanken voor de candidatuur. Na bespreking van een paar overige candi daten gaat men tot stemming over en wordt de heer De Mazure met groote meerderheid gekozen, wien van zijn candidatuur zal wor den kennis gegeven. Bij de rondvraag bedanken de heeren C. Tjjsen er. Stoel voor het in hen gestelde ver trouwen en de laatste beveelt nog een sterke propaganda aan voor de verkiezing van eer. lid voor de Tweede Kamer. Na onderlinge bespreking hierover sluit de Voorzitter de vergadering. A.nnn Paulowna. De heer G. van den Berg alhier ver kroeg de vorige week Diploma A voor Stenografie (systeem-Rients Balt) en ver wierf daarmede volkomen bevoegdheid tot hot geven van onderwijs in genoemd vak. M et het doel om in de laat- ste helft van September een bloemen tentoonstelling te houden, heeft het De partement Kolhorn der M. t. N. v. 't A. aan een 60-tal belangstellenden elk vijf potjes uitgereikt bevattende 1 Ex. Cu- féa, 1 Ex. Silistrum, 1 Kx. Bolbegonia, 1 Ex. Begonia Vernon, 1 Ex. Zilverblad Geranium. De heer A. H. Gerhard, Cand. der Soc -Dein, Arb.-Partij, heeft te Winhiel, in plaats van Zaterdag 8 dezer, zooals was aangekondigd, zijn rede gehouden op Zondagavond, in de kolfbaan van den heer C. Kieft.

Schager Courant | 1901 | | pagina 5