ïïiEIWS-, k fjsliiei d I li! Donderdag 1 Augustus 1901. 45ste Jaargang No. 3649. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADV ERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. lSekenilitvakfliiffeii. Gemeente S c h a g en. Prijs por jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlik nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25 iedere regel raeer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Binnenlandse!* Nieuws. FEUILLRTN. SGIAGBI AAIT ^nii»r*rrfi'*^"^'0^*m"^'i^l!'5g>g<KyotgM^wiiiivi>ii|t'0^i,ii iagBngggaaowaüpMugiK!HBi«tBTOJ»»»iraia«ttm^Mflg^a^^ Vasthouden van Kenden. Bnrgemeestar en Wethouders van Sehsgen Gezien art. 45 van de politic-verordening dier gemeente Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat vanaf heden tot en met één October a.s. de eenden binnen die gemeente opgesloten of gehokt moeten worden. Nalatigheid is bij de politie-verordening strafbaar gesteld met eene boete van ten hoogste f 25.of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Sohagen, 26 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. BOT. De Secretaris, DENIJS. Biar^suxSC 12 A £3 5(<&r, liaan, S5> 4. Uitgever j P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W JSi 15 L. Ï3ekeridma.liitïg". Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sc,hagen Gezien art. 219 2de alinea der Wet tot regeling van de samenstelling, inrichting en 'bevoegdheid der Gemeentebesturen, brengen ter kenuisse van de inge zetenen, dat de rekening dezer Gemeente over het afgeloopen dienstjaar 1900 ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd vanaf heden tot en met den 13 Augustus 1901, van des voormiddags tien tot des namiddags twee ure, en hetzij in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Schagen, den 30 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H, J. POT. De Secretaris, DENIJS. Vergadering van den Raad van ZIJPE, Dinsdag jl. Aanwezig alle ledqn. Te half elf wordt de vergadering door den Voorz., den heer GC. Hulst, Burgemeester, geopend, en worden hierna door den Secre taris, den heer M. Bossen, de notulen gelezen van de voorgaande vergadering, welke zonder aanmerkingen worden goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelt de Voorz. op eene vraag mede, dat de verschuldigde schoolgelden van de gemeente Anna Pau- lowna zijn ingekomen. Hierna volgt onderzoek van de geloofs brieven der herbenoemde raadsleden, de heeren Mann, Hulst, De Wit en Nobel. Op verzoek van Voorz. belasten zich de heeren Nieuwland, De Moor en Jimmink met den Secretaris met dat onderzoek. Na afloop zegt de heer Nieuwland, dat alles in orde is bevonden, en zij dus geen bezwaar hebben tot toelating. Ook de overige raadsleden hebben daartegen geene bezwaren. Hierna algemeene felicitatie. Voorz. dankt de heeren, die de geloofsbrieven onderzochten, voor hunne moeite, en zegt verder, dat uit de herkiezing der 4 raadsleden is gebleken, dat de Burgers met hen tevreden zijn, en spreekt den wenscli uit, dat de Raad zijn best moge doen om steeds in den geest der Burgers te handelen. Hierna komt in behandeling een ontwerp Verordening op de heffing van den Hoofde- lijken Omslag, zooals die door eene daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren Nobel, Nieuwland en De Moor, is samenge steld. Een afschrift van dat ontwerp hebben alle Raadsleden thuis gehad, zoodat zij er dus studie van hebben kunnen maken. Het ontwerp wordt artikelsgewijze be handeld. Jaarlijks zal een Hoofdelijke Omslag wor den gelieven van f 9000.maximum, welk o-o-o 5. „Maar ik geloof," zeide Appel ten slotte, „dat we zeer ver zijn afgedwaald van het punt, waar we oorspronkelijk waren begon nen. Ik heb u over leerstellingen gespro ken, die voor u toch weinig waarde heb ben, want gij vereenigt in u alle deugden, die voor de monschheid zoo noodig zijn." Franc ine boog verward het hoofd, en de kleine Pierre sprak hartelijk „Wanneer ik groot ben, moe, zal ik mooie kleeren voor u koopen, en dan be hoeft ge nooit meer te weenen." De jonge man nam de ontroering dar moeder te baat om op te staan en een bankbriefje van 100 francs op den schoor steenmantel te leggen. Dan greep hij naar zyn boeken en naar zijn hoed, en sprak met een zekere haast „Ik verveel u reeds lang met mijn redeneeringen, juffrouw Dartigues, de kleine Pierre heeft veel minder vervelend en beter gesproken. Wees verstandig en laat u niet zoo torneer sluan, en wees er van ^overtuigd, dat ga steeds geheel op mij kunt rekenen." Hy groette haar, zonder een stap naderbij te komen, alsof hij zoodoende hare dankbetuigingen wilde voorkomen. Nadat hij bet kind een hartelijken kus had ge geven, verliet hij de kamer. De dag ver maximum desnoods verhoogd kan worden met 10 pCt., te heffen bij suppletoir kohier. De belasting zal worden geheven van het zuiver inkomen van den belastingschuldige, onder aftrek van f 400.onbelastbaar, voor nood zakelijk levensonderhoud. De nieuwe verordening treedt 1 Jan. 1902 in werking. Hier is bijgevoegd het tarief van den aan slag, dat in het ontwerp is opgenomen, ont worpen door den Secretaris, benevens ter vergelijking het tarief, dat oorspronkelijk dooi de Commissie was opgemaakt, welke heide tarieven men kan vinden in ons vorig nummer. Tevens nog een model „Aangifte-biljet." Vervolgens wordt ook nog gelezen een ontwerp Verordening op de invordering van den Hoofdelijken Omslag. Op de vraag van den Voorz., óf er Heeren zijn, die artikelen of gedeelten van artikelen wenschen te bespreken, vraagt de heer Nobel het woord. Ik heb, zegt spr., in de vorige vergadering gezegd, dat de Commissie het tarief van den Secretaris in het ontwerp ver ordening- had opgenomen, maar met het oog hierop, dat de Commissie destijds nog niet in staat was een overzicht te geven van de uitkomsten, liet wenschehjk had gevonden, haar eigen tarief er hij over ,te leggen, opdat de .raadsleden gelegenheid zouden hebben, beide tarieven te vergelijken, en te zien, welk tarief het meest aan te bevelen was. Spr. vervolgt, dót de Commissie nog hedenmorgen heeft vergaderd, en meende, dat haar tarief, naar haar oordeel, meer verkieslijk was, dan het. nu in de verordening opgenomen tarief van denSecr. Eu wel hoofdzakelijk op dezen grond, dat volgens haar eigen tarief de eerste 8 klassen lagere aanslagen geven dan volgens het tarief nu opgenomen. In de volgende klassen zijn de aanslag-en vrijwel dezelfde. Terwijl de totale opbrengsten van den H. O. volgens beide tarieven genomen, naar raming, betrekkelijk weinig verschillen. Naar raming zou volgens het tarief, dat nu in de verorde ning is opgenomen, f100.meer worden verkregen, dan volgens het ta.rief, door de Commissie zelf ontworpen. De Commissie was van oordeel, dat het wenschelijk was, dat de laagste klassen het minst werden belast, daar de in deze klassen aangeslagenen de minste draagkracht hebben.Over dit punt wordt verder weinig in 't midden gebracht,en bij rond vraag- met algemeene stemmen, behalve die van den heer Francis, het tarief, dat oor spronkelijk door de Commissie was opgesteld, in de Verordening- opgenomen. Vervolgens worden de Verordening op de heffing en die op de Invordering, in haar geheel goedgekeurd en zullen zij zoo aan Ged. Staten ter goedkeuring worden aangeboden. Voorz. brengt den heeren van de Commis sie, en tevens den Secretaris een hartelijk woord van dank, voor de moeite, die zij zich met deze taak hebben getroost. Hij hoopt, dat hun werk verder met zooveel succes worde bekroond, dat de verordeningen door Ged. Staten worden goedgekeurd zooals ze daar liggen. B. en \V. brengen ter tafel de gemeente rekening, en de rekeningen van het Armbe stuur en het Weeshuis. Zooals de gewoonte is, vindt men goed, voor het nazien daarvan een commissie te benoemen van 3 leden. Hier voor worden aangewezen de heeren Mann, Jimmink en De Moor. Dezen nemen de op dracht aan. De gemeenterekening sluit in ontvangst op f33915.95, uitgaaf f30912.135, dus met een batig slot van f3003.815. Hierna komt in behandeling een adres yan het bestuur der Nedei'1. Hervormde Gemeente te Burgerbrug, te kennen gevende dat hem liep voor Francine, zooals alle anderen, in stillen arbeid. Haastig ging haar naald door dc stof. Deze vrouw, die een even ernstig leven leidde als eon kloosterzuster, sprak, geen woord, zong geen liedje, wat anders de werksters nogal veel tot gewoonte heb- bon. Zij was treurig, maar wist toch van geen ophouden met werken wanneer haar plicht groote inspanning van haar eischte. Het kind, dat zich reeds de gewoonten zijner moeder had eigen gemaakt, speelde stille ken s aan haar voeten. Hij wikkelde de kleine stukjes stof', die nu en dan van de tafel vielen, om zijn kleine vingertjes en streek ze dan weer glad, en zoozeer was hij met zijn werkje bezig.dat hij vaak het rose tongetje tusschen de lipjes doorstak zonder dat hij daar erg in had. Tegen vier uur hief de jonge vrouw eindelijk het hoofd op en vroeg „Wil je een boterham, lieveling? Heb je geen honger?" „Ja, moeder." Zij nam uit do kast een stuk brood en een tablet chocolade, gaf't hem en keek dan met liefdevolle bezorgdheid naar den kleinen jon gen, terwijl deze met zijn kleine tanden daar gretig in boot. Welke duistere gedachten mochten daar wel achter dat mooie voor hoofd tronenWelke bittere vergelijkin gen zouden in dit troostelooze uur door hare ziel gaanHoe geheel verschillend toch was haar lot van dat, 'twelk ze zich had gedroomdHaar vaste wil maakte het haar mogelijk, de smartelijkste gevoe lens achter een helder voorhoofd te ver bergen. Maar hier, in de eenzaamheid barer ellendige behuizing, voor het aangezicht van haar kind, dat nog geen denk beeld had van haar ongeluk, was ze bij de herziening der belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen gebleken is, dat de gronden, waarop thans staan de onderwijzers- woning te Burgerbrug en do bewaarplaats van politiegevangsnejx; te Oudesluis, ten name staan van de Hervormde Gemeentedat het bestuur besloten heeft, deze gronden aan de burgerlijke gemeente af te staan, mits deze aan de Hervormde Gemeente restitiiëert de gedurende 50 jaar ten onrechte betaalde Erf pacht, a f5.925 ct. per jaar, dus totaal f296.25. Bij dit adres is gevoegd een afschrift van een door het bestuur der Ilerv. Gem. geno men besluit, dat goedgekeurd is door het Prov. College van toezicht op cle Herv. Ge meenten in N. Holl., om de bewuste gronden aan de burgerlijke gemeente in eigendom af te staan tegen restitutie van f 296.50 (betaal de erfpacht) en voor 't geval dit voorstel niet word aangenomen, de gebouwen te doen afbre ken. Voorz. zegt, dat dit adres den Raad wel wat onverwacht op zijn dak komt vallen, en het niet erg aangenaam is, als je meent iets te hebben en je hebt het niet, maar als het Kerk bestuur de erfpacht niet had betaald, had de gemeente het moeten doen. Het is van 't Kerkbestuur een voorschot geweest en als de. gemeente dat restituëert, is 't in orde. Voorz. gelooft dan ook, dat het 't beste is, om een eind aan de kwestie te maken, om het voorstel aan te nemen. Hij heeft de kadastrale kaar ten nagezien, geïnformeerd aan het kantoor der Hypotheken, doch hem is werkelijk geble ken, dat die gronden op naam staan van de Herv. Gemeente. De hoer Mann vraagt, of die gronden niet gekocht moeten worden daar hij meent, dat 't hier een schenking zou worden. Voorz. antwoordt, dat 't hier best een koop of overdracht kan heeten. Alle heeren vinden het voorstel van Voorz. goed, en het wordt dan ook met algemeene stemmen aangenomen, nadat nog de heer Mann gewezen heeft op het dreigement van het Kerkbestuur tot afbreking der gebouwen hij vond dit onaangenaam, daar de gem. toch den grond niet wederrechtelijk in bezit genomen heeft. Er is wellicht vroeger eene mondelinge overeenkomst gesloten, waarom spr. hot niet goed vindt, dat het Kerkbestuur dadelijk zoo op z'n achterste beenen gaat staan. Verder is ingekomen een adres van het be stuur der Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, dat, ofschoon het niet in behandeling kan komen daar het ongezegeld is, toch even gelezen wordt. In het adres wordt, nadat het doel en de werking der school zijn medege deeld, gezegd, dat de geldmiddelen den bestuur- deressen veel zorgen geven, waarom zij, van de gemeente, waaruit 5 meisjes de in richting bezoeken, eene jaarlijksche bijdrage verzoeken, vooral omdat het Rijk en de Pro vincie hunnen flnanciëelen steun afhankelijk stellen van de verleende bijdragen uit de streek waar de school is gevestigd. Voorz. zegt, dat hij aan het Bestuur der Inrichting zal berichten, dat het eeuo geze gelde aanvraag moet inzenden. Inmiddels zijn de heeren met de zaak op de hoogte en kun nen zij er over nadenken. Een adres van de Afd. Zijpe van de Holl. Mij. van Landbouw, verzoekende de gewone bij drage van f20.— voor de Paardenmarkt te verleenen, wordt met algemeene stemmen in gewilligd. Hierna leest de Secretaris voor een adres van de heeren Peeck, Ivager en Polle te Schoorl, waarin wordt medegedeeld, dat de eigenaren van landerijen in den Groeierpolder hebben besloten tot beharding van den Har- gerweg. 't Plan is, eerst 800 M. met sintels te behardende kosten van dit gedeelte te niet in staat, den strijd tegen hare ver twijfeling vol te houden. Langen tijd zat ze voor zich heen te staren, zonder iets te doen; hare handen rustten in haar schoot, zonder dat ze er aan dacht, den afgebroken arbeid weer op te nemen. De gedachten voerden baar terug naar haar rustig ouderlijk huis in do Rue Charetto te Rouaan waar ze de eerste en eenigste ge lukkige jaren van haar leven aan de zijde van haar goede ouders had doorgebracht. Zij had ben verlaten, om hètn te volgen die haar heer en meester geworden was, en slechts verdriet en ellende waren haar deel geworden. Wat zou er van haar vader ge worden zijn, dien ze sinds twee jaar niet had gezien Zij zag hem in haar geest de haven langs drentelen, tusschen de balen en pakken door, naar de schepen kijkend, op de arbeiders mopperend en toch steeds goedmoedig. Dan, na volbrachte dagtaak, ging haar vader do Rue Jeanne d' Are door, bleef daar ecnige oogenblikken aan de couranten-kiosk staan, waar hij het avond blad kocht, om dan steeds langs denzelfden weg naar huis terug te keeren. Hoe ontel bare malen was zij dézen weg naast hem gegaan Een kloppen op de deur deed haar uit baar gepeins opschrikken. Zij riep „bin nen en verbleekte, toen ze in de deur Claude Brun opmerkte. Hij was sedert den dag, dat Appel hem de deur had go- wezen, niet teruggekomen wanneer hij dus nu weer verscheen, moest de zaak wel dringend zijn. Beleefd groette hy, sloot de deur achter zich en trad tot in het midden van de kamer. Daar FraDcino niet één enkel woord sprak en hem slechts scherp gadesloeg, zeide hy, alsof hij drag-en door de aanliggende landeigenaren naar schatting f 1.per gars. Van de gemeente Zijpe wordt daarvoor gevraagd f26.Ineens. Het verder onderhoud van den weg is voor rekening van gemeente en polder te Schoorl. Daar 800 meter slechts een gedeelte van den Hargerweg is, heeft de Secr. inlich tingen gevraagd, waarop de heer Peeck heeft geantwoord, dat dit gedeelte het slechtst begaanbare gedeelte isdat hij er voor kon instaan, dat beslist de geheele weg zou worden behard, en dat voor het overige gedeelte de kosten voor de gemeente Zijpe werden geraamd op f 39.—. Alle heeren zijn het erover eens, dat de Hargerweg onbegaanbaar is, vooral in den slechten tijddat een beharde weg- een genot zou zijn voor de landgebruikers en aanwo- n enden. Met algemeene stemmen wordt het verzoek ingewilligd. Dan is er nog een adres van het Bestuur der Noorder-vereenig-ing van Burgemeesters en Secretarissen te Alkmaar, waarin het, met het oog op liet drukke verkeer op de open bare wegen, betoogt de wenschelijkheid, dat voor dc veiligheid de rijtuigen des nachts zijn voorzien van een brandende lantaarn. Met het doel, om op dit punt voor alle gemeenten gelijkluidende verordeningen te krijgen, had het bestuur een ontwerp opge maakt, 't welk de Vereen, verzocht in de politie-verordening op te nemen (een afdruk ging nevens 't adres), overtuigd, dat daarmede het algemeen belang zou zijn gediend. Voorz. meent, dat het heel goed is, als we eene dergelijke verordening hebben, maar als wij ze al hebben en Schagen b. v. heeft ze niet, dan geeft 't niets. Daarom heeft de Noorder-Vereen besloten, het overal te vragen. Voorzitter gelooft, dat alle heeren het nut van brandende lantaarns wel inzien, doch alleen, als iedereen 't doet. Daar de Raad toch de politie-verordening nog moet herzien, vraagt Voorz., of de Raad het goedvindt, daarin dan bovengenoemde bepaling op te nemen. Allen zijn er voor, behalve de heeren De Wit en Francis, die er slechts voor zijn, als het gaat in aansluiting met andere gemeenten- Hierna komt ter tafel het le suppletoir Eohier Hondenbelasting, waarop voorkomen 16 aanslagen a f 1.en 9 a f 2.—, te za- men f 34.dat vastgesteld wordt. De rondvraag levert niets op, waarna de vergadering wordt gesloten. Begunstigd door prachtig weer, werd Zondag het West Friesch Wie- ïerfeest to HOORN gehouden. Aan den wed strijd in hardrijden op éénpersoons tweewielers: werd door 17 personen deelgenomen. De lengte der baan was 280 meter, le pr. Jansen te Rotterdam, 2e pr. v. d. Vliet te Woerden, 3e pr. v. d. Tuin te 's-Gravenhage. Aan den wedstrijd met hindernissen opliet Doelenplein namen 18 personen deel. le pr. Hoogenkamp te Amsterdam, 2e pr. Kluft te Hoorn, 3e pr. v. d. Rol te Hoorn. Deelname voor ringrijden 12 personen, le pr. Stokvis te Hoorn, 2e pr. Mozery te Den Helder. Prijzen voor costuumsle pr. prachtigst costuum J. Lielithard, 2e pr. grappigst cos- tuum gecomb. Kaag en Rozendaal, allen Hoorn. Vuurwerk en een gezellig hal besloten dezen feestdag. Vo 1 gens de„N. Ct."zou in plaats van mr. Sickesz weldra tot directeur-generaal van de afdeeling Landbouw worden benoemd jhr. mr. L. II. J. Van Asch van Wijck, lid der Tweede Kamer voor Ede. zijn komst wilde verklaren l „Ik kom in opdracht van uw man, juf- j frouw Dartigueshij beeft me een bood schap aan u opgedragen." Zij mat hem met zulk een veraebtelijken blik, dat het rocd van toorn zijn wan gen kleurde. „Hadt u niet verwacht, dat hij nog het een en ander noodig had vóór hij op reis ging?" Hij meende, haar te zullen vernie tigen met die vraag. Maar daar zij geen spier van haar gelaat vertrok, herhaalde hij geërgerd „U weet toch dat bij op reis gaat?" j Zij wilde niet laten blijken, dat zij be greep wat hij met die vraag voor had, en daarom vroeg ze kalm „Wat wil hij „Zijn horloge, zijn papieren en zijn klee ren." „Zijn horloge heeft hij reeds veertien dagen geleden naar den lombard gebracht en het pandbriefje verkocht; zijn papieren bewaar ik, die heeft hij voor zijn onder neming niet noodig. Wat hij nog voor kleêren heeft, dat ziet ga hier." Zij greep esn paar hemden uit een lade, eon paar zakdoeken en nog een paar klei nigheden, knoopte die in een doek, legde het pakje op oen stoel zoo dat Claude het ge makkelijk kon grijpen,en zeide koud: „Dat is alles; goeden avond." Dan draaide ze hem den rug toe. Maar hij wilde zich blijkbaar Diet zoo spoedig verwijderen. Aarzelend krabde hy zich het hoofd, liet onrustig zijn oogen door het vertrek dwalen, en zeide vervolgens „Ben je dan niet nieuwsgierig om to weten, wat Dartigues denkt te gaan doen?-' Ten huize van den heer P. Ha ringhuizen te NIEUWE NIEDORP vergader den Zaterdagavond 1.1. de veehouders en land bouwers, die hadden opgegeven lid te willen worden van de op te richten coöperatieve vereeniging tot aankoop van landbouwbenoo- digdheden. Doel der vergadering was het constituee- ren der vereeniging en het vaststellen der statuten en het huishoudelijk reglement, en het mag dus wel verwondering- baron, dat slechts ongeveer een derde van het aantal personen, dat zich had opgegeven, tegenwoor dig was. De heer P. Koopman opende de vergade ring, waarna door den heer J. de Vries Az. werden voorgelezen de door de voorloopige commissie opgemaakte ontwerpen statuten en huishoudelijk reglement. Vervolgens werd het concept der statuten artikelsgewijze be handeld en na. eenige opmerkingen met alge meene, 14, stemmen zooals het was ingediend aangenomen. In het huishoudelijk reglement, daarna artikelsgewijze behandeld, werd naar aanlei ding- eaner opmerking van den heer Jb. Tuin man, de bepaling, dat het contract van aan neming door het bestuur wordt vastgesteld, aangevuld met de woorden „onder goedkeu ring der algemeene vergadering", en op voorstel van den heer K. de Moor, het arti kel betreffende de contributie aangevuld met de zinsnede, dat boven de aanneniingsom, door het bestuur een zeker bedrag kan wor den geheven ter dekking van noodzakelijke kosten. Verder werd ook dat concept met algemeene stemmen vastgesteld. Tot bestuursleden werden bij eerste stem ming benoemd de heeren C. Kooij, P. Koop man, A. v. d. Oord, K. de Moor J. Strijbis, K. Mijts en J. de Vries Az. Goedgevonden werd nog, de oprichtings akte te doen opmaken door den Notaris H. de Boer te Hoogwoud. Nadat nog losjes de aankoop van kunstmest en eventuëele aaiibesteding-svoorwaarden zijn besproken, werd de vergadering door den Voorz. gesloten. In de daarna gehouden bestuursvergadering werden de functlën verdeeld als volgtVoorz. de heei- P. Koopman, Vice-Voorz. de heer J. Strijbis, Penningmeester de heer K. de Moor Secretaris de heer Jb. de Vries Az. Blind geworden door bliksem. Een vrouw te ROZENDAAL ging Maan dag uit angst voor het onweer buiten aan liaar deur staan. Daar staande, werd zij door den bliksem getroffen en viel bewusteloos neder. Toen zij later bijkwam bleek het, dat zij door den bliksem blind was geworden. Het broeierig weer, dat op de zware regenbuien der laatste dagen gevolgd is, doet geen goed aan de late aardappel- soorten. Óp verschillende akkers begint de ziekte zich te vertoonen. En zeldzaam schoon stond tot lieden dit gewas er voor. Verkiezing te W e s t st e 1 li n g- werf. De centraal-liberale kiesvereenigmg in het district Weststellingwerf lieeft gepro clameerd tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer dr. H. Blink te 's-Gra venhage. De crisis. Naar men verzekert, zou het in de plannen der nieuwe meerderheid liggen, een enquête te doen instellen naar de uitgaven voor de landsverdediging, ten einde te onderzoeken, of geen bezuiniging aan te brengen is, zon- der^ de^ belangen dier verdediging ook maar eenigszins te schaden. (Centrum). „Neen „Daar heb je ongelijk in. Wil je dan óók niet weten, waar hij heengaat „Neen Hij tia'rzelda en waagde dan nog een vraag. „Heeft u soms geen lust tot vragen, om dat hij MIJ gezonden heeft?" Eindelijk verloor ze haar geduld alle kleur verdween uit het gelaat. Heftig riep zo uit „Neem dat pakje mee en ga Bevend van toorn wees ze met de hand naar de deur. „Juffrouw Dartigues zeide Claude be deesd, „u i3 nog boos op mij over die dwaasheid van laatst. Dat is niet groot moedig. Ge jaagt mij uit uw huis en doet mij daar onrecht medeik geef u de ver zekering, ge zoudt heter doen met naar mij te luisteren, in üw belang zoowel als ia dat van dit kleine kereltje daar. Ik ben u goed gezind en zou u gaarne een dienst bewijzen." „Ik wensch geen diensten van u aan te nemen." „Men moet niemand minachten. Wanneer go de zaak goed bekeekt, dan zoudt go inzien, dat ge geen enkele reden hebt, mij zoo slecht to behandelen die niets van u begeert en bereid is, u ieder offer to brengen. Uw man is een dwaas, een waanzinnige, die niet meer weet wat hij doet. En waDneer ik hem aan zichzelf had overgelaten De hemel gave dat dat gebeurd was!" riep Francine met groote heftigheid. „Had hij jou nooit leeren kennen, dan waren we niet zoo diep gezonken, als du hot geval is" WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1