Donderdag 8 Augustus 1901. 45ste Jaargang No. 3651. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADV ERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bure&aSCHACHSJST, liaan, lï 4.' UitgevorP. TRAPMAN. SledewerkerJ. W Si li E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cf. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente Sc ha gen. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. SCHA Aliinti Niciis-, RAAIT. Alrotiilw- Liilliivllai Vasthouden van Kenden. Burgemeester en Wethouders van Schagen i Gezien art. 45 van de politie-verordening dier gemeente Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat vanaf heden tot en met één October a.s. de eenden binnen die gemeente opgesloten ot gehokt moeten worden. Nalatigheid is bij de politie-verordening strafbaar gesteld met eene boete van ten hoogste t 25.of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Schagen, 26 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, DENIJS. 3 ACH T. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden het navolgende De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 17 Juli 1901 no. 88; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Noord-Holland a. de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 31 Augustus 1901, met zonsopgang; b. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 28 September 1901, met zoas- opgang c. de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woens dag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord-Holland wor den aangeplakt. Haarlem, 25 Juli 1901. De Commissaris der Koningin voornoemd, (get.) VAN TIENHOVEN. Schagen, 2 Augustus 1901. De Burgemeester H. J. POT. Voor de eerstvolgende vrijwillige oefeningen in don wapenhan del hebben zich in den daarvoor gestel den termijn in de gemeente Fiarsin- gerhorn aangegeven 25 jongelieden. De inzender van een vorig berieht om trent deze zaak was waarschijnlijk niet juist ingelichthet verschil was wel wat groot. De aangeboden gemeente- rekening van Barsingerhorn over het dienstjaar 1900 wijst aan eene ontvangst van f 19962.87 en eene uit gaaf van f 19310.645; alzoo een batig saldo van f652.225. Oirlsahorn. Zaterdag j.1. werd alhier de gewone driemaandeljjksche vergadering gehouden van deelgerechtigden in het Veefonds voor de gemeente Haringearspel. Over het tijdvak der laatste drie maanden waren 1351 stuks vee verzekerd. De schade, veroorzaakt door den dood van 9 runderen, bedroeg f759.10; tot dekking daarvan werd de omslag per rund vast gesteld op 57 cents. TWEE VADERS. 0-0-0- 7. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK III. Op den straatweg heel in de verte werd plotseling een stofwolk zichtbaar, men hoorde weldra paardengetrappel, dat de slotpoort naderde. n O aar komen ze !"riep een ademlooze stem. „Opgepast, kinderen beval een groote, sterke man. De leden van de muziekver- eeniging van het dorpje Maillane drongen juichend op do groengemaakte eere poort toe, dje men voor den intocht had opgericht, en op hetzelfde oogenblik ver toonde zich aan de bocht van den weg een landauer, waarop een wagen met koffers en pakken beladen volgde. De groote man,die geen geringe persoonlijkheid was, nl. de burgemeester van Maillane, gaf een teeken en het welkomstlied barstte los. Dadelijk daarop begonnen ook de muzikanten, als wilden zij voor de zangers niet onderdoen, om den nieuwen landgoedbezitter te be groeten. Het rijtuig hield stil, een mooie man, met grijze haren en vasten blik, zat er m en naast hem eene brunette, die er als een Spaansche uitzag. Op de voorbank, tegenover deze twee, zat een jong meisje, Een mislukt feest. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van het Fanfarecorps „Crescendo" te MEDEMBLIK werd op de versierde ter reinen van do Buitensociëteit aldaar een festival gehouden, waaraan 22 corpsen deelnamen. Na ontvangst der deelnemende gezelschappen werd een optocht door de geheele stad gemaakt. Na afloop der muziekuitvoering werd een begin gemaakt met het landelijk ba!. Voor don toegang moest 25 cent entrée betaald worden. Daar hot publiek, op het feestterrein aanwezig, voor een groot gedeelte daar bleef, werd het zeer moei lijk de entrées te innen. Daarbij maakte men de fout, bij den ingang entrées te willen ontvangen van werkende leden mot hunne dames, die, zich beroepende op den feestgids, waarin vermeld stond dat de toegang voor hen vrij was, niet verlangden te betalen. Hierdoor ontstond zulk een gedrang, dat op een gegeven oogenblik de wachtende menigte niet meer te houden was en allen binnenstroomden, zoowel leden als niet-leden. De eigenaar, die vele kosten had gemaakt en de muziek moest betalen, wilde hot feest niet doen doorgaan. Van 8 uur tot half elf kon men zich dus een weinig op het terrein vervelen, daar geen muziek of dans af wisseling bood. Eindelijk werd op ver zoek van velen, die zouden probeeren nog eenige kwartjes te bemachtigen, te half elf met muziek en dans een aanvang gemaakt. (Hbl.) De minister van binnen- landsche zaken Overwegende, dat de heer mr H. L. Drucker, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kies district GRONINGEN, niet binnen den termijn, bedoeld iu art. 186 der Kieswet, heefc kennis gegeven, of hij die benoeming aanneemt dat derhalve ingevolge art. 138 der Kieswet eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in gemeld kiesdistrict Gelet op de artt. 131, 133,134 en 138 der Kieswet Heeft goedgevonden te bepalen, dat de verkiezing in dat kiesdistrict zal plaats hebben op Vrijdag 9 Augustus a.s., dat de stemming, zoo noodig, zal plaats heb ben op Vrijdag 16 Augustus, en de her stemming, zoo noodig, op Vrijdag 23 Augustus a. s. (St.-Ct.) De verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer in de plaats der nieuwe ministers zijn bepaald op 13 Augustus (candidaatstelling) en zoo noodig de stem mingen en herstemmingen op 20 en 27 Aug. Men schrijft: In de laatste dagen i3 het veesinokke- len aan de Belgische grens sterk toe genomen, doordat er in België veel ge- vroolijk lachende bij al het gewoel en die luidruchtige muziek. „Duizendmaal dank, heer burgemeester, voor deze ontvangstik dank u, mijne vrienden, voor de sympathie, waarmede ge mij verwelkomt", sprak de vreemdeling met luider stemme. „U ontvaDgt me, alsof ik een prins was, en ik ben maar een gewone burger man, net als ulieden zelf zijt.Ik sla u voor, dat we met elkaar naar het slot gaan en u ons daar gezelschap houdt. De dames en ik zul len gelukkig zijn u te ontvangen, en wij kunnen daar beter met elkaar praten dan op straat." Levendige uitroepen van „lang zal hij leven!" waren het antwoord op deze woor den. De landauer reed door de poort, dan door het mooie park en hield voor een marmeren trap stil. Het was een vriende lijk huis, dat zich aan zijn nieuwen bewoner vertoonde, en de dorpsbewoners noemden het„'t slot."Op het bordes stonden, eenigszins van het bediendenpersoneel afgescheiden, drie heeren, die nog maar even geleden uit Parijs waren aangekomen, op den land heer to wachten. Toen het rijtuig voor do trap stilhield, snelde een der drie de treden af, opende het portier en was druk be hulpzaam om de dames to helpen uitstijgen. „Wel, Claude, hoe gaat het?" vroeg de vreemdeling, terwijl hij, nog in het rijtuig staande, den hulpvaardige vriendelijk op den schouder klopte. „Hebt u een goede reis gehad vroeg de ander zonder te antwoorden. „Was de zee niet wild „Een beste reis, het water was dood- j kalm," sprak de bieeke dame, terwijl zij j de treden van het rjjtuig afstapte. „Mijn brek is aan goed melkvee. Bijna iederen avond gingen ia de vorige week hier of daar Nederlandscho melkkoeien over de grens. Gewoonlijk liepen de smokkelpar- tijen goed af. Niet echter Zaterdagmorgen. Een zestal smokkelaars, twee prach tige melkkoeien geleidende, verlieten 's morgens om circa drie uur de Nederland- sche gemeento Koewacht en trokken in alle stilte orer de grens. Alles ging goed, tot zij een 2 uur van de grens, onder de gemeente Exaerde, eensklaps vervolgd werden door een brigadier der douanen, den hr. v.d.y., gestationneerd teMoerbeke, en een ander beambte. Daar de troep op hun geroep niet wilde standhouden, maak ten de douanen van hunne vuurwapenen gebruik. Bij het tweede schot viel reeds een dor smokkelaars, J. N., ter aarde. Hij had een kogel in het achterhoofd gekre gen, die tot de hersenen was doorge drongen. De ongelukkige was onmiddel lijk een lijk. Ook kreeg één der koeien een schot in de ribben. Al bloedende werd het dier nog medegenomen. De getroffene is een jongeling van 27 jaar uit de gemeente Hoerbeke, die over dag ging werken en 's nachts smokkelen, om zijne ziekelijke ouders beter te kun nen ondersteunen. Ofschoon andere smok kelaars nog al eens misbruik van sterken drank maken, was hij steeds heel matig. Het geval verwekt veel sensatie in de Belgische grensdorpen. Jacht. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland heeft bepaald, dat a. de jacht op klein wild, met uitzon dering van die op hazen en fazanten,zal worden geopend op Zaterdag 31 Augus tus 1901 met zonsopgang b. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 28 Septem ber 1901 met zonsopgang; c. de korte jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag, zal mogen worden uitgeoefend. Het voornemen van het bestuur van den HAARLEMMERMEER- POLDER is, om bij voldoende instemming der ingelanden den polder in groote blokken (bijv. van 1000 II.A.)als jacht velden te verpachten en zulks ten bate van de polderkas. Hiervan verwacht men goede resultaten, zelfs zoo, dat de polderlasten binnen enkele jaren verlaagd zouden kunnen worden. D eCentraleLiberaleKies- vereeniging te LOCHEM hield Maandag een alg; vergadering, waarin mr. H. F. Hesselink van Suchtelen bij meerderheid van stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer is gesteld. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den pol der t«'chagerwaard, jl. Zaterdag gehouden, werd door het bestuur van dien polder het voorstel gedaan, een ren teloos voorschot van f 3000.te ver- leenen voor den ontworpen spoorweg Broek op Langendijk—Dirkshorn. Na eenige beraadslaging, waaruit bleek, dat men vrij algemeen overtuigd was van 't belaDg, dat ook de Sehagerwaard heeft bij den aanleg dier lijn, werd dit Be stuursvoorstel aangenomen. Het toe gestane bedrag door verschillende polder- en gemeentebesturen heeft thans reeds de som van f 100.000 overschre den, en de groote belangstelling, in zoo'n korten tijd getoond door bijna allen, die belang hebben bij 't tot-stand- komen dezer lijn, doet met vrucht ver wachten, dat Rijk en Provincie niet achterwege zullen blijven met het ver- leenen van de te vragen subsidie. In de vergadering, welke in deze week gehouden wordt door de ontwerpers der verbindingslijn, mogen do heeren zich feliciteeren met het voorloopig succes, dat er zeker toe zal leiden een vast comité in 't leven te roepen, dat de zaken verder tot een goed einde zal trachten te brengen. Brand te SLIEDRECHT. Het volgende deelt de „D. C." mede Even boven do Tollesteeg, ongeveer 2 minuten voorbij het Benedenveer, staan buitendijks, hoog boven de daar in de buurt staande huizen uit, drie schelven spaanders, te zamen bevattende plm. 36.000 bossen en toebehoorende aan den heer Yan Houwelingen. In de middelste van deze werd door den heer De Wit, werkzaam aan do gasfabriek,Maandagmid dag, omstreeks half drie, brand ontdekt. Terstond werden verschillende personen gewaarschuwd en trachtte men de vlam men met emmers water te blusschen. Daaraan viel evenwel niet te denken. In een minimum van tijd stonden de schelven in lichtelaaie en sloegen de vlammen over op eene groote schuur, binnendijks, gevuld met brandstoffen. Yan de schuur deelden zich de vlammen mede aan de bakkerij van Casper Stolk. Binnen de korte tijdruimte van een kwarlier, stonden 10 woningen, benevens enkele schuren, in volle vlam. De brand weer was spoedig ter plaatse. Massa's water werden op de belendende perceelen geworpen. De gemeenteraad van BORGER (Dr.) heeft met algemeene stemmen bepaald, dat de politie gemach tigd wordt om een schoolgaand kind, dat gedurende den schooltijd bij den openbaren weg loopt en niet voorzien is van een verlofkaart, aan te houden en naar de openbare school te brengen waar het behoort. dochter Bella was niet zeeziek, en mijnheer Van Maillane heeft geen enkele reden ge had dat hij spijt zou kunnen hebben dat hij ons heeft meegenomen." Door haar echtgenoot en haar dochter gevolgd, stapte zij de treden van de trap op en bleef voor de beide andere heeren staan. „Mijneheeren, hoe aardig van u om ons hier te komen verwelkomen Handdrukken werden gewisseld en mijn heer Van Maillane riep met luidruchtige hartelijkheid „Wees gegroet, Remamjon, geen nieuws op do beurs En ook jij, beste Barondeb, het zilver niet te hoog Neen gaat alles goed? Gaat binnen, mijneheeren! Jij, mijn beste Brun, hebt slechts oogen en woorden voor mijn vrouw en dochter." Zij traden de salon binnen, waar de tafel aangerecht stond. De burgemeester en de leden van den gemeenteraad volgden hun nieuwen heer, terwijl zij al hun best deden op den gladden parketvloer niet te vallen. „Laat men aan de muzikanten en al de anderen die daarbuiten zijn, ververschingen geven beval Maillane. „Zij moeten maar op het gras rondom de bloemperken plaats nemen." „Ik zal mij er even van overtuigen, of uwe bevelen goed uitgevoerd worden," sprak Claude Brun, die zich reeds geheel thuis scheen te gevoelen. Reman^on en Barondet stonden tegen den schoorsteenmantel aange leund en keken nieuwsgierig naar het zoo verschillend gezelschap, dat het salon van het slot Maillane vulde. Barondet zag er uit als een oude staats raad, met zijn grijze haren, zjjn gladge schoren gelaat met da spottende vouwtjes om de lippen en de matte, eenigszins sla perige oogen. Remari(;,on was een patertje- goedleven, rond, rood, kaalhoofdig, had schijnheilige lippen en kleedde zich mot uitgelezen elegance hij maakte den indruk van een man, die een vrouwenjager was, of die zijn best deed er als zoodanig uit te zien. „Laat een vat wijn buiten brengen, op dat men op mijne gezondheid zal kunnen drinken!" sprak de slotheer vroolijk. „Mijn heer de burgemeester, ledigt u uw glas eens op de eer der republiek." De bedienden haastten zich, aan het ver langen van hun meester te voldoen. Aan tafel knalden de kurken en uit de in ijs gekoelde flesschen bruiste het schuim over de verzil verde halzen heen. „Gaat het werk aan de haven van Gabès goed vooruit vroeg de burgemeester met een onderdanig lachje. „Heeft u den voor uitgang bevredigend bevonden „Alles gaat zooals het moet, burgemeester, en de regeering zal de verrassing.beloven,dat de haven reeds in het volgende jaar kan wor den iagewijd, die, zooals men meende, eerst over twee jaar gereed zou zijn. Wij doen wonderen." „Dat is bij u een tweede natuur gewor den, mijn beste Maillane," zeide Barondet met zijn ernstige stem. „Uw grootsche werken ia Amerika verzekeren bij voorbaat reeds het succes van uwe Europeeecho onder nemingen. Uw aandeelhouders zijn geluks kinderen, zij danken aan u een vermogen. De staat zal uwe diensten dan ook weten te waardeer en." „Best, best, mijn waarde Barondet; wij Wedrennen en Harddra- verijen te ffergen. De eerstvolgende meeting te BergeD, van wege de „Kennemer Sportclub" heeft plaats op Zondag 8 September. Yoor de harddraverijen wijst het programma aan „September-prijs", 1600 Meter, hoogste record 1.55, met prijzen van f175, f50 en f25, „Alcmaria-pnjs", 2400 Meter, hoogste record 1.48, met prijzen van f 250, f 100 en f25, „Sluitings-prijs", 4000 Meter, met prijzen van t 400, f150 en f50, minste snelheid 1.47. Do sluiting der inschrijvingen heeft plaats op Woens dag 21 Augustus, en zij moeten geschie den bij den heer A. de Vries, Koorstraat A 30, te Alkmaar. Een gevaarlijk insect. Te BAARN doet aich het verschijnsel voor, dat op vele plaatsen het eikenhout reeds nu verschrompeld loof heeft. De oorzaak hiervan is een rups, die reeds 't vorige jaar in 't Park achter 't Paleis Soestdijk haar verwoestingen begon. Thans heeft zij die reeds laDgs een groot deel der Stichtsche heuvels uitgebreid men spreekt zelfs tot Driebergen toe. Dinsdagavond heeft de heer W. Heij- broek Jr. te Baarn op de bovenzaal van 't Stationsgebouw een lezing over dit ge vaarlijke insect gehouden en voorgesteld, bij do Regeering op aan te dringen dat er nog tijdig maatregelen genomen worden ter bestrijding van dit gevaar. Rijks pos t-s paarbank. Een instelling, die bewezen beeft „in een bepaalde behoefte te voorzien", is de postspaarbank. Bij de oprichting bedroeg het getal ambtenaars en beambten (een fijn taal kundig onderscheid den len April 1881, vijf. Op 1 April van dit jaar, dus na twintig jaren, was het geklommen tot 142. 353 Postkantoren stonden bij den aan vang open, thans 1322. Het ingelegd kapitaal is verbazend toegenomen. Einde '81 bedroeg bet reeds ruim 858.000 gulden. Maart 1901 was bet een bedrag van zes en tachtig en een half millioen. Drie jaar geleden is begonnen met den bouw van een eigen directie-gebouw, dat deze week in gebruik zal worden geno men. Op de zandgronden van FRIESLAND is bet zoo droog, dat in de weilanden geen gras meer is en de koeien met hooi moeten gevoederd wor den. In de slooten geen droppel water iu de Schoterlandsche Compagnonsvaart, zeifs in de sluis te Heerenveen, is geen 3 voet water, zoodat alle geladen sohepen moeten lichten. Keuterboeren sturen hot rundvee de heide in, waar het meer voedsel vindt dan in de verschroeide weiden. zullen van de regeering maar geen dank verlangen, wij hebben gewerkt om een mooi stuk werk te maken; de haven van Gabès zal een grootsche schepping zijn een heele vloot is daar beschermd en kan er zich gereed houden, als het noodig is, om zich op den vijand te werpen. Met de verwezenlijking van dat werk kunnen we er ons verzekerd van houden, dat wij, Fran- scben, heerschers ter zee zijn „En u alleen hebben we dat te danken!" riep Reman^on, „dat kan niet dikwijls genoeg worden gezegd. De kiezers van Maillane weten dat evenwel reeds goed en die zullen u naar de Kamer zen den, opdat de groote idééën van den indus- triëelen vooruitgang de zege zullen behalen. Er zijn veel te veel slapers in ons land. Bijvoorbeeld een kanaal, dat de Durancemet den dijk van Berré verbindt,of een spoorweg die Maillane aandoet, om zoo naar Nimes te gaan, dat zouden bronnen van onuitput telijke welvaart voor den looalen handel zijn." „Jareeds sedert twintig jaar wachten we op de verwezenlijking van dat plan", riep de burgemeester met levendige belang stelling uit. „Nu, u zult niet meer zoo lang behoeven te wachtenriep mijnheer van Maillane uit. „De plannen voor deze beide onder nemingen liggen reeds"op ons bureau, en voor ons is het bestudeeren van dergelijke zaken 't zelfde als ze ten uitvoer breDgen. De moderne industrie kan wonderen wrochten, als zij door het kapitaal wordt ondersteund." WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1