INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. TpAiysvA^'- Wodroanen te Met-iren. Zondag 14 Juli a.s. heeft de tweede wed strijd in dit seizoen plaats. Voor de 4 Harddraverij-nommers zijn tot deelname aangeboden tezamen 47 paarden. Marktbericht van LUTJEWIN KEL van 2 Juli 1901. Aanvoer: 299 manden en zakken aardappelen, als277 groote mui zen, f 1.25 a f 1.45; 22 kleine muizen, f0.80 a f 0.95. De heer K. terLaan, het nieuw gekozen soc.-dem. Kamerlid voor HOOGE- ZAND, hoofd eener openbare lagere school te Delft, tevens hoofd van den gemeentelijken handelscursus, heeft het voornemen, om aan Burg. en Weth. telkens en voor zoover de waarneming van het Kamerlidschap dit noo- dig maakt, verlof te verzoeken, onder voor waarde, dat liij zorge voor een alleszins bekwaam en bevoegd plaatsvervanger, tot waarneming zijner functiën. Waar de wet in een geval als dit niet door een bijzonderen maatregel voorziet, berust eene beslissing in dezen bij Burg. en Weth. Mr. Troelstra weer in deKamer? Over de kans, die mr. P. J. Troelstra heeft om gekozen te worden tot lid van de Tweede Kamer in een der districten, waarvoor Van der Zwaag of Schaper moeten bedanken, omdat zij tweemaal zijn gekozen, wordt te Leeuwar den veel gesproken. De„Leeuw. Ct."ving het volgend gesprek op: Nu is Pieter Jelles er niet in, zeide de een. Ja, maar hij kan er nog wel in komen. Van der Zwaag en Schaper zijn ieder twee maal gekozen, dus zou Troelstra op één van die openvallende zetels kunnen komen. Maar, dat gaat niet, zeide no. 1. In Sclioterland en Weststellingwerf willen ze (de kiezers) wèl Van der Zwaag, maar Troel stra niet, en in de Groninger districten hebben ze op Schaper gestemd, omdat het Schaper was. Dus de kans voor Pieter Jelles is ver keken Neen, verklaarde de politicus. Als Mel- chers hier voor Leeuwarden bedankt, zal hij, met kans van gekozen te worden, elders candidaat gesteld worden. Dan kon hier Troelstra ingeschoven worden. Hier zal hij het wel halen. Op verzoek van het Centraal Comité, werd door den heer C. Louw te KOLHORN op 28 Juni een vergadering be legd van belangstellenden in het plan tot droogmaking van de Zuiderzee. Eenige per sonen, meest visschers, voldeden aan de uit- noodiging. De hoofdzaak dezer vergadering bleek te zijn, dat eene commissie werd be noemd, die tot taak zou hebben eene lijst van ongeveer 20 vragen te beantwoorden, alle be treffende de vergoeding, die bij eventuëele droogmaking aan visschers etc. te Kolhorn zou moeten worden vergoed. Het Comité vraagt het getal schuiten, inhoudsmaat, personen, welk soort visscherij, middelbare verdiensten, grootte der huisge zinnen, of een gedeelte van het jaar dan wel het geheele jaar wordt gevischt en in 't al gemeen alles wat tot het bedrijf in betrekking staat. Een getrouwe opgave wordt verlangd om een billijke schadevergoeding te kunnen erlangen. Het comité is van oordeel, dat het bedrag, geraamd voor vergoeding aan Zuider- zeevisschers etc., veelte gering zal zijn. A. Ct. De uitslag der verkiezing van een hoofdingeland voor de banne HARING- CARSPEL op Maandag j.1., is, dat herkozen is de heer A. Strooper te Tuitjenhorn. Men schrijftuitWOUDRICHEM aan het Dbl. van Nbr. Een jeugdig visscher, M., werd door den onbezoldigden rijksveldwachter Y. op de Maas bekeurd, wegens visschen in verboden water. De onbez. rijksveldwachter, meenende dat M. een verkeerden naam had opgegeven, wachtte den jongen bij het uitgaan der kerk op en wilde hem arresteeren. De menschen verzetten zich daartegen, sloegen mettabaks- doozen en laarzen of schoenen op de inmid dels versterkte politie, die de vlucht nam in de marechausseekazerneen vervolgens naar de Woudrichemsche boot. Voortdurend ont vingen de marechaussees met de rijkspolitie mannen klappen, die geducht aankwamen, zoodat 't bloed hun langs het aangezicht liep. Met verlies van uniformpetten en met ver scheurde kleeren moest de gewapen demacht 't veldruimen, doch procesverbaal is opgemaakt, en de rechter zal zonder twijfel uitspraak doen in dit sensatieverwekkend geval. Met het doel zich van het le- ten te berooven, sprong de 25-jarige dochter van een bewoner van het Geertekerkhof te UTRECHT, W. genaamd, nabij de Zilversteeg aldaar in den Singel. Tot die wanhopige daad had aanleiding gegeven een twist, die het meisje met haar vader had gehad. Deze was zelf bij het tragische voorval aanwezigin plaats echter van hulp te bieden, was hij in tegendeel hard weggeloopen met den uitroep „Verdrink maar Jongens die daar ter plaatse stonden te visschen, schreeuwden luidkeels om hulp. In een* ommezien was een massa volk op de been niemand waagde het echter zich ter redding van de hevig spartelende te water te begeven. Een heer (professor N.) eindelijk, ging daartoe over. Geheel gekleed sprong hij in den Singel, en het gelukte hem de drenkelinge te grijpen en aan wal te brengen. Spoedig waren de levensgeesten weder opgewekt. (Utr. Dbl.) De „Cape Times" meldt, dat de Boeren- commandant Eouché het inboorlingengebied der districten Maclear en Elliot is binnenge drongen, waar ten gevolge van het niet af kondigen der krijgswet paarden in overvloed zijn. De Europeesche farmers maken zich ge reed ter verdediging. Het gebied, waarop deze inval plaats heeft, was tot nog toe met rust gelaten, omdat het een inboorlingengebied is. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad De Boeren-invallers zijn zeer bedrijvig en plunderen overal in het NW. van de Kaap kolonie. Er zwerven afdeelingen Boeren tus- schen Victoria West en Beaufort West. Er is scherp gevochten bij TTpergton met een afdeeling Boeren, en bij Klipdam met een afdeeling rebellen. Aan de Telegraaf wordt uit Amsterdam gemeld Naar we uit absoluut vertrouwbare bron vernemen, heeft de Oranje-Vrijstaat ammunitie en krijgsvoorraad genoeg, waardoor hij het nog twaalf maanden zal kunnen uithouden. Nog meer dan Transvaal, zal de Vrijstaat elke vredesvoorwaarde afwijzen, tenzij absolute binnenlandsche onafhankelijkheid worde ver zekerd, onder eigen vlag en onder eigen be stuur. Indien de omstandigheden dit nood zakelijk mochten maken, zal de Vrijstaat En- gelsche snzereinitelt toestaan wat betreft bui- tenlandsche aangelegendheden. Hierover twordt nog gedebatteerd. De algemeene opinie is, dat over enkele weken een nieuwe vredes- deputatie met uitgebreide volmacht hier wordt verwacht. De Boeren zijn vol goeden moed. Het vrouwenkamp te Pretoria. Maandag kwam een Engelsclie dame aan te Londen, die gedurende den oorlog vertoefd had in Pretoria. Zij verliet de hoofdstad van Transvaal den 23en Mei en wist zeer veel meê te deelen omtrent de behandeling der vrouwen en kinderen in het kamp te Irene, dicht bij Pretoria. Zooals men weet, mocht Miss Hobhouse, die de aandacht op deze zaak heeft gevestigd, geen bezoek brengen aan de kampen in Trans vaal. Daarom kan van belang geacht worden wat deze dame weet meê te deelen. Men zal zien, dat in vele opzichten deze dame de treurige waarheden, neergelegd in het rapport van miss Hobhouse, bevestigt. Toen de berichtgeefster den 23en Mei Pre toria verliet, waren er van de 5000 gevange nen 1000 ziek. De grond is er hoog en hellend. Het kamp mag niet verlaten of binnengetreden worden zonder militair geleide. Het is niet waar, dat vrouwen en kinderen uit vrijen wil in het kamp gingen, zij werden allen gehaald van de hoeven, in open wagens vervoerd, terwijl hun eigen mooie wagens en karren voor hunne oogen verbrand werden. Alles, ook voedsel, kleeren, werd vernield. Duizenden balen wol werden verbrand. Niets is minder waar, dan dat de Engel- schen opgehouden zijn met het verbranden der hoeven. Toen mevrouw Botha verlof kreeg van Kitchener, om haar echtgenoot te bezoeken, maakte zij de reis per Kaapsche kar en bleef 's nachts over in een farm. Na een vijfdaagsch verblijf bij haar man, ging zij terug naar Pretoria. Maar zij kon denzelfden weg niet terugnemen, want alle hoeven waren in dien korten tijd verbrand. Dit vernielingswerk moet in weinig tijd gebeuren, daar de Engelsche soldaten bang zijn overvallen te worden door de Boeren. Daarom lieten zij de huizen meest door dynamiet in de lucht vliegen. Toen ik Pretoria verliet, was het al zeer koud, zelfs in huis. Hoe koud moet het dus niet geweest zijn in de tenten op de onbe schutte heuvels En de winter begon toch pas. De sterfte onder de kinderen is zeer groot. De vrouwen en kinderen slapen op stroo- matrassen op den naakten grond. De tenten laten den wind door en beschermen niet vol doende tegen de koude. Kleederen mochten de gevangenen niet meebrengen. Zij mochten zich warmen aan het vuur, dat gestookt werd van hunne kleeren en goederen, die verbrand werden. Het voedsel is zeer slecht. Apart voedsel voor de kinderen is er niet. Het meel lusten de Boeren niet, de koffie is van zeer inferieure qualiteit, evenals de melk. Een Hollandsch liefdadigheidscomité wilde zorgen voor gecondenseerde melk ten behoeve der jonge kinderen. Dit comité kreeg echter geene vergunning om die melk in te voeren, zoodat de kleine kinderen stierven als vliegen. Mijnheer de Redakteur Wees zo goed het volgende in Uw veel gelezen blad te plaatsen. Dat het Christendom door velen treurig word opgevat, is mij bekend. Ik weet ook, dat, hoewel vaak in strijd met het beginsel van Jezus, men toch zoveel mogelik overal het woord „Christelik" aan toevoegt. Dit is, dunkt mij, ook wel terdege het ge val met het ingezonden stuk, voorkomende in Uw blad van 27 Junie j.1., ondertekend Ds. J. Kooiman. Waar hij schrijft„De C-zaar van Rusland is ook geen Christusloochenaar, gelijk wij liberalen, in de oogen der Ant.-Rev. en Kath. Is zijn politiek tegenover de Finnen Christe lijk zou -ik de heer K. wel eens willen vragen Is polietiek Christelik Dan schrijft de heer K. over„humane en doeltreffende staatkunde". Aan mij is alleen bekend een doeltreffende staatkunde, maar hoe ter wereld of men het woord humaan of humanieteit met staatkunde gaat verenigen, is mij een raadsel. Dan lees ik„Daarvoor is noodig „die ver tedering des harten", die zin voor sociale recht vaardigheid en die scherpzinnigheid welke niet den mensch door oude dogma's worden aan gebracht." Over Christendom,humanieteit,vertedering des harten en sosieale rechtvaardigheid (het een sluit het ander in) schijpt m. i. de heer K. zich een treurig iedee te vormen. Als antwoord daarop het volgendeHet erkennen van eniegerlei regering is, meen ik, ontkenning-van eigen ienietsieatief, een niet in zich gevoelen de heerlikheid van de Christus geest, die ons leert alléén God en niet de Mammon te dienen. Hij, die de noodzakelikheid van door mensen vervaardigde wetten er kent, gevoelt niet de grootheid van die éne Gods-wet, n.1. „dat alle mensen broeders zijn", want wie dit gevoelt, hij zal van stonde af aan inzien, dat niet de ene broeder het recht heeft om te beschikken over het leven van de andere, dat niet de eene mens het recht heeft om de andere een leefwijze voor te schrijven door middel van wetten, die nooit de evoluutsie der menselijke geest kunnen voor gaan, want al is vandaag, een wet een uiting van de ziel van hem die deze wet vervaar digt, morgen zal als gevolg der evoluutsie, die wet te beknopt zijn om in het leven in toepas sing te brengen, en overmorgen nog meer beperkt, en zoo door. Hieruit volgt dus, dat wetten, indien ze nog enig teken van leven vertonen, spoedig dat leven zullen verliezen. Want immers een wet kan niet zijn een iede- aal, maar is altijd en altijd weer een bestrij ding tegen dingen van het verleden (hoogst zelden van het heden) en nóóit voor de toe komst Waar de heer K. zegt, „dat hij blijft prijs- stellen op den Christen-naa m laat ik volgen, dat ik prijs stel op de Christen daad, want wanneer een daad „Christelik" is, blijft de naam niet uit. „Het woord Christelijk bevat (volgens K.) nog altijd de aanduiding van al wat waarachtig edel is en goed." Volgens mij ook, maar alléén dan wanneer het niet bij het woord blijft, maar wanneer dat praten wordt doen, eerder niet. Wanneer het door den heer K. aange haalde in overeenstemming was te brengen met het Christendom dan zou ik wensen, dat het Christendom nooit bekend ware ge worden. Goddank, ik weet beter, en met mij nog velen, en laat daarom onze leuze zijn Eén rechter erkennen wij, één machtige ge hoorzamen wij, één wet volgen wij, en dat is God, die tot ons spreekt in ons geweten, ons innerlik zelf. D i t, maar ook dit alleen, sluit uit alle menselik gezag en kan ons brengen een leven met God-zelf. Met veel dank voor de opname, teeken ik CORN. KUIPER. Haringhuizen, Julie 1901. Schagen, 3 Juli 1901. De acht dagen van onafge broken vroolijkheid en uitgaan zijn voor onze gemeente voorbij de kermis is weer achter den rug. Nu, er is niet over te klagen, dat onze kermis niet met opgewektheid is gevierd. Duizenden hebben onze gemeente bezocht. Vooral den Laatsten Zondag is het geducht druk geweest. Menschendrommen bewogen zich op Marktplein, Gedempte Gracht en Laan. We waren getuige van de aankomst van een paar treinen en trammen, en kregen nu eens een groot denkbeeld van het aantal, dat die beide vervoermiddelen aanbrachten. Een paar cijfers van Zondag zijn hier, dunkt ons, wel interessant Per tram werden aangevoerd 878 personen, de trein bracht ongeveer 1600 kermisgaugers in de gemeente. Bij de verschillende stal houders waren ruim 600 rijtuigen gestald, die met circa 2200 personen bevracht waren, terwijl daarbij nog velen een tochtje per fiets of te voet naar Schagen maakten. Het aantal kermisgaugers van buiten op Zon dag wordt op 5000 a 5500 geschat. Den kermisbezoekers werd vermaak genoeg aangeboden en de toon over 't algemeen was ook opgewekt en vroolijk. Jammer was het, dat in den namiddag de regen zoo rijkelijk neerviel en dit tot laat in den avond aanhield, wat er wel de oorzaak van is geweest, dat het klokje van naar huis gaan voor velen vroeger sloeg dan gewoonlijk. We gelooven niet te veel te zeggen, als we beweren dat alle localiteiten vol waren, zoowel de tooneelvoorstelliugen, als de café- chantants, als de danslokalen; overal tallooze bezoekers, en ook de kermistenten kregen hun deel. In het Noordhollandsch Koffiehuis werd opgevoerd „Het geweten", van d'Ennery bij Wijlacker „De twee Weezen" van denzelfden schrijver. We hebben reeds veel gunstigs van deze beide gezelschappen kunnen zeggen over hunne uitvoeringen op andere avonden, zoodat we ons nu tot deze bloote opnoeming meenen te kunnen bepalen. Bij den heer Broere hadden we Agsteribbe met zijn variété-gezelschap,dat veel vermaak gaf en bij den heer W. Roggeveen Nico de Haas, een ouden bekende voor velen en een goeden bekende bovendien. Voor de zooveelste maal heeft De Haas de bezoekers van het lokaal De Beurs doen schaterlachen om zijn voor drachten, en voor de zooveelste maal zeggen weeen volgenden keer zien we u gaarne terug. Wat we tot den heer De Haas zeggen, zeg gen we van de kermis in haar geheel eveneens Dus tot 1902 Maandag j.1. hadden alhier de Stamboekkeurinöen en Pee miekeuringen plaats. Het weer deed natuurlijk zijn invloed op het bezoek van publiek gelden, zoodat er weinig belangstellenden waren. Voor het stamboek werden aangeboden 25 merriën; afgewezen 11, goedgekeurd 14. Voorde keuring van 3- en 4-jarige merriën waren aangeboden 17 exemplaren. Premie waardig warenNora van D. C. Rezelman te Anna Paulowna, Mina van J. Breebaart Kz. te Winkel, Elsa van J. L. T. Groneman te Wiéringerwaard, Flora van Jb. Waiboer Rz. te Anna Paulowna, Anna van J. Schrieken te Anna Paulowna, Marie van H. de Graaf te Zijpe, Marie van Wed. A. C. Bakker te Wieringerwaard, Louisa van J. Breebaart Kz. te Winkel, Marie van J. G. Geertsema te Waardpolder, en Beth van J. G. Geertsema te Waardpoldervermoedelijk zijn voor deze rubriek beschikbaar 5 premies van f 75. Voor de 5-, 6- en 7-jarige merriën waren aangeboden 15 exemplaren. Premiewaardig werden gekeurdNelly van J. L. T. Grone man te Wieringerwaard, Marie van J. Blaau- boer te Anna Paulowna, Emma van A.C.Geert- sema te Anna Paulowna, Jolie van N. D. Kaan te Anna Paulowna, Jans van J. Blaau- boer te Anna Paulowna, Nelly van P. Schaap te Winkel, Anna van L. Metzelaar te Anna Paulowna, De Vos van H. Waiboer te Winkel, Trijn van J. G. Geertsema te Waard polder en Emma van N. D. Kaan te Anna Paulowna vermoedelijk zijn voor deze rubriek 4 of 5 premies van f i.00.beschik baar. Voor de 2-jarige merriën aangeboden 19. Premiewaardig gekeurd zijn" de paarden van de heeren.1. J. Blaauboer te Anna Pau lowna 2. L. Metselaar te Anna Paulowna 3. K. Koster te Wieringerwaard 4. J. Bree baart Kz. te Winkel5. J. L. T. Groneman te Wieringerwaard6. J. Wit te Schager- brug7. H. Spaans te Barsingerhorn8. P. Raap te Schagerwaard9. C. Geerligs te Anna Paulowna10. D. C. Rezelman te Anna Paulowna11. A. Visser te Barsinger horn. Voor deze rubx-iek zijn vermoedelijk 6 premies van f 40 beschikbaar. Voor de rubriek één-jarige hengsten waren aangeboden 5 stuks, waarvan de hengst van den heer N. D. Kaan te Anna Paulowna een premie verwierf van f 100. De keui-ings-commissie bestond uit de heerenK. D. Punt te Den Haag, H. Costermans te Eist en C. Oudijk te Waddingsveen. Bordelaise. De gevreesde aardappelziekte heeft zich reeds weder vertoond. Ons werden aardap pelen getoond, die door de ziekte hevig waren aangetast. Voor eene besproeiing met borde laise in het dus hoog tijd. Een afgekeurde koe. Voor rekening van ons marktfonds werd te Amsterdam een vette koe afgekeurd. Dat was in langen tijd niet gebeurd. Het 8eProvinciaal Zendings- feest wordt Woensdag 17 Juli a.s. in den tuin van den heer Broersma alhier gehouden. Als sprekers treden op de heeren Blanson Henkenxans, Creutzberg, Gerth van Wijck, Groote, Hoekendijk, Krull, Legrand, Schrijver, Vinke en prof. Mul ler, terwijl door do Christelijke Fanfarekorpsen „Soli Deo Glorio" te Alkmaar en „Nut en Genoegen" te Edam de zangbegeleiding en muziekuitvoeringen worden gegeven. Bij on gunstig weder staat onze Hervormde Kerk voor het feest beschikbaar. Faucrodo, de man die in Spanje vermaard is geworden door bij stierengevechten in bet wit gekleed als 'n beeld roerloos op 'n voetstuk gezeten de stieren af te wachten en tot nog toe steeds onaangeroerd was gebleven, heeft dezer dagen te Madrid het ongeluk gehad bij zoodanige gelegenheid onwillekeurig een kleine beweging te maken, waarop de stier terstond op hem aanvloog en een hoornstoot onder aan den rug toe bracht. De wonde bleek echter niet ernstig. Een zware hagelslag heeft te Dyou tn in der. omtrek een ontzag lijke schade aangericht. Vijf minuten lang vielen de hageFteenen, zoo groot ais duiveneieren, en toen de bui voorbij was, zagen straten, wegen en velden wit, van de boomen waren de bladeren afgestroopt, de wijnbergen vernield, in schier alle huizen der stad de ruiten ver brijzeld. De schade is vooralsnog niet te overzien Ook in het departement van de Gi- ronde heeft de hagel groote verwoestingen aangericht. Vooral de wijngaarden hebben zwaar geleden. Te Avensan zijn twee derden van den oogst vernield, te La- marque de helft, te Gornac is ook de graanoogst verloren. Een buitengewone hitte heerscht in Noord-Amerika. Vooral de oostelijke stat' n der Uuie en sommige deelen van Canxda zijn zwaar beproefd te Nashua in New-Hampskire steeg de thet mometer tot de daar ongekende hoog te van 46-5 graden Celsius, bijna 116° Fahr, Dat er tengevolge van zulk weer fantastische dingen gebeuren (althans in de kranten,)machinisten die gek wor den en hun machines iu vollen gang laten doorrennen, kerken waar iedereen In zijn hemdsmouwen zit en ijswater rondgedeeld wordt, enz dat spreekt van zeil', in Amerika. Bij zulk een onuitstaanbare warm te is het geen woüder, dat de gedachten en gesprekken van de men sehen in een kringetje ronddraaiden om het weer, het weer! Eigenlijk gaf de stand van den thermometer nog geen juist denkbeeld van de beproeving, want het kwik was dezen zomer al een paar maal boven de honderd geweest 't was vooral de lange duur van do warm te, met de stilstaande, vochtige atmosfeer, die de menschen tot aan het randje van razernij dreef, en daar overheen. Niet alleen de ongelukkigen, die op straat moesten blijven voor hun bedrijf, werden 't slachtoffer van het eigenaardige Amerikaansche klimaat, menschen uit iederen stand hadden zwaar te lijden. Zoo overleed de vrouw van bisschop Potter tengevolge van de warmte, terwijl zij, reeds licht ongesteld, van Newport naar New-York reisde. Hot gezondheids departement liet duizenden vliegende blaadjes verspreiden met aan wijzingen en waarschuwingen om zonnesteek te ver mijden. Men zegt, dat 75 000 menschen uit New-York en Brooklyn naar het strand van Coney Island gevlucht zijn, om daar den nacht onder den blooten hemel door te brengen, en de politie liet ze maar begaan. Van een massa ongelukken, zelfmoor den en meer van dien aard, die zijdelings aan 't ondragelijke weer toegeschreven moeten worden, is al meiding gemaakt. Maar niet oe menschen alleen hebben te lijden, driekwart van de paarden van New- York zijn ziek, en iederen dag vallen er een paar honderd dood neer op straat. Eergisteren was het een klein beetje koeler. Vergaan der „Lusitania". In den nacht vau 26 Juni liep de stoomboot „Lusitania", kapitein Mac Kay, van Liverpool naar Montreal, kort vóór dageraad, in dikken mist, op de rotsen te Seal Cove (New-Poundland), op 25 mijlen ten noorden van Kaap Race en bijna op dezelfde plaats, waar de „Scortish King" verongelukte. De 500 passagiers zijn gelukkig allen gpred, doch in welke omstandigheden Volgens het verhaal der schipbreukelin gen was het een verschrikkelijk tooneel. Toen de „Lusitania" met een onheil spellend gekraak op de klippen vast raakte, kreeg het schip zulk eeu schok, dat de meeste passagiers uit hunne kooi werden geslingerd en sommigen gekneusd werden. Allen snelden iu hun nachtgewaad naar dek, waar de meesten, ook de mannen, hunne zinnen kwijt raakten. Mannen gebruikten revolvers en mes sen en vochten tegen de matrozen om het eerst in de reddingsbooten te gerakeD, of tegen vrouwen en kinderen, die on der de voeten werden vertrapt, om dezen voor te zijn. De officieren en de matrozen hadden de grootste moeite om zich tegen deze wilde mannen te verdedigen en om de paniek, die geen reden vau bestaan had, te stil len. Eerst werden de vrouwen en kinderen aan land gebracht, daarna de mannen De vrouwen en kinderen waren meest allen in hun hemd en stijf' van koude en verkleumd van den mistmen moest ze letterlijk op de kust trekken. Andere booten gingen verloren iu de branding en men moest de half verdronken passa giers van de klippen halen, waaraan zij zich vastgeklampt hadden. Vervolgens moesten die honderden rampzaligen,haif naakt nog kilometers ver te voet gaan om de huizen van een vis- schersdorp te bereiken, waar zij zich nu bevinden. Eene boot met 20 opvarenden doolde uren in den mist rond, zoodat 't gerucht liep dat er 20 man was verongelukt. Doch zij is later veilig aangekomen. De „Lusitania" is verloren. —I n den laatsten tijd wordt het Parijsche Boie de Vinceunes onvei- lig gemaakt door een bende dieven en moordenaars, die aan alle nasporingen der politie weten te ontsnappen en vreeselijk genoeg hun bedrijf opvat ten als een soort van sport. Het zesde slachtoffer, dat zij in één week maakten ligt nu op sterven in het Pitié Ilospi- tal. Het is een man van eeu jaar of 26 die Zaterdagavond tegen elf uur van zijn werk naar huis wandelde. Hij word toon aangesproken door een tenger gebouwd persoon. „Heeft u een lucifer?" vroeg hem deze laatste. „Neen 1" was het antwoord. „Heb je dan soms geld „Neen!"— „Dan zal ik j« een paar steken in het hart geven 1" riep do vreemde. En op hetzelfde oogen blik kwam een andere man uit de struken te voorschijn, eu greep de armen van het slachtoffer beet. Daarop stiet de eerste ellendeling den hulpelooze tot tweemaal toe een lang mes in de borst. Toen hij weer bijkwam, kon de ongelukkige zich nog naar een apotheker in de buurt voortslepen, waar men hem bijstand verleende. Hjj vermiste niets; blijkbaar dooden deze onvindbare misdadigers voor hun genoegen. De drukke burgemeester van Woenen, Lüger, toont zich van een sympathieke zijde door de wijze waarop hij in verband met den Transvaalschen oorlog is opgetreden. Men had vernomen, dat een Engelsche kolouel van plan was van de Weensche tram maatschappij, die haar paarden gaat vervangen door elec- trische kracht, een duizendtal paarden te koopen bestemd voor het Kugelsche leger. Burgemeester Lüger had er niet zoo gauw de lucht vau, of hij legde do verklaring af, dat hij nog liever worst liet maken van de trampaarden dan ze aan het Engelsche leger af te staan. Lange reizen. Men kan thans in Amerika aan de groote spoorwegstations reisbiljetten krij gen voor buitengewoon lange afstanden. Zoo werden onlangs te New-York twee biljetten genomen voor 14 200 kilometers: de reis naar Kobé in Japan, die 27 dagen duurt. De reizigers hebben daarbij maar driemalen over te stappen. Te Chicago in den trein naar San Francisco, daar in de boot naar Yokohama en dan nog eens in den trein naar Kobé. Kort te voren waB aan hetzelfde station een biljet genomen voor een tochtje van 21.000 kilometer, en wel naar eene plaats op Nieuw-Zeeland. Hoeveel eieren Parijs gebruikt. Een juist verschenen statis tiek geeft aan, dat te Parijs in 1900 18 millioen, 185.103 K.G. eieren ver bruikt zijn, dat is 2 millioen meer dan in het vorig jaar. Frankrijk zelf leverde 15 millioen, 228.433 K.G. eieren. Wat meer is gebruikt kwam uit het buiten land, voornamelijk uit Rusland. De gemiddelde prijs per K.G. bedroeg 1 fr. 40 on in 1899 1 fr. 48. Een kunstmenscb. Een Britse h geneesheer heeft uitge rekend hoeveel het zou kosten om een soldaat, die heel wat 'ledematen heeft verloren zonder het leven er bij in te schieten, wel zou kosten van reparatie. Eeu paar kunstarmen kan men voor ruim f 200 krijgen. Wil meD er bewegelijke handen bij hebben, men kan die voor f 450 hebben. Kunstbeenen ziju f 100 goedkooper en een valschen neus van metaal eischt ongeveer f 200. Niet zoo goedkoop zijn kunstooren met trommel vlies enz.; daarvoor moet men wel f 300 neerleggen. Voeg daarbij een paar oogen voor f70, en een gebit met verhemelte voor f 100 f 200, en met ongeveer f 1700 is de invaliede zoowat compleet. Men schrijft: In België wordt veel werk gemaakt van het spelen van reisduiven. Vooral in de Vlaamsche gemeenten kan men bijna geen huis voorbijgaan, of men ziet op het dak één of meer uitleiders. Dat met dit spelen nogal wat gewaagd wordt, blijkt uit de volgende cijfers, die dezer dagen openbaar gemaakt zijn. Volgens de statistiek werden op één enkelen Zondag in deze maand uit Bel gië naar Frankrijk gezonden, om daar opgelaten te worden, 210.000 reisduiven. Gewoonlijk rekent men in België voor iedoro duif 3 fr. inleg terwijl bovendien voor de zoogenaamde poelen soms op één enkele duif nog 50 tot 60 francs wordt gezet, zoodat men voor iedere duif, die vliegt, gerust 8 francs door elkander mag rekenen. Dit zou voor iederen Zon dag bedragen 1,680,000 francs alleen voor inleggeld. Bedenkt men bovendien, dat gedu rende den geheelen zomer geen Zondag voorbijgaat, of in alle plaatsen van eenig belang van België worden prijsvluchten gegeven, dan kan men zoo wat narekenen, welk eeQ kapitaal in België met het spelen van reisduiven verhandeld wordt. Een enkele maatschappij in Brussel verzond b. v. verleden Zondag 2000 duiven, die ieder gemiddeld voor 10 franc vlogen. Een Engelsch oorlogsschip vergaan Het Engelsche oorlogsschip Sappbo, dat bestemd is voor den dienst aan de Zuid- Amerikaansche kust, doch tijdelijk aan de Kaap gestationneerd was, moet volgens de Globe vergaan zijn. De schade moet zoo ernstig zijn dat het schip waarschijn lijk dadelijk naar Engeland moet worden overgebraoht.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2