Paardenmarkt te SCHAQEN. Donderdag 18 Juli 1901. 45ste Jaargang No. 3645. Luxe» en Rijtuig- Donderdag 25 Juli a. s. Bïnnenlaedsch Nieuws. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tol 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BureauSCMAGlBür, JLaas?, 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I X ïi E L Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. flSefeendmakinsren. Gemeente Scha gen. OO Burgemeester en W ethouders van SCHAGEN, bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat in bnnne gemeente de PAARDENMARKT, welke hoofd zakelijk is bestemd voor luxe- en rijtuigpaar- d e n, geschikt voor den buitenlandscben handel eD voor paarden, geschikt voor de Remonte, [de laatsten vanaf drie-jarigen leeftijd], zal worden gehouden op Gelyk bekend, heeft deze markt plaats op den dag vóór dien waarop eenzelfde paardenmarkt wordt ge houden te Haarletnmetmeer. Voor de aangevoerde paarden zal geen marktgeld verschuldigd zijn. Heeren paardenfokkers e.a. worden beleefd verzocht tot deze markt, die o.a zeer wenschelijk wordt geacht door het Hoofdbestuur der vereeniging „Het Neder- landsch Paarden-Stambock", door het aanvoeren hunner daarvoor geschikte dieren ook thans te willen mede werken, mede in hun eigen belang. Kunnen toch die dieren te Schagen van de hand worden gedaan, dan worden daardoor de belangrijke kosten vermeden, aan het vervoeren naar verder afgelegen markten, b.v. te Haarlem en elders,verbonden. Buitenlandsche kooplieden hebben reeds verklaard de markt te zullen bezoeken, indien op eenigen aan voer gerekend kan wolden. Schagen, 3 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. Da Secretaris, DENIJS. Oproeping Verlofgangers. De Burgemeester van Schagen, daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, brengt ter algeineene kenniB, dat tot den werkelijken dienst worden opge roepen onderstaande verlofgangers der lichtingen 1897 en 1898, te weten: WOUDENBERG, Geiardus JohanneS, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jagers, (Garnizoen 's-Gravenhage.) tegen 5 Augustus 1901; VAN DER VEEN, Hans, VINK, Willem Frederik Hendrik, behoorende lot het 7e reg. Infanterie, (garnizoen Amsterdam,) beiden tegen 26 Augustus 1901, welke verlofgangers op genoemde datums bij hunne korpsen present znllen moeten zijn voor des namiddags 4 ure. Schagen, 12 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Bekendmiibios;. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de beer Commissaris der Koningin in deze provincie de gemeente met een bezoek zal vereeren op Vrijdag 19 Juli a.s., des voormiddags omstreeks half twaalf ure, en aan de ingezetenen, die zulks verlangen, ten Raadhuize audiëntie zal verleenen. Zij, die ter audiëntie wenschen te gaan, worden uitgenoodigd, daarvan ter Secretarie kennis te geven vóór Donderdagcamiddag a.s. 4 ure. Schagen, den 15 Juli 1901, De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Vergadering van den Raad der gemeente Wiericgen, gehouden op Maandag 15 Juli 1901, des voorm. 11 uur. Afwezig de heeren V. Heijblok, J. Tijsen en P. Tijsen. Voorzitter de heer L. C. Kolft, bur gemeester. Na opening der vergadering door den Voorzworden door den Secr., den heer J. Bruul, de notulen der vorige verga dering gelezen, en door den Raad onver anderd goedgekeurd. Naar aanleiding der gelezen notulen deelt de Voorz. mede, dat de torenkap te Westerland geteerd is. "Was ingekomen 1. Ben missive van H. H. Ged. Staten dato 26 Juni 1901, begeleidende de goedgekeurde besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen van verschillende posten, welke te hoog on te laag geraamd waren, en tot het doen van uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven tevens de goedgekeurde suppletoire be grootingen dienst 1900 on 1901. 2. Een missive van H. H. Ged. Staten, behelzende de mededeeling, dat de uit- keering voor 1901, ingevolge art. 1 der wet van 24 Mei 1897, St.bld. No. 156, voor deze gemeente bedraagt de som van f 4439.75. 3. Eens dankbetuiging van Mej. de Wed. J. P. Wigbout, voor de aan haar ver leende ontheffing van den Hoofd. Omslag. 4. Een missive vau den heer Betaal meester te Amsterdam, dato 3 Juli j.1., vermeldende, dat aan den Gemeente- Ontvanger alhier is betaald een som van f 1097. 5. Idem, dat door den heer Rijks- Ontvanger te Auna Paulowna is gestort een bedrag van f 450 59. 6. Een schrijven van mej. A. Dekker te Schagen dat zij hare benoeming als onderwijzeres aanneemt. 7. Wordt ter tafel gebracht het proces-verbaal der door B. en W. gehouden kaaverificatie op 8 Juli j.1. Volgens boeken en bescheiden moest in kas zijn en is bevonden de som van f 2138.555. 8. Op de volgende reclames wordt als volgt beschiktA. Glim vroeg geheele ontheffing van Honden-Bel.vl2 jaar onth. verleendJ. ten Bokkel idem, idem, idem J. Nieuwenburg vroeg f 2. ontheffing idemzal bij suppl. kohier worden geregeld. Aan J, H. v. d. Ploeg wordt 1/3 jaar onthefï. II. O toegestaan, terwijl 't verzoek van C. J. v. Koick- hoven om vermindering van H. O. wordt afgewezen. 9. Wordt gelezen een rapport van de afd. Wielingen van den Bond van Nederl. Onderw., over de door die afd. behan delde zaken betreffende't onderwijs. 10. Wordt ter tafel gebracht de reke- FEUILLETON. 0-0-0 1. Vrouw Dartigues zat, met een stuk naai werk bezig, aan het open venster, waarin eenige sterk geurende bloemen stonden. Haar vingers bewerkten vlijtig eene kostbare stof voor een japon, die bepaald wel niet voor haar bestemd was. Geheel door haar werk in beslag genomen, hief ze slechts van tijd tot tijd het hoofd op om naar haren kleinen vierjarigen jongen te kijken, die, op den grond zittend, zacht voor zich heen neuriede, terwijl hij alle moeite deed om een harlekijn van al zijne leden te ontdoen. De ruimte, waarin moeder en kind zich ophiel den, was de keuken van een op de vijfde verdieping gelegen woning van een donker huis in de Condorietstraat te Parijs.Angstval- lige zindelijkheid was overal bezig geweest, de ellende te verbergen, maar de gebreken aan de stoelen, de wankele tafel, onder een der pooten waarvan men een tegel had geschoven, opdat zij beter zou staan, de kleine ijzeren kachel, waarop het maal der familie stond te pruttelen, wezen het maar al te duidelijk aan, dat de strijd om het dageujksch brood hier niet gemakkelijk werd gestreden, en men slechts uit trots, of misschien om practische redenen, de ont beringen wilde verbergen,die men zich moest opleggen. Een kloppen op de deur deed de vrouw met haar werk ophouden. „Binnen riep ze. De deur ging open en in het half don ker van de gang zag men de blauwe uniform van een looper van de eene of an dere bankinstelling. De kleine jongen liet zijn harlekijn val len, ging op zijn dikke beentjes staan, en, nieuwsgierig gemaakt door de groote tasch, die de man droeg en waarin hij haastig met zijn handen rondwoelde, trad het kind op hem toe. „Woont hier Jean Dartigues „Ja, mijnheer." „Ik heb een wissel van mijnheer Derocher te presenteeren, honderd francsis het geld er De vrouw kleurde zij legde haar naai werk op een naast haar staand, klein tafel tje, schoof haar stoel achteruit en nam liet papier in handen, dat zij met merkbare onrust nauwkeurig bekeek. De looper kende die manoeuvre wel. Sedert langen tijd reeds bad hij geen oog meer voor het verdriet, dat zijne blauwe papiertjes in me nig huis brachten och, die lui, ze ver geten zoo gemakkelijk den termijn van verval. Hij had geen tijd te verliezen, geen fijngevoeligheid te vermorsen, en zoo doende vroeg hij op ruwen toon „Kan je betalen „Neen, mijnheer 1" antwoordde met sid derende stem de arme gekwelde vrouw. „Mijn man heeft mij niets van dezen wissel verteld." „Mooi, mooidat is jouw zaak, dat moet je maar onder elkaar uitmaken." De bediende scheurde een velletje papier uit zijn blocnote, schreef daar een paar woorden met potlood op, legde het op tafel ning der gemeente over 't dienstjaar 1900. Op voorstel des Voorz. wordt deze in geheime zitting behandeld. Verder niemand meer bet woord ver langende, worde de vergaderieg gesloten. WicringeH. Voor het bijwonen van de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich ter secretarie alhier geen liefhebbers aangemold. De statuten van de Af- deeling Sint Maarten van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" zijn koninklijk goedgekeurd. Heer Hugowaard. De jaarlijksche harddraverij aan „de Hengstman" had den 14 dezer plaats,onder begunstiging van schoon weder en belang stelling van een groot publiek. De prijs, f40.won Tabor van den heer I). Verduin te Beemsterde le premie, f10.won de Vogel van den heer J. Zwart te Purmerend en de 2e premie, f 5.Karei, mede een paard van den heer Verduin. Slechts 6 paarden namen aan den wedstrijd deel. Maandag 15 JuliPrijstonknuppolen, waarbij de volgende prijzen werden be haald 30 gld. door J. Groothuizen te Heer Hugowaard, (gooier J. Groothuizen); 15 gld, door Jb. Blom, -(gooier P. Meere- boer)vier maal 5 gld. door Jb. Blom, A Moeijes, J. van Stralen en J. Zijp, (gooier voor Van Stralen J. Groothuizen, voor de andere drie P. Meereboev) f 3.50 door G. Jongkind, (gooier J. Groothuizen.) Door den heer J. Groot huizen werd dus afgegooid f 43 50 aan prijzen, door den heer P. Meereboer f 30. Dinsdag 16 Juli: Ringsteken op rij wielen. Hieraan werd door 23 wiel rijders van verschillende plaatsen deel genomen. De eerste prijs werd behaald door Mijts van het Oude-Niedorper Verlaat, de tweede door P. Hagenaar van Zuid- Scharwoude, de 3e prijs door J. Kamp van Heer Hugowaard. Door de prijswinners werd viermaal gereden, waarbij door den hr. Mijts 4, den hr. Hagenaar 3 en den hr. Kamp 3 ringen werden gestoken .Met de laatsten hadden nog 3 andere personen bij de drie eerste omgangen 2 ringen gestoken. De wedstrijd werd door een groot pu bliek met veel belangstelling gadegeslagen. Iets bijzonders. Te EEDE (Zeeland) hebben alle 97 kiezers aan de stemming voor den Ge meenteraad deelgenomen en daarbij was geen enkel biljet van onwaarde. en merkte dan koud en onverschillig op „Je hebt tot morgenmiddag drie uur tijd om te betalen, Schal ter nummer 10." Hij sloeg met veel omslag zijn brieventasok dicht, nam het ding onder den arm, stak het potlood achter z'n oor en verwijderde zich met het onverschilligste gezicht van de wereld. Nauwelijks had hij de deur achter zich dicht getrokken, of de vrouw zonk op een stoel neer, het was haar te moede alsof hare voeten haar niet langer wilden dragenzij boog het hoofd diep over de borst. De tranen parelden haar over de wangen en geheel vernietigd fluis terde zij „Mijn God, waar zal ik het geld vinden, en wat zal er van ons worden wanneer ik het niet bij elkaar kan krijgen De kleine jongen was met trippelende stapjes naar zijn moeder toegekomen en keek haar zwijgend aan, terwijl zij stil voor zich heen weende. „Waarom huilt u, moe?" vroeg hij na een ponsje. „Tranen zijn voor de kinderen, niet voor de ouders." Dat kinderlijk verwijt verdubbelde de smart van de arme vrouw. Zij snikte het luid uit, trok het kiad in hare armen en fluisterde diep bewogen: „O, Pierre, wanneer je het wistMaar neen, je kunt het niet begrijpen Wat een geluk voor je, mijn zoete kleineIk heb groot verdrietwij zijn zeer, zeer onge lukkig „Wie heeft u dan dat verdrietaaugedaan?" vrorg de kleine, het voorhoofdje rimpelend „Zeg het mij, opdat ik het hem terug kan doen." „O, mjjn lieveling, je kunt hom niets doen, en ik evenmin, en als je wist wie Wedrennen te Uergeu. De Kennemer Sportclub vierde Zondag haar tweede sporlfeest in dit jaar onder min der gunstige omstandigheden dan de vorige maal. Wel klaarde het druilerige morgen- weer in den namiddag prachtig op, maar te laat om veel publiek op de baan te verzamelen. Uitslag Amateurs-harddraverij. Han dicap voor alle paarden, gereden door heeren amateurs, om drie kunstvoor werpen. Minimum-afstand 2000 M. Eerste „De Dame", eig. J. Koster, rijder K. v. d. Hulsttweede „Hirye"; derde „Lady Savage". II. Bergen-prijs. Wedren op de vlakke baan. Afstand 3200 M. Prijzen f 900, f 200, f 100 en f 60. Eerste en tweede resp. „Billiton" (ridder Huyssen) en „Berthus" van den heer A. van Hobokenderde „Christi- aan"; vierde „Zillah" III, Zomerprijs. Harddraverij-handicap voor paarden met maximum-record van 1.52. Minimum-afstand 2000 M. Prijzen f 200, f 75 en f 25. Eerste „De Luitenant", eig. J. Koster, rijder eigenaar; tweede „Nelsou"; derde „Schabernack IY. Uilenvlak-prijs. Yerkoopswedren, 1700 M. Prijzen f 260, f 40 en f 40. Eerste „N. D. Lady Mayoross", eig. M. D. Spijer; tweede „Wallington" derde Laura Bell II." V. Wilhelmina-pr. Handicap voor paar den met geen beter record dan 1.46. Minimum-afstand 2400 M. Prijzen f 250, f 100 en f 50. le „Fanfare", eig. J. G. de Boor, rijder eigenaar 2e „De Luitenant"; 3e „Ceres". VI. Schulpenvlak-pr. Hordenren. Afst. 2800 M. Prijzen f 300, f 60, t 40 en f 25, Eerste „Parsimony", oig. mr. Oakshot, rijder eigenaar; tweede „Alarm II";derde „Celladema Ointment". VII. Dithoudingsprijs. (Handicap voor paarden met minimum-snelheid van 1.48). Minimum-afstand 4000 M. le „Abdul Ameer" (Schippers), eig. J. W. Schuyl 2e „Siërra"; 3e „Tazmoor." De Hogerhuizen. Aangaande Wieberen en Marien Ho gerhuis in de gevangenis te LEEUWAR DEN vernemen wij, dat W. gezond is, maar dat M. in den laatsten tijd teeke nen gaf van krankzinnigheid. Hij meende, dat zijn broer Wieberen overieden was en het baatte niets als men hem be duidde, dat W. nog leefde. Op advies van den geneesheer werd nu W. bij M. gebracht en nu werd M. kalmer. Ilij vertoeft nu in de ziekenzaal en keert niet in de cel terug, daar de tijd voor celstraf (vijf jaar) iu deze maand voor hem verstreken is, zoodat hij zijn ver deren straftijd in gemeenschap zai door brengen. Hbld. Ook een werkstaking. Het Centrum schrijft Er moet in de 8t. Augustinuskerb te UTRECHT een geweldige werkstaking zijn uitgebroken onder de misdie naars. Hun pot was te klein om gezamen lijk een dag uit te gaan, zooals de ge woonte dat ieder jaar meebrengt, zoodat hun eisch was, dat de WelEerw. Pastoor het ontbrekende zou aanvullen. Daar aan dezen eisch niet werd voldaan, staakten zij het werk Hun weerstandskas moet goed voor zien zijn, zoodat de stakers het eenige maanden hopen te kunnen volhouden Naar wordt vernomen, zal de tusschen- komst der Kamer van Arbeid worden ingeroepen, om aan deze strike een einde te maken. De Kamerverkiezing in district IV AMSTERDAM. De heer B. H. Heldt heeft de candi- datuur voor de Tweede Kamer, hem door de „Liberale Unie" in district „Amsterdam IV" aangeboden, aanvaardt, AMSTERDAM Distriet IV. Bij het bestuur van „Vooruitgang IV" is voor de candidatuur voor het lidmaat schap der Tweede Kamer ingekomen eene aanbeveling voor den heer J. T. Cremer, min. vaa koloniën in het huidige Kabinet. De heer Cremer heeft zich, naar 't Hbld. verneemt, bereid verklaard, een eventu- ëele candidatuur voor genoemd district te aanvaarden. Men meldt uit NEE DE Nu de heer C. Lely het lidmaatschap der Tweede Kamer voor Amsterdam aanneomt, wordt als candidaat in het district Lochem genoemd mr. Hesselink van Suchtelen, die geen onbekende iu dit district is, daar hij vroeger burge meester van Groenlo is geweest en schoolopziener. Verkiezing te VEENDAM. Door de centrale liberale kiesveree- niging „De Grondwet" in het kiesdistrict Veendam is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer mr. E. A. Smidt te 's-Gravenhage. Het volgende eigenaar dige geval van „koeientrouw" werd aan de Leeuw. Ct. gemeld. Eene koe, die ander half jaar lang in de Schrans gestald ge weest was, werd naar eene extra beste weide met nieuw gras gebracht tusschen de Kleine en de Groote Bontekoe. Den vol genden morgen half vier staat het dier te loeien voor den stal in de Schrans. Toen de deur geopend werd, liep bet onmiddel lijk naar de plaats, waar het gestaan had. Daar behoorde het thuis, dacht het zeker. het was, dan zou je het ook niet willen. Hij kan ons naar zijn goeddunken goed doen, of in 't vorderf storten, want we hangen go- heel van hem af. Hij rukt ons mèt zich in den afgrond." „Wat betookent dat, in 't verderf storten Is dat zoo, als met Klein Duimpje, vanwien u mij heeft verteld, die in het bosch ver dwaalde I „Neen, mijn lieveling, want Klein Duimpje werd door zijne moeder verlaten en ik zal, zoo lang ik leef, mij nooit vanjouschei- den, je nooit in den steek laten." I Het kind drukte zijn blond kopje tegen I het gelaat van zjjne moeder. „Wanneer ik bij u blijf, kan ik ook niet verloren gaan, niet waar „Ja, je hebt gelijk, mijn kleine Pierre. Denk niet meer aan die treurige dingen. De smart mag nog niet in jouw jong leven grijpen. Speel, wees vroolijk en gelukkig, zoolang je nog niet weet hoe hard het leven is." De vrouw nam weer aan het tafeltje plaats en naaide nog ijveriger dan te voren in de kleurige zijde. Zij was een mooie, kleine blondine met bruine oogen on elegante bewegingen eenvoudig, bijna armoedig gekleed, maakte zij toch door de netheid, die haar gansche persoon kenmerkte, een hoogst aangenamen indruk. Het katoenen kleed met den witten boord gaven haar gestalte en het blonde kopje op z'n gunstigst weer. De rimpels van nadenken op 't voor hoofd gaven aan het gelaat een eenigs- zins strenge uitdrukking, welke echter door een lachje, vooral wanneer ze het kind gadesloeg, werd gelogenstraft. Zjj maakte den indruk van een persoon te zijn, die betere dagen had gekend. Het was op het eerste gezicht nog niet zoo gemakkelijk te begrijpen, hoe deze vrouw eigenlijk in eene zoo bekrompen, armzalige woning kwam, waar kommer en ontbering steeds gasten waren. En toch bezat de ge schiedenis van haar leven slechts een al te groote gelijkenis met die van duizend andere meisjes. Zij was te Rouaan als de dochter vau een havenmeester geboren hare moeder kwam van Mauville en had Delemare geheeten. Vader Delemare was een pachter, wien het niet zoo heel naar den vleeze ging, en deze had den havenmees ter een levenslange rente beloofd, die gemakkelijker te betalen was dan een huwelijksgift, waarbij natuurlijk een groote som in eens gestort had moeten worden. Zoolang de oude Delemare leefde, werd de som jaarlijks geregeld uitbetaald, maar op een goeden morgen vond men den boer dood in zijn wagen, terwijl hij van de markt terugkeerde, en de landheer, wiens pachter hij was geweest en wien hij de huur van twee jaren schuldig was gebleven, had, om zijn verlies te dekken, den heelen in ventaris in beslag genomen. Moeder Deiemare kwam zoodoende den schoonzoon mede op den hals, zonder dat zij het bescheiden huishouden op eenigerlei wijze van nut kon zijn, dan alleen met haar sieraden en kleederen, die ze in goe den toestand meênam. Men behielp zich zoo goed en zoo kwaad bet kon in de kleine behuizing in de Rue Charette. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1