TRANSVAAL. GEMENGD NIEUWS. Verkiezingen Tweede Kamer. Bekendmaking. Uit en voor de Pers. Op Maandag van kermis kon men te Oarsinsjerhoni uit gaan er was in de beide herbergen wat- te doen. Bjj den heer De Jong gaven het Dames- Zangkoor „Caecilia" en hot Fanfarekorps T. O N I D. O. zang en muziek te hooren cn was dus de gelegenheid geopend om een gezellig samenzijn te vinden. J3ij den hr.Slotemaker werd eens buiten ge (vono tooueol- en café-concercvoorstel- ling gegevon door bet gezelschap van den hr II. D. Nieuwenhuijzen uit Rotterdam, volgens een zeer veel belovend programma. Zooveel afwisselends als dit program aan bood, moest het wel eenige aantrekkelijk heid hebben voor eene kermisgelegenheid, ea men heeft zich dan ook tot ver over middernacht vermaakt met de gees tigheden van het gezelschap en de goo cheltoeren van den Japannees en zijn negerknecht en de typische voorstellingen van allerlei personen, in welk genre de heeren Nieuwenhuijzen zoo goed uit kwamen. Door den heer N P. G e m- serte Droeh op I_»a.asreuciijti, leerling der Hoogere Burgerschool te Alkmaar, is mot guu tig gevolg het eind-examen afgelegd. Te Noord-^charwoude worden door de iugezeteneu pogingen in het werk gesteld,om den beer C.Brinkman, Gom.-Ontvanger, tot Burgemeester te doeu benoemen. Aan den I jtingedijk heeft de eerste veroordeeling plaats gebad we gens overtreding der Leerplichtwet. Veroordeeld werd C. K. te l&tiid- scharwonde tot betaling eener boete van f 0.50, of 1 dag hechtenis. Groentenmarkt te BROEK OP LAN GE NDIJK. 10 Augustus. 25 manden aardappelen f0.85af0 90 per 17V, K.G. 11000 bos wortelen f 2.90 a f 3.90 per 100 ba». 78000 bloemkoolen f2 a f 9 54000 roode kooien f 3.25 a f 5 50. 5000 gele kooien t 8 50 a f 10.—, 5700 witte f 4.75 a 7.5Ó per 100. Nep f 2 90 a f 3 60 per 50 K.G. 12 Augustus. 9 manden aardappelen f0 80 af085 per 17'/j K O. 6000 bos wortelen f 310 a f 4 30 per 100 bos. 75000 bloemkoolen f 3 50 a f 1250000 roode kooleö f4 af 6.2800 gele kooien f 5. a f 104000 witte kooien f6.a f 9.per 100. „Nieuw Leren." Veiling aan bet station NOORD-SCHARWOUDE 12 Aug groote muizen f 1 a 1 05, blauwe f 1. a 1.10 p. 35 K.G., roode kool f4.25 a 5.gele kool (6 50 a 7.witte kool f7.50 p. 100 stuks. Aangeroerd 3152 stuks kool. 13 Aug roode kool f 4.a 4 25, gele kool 9. a 9.50 p 100 stuks. Aangeroerd 2745 stnks kool. Groentenmarkt te SINT PANKRAS. 10 Aug 153 manden aardappelen f 0 70 a t 0.90 per 17'/j KG. 102000 slaboonen f 0 30 a f0.35 per 1000. Bloemkool f 2.70 a f 4 25 per 100. 12 Aug- 29 manden aardappelen f 0 50 a f 0.90 per 17K.G. 78500 slaboonen f 0.30 a f 0.34 per 1000. Bloemkool f 2.20 a f 3.50 per 100. AMERSFOORT. Candidaat zijn gesteld de heeren Jhr. Mr, H.W.van Asch vanWijck, (antir.) en Mr. W. II. de Beaulort (Lib) E L S T. Candidaat zijn gesteld de heeren S. M. van Wtjck (Kath.) eu W. baron van Voorst tot Voorst (Lib.) SLIEDRECHT. Candidaat gesteld voor het nieuwe zittingjaar B. H. Heldt V>ijz.-Dem.) en A. D P. van Löben Seis (Antir.) 's-H ERTOGENBOSCH. Candidaat zijn gesteld de heeren Jhr. Mr.A. F. O. van Sasse van IJsselt(K.) en Mr. J. A. A. Bosch (Lib.) G R A V E. Gekozen de heer W. Friesen (Kath.) WESTSTELLINGWERF. Gekozen de heer F. W. N. Hugou- holtz (Soc.-Dem.) met 1990 van de 3626 stemmen.De heor J. van der Molen(A'ntir.) verkreeg 1636 stemmen. L O C H E M. Gekozen de heer Mr. H. F. Heese link van Suchteleu (Lib.) met 1772 van de 3543 stemmen. De heer Vemer verkreeg 121 stemmen. De heer Helsdingen (soo.-dem.) verkreeg 1650 stemmen. Een later telegram deelt echter mede, dat een tweede telling als resultaat gaf, dat herstemming zal moeten plaats hebben tusschen den liberaal en den sociaal democraat. M et de trom naar de kerk. Te HOOGEVEEN (Drente) bestaat nog de aloude gewoonte om met de trom voorop naar de kerk te gaan. Deze oude gewoonte dateert reeds van vóór 1652. Toen toch had men teHoogeveengeen kerk, maar bevond zich op ongeveer één uur afstands van Echten een kapel en liet de heer van de „Heerlijkheid Echten", die van militairen bloede was, des Zondags trommelen, wat op grooteD afstand kon worden gehoord, om de menschen op te wekken in die kapel hun godsdienst plichten te vervullen. Na het bouwen van de kerk te Hoogeveen bleef dit trommelen tot op den huidigen dag in zwang. Het baantje van trommelslager was ruim een eeuw in dezelfde familie, thans fungeert als zoodanig sedert ee- nigen tijd daar Jb. Leijssenaar, mr. schoen maker. Mr. Troelstra. Het gerucht, dat de heer Ter Laan zijn mandaat voor HOOGEZAND zou willen neerleggen ter wille van mr. Troel stra, is onjuist. De „Delftsche Ct.", die zich tot den heer Ter Laan wendde met de vraag, of het gerucht waarheid bevatte, ontving van hem ten antwoord een kort en krachtig „neen". De WelEerw. heer Tin- holt,Candidaat tot den H.Dienst te Amster dam, heeft het beroep naar Va.1 Uooyr en St. .Vlaarteu aangenomen. Gemeente Schaden. POLITIE Ter Secretarie dezer gemeeete zijn inlichtingen te bekomen omtrent een opgevangen hond. tiet nieuwe Miuisteeie. In de „Stemmen voor Waarheid en Vrede" zegt dr. Bronsveld over het nieuwe ministerie o.a. het volgende „Laat mij zeggen mogen, toen wij lazen, dat dr. Kuyper levendige onder handelingen voerde met dr. Schaepman en drie andere roomsch-katholieke mannen van gezag, ontwaarden wij in ons hart een allersmartelijkst gevoel. En wij weten, dat wij waarlijk niet de eenigen geweest zijn, die met droefheid en ongerustheid de macht over ons volk voor een goed deel aan deze twee mannen zagen toe vertrouwd. Het is toch een haast ongelooflijke gebeurtenis, dat de man, die het Calvi nisme zoo vaak heeft verheerlijkt als het uitnemendste dat God na den Pink sterdag aan de christenheid heeft geschonken, in een nauw verbond treedt met getrouwe zonen van een kerk, die het Calvinisme teller haat dan eenige andere vrucht van de Reformatie. Daar is in dit samentreffen en samen werken van deze twee geboren tegen standers iets, dat reden geeft tot onge rustheid. Van het achttal 'nieuwe ministers zijn er drie roomseh-katholiek. Indien wij ons niet bedriegen, dan is dit nog nimmer het geval geweest. De roomschen hebben echter van den beginne af dit aantal zetels voor zich opgeëischt. Wanneer wij bedenken, dat slechts 1/i van het aantal Kamerleden behoort tot de roomsche kerk, dan is het getal roomsch-katholieke ministers zeker niet te klein. De heer Bronsveld vraagt daarnawat kunnen wij nu verwachten P Allereerst meent hij reorganisatie van het onderwijs, waardoor het ministerie zal trachten zich populair te maken. Natuurlijk zal ook een en ander worden gedaan, dat naar het hart is van de kiezers, die bij de laatste ver kiezing de meeste stemmen hebben uitgebracht. Bij meer dan één gelegen heid, op meer dan één punt zal 't blijken, dat het zelfs voor dr. Kuyper gemak kelijker is oppositie te voeren, dan te regeeren. De Standaard heeft nu reeds zijn lezers er op voorbereid, dat ook dit nieuwe ministerie voor de Boeren niets zal kunnen doen, daar het vorige Kabinet ons de handen gebonden heeft. Wij heb ben ons op meer bekentenissen van onvermogen voor te bereiden. Wat wij vreezen, is, dat het protes- tantsch karakter van ons zal wordeD ondermijnd en dat protestantsche belan gen niet zullen geëerbiedigd worden. De roomsch-katholieken zullen ontzien worden, en meer dan dat. De kerk, die, naar do verklaring v>~n dr, Kuyper zelf, gekant is tegen de gewetensvrijheid, zal, nu zij toenam in macht, niet nalaten die macht te gebruiken. Opmerkelijk en beschamend moet het heeten, dat, terwijl men in landen, waar de roomsche geestelijkheid eeuwen lang heeft gebeerscht, Rome haat en verlaat, in dit van oudsher protestantsche land, in dit bolwerk van gewetensvrijheid en verzet tegen den paus, door protestanten de hulp ziet inroepen, en de macht ziet uitbreiden der roomsche kerk. Dit roept ons, die waarlijk christelijk— historisoh wezen willen, tot dubbele waakzaamheid, tot onverpoosden strijd. De heer Bronsveld gaat voort Moge de zware slag, die de liberalen heeft getroffen, voor de besten onder hen de aanleiding wezen tot ernstig zelf-onderzoek. Meer dan een was te inschikkelijk geweest voor de socialisten, en had zijn individuëel geloof te weinig doen uit komen in den grooteu strijd der geesten, waarbij 't geloof zulk een gewichtige factor is. Een krachtige middenpartij, die waakt tegen kerkelijk drijven en socia listisch onverstand, wordt onmisbaar. Misschien zien wij menig vrij-anti- revolutionnair bij gewichtige beslissingen niet aan de zijde van dit clericaal minis terie, maar vereenigd met bezadigde liberalen het kwaad verhoeden, dat ker kelijke hartstochten beramen. De laatste proclamatie van Lord Kit chener, in ons vorig nummer opgenomen, is natuurlijk het voorwerp van bespreking bij de gehaele Pers in Europa en ook elders. De toon, waarop er over wordt ge schreven, is alles behalve waardeerend, ja, men keurt dezen beulsmaatregel zelfs ten strengste af, en overal wordt betwij feld, of Lord Kitchener, of liever de En- gelsche regeering, er haar doelhet onderwerpen der Boeren, wel mede zal bereiken. De Engelsche Jingobladen zijn natuur lijk zeer ingenomen met dezen maatregel en juichen dien van harte toe. Die bla den meenen, dat de Boeren nu wel zul len inzien, dat ze overwonnen zijn. 't Is gelukkig, dat niet alle Engelsche bladen zoo redeneeren, er zijn er ook nog, die bewijzen, wat gezond verstand te bezitten en die protest aanteekenen tegen deze gruwelen. De Daily News b.v.b. stelt de vraag, of deze proclamatie valt binnen de gren zen van beschaafde oorlogvoering en beantwoordt deze vraag beslist ontken nend „Immers, de Haagsche conventie geeft elke beschaafde natie het volste recht om door allo erkende vormen van oorlogvoering zich tot het uiterste te verdedigen. En in deze proclamatie wordt niet opgeworpen het vraagstuk van de vormen van oorlogvoeringer wordt eenvoudig in verklaard, dat elke Boerenaanvoerder, die zich niet vóór 15 September heeft overgegeven, voor altijd uit Zuid-Afrika zal worden verbannen en zij geeft verder de lage bijvoeging, dat de kosten van onderhoud van hun gezinnen zullen worden gevonden uit hun eigendommen die reeds verwoest zijn. Dit is niet alleen barbaarsch, het is laag. De proclamatie moet aan het departement van financiën zijn opgesteld zij is de noodkreet van een leege beurs. Ten slotte wijst het blad op de dwaas heid om te onderstellen, dat menschen, die den dood in alle vormen onder de oogen hebben gezien, wier hoeven ver brand zijn, wier gezinnen zijn opgesloten, die geen eigendommen meer hebben en geen geluk zuilen smaken, wanneer zij hun land niet als vrije mannen kunnen be treden,iets zullen geven om verbanning! De Daily News verwacht niet de minste uitwerking van „dezen ongevaarlijken bliksem, geslingerd door een afgematte» en wanhopigen Jupiter". Ook de Morning Leader stelt het onnutte van de proclamatie in het licht „Zij zal de Boeren niet afhouden van den strijd. Zij zal hen enkel straffen, omdat ze hun land te veel hebben lief gehad. „Haar voornaamste uitwerking zal zijn ons laag en verachtelijk te maken in de oogen van Europa. De rijkste natie ter wereld, zal men zeggen, verbrandde de hoeven van een paar duizend Boeren. Zij roofde hun vee en hun oogst, zij bracht hun vrouwen weg naar concen tratie—kampen, waarin zij ze opsloot. Toen de oorlog uit was, diende zij een rekening in voor kosten van onderhoud bij de mannen van hun gevangenen, wier huizen en goederen zij had vernield. „Het is een zeer „krachtig" optreden. Het is den handelsgeest van Birmingham volkomen waardig. Het zal olie gieten in menige vlam van haat." En verder zegt het biad over de ver banning „Deze maatregel stelt den heer Chamberlain op één lijn met de ver drukkers van de Polen en de Italianen, van de mannen, die in de helft der vorige eeuw aan Londen brachten het zout der aarde, bannelingen en vluchte lingen, wier banden onze liberale staats lieden van die dagen met trots drukten. „Wij willen niet dreigen. „Als do heer Chamberlain voornemens is, Botba, De la Rey en De Wet voor altijd te zenden naar Ahmednagar, als hij hen in handen heeft, zeggen wij ronduit, dat het land dit niet zal dulden. Als hij hen eenvoudig in de wijde wereld wil zenden, zullen zij een zegetocht hou den overal waar men de vrijheid Hef heeft en als de beschaafde wereld hen toejuicht, zal zij met verachting aan ons denken". Tegelijk met Kitchenor's proclamatie wordt het volgende stuk open baar gemaakt, belangrijk, omdat het licht werpt op de redenen, die tot het uitvaardigen der proclamatie geleid hebbeD, voor zoover de toestand in Natal er verband mede houdt. Het is den 24en Juli door Sir H. E. M'Callum, gouverneur van Natal, telegraphisch aan minister Chamberlain gezonden, met de mededeeliDg, dat de hooge commissaris te Kaapstad er een afschrift van ontvangen had. Het nog steeds voortduren der vijande lijkheden zoo luidt het telegram dat de innigste belangen van Natal be dreigt, wordt met ernstige bezorgdheid gadegeslagen. De strooptochten in de kolonie makeD het veelal onmogelijk voor de trouw gebleven bevolking, naar hoeve en bedrijf terug te keeren. De onrustige stemming onder de inboorlingen, door de invallen veroorzaakt, het ver minderen der ontvangsten, het aan banden leggen van den handel, het in beslag nemen van de spoorwegen voor militaire doeleinden de steden die overvuld zijn met vluchtelingen en menschen, die wachten om naar Transvaal te kannen terugkeeren; het besmetten van den veestapel door het in de nieuwe koloniën buitgemaakte vee; bet ontzag lijk opdrijven der prijzen van levens middelen, iiaan gepaard met de krijgs wet en de censuur, waaronder de Kolonie zich nog steeds bevindt. In deze omstandigheden dringt het ministerie aan op krassere maatregelen om de tegenwoordige guerilla te onder drukken. Het wijst er op, dat de nog te velde staande Boeren weinig te ver liezen hebben, dat hun vrouwen en kin deren beschermd en goed behandeld worden, en hun hoeven bevrijd blijven van confiscatie (I), de Boeren hebben zich dus geen zorg te maken en worden aangemoedigd, in het veld te blijven zij raken er aan gewoon te plun deren en te roovon, en staan vrijelijk in betrekking tot de concentratiekampen, die aldus een bron van gevaar vormen. Voor zooveel zij geen opstandelingen zijn, weten zij, dat zij, gevangen genomen, behandeld zullen worden als krijgsgevan genen en in vrijheid gesteld na afloop vart de vijandelijkheden. Het verdere nieuws, het oorlogsterrein betreffende, beteekent niet veel, alleen wat kleine schermutselingen, waarbij, vol gens de opgaven, de noodige Boeren werden gevangen genomen. Een klein succesje van de Boeren wordt daartegenover gemeldde Stan dard meldt het ons Twaalf Boeren, die zich onderworpen hadden, en van de Engelschen geweren hadden ontvangen om hun veo te be schermen, werden omsingeld in een hoe ve ten noorden van Volksrust, door een Boerenafdeeling.Zij gaven zich over, nadat een hunner gedood was. Vijf hunner moes ten daarna terecht staan voor een krijgs raad, onder voorzitterschap van Christiaan Botha, die er vier zou hebben doen doodschieten en den vijfde veroordeelde om flink gesjambokt te worden. Kapitein Valentine, met 50 man der Burger-poiitie, verliet Zaterdag in den avond Pretoria, om, op grond van inlich tingen, die vrijwillig gegeven waren door een onderworpen Boor, een groote kudde vee buit te maken. De kudde werd buit gemaakt, doch op den terugweg viel de troep in een hin derlaag. Vier man der burgerpolitie wer den gedood, twee gewond, en vier krijgs gevangen gemaakt. De overigen slaagden er in, te ontkomen. Naar gemeld wordt, werden twee Boeren gewond. Er is nog een telegram van Kitchener gekomen. De generaal seint Ik heb het genoegen u de grootste lijst te zenden, die ik tot dusver voor een week gehad heb. Sinds 5 dezer rapporteerden de colonnes, dat zij heb ben gedood 39 Boeren, gewond 20, krijgsgevangen gemaakt 685, terwijl 85 zich kwamen onderworpen. Buitgemaakt werden 24.400 patronen, 754 wagens, 5580 paarden, 33.000 stuks hoornvee en een groote hoeveelheid andere beesten. Het grootste deel van dezen buit werd gemaakt in de Oranjerivier-Kolonie. Op 10 dezer beeft de vijand bij Na- boomspruit, aan de Pietersburg-lijn, een trein doen derailleeren twee man wer den licht gewond, één krijgsgevangen Boer gedood en drie vluchtelingen ge wond. Een gepautserde trein heeft van den vijand acht gedood en twee gewond. Kolonel Kekewitch heeft in de Magaiiesbergen 40 krijgsgevangenen gemaakt, onder wie F. Wolmarans, oud-voorzitter van deü Eersten Volksraad. De colonnes van generaal French in de Kaapkolonie drijven de verspreide beu den van den vijand geleidelijk naar het Noorden, De Standard verneemt uit Brussel, dat er nog 17000 Boeren en 12000 Kaapkolonisten onder de wapens zijn. De Westminster Gazette publiceert een schrijven van een correspondent in Zuid-Afrika, waarin deze klaagt over het gehalte der 16.000 man Yeomanry, die een jaar geleden uit Engeland naar Zuid-Afrika gezonden zijn. Volgens zijn beschrijving kan men zich geen onhan diger, onbruikbaarder troep voorstellen. Twee generaals hebben pertinent gewei gerd om Yeomanry ouder hun bevelen te hebben. Het is niet overdreven te zeggen, dat van deze bereden infante risten slechts 15 percent schieten kunnen en 10 percent rijden. De autoriteiten hebben blijkbaar eens willen toonen, welk een knappe menschen zij waren en dat zij voor geen moeilijkheden stonden, zelfs niet voor het verschaffen van 16.000 man troepen in zes weken tijds, gereed en al om te velde te trekken. De schrijver meent, dat man te een of ander tijd de wrange vruchten van de onbe kookte handelingen der regeering zal hebben te plukken. Wijn voor paarden. Een wijnbouwer iti Frankrijk, wiens kelders overvol waren door de overvloedige oogsten, heeft het plan gevormd, zijn paarden te voeden met een mengsel van wijn en zemelen. Ook andere wijnbouwers volgen reeds het voorbeeld Do wijn doet den dienst van haver. Naarmate het paard gewend wordt aan 't nieuwe voedsel, ver mindert' men de hoeveelheid haver. Langzamerhand begint het dier voor al de merrie den smaak er van beet te krijgen en wordt veel opgewekter zoo zegt tenminste de president van de So- ciété d'agrieulture du Midi". Tot staving van zijn bewering haalt hij voorbeelden uit Duitschland aan. Te München drinken de meeste paarden der brouwerijen geregeld bier en zij zien er uitstekend uit. Keizerin Friedrich. Het lijk van keizerin Friedrich, Zaterdagavond van het elot Friedrichshot naar de kerk te Kronberg overge bracht, werd aldaar bewaakt door officieren en onder-olfi. eieren van het regiment, waarvnn de Keizerin chef was Zondag stroomden de belangstellenden naar de kerk te Kronberg. Niet alleen uit de stad en haar om- geving, doch ook van eldeis kwamen vele duizenden" die zoowel met de treinen nit de richting van Frank fort a/Main, als van Hamburg werden aangevoerd De vrouwen waren bijna zonder onderscheid in bet zw- t gekleed, cn de mannen droegen rouwbanden om a", en hoed. Gedurende de overbrenging naar de kerk, Zateri]aB.„ avond te half tien, luidden de klokken. De huiBa„ waren met rouwdraperieën behangen. De stoet werd voorafgegaan en omgeven door fakkeldragende soldaten Zes-en-dertig onderofficieren van het 80e regiment infanterie fungeerden als dragers. Achter de baar liep eorst de Keizer. Op hem volg(jen de priiiBen en eindelijk het gevolg. De kerk was inwendig hel verlicht en gehool ge_ vuld met den geur der talrijke kramsen, die daa, reeds waren nefrgolegd. Aan den ingang der kerk stond een compagnie van het 80e regiment met de muziek en het vnandel. De kerk van Kronberg, waarin Zondag de lijkdienst werd gehouden, is niet groot. De overleden keizerin had het kerkgebouw, waarin zij zoo dikwjjls troost had gezocht, gedurende de jaren, die voor haar een aaneenschakeling van beproevingen zjjn geweest, doen herstellen en van een nieuw altaar voorzien. Vóór dat altaar was de lijkkist geplaatst op een lage katafalk, geheel bedolven onder bloemen en kransen die uitsluitend geschonken waren door hen, die Hare Majesteit het allernaast bestondenkinderen, klein kinderen, broeders en zusters. De overige kransen waren neergelegd of langs de wanden der kerk opgehangen. Ter weerszijden van de lijkkist brandden twee kaarsen. In het rond slouden de vaandels van de regimenten, aan het hoofd waarvan de keizerin heeft gestaan. Huzaren der lijfwacht in zwarte attila's met zil veren snoeren, officieren van het fuseliersregiment Von Gersdorf en Pasewalker kurassiers hielden bij het lijk de eerewacht. Overeenkomstig den uitdrukkelijker! wensch van de overleden keizerin, droeg de plechtigheid een zoo eenvoudig mogelijk karakter. Daarom was de hooge regeering des Rijks niet in haar geheel tegenwoordig, en was van het corps diplomatiqae slechts de Engel sche gezant met de leden zijner legatie aanwezig. Van het Pruisische mio'Sterie waren alleen de Rijkskanselier, de minister van justitie Schönstedt en de minister van het konickl. Pruisische huis Von Wedel-Piesdorf tegenwoordig. Voorts bevond zich onder de hoogwaardigheidsbekleeders, die de plechtig, heid bijwoonden, veldmaarschalk graaf Waldersee. Tegenwoordig waren ook de goneesheeren van H.M. en het gemeentebestuur van Kronberg, Te zamen waren er 800 aanwezigen. Tegen vier nar kwam de Vorstelijke Familie in de kerk. De Keizer trad binnen met den Koning van Engeland, laatstgenoemde gekleed in de uniform der Pruisische dragonders. De Keizerin volgde met Ko ningin Alexandra van Engeland en de dochters der ontslapene, met uitzondering van de kroonprinses van Griekenland, die op raad van haar geneesheer niet tegenwoordig was. Verder kwamen de schoonzoons der Keizerin, de Kroonprins van Griekenland, prins Adolf van Schanmburg-Lippe en prins Friedrich Karl van Hessen. Toen de vorstelijke personen hnnne zetels hadden ingenomen, zong een koor van 12 mannen en 30 knapen de motctte van Michael Bach „Ich weisz, dasz mein Erlöser lebt." Toen traden de kroonprins en prins Eitel Friedrich, met den helm op het hoofd en met getrokken degen, op het hoofdeinde van de lijkbaar toe. De Prinsen August, Wilhelm, Oskar en Adelbert, laatstgenoemde in de marine-uniform met den steek op, plaatsten zich aan het andere einde, om gedurende den rouw dienst de eerewacht te vervullen. Nadat het BeriijnscheDomkoor de motette had geëindigd, hief de gemeente aan het lied „Jerusalem Du hochgebaute Stadt", waarop de opperhofprediker dr. üryander een gebed uitsprak. Daarop volgde bijbellezing, eindigende met de woorden„Selig sind die Todten die dem Herren sterben von nun an." Aan hetWildpark-station te Beriijn is Dinsdagochtend een bijzondere treiu met het ijjk van keizerin Friedrich uit Kronberg aangekomen. Aan het station kwamen de Keizer met den Koning van Engeland, en de Keizerin met do Koningin van Engeland. Onderofficieren droe gen de kist naar den lijkwagen. De stoet ging door het park van Sanssouci naar het Mausoleum bij de Vredeskerk. Langs den weg waren de troepen ge schaard, voor zoover zij niet van den stoet zelf deel nitmnakten De generaals droegen de kroon en de ordeteekenen van de overledene. Achter den lijkwagen liepen de waardigheidsbekleeders ten hove, de Keizer en de Koning van Engeland, deze laatste in een Duitsche uniform, voorts de Kroonprins, het diplomatencorps, de rijkskanselier, de ministers, de generaliteit, de voorzitter van den Rijksdag eu andere heeren. De Keizerin, de Koningin van Engeland en de prinsessen waren naar het Mausoleum gereden, om daar den lijkstoet op te wachten. Toen de baar de kerk ingedragen werd, klonk er koraalmuziek. De vorstelijke personen volgden de baar in het Mausoleum, de hofprediker Parsius sprak een gebed uit, eu na een koorgezang en een gebed van de aanwezigen ver lieten allen het Mausoleum om naar het Nieuwe Paleis terug te keeren. Minister Öziiagyi als eter. De onlangs gestorven ex-Hongaar- sche minister öziiagyi stond bekend als een man van buitengewonen eetlust, 't geen trouwens zijne kleine, zeer dikke gestalte met den korten speknek wel gissen liet. Men zegt, dat hij gemiddeld dagelijks voor 30 gulden verat, want hij waarin staat een menu van. tien gerech ten naar binnen te slaan, die met twee flesechen champagne te besproeien en vervolgens nog groote porties ham enz. voor dessert te gebruiken. Iemand, die ongeveer vijf weken geleden den kleinen heer in een restaurant zag middagmalen, geeft daarvan volgende beschrijving in het Budap. Volksbl. Het menu begon met drie porties kreeftensoep, een reusachtigen visch en een kolossaal stuk beef met allerlei groenten en bijzaken. Daarna kwam nog een stevig gerecht, gevolgd door twee taarten en een hoeveelheid ooft om van te beven. Hierbij dronk de ex-minister twee glazen bier, een floscb witten wijn, een flesch Pommery en bij de koffie twee of drie glaasjes pepermunt-likeur. In overeenstemming met dit reusach tig diner was de reusachtige sigaar, wel ke hij tot besluit aanstak. Een ander verhaalt, dat Sziiagyi een» na een diner gewaar werd, dat iijj uog eetlust had en derhalve wat ham salami toe at. Hij betaalde voordie kleinigheid maar zes gulden, /.oodat bij, om de laatste gaatjes te vullen, nog eventjes vijftien porties ham had veror berd. Een aardig sommetje. Een Argentijnsche fokker heelt de aardige som van f 137.500 betaald voor den Engelschen dekhengst Kendal, zoon van Beud Or en Windermere. Kendal is de vader van Galtee Morre, die den Ep son Derby won.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2