MM OTEfziÉt to rel. Zond air II Augustus 1901. 45ste Jaargang No. 3652. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AÜVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. AlïËrtcDUe- k Lu mv il KSureau8CBAGK1S, Laan, 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1X R E L. Dit nummer bestaai uit twee bladen. &M isageia. Gemeente Schagen. Kennisgevins'. Het H.iold van bet Plaatselijk Bestuur der Gemeente Sehagen brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat bet kohier No. 3 der personeels belasting, belastingjiar 1901, op deD 6 Augustus 1901 door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is encutoir verklaard en op beden aan den heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlyk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voort, vloeien, te ontgaan. Schagen, den 10 Augustus 1901. Hot Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, H. J. POT. II et koken van melk. Hoewel Koch's uitspraak, dat koken van de melk onnoodig zou zijn om zich tegen tuberculose te vrijwaren, terecht volgons Lister e. a. nog nader bewijs noodig heeft, ligt er toch het gevaar in, dat velen lichtvaardig zullen concludee- ren, dat het koken van de melk geheel overbodig is. In afwachting van de po sitieve bewijzen van Koch's stelling, ra den wij ten sterkste aan, intusschen, ook wegens het gevaar voor tuberculose, de melk te blijven koken. Tot zoolang heb ben wij redelijkerwijze vast te houden aan de mogelijkheid van tuberculose-, tongblaar-, typhus- en andore infecties door het gebruik van ongekookte melk. Yan der Plaats en Offerbaus publiceeren in het „Tijdschrift voor Geneeskunde" van 27 Juli een artikel over de Typku3- epidemie te Utrecht in Aug.Dec. 1900, waaruit wordt ontleend, dat de meeste der bezochte gezinnen melk van één zuivel fabriek ontvingenvan de 45, die op 20-27 Augustus aangegeven waren, dronken er 30 melk of karnemelk uit die fabriek. Bij navraag bleek, dat bij een veehouder te Maarssebroek, die melk aan de fabriek levert, verdachte ziektegeval len waren voorgekomen; zeer waarschijn lijk hebben in Juli en Augustus acht kinderen van dien veehouder aan typhus geleden. De faecaliën worden er over het land gebracht, ook bij de sloot waar van het water gebruikt wordt als drink water en om het vaatwerk te reinigen. Ook van het personeel der fabriek wa ren een paar personen ziek geweest en ten huize van een derde was de typhus uitgebroken. De melk werd aan de fa briek niet gekooktop vorzoek, den 28 Augustus gedaan, werd 2 September de melk tot94 gr.verhit.De in beugelilesschen gepasteuriseerde melk werd vroeger niet op voldoend hooge temperatuur gebracht,op aandringen toen echter tot minstens 85 gr. opgevoerdhet zoogenaamde koken der melk (verhitten tot 94 gr.) is voort gezet tot 8 November, als wanneer de directeur er mee ophield. Uit de verschillende gegevens blijkt, dat de zuivelfabriek de hoofdoorzaak van deze epidemie is geweest, wat opmerke lijk is, omdat bedoelde fabriek goed is ingericht en gunstig bekend stond. Zulke inrichtingen verplichten echter wel hun melkleveranciers, om ziekten van hun vee op te geven, maar zij letten niet op ziekten van den mensch. De zuivelfa briek bodiondo '/20 of hoogstens ,/12 van al de huisgezinnen der gemeente en hier onder treft men 7/12 der gevallen aan; van 1 Aug.—19 Sept. 79 van de 131 gevallen. Alle gevallen samen nemende, komen er 85 voor bedoelde zuivelfabriek, verder zijn er 3 melkboeren ieder met drie patiënten onder hun klanten, 10 melkboeren ieder met twee en 37 ieder mot één geval. De overige patiënten hadden geen vasten melkboer. Van belang is nog het volgende. Fo- bris typhoidea kwam bijvoorbeeld voor in een gezin, waar de melk altijd tien minuten werd gekookt, voordat zij ge bruikt werd maar waar men zich op zure room tracteerde, gemaakt van on gekookte melk uit de verdachte zuivel fabriek. Onder do vrij talrijke dienstboden, die door do ziekte werden aangetast, waren er, die onder don drang der omstandig heden erkenden, dat zij 's morgens wel eens wat room van de nog ongekookte melk namen voor haar koffie, anderen, die de melk kookten „voor de familie", doch niet voor eigen gebruik. Inte ressant is ook het geval, waarin het ont wikkelingstijdperk met vrij groote zeker heid op zeven dagen kan worden gesteld een reisgezelschap kwam terug van een buitenlandscbe reis, een van hen, die terugkeerde bij zijn familie, dio niet hechtte aan het dogma van do gekookte melk, kreeg na zoven dagen de eerste verschijnselen van typhus. Men schrijft uit UTRECHT Wij zijn bier de Boksers toch ai ee- nige eeuwen in beschaving vooruit ge weest. Wat zij déar nu in China begin nen, datzelldo ongeveer deden wij hier al ia 1535 op de Neude. Den 18en Mei van dat jaar werd een zekere heer Hen- rick Buijs, die een transportbrief ver- valscht en er een ander stadszegel aan gehecht had, in een ketel kokende olie gestoofd ter uitvoering van het vonnis „dat men hem in een ketel zal sieden ter dood toe, als een valscher, anderen ten exempel." Ruim 160 jaar eerder, den 30en Sept. 1392, werd Jacob van Gulik, een monnik, die zich voor bisschop had uitgegeven, eveneens tot dien ketel verwezen. Maar even vóór hij die straf onderging, werd van zijne ongewijde vingers door middel van een stuk glas bet vel cn vleesch afgekrabd. Eenmaal in het warme bad gestopt, maakte Van Gulik zich aan zulk een ontzettend gekerm schuldig, dat bisschop Floris, door medelijden bewogen, bevel gat een einde aan 's mans lijden te maken door hem te onthoofden. D e kas van den gemeente- ontvanger te DLNNPERLO moet wel erg ledig zijn. Do eerste termijn tot be taling van den hoofdolijken omslag ver valt op 29 dezer, en toch verzoekt'nu deze ambtenaar, met toestemming van B. en W., den ingezetenen, hun belasting voor de honden en hun hoofdelijken om slag geheel of gedeeltelijk nog vóór 9 dezer te willen voldoen. (Arnh. Ct.) De viscbhandelaar Noah to ROTTERDAM heeft het 8-jurig meisje, dat uit Berlijn aldaar aange komen is, onder zijn hoede genomen. Yolgons verschillende inlichtingen, die het kind gaf, moet hij aannemen, dat zij familie van hem is. Zij zal naar haar vader in Londen worden gezonden. Verdwaald. Men schrijft uit ZANDYOORTDonderdagmiddag kwam alhier een gezelschap uit Sloten, om, aan onze badplaats een bezoek te brengen. Te ongeveer vier uur vermiste men een meisje van ruim 5 jaren. Overal werd gezocht, de politie gewaarschuwd en ten overvloede werd het door den dorpsomroeper bij bekkenslag bekend gemaakt, doch niets inocht baten. Tegen 7 uur kwam een fietsrijder mededeelen, dat hij in do richting van Noordwijk een kind had zien loopen. Terstond ging een man te paard die richting uit en vond 14 palen van hier, (een paal is ongeveer 10 minuten gaans,)op een bank in zee het kind, dat zeker van ver moeidheid aldaar lag te slapen. Was het daar nog eenige uren gebleven, dan was het kind zeker verdronken, daar dan de vloed was opgekomen. Te 9 uur kwam het kind, zittende op het paard vaD den vinder, het dorp binnenrijden, omstuwd door ouders, familieleden en nieuwsgie rigen. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Arbeiders- kies vereeuigiDg to GRONINGEN is, op advies van den heer Troeletra, na ampol debat besloten, voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer den heer Troelstra niet te candideeren. Daarna is besloten, ook geen anderen candidaat te stellen. Van sociaal-democratische zijde zal dus, zooals wij in ons vorig nummer met vrij groote zekerheid konden voorspellen, geen candidaat worden gesteld. (N.GrUt.) Omtrent de misdaad, in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de Nieuwe Molstraat te 's-GRAVENHAGE gepleegd (zie 2o blad), wordt nader bericht dat bij de lijkschouwing is gobleke^dat het voorwerp, waarmede de steekwonde in de borst is toegebracht, is doorgedrongen tot in het hart, zoodat aangenomen kan worden, dat de dood onmiddellijk na de verwonding is ingetreden. De schoenma ker die als verdachte is aangehouden, blijft ontkennen. Vergiftiging. Adriana Roza, gewezen huisvrouw, thans weduwe van E. Koek, te DE WERKEN EN SLEEUWIJK, die zich in voorloopige hechtenis bevindt als beschuldigd van poging tot moord op haar man, heeft bekend, hem op zijn boterham arsenicum te hebben toegediend, dat zij door den bode had laten mee brengen zij zou reeds vóór zeven jaar geleden, toen baar man er haar een verwijt van had gemaakt niet huishou delijk en zuinig to zijn, het plan hebben opgevat om zich van hem te ontdoen. Gelijk bekend is, is Koek aan de gevolgen van het gebruik van bedoelde arsenicum overleden. Weinig en veel. Naar de betrekking van tijdelijk onder wijzer aan de openbare lagere school te DINKSPERLOO heeft, naar het Vad. meldt, gesolliciteerd een dame, dio aan de Hoogeschool te Parijs studeert en middelbare akte moderne talen eD geschiedenis bezit. Troelstra. Er gaat een gerucht en als zoo danig geeft de N. Gr. Ct. het dat de heer Ter Laan zijn mandaat voor IIOO- G EZ AND zal neerleggen ter wille van Troelstra. In de fabriek der firma Ro- zendaal aan den Ilengelosclienweg te EN SCHEDE, werd Vrijdagvoormiddag, omstreeks half tien, de arbeider P., een jong man, door een drijfriem gegrepen en medegesleurd. Het lichaam werd zoo verminkt en verwond, dat de dood dadelijk volgde. HEER HUGOWAARD. Aan het Hoofd der 2de Openbare Lagere School alhier, den heer D. Tjalsma, werd dezer dagen gezonden, namens den heer Directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem, eene collectie Industrie producten, ten dienste van het onderwijs. Deze collectie, welke het eigendom van bovengenoemde school moet blijven, bestaat uit een 100-tal stuksvoortbrengselen van land-, tuin- en bergbouw, der nijverheid, be nevens eenige houtsoorten, eenige vruchten en dieren op spiritus in stopflesschen. Een zoo rijke verzameling kan er onge twijfeld toe bijdragen, om het onderwijs aanschouwelijker en degelijker te doen zijn. In de Woensdag j.1. gehouden trekking van de Rotterdammer Verloting is de hoofdprijs, zijnde een landauer met 4 paarden, of f 5000.in contanten, gevallen op no. 20990. Winner is de heer A. J. Peeck, Burgemeester van SCHOORL. De afslagmarktente WINKEL vangen aan 20 Augustus a.s., en worden ge houden des Dinsdags-, Donderdags- en Zater dagsmiddags 3 uur. Marktbericht van LUTJE" WINKEL, van 8 Augustus 1901. Aanvoer168 zak groote muizen, f 1.a f 1.1012 zak blauwe aardappelen, f 1.a f 1.056 zak graafjes, f 1.10alles per 35 K.G. 13000 Snijboonen, f 0.65 a f 0.80 per 1000 22000 slaboonen, f 0.25 a f 0.35 per 1000Sint-Lourensperen, f 1.60 a f 1.70 per mand Eransche Suikerperen, f2.65 per mand Neeltjesperen, f 2.45 per mandroode kool, f 4.5Ó per 100gele kool, f 4.50 per 100. „Nieuw Leve n". Veiling aan het station NOORD-SCHAR- WOUDE. 7 Aug.aanvoer 150 '/z H.L. aardappelon. Groote muizen f 1.a 1.10, graafjes f —.80 a 1.blauwe f 1.— p. 36 K.G., 4000 sla boonen f .25 p. 1000, 1932 roode kooien f 4.-, 330 gele f 10.- p. 100. 9 Aug.aanvoer 100 V2 H.L. aardappelen. Groote muizen f 1.a 1.15, graafjfes f —.85, blauwe f .70 a —.95 p. 35 K.G., 554 roode kooien f 3.75 a 4.50, 75 gele f 7.p. 100. Wie in de wereldgeschiedenis onzer dagen ook maai" één bladzijde omslaat, ziet daarop steeds Engeland prijken. In den loop der eeuwen zijn helaas de gulden letteren door die met bloed geschreven vervangen, een noodzakelijk gevolg van Engelaud's staat- kuudo; ééns een front voor vrijhoid cn recht, thans voor overbeerschiiig en dwingelandij. Waar men heden ten dage ook over Engeland's politiek loest, steeds is zo synoniem met landhonger en gouddorst, in een modernen term saamgevoegd in het woord jingoïsme. De ver persoonlijking van die staatkunde is zeker de heer Ohamberlain. I11 hem zijn al de idééën van het Caesarisme saamgegroeid. Het standbeeld voor hem zal eenmaal tot den aandachtigen toeschouwer spreken van Engeland's hoogste staatkundige grootheid én van zijn grootste zedelijk verval. Nu weer heeft de heer Chamberlain het te doen met 160.000 ontevreden Mafthezers. In zijne ongetemde zucht tot verengel- sching van het Italiaansch sprekende Malta, werd met een enkel decreet bevolen, dat de tot dusver officiëele Italiaansche taal door het Engelsch zou worden vervangen dat de Engelsche taal hij het lager onderwijs de leertaal zou zijn. Daarop zijn door Malta protesten op pro testen tot Engeland gericht, zelfs heeft eene invloedrijke deputatie getracht, den heer Chamberlain tot andere gedachten te brengen. Evenwel alles tevergeefs. Tot het uiterste gedreven, heeft thans de Wetgevende Vergadering van het eiland de begrooting van het Engelsche bestuur verwor pen, zeker meenende, daarmede den draak ge dood te hebben. Maar het zevenhoofdig gedrocht aan de overzijde van het Kanaal heeft zijn middelen en ontziet niets en niemand om zetoetepassen.Het heeft dus den heer Chamberlain behaagd, den Raad van Malta te ontbinden en daarvoor een Engelsch absolutisme in de plaats te stellen. Elders anders poogt de Britsche zeeschui mer op eqpe andere manier Engeland's over- heersching te bevestigen. Reeds sedert lang bestaat er bij de Britsche militaire specialiteiten de vrees, dat de berg vesting Gibraltar niet meer de eenige sleutel tot de Midderfandsche Zee is. Afgescheiden van Ceuta en Tanger, vermeent men, dat qok de Spaansche stad Algesiras een mededing ster van Gibraltar is geworden. Bewapend met het hedendaagsclie ver-dragende geschut, zou deze stad zelfs in staat zijn, Gibraltar te neutraliseeren. Voor mogelijke ongevallen,heeft nu de minis tervan koloniën te Londen een ultra-strategisch perceel in de Spaansche stad aangekocht, dat zoogenaamd tot sanatorium ingericht is, doch waarvan men nu reeds weet, dat èn de zieken, èn de oppassers zich zoo noodig in Engelsche kanonniers zuilen ontpoppen. Enfm,in dienzelfden geest werkt ook Rusland in liet groot Slavisch kloester op het Chalcidisch Schiereiland, waar al de Zoogenaamde mon niken uit uitgelezen Russische veteranen be staan, die op liet eerste bevel op zallen trek ken om den Turk te bevechten. Maar zoo de zucht naar immer meer en grooter gebied voorzit, ligt het voor de hand, dat over de geheele wereld rechten of ver meende rechten zijn te verdedigen. Zoo is Engeland thans weer in kwestie met Turkije over aanspraken in het land van Jemen. Turkije had daar in het Zuid-westen van Arabië, dicht in de büurt van Aden, een fort gebouwd, waarin eenige honderden Mos lems eesn lui en vadsig leventje leidden. Doch een fort in de nabijheid van Aden, een fort met vreemde troepen nabij den zeeweg naar Indië, dat ging, dat mocht niet. Eluks werden in het hoek van 't verleden eenige verouderde overeenkomsten opgezocht, en met deze in de hand werd volgens Britsch recht bewezen, dat het achterland van Aden aan Engeland behoort. Toen dit alzoo vaststond, zond de onder koning van Indië, onder wiens bestuur ook Aden behoort, een expeditie uit,om den doorn uit het oog te verwijderen.De Turken, die in de verste verte aan gpen vechten dachten, poets ten na een kort verzet de plaat. Het fort werd genomen en geslecht, en daarmee is waarschijnlijk liet geheele kust- gebied van Jemen en Hadramaut voor goed onder Britsch toezicht geplaatst. Er zijn echter landen, die meenon, dat dit nu maar zoo niet gaat. Zij prikkelen den Sultan tot verzet, die op zijne beurt daar wel ooren naar heeft. Tot hen die de snoode bedoelingen koesterden Engeland in dezen te dwarsboo- men, wordtin de eerste plaats Rusland ge rekend. In Engeland wil men weten, dat Rusland zelf op kustgebied aan de Roode Zee aast, waardoor het dqn Eaaelschen voor sprong met nijdige oogen aanziet. Voor de Porte is het weer een mooie gelegenheid, om den eenen indringer tegen den ander uit te spelen. Jammer is het voor den Grooten Heer, dat hij echter daarbij zelf het kind van de rekening zal zijn. Die arme groote Abd-ul- Hamid zit ook maar altijd niet alleen tot over de ooren in de schuld, doch ook in de kwesties. Met Frankrijk is nu weder de kaden- kwestie aan dep Bosporus op te lossen. Deze kaden zijn voor jaren door een Eransch syn dicaat gemaakt. Volgens het contract schijnen deze kaden ook als Fransch gebied beschouwd te kunnen worden,waardoor de Sultan dus feitelijk de con trole op het bezoek van vreemde rijken aanKon- stantinopel mist. Bij de onrust en de argwaan, die het gemoed van den StAtan beheerschen, is het te begrijpen, dat die toestand voor do Porte hoogst onaangenaam is. Nu wil de Sultan voor een bedrag van 40 miliioen fres., natuurlijk te verkrijgen door eene leening, waarbij de kaaigelden tot ondorpand zullen dienen, de kaden van het Eransche syndicaat overnemen, doch dit, dat munt uit Jgn toe stand tracht te slaan, eischt 45 miliioen. De Eranscho regeering zou wel graag zien, dat de kaden aan den Gouden Hoorn onder Erausf'h rechtsgebied bleven, waardoor de oplossing heel wat moeiljjker gaat. Terwijl deze zaak door de betrokken gezanten wordt afgewikkeld., waarbij reeds met wederzijdsche terugroeping is gedreigd, voeren Oostenrijk en Italië een vreedzamen oorlog oin Albanië. Het jongste nieuws uit den krijg bestaat uit een vlagvertoon van beide landen in de haven van Durazzo. Arme Grooto HeerTer wijl gij tracht, u uit allerlei netelige posities te redden, spelen kat en kater krijgertje om de Albaanschè muis. Wie zal ze krijgen, en wanneer Die het weet, zegge het! Een telegram uit Parijs aan Duitsche bladen deelt mede, hoe in Frankrijk's hoofd stad officieel verzekerd wordt, dat de Engel sche regeering in den laatsten tijd door haar gezanten bij de verschillende mogendheden pogingen in 't werk heeft gesteld, om de Boeren niet langer als oorlogvoerende partij te doen beschouwen. Het argument zou zijn, dat de hoofdsteden van Transvaal en den Vrijstaat in handen der Engelschen zijn en dat dezen nog slechts bandieten bestrijden. Alle mogendheden zouden eenstemmig weigerend geantwoord hebben. De maandelijksche statistiek der Britsche verliezen geeft voor Juligesneuveld in het gevecht 8 officieren en 112 mangestorven aan bekomen verwondingen 5 officieren en 39 man, aan ziekte 2 officieren en 188 man, aan „ongelukken" 2 officieren en 17 man, ver mist of krijgsgevangen 1 officier en 66 man, als invalide naar Engeland gezonden 71 offi cieren en 1068 mantotaal 89 officieren en 1490 man. In deze maand zijn bovendien gewond 38 officieren en 377 man. Altijd nog een respectabel totaal tegenover een vijand die nog uit een paar „stroopende benden" bestaat. Uit Kaapstad wordt aan don Parijschen Rappel geschreven, dat lord Kitchener sedert eenjgen tijd nogal erg- ziek is. Hij zou zelfs niet te Kaapstad kunnen komen om den hertog van Cornwall te begroeten. Het is niet mogelijk, stellige inlichtingen omtrent den aard zijner ziekte te bekomen. Sommigen beweren, dat hij in een gevecht gewond is. Welke de aard zijner ongesteldheid ook zijn moge, zoo Is het toch stellig de toestand zijner gezondheid, dte hem noodzaakt naar Engeland terug te keeren. Voor een paar dagen is melding gemaakt van een gevecht bij Rietvlei, vlak bij Pretoria, waar de lijfwacht van Kitchener in gevecht was met de Boeren en zware verhezen leed. Zelfs de kapitein van de lijfwacht sneuvelde. De gevolgtrekking, welke men hieruit ma ken kan, en met heel veel grond, is de vol gende Kitchener zelf is buiten Pretoria aan gevallen en meer of minder ernstig door de Boeren gewond. Maar ook dit feit staat niet op zichzelf, het bewijst hoe vermetel de Boeren zijn, hoe zij zelfs Johannesburg en Pretoria fei telijk durven belegeren. Van groot belang is in dit opzicht ook de mededeeling van den „Daily Mail"-corres- pondent, die ip Juli schreef, dat in plaats van op een spoedige onderwerping te mogen hopen, de Engelschen er op konden rekonon, dat de vijandelijkheden met nieuwe woede zouden beginnen en tegen Botha niets kon worden beproefd voor over drie maanden. De Boeren gingen voort, zich van alles te voorzien, door Engelsche convooien te over rompelen, waarbij zij zoo stoutmoedig te werk gingen, dat zij tot vlak bij Johannes burg en Pretoria verschenen en onlangs zelfs de magazijnen van Roodepoort hadden ge plunderd. Een brief van een Duitschen vrijwilliger, die wel wat overdreven zal zijn, sluit zich' geheel bij deze meening aan. Hij schrijft „Op het oogenblik ben ik hij de „rebellen" in de Kaapkolonie. De zaak der Boeren staat beter, dan in de beste dagen. De geheele Kaapkolonie is in opstandoji 't oogenblik rekent men, dat er meer dan 20.000 rebellen onder de wapenen staan. En de opstand verkeert nog maar in 't eerste stadium. De rebellen maken kort proces met de Kaapsche Boerenneutrale Boeren zijn er niet meer. Wie niet mèt ons is, is tegen ons. En velen', die twee jaar den strijd werkeloos hebben aangezien, vechten nu met ons mede. Wee EngelandEr staan heden meer mannen onder de wapenen, dan bij het begin van den krijg; zij zijn toegerust met Engelsche geweren, hebben munitie in overvloed, en hun paarden zijn in goeden toestand bijna iedere Boer heeft twee paarden. Ook proviand is er genoeg, maar klecding is scliaarsch „Er komt een Vereenigd Zuid-Afrika, dat is lieden ieders overtuiging. En wie het karakter der Boeren kent, zal weten, dat do Kaapkolonie nooit zou zijn opgestaan, wan neer ook nog maar in do verte de mogelijk heid bestond, dat Engeland overwinnen kon De rebellen vechten goed! Er heerschen eensgezindheid en krijgstucht." Wat een eigenaardig verschijnsel is, is dit: dat er weer, evenals in hot begin van don oorlog, zooveel officieren sneuvelen bij de Engelschen. Toen heette het, dat zij herken- ningsleokenen droegen en dat do Boeren hen er tusschenuit pikten en doodschoten, maar wat is er nu voor reden voor, nu dat niet meer liet geval is Thans wordt er gemeld, dat de officieren weer gomakkelijk zijn te herkennen, nl. door hun voorgaan. Zij geven door hun persoonlijkon moed een voorbeeld aan de manschappen En waar is dat voor noodig? De Engelsche soldaat in Zuid-Afrika is gedemoraliseerd. De lust tot vochten is hem sinds lang vergaan; de vrees voor de Boerou zit er diep in, hij wenscht niet meer te vech ten, en als hij do kans schoon ziot, trekt hii or uit. J W*0uit Engelsche bron, dat de Engelschen zoo menschlievend oorlog voeren, geheel volgens do regelen van bo- senaat d oorlogvoeron. Veldmaarschalk Bir NeviUe Cluun.bo.laiu,

Schager Courant | 1901 | | pagina 1