CaHarina WiUtelma Dorothea, TRANSVMI7"" Rinnenlaodsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Ma rktberichten. Predikbeu rten. GEMENGD NIEUWST" ADVERTENTIE!*. Oem. Zjjpe. 21ol 20. ia— M ZIJPE. De Heer en Mevrouw DE GIER- Van üijtert geven kennis van de geboorte eener lïoehfer. Schagen, 30 Juli 1901. Bevallen van een JDocftfei' A. SLïJI8-Groen. Barsingerhorn, 27 Juli 1901. inna Itlaria, dochter van A. BRAK en A. BRAK-Kateb. Dirkshorn, 26 Juli 1901. dochter van P. DENIJS Johsz. en ANNA HAGEN. Amsterdam, 30 Juli 1901. Aan den "Raad wordt aangeboden een ontwerp van de verordening op de heffing van den Hoofdei ijken Omslag en op de invordering daarvan, welke na lange discussie beide worden goedgekeurd zooals ze door B. en W. waren aangeboden. Bij de rondvraag vraagt de heer Vlaming, 0{' het niet mogelijk zou zijn, de rij boomen voor het Raadhuis tot het perceel van den heer Broersma door te trekken en dan op het tweede trottoir van de markt 4 of 5 boomen te plaatsen. Dan zou men de bezoe kers der markt zooveel mogelijk beschermen tegen de hitte en de ruimte niet schaden. De boomen moesten voor het perceel Joh. de Beurs en verder, van de huizen worden afge- plaatst op een afstand van de lengte der schapenhokken. De heer Vader kan zich met het eerste ge deelte van het voorstel wel vereenigen, met het tweede niet. De heer Vlaming brengt het alleen onder de aandacht van B. en W., opdat die de mogelijkheid eens zullen kunnen nagaan.Voorz. belooft dat. Daarna sluiting. Het departement Schagen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen vergaderde Dinsdagavond in het lokaal van den heer J. Vader. De opkomst was als gewoonlijk gering. Van verschillende dept.instellingen,als:Bewaar- school, Volksvoordi-achten en Huisvlijtschool, werden rapporten uitgebracht,die allen behels den den gunstigen toestand der verschillende instellingen, zoodat tot hare in-stand-houding werd geadviseerd, waartoe ook werd besloten. De rekening van het departement sloot met een batig saldo van f 17.67. Tot commissie, om de rekeningen der ver schillende instellingen en van het departement zelf na te zien, werden benoemd de heeren P. Buis Jz., W. Vader en J. v. d. Maaten. Subsidie werd verleend aan de Leesbiblio theek, nl. f 7.67, en f 10.— aan de Huisvlijt school. Daarna sluiting. Alhier w^rd j.1. Zondag in Cérès een Voorturnersles gehouden van het Gewest Noordholland van het N. G. V. 10 Vereenigingen waren door 19 man vertegen woordigd. Deze vereenigingen waren „De Halter" en „Kracht en Vlugheid" van Alkmaar„Plato" en „Amsterdamsche G.V." van Amsterdam; „Simson," Andijk^„P. L. Jahn," Edam; „Oefening kweekt Kunst," Den Helder „Tonido", Hoorn„Hercules", N. Niedorp en „Olympia", Wieringerwaard. 't Deed ons genoegen, dat de tuin van den heer Broersma Zondagavond betrekkelijk zoovelen herbergde, die gekomen waren om van het concert van de Har moniekapel te genieten. Misschien, dat het bestuur van Harmonie daarin een reden moge zien, ons dezen zomer nog eens te onthalen op een buitenconcert. Met hetzelfde genoegen als reeds zoovele vorige malen hebben we ook nu weer geluis terd naar de verschillende nummers; 't wordt haast overbodig, dat telkens weer te herha len, want als Harmonie een concert geeft, is men reeds van te voren verzekerd, dat het pro gramma een uitstekende vertolking zal ge nieten. We brengen den heer Schouten dan ook nu weer voor de zooveelste maal hulde voor zijn leiding en voor hetgeen zijn korps pres teert. De groote Engelsche generaal Baden Powell is in Engeland gearriveerd, en hoewel de man bescheidenlijk beweert, dat zijn taak nog niet af is en hij, zoodra hij beter is, weer naar Zuid-Afrika zal gaan, bewierookt men den grooten man dapper. Hij is ook geïnterviewd over den oorlog. Op de vraag, hoe lang de oorlog nog zou duren, gaf de generaal als zijn meening te kennen een uitersten termijn van drie of vier maanden, daar dan de voorraden der Boeren op moesten zijn. Steeds houden de vredesgeruchten aan. Een zeer dringende aansporing van het lid Gibson Bowles in het Lagerhuis, om zoo spoedig mogelijk vrede te maken in Zuid- Afrika,op welke voorwaarden dan ook, heeft een diepen indruk gemaakt. Hij voorspelde Euro- peesche verwikkelingen, wanneer de vrede niet voor het voorjaar gesloten is. De vredes-onderhandelingen moeten uitgaan vanuit Londen. Lord Kitchener, wordt beweerd, gaat naar huis, en wel eind Augustus. Hij zal opgevolgd worden door sir Bindon Blood, of door gene raal Lyttelton. Wie meenen mocht, dat de ziekte onder de Engelsche troepen er minder op wordt, vergist zich, en zal verrast worden door de inededeeling, dat er den 23sten Juli alleen te Pretoria, en enkel in het Yeomanry- hospitaal, behandeld werden 6000 lijders, waaronder 520 officieren en 1000 uitwonende patiënten. In de kampen op St. Helena hebben ern stige botsingen plaats gehad tusschen de Boeren, wegens het afleggen van den eed van trouw aan Engeland door enkelen der gevangenen. Dezen werden door hun mak kers lastig gevallen en moesten zelfs van de „onverzoenlijksten" onder hen ernstige onaan genaamheden verduren. De schuldigen zijn op bevel der Britsche autoriteiten in High Knol Fort opgesloten. De „Cape Argus" weet te vertellen, dat minstens 10.000 Kaapsche Hollanders in de rijen der Boeren vechten of hen met alle mogelijke middelen helpen. De autoriteiten te Kaapstad zijn dan ook verre van gerust en hebben om de stad tallooze verdedigings werken aangelegd. Alles schijnt hun dus mogelijk, zelfs een overrompeling van Kaap stad zelf. In het Lagerhuis zeide de financiëele secre taris van het departement van oorlog, lord Stanley, dat het aantal Boeren, die sedert het uitbreken van den oorlog krijgsgevan gen zijn gemaakt of zich overgegeven heb ben, ongeveer 33.000 bedraagt. In antwoord op een verzoek van den bur gemeester van Kaapstad, om de Kaapstadsche vrijwilligers, die bekend staan als „Duke of Edinburgh's Yolunteer Rifles", te ontslaan uit den actieven dienst, nu zij reeds 20 maan den dienst gedaan hebben, wijst Lord Kit chener op de noodzakelijkheid om bij den tegenwoordigen onrustigen toestand in de Kaapkolonie de verdedigingsmacht toch voor al niet te verminderen. TjSfJjjk met generaal Baden Powell is uit Zuid-Afrika te Southampton aangekomen me vrouw Lukas Meijer, de vrouw van den be- kenden vechtgeneraal, die nog steeds in het veld is. Door een journalist geïnterviewd, kon zij niet veel nieuws vertellen. Zij had niet in verbinding gestaan met haar echtgenoot, uit gezonderd de twee laatste malen, dat mevrouw Botha den opperbevelhebber was gaan bezoe ken. Over het algemeen sprak mevrouw Meijer als haar mecning uit, dat de vijandelijkheden in Zuid-Afrika vooreerst niet tot oplossing zouden komen. Londen, 30 Juli. Kitchener seint uit Pre toria, dat generaal Walter Kitchener, ten noorden van Middelburg, tegen Ben Viljoen oprukkende met het 19e huzaren, na een langdurige jacht een pompon veroverd heeft. Het 18e huzaren kwam nog juist bij tijds opdagen om te helpen bij de verovering van twintig wagens ook werden 32 Boeren ge vangen genomen. Vijf Boeren waren gewond; aan de zijde der Engelschen werden vijf hu zaren van het 19e gewond. De Petit Bleu schrijftWij meenen te kunnen verzekeren, dat er een nieuwe poging gedaan is bij president Kruger, om hem kaper brieven te laten uitvaardigen tegen de Engel sche koopvaardijvloot, maar dat die poging evenals de vorige mislukt is. Kruger en zijn raadslieden weigeren uit menschlievendheid, en omdat zij zich het recht daartoe niet toekennen. Alleen het uitvoerend bewind van Transvaal zou bij machte zijn, dergelijke brieven uit te geven. De ontwerpers van het plan moeten echter besloten hebben, het op eigen verantwoordelijkheid ten uitvoer te leggen; zij bezitten geld en middelen genoeg. Brief uit Zuid-Afrika In het „Groene Weekblad" komt een brief voor van een jongen man uit Zuid- Afrika, gedateerd 2 Juni. Hij schrijft In Maart kwam een Engelsche colonne naar A., onder overste Hoekman. Aan alle deuren der huizen van hen die vrijwillig onder Engelsche protectie waren gegaan, werden kruisen gemaakt, om te verhoeden, dat de soldaten ze zouden beschadigen en een half uur later waren al deze huizen opengebroken, schilderijen, enz., met bajo netsteken vernield. Stoelen en tafels tot brandhout gehakt, spiegels kapot, kisten en kasten opgebroken, en alles wat zij niet konden gebruiken, op den grond geworpen. Dit gebeurde let wel op bij hen, die vrijwillig met de soldaten waren medege- gaan. Antilopenhoornen vond ik op straat, waar de huid was afgetrokken en medege nomen. Men heeft ook mij bij deze gelegen heid afgestolen goud, kleeren, schoenen, hemd, allesWilt ge weten hoe ik er later uitzag Een gevonden ouden hoed. Gevonden oude laarzen. Een hemd van overtrek van een matras. Een broek van voering (voor dames- kleeren). Een volgende colonne wilde mij zelf mee nemen, liet me echter onder George's ga rantie nog 8 dagen in X. Van de ossen wagens, van iedere farm waar wij b\j of langs kwamen, werden de vrouwen en kinderen meegenomen „und bist du nicht willig, so brauch' ich Gewalt". Wil iemand niet, dan worden de kinderen opgeladen, (zooals te Stoffpoort) en komen de moeders wel vanzelf; wil de een of andere niet, dan zegt de officier, (zooals bij Engelbrechts, ook te Stoffpoort)Ik laat jelui door kaf fers op den wagen zetten. (Er zijn alleen vrouwen in Stoffpoort.) Liever dan zich aan de behandeling door Kaffers te wagen, gaan ze dan vanzelf. Een tent was er voor den geheelen troep. Toen wij in Edenburg aankwamen, waren we 200 in getal. In den eersten nacht kwam een soldaat en beproefde in de tent, waar 8 vrouwen sliepen, te dringen om daar te blijven. Op het hulp geroep van een vrouw schoten wij toe en ging hij op de vlucht. Veel vrouwen sliepen op de open ossen wagens, andere onder de wagens, maar alle werden lastig gevallen, zoodat ik dade lijk den volgenden morgen bij den officier (Thoms Sussex Regimenté) een klacht indiende hij beloofde een schildwacht maar er kwam er geen. Toch lieten ze nu de vrouwen met rust. Eindelijk, na 3 of 4 dagen, kwamen wij te Edenburg aan. Den volgenden morgen werden wij naar het station gebracht en met al ons hebben en houden op open goederenwagens gepakt. Wij kwamen in een paarden wagen. (We zagen aan den mest, dat er paarden in geweest waren.) Ons werd verteld, dat we om 11 of 12 uur naar Norvalspont gebracht zouden worden. Tot dien tijd kregen we meel (op den trein), vleesch uit bussen, gebrande koffie (brr en een beetje suiker. Om 5 uur namiddags vertrokken we (van 1 uur af hadden we geen water meer, daar men ons elk oogenblik vertelde, dat we zouden vertrekken en er dus geen tijd meer was om het te gaan halen). Verbeeldt u, in één goederenwagen met z'n 62, vrou wen, jonge meisjes, babies, grootere kin deren, oude mannen en ik. Om 7 uur kwamen we te Springfontein aan en deelde men ons mede, dat we eerst den volgenden morgen verder gingen. Daar we warm water uit de machine kregen, konden we ten minste koffie zetten.'s Nachts klommen van alle zijden de Tommies op den waggon, om ons eens te bekijken. Daarna kregen we een beetje rust. Oh, mamaaan dezen nacht zal ik steeds blijven denken, hoe oud ik ook word. Het vloeken van de Tommies was niet om aan te hooren. In deze koude zit ten ofliggen we tegen en op elkaar.Één vrouw- werpt haar kind van zich af, een ander, die het hare nog nooit geslagen had, slaat het met een schoen op 't hoofd, om slechts rust en slaap te kunnen genieten en haar ellende te vergeten. Geen eten, geen huis, alle eigendom naar de maan, velen hunner zonder een enkele penny. Sommige hebben ten minste nog voor schapen, paarden enz. geld ontvangen. Voor de andere onteige ningen kunnen ze een klacht indienen by het gouvernement. Den geheelen nacht heb ik krom gezeten, met de voeten op elkaar, daar 't alles vol met goederen was. Geen oog kon 'k toedoen Mama, ik dacht, dat ik gek werd, want het is niet uit te houden, 12 uur in zulk een positie te moeten zitten. Eindelijk kwamen we in Norvalspont aan. We gingen van het station te voet naar 't kamp. Toen sliep ik van 11 uur's morgens tot den volgenden morgen 9 uur. Nu weet jelui, wat je onder „réfugié" te verstaan hebt. In 't kamp moet elke man 2 uur werken per dag, nl. schoonmaken, hout hakken en halen, faecaliën wegbrengen, huizen bouwen, tenten opslaan. Gewoonljjk worden dat meestal meer dan 2 uur. Toen mijnheer Visser eens bij den commandant ging klagen, antwoordde deze „Jelui moet je luitjes niet ophitsen". Voor kost ontvangen, of behoorden we dagelijks te ontvangen pond vleesch, 1/ï pond meel, 1 lepel koffie en suiker. We waren met z'n vieren, die den kost te zamen ontvingen. We kunnen echter orider eede bevestigen, dat we nooit 2 pond vleesch hebben gekregen. 1 l'/j pond was alles, wat we kregen en indien het eens wat meer was, dan was dit te danken aan het groote been, dat zich daarin bevindt. De vrouwen en alle anderen moeten hun brandhout zelf gaan halen en zoeken. Ongeveer één uur te voet moeten we gaan en komen dan met hout beladen terug. Die arme kinderen. Eindelijk werd het een beetje beter, want toen ging men het per wagen halen. Later moesten de mannen het hout gaan hakken. Als de vrouwen zich gaan wasschen, waarvoor ze ook weer een goede 20 minu ten moeten loopen, gaan de mannen met haar meê en moeten de wacht houden, om den Tommy te beletten aan zijn brutaliteit den vrijen teugel te laten, 's Avonds wordt het vrouwenkamp druk door soldaten bezocht, dan moeten wij en alle mannen, wier vrouwen niet hier in 't kamp zijn, natuurlijk reeds om zes uur er uit en dan Vraag het aan de vrouwen, dan zullen jelui eens wat hooren, waarover je boeken zou kunnen schrijven. In 't kamp zijn veel rijke lui, die vroeger duizenden ponden bezaten en nu tenten moeten oliën en water halen, iederen dag met borden loopen om gouvernementskost te krijgen, menschen, die voorheen u een half schaap voorzetten als ge hen thuis bezocht. De mannen werden om 5 uur 's avonds geteld, dan nog eens om 7 uur en om 8>/2 uur moet de korporaal gaan zeggen dat wij allen in de Marquise present aijn. Drie menschen waren weggeloopen, daarop werden wij in rotten van 68 man ingedeeld. Loopt nu een van hen weg, dan worden de anderen als prisoniers wegge bracht. De menschen (Pretorius en Van Allswager, die van gevangenen weer réfugié geworden zijn) verhaleD, dat in Bloem fontein soms 17 gevangenen in één tent slapen. Hier zijn kinderen wier vader op Ceylon zit, wier moeder weer ergens anders in een kamp is, ouders zonder familie en zonder bericht sedert maanden. In die kampen zijn menschen, die 8 en 9 maanden lang zonder bericht van huis gebleven zijn. Een zekere Schalkwijk is sedert 9 maan den hierdoor den commissioner werd hem gevraagd op te geven hoeveel vee hij had. Om dat te kunnen doen, ging hij in 't dorp, werd daar eerst gevangen, toen tot réfugié verklaard en naar Norvals pont gezonden, en sedert 9 maanden heeft hij niets van zijn familie of goederen ge hoord. En dit gebeurt met menschen, die anders niets hebben gedaan, dan dat zij hun eed aan Engeland, niettegenstaande alles, gehouden hebben. Nu nog dit over het kamp Wanneer de vrouwen de straat niet goed schoon houden, als b. v. een klein kind ergens iets doet en zij niet dadelijk bij de hand zijn om dat op te nemen, wordt haar tent afgebroken en geeft men haar ergens een verrotte, oude tental de meu bels, bank, tafel, stoel enz., worden haar op last van het gouvernement ontnomen. (Mrs. Cos. Hugo)Deze vrouw was b. v. den ge heelen morgen aan 't wasschen geweèst. Terwijl ze even weg is, komt een andere vrouw met een kind het doet wat voor de tent en als Mrs. Hugo terugkomt, is alles wat haar behoorde, reeds weggebracht. Ons werd aangezegd, dat degene, die te laat op de parade aankwam,vijf-en-twintig met de karwats over zijn baadje zou krijgen. Dat eén jongen stokslagen kreeg, heb ik zelf ge zien VERVOLG Nieuw Leven. Veiling aan het station NOORD-SCHARWOUDE, 29 Juli. Groote muizen, f 1.20 a f 1.35kleine muizen, f —.50 a —.60graafjes, f 1.20 a f 1.30. Roode kool, f 6.a f 8.50 gele kool, f 7.- a f 7.25. Aangevoerd 260 halve H. L. aardappelen. 12550 sla- boonen. 1427 roode kooien en 94 gele kooien. Handel vlug. „ONS BELANG". Veiling aan het station Heer-Hugowaard op 30 Juli 1901. Aangevoerd Groote muizen f 1.05 a f 1.20, Graafjes f 0.90 a f 1.ronde aardap. f0.95 per halve H. L. Roode kool f 4.50 per lOOst. Groentenmarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 27 Juli237 manden aardappelen f —.45 a .80 p. 17'/2 K.G., 9000 bos wortelen fl.90 a 3.80 p. 100 bos, 60000 bloemkoolen fl.50 a 8.25, 20000 roode kooien f8.— a 12.—800 gele f 7.— a 8.50, 110 witte f10. a 14.- p. 100. 29 Juli125 manden aardappelen f .55 a -.80 p. 17V2 K.G., 3100 bos wortelen f2.90 a 4.20 p. 100 bos, 50500 bloemkoolen fl.50 a 8.22000 roode kooien f6.50 a 8.25, 350 witte kooien f 13.— a 15.— p. 100. 30 Juli11500 bos wortelen f2.40 a 3.60 p. 100 bos, 35000 bloemkoolen f 2.— a 14.—, 31500 roode kooien f3.25 a 7.1500 witte kooien f13 a 15.— 800 gele kooien fll a 14.50 p. 100. Groentenmarkt te SINT PANKRAS. 27 Juli204 manden aardappelen f—.50 a .75 per 17K.G., 86000 slaboonen f —.35 a —.40 per 1000; bloemkool f 1,50 a f3.50 per 100. 29 Juli239 manden aardappelen f .50 a -.80 per 17'/j K.G., 100.000 slaboonen f-.30 a —.35 per 1000, bloemkool f 1.40 a f 4.50 per 100. 30 Juli: manden aardappelen f,45a.80 per 17'/2 K.G., slaboonen f—.25 a —.35 per 1000; bloemkool f2.a 9.per 100. Kiesdistrict WESTSTELLINGWERF. Officieel zijn Dinsdag candidaat gesteld de heeren Dr. H. Blink, te 's-GravenhagoF. W. N. Hugenholtz, te HaarlemJ. van der Molen, te Baflo en J. Veenhoven, te Smilde. Aan mr. C. J. Sickesz is met ingang van 16 Augustus 1901, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als directeur- generaal bij het departement van binnenland- sche zaken, onder dankbetuiging voor de ge wichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Verkiezingen TweedeKamer. Amsterdam, District IV. Uitgebracht 1734 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 868. J. T. Cremer (Lib.) 930 st. B. H. Heldt (Vrijz.-Dem.) 525 st. Mr. M. Mendels (Soc.- Dem.) 279 st. Gekozen: J. T. Cremer. Gouda. Uitgebracht 4715 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2358. A. M. Hoogendijk Ezn. 109 st. A. W. I. Idenburg (Anti-Rev.) 2558 st. Mr. H. Ph. de Kanter (Lib.) 2048 6t. Gekozen: A. W. I. Idenburg. Veendam. Uitgebracht 4068 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 2035. F. H. Boels (Anti-Rev.) 1036 st. Mr. P. J. Troelstra (Soc.-Dem.) 1663 st. H. L. Schuitema 12 st. Mr. E. A. Smidt (Vrijz. Dem.) 1357 st. Herstemming tusschen Mr. P. J. Troelstra en Mr. E. A. Smidt. De Gereformeerde kerk te ENKHUIZEN ontving van het nieuwgeko- zen Kamerlid den heer N. Sluis Pz. een stuk grond ten geschenke om daarop een nieuwe kerk te doen plaatsen. De gehechtheid van een kat aan hare woning is spreekwoordelijk,doch een sterk sprekend staaltje dier eigenaardigheid kwam dezer dagen voor te BIERVLIET, op de hoeve van De Reu. Verleden had J. de Reu, in de na bijheid van IJzendijke wonende, om van haar af te zijn, een kat meegenomen naar den Pauli- napolder aan den Braakman. Na een week of zes was het dier weer terug. De vorige week, tijdens het vlasvervoer naar België, liet De Reu dezelfde kat achter aan gene zijde van Watervliet, doch na een af wezigheid van vijf dagen, kwam poes weer op zijn geboorteplaats opdagen. Woensdagmorgen, 31 dezer,ge- raakte de hr. K. W.,werkman van denhr. J. St., te NIEUWE NIEDORP, met paard en (leêgen) boerenwagen op hol, doordien het paard schrok van het wapperend kleedje over een kinderwagen bij het huis van den heer W. C. Visser. Bij de kerk geraakte de wagen uit elkaar en met het voorste „onderstel" ging het paard er nu alleen van door, tot grooten schrik van iedereen, vooral van hen, wier kleine kinderen op de straat speelden. Een kruidenierswagen werd onderst boven geworpenhier en daar een hek of een huis beschadigd, totdat eindelijk in het westeind van Winkel het paard, dat toen niet zoo hard ging, door schipper Keijzer tot staan werd gebracht. Wonder boven wonder bekwam niemand eenig letsel. De Standaard meldt, dat de heer J. van der Molen te Baflo, en niet de heer Oosterbaan te Naarden, door de Centrale Antirevolutionnaire kiesvereeniging in het district Weststellingwerf candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer. De heer Van der Molen heeft de candidatuur aanvaard. Oem. SCBAGEIX. Ingeschreven van 2630 Juli 1901. GeborenAnthonius, z. v. A. Deutekom en van A. Portegijs. OverledenJacob Henneman, 74 j., wed. van Jansje Kaandorp. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Ingeschreven van 19—26 Juli. GeborenDirk, z. v. Pieter Muntjewerf en Maartje Snijder. Jan, z. v. Gerrit Stins en Elisabeth SUver. Jan, z. v. Jan Modder en Maartje van der Vlies. Ondertrouwd, Getrouwden OverledenGeene. HOORN, 27 Juli 1901. Aangevoerd H.L. Gerst f 4.50 a 5— Haver 3.50 a 4.— Rogge W a Tarwe 6.50 a 9.— Vale Erwten 13.- a t Groene n a 4 Witte Boonen j) a Bruine 6.50 a 8.50 Paarden a t Karwijzaad 11— a 1 Paard 80— a 18 Koeien „180— a 14 Kalveren 9— a 30 Schapen 18— a 23. 8 Varkens 14— a 130 Biggen 5— a 1L- Kipeieren per 100 2.75 a 3.— 2375 koppen boter, p. kop —.57* a —.60 ALKMAAR, 27 Juli. Aangevoerd 4 Paarden f 90— a 125.- 19 Koeien en Ossen „160— a 220.— 32 nucht. Kalveren 8— a ïa- 38 magere Schapen 10— a 93 Lammeren 8— a 12.— 65 magere Varkens 18— a 15.— 246 Biggen 8— a 10.— 3 Bokken en Geiten v 2— a 6.— kleine Bokjes a 5016 pond Boter, p. pond -.55 a —60 Kipeieren per 25 -.75 a —.87* Eend a ALKMAAR, 29 Juli. 1901. Aangevoerd: 7 Koeien f 180.— a 290.—, 160 Vette kalveren f 36.a 85.idem per K.G. 1 .75 a .85, 56 nuchtere idem f 8.a 19.223 Vette Varkens per K.G. f .38 f .45, 23 magere idem f 14.a 17.430 magere Schapen f 16.— a 25. PURMEREND, 30 Juli. Aangevoerd 500 runderen, waaronder 411 vette id., f .52 a .65 p. K., 12 stieren, vette prijshoudend matig,gelde id.stug,melke geen handel, 291 vette kalveren f .60 a .80 p. K., matig, 198 nucht. idem f 6.a f 16.matig, 1949 schapen en 480 lammeren, vette prijsh. stug, lammeren lager prijs stug. 294 vette varkens f .40 a .47 p. K.G., handel vlug, 26 magere id. f 16.— a 26. handel vlug, 242 biggen f 6.— a 10.50 handel vlug. Kleine kaas f 28.50, middelbare f Goudsche f aangevoerd 291 stapels. 2357 K.G. boter f 1.10 a 1.20. Kipeieren f 3.10 a 3.50. Eendeieren f 3.10 per 100. Hervormde Gemeente SCHAGEN. 4 Aug., Geen Dienst Hervormde gemeente SINT MAARTEN. 4 Aug., 's nam. half twee, St. Maarten, Ds. Bosch. Hervormde Gemeente HARINGCARSPEL. 4 Aug., voorm. 9'/2 uuri Kerkebuurt. Doopsgezinde Gemeente BARSINGERHORN c. a. 4 Aug., Kreil Ds. Kooiman. Hervormde Gemeente CALLANTSOOG. 4 Aug., voorm. half tien, Ds. Klein. Doopsgezinde Gemeente 4 Aug., voorm. half tien, Zuid-Zjjpe. Hervormde Gemeente BARSINGERHORN. 4 Aug., Ds. v. Meurs. Hervormde Gemeente WIEBXNGERWA ARD. 4 Aug., voorm. half tien, Ds. Boscb. Hervormde Gemeente NOORD-ZIJPE. 4 Aug., half tien, Geen Dienst. Hervormde Gemeente ANNA PAULOWNA. 4 Aug., 's nam. 1J/2 uur, I)s. Groeneveld. Den Paus zijn veel g e- lukwenschen toegestroomd, omdat zijn regeeringsjaren thans reeds die van Pius VII, die 23 jaar op den pauselij ken troon zat, overtreffen. Men hoopt hem het aantal regeerings jaren van den Heiligen Petrus zeiven (25 jaar) te zien bereiken. De Heilige Vader zelf is vol vertrouwen en zijn doctoren ook. Leo XIII is de vierde Paus, wiens Hoogepriesterschap langer dau 23 jaren duurde. De langste regeeringen zijn die geweest van Pius VI (24 jaar), van den H. Petrus (25 jaar) en van Pius IX (31 jaar). Op het eiland Pernando Po is een missionnaris ter dood veroor deeld. Enkele maanden geleden had de republikeinsche El Pai's geschreven, dat Spaansche monniken op Pernando Po veel gebruik maakten van de tortuur. Thans wordt uit Madrid geseind, dat een Spaansch oorlogsschip eenige dagen ge leden een lid van de Spaansche missie op Pernando Po naar Santa Cruz heeft heeft overgebracht, waar de monnik ter dood is gebracht; De regeering had een onderzoek op Pernando Po laten instel len, waarbij gebleken was, volgens de half officiëuse Correspondencia, dat de bedoelde monnik een jonge negerin, die met een van de bedienden der missie in teintieme relatie stond, ten einde dat te doen eindigen, aan een boom had laten binden, en daarna de kinderen met puntige bamboepijlen had gewapend, en ze opgedragen, daarmede de zondares te prikken. De kinderen hadden er plezier in gehad en het voorbeeld van den monnik opvolgend, hadden zij het neger meisje zoolang in buik en borst gestoken totdat het bezweek. T o 1 s t o Toen de toestand van Tolstoï eenige dagen geleden zeer ernstig was, moet de schrijver zeer goed hebben kunnen waar nemen wat er met hem gebeurde. Hij heeft daarover gezegd, dat hij zijn omge ving niet herkende, maar het scheen hem of hij als op zachte rails ongelooflijk snel van een helling af reed en vol rooskleurige verwachtingen naar een za lig land werd gedragen. Nu hij weer sterker werd, voelde hij, dat hij helaas weer eenigen tijd zou moeten gaan over de oneffenbeden en moerassen van het aardsch bestaan. Jammer vond hij het om die oogenblikken dat hij geweest was aan de grens tusschen deze en die andere wereldals hij heelemaal weer beter werd, zou hij daarover misschien nog een boek schrijven. Hij zou de men schen kunnen overtuigen, dat eterven volstrekt niet vreesehjk is en dat er na dit leven nog een ander leven moet zijn. Over de dokters, die in het begin het over zijn ziekte niet eens waren, zeide Tolstoï„De dokters weten alles wat de medische wetenschap leert, maar het ongeluk is, dat de medische wetenschap zelve niets weet." Geboren: Geboren:

Schager Courant | 1901 | | pagina 3