PLAATSELIJK NIEUWS. Vergadering van d e n R a a d der gemeente OUDE NIEDORP, op Dins dag 30 Juli 1.1. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. De Voorz. opent de vergadering en doet de werkzaamheden aanvangen met het lezen van de notulen der vorige bijeenkomst, welke worden goedgekeurd. Hierop worden gele zen en voor kennisge ving aangenomen de navolgende ingeko men stukken 1, 2, 3 en 4, missiven van H.H. Gedeputeerde Staten, ter begeleiding van het goedgekeurde besluit tot bet doen van af- en overschrijvingen, dienst 1900het goedgekeurde besluit tot het doen van betalingen uit onvoorziene uitgaven, dienst 1900de goedgekeurde suppl. begrooting, dienst 1900; en een goedgekeurd suppi. kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1901. 5. Een mededeeling van den Rijksont vanger, dat aan den Gemeente-ontvanger eene som van f 140.69 is uitbetaald. 6. Schrijven van Burg. en Weth. van Alkmaar, houdende berioht, dat het aandeel der gemeente O. Niedorp in de kosten der stembiljetten voor de stemming en her stemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer bedragen f 3.07. 7. Idem van B. en VV. van Schagen, dat het aantal verstrekte stembiljetten voorde stemming van een lid van de Prov. Staten, voor zooveel O. Niedorp betreft, heeft ge kost f 0.725, van welk bedrag afrekening wordt verzocht ten kantore van den Gemeente-ontvanger. De ingezonden geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden de heeren J. van der Oord en H. Kriller worden ter onder zoek in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Stam, Ligthart en Over. Na onderzoek adviseert de commissie bij monde van laatstgenoemde tot toelating van de beide herkozenen, waartoe wordt besloten. Hierna komt ter vergadering de Ge meente-ontvanger, de heer P. Schaaps, die zal assisteeren bij het onderzoek der ge meente-rekening over 1900, welk punt thans aan de orde is. Nadat alle posten nauwkeurig zijn na gegaan en met de bescheiden zijn verge leken, wordt besloten tot voorloopige vaststelling der rekening in ontvangst op f 11996.96, in uitgaaf op f 10132.57 en met een voordeelig saldo van f 1864.3872. Een door B. en W. opgemaakt supple toir kohier van de hondenbelasting dienst 1901 wordt gelezen en daarna vastgesteld op f 15. Volgens mededeeÜDg van den Voorz. heelt de vernieuwing van de buitenste torenbetimmering nog geen verderen voort gang, omdat B. en W. aan den bouwkun dige den heer Vis te Oudkarspel hebben opgedragen een onderzoek naar een en ander in te stellen en eene begrooting vaD de kosten der herstelling in te dienen. De heer Vis heeft tot heden geene gelegen heid gehad, aan zijne opdracht te voldoen. Hierna sluit Voorz. de vergadering. Vergadering van den Baad der gemeente HEEB HUG OWAARD, op Dinsdag 30 JuH 1901, voorm. 10 uur. Afwezig de heeren Wijnker en Konijn. De Voorz., de Burgemeester, opent de vergadering, waarna de notulen der verga dering van 4 Juli worden gelezen en na goedkeuring geteekend. H.H. Gedeputeerde Staten hebben de ontvangst bericht van de herzienings-veror- dening (der Algem. Politie-verorden.) met verzoek, na afkondiging daarvan 5 gedrukte of 2 geschreven exemplaren te mogen ontvangen. De afkondiging heeft, volgens mededeeling van den Voorz., op 12 Juli 1.1. plaats gehad en aan het verzoek van H.H. Ged. Staten is gevolg gegeven door toezen ding van 2 geschreven exemplaren. Een drietal reclames tegen den Hoofde lijken Omslag van de heeren Dr. A. C. G. Post, J. Smit Dz. en R. Zwart zullen op 's Voorz. voorstel straks in comité worden behandeld. Voorts is ingekomen een schrijven van het bestuur der Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar, begeleidende de beide jongste jaarverslagen. Na op het groote nut van, en de behoefte aan het onderwijs der inrichting- te hebben gewezen (pl.m. 400 leerlingen wonen de lessen bij), wordt beleefd ook van Heer Hugowaard, uit welke gemeente 2 leerlingen school gaan, een jaarlijksche bijdrage verzocht, welk verzoek met te meer vrijmoedigheid wordt gedaan, nu het Rijk en de Provincie hunne subsidiën en de hoe grootheid daarvan afhankelijk hebben gesteld van de overige bijdragen. Niemand der leden toont veel lust hier omtrent dadelijk een beslissing te nemen, zoodat op 's Voorz. voorstel wordt goedge vonden, het schrijven, althans voorloopig, voor kennisgeving aan te nemen. Door het hoofd der school no. 2, den heer D. Tjalsma, is bij schrijven de aandacht van den Raad gevestigd op de wenschelijkheid om een hekje te doen plaatsen langs de sloot aan de voorzijde van het schoolplein, ter voorkoming van ongelukken. Algemeen wordt de wenschelijkheid beaamd, zoodat tot het plaatsen van zoodanig hekje wordt besloten. De mededeeling van den Rijks-ontvanger te Schermerhorn, dat op 4 Juli 1.1. een bedrag- van f 1100.905 aan den Gemeente-ontvanger is uitbetaald, wordt voor kennisgeving aan genomen, evenals het proces-verbaal der op 24 Juli plaats gehad hebbende verificatie van de gemeentekas, aanwijzendeontvangsten 1900 f 21205.165, idem 1901 f 5486.73, totaal f 26691.893uitgaven 1900 f 20598.515, idem 1901 f 3956.66, totaal f 24555.065alzoo een kassaldo, groot f 2136.83, met welke bedragen boeken en bescheiden accoord gingen. De Voorz. doet nog mededeeling, dat van de Schoolbouw-geldleening is uitgeloot, om 1 November af te lossen, obligatie No. 17. De geloofsbrieven van het herbenoemde lid den heer Jb. Swaag en de nieuwbenoemde leden de heeren K. Gelder en W. van Slooten. worden tot onderzoek in handen gesteld van de heeren Appel, Van der Oord en De Boer, die tot toelating adviseeren, waartoe besloten wordt. Aan de orde is nu de benoeming van een onderwijzer aan de school no. 2. Door B. en W. is, in overleg met den arrondissements schoolopziener en het hoofd der school, den heer Tjalsma, een voordracht opgemaakt, alphabetisch luidend als volgt: J. Blokker, Alkmaar M. de Jong, FranekerP. van der Kam, Aalsmeer en J. Pronk, Helder. Bij advies van het hoofd der school, over eenkomstig art. 28 lager onderwijswet, wordt de voorkeur gegeven aan den heer J. Pronk en in de tweede plaats aan den heer Van der Kam. Door Voorz. is echter onder dagtee- kening van 28 Juli van den heer Pronk een schrijven ontvangen, waarbij deze, op grond van zeer waarschijnlijke benoeming te Helder, mededeelt, dat hij niet meer voor benoeming in aanmerking wenscht te komen. De Raad heeft geen bezwaar desniettemin met de benoeming door te gaan. Met alge- meene stemmen wordt nu benoemd de heer P. van der Kam te Aalsmeer. Algemeen acht men het wenschelijk, dat de in-functie-treding zoo mogelijk half Augus tus a.s. plaats heeftin ieder geval uiterlijk 1 September a.s. Naar aanleiding van het in de vorige ver gadering genomen besluit, heeft de Voorz. een progressie-schaal voor de Hoofdelijke Omslag- heffing ontworpen. Aangezien het bezwaarlijk is, daarover dadelijk een rijp oordeel te kun nen uitspreken, geeft Voorz. in overweging, een commissie te benoemen, die met Spr. de ontworpen schaal onderzoekt en daarover in een volgende zitting rapport uitbrengt, s Voorz. meening wordt door de vergadering gedeeld. Tot commissieleden worden aangewezen de heeren Van der Oord, De Boer en Wijnker. (De beide Wethouders hebben het ontwerp reeds leeren kennen.) Hierna wordt door B. en W. aangeboden de gemeenterekening over het dienstjaar 1900. Bij gebreke van een 3e commissielid buiten B. en W., wordt de rekening met bescheiden onderzocht door de heeren De Boer en Van der Oord. Het onderzoek geeft tot geenerlei op- of aanmei'kingen aanleiding, zoodat ten slotte tot onveranderde vaststelling wordt besloten. De ontvangsten hebben totaal bedragen f 21340.425, de uitgaven f 20746.425, waar door een saldo resteert groot f 594.—. De rekening zal gedurende de eerstvolgende 14 dagen ter inzage worden gelegd. In eene zitting met gesloten deuren worden nu de bovengenoemde reclames tegen den hoofdelijken omslag behandeld. Na heropening der openbare vergadering, wordt aan de orde gesteld het nazien der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1900, waartoe ter vergadering verschijnen de heeren K. Ploeger en A. Steur, Armvoogden. Het onderzoek dezer rekening levert geen stof tot opmerkingen, zoodat met algemeene stemmen en onder dankzegging aan Arm voogden voor hun beheer, tot goedkeuring wordt besloten. De eindcijfers der rekening luiden als volgtinkomsten f 3286.28 uit gaven f 3031.II5, batig saldo f 255.165. Na de gewone rondvraag, die niets op levert, sluit Voorz. hierna de vergadering, onder dankzegging voor opkomst en mede werking. BARSINGERHORN. De opbouw van den gemeente-toren vordert slechts lang zaam. De aannemer ondervindt veel moeilijk heden met het verkrijgen van werklieden, en het volk, dat wetende, stelt telkens andere en hoogere eischen. Volgens bestek moet de toren 1 Augustus gereed zijn, en het werk is ongeveer halfweg. Den 27 was in het dorp een heel opstandje. Toen een 20-tal werk lieden drank eischte, wat de aannemer niet toestond, vooral met het oog op de hoogte en het gevaar, staakte men het werk, bedronk zich op eigen kosten en maakte het zóó, dat de politie er bij te pas kwam. (Alkm. Crt.) Staatspensionneering. Den 27 had te KOLHORN eene vergadering plaats van de afdeeling Kolhorn van den Bond voor staatspensionneering. Het ledental dezer af deeling bleek tot 43 te zijn gestegen, en wel 41 mannelijke en 2 vrouwelijke. Door secre taris en penningmeester werd finauciëel ver slag uitgebracht, waaruit bleek, dat, niettegen staande alle kosten, aan de oprichting ver bonden, waren betaald, er nog een batig saldo in kas was. Besloten werd in de maand Oc- tober eene openbare vergadering te doen hou den, waarin een spreker van naam zal op treden. Door een der leden werd een schetsje ten beste gegeven, dat met aandacht werd aangehoord, getiteld„De kamer is om" en dat ten doel had aan te toonen, dat elkeen, van welke politieke richting ook, lid van den Bond kan zijn, en aan zijn doel kan mede werken. Besloten werd voorts, geen afge vaardigde te zenden naar de algemeene jaar vergadering, welke in Augustus te Arnhem zal worden gehouden. Tegen Zaterdagavond is het lokaal van den heer Ploeger te KOLHORN afgehuurd. Een der voorvechters eener nog weinig bekende secte „De Apostolische Zen ding", zal daar een redevoering houden. DeZijperLotenzijn nu reeds aan het Hoofddepót uitverkocht. Er zijn er 10.000 uitgegeven. Aan het a.s. Zondag 4 Augustus te MEDEMBLIK te houden festival ter gele genheid van het vijf-jarig bestaan van het fanfarecorps „Crescendo" aldaar, zullen deel nemen „Studendo Ludimus", Abbekerk „Excelsior". Andijk„Kunstmin", Andijk „Anna Paulowna" te Anna Paulowna„Krei- ler Kapel" te Barsingerhorn „Winnubst" te Den Helder „Wilhelmina" te Hoogwoud Crescendo" te Hoorn„Excelsior" te Lemmer „Crescendo" te Medemblik„Onder Ons" te Medemblik (Rijks Krankz.gesticht; „Crescendo" te Middelie„Excelsior" te Nieuwe Niedorp „Macte Puer" te Oosterleek „Crescendo" te Oude Niedorp„Concordia" te Oudesluis „Crescendo" te Spanbroek; „West-Frisia" te Twisk„Eendracht" te Wester-Blokker „Harmonie" te Wieringen„W. W." te Wie- ringerwaard; „Ons Genoegen" te Wijdenes Men schrijft aan „De Nieuwe Ct.": In de gemeente BAARDERADEEL heerscht tegenwoordig een ziekte, die zeer onaangename gevolgen medebrengt. Voorna melijk kinderen, doch langzamerhand ook vol wassenen, worden er door aangetast. De ziek te begint met een uitslag in erge mate in het gelaat, gepaard gaande met een opzetting vooral van de oogleden en dik worden van de keel. De verbreiding wordt zeker in. de hand gewerkt doordat de kinderen, die dooi de ziekte zijn aangetast, niet van de school wegblijven. Bloedvergiftiging. De zood van een sigarenwinkelier in de Damstraat te AMSTERDAM is dezer dagen door bloedvergiftiging overleden. De jongen had een klein, onbeteekenend wondje aan het voorhoofd, overigens was hij gezond en lustig. Dezer dagen werd de knaap ernstig ongesteld en de ter hulpe geroepen artsen verklaarden, dat de jongen ziek was, tengevolge van bloedvergiftiging, vermoedelijk veroorzaakt door den binnenband van zijn stroohoed, die gekleurd was met een schadelijke stof. Nieuwe verkiezing te GRONIN GEN. Men meldt uit Groningen Aangezi^p Prof. Drucker heeft verzuimd, binnen den door de wet bepaalden termijn aan den burgemeester kennis te geven, dat hij zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer aanneemt, wordt hij overeenkomstig art. 136 der Kies wet geacht, die benoeming niet aan te nemen. Men heeft getracht, Prof. Drucker, die in Tyrol vertoeft, op zijn verzuim attent tema ken, maar daartoe afgezonden brieven en te legrammen zijn hem blijkbaar niet tijdig ge noeg in handen gekomen. De nieuwe verkiezing zal zich naar alle waarschijnlijkheid niet bepalen tot de officiëele candidaatstelling. Het is zoo goed als zeker, dat een tegencandidaat gesteld zal worden. Het nieuwe Ministerie. Omtrent de leden van het nieuwe Ministerie kan het volgende worden meegedeeld: Dr. A. Kuyper (Kabinetsformeerder,'. Minis ter van Binnenl. Zaken, tevens minister-pre sident, is sedert 1894 lid der Tweede Kamer voor Sliedrecht, van 1874 '77 voor Gouda. In 1863 promoveerde hij tot doctor in de godgeleerdheid en werd achtereenvolgens predikant te Beesd, te Utrecht en te Amster dam. Bij de oprichting der Vrije Universiteit werd hij benoemd tot hoogleeraar aan die inrichting. Dr. Kuyper is voorzitter der anti- revolutionnaire partij. De Minister van Buitenlandsche Zaken, mr. R. Melvil baron van Lynden is sedert 1 Mei 1887 rechter in de rechtbank te Utrecht en sedert 1887 lid der Eerste Kamer voor de provincie Utrecht. Hij behoort tot de rech terzijde der antirevolutionnairen. Mr. J. A. Loeff (Katholiek), Minister van Justitie, is een nog betrekkelijk jong advo caat, in 1887 te 's-Bosch ingeschreven en daar onder zijn confrères zeer gezien, zoodat hij door hen tot lid van den Raad van Toe zicht. en Discipline is benoemd. Eerst sinds 1896 is hij lid der Tweede Kamer voor het district 's-Bosch en heeft daar bijna uitslui tend aan rechtsgeleerde debatten deelgenomen. Generaal J. W. Bergansius (Katholiek), Minister van Oorlog, is van 1888 1891 reeds in het vorig kerkelijk Kabinet minister van oorlog geweest, heeft toen een legerorgani- satie met afschaffing van plaatsvervulling voorgesteld, welker afdoening hij echter we gens zijn aftreden na de verkiezingen van 1891 niet heeft mogen ten einde brengen. De vorige maand is hij tot Kamerlid voor Eist gekozen. De gepens. vice-admiraal G. Kruys, die als Minister van Marine zal optreden, heeft dat ambt reeds een paar maanden, van Maart tot Aug. 1891, vervuld, als opvolger van den heer Dyserinck in het Kabinet-Mackay, dat na de verkiezingen van dat jaar zijn ontslag nam. De heer mr. J. J. I. Harte van Tecklenburg (deze twee laatste woorden heeft hij eerst sinds eenige jaren bij zijn familienaam gevoegd), minister van financiën, is sedert 1888 lid der Tweede Kamer voor het Katholieke district Grave. Hij is een bekwaam jurist, maar heeft ook op economisch gebied zich bewogen en 11 jaar geleden een vlugschrift geschreven, waarin hij een soort van protectionisme heeft aanbevolen. De heer mr. J. A. De Marez Oyens, Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijverheid, is sedert 1885 met den titel van „Administrateur", hoofd van de afdeeling „Handel en Nijverheid' bij het departement van Waterstaat enz., waar van hem dus nu de geheele leiding is opge dragen. Hij behoort mede tot de anti-revolu- tionnairen en is een man van veelzijdige kennis. De minister van koloniën, jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck is vroeger lid der Tweede Kamer geweest voor Amersfoort en werd in 1890 als gouverneur naar Suriname ge zonden. Na zijn terugkeer kozen de Staten van Zeeland hem, in 1896, tot lid der Eerste Kamer. Hij is sedert een jaar burgemeester van Amersfoort, maar is voor zoover wij weten, nooit in Ned.-Indië geweest. Er zullen, wanneer het nieuwe Kabinet aldus blijkt samengesteld, nieuwe Kamerleden moeten worden gekozen in de Eerste voor Utrecht en Zeeland, in de Tweede voor Slie drecht, 's-Bosch, Eist en Grave. En daarbij rijst dan de vraag ,of een of meer der nieuwe ministers tevens weder tot Kamerleden wen- schen te worden benoemd. Schagen, 31 Juli 1901. „Algemeen Belang." Zaterdagavond werd in Cérès gehouden eene algemeene vergadering van Algemeen Belang. Aanwezig 31 leden. De vergadering werd geopend door den Voorzitter, den heer H. Feisser, die de aan wezigen namens het bestuur welkom heette. Spr. uitte er vervolgens zijn leedwezen over, dat van de 150 leden maar zoo weinigen aan de oproeping om ter vergadering te komen, hadden gehoor gegeven. In het gunstigste geval kon dat worden opgevat als een blijk van vertrouwen in het Bestuur, maar toch ware het wenschelijk geweest, dat meerdere personen ter vergadering waren aanwezig geweest, want al had het bestuur tot dus verre slechts kleine zaken kunnen behandelen, door wisseling van gedachten is het toch mogelijk, dat belangrijker zaken aan de orde komen, opdat zoodoende Algemeen Belang in Schagen zal worden een nog meer popu laire vereeniging. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat op deze vergadering de besluiten en discussiën zouden streven naar het waarachtig algemeen belang van Schagen, en met dien wensch opende Voorz. de ver gadering. De heer Joh. Merz, de secretaris, leest de notulen, die worden goedgekeurd, en daarna het Jaarverslag. Uit het laatste teekenen we aan De pogingen van het bestuur om een adresboek voor de gemeente Schagen in het leven te roepen, zijn niet geslaagd. Op het gebied van de straatverlichting heeft het bestuur zich niet veel bewogen, (alhoewel die wel wat te wenschen overliet,) omdat eerst over de al of niet verlenging der concessie dient te worden besloten. Een kleine wijziging is daarin toch gebracht, nl. de lantaarn tegenover den Stationsweg blijft ook na 12 uur 's nachts branden. Bovendien blijft de lantaarn voor het postkantoor, waardoor mede de tuin van den dokter wordt ver licht, den geheelen nacht branden, tegen f5. vergoeding per jaar, door de Vereeniging te betalen. Aan een der ingezetenen is het verzoek gedaan, een beschrijving van Schagen te maken, om die, zoo mogelijk, te doen plaatsen in de reisgidsen van Baedeker, om het vreemdelin- genbezoek aan Schagen te bevorderen. Tevens is aan H.H. uitgevers van alma nakken en jaarboekjes verzocht de Schager- markt te vermelden. De vereeniging had zich ook tot den Raad onzer gemeente gericht, om boomen te plan ten op de markt. Afwijzend beschikt. Aan het bestuur van de Banne en den Polder Schagen is gevraagd, om den Keins- merweg, bijgenaamd de Schagertrapweg, tot aan den Westfriesclien dijk te beharden en in dien dijk een opr t te maken, teneinde daar door een kortere ijverbinding te krijgen met de plaatsen, die ten Noorden van onze gemeente liggen. Afwyzend beschikt. """Aan de Hollandsclie Spoor is gevraagd, de eerste goederenbestelling te doen plaats heb ben om 7 uur 's morgens, in plaats van om 10 uur. Dat is een groot gemak voor de neringdoenden, die 's morgens hunne klanten buiten de gemeente gaan bezoeken. Dan is een voorwerp van aanhoudende zorg geweest de vrachtdiensten van Schagen op omliggende dorpen. Op dit oogenblik zijn nog 7 vrachtrijders in geregelden dienst, van Anna Paulowna, Wieringerwaard, Callantsoog, Petten, Langedijk, Langereis en Aartswoud. Nog is in overweging genomen het aan leggen van een plantsoen op den Stationsweg. Tevens zijn pogingen gedaan een volkszwem school te stichten. Verder zullen nog pogingen worden aangewend ter verkrijging van eene betere dienstregeling van de Stoomtram Scha gen—Wognum. De tijd tusschen de aankomst en 't vertrek der trammen is te kort om den menschen gelegenheid te geven inkoopen te doen. Men wilde gaarne tusschen 3 en 4 uur een tram die uit onze gemeente vertrekt. Het getal leden en donateurs der vereeniging bedraagt 150. De financiëele toestand is gunstig. Naar aanleiding van het punt van het jaar verslag, waarin sprake is van het laten branden van een lantaarn over den Stationsweg, werd algemeen het verlangen geuit, dat op een 5-tal punten in de gemeente steeds lantaarns bran den, zoowel bij lichte, als bij donkere maan. Bij acclamatie wordt dan ook aangenomen, aan den Raad onzer gemeente een adres te richten, met verzoek op 5 plaatsen voortdurend lantaarns te branden, afgescheiden ervan, of de almanak zegt dat het licht of donker is. Op een adres van den heer v. d. Meulen c.s. aan Algemeen Belang, om pogingen te doen voor een goede afwatering van het terrein grenzende aan de woningen, staande aan den Stationsweg, wordt afwijzend beschikt met 8 tegen 20 stemmen. Algemeen was het oordeel, dat de bewoners zich moesten wenden tot den Raad met een dergelijk verzoek en dat dan Algemeen Belang zou kunnen zenden een adres van adhaesie, maar dat het niet lag op den weg van Algemeen Belang, met een dergelijk verzoek zélf te komen bij den Raad. Door den heer C. Roggeveen wordt ter sprake gebracht het tramplan Broek op Lan- gendijk—Dirkshorn, door hem de wensche lijkheid geuit, die lijn naar Schagen door te trekken, en hij geeft het bestuur in over weging, aan deze zaak zijne aandacht te wijden. De heer M. Visser legt er den nadruk op, dat, volgens verslagen in couranten het geld voor de tram v o o r 7 Augustus volteekend moet zijn, dus dat er groote haast bij de zaak is, waarom hij dan ook op spoed aandringt. Bij acclamatie wordt besloten, den Raad onzer gemeente deze kwestie onder de aan dacht te brengen, en tevens aan het bestuur opgedragen, zelf ook deze zaak ter hand te nemen. Daarna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente SCHAGEN, gehouden op Dins dag 30 Juli, des morgens 10 ure. Afwezig de heeren Smit en Buis. Voorzitter de heer H. J. Pot, Burgemeester. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen was le. Kennisgeving van den heer Buis, dat hij de vergadering niet kon bijwonen.! 2e. Missive van den Commissaris der Ko ningin, dat aan P. A. Kooger, buitengewoon veldwachter alhier, eervol ontslag was ver leend. 3e. Goedkeuring Ged. St. af- en over schrijving dienst 1900. 4e! Goedkeuring Ged. St., betaling uit den post van onvoorz. uitgaven, begrooting 1901. 5e. Goedkeuring Ged. St, betaling uit den post van onvoorz. uitgaven, dienst 1900. 6e. Proces-verbaal kasopname over het 2e kwartaal. Ontvangsten f 49492.81, uitgaven f 47917.50 in kas was en moest zijn f 1575.31. 7e. Missive Plaatselijke Schoolcommissie, dat tot voorz. dier commissie is benoemd de heer C. Nobel, tot secretaresse Mevrouw C. A. Feisser-Spaan. 8e. Rapport van de Schoolcommissie over den toestand van het Lager onderwijs, (zal bij de leden circuleeren.) 9e. Schrijven van het Tram -comité Schagen- Wieringen, met dank voor de gunstige be schikking die de Raad had genomen op 't verzoek om subsidie. 10e. Een missive van de Plaatselijke Schoolcommissie, waarin de wenschelijkheid wordt geuit, dat het jaarlijksch schoolfeest blijft bestaan, ondanks de Leerplichtwet, nu trouw schoolbezoek plicht was geworden, naar het oordeel van B. en W. De Commissie wil dat feest anders inrich ten. Yoor de leerlingen der 6e en 7e klasse een uitstapje naar Amsterdam; voor de anderen een feestje in de gemeente. Voor de leer lingen, die de school verlaten,een getuigschrift. Daarvoor zou meer geld ben.ood.igd zijn dan nu, f 325.het tegenwoordig bedrag is f 300.-. Voorzitter zegt, dat de wijze van feestvie ren heel goed aan de Schoolcommissie kan worden overgelaten en dat over het bedrag, daarvoor uit te trekken, heel gevoegelijk een beslissing kan worden genomen bij de be grooting. 11e. Een adres van de Huishoud- en Indus trieschool te Alkmaar om subsidie aangehou den volgende vergadering. 12e. Een adres der Harddraverij-vereeni- ging, om het jaarlijksche vuurwerk op hard draverijdag af te steken. Algemeen goed gevonden. 13e. Een adres van de Noordervereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het district Alkmaar, met het verzoek, dat de Raad zijne goedkeuring hechte aan eene door haar opgestelde verordening op het rijden van voertuigen met licht. Tot de volgende vergadering uitgesteld. 14e. Adres van den hr. J. Vader Az., ver gunning vragende om, voor de uitbreiding van zijn café, te mogen dempen, rioleeren en be bouwen de sloot daarnaast gelegen. Aange houden tot de volgende vergadering. 15e. Adres Algemeen Belang, vragende le om op de gevaarlijkste plaatsen, ook bij zoogenaamde lichte maan, en in den zomer, lantaarns te laten branden en ten tweede de aandacht van den Raad vestigend op de spoorlijn Broek op Langendijk-Dirkshorn en de wenschelijkheid uitend, dat die werd doorge trokken tot Schagen. Voorz. zegt, dat dit adres eerst gister hem in handen is gesteld en dat hij daarom voor stelt, het tot de volgende vergadering te verdagen. De heer Meurs kan zich daarmede niet vereenigen. Hij heeft toch in de Schager Crt. gelezen, dat het kapitaal voor deze spoorlijn vóór 7 Aug. moet zijn volteekend en nu zou hij het noodig oordeelen, dat vóór dien datum door den Raad maatregelen werden genomen. Voorz. meent, dat heel moeilijk daar dadelijk op kan worden ingegaan. Men weet er eigenlijk nog niets van, men is nog druk bezig geld bij elkaar te verzamelen,maar er staat nog niets op papier. We zijn nu nog te onvoor bereid, om daar zoo maar op in te gaan, men dient zich toch eerst op de hoogte te stellen. De heer Vlaming meent, dat het toch aan beveling zou verdienen, zich tot het comité te wenden om eens te vragen, hoe de aan sluiting zou kunnen worden verkregen. Vóór 7 Aug. moet blijken, dat Schagen belang in deze tram stelt en daarom zou spr. gaarne zien, dat B. en W. voor dien datum dat wilden doen. Voorz. zou bang zijn dat, als Schagen dit deed, het comité van Schagen een groote bijdrage zou verlangen. De heer Vlaming is van oordeel, dat het comité niet naar ons zal toekomen en de Raad daarom wel tot het comité zal moeten komen. De hr. Vader is dat niet met den hr. Vlaming eens, dat het comité niet tot ons zal komen. Spr. meent, dat rijk en provincie geen subsidie zullen geven, als de lijn bij Dirkshorn dood loopt; dat hebben we gezien, toen men de Zyper tram hier op het hoekje van het Noord wilde laten stilstaan, dan kreeg men geen sub sidie, werd beweerd men moest aansluiten. Zoo zal het met de tram van Dirkshorn ook afkomen en daarom acht spr. het beter, dat Schagen het maar afwacht. De heer Vlaming meent, dat deze lijn buiten rijk en provincie om wordt aangelegdde heer Hoogschagen licht spr. evenwel beter in. De begrooting van kosten is f 600.000.— waarvan f 200.000.van het Rijk, f 100.000.— van de provincie, f 200.000.van den heer Bosman te Alkmaar en f 100.000.van de belangstellende gemeente- en polderbesturen. De heer Vlaming wil aan Provinciale Staten den wensch der gemeente Schagen van aan sluiting kenbaar maken. De heer Meurs vindt het hoog noodig, dat er op wordt gewezen, dat Schagen de door trekking van de lijn van groot belang acht, en laten we ons dan op de hoogte stellen van de kwestie. De heer Vader is daar niet voor; hij acht ook wel die tram in het belang der gemeente, maar wil liever afwachten tot men tot Scha gen komt, daar men anders zulk eene groote bijdrage zal eischen. De heer Meurs vindt dat .systeem van achterkousigheid niet aan te bevelenkom ronduit voor den dag met hetgeen men wil. De heer Roggeveen acht daar ook niets tegen. De couranten deelen nu toch reeds mede, wat op deze vergadering wordt gezegd, dus men zal voldoende te weten komen, dat Schagen de doortrekking gaarne wil, en daarom is er niets tegen, zich in betrekking te stellen met het tramcomité, 't Is voor Schagen van groot belang, dat de lijn wordt doorgetrokken. Langedijk is met Alkmaar verbonden en wij genieten tot dusverre wei nig van die streek en daarom is eene verbin ding met den Langedijk voor Schagen van groote beteekenis. De heer Hoogschagen acht deze tram ook van groot belang voor Schagen en kan zich dus met den heer Meurs best vereenigen. Langedijk is een welvarende streek met een groote bevolking. De heer Meurs zegt, dat uit de groote sub sidiën, die Valkoog en St. Maarten geven, wel blijkt, dat de belanghebbenden dicht onder Schagen wonen, laten wij dus ook blijk geven belang te stellen in de zaak en ons in be trekking stellen met het comité. De heer Vader zegt, dat we van de plannen niets weten, dat we eigenlijk van de heele zaak niet veel weten, niet eens of er wel een comité bestaat ja of neen. Spr. wil evenwel een voorstel doen: laat de Raad inlichtingen vragen. De heer Roggeveen is daarmede niet tevre den, spr. wil kenbaar maken, dat de Raad de doortrekking wenschelijk acht. De heer Meurs wil ook het doortrekken van de lijn op den voorgrond gesteld zien. Spr. wil vragen aan het comité, hoe of dat zou kunnen gebeuren, enz. De heer Bijpost zou wel deze motie willen zien aangenomende Gemeenteraad van Schagen, erkennende de wenschelijkheid van het doortrekken van de tramlijn van Dirks horn naar Schagen, machtigt B. en W., zich onverpoosd in betrekking te stellen met het comité, om de wenschelijkheid daarvan te bevorderen. Voorz. stelt voor, dat eerst gestemd wordt over zijn voorstelzal het adres van Alge meen Belang tot de volgende vergadering worden verdaagd, of in behandeling komen. De Raad besluit het gedeelte aangaande de lantaarns te verdagen, het tweede gedeelte in behandeling te nemen. De heer Meurs zou dan willen, dat de Raad zich in betrekking stelde met het tramcomité om te zien of er kans bestaat, dat de lijn wordt doorgetrokken naar Schagen en of het ons alle inlichtingen zoo noodig zouden willen ver strekken. Men moet daar weten, dat Schagen gesteld is op de doortrekking van de lijn. Den heer Bijpost gaat dat niet vlug genoeg. B. en W. moeten de opdracht hebben de doortrekking van de lijn te bevorderen. 't Is waar, zegt de heer Vader, de Raad erkent de wenschelijkheid van het doortrek ken van de lijn, maar 't is nog de vraag, of de Raad de wenschelijkheid zal blijven erken nen, als er een groot offer wordt gevraagd; daarom gaat het voorstel van den heer Meurs ver genoeg. Voorz. oordeelt dit ook; bovendien heeft het voorstel van den heer Meurs niets bin dends, wat de motie van den heer Bijpost wèl zou hebben. Die meening is ook de heer Asjes toege daan. Hij zou er bang voor zijn, dat het comité kwam met een hoog bedrag te vragen en nog te versch ligt hem in het geheugen de discussie over de Noorderstoomtram, om daarnaar terug te verlangen. Hij wil niet zoo'n drukkenden schuldenlast op de schouders der belastingbetalenden,dus laat ons ons bepalen tot het kenbaar maken der wenschelijkheid, zonder meer, zegt spr. De heer Bijpost trekt zijne motie in en het voorstel van den heer Meurs wordt met alge meene stemmen aangenomen. Verder was nog ingekomen van den Direc teur-Generaal der posterijen de mededeeling, dat de kosten van het aanleggen der telefoon schel-geleiding f 97.98 bedroegen, en van den Ingenieur der telegrafie, dat een plank in het telefoonkantoor kostte f 9.05. Dit bedrag zal worden voldaan uit den post voor onvoorziene uitgaven van den loopenden dienst. De gemeente-rekening wordt vervolgens aangeboden. Tot commissie, belast met het nazien daarvan, worden benoemd de heeren C.A.Hoogschagen, W.Roggeveen en P. Meurs. Het onderzoek der geloofsbrieven volgt daarna. De commissie, daarmede belast, zijn de heeren Roggeveen, Asjes en Vlaming. üc vergadering wordt 10 minuten geschorst en de beide nieuwbenoemde raadsleden, de heeren Meurs en Bijpost, worden verzocht zich te verwijderen. Bij heropening van de vergadering wordt bij monde van den heer Roggeveen de goed keuring der geloofsbrieven meêgedeeld en tot toelating der nieuwe leden geadviseerd, waar toe de Raad met algemeene stemmen besluit. De beide heeren worden verzocht weer ter vergadering te komen.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2