"~"transvaal. PLAAfe npgUNjEUWS. schaar aan het visschen waren in een z.g. poel, waarvan het vischrecht behoort aan een inwoner van Sas van Gent, die de politie van diefstal van zijn paling kennis gaf. Een visscher ging terstond aan den haal, toen hij de maréchaussées zag, doch de andere vijf daagden de mannen der wet uit, iu het water bij hen te komen. Deze lieten zich niet terug schrikken en gingen er op los, waarna een verwoed gevecht ontstond. Cortvriend ontving zulk een klap op den arm met een palingschaar, dat het bloed door de kleeren kwam. Maar voor al Beun kwam in een hachelijke positie, daar hij onder water werd geduwd Hij verloor evenwel zijn tegenwoordigheid van geest niet, wist zijn revolver te grijpen, trok die af en schoot zijn tegen stander in de borst. Toen sloegen de visscher8 op de vluchtdoch een hun- nor viel den maréchaussées in handen en werd naar Sas van Gent meegevoerd. De getroffene vluchtte nog een eind weegs mot zijne makkers mee; hij viel toen en werd per kruiwagen verder over de grenzen gevoerd. Volgens gerucht is hij overleden. Een nieuwbenoemd lid van den Gemeenteraad van LEEUWAR- DERADEEL, die zijn geloofsbrief had in te zenden, zond den Raad een brief kaart, inhoudende de mededeeling, dat hijtot de Ned. Herv. gemeente behoort De bekende It. aliaansche malaria-onderzoeker, professor Celli, ui: Rome, vertoeft dezer dagen te KROM MENIE, met het doel de malaria aan de Zaan te onderzoeken. Droeve dood. De 8-jarige A. Mulders te ROTTER DAM zou Zaterdagmiddag met een an deren jongen om het verst in het water aan den Lagen Boezem springen. Mul ders won het, doch sprong zoo ver, dat hij terstond in de diepte verdween, waarop de onbekend gebleven jongen, na uit het water gekropen te zijn, hard weg liep Inmiddels was ter plaatse gekomen de bootwerker M. Berkhout, wonende So- phiastraat No. 54, ondanks zijn 62 jaren een kordaat man. Hij zag den 8-jarigen jongen spartelen, en zonder zich te bedenken,sprong hij ge kleed te water om hem te redden. Zwem mende en duikende verloor hij echter zijr krachten en verdween ook in de diepte waaruit hij eenige oogenblikken later met behulp van een dreg werd opgehaald. Berkhout, die bewusteloos was, werd i; een nabijgelegen tapperij gebracht, waa men trachtte de levensgeesten op te wek ken. Doch tevergeefs een te hulp gerot - pen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Ongeveer een uur later werd ook het lijkje van den verdronke 8-iarigen iongen opgehaald. (N. R. Ct.) Openbare Raadsvergadering; te OUDKARSPEL, gehouden op Maandag 26 Augustus 1901. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering en leest de notulen van de vorige vergadering voor deze worden vastgesteld. De Voorz. deelt vervolgens mede, in overleg met den Arrondissements-Schoolopziener' eene voordracht opgemaakt te hehhen, ter benoe ming van een onderwijzer. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren Jan van den Akker te Oranjewoud, no. 1 Willem Boomstra te Goënga, bij Sneek, no. 2 en Albert van Vuure te Oostzaan, no. 3. Tot stemming overgaande, worden er uitge bracht 7 stemmen, allen op den beer Van den Akker, die alzoo benoemd is. De Voorz. stelt voor, den datum van ontslag van den beer Bakker te regelen naar den datum van in-dienst-treding van den beer J. v. d. Akker, betgeen wordt goedgevonden. Daarna leest de Voorz. voor een verzoek schrift van de onderwijzeres, mej. C. O. Scalé, waarbij zij om verbooging van bare jaarwedde verzoekt. B. en W. stellen voor eene ver booging van f 50.— 's jaars, ingaande 1 Jan. 1902, zoodat bet salaris dan wordt f 700 's jaars. Voorz. deelt mede, dat baar zulks vroeger was toegezegd. De beer Pranger deelt mede, dat de vorige onderwijzeres f700.'s jaars tractement bad, zoodat bij er voor is, dit bedrag ook nu te verleenen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten, mits deze som als maximum jaar wedde worde beschouwd. Vervolgens wordt door B. en W. aangebo den de Gem.-begrooting voor 1902, sluiten de in ontvangsten en uitgaven op f 16170.29. Daarna een snppl. kohier voor de belasting op de bonden, groot f 3.en een suppf. kohier voor den H. O., groot f 9.welke beide door den Raad worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Een adres van de Noorder Vereeniging van Burgem. en Secret., tot het vaststellen van eene verordening op bet rijden met licht voor alle soorten van rij- en voertuigen. Dit adres wordt ter behandeling tol de volgende vergadering uitgesteld, teneinde den Raad gelegenheid te geven, omtrent een en ander zich op de hoogte te stellen. Kennisgeving van den Rijks-ontvanger, dat aan den Gem.-ontvanger is uitbetaald een bedrag van f 246.97. Goedgekeurde Raadsbesluiten omtrent on- derhandscben verkoop van de bestaande en aanbesteding van eene nieuwe woning voor den veldwachter. Hierna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente WINKEL, van Dinsdag 27 Augustus 1901, 's voormiddags 10 uur. Na opening der vergadering door den Voorz., worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorz. stelt hierna aan de orde bet voorloopig vaststellen der gemeente-rekening over 1900, welke rekening in de vorige ver gadering is gesteld in banden eener commis sie van onderzoek, bestaande uit de heeren Over, Sloos, Slooves en Timmerman. Deze commissie deelt op verzoek van den Voorz., bij monde van den heer Sloos, mede, dat zij de rekening met alle daarbij behoo- ïende bescheiden nauwkeurig beeft onderzoek, t en nagegaan. Bij dat onderzoek is de rekening volkomen in orde bevonden en zijn geenerlei bedenkingen daartegen gerezen. De commissie kan daarom adviseeren tot de goedkeuring dezer rekening. Met algemeene stemmen wordt hierna be sloten deze rekening goed te keuren en voorloopig vast te stellen tot een bedrag in ontvangst van f 23129.62», in uitgaaf van f 22962.99, alzoo sluitende met een voordeelig saldo van f 166.63». Daarna wordt door den Voorz. aangeboden en overgelegd de door Burg. en W eth. opge maakte gemeente-begrooting voor den dienst van 1902. Met het oog op art. 203 der gemeentewet wordt de behandeling dezer begrooting uit gesteld tot een volgende vergadering. Wordt goedgevonden het in de vorige ver gadering aangehouden adres van de Afd. Winkel der Vereeniging „Volksonderwijs", be treffende bet aanmaken der schoolkachels door afzonderlijk daartoe aangestelde perso nen, in de eerstvolgende bijeenkomst in behandeling te nemen. Vervolgens deelt de beer Nobel mede, dat de beer Timmerman en bij overeenkomstig 's Raads verlangen een onderzoek hebben ingesteld, in hoeverre bet plan om door aan koop van grond den weg te Lutjewiukel te verbreeden, voor verwezenlijking vatbaar was. Het is bun daarbij gebleken, dat de weg over een lengte van 54 meter gemakkelijk met 1 meter zou kunnen worden verbreed. De grond, daartoe noodig, is bet eigendom van de heeren Timmerman, Brugman en Korflf, res pectievelijk voor 10, 19.30 en 24.70 Meter. Het resultaat van een gebonden bespreking met de betrokken eigenaren omtrent bet plan van dien aankoop is geweest, dat de heeren Timmerman en Brugman eventuëel f 1. per M2. zonden bedingen, doch de heer Korff kon vooralsnog geen bepaald bedrag noemen. Wanneer de gemeente echter ongeveer in de zelfde verhouding wilde betalen betgeen hem voor eenige jaren deswege was betaald, dan kon bij daarmede wel genoegen nemen. De heer Nobel deelt mede, dat toenmaals ongeveer f 2.— per M.2 is uitgekeerd. Naar aanleiding van deze mededeeling geeft Voorz. als zijne meening te kennen, dat een gulden per vierkanten meter als voldoende betaald kan worden beschouwd, doch dat f 2.— per M2. een zeer onbillijke koopprijs zon kunnen beeten. Daar deze beschouwing ten volle door de andere leden wordt gedeeld, stelt Voorz. voor, om den heeren Timmerman en Nobel te ver zoeken, den beer Korff nog eens omtrent den prijs te onderhouden en hem een koopprijs van f 1.de M2. aan te bieden. Hiertoe wordt besloten, terwijl genoemde heeren gaarne nog eens met den beer Korff hierover willen spreken. In de rondvraag deelt de beer Timmerman mede, dat bij de brandspuit te Lutjewinkel ontbreken een paar brandbaken en een lad der; zoo mogelijk zon de heer Timmerman gaarne willen, dat daarin werd voorzien. Met algemeene stemmen wordt goedgevon den, dat de beer Timmerman zich met de aanschaffing daarvan gaat belasten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Jaarvergadering van het Begrafenisfonds, opgericht te EENTGEN- BURG, gehouden in het café van den beer Schermerborn te Sint Maarten, den 26 Aug. 1901, 's morgens ten 11 ure. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, worden deze goedgekeurd en geteekend. Wordt voorgelezen een schrijven van den beer H. Kuit te Sint Maarten, mededeeling doende van zijn ontslag als Commissaris, en dat hij deze bijeenkomst niet kon bijwonen. Voor kennisgeving aangenomen. De periodiek aftredende Commissaris, de heer J. Biesboer, wordt met algem. stemmen herbenoemdvoor de vacature-Kuit wordt eveneens met algemeene stemmen benoemd de beer A. Klerk. De rekening van het fonds en die van bet fonds van toelage worden onderzocht en na volkomen in orde bevonden te zijn, met een woord van dank voor bet accurate beheer, zonder aanmerkingen goedgekeurd. De rekening van bet Begrafenisfonds bedroeg in ontvang f 2298.95, uitgaaf f 1943.95», batig saldo f 354.99» die van 't fonds van toelage in ontvang f 214.17, uitgaaf f 63.39», batig saldo f 150.77». Na eenige besprekingen wordt besloten geen leden meer in 't fonds van toelage op te nemen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Vermoedelijk zal de Gouden Koets van H. M. de Koningin de volgende week naar Den Haag worden overgebracht om dienst te doen bij de opening der Staten- Generaal door H. M. de Koningin. LUTJEWINKEL. De beer J. Porte beeft te Wageningen met gunstig gevolg examen afgelegd voor Tuinbouw kunde L. O. D insdagmiddag is te C ALL ANTS- OOG nabij strandpaal 16 een omgekeerde visschersscbuit komen aandrijven. Wegens de hooge zeeën was bet niet doenlijk er bij te komen; zoodra bet water eenigermate valt, hoopt men ze te kunnen naderen, om er eenige bijzonderheden van te weten te komen. ANNA PAULOWNA, 27 Augustus. Naar wij vernemen zal het op 1 September 25 jaar geleden zijn, dat de beer J. van Doorn alhier zijn functie aanvaardde als machinist bij bet stoomgemaal aan de Van Ewijcksluis. De grootste groentehandelaren van BROEK OP LANGENDLfK, ZUID- SCHARWOUDE en NOORDSCHARWOUDE hebben zich verbonden geen groenten op de pas opgerichte markt te OUDCARSPEL te koopen of te laten koopen. Het groote aantal markten maakt bet den kooplieden onmogelijk, al deze markten te bezoeken. Door deze samenwerking hopen zij de bouwers te noodzaken op de bestaande markten bun groenten te verkoopen. Men schrijft uit LOCHEM: Naar aanleiding der verkiezing van den beer Helsdingen tot lid der Tweede Kamer in dit district, had bier dezer dagen een gesprek plaats tusschen een verhuurder van woningen en een werkman, een zijner huurders. Werkman. We hebben 'm er in, hé? Verhuurder. Wien W. Wel, Helsdingen. V. - Zoo. W. Nou zal 'tgoed worden VHoe dan W- Wel, over een poosje krijgen we veel meer loondat zal je zien. V. - Kom W. Ja zeker, daar sta 'k voor in, en t gebeurt gauw ook. V. Nou, dat 's mij best, dat doet me plezier, man, voor jou en voor mij. Ik begin dan nou maar dadelijk de buur van je buis met tien gulden op te slaan. W. Dat meen je toch niet, baas? V. Wel wis-en-waarachtig, en als 't je niet aanstaat, dan trek je d'r maar uit. Hist T*«.a r den f olïtrer ij. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land zijn benoemd tot leden der provinciale regelingscommissie in zake de paardenfok kerij, ingevolge de wet van 21 Juni 1901, Stbi. no. 156, de heeren J. Breebaart Kz. te Winkel, G. C. Hulst te Zijpe, J- Zijp Hz. te Wieringerwaard, Jhr. Mr. P. van Poreest te Heilo, L. Visser Cz. te Beemster, K.J. C. del Court tot Krimpen te Velsen, H. F. Bult man te Haarlemmermeer, E. W. C. H. Baron van Tuijll van Serooskerken te Velsen, P. B. J. Ferf te Haarlem, W. Teengs te Alkmaar; tot Voorzitter werd gekozen den beer J. Breebaart Kz., en tot Secretaris-Penning meester den beer W. Teengs. En door den Minister van Oorlog, in verband met art- 17, 2e lid, der aangehaalde wet, zijn als militaire leden aan de daar bedoelde commissie toege voegd de Kapitein A. W. de Jonge van der Halen en de eerste luitenant W. J. Metborst van bet tweede regiment Veldartillerie te 's-Gravenhage, laatstgenoemde als plaatsver vangend lid. „Nieuw Leven". Veiling aan bet station NOORD-SCHAR- WOUDE. 24 Aug.Roode kool f 2.90 a 3.75, gele f 3.a 5.witte f 3.50, slaboonen f .30. Aanvoer 5822 stuks kool. 26 Aug.Roode kool f 3.50 a 4.50, gele f5.— a 6.—, blauwe aardappelen f —.85. Aanvoer 6000 stuks kool. 27 Aug.Roode kool f 3.25 a 4.25, gele f 3.50 a 5.50, witte f 5.50, nep f 1.30, peren f .95 a 1.— p. mand. Aanvoer 8583 stuks kool. „Ons Belang". Veiling aan bet station HEER-HUGO- WAARD. 24 Aug.Roode kool f 3.— a 4.50, gele f 5.25 a 6.25, witte f 5.50, nep f 1.60, sla boonen f .15 p. 100. 26 Aug.Roode kool f4.a 4.75, gele f 7.— a 7.50, witte f 5.— p. 100. Aanvoer 5200 stuks kool. 27 Aug.Roode kool f 3.a 4.75, gele f 5.— a 7.50, witte f 3.— a 4.25, uien f 1.40, nep f 1.20. Aanvoer 6500 stuks kool. Groentenmarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 24 Aug.6200 bos wortelen f2.a 3.50 p. 100 bos, 30000 bloemkoolen f 4.50 a 12.50, 65500 roode kooien f 3.— a 4.50, 15000 gele f 4.50 a 6.50, 11000 witte f5.a 7.25 p. 100, 140 balen nep f 1.50 a 1.70, 85 balen uien f 1.30 a 1.40 p. 50 K.G. 26 Aug. Wortelen f 2.40 a 3.80 p. 100 bos, bloemkoolen f 5.— a 14.50, roode kooien f 2.80 a 4.50, gele f 4.— a 7.50, witte f 4. a 7.25 p. 100, nep f 1.50 a 1.70, uien f 1.20 a 1.50 p. 50 K.G. 27 Aug.Wortelen f 2.80 a 3.50 p. 100 bos, bloemkool f 5.— a 19.50, roode kooien f 3.— a 5.75, gele f 5.— a 7.50, witte f 5.a 7.50 p. 100, balen nep f 1.60 a 1.70, balen uien f 1.30 a 1.50 p. 50 K.G. Groentenmarkt te SINT PANKRAS. 24 Aug. 28500 slaboonen f 0.20 per 1000. Bloemkool f 5.a f 11.25 per 100. 3600 snijboonen f 0.75 a f 0.80 per 1000. 26 Aug. 10000 slaboonen f 0.28 per 1000. Bloemkool f 4.75 a f 9.50 per 100. Door de verkiezing van Jhr. Mr. H. M. J. v. Asch van Wyck tot lid dei- Eerste Kamer zal eene nieuwe verkiezing plaats moeten hebben voor de Tweede Kamer voor Wijk-bij-Duurstede, daar bovengenoemde voor dat district als afgevaardigde was gekozen. Alle berichten komen daarin met elkaar overeen, dat de toestand in de Kaapkolonie voor de Engelscben uiterst critiek iszelfs de Engelscbe bladen beginnen mistroostige beschouwingen ten beste te geven. Een bewijs daarvoor is, dat bet Kaapscbe Parlement niet in October zal bijeenkomen men is bang voor oproerige redevoeringen en die zouden gevolgen kunnen hebben, die niet te overzien waren. Ook, dat opnieuw de krijgswet is afgekon digd voor het Queenstown-district, is een hachelijk teeken. Aan alle bewoners daar is verboden, meer levensmiddelen in buis te hebben dan voor één enkele week. Engeland noemt zich de overwinnende partij, maar een feit is bet, dat de Boeren meer grondgebied bezet houden dat Engelscb is, dan de Engelscben op hun beurt, dat aan de Boeren behoort. 't Is van de Boeren heel slim gezien, geweest, om bet terrein van den oorlog naar de Kaapkolonie te verplaatsen. Ze vonden daar eene bevolking, die ben goed gezind was en ben dus aan voorraad hielp. Boven dien werden hunnen gelederen dagelijks door nieuwe strijders aangevuld. Geen wonder, dat de Engelscben streng tegen de Kaapscbe Hollanders optreden en dat de rebellen geducht worden gestraft. Of bet zal helpen Wij gelooven van juist bet tegendeel. En toch gaan de volgende maand 70000 Britsche troepen naar buis. Waarom Er wordt beweerd, dat de reden van bun been gaan is, dat ze niet meer geschikt zijn een heet seizoen in Zuid-Afrika door te maken. De Times zegt daarvan heel voorzichtig, maar voor ons duidelijk begrijpelijk Het kan wel zijn, dat er onder de troepen, die nu aan de hitte en lasten van den oor log bijna twee jaren zijn blootgesteld geweest, eenigen zijn, die de gevolgen daarvan onder vinden. We hebben eenige telegrammen van Lord Kitchener Lord Kitchener seint uit Pretoria, dat 3 officieren en 65 man uit Ladybrand, die op de rechterflank van kolonel Elliot's colonne marcheerden, op een ongunstig terrein om ringd werden in den ochtend van 22 dezer, en zich aan een overmachtige vijandelijke afdeeling moesten overgeven met een verlies van een doode en vier gewonden. De gevangenen werden later in vrijheid gesteld. Lord Kitchener beeft een onderzoek ingesteld. Lord Kitchener seint uit PretoriaIk ont ving een langen brief van Steyn, waarin hij een uitgewerkte uiteenzetting geeft van de Boerenzaak en waarin hij mededeelt, dat bij den strijd zal blijven voortzetten. Verder ontving ik een kort briefje van De Wet, met dezelfde mededeeling, en een schrijven van Louis Botba, waarin bij meldt de proclamatie ont vangen te hebben en protesteert tegen den inhoud er van, en meldt dat bij voornemens is den strijd voort te zetten. Daarentegen, zegt Kitchener, is liet aantal Boeren, die zich overgaven, in den laatsten tijd aanmerkebjk toegenomen. De la Reij beeft een contra-proclamatie uitgevaardigd, waarbij bij de Boeren waar schuwt tegen Kitchener's laatste proclamatie en verklaart, dat zij den oorlog zullen voort zetten. ij: Het oorlogsnieuws beteekent alleen wat berichten over schoongeveegde districten. De Wet is te Zastron (in bet district Roux- ville in den Vrijstaat) bezig een troepenmacht bij elkaar te brengen. De „Daily Telegraph" erkent, dat Kitche ner's proclamatie in de afgeloopen week bet aantal Boeren, dat zich overgaf, niet deed toenemen. De correspondent der Daily Mail te Brussel verneemt, dat Botha aan de commandanten last gegeven beeft, niet langer de Britsche gevangenen los te laten, maar hen, indien Kitchener zijn bedreiging ten uitvoer legt, te gijselen. Aan de „Petit Bleu" wordt uit Den Haag geseind, dat aldaar een rapport is ontvangen uit Boeren-bron, waarin gemeld wordt, dat van 1 tot 17 Augustus niet minder dan 74 gevechten geleverd zijn, waarbij den Engel- schen min of meer verliezen zijn toegebracht. Daarbij komt nog, dat dit verslag niet geheel compleet was, daar nit de afgelegen distric ten geen opgaven waren ontvangen, toen bet werd overgeseind. De N. Ct. ontving onderstaand particulier telegram uit Londen. De volgende bijzondere berichten uit Zuid- Afrika zijn hier ontvangen omtrent gebeur tenissen, plaats gehad hebbende 17 en 25 Juli jl. De la Rey is sedert een paar weken zuid waarts getrokken over de Vfialrivier naar de Kaapkolonie, een 12000 Kaapscbe Boeren tegemoet, die in de Kolonie kunnen gemist worden. Op zijn weg beeft bij station Roode- poort, niet ver van Krugersdorp, verbrand. Er wordt verband gezocht tusschen dezen tocht en een boodschap, door genoemden generaal aan de burgers en Boerenvrieuden binnen Pretoria gezonden, dat zij goeden moed moeten houden en geduldig zijn, want dat binnen 3 maanden de Engelscben over de Vaal zullen teruggedrongen zijn. Uit Kaapstad wordt hieromtrent nog bericht, dat De la Rey zich in de Kaapkolonie be vindt. De Engelschen hebben tevergeefs ge tracht, hem een groote troepenmacht na te zenden, om hem tegen te houden. Bij Blauwbank is tusschen 17 en 25 Juli gevochten. Het moet er heet zijn toegegaan. Alle bijzonderheden ontbreken overigens. De vechtende Basoeto's zijn den Vrijstaat binnen getrokken en waren den llen Juli reeds tot op 28 Engelscbe mijlen van Bloemfontein doorgedrongen. Zij zijn begonnen met een groo- ten moord, waarbij zeer vele Engelscben wer den afgemaakt en gewond. Het Britsche leger bestuur biedt 13 shillings per dag aan ben, die tegen de Basoeto's willen vechten. Den 14en Juli is bij Brugspruit hevig ge vochten; de Boeren stonden onder BenViljoen. Aan Engelscbe zijde vielen pl. m. 200 doo- den en gewonden. Eveneens is bij Kliprivier, ten Zuiden van Johannesburg, gevochten. Ook zeer hevig bij Colesberg, op den 17en Juli zwaar bij Elandsfontein. sfs De Daily Telegraph bevat een schrijven uit Hilversum van 23 dezer, waarin een inter view van Kruger wordt medegedeeld. In den loop van bet gesprek zeide de president, dat niets veranderd is, behalve de bonding der Engelsche Regeering. Wij volgen thans nog dezelfde tactiek, die wij steeds gevolgd hebben. In bet begin liebt gij gesproken van militaire tactiek, later noemdet gij baar ongeregelde wijze van oorlogvoeren, thans is bet een ver dedigende tactiek. Wij zijn kleiner in aantal geworden dan wij waren, maar alle kenmer kende factoren van geregelde wijze van oorlog voeren zijn in onzen tegenstand vereenigd. Nog steeds hebben de officieren gezag over de manschappen, zoowel als onze Regeering nog steeds de leiding geeft aan bet volk. De proclamatie van Kitchener kan slechts één uitwerking hebben op het Boerenvolk zij zal hunne gemoederen verbitteren en hunne wapens versterken, bun weerstand krachtiger maken. President Kruger verklaarde, dat bet ver baal van een samenzwering der Republieken tegen bet Britsche bewind in Zuid-Afrika een ergerkjke leugen is. Ik verklaar bier voor den Almachtigen God, dat het een lengen was die de oorzaak werd van bloedstorting en ver nieling. God weet, dat ik waarheid spreek en mijn getuigen op deze aarde zijn Salisbury en Chamberlain. Zij weten, dat, wat ik zeg, waarheid is. Een boosaardiger, duivelscher leugen is nooit gesproken. Kruger besloot met de overtuiging nit te spreken, dat op den grondslag van de onaf hankelijkheid der Republieken en van volko men amnestie voor de kolonische Afrikaanders, een oprechte en duurzame vrede zou kunnen worden gesloten. Oud-minister Merriman gevangen. Kaapstad, 27 Aug. De beer John X. Merri man, oud-minister en leider van den Afrikaan der Bond in het Kaapsche Parlement,is in arrest gesteld op zijn hoeve bij Stellenbosch en heeft zijn woord gegeven de hoeve niet te zullen verlaten. Een Britscb convooi overvallen. Londen, 27 Ang. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria meldt Een convooi, dat van Kimberley naar Griquastad ging, is den 24en bij Rooikopje aangevallen. De Boeren werden afgeslagen. De Britsche verliezen bedroegen negen ge sneuvelden en 23 gewonden. Het convooi kwam behouden aan. Ten Oosten var Ediiejfjkx - door kolonel Rawlinson 18 v«lérsg- zjjn genomen. 28 Augustus 1901. Verg| c g van de Afdee- ling Scbagen ty 'J omstreken van de H o 1- landscbe Ma a t s c h a pp ij van Land bouw, gehouden op Maandag 26 Augustus, des avonds 7 ure, in het lokaal van den heer A. v. d. Horst. Aanwezig 10 leden. Na opening der vergadering, lezing en goed keuring der notulen, volgden de ingekomen stukken, w. o. een circulaire van de Com missie van Toezicht op de Rijkslandbouw- winterscbool alhier, een verslag over bet af geloopen winterhalfjaar van die inrichting, en een vlugschrift van de band des beereu J.L.T. Gronemante Wieringerwaard, een warme aan beveling zijnde om bet bezoeken van de land bouwschool te bevorderen. Door den beer De Gier, secretaris, wordt de circulaire voorgelezen, die luidt als volgt Daar wij als Leden der Commissie van Toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Scbagen gedurig in aanraking komen met den Directeur en de Leeraren dier school en bet door hen gegeven onderwijs, achten wij ons gerechtigd en bevoegd, eens een ernstig woord van groote teleurstelling te doen hoo- ren over de geringe belangstelling, die deze inrichting van de zijde der belanghebbenden ondervindt. Hoewel ook de meesten van ons er een eer in stellen te worden gerekend tot de prak tische landbouwers of veehouders in de pro vincie, en hoewel ook sommigen van ons voorheen getwyfeld hebben aan (het praktische belang van bet onderwys eener landbouw school, thans, nadat wij van naby hebben kennis gemaakt met bet onderwijs, dat aan de landbouwwinterschool te Scbagen gegeven i wordt, zijn wij er eenstemmig en ten volle I van overtuigd, dat dit onderwijs juist voor 1 den gewonen praktischen landbouwer, teelder I veehouder of zuivelbereider groote waarde I bezit. Dat er van de school tot nu toe zoo weinig I gebruik is gemaakt, en dat dus de uitgaven I die bet Rijk, de Provincie en de Gemeente zich daarvoor hebben getroost, tot nog toe I veel te weinig vruchten hebben gedragen, is naar wij meenen, in de meeste gevallen 1%' een gevolg van gebrek aan inzicht, van on- verschilligbeid of gemis van plichtsbesef vat j de ouders tegenover hunne kinderen, want I wij kunnen niet aannemen, dat onze beroeps- I genooten in Noordholland zoo bekrompen I zouden zijn. Wij meenen de oorzaak daarvan te moeten I zoeken in onbekendheid met het onderwys en 1 in de verkeerde voorstellingen, die men zich'f wij spreken nit eigen ondervinding hee] dikwijls van bet onderwijs aan eene land bouwschool maakt. Daarom zou bet zoo hoogst wenschei/jj zijn, dat niet geheel onbemiddelde landbou wers of veehouders eens de proef namen door I een zoon of pupil de school te doen bezoeken. Want wij hebben allen cfe overtuiging ge- I kregen, dat uitdrukkingen als „Overbodige geleerdheid „Dat is beerenwerk of „Wat heeft mijn jongen aan theorie? Laat bij maar I zorgen, dat' bij de praktijk goed leertdat dergelijke beweringen geheel misplaatst zijn I ten opzichte van bet onderwijs, dat aan de F landbouwwinterschool te Schagen gegeven wordt, en dat dus bet bezoek aati de school zeker sterk zou vermeerdereu, wanneer er I de verschillende deelen der provincie me® I jongelieden en meer ouders waren, die door I eigen oudervinding met de school hadden kennis gemaakt. Daar zijn feiten genoeg, die bewijzen, dat I bet onderwijs, door de personen, die er gebruik van maakten, zeer wordt gewaardeerd. Vier malen in de vijf jaren van baar bestaan 1 is bet reeds voorgevallen, dat twee broeders na elkander de school bezochten. Van een F leerling kwamen later twee neven op de f schoolbanken plaats nemen. Door alle leerlingen, zonder onderscheid f werd de school zeer getrouw bezocht, zoodat slechts enkele malen een leerling door ziekte of buitengewoon slecht weer de lessen ver zuimde, niettegenstaande verscheidenen eiken dag een grooten afstand moesten afleggen, bij slecht weder dikwijls, of langs besneeuwd wegen. De leeftijd van de leerlingen, toen zij de school verlieten, bedroeg van één 27 jaar, twee 25 jaar, twee 24 jaar, vier 23 jaar, vijf 22 jaar, zes 21 jaar, één 20 jaar, zes' 19 jaar, vijf 18 jaar, één 17 jaar. Bijna allen waren zoons van gewone, een voudige boeren, en de meesten waren dus oud genoeg en voldoende op de hoogte van de praktijk, om een juist oordeel over bet onderwijs te kunnen vellen. Verscheidene van deze oud-leerlingen hebben geheel uit eigen beweging getuigd, dat bet on derwijs zeer in hun smaak is gevallen, en dat zij het hoogst jammer vinden, dat van de school niet meer gebruik wordt gemaakt. De „Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijks landbouwwinterschool te Scbagen" heeft dan ook als eerste punt op baar programma ge schreven Het bevorderen van bet bezoek aan de winterschool. In onze meening, dat de landbouwwinter school veel meer waardeering verdient, dan zij tot nog toe ondervonden beeft, worden wij dus sterk gesteund door bet gunstig oor deel van de personen, die het onderwijs van het begin tot bet einde hebben bijgewoond. Daarom hebben wij gemeend nogmaals eene krachtige poging te moeten doen, om de belangstelling voor deze inrichting bij belang-1 hebbenden op te wekken, en wij vonden daar-1 toe geen beter middel, dan ons tot U te richten met het dringend verzoek, deze zaak in de eerstvolgende vergadering uwer afdee-1 ling eens ernstig te bespreken en voorts geene middelen onbeproefd te laten, om deze zoo I nuttige instelling in uwen kring meer bekend te maken en het aangeven van leerlingen f (minstens 16 jaar oud) te helpen bevorderen, j Naar het ons voorkomt, zou door U aan i den landbouw in Uwe omgeving een groote dienst worden bewezen, wanneer door Uwe bemiddeling enkele belanghebbenden werden overgehaald tot bet nemen van eene proef met deze nieuwigheid, overtuigd als wij zijn, dat niemand, die zijn zoon van dit onderwijs beeft laten profiteeren, ooit berouw zal ge voelen, dat bij zich daarvoor eenige kosten en opofferingen beeft getroost. Zonder twijfel zal de Directeur der school, de heer C. Nobel, te Scbagen, te allen tijde bereid worden bevonden, betzij mondeling of schriftelijk, alle gewensebte inlichtingen te geven omtrent de eischen van toelating, huis vesting, kosten, enz., en bovendien stelt ieder van ons zich gaarne beschikbaar tot bet geven van inlichtingen. Wij voegen hierbij eene kleine brochure, j welke op verzoek van de Commissie van Toe- zicht door baren Voorzitter werd geschreven j; en waarvan wij de lezing aan belangstellenden 'j ten zeerste aanbevelen, benevens 't Verslag P over 't winterhalfjaar 19001901. Gaarne zijn wij bereid, om aan ben, die dit mochten wenscben, meerdere exemplaren van deze brochure ter verspreiding toe te zenden- J. L. T. Groneman, Wieringerwaard, Voor zitterP. Buis Jz., Scbagen, Secretaris. Pot, Scbagen. J. van Bensekom, Zijpe- ->• j Breebaart Kz., Winkel. R. D. Kaan, Sloten (Groote IJpolder). D. Brander Tz., Hoog- carspel. B. Koolhaas, Twisk. D. J. Govers, Alkmaar. K. Opperdoes Cz., Noord-Scbar- woude. j Naar aanleiding dezer circulaire wijdt de Voorz., de heer C. Bijpost, eenige warme woorden van waardeering aan de Commissie van Toezicht op de Landbouwschool en eenige 1 woorden van aanbeveling voor de school, die Spr. zoo hoogst nuttig oordeelt. Hij spoort j de aanwezigen aan, om, elk in zijn kring, de school aan te bevelen, opdat velen van het onderwijs, daar gegeven, zullen profiteeren. De beer C. Kooij wijst op bet feit dat «1 Broek op Langendijk een landbouwcursus zou worden opgericht, maar dat geen Ie®" lingen kwamen, omdat men meende van hs onderwijs op een landbouwcursus weinig zullen profiteeren. Nu noemt men het ee land- en tuinbouwcursus en de leerlinge* stroomen toe. Is dat, zoo vraagt spr., ge® wenk om ook den naam van deze school wijzigen De beer De Gier brengt in 't midden, door Spr. onderwijs werd gegeven in vruc ten- en groenten teelt en dat met dezen nieuw® cursus de heer Hazeloop alleen het vak vrUCol, tenteelt voor zijne rekening zal nemen spr. groententeelt; dus wel degelijk wor<o' onderwijs gegeven, betrekking hebbende ij den tuinbouw, en al mag de naam der si'j1 het niet aangeven, bet karakter ligt er wel degelijk in. Tot bestuursleden worden gekozen, e. plaats van de heeren G. Muijs, I1'-1"!107t meester (herkiesbaar) J. Buis en C. P'JI'U. (niet herkiesbaar) de heeren G. Muys,

Schager Courant | 1901 | | pagina 2