Polst overzat Ér PLAATSELIJK NIEUWS. Zondag 21 Juli 1901. 45ste Jaargang No. 3fi46. SledewerkerJ. W 3 Si E L. EERSTE BLAD. Bekendmakingen*. Gemeente S c ha g en. Oproeping Verlofgangers. Buiteolandseh Nieuws. Uit >en voor de Pers. TRANSVAAL. ROT. ii mmii Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCH ACtEJüT, ILaao, fffr 4. UitgeverP. TRAPMAN. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BBMBSBBSBBBBBHf ■IXXRaCK^^MaaB.<CC^»f7£fiHI Dit numme r bestaat uit ticee bladen. 1)3 Burgemeester van Schagen, daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, brengt ter algemeene kennis, dat tot den weikelijken dienst worden opge roepen onderstaande verlofgangers der lichtingen 1897 en 1898, te weten WOUDENBERG,Gerardus Johannes, bchoorende tot het regiment Grenadiers en Jagers, (Garnizoen 's-Gravenhage,) tegen 5 Augustus 1901; VAN DER VEEN, Hans, VINK, Willem Prederik Hendrik, behoorende tot het 7e reg. Infanterie, (garniroen Amsterdam,) beiden tegen 26 Angustus 1901, welke verlofgangers op genoemde datums bij hunne korpsen present zullen moeten zijn voor des namiddags 4 ure. Schagen, 12 Juli 1901. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Het zijn niet alleen de bewoners van het dieren- en plantenrijk, die den strijd om hot bestaan moeten voeren. Wanneer de groote Darwin zich tot het onderwerp aangetrokken had gevoeld, dan zou het hem zeer gemakkelijk zijn gevallen, aan te toonen, welke groote veranderingen enkele volken in dien voortdurenden strijd hebban ondergaan, en ook, hoe anderen al strijdende zijn ten onder gegaan. Onder hen, wien in onzen tijd zulk een lot boven bet hoofd hangt, zouden wij in de eerste plaats de Turken willen rang schikken. Er is een tijd geweest, dat Europa voor de onverschrokken krijgers van de „Halve Maan" sidderde. Tot diep in Rusland, tot voor de poorten van Weenen hebben eens hunne zegevie rende legers de ongeloovigen vervolgd, en thans is het gebied van den Sultan tot slechts eeD klein deel van het vroegere Tur kije beporkt, terwijl ook nog op dat deel met klimmend succes aanvallen worden gedaan, Geen wonder, dat, waar overal, en daarbij denken wij ook aan het ver minderd gezag in Barbarije, Arabië en Klein-Azië, de macht des Sultans wordt bestreden, de Groote Heer van elke kleinigheid gebruik maakt om zijn prestige te versterken. Zoo was de oorlog met Griekenlaud voor hem een waar buitenkansje. Zelfs in naar Ceylon gezonden, terwijl de Engel- sche troepen, als een veilige wacht voor het Suez-kanaal, in de Nijidelta bleven- De vraag doet zich nu voor, of mis schien onder hooge goedkeuring van den Sultan, andermaal de strijd om het be staan zal worden aangebonden. Daar is in Egypte eene in macht toenemende partij, die het met leede oogen aanziet, dat Egypte feitelijk een vazalstaat van En geland is. Deze partij wordt door Euro- peesche invloeden, die in Parijs cn Pe tersburg hunnen oorsprong vinden, in haar stil verzet tegen Groot-Brittannië versterkt. Frankrijk kan het zichzelf nog maar niet vergeven, dat het, na de gemeenschap pelijke actie tegen Arabi-Pacha, zich uit de Egyptische zaken terugtrok, het terrein geheel aan Engeland overlatende. In dien tijd meende de Eranaehe diplomatie, dat Frankrijk al zijne krachten voor den oorlog tegen den erfvijand Duitscbland noodig had. Daarom mocht men zich in geen geval in buitenlandsche ondernemingen,die gevaar lijk in hare gevolgen konden worden,wagen. De erfvijand is evenwel in 30 jaren tijds een goede buur, ja, zelfs bijna een goede vriend gewordende positie van Frank rijk in Noord- en Midden-Afrika is even wel in dien tijd geheel veranderd, en met die veranderiug zijn de inzichten ten opzichte van het Nijldal geheel gewijzigd. Eenmaal heeft Frankrijk reeds beproefd, aan de oevers van den Nijl vasten voet te krijgeD, maar na de bezetting van Pas- hoda is het ultimatum van Engeland gevolgd. Als een huisjesslak heeft Frank rijk toen de voelsprieten haastig uit de bo- zette veste teruggetrokken, en even haas tig i3 het in de schelp gekropen. Vermakeljjk is het verhaal, dat over die gebeurtenissen door een oud-diplomaat thans in de Figaro gegeven werd. Toen het dreigend stuk door tusschenkomst van den Engelschen gezant, van lord Salisbury ontvangen was, zat het geheele Eransche ministerie in zak en assche. Terstond werd kapitein Marchand gelast, het betwiste gebied te verlaten en zich naar Alexandrië te begeven. De rust keerde niet in de bureaux van buitenlandsche zaken, koloniën, oorlog en marine terug, vóórdat de kwestie geheel ten genoegen van Engeland was geregeld. Wij hebben uit die onweer sproken openbaringen van den oud diplomaat den indruk gekregen, dat Frankrijk in die dagen, ook in de oogen van zichzelf, een heel gek figuur heeft gemaakt, en tevens, dat het thans gaarne de gelegenheid zou aangrijpen om, in samenwerking met anderen, Engeland Aangaande de ministeriëele crisis meldt ons een ep-ciale correspondent, zegt het Vad., uit Amsterdam het volgendo Nog eenige dagen en de „Staats courant" zal de namen van de nieuwe Ministers vermelden. Het is thans een feit, dat aan dr. Kuyper niet alleen een opdracht is gegeven om een Ministerie saam te stelleD, maar dat deze, na met zijn politieke vrienden overleg te hebben gepleegd, die opdracht ook heeft aan vaard. Ik kan dit zoo stellig mogelijk verzekeren, omdat ik het heb vernomen van een vriend van den aanstaanden premier, die mij zeide, dat de heer Kuyper het hem zelf persoonlijk was komen meêdeelen. Op mijn vraag, of hij mij ook reeds kon mededeelen, wie naast den heer Kuyper als Ministers zouden optreden, moest hij mij het antwoord schuldig blijven. Wel verzekerde bij, dat op enkele uitzonderingen na, voor alle Departementen reeds titularissen gevonden waren, maar die namer. moesten geheim worden gehouden, omdat Hare Majesteit het terecht minder goed zou vinden, zoo die namen reeds werden gepubliceerd vóórdat zij nog aan de Haar voor te léggen combinatie Haar goedkeuring had gehecht. Van andere zijde kan ik echter met zekerheid meê deelen, dat de heer Kuyper voortdurend confereert en in overleg ia met de beerert Lobman en Mackay. Men verwacht dan ook, dat beiden in het Ministerie-Kuyper een plaats zullen krijgen, maar dit kan ik toch nog slechts onder reserve meê deelen. Wordt dit bevestigd, dan zou dit voor den Kabinetsformateur een groote overwinning zijn, want eenige weken ge leden zal de heer Lobman zelf nog niet aan de mógelijkheid hebben gedacht, dat hij ooit zou zijn over te halen om zitting te nemen in een Kabinet, waarvan de heer Kuyper formateur en premier zal zijn. Welke portefeuille de heer Kuyper voor zichzelf zal bestemmen, moet nog 10 Mei, meldende, dat op de bijeenkomst, door de Transvaalsche Regeorir.g gehou den met Botha, Viljoen en Sniuts, de toe stand van het land werd overwogen een groot aantal burgers heeft de wapens neer gelegd, ammunitie en leeftocht zijn bijna uitgeput, de Regeering is gedesorgani seerd, en de mogelijkheid op complicaties in Europa niet groot. De Regeering van Transvaal is daarom besloten, vergunning te vragen, om een boodschapper te zen den aan president Kruger, om hem den verschrikkelijken toestand van het land uiteen te zetten, en als dit verzoek wordt geweigerd, op een wapenstilstand aan te dringen, ten einde de meening van beide naties te vragen over de toekomstige staatkunde, en den toestand thans en voorheen. Iieitz besluit met de meening, dat de tijd is gekomen om een laatsten stap te doen. President Skiyn antwoordde den 15en Mei: „Uw brief is een harde slag voor mij." Hij verklaart, dat het nog niet tot het alleruiterste is gekomen. Wel de ammunitie schaars genoeg, maar er is toch altoos wat over. Welke redenen hebben wij, om niet langer ons vertrou wen te stellen op God? Ik geloof vast, I dat in de eerstvolgende maanden Euro- peesche verwikkelingen zullen voorkomen, die onze zaak ten goede zullen komen. Het feit, dat onze deputatie in Europa blijft, overtuigt mij, dat onze zaak nog niet hopeloos is." President Steyn zegt ton slotte, dat hij diep gekwetst is, omdat zijn raai niet is gevraagd, en verzoekt Reitz te wachten totdat hij pleegd hebben met (Steyn) zal De Wet. geraad- Afschuwelijk is in één woord, wat aan de N. R. Crt. wordt gemeld Na met enkele woorden te hebben gewezen op de kampen van de vrouwen en kinderen, wordt ons verteld van een paar rooftochten, door de Engelschen in het afgelegen ste district van het sultanaat ,L het overwinnende die Poets ^taald te zetten- Ruimer, tot aan de dat aan anderent met naine aan Duitsch- werden lofzangen Y UUI fiitlllCIVU ÜILAIX MOO';VU4iUVUj UIVUW 1 - - nader blijken, maar naar alle waarschijn- auid-oostelgk lransvaal gehouden, lijkheid zal men hem zien optreden als Begin Februari kwamen ue bekende Minister van Waterstaat, Handel en 9 kolonnes onder Erench in de buurt Nijverheid. Dat dit Departement voor den Kabinetsformateur met het oog op diens capaciteiten het meest geschikt is, zal Diemaod beweren, maar het plan om negende ministeriëel Departement leger des Sultans op gehoord, een in te stellen, schijnt niet opgegeven. Dat negende Ministerie zou dan worden een Ministerie van Arbeid, of wel van Arbeid en Nijverheid, en zoodra men daarmede gereed is, zou de heer Kuyper Waterstaat en Verkeersmiddelen" aan ander overdragen en zelf Minister om met hun konvooi van Tafelkop naar 't dorp af te dalen, deden eenige goed- gerichte kanonschoten van luitenant Pre- toiius hen van plan veranderen ze trok ken spoedig af in de richting van Won derfontein, steeds achtervolgd door de Boeren com mando'e. Waar deze Engelsche troepen, die, al trekkende, van cavalerie langzamerhand in infanterie veranderden, langstrokken, werd alles kaal gebrand, en vrouwen en kinderen meegevoerd, die dan tevens dienden tot dekking der kanonnen, (wat door de Engelschen zeker tot het „hu mane" oorlogvoeren wordt gerekend, want deze manier van kanondekking brengen zij sinds een half jaar in practijk). In een boerenhuis lag de vrouw (van den heer E. Kleynhans te Tafelkop, Er- melo) ziek te bed. Zij werd uit 't huis gehaald, op een wagen geladen, en het huis met boomgaarden afgebrand. De Engel sche hoofdofficieren, die uitmuntten bij hun schoonvegerij in deze streek, waren Camp bell en Dartnel], vooral de laatste, met zijn Natallera en Engelsche Kaapkolo- is j nisten. Laat me ten slotte een voorbeeld aan halen van de wijze, waarop van Boeren- zijde voor Engelsche gewonden gezorgd wordt. Toen de Engelsche troepen in Februari Ermelo verlieten, waren drie hunner gewonden te zwak om ze te ver voeren en bleven achter. Eon van hen stierf kort daarna. De twee anderen herstelden en werden door de Boeren naar Standerton gebracht. Toen de eene stierf, waren er juist 3 lijken van Boerenkrij- gers in 't dorp gebracht. De Engelsch- man genoot precies dezelfde eervolle be grafenis als de Boeren. De vier lijkkisten werden in de kerk 'gebracht, de heer Mantel hield een lijkrede voor een volle kerk en daarna werden de lijken graf waarts gedragen. Generaal Beijors was een der dragers. Als de redacteuren van de Times, die steeds hun mond vol hebben over „Boar- atrocities", dit eens bijgewoond hadden, zo zouden nu misschien beschaamd zwijgen. boorden van Euphraat en Tig ris, tot in de woestijnen van Arabië en de dalen van het Atlas-gebergte, klonk nog een maal de naam des Sultans met eerbied en gezag. Hoewol van eenigszins anderen aard, viel Abd-ul-Hamid dezer dagen nogmaals een gelukje ten deel. De Khe- dive van Egypte heeft zijn leengroetaan den Sultan gebracht. Hoe nietig ook in werkelijkheid, zal het feit voor des Sultans ontevreden onderdanen door de lenzen van een microskoop vertoond worden, zoodat ieder uit de groote gebeurtenis den indruk zal krijgen, dat zelfs in Egypte de wil van den Grooten Heer nog onverzwakt wordt geëerbiedigd. De eigenlijke reden van dit onverwachte bezoek is voor het diplomatieke Europa nog een raadsel. Verleden jaar, ongeveer op denzelfden tijd, is de Khedive na zijn bezoek aan de Koningin van Enge land, regelrecht naar Egypte terugge keerd, zonder van zijn suzerein ook maar eenige notitie te nemen. Thans gaat hij, onder voorwendsel een uitstapje naar Triëst te zullen maken, regelrecht naar Stamboel. Enkelen willen die zwenking van den onderkoning in verband brengen met de gratie, die, onder hooge goedkeuring van Engeland, ver leend is aan Arabi-Pacba. Men zal zich herinneren, dat het deze aanvoerder van do oud-Egyptische par tij was, die door verzot tegen de vreem delingen, aanleiding tot, het bombardement land en Rusland, de lust ontbreekt, om er Albion tusschen te nemen. Beide landen hebben er wel degelijk hunne redenen voor, om Engeland den voet niet dwar3 te zetten. Duitsehland doorleeft eene ernstige bin- nenlandsche crisis, waarvan het einde nog niet is te voorzien. Bij de slagen, die de industrie en het bankwezen treffen, komt nog de ongerustheid over de ver hooging van het invoerrechten-tarief. We ten de agrariërs hunne hooge eischen door te drijven, dan staat een handelsoorlog met Rusland, Hongarije en Italië voor de deur. Dan zullen de invoerrechten op bewerkte stoffen uit Duitsehland, in die landen zoo hoog opgevoerd worden, dat concurrentie met de eigen artikelen dier landen on mogelijk zal zijn. Voor de producten, waar voor men thans nog bij Duitsehland ter markt moet gaan, zullen met den steun der regeeringen in genoemde rijken weldra een van „Arbeid" worden. Zooals ik boven reeds schreef, zijn nog niet voor alle Departementen titularissen gevonden. Aan meer dan één hoofdoffi cier is de portefeuille van Oorlog aange boden, maar tot heden zonder succes. Voor zcovor ik kon nagaan, wordt bij het zoeken van titulariseen voor Oorlog en Marine niet in de eerste plaats op richting gelet. in van Ermelo bij elkaar. Sinith-Dorrien, een der aanvoerders, was niet zoo geluk kig om ongehinderd van Wonderfontein over Carolina naar Ermelo te komen, maar had een hevig gevecht te leveren bij Chrissiesmeer, vier uur te paard N. O. van Ermelo. De Boerencommando's hadden 24 dooden en ongeveer 30 ge wonden. Een paar dagen later werden echter 104 Engelsche gewonden bij de Engelsche ambulance, die hare tenten in 't dorp Ëmieio opgeslagen had, binnen gebracht. Het aantal dooden der Engel schen moet, te oordeelen naar het aan tal graven, dat men later op het gevechts terrein zag, aanzienlijk zijn geweest. Na iederen tegenspoed moet de En- gelschman zich wreken. Van de kerk- plaats Chrissiesmeer of Lake Chrissie bleef geen huis,geen boom staan.Een van de Schagen, 20 Juli 1901. Woensdagavond over kwam G. de Roodo, timmermansknecht van den beer C. N. Vlaming, een on geluk, dat echter, hoe ernstig ook, boven alle verwachting goed is afgelooper. Werkzaam zijnde op den hoogen steiger bij den bouw van het hotel „de Roos", stortte hij neer op den grond, waarbij hij echter geen zwaar lichamelijk letsel op liep. De volgende dagen gevoelde hij zich, zooals begrijpelijk is, pijnlijk en stijf. De heer B. Ranke, ambte naar bij de posterijen en telegraphie alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het r a d i c a a 1-e x a m e n in den post dienst. De algemeene verga de- Boerenhoeven geroofde kudde schapen, ring der Ouderwijzers en Onderwijzeres naar schatting een 12.000 stuks, werd, gen in het Arrondissement Helder zal 't haast te Mevrouw mooi om waar te Sarah Chamberlain Is zijn, wat vertelt aan de Morning Postze heefr dat gehoord van een geloofwaardigen bloed verwant, die in Zuid-Afrika is. Het is een afschrift van een Boeren- proclamatie, op den Losberg gevonden, en waarin het volgende voorkomt - De burgers hebben nu verlof zich bij groote inrichtingen verrijzen, en zoo zal 1 Kleine groepjes naar de Engelsche over- Uuitschland al spoedig voor heel zijn hoog heidspersoncn te begeven zij moeten opgevoerde industrie gesloten deuren echter hun wapens, ammunitie en paarden vinden. J kier achterlaten. In de concentratie- Zeker, de vooruitzichten zijn verre kampen van de Engelschen mogen zij dan zes weken of twee maanden blijven van rooskleurig en lokken volstrekt niet tot eene prikkelende buitenlandsche poli tiek uit. Ook Rusland zal zich voor den FranEchen vriend niet bijzonder warm maken. Zijn zaakjes gaan in China, Per- zië, Thibet, ja, in geheel Azië, zóó voor spoedig, dat men ze niet gaarne door «v..us,v;u, txa, LtlClUiilii LUI» JLIUL UUlIIU»AAAOJLAJVAXW 1 1 V dTE^ndriëb4 pTOemidL wïdt- ïrCem Blagenf was daarmede^het"lot van Egypte komt wel. Elk kent zijn tijd, en Rusland Steyn gevonden werden, zich bevindt beslist. Arabi-Pacha werd in ballingschap bijzonder.een schrijven van Re.tz aan Steyn, van om wat op te sterken, uit te rusten en zich goed te voedendaarna moeten zij een middel vinden om naar hun com mando's terug te keeren in hun plaats kunnen dan andere burgers heengaan, die rust noodig hebben. Lord Kitchener meldt, dat onder de brieven, die in de bagage van president daar ze het snelle voorttrekken belem merde, afgemaakt. Personen, die kort daarna deze plaats bezochten, zagen groote hoopen schapen op het veld liggen, door lanssteken gedood of met uitgesne den of doorboorde tong, waardoor ze na tuurlijk moeBten verhongerensoms be woog de massa zich nog, doordat onder de doode nog levende dieren lagen. Wat kan men verwachten van een leger, dat zulke wandaden bedrijft In April trok nogmaals een Engelsche macht langs Ermelo, op welker nadering een Boerencommando zich geheel uit het dorp terugtrok en positie innam in de heuvels ten Z. W. van het dorp. De Engelschen bezetten den hoogen Tafelkop ten N. O. van het dorp, en begonnen zonder waarschuwing 't dorp, waar alleen vrouwen, kinderen en eenige non-com battanten waren, met kanonnen te be schieten. De 18 bommen, die in 't dorp barstten, brachten gelukkig weinig scha de teweeg en deerden niemand. Toen commandant-generaal Louis Botha dit zag, joeg hij, zijn eigen leven niet ach tende, met eenigen zijner mannen naar hot dorp, om te zien hoe het met de vrouwen en kindoren gesteld was. Toen de Engelschen aanstalten maakten op Maandag 22 Juli 1901, des voormid dags te 10 uur, in de Kolfbaan van het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier wor den gehouden. De agenda luidt 1. Opening der vergadering. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Bespreking over de toepassing der Leerplichtwet, te openen door Mr. R. van Goens (Schoolopziener). 5. Bepaliug van tijd en plaats der in 1902 te bonden algemeene vergadering. 6. Ver kiezing van bestuursleden. 7. „Schoolrap porten". In te leiden door den heer J. G. Schwantje te Helder. 8. Omvraag en sluitiDg. De lo Coöperatieve Ver- eeniging te Schagen heeft tegen den 1 Aug. aanbesteed de levering van on geveer 50,000 Kilo Amorikaan- sche lijnkoek. De lux e-p aardenmarkt alhier, Donderdag a.s., zal worden bezocht door de remonte-commissie. Onder leiding van de technische commissie, zal de voorturnere- les van het Gewest N.-H. var. bet Nederl. Gymnastiekverbond op Zondag 28 Juli in de Cérès alhier worden ge houden.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1