lëHIffiStëF 'iikt GwrtiMi n MABKTTEËR tmri „PIETER MARITS." GEMENGD NIEUWS. Marktberichten. Predikbeurten. Burgerlijke Stand. ADVERTENTIES. VOLKSUITGAVE. N> HOCT&OOPER-NAP. Pieter Ooroelis Bregman, J. v?ï?s fïoorsi, gevraagd, Wordt gevraagd, Uit de hand TE KOOP: op Alkmaar en Den Helder, annex een 75 Verkrijgbaar bij X3en cent. P. TRAPMAN, gulden. meester, en C. Nobel en C. Asjes. Tot afgevaardigde naar de twee a.s. ver- I gaderingen van Hollands Noorderkwartier wordt gekozen de heer C. Bijpost De Wol veekeuring zal worden gehouden Zaterdag 28 September, aanvangende 9 uur, bij het perceel van den heer Joh. de Beurs. Prij zen zullen worden uitgeloofd als volgtl'/t-ja- rige rammen le pr. f 10.2e pr. f 5.'/#-ja rige rammen le pr. f 10.2e pr. f 5. derde pr. f 2.50. Ooischapen, in te zenden minstens 4 stuks, le pr. f 5.2e pr. f2.50. Ooilammeren le pr. f 5.2e pr. f2.50. Getuig schriften zullen niet worden uitgereikt. Aangifte tot en met Donderdag 26 Sep tember bij den heer G. Muijs. Als keurmeesters zullen optreden de hee- ren C. Asjes, Schagen, P. Huiberts, Anna Paulowna en J. Buis, Schagen. Als plaats vervangers worden gekozen de heeren P. D. Schenk, Wieringerwaard, S. Grootes en C. Zijdewind, Schagen. Tot regelings-commissie de heeren G. Muijs, C. Bijpost, Schagen, en C. Kooij, Haringcarspel. Er zal een inleggeld worden geheven van f 0.25 van elk mededingend nummer. Ter opluistering kan gratis worden ingezonden. Namens de commissie, in zake oprichting eener Veefokkerij-vereeniging, brengt de heer C. Kooij rapport uit. De commissie komt in haar rapport tot de volgende conclusie het goede doel, dat met eene vereeniging als boven wordt beoogd, toejuichende, meent deze com missie daarentegen, dat, zooals hier de lig ging of situatie van deze gemeente is,en daar bij vele veehouders niet de vereischte ambitie daarvoor zich heeft geopenbaard, vooralsnog verdere pogingen, om tot de oprichting eener dergelijke vereeniging te geraken, te moeten ontraden. De commissie van rapport bestond uit de heeren C. Nobel, P. Buis, K. Borst, Schagen, W. v. d. Oord, Barsingerhorn, en C. Kooij, Haringcarspel. De vergadering legt zich bij dit rapport neer, en de Voorz. uit de hoop, dat, als elders bewezen wordt, dat een dergelijke vereeni ging nuttige resultaten afwerpt, ook onze afdeeling dan niet zal aarzelen, de noodige stappen te doen om tot de oprichting van eene veefokkerij-vereeniging te geraken. Daarna sluiting. Dinsdag j.1. maakten de mis dienaars alhier in gezelschap van den kape laan en den heer P. Gielen een rijtoertje over Petten, Schoorl en Bergen naar Alkmaar. Het weer was ruw en onstuimig, zoodat wij be twijfelen, of de jongens zich wel naar hartelust hebben kunnen vermaken. Vanaf 1 September a. s. zal de heer J. v. d. Maaten alhier optreden als agent voor Schagen en omstreken van Noordhol- landsch Landbouwcrediette Alkmaar. Den 25en had vanwege de on langs alhier opgerichte wielervereeniging de eerste clubtocht plaats naar Schoorl en Bergen. Van de ruim 20 leden namen, door verschil lende omstandigheden, slechts een viertal aan den tocht deel. Een angstig oogenblik op den Jungfrau. De passagiers van den electrischen trein op den Jungfrau hadden dezer dagen een angstig oogen blik. De trein bad een punt bij den Eigergletscher bereikt, toen de beweeg kracht plotseling ophield en de trein, vol toeristen, een steile helling afvloog, in de richting van een afgrond. De passagiers verwachtten elk oogen blik in den afgrond te zullen storten, toen de remtoestellen begonnen te wer ken en de trein een tunnel binnenging, waar hij stopte. De verschrikte toeristen sprongen er uit in volslagen duisternis en bereikten betnodderd en uitgeput het station Rat- tock. Daar brachten zij twee uren door tot de geleiding hersteld was en zij vei lig naar Interlaken terugkeerden. Een landkaart voorvier millioen mark. Waarschijnlijk de duur ste landkaart ter wereld heeft thans de regeeriDg van het koninkrijk Saksen doen vervaardigen.Deze geeft een duidelijk beeld, boe de gesteldheid van den bodem in Saksen is, uit welke gesteenten of verstee ningen deze bestaat, of leem of vruchtbare grond boven ligt, of de bodem door dringbaar is, of hoe anders de onder grond is, of metaal- of kolenlagen en -mijnen onder de aarde loopen, enz. 123 losse kaarien behooren bij dit groot ge heel, dat "ongeveer twee vierkante mijlen groot is en een arbeid van ongeveer een jaar geëischt heeft. De kosten van elk dezer kaarten ko men in het geheel op 30 tot 40000 M. Bijna onmiddellijk na het vervaardigen van dit kostbare kaartwerk is het nut er van gebleken. Bij het leggen van spoorwegen, het maken van mijnen, enz., is deze kaart reeds meer dan eens van groot nut geweest Ook de water voorziening van de groote steden Leipzig en Chemnitz berust voornamelijk op deze gegevens van het geologische landonaer zoek. Maar ook voor de landhuishoud kunde en tot beoordeeling van de gesteld heid van den bodem zijn deze kaarten van groote waarde. Een huis van dertig ver diepingen Waar zullen de Amerikaan- sche huizenbouwers ophouden P Op het oogenblik wordt te New-Tork aan den hoek van Broadway en de 33er straat dicht bij de „New-York Herald", een monstergebouw opgetrokken. Het zal 30 verdiepingen hebben, de totale hoogte bedraagt 139 M., de helft van den Eiffel- toren Tot dusver was hot hoogste huis het „Park Row Building® met 29 verdie- pingen, slechts 116 M. hoog. Het nieuwe gebouw „Aetna Building" is gebouwd voor rekening van een verzekeringmaat schappij De kosten bedragen globaal zes en een half millioen gulden, den grond medegerekend. Uitzondering op den re gel. Een gewezen Duitsch officier heeft een treffende uitzondering geleverd op den regel, dat 12 ambachten 13 onge lukken medebrengen. In 1869 zat hij in de vierde klas van het Gymnasium. De school verdroot hem, en hij nam als vrijwilliger dienst bij een Brandenburgsch regiment infanterie. In 1870 trok hij mede ten oorlog. In den slag bij Mars- Ia-Tour werd hij zwaar gekwetst door een kogel in de linkerborst. Half gene zen, volgde hij zijn regiment weder en vocht mede bij Le Mans. Op dat slag veld zakte hij van zwakte in elkaar. Hij werd tot luiteuant bevorderd en kreeg het IJzeren Kruis, maar voor den dienst geraakte hij voor goed ongeschikt. Zijn beeneu verlamden, en men moest hem in een wagentje rij ien, maar vol energie hervatte hij zijne studiën en deed met glans het eindexamen. Hij leerde een jong meisje kennen Haar ter wille dong hij naar de betrokking van inspecteur bij het gevangeniswezen en kreeg die. Hij trouwde en werd vader van 2 kinderen. Maar zijn chef, een ge wezen soldaat, die vroeger onder hem gediend had, plaagde en treiterde hem zoo, dat hij het op deu duur niet houden kon, zijn ontslag nam en zich met jeugdi gen moed te Halle als student in de godgeleerdheid liet inschrijven Geduren de zijn studiejaren werd zijn huwelijk met nog twee spruiten gezegend. Hij kwam door al zijn examens heen en thans staat hij als welbezoldigd predikant op een groot Brandenburgsch dorp. Amerikaanse h. De Amerikanen zijn in 't algemeen ijverige courantenlezers en houden zoo mogelijk elk hun eigen blad er op na. Om abonnenten te lokken, gebruiken de uitgevers, vooral in het Verre Westen, soms eigenaardige middelen. Zoo drukte een dier uitgevers, wiens lezers meest farmers zijn, bij 't begin van de lente de volgende aankondiging in zijn blad af „Aangezien de landman in den zomer met zijn veldarbeid genoeg te doen heeft en er geen tijd meer overblijft om dag bladen te lezen, zoo zullen wij gedurende dien tijd enkel het allergewichtigste op de eerste bladzijde drukken. De drie andere bladzijden blijven vrij eu zullen in plaats van met leesstof, met vliegenvergift be streken worden, „Hierdoor neem ik den tijd mijner geëerde lezers niet in beslag en stel hun aan den anderen kant schadeloos door het leveren van een middel tot vernietiging der lastige insecten, die vooral in de landstreken, waar veel vee is, talrijk optreden." De man maakte schitterende zaken, omdat zijn vliegenvergift op verre na niet zooveel kostte als het loon der zet ters, dat in dien tijd gespaard werd. Een ander uitgever liet in den zo mer slechts de eerste en vierde bladsdjde bedrukken de twee andere bleven wit, „omdat de landman in den zwaren ar beidstijd gewoonlijk zijn boterhammen in een stuk courant wikkelt om mee naar 't veld te nemen, en het zeer on gezond is wanneer de courant bedrukt is." Om de gezondheid zijner lezers te sparen had de uitgever de zijden, die om de boterhammen moesten gewikkeld worden, wit gelaten. In het groote Nambar-woud, dat door den spoorweg van Assam en Bengalen (Britsch-Indië) doorsneden wordt, is een trein door wilde olifanten tot staan gebracht. De locomotief botste op een der olifanten en de schok was zdó geweldig, dat het voorste gedeelte van den trein ontspoorde. De olifant zelf brak zijn achterpooten en werd afgemaakt. Een ander jong dier werd door de loco motief omver geworpen, maar wist zich nog op te richten en liep onder woedend gebrul met zijn makkers weg. De trein had een paar uur oponthoud. Bij het vergaan van de stoomboot „Island", van de Canadian Pacific Company, die bij Douglas Iele op een ijsberg stootte, zijn vreeselijke ge beurtenissen afgespeeld. (Zie een vorig no.) De passagiers 125 in getal slie pen nog op het oogenblik, dat de bot sing ging gebeuren. Nauwelijks waren de reddingsbooten in zee neergelaten, of er ontstond een hevige paniek. Mannen lie pen vrouwen en kinderen onder den voet, in hun razende haast om nog een plaats in de booten te krijgen. Een man zwaai de met een bijl en dreigde een ieder te dooden, die het zou wagen plaats te zoe ken in de overvolle boot, waarin hij stond Toen de booten eindelijk weg voeren, verhief zich een woedend gehuil onder de achtergebleven passagiers. Midden in die tooneelen van verschrik king deed zich nog de begeerte naar het goud gelden. Verscheidene goudgravers uit Yoekan, die, met goud beladen, de reis naar huis aanvaard hadden, braken de kisten open, waarin voor 75.000 pond sterling aan stofgoud was eenigen deden dat om hun eigendom te redden, ande ren om te stelen. Om het bezit van een paar onzen stofgoud werd vreeselijk ge vochten, werden vrouwen en kinderen op den grond gesmeten Een van de goudgravers wilde een zak met goud, voor een waarde van 2800 pond sterling, mee in de reddingsboot nemennog op het laatste oogenblik wierp hij hem, be vreesd dat de boot al te zwaar belast zou worden, op het dekdit verlies van zijn eigendom heeft zijn leven gered. Een ander man sprong met een zak goud in zee, en kwam niet meer te voorschijn. De kapitein en de bemanning hebben zich met heldenmoed opgeofferdzij die de ramp overleefden, hebben aan hen hunne redding te danken. Het aantal van hen die verongelukt zijn, bedraagt 65, daaronder de gouver neur van Alaska en zijne familie. Holbein, de groote zwem mer, heeft zijn tocht over het Kanaal Zaterdag ondernomen, maar niet vol bracht. Te 4.30 uur 's middags ging hij Zaterdag te Gris-Nez te water, door een stoombootje gevolgdhet weder was ongunstig, maar twee uren lang zwom hij dapper doortoen begonnen de moeilijkheden. Hij zette door en hield het tot 4.30 in den morgen tot op 5 a 6 mijlen van de Engelsche kust, vol maar uitgeput, bijna in doodstrijd, moest hij 't toen opgeven en word door het schip opgenomen en naar Dover gebracht. Een zware storm heeft het oostelijk deel van New Jersey ge teisterd. De wind ging gepaard met slagregens waardoor steden werden on der water gezet en op het platteland veel schade werd aangericht. Van den spoordijk werden gedeelten weggeslagen of ondermijnd, zoodat het verkeer ge staakt moest worden. Te New-York liepen straten onder. Te Jersey-city stortten vele huizen in, waaronder een kerk en een schouwburg. Onderofficier: Zeg jij, Haspel, zet niet zoo'n verwonderd gezicht als een Spaansche vlieg die wegens on bevoegd uitoefenon der geneeskunde veroordeeld wordt 1 Corsetten voor heeren. In Amerika zegt „De Manufac- turier" neemt deze dracht, want mode kunnen we 't bezwaarlijk noemen, meer en meer op. Dit heeft men te danken aan de hemdblouses,die reeds den vorigen zomer door de Amerikaansche heeren veel godragen werden en dit jaar alge meen zjjn geworden. Bij deze hcmdblou- ses draagt men geen jas en geen vest, doch alleen een ceintuur dienende om de taille strak, te omspannen. Maar een ceintuur valt niet in ieders smaak en vooral niet bij diegenen, wier taille-omvang nogal aanmerkelijk is. Hij knelt en drukt, en zóó is men er toe gekomen het corset voor heeren in te voeren, dat, in tegenstelling met dat der dames, van voren geregen wordt. Dat tegen een mode niet te strijden valt, ziet men weder hieraan, want reeds verleden jaar verschenen enkele heeren in deze blouses, maar inde koffiehuizen werden deze „heeren zonder jas" toen niet toegelaten. Gigantenstrijd te Rouaan. Het veelbesproken testament van graaf de Pierrecourt, die, om een nieuw reuzengeslacht te kweeken, in zijn testa ment de bepaling opnam, dat de stad Rouaan, als universeel erfgename van zijn reuzenvermogen, ieder jaar een reuzenechtpaar een gift van 100.000 fr. zou geven, zal door de erfgenamen van den overledene, wien tengevolge van dezen phantastischen inval van den erf later zes tot zeven millioen ontgaan, voor het gerecht bestreden worden. De advocaat der erfgenamen heeft de vaste overtuiging, dat de reuzenwedstrijd nooit zal plaats vinden en dat de Raad van State aan de stad Rouaan het aannemen van de vermaakte som zal verbieden. Want niets is meer tegen de moraal, dan de clausules van dit testament, zeide de advocaat tot een der medewerkers van de „Echo de Paris". „Gij kunt best begrijpen, dat de reuzen slechts trouwen om de 100.000 fres. machtig te worden. Van liefde geen spoor. Maar het testament is nog uit een ander oogpunt onzedelijk het zou een ziekte bevorderen, want het reuzengeslacht wordt door alle dokters als een vorm van ziekte beschouwd, dien zij acromegalie noemen. Dr. Landouzy heeft reeds langen tijd geleden het bewijs geleverd, dat de reuzen aanleg voor long tering hebben. Men heeft bij hen nog andere ziekteverschijnselen ontdekt, snelle afmatting, spieren-zwakheid, neurasthenie, hoofdpijn, enz. De door den graaf van Pierrecourt geHroomde verbetering van het menschenras wordt dus niet bereikt." „Ik heb gehoord," merkte de bericht gever op, „dat de burgemeester van Rouaan genegen moat zijn, meer naar den geest, dan naar de letter van het testament te handelen. In plaats van een reuzenpaar 100.000 frs. te geven, zou hij aan vijf krachtige en gezonde echt paren elk een huwelijksgift van 20000 frs. meegeven." „Geen kwestie van 1" antwoordde de advocaat levendig. „Dat laten wij niet toe. Als de stad Rouaan wint, zullen wij haar dwingen, de clausulo in het testament te respecteeren. Er mag niet met het testament geknoeid worden. De beide gesubsidiëerde reuzen moeten met elkaar trouwen. Ongelukkig, als de man uit den Kaukasus en de vrouw uit Afrika komtTrouwt 1 en anders geen bruidschat Ondertusschen is reeds een serieus sollicitant in de stad van Corneille aan gekomen. De Goliath heet Hugo en is te St. Martin, in de Alpes Maritimes geboren Hij is 2.29 Meter lang en weegt 201 kilo, maar hij is nog niot volwassen hij groeit nog, want hij is pas 22 jaar. De jonge reus, die een langen rok en een hoogen cylinder draagt, heeft zich te Turijn met een Engelsche verloofd, die men ook niet licht over het hoofd ziet zij is 2 Meter lang. Het paartje zal moeite doen, om den bruidschat van den graaf machtig te worden. Een moeilijk vraagstuk. A. Je loopt zoo verstrooid rond P B. Ja, 't is ook om gek te worden Ik wil trouwen en weet niet met wie. Mijn verstand wijst mjj naar Marie, mijn hart naar Elsa, mijn moeder naar Eva, mijn vader naar Olga, mijn zaak naar Emma en mijn maag naar Eulalia In den dierentuin te New- York bevinden zich, volgens de „Cyclist", vier jonge orang-oetangs,die zich met wiel- rijden amuseeren. Een hunner moet het in do wielrij kunst al zeer ver gebracht hebben en is gekleed in een jas en broek en draagt ook een hoed. Er zou misschien wel een goeden korte-afstandsrijder van hem te maken zijn. Een Amerikaansche ten toonstelling s-c 1 o u. Het nieuwste ontwerp voor een „great attraction" voor de groote Pan-Ameri kaansche tentoonstelling te St. Louis is een reusachtig kerkgebouw in den vorm van een wereldbol, waarop zich een kleine kristallen kapel verheft Deze reuzenbol zal een doorsnede van ongeveer 250 voet hebben. Het binnenste zal in verscheiden vertrekken verdeeld worden het grootste wordt een mooie hal, die voor godsdien stige bijeenkomsten gebruikt zal worden. Het geheele gebouw wordt van binnen en buiten eleetrisch verlicht De verschil lende landen zullen door een soort kristal voorgesteld worden, zoodat het electrische licht van binnen door den bol schijnt en van buiten in duidelijk relief de landen der aarde laat zien. De bedoeling is, dat het licht der godsdienstige waarheid in ieder land schijnt, waar de blanke zich gevestigd heeft. De onderkant van dezen reuzenbol zal op een soort vast voetstuk rusten. De ingang wordt gevormd door een reeks marmeren treden, die tot een kleine deur ongeveer in het midden van den bol leiden. Het plan is in ieder geval origineel. HOORN, 24 Aug. 1901. Aangevoerd H.L. Gerst f 4.25 a 5.— Haver 3.25 a 4. Tarwe 5.50 a 7.50 Vale Erwten 10.a 17. Grauwe 15.50 a 17.50 Groene 9.50 a 10. BruineBoonen 6.50 a 10. Mosterzaad 18.a Karwijzaad 10.50 a 2 Paarden 80.a 200. 13 Koeien „180.a 200. 8 Kalveren 12.a 16. 41 Schapen 18.a 20. 30 Varkens 12.a 22. 47 Biggen 6.a 9. Kipeieren per 100 3.50 a 3.75 2700 koppen boter, p. kop .55 a .57= ALKMAAR, 24 Aug. Aangevoerd 1 Paard f 50.a 33 Koeien en Ossen „130.a 225. 46 nucht. Kalveren 8.a 20. 210 magere Schapen 10.a 22. Lammeren a 105 magere Varkens 14.a 17. 227 Biggen 8.a 13. 6 Bokken en Geiten 3.a 6. kleine Bokjes a 4801 pond Boter, p. pond .50 a .60 Kipeieren per 25 ,875 a 1. Eend a ALKMAAR, 26 Aug. 1901. Aangevoerd 17 Koeien f 180.— a 210.—, 130 Vette kalveren f 35.a 86.idem per K.G. f .75 a .90, 41 nuchtere idemf 8.a 20.239 Vette Varkens per K.G. f .42 f .49,39 magere idem f 14.a 17..1079 vette Schapen f 18.a 24.50. PURMEREND, 27 Aug. Aangevoerd 672 runderen, waaronder 483 vette id., f .52 a .64 p. K., 43 stieren, vette prijsh. matig, gelde en melke prijs houdend stug, 217 vette kalveren f .60 a .80 p. K., vlug, 190 nucht. idem f8.a f 18.vlug, 2392 schapen en 440 lammeren, prijshoudend stug, lager prijs stug, 226 vette varkens f .43 a .50 p. K.G., handel vlug, 99 magere id. f 14.a 22. handel stug, 287 biggen f6.a 10.handel stug, 11 paarden. 300 mud appelen f 2.a 2.50, 975 mud peren f 1.50 a 3. Kleine kaas f 30.middelbare f 26. Goudsche f aangevoerd 310 stapels. 20915 K.G. boter f 1.10 a 1.20. Kipeieren f 3.25 a 4.Eendeieren f 3.10 per 100. Hervormde Gemeente SCHAGEN. 1 Sept., voorm. half tien, Ds. v, Kluijve, Avondmaal. Hervormde Gemeente NOORD-ZIJPE. 1 Sept., nam. half 2, Schagerbrug, Ds. v. Kluijve, van Schagen. Hervormde Gemeente ANNA PAULOWNA. 1 Sept., nam. 11/2 uur, Ds. v. Meurs. Hervormde gemeente SINT MAARTEN. 1 Sept., nam. half twee, St. Maarten, Ds. Briedé. Hervormde Gemeente HARINGCARSPEL. 1 Sept., voorm. half tien, Kerkebuurt. Hervormde Gemeente CALLANTSOOG. 1 Sept., voorm half tien, Ds. J. O. Klein. Doopsgezinde Gemeente ZIJPE. 1 Sept., voorm. half tien, Zuid-Zijpe. Hervormde Gemeente WIERINGERWAARD. 1 Sept., voorm. half tien, Ds. Briedé. Gom. Zijpe. Ingeschreven van 16 23 Aug. 1901. Geboren Maria, d. v. Klaas de Beurs en Grietje Witsen. Cornelis Johannes, z. v. Cornelis Besteman en Jansje Dekker. Johanna Margaretha, d. v. Pieter Sinnige en Catharina van Weenen. Ondertrouwd Jan Glas, jm., arbeider, 22 jr., te Zuid-Scharwoude en Grietje de Leeuw, jd., zonder beroep, 23 jr., te Zijpe. Getrouwd Geene. Overleden Johanna Margaretha, d. v. Pieter Sinnige en Catharina van Weenen. BEVALLEN van een DOCHTER Amsterdam, Aug. 1901. Heden overleed, na een lang durig, geduldig lijden, onze zeer bemin de zoon eu broeder in den ouderdom van 23 jaar en 8 maanden. S. BREGMAN. G. BREGMAN-Bakker en Kinderen. Alkmaar, 24 Aug. 1901. Ondergeteekenden betuigen hun oprechten dank voor de vele blij ken van belangstelling, bij hun huwe lijk ondervonden. F. J. DOESBURG. T. DOESBURG-Vader. Schagen, Aug. 1901. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen hartelijken dank aan Familie, Buren en Vrienden, voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze innig ge liefde Dochter GRIETJE. Ook een woord van dank aan den WelEdel Zeergel. Heer Dr. Maats van N. Niedorp, voor zijn hulp en onvermoeiden ijver, om haar lijden zooveel mogelijk te verzachten, en ook vooral aan haar dierbaarsten vriend, die haar de laatste dagen van haar lijden zoo liefdevol heeft ter zijde gestaan. J. ZIJP Sz. en Echtgenoote. Dirkshorn, 28 Augustus 1901. II Op den lsten September a.s. II ijj hoopt onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer II alhier, zijne 25-jarige Ambtsver- |v vulling te gedenken als machinist fl ij aan het Stoomgemaal bij de Van H 'ij Ewijcksluis. j§ jjj Uit aller naam, jjj Zijne dankbare Kinderen. Anna Paulowna, 27 Aug. 1901. bij W. &nip, Kalverdijk. om dadelijk in dienst te treden, een goed kunnende melken, tegen hoog loon. bij W. Rampen, nabij Burgervlotbrug, Zuid-Zijpe. Te bevragen bij Schipper J n. ^KSif, Anna Paulowna. ingenaaid. Sd*™, ^honden. Lotgevallen van een Trarisvaalschen Boerenjongen, door A. NIEMAN. 480 bladzijden druks met 16 prachtige platen.

Schager Courant | 1901 | | pagina 3