Uit en voor de Pers. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEÜWS. Britsche kamp-onthullingen. Ons mooi Noord-Hol] andsch Koffiehuis. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. een generaal, die een gro<fc*#^tair^#£am geniet en zich in de Indische oorlogen, waarin hij niet minder dan zesmaal gewond %verd. met roem heeft overdekt, heeft zijn opinie eens geuit over de practijken zijner landgr- nooten in den hnidigen strijd. En hij deed het in bewoordingen, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn„Ik voel mij gedrongen van meening te verschillen met Sir Edward in zijn slotsom, dat de oorlog in Zuid-Afrika •'eheel en al gevoerd is in overeenstemming met de algemeen erkende regelen van beschaafd oorlogvoeren. Ik ben een andere opinie toe gedaan, omdat nimmer aan het Britschevolk de noodzakelijkheid bewezen is van een los laten der erkende wetten van internationaal oorlogvoeren. Ik heb het herhaalde onoor deelkundige, om niet te zeggen roekelooze, verbranden of plunderen van de hoeven en huizen der Boeren op het oog, de wegneming of vernietiging van de levensmiddelen, in hun woningen voor het onderhoud der iamilie aanwezig, het wegdrijven van alle rundvee en schapen, de verwoesting van molens en landbouwbenoodigdheden, alsook de geweld dadige verwijdering van alle vrouwen en kinderen naar kampen, waar zij vastgehouden worden.' Een telegram van lord Kitchener uit Pre toria meldt, dat een post van 25 man, be- hooi ende tot Steinacker's ruiterij, aan de Sabie- rivier door de Boeren verrast en gevangen genomen is. Lord Kitchener seint uit Pretoria, dat commandant De Villiers en twee veld- kornets zich te Warmbad hebben overgegeven. De Villiers was onderbevelhebber bij Beijers. Uit Pretoria wordt van 6 dezer aan de „Times" geseind Thans opereeren 61 colon nes in Transvaal, Oranje-Vrijstaat en Kaap kolonie. Gevechten hebben weinig plaats, meer kleine schermutselingen. De Boeren worden bij één of twee tegelijk gevangen genomen of gedood. Alle inkomende berichten zeggen, dat de kracht, waarmede generaal French de opera ties in de Kaapkolonie voortzet, begint indruk te maken zoo seint de Times-correspondent uit Graaf Reinet op den vijand, die bij verschillende gelegenheden bleek gebrek te hebben aan wapens en ammunitie. Geen be slissend treffen kan in de kolonie worden verwacht, maar de herhaalde schermutselingen, waarbij de vijand verliezen leed, wijzen er op, dat goed werk wordt verricht, zoo seint deze correspondent. Volgens de laatste berichten bevindt De Wet zich aan den linkeroever der Vaalrivier, waar hij uitrast van de vermoeienissen, om, wan neer de zomer komt, met nieuwen moed te beginnen. President Steyn bevindt zich in den omtrek van Kroonstad. i K i t c h e n e r's proclamatie. Londen, 9 Aug. Een stuk, aan de Parle mentsleden rondgedeeld, geeft den tekst van de proclamatie, op 7 dezer door lord Kitche ner uitgevaardigd In overeenstemming met de instructies van de Engelsche regeering en met instem ming van de regeeringen van de Kaap en Natal, zegt de proclamatieAlle comman danten, veldcornets en aanvoerders van gewapende benden, die burgers zijn van de vroegere republieken en die nog weerstand bieden aan de Engelsche troepen, hetzij in de Oranje-Kolonie, in Transvaal of eenig ander deel van de Engelsche Zuid-Afrikaansche bezittingen, zullen, tenzij zij zich vóór 15 September overgeven, voor eeuwig worden verbannen nit Zuid-Afrika. De kosten van het onderhoud van de families van burgers die in het veld staan en- die zich niet over geven vóór 15 September, zullen op die burgers kunnen worden verhaald en zullen zijn als een geprivilegiëerde schuld op hun roerend en onroerend goed in de beide ko lonies. Een aan de proclamatie voorafgaande cor respondentie toont aan, dat deze grootendeels hot gevolg is van voorstellen, gedaan door den gouverneur van Natal namens de Natal- sclie ministers, op 24 Julide datum van 15 September werd door Milnei' aanbevolen. De proclamatie van Kitchener gaat verge zeld van een opgave van redenen. Zij zijn de volgende lo. Zr. Ms. troepen zijn en waren sedert geruimen tijd in het bezit van de zetels der Regeering van de beide gewezen Repu blieken en ook van de voornaamste steden en het geheele spoorwegnet. 2o. De groote meerderheid van de burgers tot een getal van 35.000, niet medegerekend hen, die in den strijd gevallen zijn, zijn of gevangen, of leven vreedzaam in de steden of kampen onder controle van Zr. Ms. troe pen. 3o. De burgers, die nog onder de wapens bleven, zijn niet alleen weinig in aantal, maar zij verloren bijna al hun kanonnen en geweren, zij hebben geen geregelde militaire organisatie en zijn niet in staat een georga- niseerden tegenstand te bieden. 4o. Deze burgers, hoewel niet in staat op geregelde wijze oorlog te voeren, blijven doorgaan met op zichzelf staande aanvallen op kleine posten en detachementen, het plun deren of vernielen van eigendommen, het beschadigen van spoor- en telegraaflijnen in de Oranjekolonie, in Transvaal en in andere deelen van Zr. Ms. bezittingen in Zuid-Afrika. 6o. Het land wordt hierdoor gehouden in een toestand van onrust en de landbouw- en de industrie-nijverheid er door verhinderd. 6o. De Regeering is besloten een einde te maken aan dezen stand van zaken, aan het doelloos bloedvergieten en het plunderen, waardoor een groot deel van de bevolking geruïneerd wordt, die er naar verlangt in vrede te leven. Het is juist tegen hen, die thans den te genstand nog volhouden en tegen hen, die door hun positie verantwoordelijk zijn voor den toestand, dat deze maatregel is gericht. ,d« vroijjjrey,, |£?oestp^ maar zelf zien, hoe ze zïcii redden. Den tweeden dag werd halt gehouden in het gezicht van het kamp aan den spoorweg, en ook dezen nacht moesten Engeland's be schermelingen doorbrengen onder den blooten hemel, waaronder ouden van dagen en kin deren zwaar leden. Het kamp, waarheen ze zijn overgebracht, wordt door schildwachten bewaakt en is om geven door een draadversperring, maar niet temin sluipen de Boeren herhaaldelijk binnen en schrijven ze op de wateremmers waarschu wingen aan de Engelschen om de vrouwelijke gevangenen beter te behandelen en ze beter voedsel te geven. Het voedsel is als gewoon lijk van minder goede hoedanigheid,schaarsch en zonder afwisseling. Groenten worden met V8Verder geeft de schrijfster voorbeelden van gevallen, waarin vrouwen zijn „gemassregelt omdat ze weigeren inlichtingen te geven, die haar werden gevraagd. De kampcommandant, majoor Gumness, verlangde b.v. van mevrouw Badenhorst van Witkoppies-Hoeve in liet district Kroonstad, te weten, waar op haar man s hoeve munitie was begraven. Zij antwoordde, dat haar niet bekend was. dat munitie op de hoeve was begraven en werd deswege veroordeeld tot 24 uur eenzame opsluiting in de wachttent. Zij verzocht tegen den avond om" haar twee jongste kinderen en wat beddegoed. Daar de tent niet voldoende was bevestigd, moest zij op den rand van het zeildoek gaan liggen om het opwaaien te beletten. Den volgen den dag werd de vrouw opnieuw in verhoor genomen, met geen beter resultaat, waarvan een opsluiting van 36 uren het gevolg was. Ten slotte werd zij gedeporteerd met haar kinderen, niemand weet waarheen. Voordat mevrouw Pretorius de eerste maal werd gehoord, had zij de wasch te drogen gehangen op de binnenste draadomheining en toen haar dit werd verboden, opgemerkt dat de commandant behoorde zorg te dragen dat in het kamp lijnen werden gespannen om goed te drogen. Dit antwoord, zegt de schrijf ster, schijnt den waardigen majoor te kraste zijn geweest. Mevr. Pretorius werd eveneens weggevoerd, omdat zij niet kon aangeven waar munitie was begravenhaar man, die op dezelfde vraag het antwoord was schuldig gebleven, was in de wachttent opgesloten en bevond, toen hij daaruit kwam, dat zijn vrouw en kinderen weg waren. Hij vraagt nog altijd tevergeefs, wat van hen is geworden. Een andere dame was zoo brutaal, toen de kampcommandant van haar en anderen ver langde dat zij haar mannen zonden laten weten dat zij doodgeschoten zouden worden als de Boeren niet ophielden den spoorweg te vernielen, te antwooiden dat zij dit zeker niet zou doen, want dat de spoorweg van het geld der Boeren was aangelegd en dezen dus het volste recht hadden dien te vernielen. Zij werd in de wachttent opgesloten, maar deze straf had op haar al zeer geringe uitwer king. Toen zij werd vrijgelaten, zeide zij hardop tot haar medegevangenen„Ik heb met liefde geleden voor onze vechtende man nen en broeders. Ik heb niets gedaan, waar voor ik mij behoef te schamen. Als ik een man was, zon ik vrouwen en kinderen niet behandelen zooals men ons behandelt. Dan zon ik mij schamen. Ik beroem mij op mijn lijden". Men vreesde dat haar stoutmoedigheid het kamp zou aanstekendus werd zij wegge voerd. Waarheen Een der gevangenen vernam van een ge wond soldaat, dat vele huizen in het ontruimde dorp, na het vertrek der bevolking, werden verbrand met alles wat daarin was. Mej. Emily Hobhouse heeft aan de Daily News gezonden een verklaring, door haar ontvangen van een in den Vrijstaat geboren Engelsche dame, die woonde in een dorp bij de Vaalrivier. De schrijfster geeft daarin ver slag vaneen z. g. „clearing operation", waaruit blijkt, dat de Britsche „bescherming" nog altijd uitermate „humaan en zachtzinnig" is. Zij verhaalt dat den 16 April 1901 generaal Elliot met een colonne aan het dorp kwam en des namiddags den bewoners bevel gaf zich gereed te maken om met de colonne naar hot spoorwegkamp te trekken. De menschen mochten wat kleederen en ligging medenemen, die op open wagens werden gepakt, waarop zij zelf den geheelen dag in de hitte moesten zitten. Hoewel ze slechts zestien mijlen hadden af te leggen, moesten ze twee dagen en twee nachten op het veld doorbrengen. Eerst werd halt gehouden vlak bij het dorp; er werden geen tenten verschaft en de ongelukkigen moesten in de open lucht slapen. De bege leidende officieren zagen niet naar hen om „Het Volk", het blad van Troelstra, de neder laag van Mr. Troelstra te Veendam tegenover Mr. Smidt besprekend, zegt o. m. „Mr. Smidt heeft gezegd, dat het hem een eer zon zijn, weder door dit district te wor den afgevaardigd de voorzitter van den vrij- zinnig-democratischen bond, van het instituut, gesticht om den klassenstrijd te temperen, kan, als hij in de Kamer de reactie aan den gang ziet, zich troosten met het besef, dat hij zich door diezelfde reactie heeft laten ge bruiken, om althans de ééne partij in den klassenstrijd, de zwakste, de onderliggende, de partij der onterfden, van een harer sterk ste, slagvaardigste en vurigste verdedigers te berooven. „Wij gunnen hem die eer. „Wij gunnen hem den steun van reaction- naire katholieken, van reactionnaire protestan ten, van reactionnaire ongeloovigen en van anarchisten, in zijn strijd tegen de partij van den vooruitgang, van de beschaving en van het recht. De voorzitter der vrijzinnig-demo cratische partij treedt de Kamer in, omstuwd door de zegenwenschen van al wat op maat schappelijk gebied geen ideaal meer heeft, tenzij men den geldzak beschouwt als het ideaal. Daarmede is zijn partij geteekend „Troelstra is gevallen. „Kan de sociaal-democratie de nederlaag in Veendam, naar het stemmencijfer gerekend, nauwelijks een nederlaag noemen, kunnen zich daarover de verbonden tegenstanders al moeilijk verhengg», des te groot er zal hun vreugde zijn jusFom den val van Troelstra. Hem beschouwen zij als den meest gevaar lijke van alle aanvoerders van het verdrukte volk. Hem tot zwijgen te hebben gebracht, is hun een verademing, een gerustheid. „Laten de christelijke en onchristelijke kapi talisten van Nederland echter niet te vroeg juichen Er zijn nog vijf, straks zes socialisten in de Kamer Het bolwerk van klassebevoor- rechting en klasseheerschappij zal de aan wezigheid moeten dulden van enkelen der meest beproefde strijders voor het Nederland- sche proletariaat, van anderen, die in de jonge kracht eener pas beginnende loopbaan zeker niet er tegen zullen opzien, forsch en scherp het klassekarakter ook van de christe lijke regeering aan de kaak te stellen. „Er valt voor eene jonge partij als de onze buiten het Parlement nog zoo oneindig veel te doener valt inwendig zooveel te organi- seeren, en er valt onder de nog niet tot het inzicht van hun toestand geraakte arbeiders nog zooveel te agiteeren, er is op alle gebied, in de studeercel en in de volksvergadering, in het redactiebureau, en in de raadkamer der vertrouwensmannen ook aan de hulp van de besten nog zoo velerlei behoefte, dat men waarlijk niet behoeft te duchten in de eerst volgende vier jaar Troelstra met de armen slap langs het lijf door het land te zien zwerven. „Wij denken aan de kiesrechtbeweging, waarvan de versterking tot een onweerstaan bare volksbeweging de taak der sociaal-demo- kratie is in de eerstvolgende jaren. Welk een onvermoeide propaganda, welk een bezieling zijn er nog noodig, vóór de Nederlandsche arbeidersbevolking zich in zoo groote en zoo vastbesloten massa tot het veroveren van dit onmisbaar strijdinicKlel zal hebben aangegord, dat zelfs de starre katholieke en vry-antirevo- lntionnaire reaktie uit zelfbehoud ervoor nit den weer graat En wij denken aan zooveel meer, waarvoor de'besten van ons, ons niet te goedz.jn. Neen. wanneer de heeren hebben gemeend, dat zij hun gevreesden vijand, door hem uit het Parlement te honden, onschadelijk hebben eemaakt, dan staat hun een bittere ontgoo cheling te wachten. Reeds blies, in het aan gezicht van de naderende nederlaqg. onze onvermoeide vriend de klaroen van nieuwen strijd - en wanneer na eenige jaren het minis- terie-Kuyper op het Binnenhof de balans op maakt van de groeiende macht der sociaal- deinokratie, van de bres die zij schiet ook in de geloovige partijen, wanneer het ziet, hoe tal van arbeiders, door hun regeerende geloofs- genooten bitter teleurgesteld, voor de christe lijke demagogie verloren, met de sociaalde- mokratie tegen haar optrekken, dan zal het den krachtigen arm van onzen partijgenoot voelen, ook al is hij buiten het Parlement geworpen Kraakporselein. „Neen, dat isnietde toon van den triumphator, die eindelijk als leider en geleider eener Christelijke meerder heid kan optreden, waarmede de heer Schaep- man in zijn jongste Chronica het Minis terie begroet," zegt „Het Vad." „Ja, de heer Schaepman is kalm tevreden en hij ziet hoopvol de toekomst tegen, maar voorzichtigheid, buitengewoon groote voor zichtigheid is de boodschap. Naarmate de tijd der verkiezingen naderde, en bijlegging van alle geschil tusschen de anti-liberale elemen ten noodzakelijk werd, werd het in de Chro nica meer en meer hoogste wijsheid „niet op de dingen in te gaan". Zoo is het na behaalde overwinning gebleven. De lieer Schaepman zou wel het een en ander van de nieuwe ministers weten te zeggeneventjes brengt hij dan ook den heer Oyens een hulde, die met de politiek niet te maken heeft, eventjes geeft hij ook toe aan den lust om zijn vriend Harte een min of meer ironischen welkomst groet te brengen, maar voorzichtigheidshalve 'gaat hij er niet verder op in. Aan de pers geeft hij het advies om het de Regeering toch vooral niet lastig te maken en toch vooral niet onder elkaar te kibbelen, maar ook hierop durft hij niet verder ingaan. De heer Schaep man, die gaarne spreekwoorden te pas brengt, is blijkbaar indachtig aan het Oud-Hollandsche spreekwoordVoorzichtigheid is de moeder der porseleinkast. En het nieuwe kostelijke Kabinet is, naar het schijnt, van kraakporselein. „Vooral de aanmaning aan de pers is kostelijk. Zij moet stille zijn en wachten. Eensgezindheid moet haar lens zijn, zonder dat zij vragen mag naar een programma of spreken mag over beginselen. Geen vrijmoedige critiek, maar onthouding, is de boodschap. Geen marsch-orders, geen krijgsplannen, geen adviezen zelfs mag zij geven. Er mocht eens blijken van verschil van gevoelen, er mocht eens oneenigheid uit voortspruiten. Vooral geen intenties zoeken of bedoelingen onder stellen. Hoogstens misschien mag de pers het voorbeeld van dr. Schaepman volgen en min edele bedoelingen bij de minderheid onderstellen, als zou deze er op uit zijn, bij het minste verschil van gevoelen onder de meerderheid niet de zaken te redden (zooals die voortreffelijk Christelijke minderheid bij de ongevallenwet deed), maar het Ministerie ten val te brengen. Zoo mag zij zich mis schien verder vermeien, als zij toch niet anders te doen heeft, met liefelijkheden aan het adres der liberalen. Maar om het Kabinet der eigen vrienden de stilte des grafs. In de geboortekamer der Christelijke sera, de atmos feer eener sterfkamer „Ziet het geoefend oog van dr. Schaepman reeds den verborgen barst in de vaas, zoodat hij bevreesd is over het geringste vrije licht- stroompje dat haar ineen kan doen storten P „Het is dan zeker wijs, zich van feestgejuich en bazuingeschal te onthouden. En misschien ware het nog wijzer geweest, in plaats van zulk een welkomstgroet te schrijven, de geheel onthouding te betrachten, die aan de Christe lijke pers wordt voorgeschreven." Schagen, 10 Augustus 1901. De heer Oudes is met zijn arbeid gereed gekomen en een kijkje te nemen in de kolf baan van den heer Vader loont nn de moeite dubbel. Dadelijk trekt het oog de eenvoudige, maar smaakvolle versiering van de tooneel- omgeving. De los geteekende bloemguirlan des, vol kleur en leven, eindigende in de omkransde namen van Mozart en Molière, maken boven het tooneelgordijn en de met op muziek- en tooneelspel toepasselijke attri buten versierde zijdeuren een behaaglijk effect. De wandschilderingen, het neusje van den zalm, verdienen ieder een afzonderlijke ver melding. Het geheel is kloek en breed geschilderd, men vergete echter bij de beschou wing niet, dat men te doen heeft met deco ratieve muurschilderingen, niet met afgewerkte schilderijen. Dit op den voorgrond. Achter in de zaal dan, rechts, vertoont zich, onzes inziens, de schoonste schildering KOLHORN. Mooie, frissche kleuren, een zonnige weide met koeien, die zich helder afteekenen tegen den achtergrond, zeer mooi geschilderd water, vormen een wezenlijk schoon geheel. Vooral de koeien zijn breed en kloek gepenseeld, elke streek hier zegt iets. WIERINGERWAARD met spiegelglad ijs en door en door winterig van toon, geeft goed geteekende figuren. De houding der schaat senrijdende personen is echt „Wieringer- waardsch", dus onberispelijk. Het oude huisje op den voorgrond links van "WINKEL, de vieistaten, teekent zich mooi af tegen het groen der boomen, terwijl het torentje op den achtergrond het geheel een aardig aanzien geeft. Van SCHAGEN zijn vooral de boomen met weinig moeite goed weergegeven. De oude „Roos",anders geen dankbaar onder werp voor een schilder, is „precies", zeggen de leeken-bezoekers en past in de zaal van den zoon des vorigen bewoners als geen ander Schager kijkje. NIEUWE NIËDORP is „goed uit de verf," om eens een schildersterm te gebruiken, d. i. men denkt bij het beschouwen heelemaal aan geen verf, en geeft bijna echte sneeuw te zien en niet minder mooi ijs. De figuur links op den voorgrond is voor niemand der bezoe kers een onbekende. Van de KLEINE SLUIS teekent zich de licht-geel gekleurde brug aardig af tegen het blauw der zomerlucht. BARSINGERHORN met goed gelukt water en een mooi oud-Hollandseh raadhuis maakt een goed figuur tusschen de beide zaal-in gangen. Links van de zaal vóór is DIRKSHORN geschilderd. Men zou er zóó instappen. De aardige lichtspeling tusschen de boomen en het goed weergegeven burgemeestershuis mogen gezien wordenniet minder OUD KARSPEL met rijn goed geteekende kaaie^, frissche weide en Warme lucht. De afstand der kerk is op dit tafreel zeer juist uitgedrukt. SCIIAGERBRUG met goed oploopenden weg geeft wel het best z'n boomen links op denvoorgrond,en eindelijk is SINT-MAART EN een behaaglijke kleurencompositio, die vooral goed uitkomt na den middag, als de zon in de zaal schijnt en het geheel goed verlicht is. Het huis van Burgemeester Blom past bij deze kleur-combinatie bijzonder goed. Smaak vol is verder door den heer Oudes het overige decoratief-schilderwerk ter juister plaatse boven deuren en langs muren aangebracht. Het plafond-schilderwerk van den heer J. Baars, op aanwijzen van den decorateur be werkt, en het verdere schilderwerk aan de wanden maakt met de muurschilderingen een zeer bevredigend, goed geheel. De heer Oudes heeft eer van zijn arbeid en ook hier weer bewezen, dat hij een uit stekend decorateur is met een echt kunste naarsoog en een warm gevoel. Woensdagmiddag j. 1. heeft de motorboot Schagen Kolhorn op nieuw eene proefvaart gedaan. Behoudens eene ondiepe plaats achter de gasfabriek, was het vaarwater thans goed. Wij hebben dus •kans, dat de nieuwe verbindingslijn weldra geopend zal worden. In de algemeene vergadering van de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij gevestigd te Barsingerhorn, den 8sten alhier in het N. II. Koffiehuis gehouden, werden tot Commissarissen herkozen de heeren G. Smit, ZijpeG. Strijker, Winkel en C. Helder, Haringcarspel. Behoudens geringe afwijkin- gen was de markt in vet vee vrij wel gelijk aan die van de vorige week. De afwij king bestond voornamelijk bij de varkens, waar bij zeer grooten aanvoer de prijzen zeer stug waren. Vrees voor ziekte drijft de verkoopers tot een ontijdigen afzet, waardoor de markt over voerd wordt. Het lijdt geen twijfel, dat, wanneer straks, dat is binnen drie of vier weken, de meest gevreesde dagen voorbij zijn, de prijzen weder ras zullen stijgen. Een aanmerkelijk getal kalfkoeien was aangevoerd, waarvan de prijzen over 't geheel goed waren. Voor goede geefsters waren gemakkelijk koopers te vinden, wat wel in verband zal staan met de goede boter- en kaasprijzen. In mager vee was de handel stug, hetgeen ook voor een deel aan gebrek aan gras geweten moet worden. Zuivel bleef prijshoudend, eieren gingen iets vooruit. Dat gaat zoo, wanneer de kippetjes beginnen af te zakken. Met gunstig gevolg is door den heer P. Hoogsohagen alhier e i n d-e x a- m e n afgelegd Hoogere burgerschool met 5-ja- rigen cursus. De heer P. Hoogschagen al hier is als Klerk bij de Posterijen en Tele grafie geplaatst te Amsterdam,, aan het Rijks- Telegraafkantoor aldaar, met ingang van 1 September. Vrijdag maakten een dertigtal jongelui onder geleide van den heer Th. Roep een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen. Daar beide plaatsen voor allen vreemd waren, viel er heel wat te bekijken. De voornaamste straten, pleinen en gebou wen, de verschillende standbeelden, de vischmarkt met hare bekende ooievaars, de zittingzaal der 2e Kamer, de gevangenpoort, deze en meer andere eigenaardigheden der Hofstad vonden veel bekijks. De heerlijke wandelweg van Den Haag naar Scheveningen, vol afwisseling en ver scheidenheid, zal zeker nog lang in herin nering blijven. En dan Scheveningen met zijn schoone villa's, zijn rijke winkels, zijn overheerlijk strand, waarop Europa een mierenkolonie schijnt gesticht te hebben, en dan al die andere aantrekkelijkheden, genoeg om er een boekdeel mee te vullen, zij openen voor jong en oud een nieuwe wereld, waarin men nog jaren met genoegen ronddwaalt. Zoo'n dag vol genoegen, maar tevens vol leerzaamheid, is meer waard dan twintig lessen in topographie en wereldkennis. Gr e m. s«S C 1:1 A Cl- JK CV. Ingeschreven van 6 9 Ang. 1901. Geboren Geene. Ondertrouwd Perdinand Jacobus Doesburg, wednwn. v Anlje Koning, en Trijntje Vader, wed. v. Cor- nelis Stöve. Gehuwd: Pieter Weeland en Aaltje Looij. Overleden: Geene. <?cm. Hint arten. Iugescheven van J 31 Juli 1901. Geboren: 5 Juli. Maria Cornelia, d. v. Pieter Boonacker en van Maartje Droog. Ondertrouwd: 5 Juli. Jacob Glas, wednwn. v. Aaltje Dekker, oud 28 jren Naatje Boon, oud 32 ir, beiden wonende te Sint Manrten 19 dito. Pieter Dekker, oud 26 jr.. te Sint Maarten, eu Anlje lluig, oud 23 jr., te Haringcarspel. Gehuwd: 21 Juli. Jacob Glas en Naatje Boon. Overleden Geene. Do huishouding der toe komst.In een in de „North Ame rica.-. Roview" geschreven artikel schetst H. G. Welis een paradijs zonder dienst meisjes, de huishouding der toekomst, 1 ie inrichting der toekomstwoningen maakt hot dienstmeisje verbodig, daa* voor haar geen werk meer te doen is. Centrale ver warming, liften, electrische verlichting, automatisch reinigen der vensterruiten, afstoffen door luch'stroomen en een me- uigte andere verbeteringen maken het bedopmaken en „het beotje koken" waar schijnlijk tot den eenig ovorblijvenden huisarbeid. Het tafelgerei wordt door begieten met een chemische oplossing gereinigd en het electriech fornuis zal het kokeu tot een onderhoudend spel maken. Bij deze toekomstdroomen van den heer Wells merkt een Amerikaansch blad op„Ongelukkig vergeet de schrij ver ons mede te deelen, of ook de kin deren, voornamelijk de zuigelingen, door het begieten met oen chemische oplossing gereinigd worden en de luiers, evenals de vensters, automatisch gowasschen worden. Ook is niet gemeld, of „baby" door een van een centraalbureau uit gaande kracht in en uit de slaapkamer gedragen wordt". f- A n o m o b i e 1 o n g e 1 u k. 'Een afschuwelijk ongeluk met oen automobiel heeft bij Rouaan plaats ge had. De wagen liep mot niet meer snelheid dan 25 kilometer, doch doordat de bestuurder den weg niet kende, maakte men een te scherpen draai en 3loeg het rijtuig omde inzittenden kondon er onder vandaan kruipen behalve oen de eigenaar Chapells, die vastgeklemd zat en levend door de uitstroomendo pe troleum verbrand werd. Er heeft op 't oogonblik een vreeselijk duel plaats tusschen het kapitaal en den arbeid in Noord-Amerika. De strijd is begonnen met een staking der staalarbeiders, maar nu leggen ook andere takken van indus trie den arbeid neer. De werklieden leider Schaffer wil het werk overal neer leggen, terwijl de vereonigdo patroons er naar streven, de groote arbeidersunic in den grond te boror:. Beide partijen beweren tot het uiterste te zullen gaan. De staking breidt, zich nog voortdurend uit, en ook andere workliedenvereenigingen beloofden den stakers baar steun. De verliezen aan beide zijden geleden, vormen reeds zeer belangrijke bedragen. Wanneer de zaken zoo slecht blijven gaan als thans het aanzien is, zullen waarschijnlijk binnenkort 170.000 man staken. Naar 't schijnt, zijn de arbeiders der Vereenigde Staten alg meen op do hand der staalarbeiders, eu dezen hebben ook den steun dor „Ridders van den Arbeid", de grootste arbeidersvereniging in Ame rika, welke een millioen leden telt en over een groot kapitaal beschikt. Men berekent, dat de staking aan de Trust der patroons (150 ondernemingen met een gezamenlijk kapitaal van milli- arden) 210.000 dollars per dag kost en aan de arbeiders 110.000 doiiars. Het hoofd dor arbeidersbeweging, Schat ter, is een gewezen methodisten-predi kant. Hij wordt gezegd een voorstander van vredelievende maatregelen te zijn en heeft grooten invloed door zijne wel sprekendheid. Gomez, een der mede plichtigen van Orsini iu den aanslag op Keizer Napoleon III, den 14en Januari 1858 bedreven, is te Napels aangekomen na 43 jaren in ballingschap te hebben geleefd op het „lies du Salut", van welke het Duivelseiland een zoo droe vige vermaardheid heeft gekregen. Na de ontploffing van de bom werd Gomez in een restaurant gevangen ge nomen en noemde hij de namon der samenzweerders. Orsini en Pieri werden deu lOen Maart 1858 geguillottineerd, aan Rudio en Gomez werd aan den voet van het schavot aangezegd, dat voor hen de doodstrat was veranderd in deportatie. Rrudio stierl kort daarop. Gomez bood tot groote verbazing van alle eilandbe woners met goed gevolg weerstand aan het moordend klimaat van zijn verban ningsoord en is thans in de bewoonde wereld weergekeerd. Stemmer, in Servië. Weet men hoe de kiezers in Servië stemmen P De kiezer treedt het stem lokaal binnen, gewapend met een bal letje, dat hem vooraf is overhandigd. Hij vindt daar bussen en een voor een moet hij zijn hand met het balletje in een der bussen steken en het balletje laten val len in de bus van den candidaat van zijn keus. Om nu te voorkomen dat het neer vallen van het balletje zal verraden, op welken candidaat de man stem', heeft men balletjes van caoutchouc vervaar digd en ook de stembussen van binnen met caoutchouc bekleed. Dit stemmen is nog wat anders dan ons prozaïsch zwart-maken Zondagsrust. Ia een plaatsje van Baden wordt de wet op de Zondagsrust zóó streng toege past, dat de politie eenige vrouwen, die na kerktijd aldaar voor haar woning zaten te breien, gelijk er gebruikelijk is, liet aanzeggen, dat ze met dien „arbeid" op den openbaren weg moesten ophouden. Soldaten met voiles. De Italiaansche minister van oorlog heeft bij een der regimenten te Rome de soldaten voiles en handschoenen laten dragen. Dit is niet gedaan om de soldaten voor sproeten te sparen, of wellicht hun ougewasschen handen te verbergou doch om proeven te nemen tegen do steken van de gevaarlijke malaria-muggen. Een jongensstreek. De Amsterdamsche straatjongen beroemd. Het typische van hem is zij11 genialiteit in het uitdenken van middels"» om min of meer excentrieke medem""' schen een poets te bakken, of belachelijk te maken, om op eenigen afstand van 't werk van zijn vernuft te gonieten. Het is meer dan eens in humoristische bladen in woord of beeld gebracht. De toepassing, die de uitvindingen van don modernen tijd schier overal vinden, maakt zijn arbeidsveld nog grooter en scherpt nog zijn vernuft. Het volgende staaltje moge hiervan tot bewijs dienen Een straatbengel had Donderdag een perceel tot exploit.-terrein uitgekozen, waaraan langs den buitenkant een lift

Schager Courant | 1901 | | pagina 2