Waarscluffinfi. Kolfbaan. Dienstbode Boerenknecht, Zevenbergen, PLAATSELIJK NIEUWS. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Predikbeurten. TE KOOP, Trekking 13 September. Gem. Warmenhuizen. ADVERTENTIEN. i „Coöperatieve Vereeni- ging tot aankoop vao Land- bouwbeooodigdhedeo", gevestigd te NIEUWE NIEDORP, Gevraagd s een Gevraagd, 50 et. per lot; 11 voor fö.—. —Kaapstad wordt met den dag onveiliger. Do politie schijnt in diepen slaap gesust te zijn, of heelemaal onbekwaam om de daden van geweld te voorkomen, of daders in handen te krij gen. Door do onmacht van de politie aangemoedigd, wagen de misdadigers zich al verder en verder, en het is nu reeds al zoover gekomen, dat een heer en dame Dinsdagavond in Adderlevstraat aangevallen en leelijk toegetakeld werden. Het blijkt, dat zij op den hoek bij Cart- wright op een tram stonden te wachten, toen een persoon met een van de straat- wandelaarsters aan den arm voorbij kwa men wandelen en met blijkbaar opzet tegen der. heer en dame aanliepen. De man trapte de dame met geweld op den voet. Toen haar man remonstreerde, diende de vent hem een slag toe en dadelijk kwamen nog drie anderen van zijn kaliber toesnellen en dienden den aangerande, die op den grond lag, met stokken slagen op zijn hoofd toe. Zijne vrouw werd intusachen door de straat- wandelaarster met een regenscherm aan gevallen. Een politieman kwam eindelijk op zijn doode gemak aanstappen, waarop de aanranders het hazenpad kozen. In plaats van hen achterna te zetten, greep hij den aangerande aan on beschuldigde liem van dronken te zijn Iruussohen waren de schurken ontsnapt. Het doel van de aanranding was oogenschijnlijk roof, doch de heer en dame hadden niets van veel waarde bij zich. Groote boschbrand in Finland. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat sedert eenige dagen een kolossale bosch brand tusBchen de stations Limingo en Ruukki van den spoorweg naar Uleaborg woedt en schijnt het bijna onmogelijk het vuur te beperken. Circa 1000 per sonen, waaronder 400 soldaten van het Uleaborg-garnizoen, zijn met het blus- schingswerk bezig. Het vernietigende element naderde bij het afzenden van dit bericht reeds het kerkdorp Limingo en men vreest, dat ook bebouwde streken ten offer zullen vallen. De Gentsche werklieden- partij heeft een heel practisehe methode bedacht om de kinderen van de leden oen vakantiereisje te doen maken. Men heeft onder leiding van een paar onderwijzers en onderwijzeressen uit de kinderen eenige groepen gevormd, een zangkoortje, een gymnastiekvereeniging, eon tooneelgroep, enz,, te zamen een hon derdtal kinderen tusschen 10 en 14 jaar. Deze groepen maken nu een vrij groote reis. Ze bezoeken de Borinage, een koolmijnstreek, waar zij mijnen en fabrie ken van allerhanden aard bezichtigen Ze trekken van de eene stad naar de andere, blijven dagen in bosschen en langs rivie ren en zullen ten slotte zelfs een bezoek brengen aan Parijs. Zulk een onder neming zou in gewone omstandigheden duizenden francs kosten. Maar de Gentenaren doen het anders. Met behuip der afdeelingen van de werk liedenpartij, die in België, dank zij hun coöperatie, bijna, overal over flinke lokalen beschikken, beleggen ze in alle plaatsen van belang, die ze doortrekken, uitvoe ringen, waarbij zang- en tooneelclub, gymnastiek- en muziekvereniging op treden. De entrée is voor de reiskoeten der kinderen, en deze zelf vinden meestal gratis onderkomen bij de partijgenooten. Op deze wijze doen de kinderen reizen, waarop ze heel wat leeren, wat menig volwassen arbeider nooit te zien krijgt De nadeelen van het optreden 's avonds worden tot een minimum gereduceerd en over 't algemeen is men over 't resultaat zeer tevreden. geven, ijverig te hebben gestreefd naar het goede voor zijn iand. Hij wasechter geen Bismarck, schoon hij in de groote politiek hem geheel nastreefde, en kon ook niet met een Cavour op één lijn worden gesteld. De neerlaag in Abessynië was aanleiding tot den val van Crispi. Later werd hij nog boschuldigd van oneerlijke practijken, maar die beschul digingen gingen den ouden staatsman over het hoofd heen Zijn laatste levens jaren sleet hij ambteloos. Zeven menschen ver ongelukt. In den dichten mist is de groote White Star Linerde „Oceanic" tegen de kuststoomboot „Kincora". van Waterford, dicht bij Tuskar Rock, nabij do Iersche De Kincora" was in minuten verdwenen en menschenlevens kust, gevaren zeven Ben jongmensch werpt aaD het strand plagend een ander met schelpjes, die, ten einde de projectielen te ontgaan, wegschuilt achter den strandstoel !eener jonge dame. „Nu doe je net als de Engelschen die verschuilen zich ook steeds achter vrouwen," verwijt hem de plager. „Neen, ik doe als de Boerendie zoeken hun steun achtereen aardig kopje," is het vlug bescheid van den ander." Crispi overleden. Het bericht werd al lang verwacht en is eindelijk ingekomen De vermaarde Italiaansche staatsman Francesco Crispi is uit dit leven gescheiden, en wel Zon dag j 1. Crispi werd den 4en October 1819 te Ribera op Sicilië geboren, studeerde te Palermo in de rechten en vestigde zich te Napels als advocaat. In 1848 nam hij aan den opstand in Palermo deel, vluchtte een jaar later naar Frank rijk, bereidde in 1860 een nieuwen op stand op Sicilië voor, en bewoog Garibaldi, handelend hierbij op te treden. Hij wist te bewerken, dat het eiland bij Italië werd gevoegd en deed in 1861 in het Italiaansche parlement als lid voor Palermo zjjn intrede. In 1876 werd hij tot voor zitter der Italiaansche Kamer benoemd en in 1877 tot minister van Binnen- landsche Zaken. In 1878 nam hij zijn ontslag, maar werd later opnieuw tot de regeering geroepen. Velen zagen in hem toen den redder des lands en hadden groote verwachtingen van hem. Maar die zijn niet bevredigd, al mag men Crispi zeker wel den lof minder dan 10 met haar zijn verloren gegaan. De „OceaDic" bad Woensdagavond Liverpool verlaten met bestemming naar New-York en had 1200 man aan boord. Toen de kust van Wextord in het gezicht kwam, sliepen de passagiers in hun kooien. De „Kincora" was op weg van Lime rick naar Liverpool. Omstreeks kwart na één hoorde de uitkijk het geluid van een mistsein, klaarblijkelijk dicht in de nabijheid.Hij rapporteerde dit onmiddellijk aan den kapitein, een oogeriblik later werd een licht op zij gezien en tegelij kertijd doemde de groote romp van de „Oceanic" uit den dikken mist op. De „Kincora" werd op zij ingevaren. Men zag hier dadelijk, dat alle hoop op red ding ijdel was. Touwladders werden neer gelaten van de „Oceanic" en 2 booten uitgezet. 14 Personen van de bemanning van de „Kincora" werden aldus gered de overigen verdronken. Toen de botsing plaats had, snelde de bemanning van de Kincora" half gekleed naar bet dek. 15 Voot boven hen, aan dek van de „Oceanic" keken honderden verschrikte passagiers, wakker geschokt door de botsing, neer op het zinkende schip beneden hen. Nadat de „Oceanic", die niet beschadigd was, alle hulp had verleend, zette zij haar weg voort tot Queenstown, waar de geredde personen, onder wie de kapitein, aan land werden gezet. Zij hebben alles verloren, wat ze bezaten. Een collecte, in het salon van de „Oceanic" gehouden voor de weduwen en weezen van de ongelukkigen, bracht 160 pond sterling op. De „Kincora" was een ijzeren schroef stoomboot van 944 ton en behoorde aan de Waterford-steamship Company. Een van de stokers van de „Kincora", George Collins, offerde zijn leven op bij zijn poging om te voorkomen, dat de stoomketels sprongen. Hem werd de raad gegeven, zichzelf te redden, maar hij antwoordde „Ik heb nog iets te doen." De dappere jongen ging naar beneden en verdween met het schip in de diepte De bekende poolreiziger baron Adolf Nordenskjöld is Maandag avond te Stockholm, in den ouderdom van 69 jaren, overleden. Nils Adoif Erik Nordenskjöld is 18 November 1832 te Helsingfors geboren, en studeerde in de geologie. In 1858 en 1861 ging hij met Torell naar Spits bergen, en in 1864 en 1868 nam hij zelf de leiding van twee expedities der waarts op zich. fn 1870 maakte hij een reis naar de westkust van Groenland, en drong toen 45 K.M. in het binnenijs door In 1875 reisde hij met het jacht „Pr ven" door de Karische Zee, als de „Ijskelder" bekend, tot aan de monding van de Jenissei, vanwaar hij met een deel der bemanning door Rusland naar Zweden terugkeerde, terwijl Kjellmann de „Proven" naar Kammerfest bracht. In 1876 ondernam Nordenskjöld met het stoomschip „Ymer" een tweeden tocht naar de Jenissei, die hij invoer tot 71 gr N. Br. Toen kwam hij op het denkbeeld, een tocht te maken door de Siberische Zee naar de Beringstraat. Met twee schepen, de „Vega" en de „Lena", vertrok hij den 4 Juli 1878 van Gotenburg en slaagde erin, door de Karische Zee om de Noor delijke punt van Azië heen te varen den 27 Augustus kwam hij aan de Lena- delta. Vandaar trok de „Lena" de rivier op naar Jakoetsk, terwijl Nordenskjöld met de „Vega" de reis voortzette. Kort voordat hij echter de Beringstraat be reikte, vroor Nordenskjöld met de „Vega" vast in de Kolioetsjin-baai. In het vol gende jaar echter slaagde hij erin, door bet omvaren van de geheele Noordkust vau Azië, het oude vraagstuk van de Noordoostelijke doorvaart op te lossen. Door het Suez-kanaal in Europa teruggekeerd, werd Nordenskjöld overal met groote onderscheiding ontvangen. Hij werd toen door den koning van Zweden in den adelstand verheven, met den titel van baron. In 1883 maakte Nordonskjöld nog een reis naar Groenland, waar hij tot diep in het land doordrong, zonder echter de verwachte ijsvrije zee te vinden. In de laatste jaren hield Nordenskjöld zich bozig met historische en aardrijks kundige studiën. Een groot aantal werken van zijn band, over zijn tochton en de resultaten daarvan, benevens tal van studiën over geschiedkundige aardrijks kunde, hebben zijn naam ook als auteur groote vermaardheid doen verwerven. Een ongeluk. In Grauwbun- derland (Zwitserland) is de vorige week een ernstig ongeluk gebeurd bij den aan leg van den spoorweg langs Albula. Bij Filissur stortte, vermoedelijk omdat de stutten te vroeg waren verwijderd, de ingang in van den tunnel, welke daar ge graven wordt, en zoo werden 14 werk lieden die binnen aan den arbeid waren, van de buitenwereld afgesloten. Terstond werd met 60 man aaa het werk geto gen, dat slechts langzaam vordert. Reeds zijn eenige lijken opgedolven en een paar werklieden nog levend, maar zwaar ge wond, uit den tunnel gehaald. Zullen de steenkolen dit jaar duur worden Deze kwestie interes seert iedereen en ondanks de groote warmte van het oogonblik kan men zeggen,dat zij van brandende actualiteit is. Inderdaad wordt van verschillende zij den verzekerd, dat een zeer strenge win ter op dezen heerlijken zomer zal volgen. De buitengewone duurte der brandstoffen gedurende het laatste seizoen is nog niet uit het geheugen. Het criterium in de zaak wordt in zekeren zin gevormd door de vaststelling der steenkoolprijzen in België, welk land den prijs der steenkolen voor de indus trie in handen heeft. Deze vaststel ling heeft plaats te Luik en Charleroi. Er is nu aldaar een aigemeene vermin dering vau 9 francs per ton vastgesteld en daar alles in de steenkoolindustrie met eikaar samenhangt, volgt daaruit een overeenkomstige vermindering van de steenkool voor huishoudelijk gebruik. Wijl de opbrengst zeer aanzienlijk is en er geen enkele werkstaking aan den horizont dreigt, is er alle reden om te hopen, dat de prijsverlaging gehandhaafd zal blijven. Door deEngelsche „Eco- nomist" wordt er op gewezen, dat uit de verbruikscijfers van bier en sterke dran ken een niet onbelangrijke daling gedu rende de eerste helft van dit jaar blijkt, waaruit valt at te ieiden, dat de slapte in zaken op de koopkracht in Groot- Brittannië niet zonder invloed is gebleven. In de eerste helft van 1899 werden 17.4 millioen vaten bier voor binnen- landsch gebruik veraccijnsd, in 1900 17.3, in dit jaar slechts 16.9. Men heeft blijkbaar niet enkel te denken aan angst voor arsenicum, want ook het verbruik van sterke dranken, waarbij hiervan geen sprake kan zijn, is gedaald en wel van 18.1 in 1900 tot 17 6 in 1901. Dit moge door de onthouders en ma tigheidsapostels gaarne worden gezien, zegt „The Economist", wij mogen ons niet ontveinzen, dat die grootere ont houding, welke uit deze cijfers spreekt, veeleer gedwongen, dan vrijwillig is ge weest Het bedenkelijke is wel, dat, terwijl de uitgaven met ongekende snel heid stijgen, de schatkist hare inkomsten ziet dalen. In de kelders vandeab- sinthfabriek van Gernod te Pontarlier is ten gevolge van het inslaan van den bliksem brand ontstaan. De electrische vonk bereikte langs den bliksemafleider den kelder, waar hij een vat met alcohol deed ontbranden. De flesschen, waarin de likeur werd bewaard, sprongende inhoud gaf rijkelijk voedsel aan het vuur, dat weldra het geheele hoofdgebouw omvatte. De brand is nog niet gebluscht de alcohol in de kelders brandt nog met vlammen van 8 meter hoogte De schade wordt op twee millioen francs geschat. De groote brand te Witebsk, Uit Petersburg wordt dato 11 Augustus geschrevenDe groote brand te Witebsk blijkt, nu daaromtrent nadere bijzonderheden bekend worden, van veel ernstiger aard geweest te zijn dan eerst gemeld werd. Meer dan 1000 huizen werden plat gebrand en meer dan 100 menschen levens gingen verlorensommigen door de vlammen in de huizen en anderen door het neêrstorten van brandende stuk ken hout in de nauwe straten. Tragische tooneelen werden afgespeeld aan het hospitaal, dat spoedig een prooi der vlammen werddaar had het per soneel van den schouwburg, die ook verwoest werd, zijn toevlucht genomen en zij allen werden ten slotte naar de barakken vervoerd. De gevangenis brandde eveneens af en verscheidenen der gevangenen kwamen in de vlammen om, daar er door het gebrek aan water aan geen redden te denken viel. Slechts weinigen hunner konden ontsnappen. Omstreeks duizend gezinnon zijn zonder dak en voedsel. Witebsk of Vitebsk is eene stad van ongeveer 65000 inwoners, aan de oevers der Düna, 345 mijlen ten Westen van Moscou, Haar bevolking is arm en be staat voor de helft uit Israëlieten. Ingeschreven van 1 31 Juli 1901. Geboren: Rensje, d. v. F. Tesselaar en Neeltje Appelman. Tjeerd, zv. Diedrich Wilhelm Angnst Sötemann en Neeltje Dotinga. Maria, d. v. Theodorus Gieling en Geertrnida Groot. Lambertns, z v. Cornelis Kos en Dieuwertje Fredenks. Adrianus, z. v. Jan Kraakman en Aaltje Zuurbier. Gerril Jan, z. v. Klaaa Jonker en Lijntje Troost. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd Cornelis Noorden, van beroep schoen maker, ond 20 jaar, wonende te Heer Hngowaard, en Anna de Vet, zonder beroep, ond 21 jaar, wonende te Warmenhuizen. Gerardus Jacobus Mo-ch, land bouwer, oud 26 jaar, en Maria Leering, zonder beroep, oud 24 jaar, beiden wonende te Warmenhuizen. Overleden Anna Maria de Groot, 2 maanden, d. v. Jacob de Groot en Jantje Scheid. Albe s Huibers, 10 maanden, v. Willem Huibers en .nna Konjjn. Pieter Kos, 20 jaar, z. v. Pieter Kos en Dieu wertje Out. Schagen, 14 Augustus 1901. Met deGorcumsche pro cessie zijn verloden Dinsdag van hier slechts vijftien personen naar Den Briel vertrokken. Ter gelegenheid van het Zilveren Priesterschap van den Deken, den WelEerw. heer G. 8 Koopman, alhier, zal deze heden (Woensdag) avond feestelijk worden ingehaald en zal hem in de kerk een welkomstgroet na het plechtig Lof door het R. K. zangkoor worden toegezongen De jubilaris arriveert hier met den trein van half zeven. Op Donderdag, den eigenlijken feestdag, zal den jubilaris een geschenk worden aangeboden namens alle Parochianen, bestaande uit een som gelds van f 1500, voor wolk bedrag de Deken hoogst waarschijnlijk 't een of ander sieraad voor de kerk zal aankoopeD, men noemt reeds zilveren kandelaars voor het nieuwe altaar. De kerk is inwendig versierd en Donderdagavond zal de toren worden geïllumineerd. Hervormde Gemeente WIERINGER WAARD. 18 Aug., voorm. half tien, Ds. v. d. Ven. Hervormde Gemeente HARINGHUIZEN. 18 Aug., voorm. 9l/2 uur, Ü3. v. Meurs. Hervormde Gemeente BARSINGERHORN. 18 Aug., Geen Dienst. *2* Tot onze 12den ons een levenlooze Zoon geboren. J. BEERS. G. BEERS-Posker. Schagen, 14 Augustus 1901. Eenige kennisgeving. droefheid werd den HOORN, 10 Aug. H.L. Gerst 1901. Aangevoerd 4.75 4.50 a 4.a a 6.50 a 9.a 8.— 16.50 8.50 7.— a 13.a 10.50 a 80.a 100.- „150.a 210. 6.— 18.— 13.— 6.— 14.— 21.— 22.— 11.— a a a a 3.50 a .50 a Aangevoerd f 60.— a 90.— „120.— a 200.— 8.— a 20.— 10.a a 15.a i, 8.50 a 2.— a a —.55 a .75 a a —.55 18.— 18.'— 11.— 5.— .60 .875 O m. 8 C II A G E INT. Ingeschreven van 10 13 Aug. 1901. GeborenEen levenloos aangegeven kind van Jan Heers en van Gnurtje Posker. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Gem. W in bel. Ingeschreven van 1 81 Juli 1901. Geboren: 1 Juli. Pieter, z. v. C, Beors en A. Wiere. OndortrouwdGeene. Getrouwd: 6 Juli: Cornelis Beers, j.m., 80 jr., te Barsingerhorn, en Wilhelmina Portegiis, j.d., 28 ir., te Winkel. Overleden: 8 Juli: Pieter Timmerman, oud 78 jr., echtgen. van Marjjtje de Jongh. 29 dito. Klaas Lejjen, ond 71 jr., weduwn. van Cornelisje Water. Haver Rogge Tarwe Vale Erwten Grauwe BruineBoonen Mosterzaad Karwijzaad 4 Paarden 22 Koeien 13 Kalveren 84 Schapen 26 Varkens 75 Biggen Zeugen Kipeieren per 100 3400 koppen boter, p. kop ALKMAAR, 10 Aug. 7 Paarden 21 Koeien en Ossen 35 nucht. Kalveren 109 magere Schapen Lammeren 56 magere Varkens 157 Biggen 3 Bokken en Geiten kleine Bokjes 4470 pond Boter, p. pond Kipeieren per 25 Eend ALKMAAR, 12 Aug. 1901. Aangevoerd 5 Koeien f 135.— a 210.—, 180 Vette kalveren f 35.a 86.idem per K.G. f .75 a .90, 52 nuchtere idem f 8.a 20.287 Vette Varkens per K.G. f .41 f .47, 33 magere idem f 14.a 18.621 vette Schapen f 16.a 24.50. PURMEREND, 13 Aug. Aangevoerd 744 runderen, waaronder 466 vette id., f .50 a .64 p. K., 56 stieren, melke prijsh. stug, gelde en vette lager prijs stug, 242 vette kalveren f .60 a .80 p. K., matig, 190 nucht. idem f7.a f 18.matig, 1724 schapen en 480 lammeren, vette prijsh. stug, lammeren lager prijs stug, 284 vette varkens f .40 a .45 p. K.G., handel matig,77 magere id. f 18.a 24. handel stug, 210 biggen f 6.a 10.handel stug, 21 paarden. 150 mud appelen f 3.a 4.450 mud peren f 2.50 a 3. Kleine kaas f 28.50, middelbare f 24. Goudsche f aangevoerd 277 stapels. 16955 K.G. boter f 1.05 a 1.15. Kipeieren f 3.40 a 4.Eendeieren f 3.10 per 100. Hervormde Gemeente SCHAGEN. 18 Aug., voorm. half tien, Ds. v. Kluijve. Hervormde Gemeente NOORD-ZIJPE. 18 Aug., half tien, Oudesluis, Ds. Groeneveld. Hervormde Gemeente ANNA PAULOWNA. 18 Aug., 's nam. 1 !/2 uur, Ds. Bosch. Hervormde gemeente SINT MAARTEN. 18 Aug., nam. half twee, Valkoog, Ds. v. d. Ven. Hervormde Gemeente HARINGCARSPEL. 18 Aug., Geen Dienst. Doopsgezinde Gemeente BARSINGERHORN c. a. 18 Aug., Kreil Ds. Kooiman. Hervormde Gemeente CALLANTSOOG. 18 Aug., Geen Dienst. Doopsgezinde Gemeente ZIJPE. 18 Aug., voorm. half tien, Zuid-Zjjpe. Allen onzen oprechten dank voor de deelneming bij het overlijden van onze lieve Echtgenoote en Moeder. J. B. WAIBOER en Kinderen. 's-Bosch, Aug. 1901. De ondergeteekende betuigt, mede namens haar zoon, haar hartelijker! dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden van haar zoon JAN. Vooral een woord van warmen dank aan de familie De Boer te Speketer, voor de liefdevolle zorgen, aan hem tijdens zijn ziekte gewijd aan Dr. Keyser te Dirkshorn, voor zijn uitstekende geneeskundige behan deling, en aan Ds. Van Meurs te Barsingerhorn, voor de troostvolle woorden, tot ons gericht. Wed. C. VIS. Barsingerhorn, Aug. 1901. Bij akte den derden Augustus 1901 door den Notaris F. L. B o o ij te Hoorn verleden, is opgericht de waarvan de Statuten zijn opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 13 Augustus 1901, nommer 187. Een ieder wordt verzocht g?<eeïl betalingen te doen, of crediet te verleen en aan mijn minderjarigen zoon P. J. IJFF, daar zulks door mij niet erkend wordt. Zijn Vader, K. IJFF. Dirkshorn, 15 Aug. 1901. gevraagd, tegen hoog loon, om terstond in dienst te treden, bij P. Ruin, Kaasfabriek, Dirkshorn. die tevens goed kan melken. AdresBureau Schager Courant. tegen 1 September, goed kunnende melken. Bekwaam heid of genegenheid tot kaasmaken gewenscht. Gegadigden vervoegen zich, liefst in persoon, bij IJ. Best te Schagerbrug. voor overplaatsing, een zoo goed als Te bevragen bij J. G O E T te Nieuwe Niedorp. H o o f d p r ij s10 vette Koeien, of 2500 gulden in contanten. Voorts prijzen van 1500, 1000 en 500 gulden in contanten. A. VAN TWUIJVER, Noord, Schagen.

Schager Courant | 1901 | | pagina 3