k Polei overzat der wel. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. Binnenlandsch Nieuws. Uit en voor de Pers. De Hogerhuis-quaestie. i'LMT^mKlsiEUWS" kan tot betrouwbare voorspelling omtrent de te verwachten weersgesteldheid Even dacht de heer Snellen na. „Ja," zei hij, „dat is mogelijk. De theorieën omtrent den invloed van zeestroomingen, in verband met de ijsbergen in het Moorden, berusten wel degelijk op wetenschappelijken grond. Het is nu ongeveer vier jaren geleden, dat men begonnen is met in die richting waarnemingen te doen. Ik leg er den nadruk op, dat ik volstrekt niet geacht wil worden, nu reeds een bepaald oordeel uit te spreken omtrent deze zaak. Maar veel er in komt mij belangwekkend voor. Het zou kunnen wezen, dat daarin eene toekomst school, welke voor de belangen van den landbouw, om maar iets te noemen, natuurlijk van heel groote waarde zou zijn. Maar, zooals ik u zeg, wij moeten ons ook hier voor overijling wachten in het toekennen van bdteekenis. Maar deze zaak kan iets worden „En hoelang vooruit zou men dan, met grond van wetenschappelijke zekerheid, liet weer kunnen voorspellen vroeg ik. „Toch wel een maand of drie. Terwijl nu de eendagsvoorspelling zoozeer aan een zijden draadje hangt (Uit „de Wereldkroniek. ry-eVi u Veel geschreeuw en weinig wol! Er komen zoo in de politieke wereld oogenblikken voor, dat het kleinste koeltje opgeblazen wordt tot een bulderenden storm, soms zelfs tot een loeienden orkaan, terwijl dan weer plotseling de geheele kwestie verloopt in een onschuldig briesje. Was het al niet,alsof Columbia en Venezuela elkaar reeds op het oorlogspad hadden ontmoet, ja, alsof geheel het Noorden van Zuid-Amerika in bloedige slagvelden zou worden herschapen? En toen daarbij de tijding kwam, dat Nica ragua en Ecuador Columbia zouden bijspringen, toen geleek het welhaast, alsof het bestaan van Venezuela nog een kwestie van onder geschikt belang was. Op deze gegevens werd reeds een geheel nieuwe staatkundige indeeling gebouwd, waarbij ook de Vereenigde Staten een woordje meê zouden spreken. Nu blijkt het, dat deze geheele staatkundige storm door New-Yorksche beursspeculanten heel netjes in het leven was geroepen, natuurlijk met de bedoeling om daarvan op de fondsenmarkt duchtig te profiteeren. Nicaragua en Ecuador hebben officieel be kend gemaakt, dat ze volstrekt geen plan hadden, om de hun toegedachte rol te ver vullen, waarmede het door de heeren beurs mannen stout opgezette kaartenhuis eensklaps in elkander is gevallen. Nu dit alles bekend is geworden, hebben wij goeden moed, dat de kwestie tusschen Columbia en Venezuela nog wel in der minne zal worden geschikt. Een voorname factor in de oplossing zal de hou ding van de Vereenigde Staten zijn. Wanneer het niet in de bedoeling der groote republiek ligt, om in troebel water te visschen, dan zal zeker het einde van het geschil wel in de kabinetten gevonden kunnen worden. Het is in de jongste dagen vooral Zuid- Amerika, dat stof tot geschrijf levert. Naast bovengenoemde kwestie brengt de vorming van een Zuid-Amerikaanschen statenbond de staat kundige luchtlagen in beweging. Mogelijk is het echter, dat door baatzuchtige oogmerken ook deze trilling in de staatkundige atmos feer op niets zal uitloopen. Men weet dan te melden, dat door Argen tinië pogingen worden aangewend, om, vereenigd met Brazilië, Peru en Uruguay, aan de staatkundige overmacht van Chili paal en perk te stellen. Chili is van al de Zuid-Amerikaansche republieken het meest welvarend. De rijke guano-lagen, waarbij wij terstond aan de bekende chilisalpeter denken, is voor het Jd eene bron van aanzienlijke winsten geweest. Of het aan die welvaart en de daarmee gepaard gaande meerdere ontwik keling der bevolking te danken is geweest, dat het land den geesel van binnenlandsche onlusten zelden heeft gevoeld, is ons onbekend, maar opmerkelijk is het, dat deze kuststaat gunstig bij de andere Zuid-Amerikaansche Staten afsteekt. Langzamerhand is Chili in het bezit van een moderne oorlogsvloot en een goed uitgerust leger gekomen, waardoor het feitelijk de suprematie over Zuid-Amerika jieeffc/verkregen. Deze toestand is den naijve- ?er buren een doorn in het oog, zoodat het Ti7. erwonderlijk zou zijn, wanneer ze zouden <jfiten gemeenschappelijk aan de Chileensche <Tmt een einde te maken. iDoch gelijk wij opmerkten, komt het be- ,cht over New-York tot ons,waardoor het wel ;s verdachts heeft, 't Zou best kunnen zijn,dat it geheele bericht nauw met Chileensche ~en in verband staat. Als een onverwachte °°is in de natuur, brengt het bericht, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Frank rijk en Turkije afgebroken zijn, de gemoede ren in beweging. Wij hebben voor een paar weken de kade-kwestie te Konstantinopel uit eengezet. Na een langdurig onderhoud werd tusschen den Sultan en denFranschen gezant, den heer Constanz, eene schikking getroffen, waarbij feitelijk een definitieve oplossing tot over 6 maanden werd verdaagd. Of de Sultan, wellicht door derden, tot an dere inzichten is gebracht, doet weinig ter hRSjJloch genoeg zij het, dat de Sultan het beheer van het Fransche syndicaat niet lan ger wenscht te erkennen. Deze woordbreuk, gelijk de Fransche gezant het gelieft te noe men, heeft zoodanig zijnen toorn opgewekt, dat hij het diplomatiek verkeer met den Grooten Heer heeft afgebroken. Misschien is de heer Constanz wel blij, dat hij zoo een schoone gelegenheid heeft gevon den om zijne krachten eens te toonen. Voor een paar jaar is de heer Constanz tot den post van vertegenwoordiger te Stamboel geroepen. Groot waren de verwachtingen, die de Fran sche regeering in de diplomatieke talenten des heeren Constanz stelde. Men dacht in hem den man gevonden te hebben, die den tanenden invloed van de Republiek tot her nieuwde glorie zou brengen. Speciaal had hij in opdracht om een waakzaam oog op de Duitsche bemoeiingen in Klein-Azië te houden, doch trots de vermeende groote staatkundige gaven van den Franschen ambassadeur, bleef Keizer Wilhelm de eenige vriend van Abd-ul-Hamid. Men begon in Frankrijk te begrijpen, dat men de gaven van den heer Con stanz had overschat, en menige onaangename op- en aanmerking werd aan het adres van den gezant gericht. Ook in de kadekwestie gaf de weifelende houding van Frankrijk's vertegenwoordiger stof tot misnoegen. Nu die kwestie den gezant opnieuw in een valsche positie zou brengen, heeft hij door een kloeke daad den geslepen Sultan schaakmat gezet. Men make zich. echter niet ongerust over een oorlog tusschen Turkije en Frankrijk. De Sultan denkt er volstrekt niet aan. om zijn vermeende rechten desnoods met de wapenen te verdedigen, en in Frankrijk acht de minis ter van buitenlandsche zaken de zaak niet belangrijk genoeg, om er zijn zomeruitstapje om uit te stellen. Als 't nijpt en weer nijpt, zal de Sultan zich in het onvermijdelijke schik ken, daarvan is men ten volle overtuigd. Al weer een storm in een glas water. Ook het Fransche publiek trekt zich de zaak weinig aan. Daar is op ditoogenblik maar één zaak, waarin het oprecht belang stelt, dat is de aan- staande komst van den Czaar.Nadat Keizer Nico- laas de Duitsche vlootoefeningen teDantzig heeft bijgewoond, zal hij een bezoek aan President Loubet brengen. Dit blijk van trouwe vriend schap wordt in Frankrijk hoog gewaardeerd, vooral nu het terstond op de samenkomst met keizer Wilhelm volgt. Natuurlijk worden er reeds grootsche plannen voor het bezoek ont worpen. Onder meer zal de Czaar eene wa penoefening te Reims bijwonen, waaraan 150.000 man zullen deelnemen. Bij al de feestelijkheden en festijnen zal er ook nog wel eens een uurtje overschieten om over de po litiek te redekavelen. Er zijn zeker punten genoeg, waarover men van gedachten kan wisselen. Daar liggen nog altijd het onopgeloste Chineesche vraagstuk, de steeds meer verwar de Balkan-aangelegenheden, de wederzijdsche houding in de Marokkaansche en Arabische incidenten, en de voor beiden niet minder belangrijke strijd in Zuid-Afrika te bespreken. Men wil zelfs weten, dat vooral dit laatste punt de wederzijdsche diplomaten zal bezig houden. Met spanning wachten de Boeren- vrienden op de dingen, die gebeuren zullen, vooral nu de telegraaf tot in alle deelen der beschaafde wereld bekend heeft gemaakt,dat president Kruger bij den Czaar in audiëntie zal worden ontvangen. Mochten we een vorig maal melding ma ken van een opbeurend bericht, aan de Tele graaf ontleend, nu heeft het Duitsche blad de Lokal-Anzeiger een bericht, dat eveneens in staat is, den Boerenvrienden weer een hart onder den riem te steken. Dr. H. P. N. Muller, de vertegenwoordiger van den Oranje-Vrijstaat, werd gevraagd naar den toestand op het oorlogsveld. Wel, werd er geantwoord, U treft het zeer gelukkig, ik heb zoo juist van betrouwbaren kant uit Zuid-Airika een bericht gekregen, dat zelfs mijne verwachtin gen overtreft. Naar mij namelijk medegedeeld wordt, hebben elf of twaalf duizend Kaapsche kolonisten de wapenen opgenomen. Mijn berichtgever schrijft verderde toestand hier wordt zeer kritiek. De Engelschen zijn rade loos. Zij houden alle berichten op, opdat die Kaapstad niet zullen bereiken. Alles wat men daar te hooren krijgt, is louter leugen. De geheele Engelsche politiek alhier zal spoedig ineenstorten, en Engeland zelf zal hier zijne macht geheel verliezen. Van harte wenschen we, dat al dat moois waarheid is. Den 16en Augustus zijn weer 952 Boeren- gevangenen gezonden uit Kaapstad naar de B ermuda-eilanden. Volgens de Ind. Beige gaat in de Russische kringen het gerucht, dat de Czaar besloten heeft, met keizer Wilhelm en president Loubet de Boerenzaak te bespreken. De Czaar moet geneigd zijn, om zonder dralen op vriend schappelijke wijze tusschen beiden te komen. De „ludépendance Beige" voegt er, onder voorbehoud, bij, dat de Czaar President Kru ger in een particuliere audiëntie zal ontvangen. Eindelijk is door Lord Kitchener een gedetailleerd verslag publiek gemaakt over den toestand van het Engelsclie leger over de maanden Mei en Juni. Dat verslag zal de luidjes in Engeland wel tot de gedachte brengen, dat de oorlog nog wel een poosje zal moeten voortduren. Veel aangenaams staat er nu juist voor de Engelschen niet in dat rapport. Hij schrijftGedurende de maanden April, Mei en Juni werden de geheele origineele strijdmacht van de Imperial Yeomanry en ver scheidene contingenten Australische en Nieuw- Zeelandsche troepen geleidelijk teruggezonden en ofschoon zij vervangen werden door nieuwe Yeomen, ten getale van 16.000, andere over- zeesche contingenten en de nieuw aangeworven politiemacht, was niet te verwachten, dat deze ongetrainde manschappen in staat zouden zijn, zooveel te presteeren, dat de leegte, ontstaan door het vertrek van zoovele geacclimatiseerde en ervaren soldaten, niet zou worden gevoeld. Het bleek zelfs, dat het onmogelijk was, een groot getal van deze nieuwe Yeomanry-recru- ten in het veld te zenden, daar velen hunner niet konden schieten, noch rijden, en de nood zakelijkheid, hen te drillen en te leeren schie ten, vertraagde eenigen tijd het werk van de colonnes. Eenigen van de manschappen zijn geheel ongeschikt gebleken voor het werk, d.at van hen verwacht werd, maar langzamer hand is er verbetering gekomen, en zij doen nu'geleidelijk ondervinding op in het veld. Dan lezen we, dat de vijandelijke macht gestadig afneemt, maar een paar regels verder lezen we, dat de vijand nog een sterke macht heeft voor eene verdedigende tactiek. Zij zijn in kleine troepjes over het land verdeeld en vechten zonder een bepaald plan en verdwij nen spoorloos als de Engelschen naderen. Ondanks alle buitmakerij hebben zij, zegt Kitchener, volop voedsel. Hij schat het aan tal Boeren, dat nog in het veld staat, op 13.000. Maar omdat elke yard spoorlijn nog moet worden verdedigd en men steeds aan allerlei aanvallen is blootgesteld, moet Kit chener een groot aantal troepen op de been houden. Aan het slot van zijn rapport moet de generaal zijn hart eens lucht geven en noemt hij den weerstand der Boeren onzinnig, niet vaderlandslievend en niet te rechtvaardigen. Onder de krijgswet is een bevelschrift uit gevaardigd, last gevende tot de sluiting van alle plattelandswinkels in het district Queenstown. Verder worden alle goederen gerequireerd, waarvan verondersteld kan wor den, dat zij den vijand van nut kunnen zijn. Ze zullen naar zekere, met name genoemde steden gevoerd worden. Een tweede bevel schrift verbiedt de aflevering per spoor van voor de burgerlijke bevolking bestemde voor raden, aan stations van de Oosterlijn, met uitzondering van zekere, met name genoemde stations. De plattelandsbewoners mogen niet meer proviand hebben dan voor een week. I De Standard verneemt uit PretoriaLouis 1 Botha is naar Bethal teruggekeerd, na een bezoek aan Zuidoostelijk Transvaal. Hjj heeft daar alle mogelijke moeite gedaan om de commando's aan te sporen tot nieuwo krijgs verrichtingen tegen de Engelschen. Viljoen is in het Lijdenburgscke. Londen, 23 Aug. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria meldt, dat luitenant kolonel Williams, die met een kolonne door het Vaaldal in de richting van Klerksdorp trok, den 19 dezer sporen van een grooten tiek vond. In de nabijheid van Kalkoenplaats baaide Lij dien in, en maakte na een zwaren galop van 12 mylen en na een hardnekkig gevecht het geheele convooi, met 18 gevan genen, 9000 patronen, 80 wagens en een groote hoeveelheid vee buit. Onder de gevangenen bevindt zich de ianu- drost van Bloemhof en de telegrafist Du Loit. Graaff Reinet, 21 Aug. Een Hollandsch predikant, Murray genaamd, is van hier ver trokken met het voornemen, De Wet te bewe gen zijn commando's uit de Kaapkolonie terug t/6 trökkcn» De Parijsche correspondent vanhetHdb. schrijft: De Rappel bevat hedenochtend het volgend telegram van zijn particulieren correspondent te St. Petersburg: „Een Rus, nauw verbonden met minister De Witte, deelt mij nopens het bezoek van. den Czaar in Frankrijk, een bericht mede, dat hoe onverwachts het ook moge luiden, ik niet aarzel u over te brengen vanwege de bron waaruit het afkomstig is. „Keizer Nicolaas II zou bij zijne komst in Frankrijk, om zoo te zéggen, den vrede tus schen de Engelschen en de Boeren medebren gen. Hij zoude reeds als bemiddelaar onder handelingen hebben aangeknoopt, en het schijnt dat de eindovereenkomst tot stand zal komen bij de ontmoeting, die de Czaar met Koning Eduard zal hebben vóórdat hij zich naar Duinkerken inscheept. „De vredesvoorwaarden zullen naar hetgeen mijn berichtgever mij mededeelt, voor de Boeren en voor Engeland gelijkelijk eervol zijn. De beide Republieken zullen erkend worden als volkomen onafhankelijke staten, maar Groot-Brittannië zou het gebied der mijnen van den Rand annexeeren en eene oorlogsschatting vragen." Hoe verrassend dit bericht ook moge klin ken, geheel onmogelijk is deze schikking niet, ofschoon zij mij voorkomt minstens voorbarig te zijn. Indien de afstand van den Rand de losprijs mocht wezen waarvoor de Boeren den vrede en de erkenning hunner onaf hankelijkheid zouden koopen, is het evenwel te verwachten, dat tegenover die vermindering van gebied Engeland over zal dragen zijn voorkoopsrecht op Lorenpo Marqués en dat de oorlogsschadeloosstelling hiervoor zal worden gebruikt. Toch vrees ik, dat dit alles slechts toekomstmuziek is, en het bloedvergieten in Zuid-Afrika dit jaar nog niet zal ophouden. Gij' wilt een christen-staatsman heeten. Dus gij erkent het woord van uw Meester, dat uw Ja, Ja en uw Neen, Neen moet zijn. Welnu, gij hebt de revisie noodzakelijk geacht, en aan u nu om te toonen, dat het oud-vaderlandsche spreekwoord waarheid iseen man een man, een woord een woord Waar anderen in gebreke bleven recht te doen, daar zoudt gij het u tot een eer moeten rekenen, dat alle burgers van Nederland zouden moeten erkennen, dat rechtsherstel een der eerste daden was van de regeering, door u geformeerd. Gratie zou iets zijn, maar lang niet genoeg, want door gratie verleenen wordt het recht niet hersteld, en défirom moet het ons bovenal te doen zijn. Aan u dus de keuze, of gij wilt staan aangeteekend als de medeplichtige van hen, die volgens uw eigen zeggen deze rechtskwestie hebben weggemoffeld, dan wel of gij den moed hebt, om althans te streven naar het volle licht. Nog is het tijd, maar wat gij doet, doe het spoedig, want deze twee gevangenen hebben reeds zoo lang, veel te lang, onschuldig gevangen gezeten. Toon dat de door u gesproken woorden ernst zijn en geen praatjes zonder beteekenis. Marktbericht van WINKEL. 20 Augustus 1901. Suikerperen f 1.70 a f 2.10. Dirkjesperen f 1.40 a f 1.75. Keize- rinneperen f 1.75. Goudballen f 1.40. Blauwe pruimen f 0.40 a f 0.65, witte pruimen f0.45 a f 0.50 per 100. Snijbooneu f 0.80 a f 1.20, slaboonen f 0.30 a f 0.35 per 1000. Muizen f 1.a f 1.10, blauwe aardappelen f 1.05 a f 1.10 per 35 K.G. Aalbessen f0.04 af0.04V2 per pond. Komkommers l1/,, a 2'A cent per stuk. 22 Augustus 1901. Suikerperen f 1.45 a f 1.50. Dirkjesperen fl.26 a f 1.55. Keizerinne- peren f 1.05 a f 1.25. Goudballen f 1.30. As senperen f 1.50. Zoete appelen f 1.90. Snij- boonen f 1.10 a f 1.20, slaboonen f 0.25 a f 0.275 per 1000. Blauwe pruimen f 0.30 a f 0.35, witte pruimen f 0.35 a f 0.50 per 100. Uien f 1.25 per baal. Blauwe aardappelen f 0.75 a f 0.90, muizen f 1.a f 1.05 per 35 K.G. Roode kool f 3.per 1000. „ONS BELANG." Veiling aan het station Heer-Hugowaard. 21 Aug.roode kool f 3.— a f 4.gele idem f 6.25, witte idem f 5.25 per 100 stuks. 22 Aug.roode kool f 2.70 a f 3.50, gele idem f 7.75 per 100 stuks. 23 Aug. roode kool f 3.— a f 4.25, gele idem f 7.25 a f 8.witte idem f 6.25 per 100 stuks. Nep f 1.80 per 50 K.G. Slaboonen f 0.25 per 1000 stuks. „NIEUW LEVEN". Veiling aan het station Noord-scharwoude. 21 Aug. aangevoerd 4574 stuks kool. roode kool f 2.60 a f 3.75, gele idem f 4. witte idem f 3.25 per 100 stuks. Groote mui zen f 0.35, graafjes f 0.90, blauwen f 0.70 p. 35 K.G. 22 Aug. aangevoerd 4200 stuks kool. roode kool f 3.50 a f 4.gele idem f 5. witte idem f 3.per 100 stuks. De aangevoerde witte kool was van slechte kwaliteit. 23 Aug. aangevoerd 5432 stuks kool. roode kool f 2.25 a f 4.25, gele idem f 6.25 a f 7.50, witte idem f 3.f 5.50 p. 100 st. groote muizen f 1.10 per 35 K.G., graafjes en ronde aardappelen werden opgehouden. Groentenmarkt te BROEK OP L ANGENDIJK. 21 Aug. 12000 bos wortelen f 2.60 a f 3.30 per 100 bos. 33000 bloemkoolen f 5.a f 18. 44500 roode kooien f 2.50 a f4.5500 gele kooien f 4.50 a f 6.25, 8000 witte kooien f 4. a f 6.25 per 100. 44 balen nep f 1.60af 1.80, 40 balen uien f 1.10 a f 1.40 per 50 K.G. 22 Aug. 5500 bos wortelen f 3.10 a f4.50 per 100 bos. 19000 bloemkoolen f 5.a f 17. 30500 roode kooien f 2.80 a 4.25, 2600 gele kooien f6.a f8.4600 witte kooien f 5.50 a f7.25 per 100. 113 balen nep fl.60 a fl.80, 100 balen uien f 1.20 a f 1.50 per 50 K.G. 23 Aug. 7000 bos wortelen f 2.90 a f 3.80 per 100 bos. 31500 bloemkoolen, f 5.a f 14. 32000 roode kooien f3.— a 4.50, 8500 gele I kooien f 6.a f 8.7&, 7500 wig»- kooien f 5. j a f 7.— per 100. 76 balen1.60 a f 1.90, I 66 balen uien f 1.a f 1.50 per K.G. Groentenmarkt t e S'/T. PAÜKRAS. 21 Aug.62000 slaboonen tf .22 a .28. bloemkool f 4.p. 100,, uken f 1.a 1.4Ó p. 50 K.G. 22 Aug.74000 aflaboonen f —.23 a —.25, bloemkool f 5./p. 100, uien f 1.a 1.50 p. 50 K.G. 23 Aug.18'JOOfi slaboonen f —.25 a —.28, bloemkool f a 9.— p. 100, uien f Dat de Socialisten blijde zijn over de verovering van het district Lochem op de Liberalen, is begrijpelijk. Het socialistische Volk schrijft daarover o.m. onder het opschrift: Lochem veroverd Als afgevaardigde van het district gaat naar Den Haag een van onze oudste strijders, een proletariër, in wien een leven van bittere ontbering het vuur van het heilig verzet niet heeft weten te verdooven, wiens getuigenis tegen geloovige en ongeloovige mooipraterij aan eigen harde ervaring een bijzonderen invloed ontleent, die met zijn nuchter oordeel en zijn scherp woord menigmaal het net van verblinding en demagogie zal verscheuren, waarin een christelijk ministerie van den geldzak de geloovige arbeiders en kleine luiden zal trachten te vangen. En verder Dat er zooveel kon bereikt worden in dit district, wijst op de aanwezigheid van een groote energie, die, naar wij verwachten van blijvenden aard zal zijn, en zich in de eerste plaats zal wijden aan het stichten van organisaties, opdat het socialistisch beginsel hier kan doorwerken, en een volgenden strijd gemakkelijker maken. Een deel van de geloovige kiezers heeft zich onthoudeneen ander deel heeft blijkbaar aan de stemming deelgenomen, en het zou or:s niet verwonderen, als zoowel het cijfer van den heer Hesselink, als dat van Helsdingen daarvan den in vloed heeft ondervonden, als eenerzijda kapitalistische antirevolutionnairen op het advies van de Standaard den liberaal zijn gaan stemmen, terwijl antirevolutionnaire en katholieke arbeiders en kleine land bouwers, ditmaal niet opgezweept door christelijke demagogie, de partij hebben gekozen, die hun natuurlijke verdedigster is. Ten getale van zeven komen dus in September de socialisten op in het Parle ment. Aan bun agitatie daarbinnen, en aan die van alle overige partijgenooten daarbuiten, aan grooten en kleinen de taak om te zorgen, dat de verovering van de politieke macht, zoo goed begonnen, onaf gebroken wordt voortgezet. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft tot den nieuwen minister van binnenlandsche bloemkool f IK.— a 9.— p. 100, uien f 1 50 zaken, Dr. Kuyper, een brief gericht, waarbij rr.-l^G.. f 26 manden aardappelen f 60 hl! Wir^Art Hof TIa Rt.a„d A „„51 1 QQQ I tUerVa" VlVK.G hij herinnert, dat „De Stand." in April 1898,! naar aanleiding van de afwijzende beschik-. e >%r deelde, G. van Hou- king van den officier van justitie te Leeu-i Hesselink Vu tuj van Vrijdag op Zaterdag 1.1. warden op de aanklacht van meineed tegen Gekozen Tub^SeVangenis te ARNHEM Gatze Haitsma, schreef: „Wij gelooven dat l ®av,oss^i^ zoek-De maréchaussee Als de Witgebrac 40ch hiermede de zaak niet uit zal zijn. justitie geen ander materiaal kan bijbren gen, waardoor de schuld overtuigend blijkt, dan zal de agitatie sterker worden. Wij vertrouwen dat deze zaak alsnog aan de orde zal komen, want indien deze zaak niet komt tot revisie, zoodat het volle licht in de openbare terechtzitting schijne, dan is de geheele antirevolutionnaire partij ge roepen tot een ernstig verzet tegen het wegmoffelen van zulk een belangrijke reckts- quaestie." Daar tot heden de revisie is uitgebleven, verzocht de heer Nieuwenhuis dr. Kuyper, deze thans te willen bevorderen. Aan het slot van zijn schrijven zegt de heer Nieuwenhuis Wat wij behoeven, is rechtsherstel, want weet, dat het vertrouwen op de onkreuk baarheid der rechterlijke macht, dat reeds bij zeer velen aan het wankelen was ge bracht, door geen zaak een grooter schok heeft gekregen dan door die der gebr. Hogerhuis Wat wij behoeven, is, dat geen rechts kwestie volgens uw eigen woorden worde „weggemoffeld." Wat wij behoeven, is nog steeds revisie, zoodat het volle licht schijne in de open bare terechtzitting. En geschiedt dit niet, dan is, volgens u, de geheele anti-revolutionnaire party ge roepen tot eon ernstig verzet. Gij zoudt dus uw heele partij tegen u in het harnas jagen, gij zoudt breken met uw eigen verleden, als gij de zaak er by liet. r< «yicgeorac Aocn- v" 'n ^en omtrek van LA^eldC f'. de w&mets. f 4 2130 4e», de vluchteling is iL deze vlil een ontslag*. dertijd in Den Haag wegeiSW* tot iWidslag op zijn meisje tot 4 jaiaW gevangenisstraf veroordeeld en had daarvan nog een paar jaar te goed. De man, die timmermanswerkverrichtte in de gevangenis, werd vroeger reeds verdacht van pogingen om te willen uitbrekendaarom werd hij een tijdlang streng gesurveilleerd. Hij is er evenwel in geslaagd, om de aan dacht van zijn bewakers af te leiden, en ongestoord het plan voor zijn ontvluchting voor te bereiden. Hij wist een vijl machtig te worden, waarmede hij de ijzeren bouten voor het venster van zijn cel doorvijlde. Eiken dag werd de aangevijlde bout met roggebrood „heel" gemaakt, zoodat er niets aan viel te bespeuren. Eindelijk had v. H. genoeg bouten geheel losgevijld. Zij stonden met roggebrood vastgezet en een stoot was voldoende om ze te verwijderen. Dit alles moet geschied zijn overdag, want 's nachts, wanneer er in de gevangenis de diepste stilte heerschte, zou ongetwijfeld het vijlen de aandacht hebben getrokken. Overdag wordt er druk getimmerd en gewerkt, zoodat het vijlen dan niot opviel. I Wat v. H. in de tweede plaats noodig had j om zyn ontsnapping te volvoeren, was een i ladder. Touw was or niet veel te krijgen nu eens werd hy hier, dan daar weder een kort stukje machtig, maar veel was het toeh niet. Met wat hout wist hij evenwel een touwladder te vervaardigen, 'die, hoewel de sporten 70 cM. van elkaar verwijderd waren, voldoende was om zijn plan uit te voeren. In den nacht van tien 17en dezer wrong zioh onze lenige marinier door de nauwe vensteropening, klom, met behulp van zijn ladder, den hoogen muur over enhij was in vrijheid. Een paar voetstappen, dat was alles wat men den volgenden morgen bij den muur van de gevangenis kon ontdekken. Het spoor ging evenwel in het bosch verloren. Van andere zijde verneemt het blad nog, dat vooral in de havensteden en grenssteden portretten van den vluchteling zijn verspreid. Er worden, behalve in de bosschen in de omgeving, nasporingen gedaan in de plaatsen waar v. TL vroeger vertoefde, of familie heeft, o. a. in Den Haag, Haarlem, Hillegom en in de havenplaatsen. Te Z u.tl - ^cbiir woude is het 4-jarig zoontje van den heer K. in het water gevallen, waaruit het leven loos werd opgehaald. Donderdag 1.1. maakten een 32-tal kinderen der openbare school te sSint IfanJiriXH een schoolreisje. Een bezoek werd gebracht aan IJmuiden, de ruïne van Brederode en Haarlem, waar met de electrische tram een ritje om de stad werd gemaakt. Arie Weltevreden, de „evangelist" te ZIERIKZEE, die ver dacht wordt van brandstichting in zijn kerk, is te Zwolle aangehouden en naar zijn woonplaats overgebracht, waar hij onmiddellijk werd „eingesperrt." Natuur lijk was hem te Zierikzee een warme ontvangst bereid. (Zie bericht le pag Bij Kon. besluit is: lo. met 27 Aug. aan C. Kroon, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van NOOR D-SCH AR WOUDE,niet dank betuiging voor de in die betrekking lang durig bewezen diensten en 2o. goedge keurd, dat aan C. Kroon, burgemeester van Noord-Scliarwoude, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. De Pier te SCHEVENINGEN is sedert de opening door niet minder dan 600.000 personen bezocht. Met den zoogenaamden nabouw in FRIESLAND is 't treurig gesteld. De akkers, waarvan de rogge werd geoogst, werden opnieuw omge ploegd en daarin herfstvruchten spurrie, knollen, enz gezaaid, om te dienen tot veevoeder. Door de aanhoudende droogte kan het zaad echter niet ontkiemen, zoodat, als er niet spoedig regen valt, van den nabouw weinig ot niets zal terecht komen. Een verschil tusschen slager en veehouder in de schatting van het gewicht eener koe, al vele raaien voorgekomen, heeft ook te HILVER SUM aanleiding gegeven tot een curieus geval. Een slager zou van een landbouwer te Kortenboef een stier koopen. Ze waren 't niet eens over de zwaarte en dus ook niet over den prijs. De slager schatte het op 650 pond. de boer hield vol dat 't zwaarder was. Na lang praten kwamen ze overeen dat de slager betalen zoo f 3 voor elk pond vleesch, dat de stier zwaarder zon wegen dan 650 pond. De hoer scheen de zaak toch niet te vertrouwen en bleef io gebreke bet beest te leveren. De slager nam du een advocaat, die den boer sommeerde den stier te leveren, waaraan hij ten slotte dan ook gevolg gal. T ien het beest dood was, kreeg de boer nog eens be'ouw en bood aan, de zaak af te maken als de slager f 180 gaf, doch die wilde daar niets van weten. Het einde was, dat hij weging bleek, dat de stier schoon aan den haak woog 742 pond, dus 92 pond zwaarder dan 650. De slager moest nn betalen 92 maal f 3. f 276, dat is f 86 meer dan de werkelijke w 'arde was, welke geschat werd op f 190. De slager moest ook nog den advocaat betalen (N. v. d. D.) Schagen, 24 Augustus 1901. De C o p e r a.t i e v e Yer- a'HeL opgericht 1887, heeft Se'pl c rtnbesteed de levering 600.001 Murwe lijnzaadkoeken 65'^t Kilo Thomasfosfaat, p de markt alhier werd jjjlag een valschen gulden in betaling eviM Het geldstuk is bij den heer eemging tegen 4 van 5 en pl.m. Q Donaö gegevl Burgemeester gedeponeerd, De heer K. Denijs alhier heeft behaald diploma A stenografie (correspondentieschrift). 't Gaat hard. Alweer werd eene koe, verzekerd in ons marktfonds, te Amsterdam afffebenrd. Gelukkig zijn er nog al liefhebbers voor het vleesch. Dat van Donderdag j.l. althans ging ving weg. Het vleesch kostte gemiddeld 20 cent,ter wijl de geheele opbrengst f 79.80 bedroeg - Door de Onderwijzer» aan de Gemeenteschool is een adres aan denJSaadjp^vicht, met het verzoek huini#* Lactementen meer in overeen stemming met de eischen des tijds te brengen. Adressanten geven in overweging het minimum op f 600 te stellen, doch met eene verhooging om de 5 jaar van 50 gld., tot f 800 voor gehuwde onderwijzers verzoeken zij een huursom van f 100. Onderwijzers met boofdacte wenschen zij daarenboven eene verhooging van f 100 toe te kennen. Volgens de gewijzigde onderwijswet is het minimum f500, hetwelk tot f700 moet opklimmen door 4 vijfjaarlijksche verhoogingen van f 50. De bij de wet vastgestelde „huwelijks-premie" bedraagt f 50. Het minimum-tractement van een gewonen klasse-onderwijzer bedraagt dus na 20 jaren f 750. Bij de voorgestelde regeling vau de Onderwijzers zou het f 900 bedragen. De omstandigheden in acht genomen, was de markt van Don derdag zeer wel. In vette koeien was een flinke handel met vaste prijzen. Alleen zou men de opmerking kunnen maken, dat de aanvoer wel wat heel groot was. Doch er was vraag en dan hindert dat niet zoo veel.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2