Zondag I September 1901. 45ste Jaargang No. 3658. SSureau JLaan, O 4. MedewerkerJ. W I K K L. EERSTE BLAD. De proefvelden in Eenige opmerkingen naar aanleiding Boitenlandsch Nieuws. MM imrasM üer wei Binnenlandsch Nieuws. SGHA6ER illllttl Nisiwi-, tOBUNT. ülKÜïStlfr LilttllfWlt Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTBNT1EN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. UitgeverP. TRAPMAN. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijk» nummers 6 Cent. ADVERIENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TVoord-Dollars cl. Het verslag over 1900 over do van wege het Rijk gesubsidiëerde proefvelden in Noord-Holland, uitgebracht door den Rijkslandbouwieeraar voor Noord-Hol land, den beer C. Nobel, is verschenen. Daaruit laten we het onderstaande volgen van de resultaten, verkregen op de proefvelden in Noord-Holland gedurende 1900 en de beide voorgaande jaren. Bemesting van bouwland met uitsluitend kunstmest, indien mogelijk afgewisseld door groene bemesting, en teelt van erwten en paardeboonen, thans reeds gedurende twee of drie jaren voortgezet, beeft overal waai de proef niet door bij-omstandigbeden minder goed slaagde, tot nog toe beste resultaten op geleverd, in verschillende streken en bij ver schillende gewassen. Tot nog toe is van uitputting van den grond door den kunstmest nog niets gebleken. Voortdurende bemesting van grasland met uitsluitend kunstmest bad betzelfde gunstie-e resultaat. b In de gevallen, waar tegenover kunstmest, bemesting met stalmest of slootaarde werd gesteld, gaf de bemesting met kunstmest een beter resultaat. Wel een bewijs, dat het in sommige streken, waar de stalmest of sloot aarde scbaarscb zijn, of duur moeten worden betaald, aanbeveling verdient bet ook eens met kunstmest te beproeven. Ook kon op Texel de bemesting met schuim aarde in het eerste j aar niet concurreeren tegen bemesting met andere kunstmeststoffen. Vele bouwlandproefvelden bleken dankbaar te zijn voor bemesting mef stikstofmest daarom is in alle deelen der provincie op de minder vruchtbare bouwgronden groene bemes ting met wikken en meerdere verbouw van klaver, erwten en paardeboonen (of duive- of groote boonen) zeer aan te bevelen, terwijl ook bemesting met chilisalpeter of zwavel zure ammoniak hier vaak voordeel zal kunnen geven. In het Gooiland viel op bijna alle proef velden groote behoefte aan opneembare stik stof waar te nemen. Daar is dus bemesting van rogge, meirapen, boekweit, en ook van stoppelknollen misschien, met chilisalpeter (100—300 K.G. per H.A.) zeer aan te bevelen. Ook groene bemesting met gele lupinen, in 't laatst van April gezaaid, is daar steeds zeer voordeelig gebleken. Vooral op gronden ver van huis is het aan te bevelen den stalmest door gele lupinen te vervangen. Gronden, die thans niet bebouwd worden, kunnen door gele lupinen waarschijnlijk rentegevend worden gemaakt. Op sommige plaatsen bestond vrij groote behoefte aan phosphorzuur, op vele andere ëlaatsen was de behoefte daaraan gering. ver het algemeen schijnen de sterk kumus- rijke gronden hiervoor het meest dankbaar te zijn, terwijl de minder humusrijke gronden dikwijls weinig behoefte aan phosphorzuur hebben (uitgezonderd natuurlijk schrale zand gronden, die aan alles behoefte hebben). Bij de beoordeeling van de uitwerking van bemesting met phosphorzuurmest moet echter wel in 't oog worden gehouden, dat de kwa liteit van het hooi en van granen en zaden er vaak door verbeterd wordt, doordat de voedingswaarde verhoogd wordt, en dat men dit niet op het oog of door wegen of meten kan beoordeelen, en ook, dat op het oog de werking vaak minder groot schijnt dan zij na weging blijkt te zijn. Daarom zal men vooral niet te spoedig moeten besluiten de bemesting met phosphor zuur achterwege te laten. Behoefte aan kali bestond voornamelijk slechts daar, waar gewassen verbouwd wer den, die veel kali wegnemen of meer dank baar zijn voor bemesting met oplosbare kali. Zoo betoonde kool zich telkens zeer dankbaar voor oplosbare kali, en waar wel aardappelen of suikerbieten verbouwd werden, bleef eveneens de kalibemesting niet zonder uit werking groot was evenwel de uitwerking in de meeste gevallen niet. Wanneer men alzoo op bouwland eene bemesting met kunstmest wil toepassen, zonder dat men van de behoefte van den' grond iets afweet, zal het in den regel aan te bevelen zijn, het land te bemesten met 150 a 300 K.G. chilisalpeter, of 100 a 250 K.G. zwavelzure ammoniak per H.A., of eene groene {bemesting toe te passen met wikken, of eene peulvrucht te verbouwen (erwten, klaver, paardeboonen). Bemesting met bovendien 400 k 600 K.G. superphosphaat of 600 a 1000 K.G. thomas slakken is echter in den regel zeer aan te raden, omdat deze meststoffen zeer goedkoop zijn, de werking van de andere bemesting daardoor veel zekerder wordt en de kwaliteit van het gewas dikwijls verbeterd wordt. Bene bemesting met kunstmest kan echter slechts dan succes hebben, wanneer de grond niet reeds zeer groote oogsten voortbrengt, «lus alleen op minder vruchtbaren grond of hrcrfwlh w.aarvoor 11genoeg andere mest Grooter dan zeer groot moet men den oogst nimmer trachten te maken, want dit kost in den regel meer dan het opbrengt, en bovendien gaan sommige gewassen, als zij sterk gevoed worden met alle voedings stoffen, legeren, en dan brengen zij veel minder voort. Het legeren van een gewas kan een gevolg zijn van te dichten stand 'en is dan te verhelpen door grooter afstand van de rijen of van de planten in de rijen. Zeer dikwijls echter moet het legeren worden toegeschreven aan te sterke voeding met alle voedingsstoffen. Eenzijdige bemesting met stikstof heeft geen legeren ten gevolge, wanneer niet ook van de andere voedings stoffen een ruime voorraad in den grond aanwezig is. Erwten, klaver en paardeboonen moet men in den regel niet met chilisalpeter of zwavel zure ammoniak bemesten, doch wel met superphosphaat of thomasslakken. Toch doen zich gevallen voor, dat zij voor een stikstof bemesting zeer dankbaar zijn. In het voorjaar, na een groene bemesting met wikken in den voorafgaanden herfst, is bemesting van aardappelen met chilisalpeter zeer loonend gebleven, zoodat ook in den regel in zoo'n geval bemesting met 100 a 200 K.G. chilisalpeter kan worden aanbevolen. Aan bemesting ook met kalimest behoeft men in den regel slechts te denken in zeer bijzondere gevallen, b.v. wanneer in vorige jaren veel aardappelen of suikerbieten zijn verbouwd, wanneer kool zal worden verbouwd, of de grond een zandgrond en zeer onvruchtbaar is zelfs op de zandgronden in de Gooi, te Wieringen en Terschelling was weinig of geen kalibehoefte. Het is evenwel steeds aan te bevelen op ieder stuk land contröleveldjes aan te leggen, want doet men dat niet, dan loopt men gevaar zijn geld verkeerd, te gebruiken. De behoefte aan stikstof, phosphorzuur en kali is lang niet overal gelijk, en wanneer de grond ook gedurig met slootaarde, stalmest, compost of groene bemesting wordt bemest, of met erwten of boonen wordt be bouwd, is het onmogelijk van de behoefte van den grond zonder de hulp van proefveldjes op de hoogte te blijven. Leveren de controle- veldjes onbevredigende oogsten, dan mag men dat in den regel toeschrijven aan fouten in de grondbewerking. Wanneer men controle veldjes aanlegt, is beoordeeling op het oog alleen niet voldoende. Wegen of meten van den oogst is niet te vermijden, want de ervaring heeft mij geleerd, dat de opbrengstverschillen soms veel grooter zijn, dan op het oog valt waar te nemen. WORDT VERVOLGD. Dantzig en Duinkerken vormen de uitein den van de as, waarom zich op dit oogenblik de wereldpolitiek beweegt. Het ligt voor de hand, dat de beschouwin gen, die over het bezoek van den Czaar aan Duitschland en Erankrijk geleverd worden, zeer uiteen loopen, doch allen zijn het er over eens, dat in de samenkomst van Keizer en Czaar het bewijs eener vriendschappelijke be trekking ligt. Ruim anderhalf jaar geleden vreesde men algemeen voor een breuk tusschen beide lan den. Dat was in den tijd, toen een Duitsch generaal aangewezen werd tot opperbevel hebber over de gemeenschappelijke troepen in China, kort daarop gevolgd door de over eenkomst tusschen Duitschland en Engeland, waarbij het Chineesche grondgebied onschend baar werd verklaard. Beide daden beschouwde Rusland als in 't bijzonder tegen zich gericht. En geen wonder 1 Daar Rusland rechtstreeks aan China grenst, heeft het in China grooter belangen te behartigen, dan éénig ander land. Het was dus voor de regeering te Peters burg alles behalve plezierig, in hare openlijke en geheime plannen zoo gedwarsboomd te worden. Langzamerhand is evenwel de toe stand beter geworden. En de kroon is op het werk van toenadering gezet, nu de Duitsche troepen uit Oost-Azië zijn teruggeroepen, waarbij aan Rusland de vrije hand in Mant- sjoerije is gelaten. Dit alles wordt op het debet van den listigen en geslepen Von Bülow geplaatst. Geen wonder, dat de Diiitsche rijkskanselier bij den Czaar in een goed blaadje staat, getuige den wensch van Rusland's alleen- heerscher, dat Von Bülow bij de samenkomst met Keizer Wilhelm tegenwoordig zal zijn. Ook de Russische Minister van Buitenland- sche Zaken zal van de partij zijn, waardoor men algemeen vermoedt, dat gewichtige zaken besproken zullen worden.Welke die gewichtige zaken zijn 'l Zeer zeker zal de Czaar geen bezoek aan Dantzig brengen, om over het douane tarief te spreken. Wel heeft Rusland bij de Duitsche invoer rechten groote belangen te verdedigen, doch de protectiewet kan in den Rijksdag zulke veranderingen ondergaan, dat Rusland wel eerst het verloop zal afwachten, voor en aleer, het over de Duitsche tarieven in een politieke bespreking zal treden. Ook over de zaken in China zal voorloopig woinig te bespreken zijn.Deze kwestie is thans aan de wederzijdsche gezanten in Peking over gelaten. De algeheele afdoening wacht nog slechts op de onderteekening der stukken van Chineesche zijde. Is dit geschied, dan is de uitvoering der verschillende artikelen aan speciale personen toevertrouwd, zoo dat de regeeringen in het moederland voor loopig zich om China niet meer in 't bijzonder zullen bekommeren. Als belangrijke punten van behandeling resten nu nog de Balkan-aangelegenheden en de Zuid-Afrikaansche oorlog. Daar Duitschland meermalen heeft verklaard dat de geheele Balkankwestie hem niet de beenderen van een Pommerschen grenadier waard zijn, valt daarover met Rusland ook weinig te bedisselen. Of hot moest zijn, wat best mogelijk is, dat Rusland den Duitschen steun behoeft, om tot de regeling van eenige lastige aangelegen heden te komen. Daar zijn op het Balkan schiereiland altijd ingewikkelde vraagstukken op te lossen, en het is Rusland volstrekt niet onverschillig, in welke richting de verande ringen aangebracht worden. Met Duitschland tot welwillend toeschouwer, zoo mogelijk tot steun, zullen zekere aanspraken van Oosten rijk en Italië gemakkelijker worden geregeld, dan wanneer Keizer Wilhelm aan de zijde van de tegenpartij staat. Met veel grooter belangstelling wordt echter algemeen de vraag besproken, of wellicht te Dantzig over den Zuid-Afrikaanschen oorlog van gedachten zal worden gewisseld. Iets zekers valt «ven wel hierover niet te zeggen, zoodat het dan ook bij gissingen en beschouwingen moet blijven. Hoewel de komst van den Czaar in Frankrijk algemeen genoegen baart, wordt toch de visite aan Wilhelm met leede oogen aangezien. Ook dit verschijnsel valt gemakkelijk te verklarenRusland is Frankrijk's bond genoot en vriend. Wel werd de alliantie aangegaan, om het staatkundig evenwicht in Europa,door het drievoudig verbond verbroken, weder te herstellen, maar ook school in veler gemoed de stille hoop, dat met behulp van Rusland revanche op Duitschland zou kunnen genomen worden. Inden loop der jaren is het den Franschen evenwel gebleken, dat Rusland volstrekt geen plannen heeft, om ter wille van Frankrijk op Duitschland los te gaan. Frankrijk, dat Rusland voor zijne geheime plannen dacht te kunnen gebruiken, heeft er zich langzamerhand in moeten schikken om den zegewagen van den Czaar te trekken. Steunende op Frankrijk's volslagen toewijding, kon de Russische invloed zich op den Balkan, in Oost- en Midden-Azië ongehinderd uit breiden en daarbij was de Fransehe vriend tevens een uitstekend geldschieter, wanneer zoo nu en dan de Russische financiën buiten gewone versterking noodig hadden. In ruil voor alle opofferingen moest de Republiek zich met wat vage vriendschap tevreden stellen. En nu de machtige alleenheerscher Frank rijk straks met een welwillend bezoek gaat vereeren, wordt door de bijeenkomst te Dantzig al de aroma aan dit bezoek ontnomen. Ge lukkig, dat de reis van den Czaar zoowat alle pennen in beslag neemt, daardoor blijven wij althans gedurende eenige dagen van ellen lange, nietszeggende verslagen over China en Zuid-Amerika verschoond. Kort en bondig valt uit die streken alleen te melden, dat er niets te vertellen is, alleen omdat niemand eigenlijk weet wat er omgaat. Of het Hof naar Peking terug zal keeren, en wanneer de Chineesche gevolmachtigden het verdrag zullen onderteekenen en of er misschien nieuwe verwikkelingen zijn te vreezen, zijn alle vragen, waarvan de ant woorden in de lucht zweven. Ook, of er nu werkelijk een oorlog tusschen Columbia en Venezuela is uitgebroken, en welke rol de Vereenigde Staten in dit drama op zich heb ben genomen, is tamelijk onbekend. In deze hangen wij geheel van berichten uit de Unie af, die echter weer zeer onbetrouwbaar zijn. Meer zekerheid hebben we over het conflict tus schen Frankrijk en Turkije. Ons vermoeden, dat Turkije wel spoedig blijken van toena dering zou geven, is bewaarheid. De heer Constans is er evenwel vandoor gegaan, zoodat het Turkije nu nog wel eene extra opoffering, zegge concessie, zal kosten, om den toorn der Republiek te stillen. DIRKSHORN werd Donderdag bezocht door een vrij net gekleed persoon, die bij onderscheidene ingezetenen moeite deed om een gift te ontvangen, daarbij verschil lende verhalen opdisschende, ten einde het medelijden op te wekken. Bij den een vertelde hij, dat hij, met zijn vader den vorigen dag op 't Waardje achter Oudcarspel varende, zijn schuit met steenkool verloren had, die daar gezonken was. Van den burgemeester had hij, als in Haringcar- spel geboren, verlof gekregen giften in te zamelen. Bij anderen vertelde hij, dat zijn vader, die aan 't spoor werkte, onder een wagen met kolen geraakt was. Sommigen liepen er in en gaven hem iets bij anderen echter, die hem in zijn verhaal op onwaarheden en onwaarschijnlijkheden betrapten, slaagde hij niet zoo goed. Misschien dat dezelfde persoon nu wel andere plaatsen met zijn bezoek vereert. Men zij dus gewaarschuwd De afdeeling ST.-MAARTEN van de Landbouw- en Handelsvereeniging te Langedijk vergaderde Woensdag j.1. te Eeni- genburg. Er werd besloten, dat de leden met 1 Sept. de groenten zullen veilen op de markt in het dorp Noord-Scharwoude, en verder, om, als preef, ook uien en nep en zakkool te veilen op de pasopgerichte markt te Oudkarspel. De afdeeling zal tevens een adres richten aan het Banne-bestuur van St.-Maarten tot verbetering van vaarwater, zooals het wegnemen van hindernissen ver oorzaakt door bruggen, etc. Uit Allimaar. De heer mt. J. P. Kraakman te Alk maar heeft bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bezwaar gemaakt tegen het in de jongste raadszitting aldaar ge nomen besluit om de geloofsbrieven van den heer H. J. Vonk goed te keuren, met dien verstande dat die goedkeuring eerst ingaat met 3 September. De quaes- tie is deze Genoemde heer Vonk werd niet her kozen als Raadslid in het tweede dis trict. Bij de spoedig daarna gevolgde ver kiezing voor een lid voor het derde district, noodig door het vertrek van den heer J. H, Blum, werd echter aan dea heer H. J. Vonk opnieuw door de kiezers een mandaat als Raadslid toevertrouwd. Voor zicbzelven heeft de heer Vonk nu zitting tot 3 September, en in de vaca- ture-Bium moest hij ook dien zetel voor het loopende zittingjaar innemen. De Raad begreep, dat een dergelijk dubbel man daat ongeoorloofd is, en heefc zich uit de moeilijkheid trachten te redden, door het besluit to nemen zooals wij dat hier boven mededeelden. Het schijnt, dat ook Gedeputeerde Stateu van meening zijn, dat de Raad geen andere bevoegdheid heefc dan de geloofsbrieven van een gekozene al of niet goed te keuren, geenszins om daarbij een datum te bepalen wanneer die goed keuring ingaat. Op die wijze, zoo oor dcelen Gedeputeerde Staten, zou een Ge meenteraad het in zijne macht hebben, door het stellen van een of anderen ver ren datuum de zittingneming van den gekozene te verhinderen. Naar wij vernomen, heeft de heer Vonk aan den Raad van Alkmaar ken nis gegeven, dat hij meent als lid voor hot tweede district zijn mandaat te moe ten neerleggen, op grond dat de geloofs brieven van zijn opvolger, den heer D. A. Luiting, reeds weiden goedgekeurd. Er zou dus nu tot 3 September een vacature-Vonk zijn, ware het niet dat degeen, die zijn mandaat als Raadslid neerlegt, dit behoudt totdat zijn opvolger als zoodanig is toegelaten. In ieder geval zal het gevolg zijn dat de Raad zijn jongste besluit moet wijzi gen indien zin, dat dit college eenvou dig de geloofsbrieven al of niet goed keurt, dat op 3 September de Raad niet voltallig is, omdat do heer Vonk eerst zitting npmen kan wanneer het Raads besluit gewijzigd is vastgesteld, en de termijnen van beroep hij Gedeputeerden en bii de Koningin verloopen zijn. J („N. R. C.") Een instorting. Woensdagmiddag had te BEVERWIJK een ernstig ongeluk plaats. Terwijl men bezig was het perceel in de Peperstraat, dat °bij den brand op Kermiszondag ge deeltelijk uitbrandde, te sloopen, stortte het bovenste gedeelte van den voorgevel, dat na den brand door de slooping van de gebinten uit het verband was geraakt, plotseling naar de straatzijde in. Da instorting was zoo hevig dat een der voor bet perceel geplaatste boomen ontwortelde en mede omviel, terwijl de geheele straat tot aan de overzijde door het puin werd versperd. Het ongeluk had een zeer droevig gevolg. De 17-jarige Willem Vesjies en de 10-jarige Ph. van Noort werden ge troffen door brokstukken steen, zóó hevig, dat het dijbeen van eerstgenoemde werd verbrijzeld, terwijl een been van laatstge noemde bij den voet werd vermorzeld. Twee kinderen van A. E. Kuilman werden, ofschoon naar het zich liet aan zien minder ernstig, mede gekwetst. Na voorloopig verbonden te zijn, wer den de beide oerstgenoemden per rijtuig naar het gasthuis te Haarlem gebracht. Voor beiden wordt het ergste gevreesd. (H. C.) De man moot aan een baantje. Het gewezen Kamerlid de heer lleldt, zal, naar „Het Centrum" verneemt, optredon als schrijver der Ka mer-overzichten van het „Nieuwsblad voor Nederland." Door den bliksem getrof fen. In de gemeente DANTUMA- DEEL sloeg do bliksem in eene arbei derswoning. De vrouw des huizes, die met haar 13-jarigen zoon in het achter huis was, werd doodelijk getroffen. De zoon werd ook getroffen, zijn lichaam is vol blaren en zijn toestand is bedenkelijk. De vader en twee andere kinderen ble ven ongedeerd. Geslaagd voor het exa men Fransch L. O. de heer J. P. v. d. Ploeg te ftSt. Maartensbrug. Het parket van BREDA b e- gaf zich Woensdagmiddag naar de Bel gische grenzen bij Turnhout, teneinde een onderzoek in te stellen naar de daders van een daar plaats gehad hebbenden dood slag op een rijksambtenaar. Men ver moedt, dat hij door smokkelaars is dood geschoten. Nader valt hieromtrent nog te melden: Een treurig nieuws brengt andermaal groote opschudding te Turnhout. Woens dagmorgen is een troep van 5 gewapen de smokkelaars op de tolbeambten ge- stooten. Er werden schoten gelost en een tolbeambte viel, badend in zijn bloed, ten gronde. Het slachtoffer gaf weldra den geest. Ziedaar het nieuws dat in de stad de ronde doet. Het drama had plaats aan de Kem- pische Vaart, nabij de steenfabriek van M. Leon Dierekx, tusschen Turnhout en Raevels. Hot slachtoffer is zekere Dierekx, een voorbeeldig ambtenaar. Het lijk werd naar het gasthuis van Turn hout gebracht. Het moordend wapen was met kor rels geladen. De wonde werd toege bracht langs den linkerkant van het li chaam onder het hart. Het parket ver trekt ter plaatse, 5 gendarmen te paard zijn reeds naar Raevels vertrokken. Een later bericht meldtDe beambte Dierekx was met zijn collega Gilet op dienst aan de vaart, op het grondgebied van Oosthuizen. Een bende smokkelaars bracht drie koeien door de vaart. De smokkelaars doodden den ongelukkigen Dierekx bij het eerste schot. Er daag de weldra hulp op, doch in de verwar ring konden de smokkelaars zich met hun vee uit de voeten maken. (Tel.) Steun van do socialis- tische Kamerfractie. Er bestaan plannen tot het oprichten eener vereeniging, die geregeld materiaal verzamelt voor deze Kamerfractie. De be doeling is een groot aantal medewerkers te verkrijgen, die elk ééns in de veertien dagen één avond komen werkenhet werk zal dan door een kleinere groep van secretarissen worden voorbereid en verdeeld. Het mag als eene groote b ij- zonderheid worden beschouwd, dat Donderdag op de groentemarkt te BROEK OP LANGEN- DIJK voor de bloemkool f 21 per 100 stuks werd besteed. In dezen tijd van het jaar is dit een ongehoorde prijs. Jammer, dat de an dere koolsoorten zoo laag genoteerd staan. O P het erf van den heer K. van der Woude Jz. te SINT PANKRAS staat nu ten tweeden male een appelboom in vollen bloei. Te SINT PANKRAS vierdetfn 1.1. Donderdag de kinderen der openbare/ c/ o/ol den verjaardag der Koningin. Er werd Miop-1 tocht door het dorp gehouden, de kinderen' werden ruimschoots onthaald op koek, cho colade enz., en verdienden allen met verschil lende spelletjes een aardigen prijs. T0 ei) de vrouw van E. B., aan de Galgenkade onder HARINGCARSPEL Donderdagnamiddag, van den akker in haar woning teruggekeerd, den hakker geld zou betalen, bemerkte zij, dat uit haar portemon- naie, die zij in haar zak thuis had, twee rijks— daalders en eenig klein geld misten. Waar schijnlijk had een „landlooper", die door een der buren daar in de nabijheid gezien was, van de afwezigheid der bewoners gebruik gemaakt om het huis in te sluipen en den dieistal te plegen. Van het geval is aangifte gedaan bij de rijkspolitie te Schagen. a. 17,.. pent raai Bureau voor de Statistiek. In het jaar 1894 werd door de toenmalige Centrale Commissie voor de Statistiek in 't g?" gegeven als eerste bijdrage tot de Statistiek in Nederland eene statistiek der arbeidersvereenigingen hier te lande, waarin zoowel de algemeene vereenigingen waren opgenomen, als de vakverenigingen, vereeni gingen tot onderling hulpbetoon en verze- kermg, en die tot nut en vermaak. Twee jaren later verscheen van dezelfde commissie een onderzoek naar de geschiedenis en werkzaamheid der vakvereenigingen Uit den aard der zaak is deze statistiek over 1895 en vorige jaren thans echter eenigszins verouderd nieuwe vereenigingen zijn opgericht, oude zijn ontbonden. Daarom is bet aan het Centraal Bureau voor de Statistiek wenschelijk

Schager Courant | 1901 | | pagina 1