TRANSVAAL. gebracht, en nadat het op (een paar ponten aan de nieuwe leden is toegelicht, aangenomen. De ontwerpen verordeningen worden nu met het voorstel aangevuld en aldus vastgesteld. (Bijzonderheden betreffende de nieuwe regeling vindt men in ons vorig raadsverslag, in het no. van 25 Augustus 1.1.) Hierna sluiting. Raadsvergadering te HARINGCAR- SPEL, den 3 September 1901. Afwesig met kennisgeving, wegens ongesteldheid, de heer \V. de Jongh. Ma opening der verg. en voorlesing en goedkeuring der notulen van de voorgaande vergadering, wordt aan de orde gesteld de beëediging van de raadsleden, de heeren W. Keesom en J. B. Boekei, de eerste her- koren, de laatste gekozen in de plaats van den heer WGrovers In handen van den Voorzitter worden de bij de wet voorgeschreven eeden afgelegd, waarna genoemde heeren ritting nemen in deze vergadering. Door de aftreding van den heerGovers als raadslid is tevens een vacature ontstaan als wethouder, waarin heden moet worden voorzien. Tot stemming overgaaude, wordt met vijf stemmen benoemd de heer C. Biipost Op den heer C. Groot was één stem uitgebracht. De heer Bijpost verklaarde die benoeming aan te nemen. Thans wordt aan de orle gesteld de vijf- jaarlijksche herziening der politieverordening dezer gemeente Overeenkomstig het voorstel van den voorz. wordt besloten, de verordening onveranderd te laten, uitgezonderd de artt. 94 tot en met 98, die. als in strijd met het Prov. reglement op de wegen, er uitgelicht worden Wat betreft het verroek van de Noorder Vereeniging van B. en S., om een verordening vast te stellen, waarin bepaald wordt dat rij- of voertuigen tusschen zonsondcren "Opgang moeten zijn voorzien van een brandende lantaarn, wordt besloten, voorloopig geen dergelijk voorschrift voor deze gemeente uit te vaardigen. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissaris der Koningin iu deze provircie bij zijn laatste bezoek alhier heeft gewezen op de noodzakelijkheid, om voor berging van de looper.de registers van den BurgerlStand een brandkastje aan te schaffen. Voorzitter stelt Daar aanleiding daarvan voor, voor dat doel een kastje aan te koopen, met welk voorstel de vergadering zich vereenigt. De verhuring van de landerijen, toebehoorende aan deze gemeente, wordt bepaald op Dinsdag 1 Oct. a.s. Bij de nu volgende rondvraag informeert de heer Keesom, of het bestuur van den polder Schagerwaard al geantwoord heeft op het verzoek om bij te dragen, in de kosten van herstelling der voetbrug tusschen de polders Schagerwaard en Slootgaard, en op het ontkennend antwoord van den Voorzitter vervolgt de heer Keesom, dat de Voorzitter van den Slootgaard- De "notulen worden nu gelezen en behou dens eene opmerking van den Voorz. goed gekeurd. De heer Koopman zegt, dat de jongens het „opgeschoten goed's avonds bij de tramhalte dikwijls zeer hinderlijk zijn. Ze beschadigen soms het gebouw, of de meubelen, of zetten het lokaal vol rook, en maken aan bet publiek het wachten zeer onaangenaam. Spr. meent, dat eenig politietoezicht zeer wenschelijk zou zijn. Voorz. belooft er de politie op te zullen wijzen. Ingekomen zijn 1. een missive van Gedeputeerde Staten, ter begeleiding van een goedgekeurd besluit tot het aangaan eener geldieening. Voor kennisgeving aangenomen. 2. een reclame tegen den hoofd, omslag. Aangehouden. 3. mededeeling van het gemeentebestuur van Hoogwoud, dat de Begrooting van de Langereiser (gemeenschappelijke) school voor loopig op de oude cijfers is opgemaakt.(Goed- gekeurd.) 4. rapport van het bestuur van den Kost- verlorenpolder, inzake den waterloop enz. om en bij de Slijksteeg. (AangehoudenVoorz. zal met de heeren Koopman en Wijn onder zoeken.) Bij de rondvraag zegt de heer Wijn, van den lir. J. L. van Herwerden Lz. het verzoek te heb ben ontvangen, om de lantaarn bij de tram aan den anderen kant vai^ de lijn te plaatsen, opdat bet bruggetje naar zijn buis ook eenigs- zins verlicht wordt. Tegenwoordig komt het wel voor, dat 's avonds de postbode of een ander door sprekers huisgenooten over bet bruggetje geleid moeten worden. Men meent, dat de lantaarn met liet oog op de verlichting van het tramemplacement niet verplaatst kan worden en beeft ook geen lust, tot uitbreiding der straatverlichting over te gaan. Onder dank slnit Voorz. hierna de vergadering. Vergadering van den Haad der gemeente WIER1NGEEWAARD, gehouden den 3 Sept. 1901. Afwezig de heer A. Sleutel Dz., zonder kennisgeving. Na opening der vergadering leggen de heeren Jb. Zijp Hz. en D. Kooij Jbz., her kozen raadsleden, de bij de wet vereischte eeden in handen van den Voorzitter af. De Voorz. beveelt opnieuw den heeren de nolder heeft voorgesteld, de kosten van herstelling te doen dragen door dc polders Slootgaard en Schager- behartiging der belangen van de gemeente a i i. a 'aan waard en door de gemeente, ieder een derde. De Voorzitter is van oordeel, dat het niet op den weg der gemeente ligt, in deze kosten bij te dragen, eene meening, die door de heeren Schoorl en Bijpos' niet gedeeld wordt. Alvorens op deze zaak nader in te gaan, wordt besloten, het antwoord van het Bestunr van den polder Schagerwaard af te wachten. De vergadering wordt hierna gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente WINKEL, van 3 September 1901. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering, lezing en goedkeu ring der notulen van de vorige bijeenkomst. Aan orde is installatie van de herkozen raadsleden de heeren Koomen en Breebaart. Nadat op een daartoe door den Voorzitter gedare vraag de heer Breebaart zich bereid verklaart, de bij de wet gevorderde eeden af te leggen, worden door de., heer Breebaart in handen van den Voorzitter en daarna door den heer Koomen in handen van den heer Nobel achtereenvolgens afgelegd de eeden voorgeschreven bij art. 39 der gemeentewet. Hierna ontvangen de herbenoemde leden de geluk- wenschen der vergadering. Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van een wethouder en wel ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het periodiek aftreden als raadslid van den heer Breebaart. Bij de hierop volgende stemming wordt de heer Breebaart met 5 stemmen benoemd, terwijl 2 blanco biljetten werden gevonden. Op een daartoe strekkende vraag van den voorzitter, verklaart de heer Breebaart de benoeming aan te nemen waarna hij wordt gelukgewenscht. Daarna heeft plaats de benoemiDg van 2 ambtenaren van den Burgerl. Stand, ter voorziening in de vacatuie ontstaan door het periodaftreden als raadslid van de heeren Koomen en Breebaart. Beide heeren worden opnieuw met zes stemmen herbenoemd en verklaren, onder dankzegging voor het vertrouwen, de betrekking wederom aan te nemen. Alsnu wordt in behandeling genomen het in een vorige vergadering aangehouden adres van de Afd. Winkel der Vereen. Volksonderwjjs, betreffende hetaan- maken der schoolkaohels door daartoe aangestelde per sonen, inplaats van als tot nn toe door het onderwij zend personeel. Nadat wordt medegedeeld, dat bij instructie is bepaald, dat nn het onderwijzend personeel voor het verwal men der schoollokalen heeft zorg te dragen en niemand het woord verlangt, wordt het adres in stemming gebracht en daarop met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Met betrekking tot het ingekomen adres der Noor- dervereen. van Burgem. en Secret., tot het vaststellen eener verordening op het rijden met licht voor alle soorten van rij- en voertuigen, wordt besloten hieraan aan. Algemeene felicitatie volgt. De notulen worden na voorlezing, onder dankzegging aan den Secretaris voor ket uitvoerig en nauwkeurig verslag, goedge keurd. De heer Zijp, wegens periodieke aftreding als raadslid tevens afgetreden als Wethouder, wordt als zoodanig herkozen. Op de gedane felicitatie zegt de heer Zijp dank voor het in hem gestelde vertrouwen, met de verzekering, zijn best te zullen doen, in het belang der gemeente werkzaam te zijn. Ingekomen Een adres van de gymnastiekvereeniging „Olympia", houdende verzoek, bij de a.s. be noeming van een onderwijzer te willen letten op akte gymnastiek. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoekschriftvanmej.de wed. S. Grin, om afschrijving van hoofdei, omsl., wegens vertrek uit de gemeente. Toegestaan. Hierop wordt aan de orde gesteld de be noeming van eene onderwijzeres. De Voorz. deelt mede, dat 16 sollicitanten zich hebben aangemeld. De voordracht, in overleg met den heer Schoolopziener opgemaakt, na rapport van den heer Stadt, hoofd der school, luidt als volgt 1. Mej. G. Eranx, te Anna, Paulowna 2. Mej. M. Leverland, te Bolsward 3. Mej. J. Koene, te Wormerveer. Met algemeene stemmen wordt Mej. Franx benoemd. De commissie voor het nazien der gemeente rekening over 1900 rapporteert, na nauw keurige vergelijking van die rekening met de daarbij behoorende bescheiden, alles in vol komen orde en juist te hebben bevonden. Zij stelt voor, de rekening voorloopig vast te stellen met een ontvangst van f 12431.995 een uitgaaf van f 11696.775, en een voordee- lig saldo van f 735.22. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur, bedragende in ontvangst f 3718.86, in uitgaaf f 3055.805 en een batig saldo van f 663.055 wordt eveneens op voorstel der commissie goedgekeurd, onder dankbetuiging aan den boekhouder voor zijn nauwkeurig gehouden beheer. De commissiën ontvangen een woord van dank voor de genomen moeite. De Voorz. biedt namens B. en W. den ue noodige aandacht te schenken bij de asherziening j Raad de begrooting voor 1902 aan, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 13106.93. Tot toelichting van de door het Burger lijk Armbestuur gevraagde subsidie van f 3200.zal bij de circulatie van de begroo ting een lijstje worden gevoegd, vermeldende alle namen der bedeelden en het bedrag der bedeeling, zooals de toestand thans aangeeft. B. en W. achten zulks wenschelijk, opdat den Raad blijke, waarom een verhoogde sub sidie wordt verzocht. De heer Zijp wenscht onder de aandacht te brengen, dat op de begrooting in uitgaaf een post voorkomt voor het herhalingsonder- wijs. De Leerplichtwet stelt genoemd onder wijs verplichtend, terwijl de gewijzigde wet op het lager onderwijs bepaalt, dat de onder wijzer boven zijn vaste jaarwedde minstens f 0.60 per lesuur vergoeding zal ontvangen. Blijkbaar zal van deze bepaling niet afge weken kunnen worden, niettegenstaande de heer Stadt destijds werd benoemd onder de uitdrukkelijk opgelegde verplichting herha- lingsonderwijs te geven; zijne jaarwedde werd in verband daarmede vastgesteld op f1100.— Bovendien zal de vergoeding niet onbelangrijk zijn, omdat een minimum lesuren wordt voorgeschreven en voor meisjes en jongens aparte cursussen gehouden moeten worden. De heer Groneinan maakt de opmerking dat het Rijk f 0.30 per lesuur bijdraagt. Hij stelt voor, met de begrooting den Raadsleden een exemplaar der Leerplicht- en Onderwijs wet ter beoordeeling van een en ander te doen toekomen. De heer Zijp acht het in de gemeente geen bezwaar om jongens en meisjes gelijktijdig het onderwijs te laten genieten. De heer Schenk is het met den heer Zijp eens. Hij vermoedt dat de meisjes moeilijk aan een middagcursus zullen kunnen deelnemen. Het voorstel van den heer Groneman wordt aangenomen en de zaak aangehouden totdat een verordening op het herhalingsonderwijs zal worden vastgesteld. Onder dankzegging voor de opkomst en medewerking slnit de Voorz. de vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente OUDE NIEDORP, Dinsdag 3 September 1.1. Tegenwoordig alle leden. De Voorz.,de Burgemeester, opent met wel kom de vergadering. Allereerst wordt overgegaan tot de hoofd handeling voor deze bijeenkomstde eedsaf legging door de herkozen raadsleden, de hee- der algem. politie-verordening Op een ingekomen verzoek van eenige beurtschip pers, om het verbod in te trekken, betreffende het laden en lossen van goederen op andere plaatsen den door Burgem en Weths. aangewezen, wordt met alge meene stemmen afwijzend beschikt. Goedgevonden wordt, dat, desgevraagd, door Burgem en Weths speciaal vergunning zal worden verleend, om bij enkele paiticulieren artikelen te laden of te lossen, die weinig oponthoud veroorzaken en geensziüs het verkeer belemmeren. Naar aanleiding van een ingekomen circulaire van den heer districts-schoolopziener nopens het vaststellen eener regeling voor het herhalingsonderwijs, wordt besloten, dat Voorz. en de heer Breebaart mondeling met den schoolopziener een en ander zullen bespreken, alvorens tot eene vaststelling over te gaan. In omvraag informeert de heer Sloos naar het rap port, uit te brengen door de naar de vergadering vau aandeelhouders in de StoomtramwegmijWestfrieslatid afgevaardigde leden, de heeren Over en Timmerman. De hr. Over deelt naar aanleiding daarvan mede, dat de uitbreiding der geldieening hoofdzakelijk was gevraagd, om een 4e locomotief aan te schaffen. Voorts dat het tekort van de Maatschappij over het lastsie dienstjaar met f5000.was verminderd en dat wegens personenvervoer f1631.wegens goe derenvervoer f 4300.meer was ontvangen dan over het voorgaande dienstjaar. Hierna slnit de voorzitter de vergadering, onder dankzegging voor de opkomst. Vergadering; van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, Dinsdag 3 September. Present alle leden. De Voorz. opent met een woord van wel kom de vergadering. Het lezen van de notulen wordt uitgesteld tot na de beëediging en installatie der herbe noemde leden van den Raad, de heeren Wijn en Koopman. Deze heeren leggen in handen van den Voorz. den eed van zuivering en dien van trouw af. De Voorz. brengt hierna in herinnering hunne zes laatste zittingjaren, waarvan spr. gedurende het laatste deel als Voorz. moent fungeeren. Hij wenscht hen geluk en beveelt de belan gen van de gemeente bij hen aan. De beide heeren ontvangen hierop de gelukwenschen van de overige leden. De heer Wijn wordt als wethouder en de heer Koopman als ambtenaar van den Bur gerlijken Stand herbenoemd, welke benoemin gen onder de felicitaties der vergadering worden aanvaard. ren J. van der Oord en HUKriller. Na aflegging van de vereischte I eeden wenscht de Voorz. hen geluk met de verlenging van hun mandaat en het vertrouwen van ingezetenen en kiezers. Spr. hoopt ook gedu rende hun verder lidmaatschap van den Raad op hunne medewerking te mogen rekenen. De notulen van de vorige vergadering wor den hierop gelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een mondeling verzoek van de erven K. Over, vroeger te Haarlem, om met de gemeente O. N. een stuk weiland in den Leijerpolder, groot 1.56.40 H. A., te ruilen om een ander stuk groot 1.15.30 H. A., ook in den Leijerpolder. Aangezien het verzoek op den morgen van de vergadering bij den Voorz. is ingekomen, wordt goedgevonden de zaak tot een volgen de bijeenkomst aan te houden en in dien tijd te overdenken, welke voorwaarden moeten worden gesteld. Bij de rondvraag herinnert de heer Van der Oord er aan, dat hij eens heeft gewezen op den slechten toestand op den hoek van den Moerbeeker- en Vennikerweg, waar rij tuigen met de grootste omzichtigheid den hoek om moeten gaan. wil men geen onge lukken krijgenvooral 's nachts is het ge vaarlijk. Tot heden is daarin geen verbetering gebracht. Een voorstel van den heer Van der Oord, om in het euvel te voorzien door het plaatsen van een ijzeren leuning en één van den heer Over, om met eenigen grond van den wal aan den overkant van het slootje den draai te ver- breeden, kunnen niet de algemeene instem ming verkrijgen. Een voorstel van den heer Strijbis om den wal zoodanig te verwerken, dat de hoek min der scherp wordt, wordt algemeen goedge vonden, met dien verstande dat aan het pol derbestuur deze verbetering gevraagd zal worden, met mededeeling dat de gemeente bereid is de kosten te restitueeren. Hierop wordt de vergadering gesloten. ANNA PAULOWNA, 3 September. De jongeheer J. C. G. van Wijk alhier is geslaagd voor het toelatingsexamen voor de Rijks Hoogere Burgerschool te Helder. Door den Gemeenteraad te SINT PANKRAS zijn in de Dinsdag gehou den vergadering met algemeene stemmen als wethouders herkozen de heeren M. Kalis en S. Duif. Groentenmarkt te SINT PAN KRAS. Op de Maandag 1.1. gehouden groen tenmarkt waren 75000 slaboonen aangevoerd, waarvoor f0.26 a f 0.28 per 1000 werd besteed; bloemkool 2e soort gold f5 a f 11.50 per 100 uien f 1.50 per 50 K.G.snijboonen f 0.75 per 1000. Bij gelegenheid der Kermis te NOORDSCHARWOUDE was op het zooge naamde nieuwe-wegje aldaar een wielerwed strijd georganiseerd, ondernemer de heer P. Nap te Oudkarspel. Deze bestond in ring- rijden en langzaamrijden. Allereerst had plaats wedstrijd ringrijden waaraan elf personen deelnamen de le prijs werd behaald door den heer P. Hagenaar te Zuidscharwoude, zijnde een fietslantaarn, de 2e prijs werd behaald door den heer J. Kan sen te Noordscharwoude, zijnde een fietsbel. Daarna langzaam-rijden, 2e wedstrijd, waaraan acht personen deel namen. De le prijs werd behaald door den jongen heer H. Engel van N. Scharwoude, een fiets lantaarn; de 2e prijs door den jongenheer K. Kroon van Oudkarspel. De kermis te NIEUWE NIEDORP. Als je de Schutkermis te Nieuwe Niedorp zoo aanziet, dan ziét ze er niet bijzonder aan trekkelijk uit. Twee en een halve kraam geen draaimolengeen galanterie- of oliebol- lenkraam geen turksche schop of schommel schuit, ja zelfs geen „jut"geen reeksen rijtuigen op de erven, die het bezoek van „huizen met gasten" vermelden geen druk gewandel langs de straat. Alles is vrijwel gewoon, en dat is toch niet het ware ken merk van een ware kermis. Toch is de kermis ditmaal zeer goed der vermelding waard. De Zondag was gelijk aan andere kermis- Zondagen, die, als er niet „wat te doen" ge weest is, ook niet vermeld worden. Maar als je den dag te voren op de Alkmaarsche ker mis in de éérste dansgelegenheid bent ge weest, in de „Harmonie oftewel de „IJze ren baan," en je laatje dan Zondags door de Polakken bij „den ouden Pieter in de Prins" in de rondte wiegelen, dan valt het je toch op, dat we bij ons zoo'n éénige dansgelegenheid hebben. In Alkmaar een wild raspen op violen en een razend hard en valsch blazen door muzikanten, wier embouchure meer dan op is en die de duidelijke sporen dragen van een drukke kermisweek achter den rug te hebben. En als er dan een viertal oude platte straat deuntjes, zoo gauw als er maar met mogelijk heid geraspt en gesnerpt kan worden, om zijn, wordt je met 4 of 5 man tegelijk door de honge rige muzikanten vastgehoudener mocht anders eens een dubbeltje slippen. En bij ons! Voor één dubbeltje (dat toch in de Harmonie ook als entrée betaald moet worden) ga je de schoone, kwistig met groen behangen zaal van Haringhuizen in, waar het volle daglicht van alle kanten binnenstroomt, en je kunt er verder den heelen middag of avond zitten of dansen zonder kosten. Afwisselend gaan er nieuwe en oude dansen. En dans je eens niet, dan zit je met volle teugen te genieten van de melodieuze muziek van de heeren Polak. Altijd de nieuwste muziek, en altijd even goed voorgedragen. Neede dans gelegenheid is bij ons zooals nergens anders. Ze is waard haar afzonderlijk te vermelden. Maandagavond was er concert van de Zangvereeniging „Jacob Kwast" van Wognum. Het kan gerust gezegd worden, dat met deze vereeniging de kunst aan 't woord is en het is dus geen wonder, dat van wijd en zijd het publiek was opgekomen. Altijd zijn de num mers met de meeste nauwgezetheid ingestu deerd en alles wordt met groote muzikaliteit voorgedragen. Behalve een kleine onzuiverheid in „Mijn vaderland", en wat matheid in „Het wordt morgen," werd het gansche programma smetteloos uitgevoerd. Moeilijk is het, uit den keurbundel „het mooiste" te noemen. Voor den berichtgever waren alle nummers oude bekenden en van die hoort hij nog altijd het liefst „In 't avondrood" van F. Schubert. Maar „O heerlijk Bijbelwoord" en het vrouwen koor „Ons licht in den nacht" zijn ook innig mooi. En „Woudgedachten" werd zeer terecht gebisseerd. Juweeltjes van voordracht waren „Het kwezelken" en „Des winters als het reghent" en de beide nummers van Max von Wein- zierl, „Lompe Lize" en „Meisjesdroomen". Maar zoo is langzamerhand bijna het geheele programma als „bijzonder" mooi genoemd. Erg jammer was het, dat het sopraansolo nummer „God, red mijn dierbaar vaderland" moest vervangen worden door het „Spinlied". Want hoe mooi het laatste ook is en gezon gen werd, voor dezen keer zou stellig het eerste nog meer voldaan hebben. Als altijd verdient ook hier de sopraan-soliste, mej. G. Veerman-Slagter, dankbare hulde. Haar lieve stem neemt allen onmiddellijk in. Jacob Kwast zal zonder twijfel te "Nieuwe Niedorp uitstekend voldaan hebben. Ze staat ver boven alle andere plattelandsche koren dat kan men nooit nalaten te erkennen. En ofschoon de volijverige, hoogst bekwame directeur geen aansporing behoef?, zal hem dat een reden zijn, om te trachten dezelfde plaats voortdurend te blijven innemen. Dinsdagavond werd door deRederijkerskamer „Cicero" opgevoerd „Buttinger en Zoon", een blijspel dat enkele jaren geleden met succes was gegeven. Wat wij met een vorige uit voering schreven, bleek ook nu weer waar „Cicero" beeft altijd succes wat betreft de opkomst van het publiek. De zaal van den heer Haringhuizen was stampvol. Maar wat bij de Pinkster-uitvoering werd geschreven dat het vrij saai was, dat kan er nu niet van gezegd worden. Het stuk is werkelijk kluch tig met z'n malle vergissingen-in-kwadraat en het werd over het algemeen zeer verdienste lijk vertolkt. Geen oogenblik van verveling. De rollen zaten er bepaald vrij goed in. Het gaat moeilijk, bepaalde executanten in het bijzonder een pluimpje te geven. Een voudiger is het te zeggen, dat er men moet nooit vergeten met een „rederijkerskamer" te doen te hebben eigenlijk geen aanmer kingen zijn te maken. Het stuk had dan ook opnieuw verbazend succes. „Buttinger en Zoon" zal ongetwijfeld een volgenden keer met genoegen aangekondigd worden gezien. Dat de familie Polak voor aangename afwis seling en voor een prettig slot zorgde, behoeft eigenlijk wel niet meer te worden vermeld. Vergadering van den Gemeen teraad van ZIJPE, gehouden den 3en Sept. 1901. Tegenwoordig 10 leden afwezig de heer G. Nieuwland, met kennisgeving van verhin dering. 1. Beëediging van de nieuw-benoemde i raadsleden. 2. Voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. 3. Tot Wethouder en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt herbenoemd de heer G. Nobelvoor beide functiën met 9 stemmen en 1 blanco. De Voorz. vraagt den heer Nobel, of hij die beide betrekkingen op nieuw wil aanvaarden, waarop de heer Nobel antwoordt, dat hij de benoemingen met alge meene stemmen zeer waardeert, en zich bereid verklaart, ze te aanvaarden, en dat hij zijne beste krachten opnieuw wil wijden aan het belang der gemeente. 4. Komt in behandeling een suppl. be- grooting voor 1901. De begrootingspost voor het Raadhuis komt te kort f 50, die voor schoolgebouwen en onderwijzerswoningen f 100. voor de commissie tot wering van schoolverzuim is noodig f 110, terwijl als restitutie aan de Herv. Gemeente f 296.25, moet worden voldaan, voor door haar betaalde erf pacht,te zamen f556.25, welk bedrag kan worden gevonden uit het batig saldo van de rekening 1900. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Wordt aangeboden de begrooting voor 1902 tot een bedrag van f 39307.255 in ont vangst en uitgaaf. De Voorzitter stelt de vraag, of een com missie zal worden benoemd, om die begroo ting te onderzoeken. Na eenige bespreking wordt met 9 tegen één stem de wenschelijk- heid daarvan uitgemaakt, en worden daarna bij stemming tot leden benoemd de h.h. A. Bakker met 8 en de heeren De Moor en Van Beuse- kom elk met 6 stemmen. 6. Verordening H. O. Dit punt kan niet in behandeling komen, omdat nadere inlich ting omtrent de bezwaren van heeren Ged. Staten worden ingewacht. 7. Benoeming van onderwijzeressende voordracht voor de Burgerbrug bestaat uit de dames J. de Leeuw, te 't Zand A. Raven, te RoordahuizenC. Sander, te Oterleek, en A. Koen, te Harlingen. Voor 'tZand uit de dames: A. Koen, te Harlingen; C. Sander, te Oterleek, en A. Raven, te Roordahuizen. W-ordt gelezen een schrijven van den heer Greidanus, dat hij geen bezwaar heeft, dat Mej. De Leeuw van 't Zand voor zijne school wordt benoemdzoomede een schrijven van het Hoofd der School te 't Zand, ter hegeleiding van de voordrachtverder worden inlichtin gen omtrent de sollicitanten gegeven. Alvorens tot de benoeming over te gaan, wordt gelezen een adres van den heer Blank- stem, arts te Het Zand, waarin deze in het breede zijn bezwaren tegen een verplaatsing van mej. De Leeuw meêdeelt, in hoofdzaak zich hierop grondende, dat mej. De Leeuw voor de school te Het Zand reeds zulk een goede kracht is en met succes onderwijs geeft aan 3 klassen bovendien acht hij verplaatsing na zulk een korten tijd altijd schadelijk voor het onderwijs. Moge verplaatsing voor mej. De Leeuw gewenscht wezen, het algemeen belang dient in deze hooger aanspraak te hebben, en dat vordert, dat mej. De Leeuw aan Het Zand blijft. Om deze redenen verzoekt de heer Blankstein, en naar zijne meening ook namens vele anderen aan Het Zand, dringend aan den gemeenteraad, het daarheen te leiden, dat mej. De Leeuw niet benoemd wordt voor de Burgerbrug. Blijkbaar wenscht geen der leden het adres te bespreken,en tot stemming overgaande,blijkt, dat mejDe Leeuw voor Burgerbrug benoemd wordt met 8 stemmen, en voor Het Zand mej. A. Koen, evenzoo met 8 stemmen. 8. Wordt gelezen een adres namens de IJsvereenigingen te Burgerbrug, St. Maar tensbrug en Schagerbrug, houdende het ver zoek, om in de Politie-verordening op te nemen maatregelen, die er toe kunnen leiden, dat de verschillende IJsclubs eenige rechten kunnen uitoefenen. Adressanten geven daarbij een concept-verordening, die mede wordt voorgelezen. Uit de daaropvolgende bespreking blijkt, dat men er in beginsel voor is, om bepalingen als gewenscht in de politie-verordening op te nemen, welke verordening toch voor 1 Jan. nog moet worden herzien, waarbij dan ook dit punt zal worden geregeld. De rondvraag levert niets op, en de Voorz. sluit de vergadering, met den wensch, dat de heer Nieuwland de volgende vergadering hersteld zal kunnen bijwonen. D e heer C. Eecen Az. t e OUPCAR- SPEL is benoemd tot leeraar in het lijntee- kenen aan de stadsteekenschool te Edam. J. 1. Maandag en Dinsdag heb- ben met gunstig gevolg het toelatingsexamen afgelegd voor de R. H. B. S. te HELDER J. Zijp (2e klasse) en W. Zijpj (le klasse) van Schagerbrug, en voor de le klasse der R. H. B.-school te Alkmaar G. W. Stöve te Scha gerbrug. Groentemarkt te BROEK OP LANGENDIJK. 31 Aug. 7500 bos wortelen, f 3.40 a f4.25 per 100bos.28000bloemkoolen f 5.af 14. 46000 roode kooien f 3.a f 4.75, 10500 gele kooien f 4.a f 7.50, 12000 witte koo ien f4.af 6.25 per 100 stuks. 120 balen nep f 1.50 a 1.75, 60 balen uien f 1.30 a f 1.60 por 50 K.G. 2 Sept. 9000 bos wortelen f 2.80 a f 3.90 per 100 bos. 31500 bloemkoolen f7.50 a f 17.— 49000 roode kooien f 3.a f 6.10000 gele nep 1.60 f3.— af J50 per 100 stnks. 70 balen f 1.50 a f 'u75, 40 balen uien f 1.35 a f per 50 K.G 3 Sept. 6400 bos wortelen f 2.80 a f 3.60 per 100 bos. 35000 bloemkoolen f 13.a f 18.-, 500(0 roode kooien f 3.50 a f 6.25, 18000 gele kooien f 5.— a f 7.50,12000 witte kooien f 4 a 6.75 per 100 stuks. 82 balen nep f 1.60 a f 1.80, 45 balen uien f 1.35 a f 1.50 per 50 K.G. Markt>ericht van WINKEL van 3 Septr. 1901. Jutteperen 1 5.50, Van Assenperen f 2 50 zure Present 1 1.15, goudballen f 2.35, prin- senperen f 3.30, advocaatperen f2.a f2.45 Bon Chrétien William f 3.40, guurtjesperen f 2.35 a f 2.40 Keizerinneperen f 2.20, Tes- selaars f 2.15 i f 2.25, Dirkjesperen f 2.15 a f 2.20, Fransche suikerperen f 2.55af 3, Uien f 1.10 a f 1.25 per baal, Nep f 1 a f 1.10 per baal, Roode Kool f 3.per 100, Gele Kool f 4.50, Snijbooien f 1.05 a f 1.25 per 1000, Slaboonen f 0.275 a f 0.35 per 1000, Bieten f 0.60 a f 0.75 jer 100, Witte pruimen fO.35 a f 0.45 per 100 Kleine blauwe pruimen f 0.16 a f 0.18 per 109, Groote idem 0.40 a f 0.45 per 100, Zure appelen f 1.25, Muizen f 1. per zak. „ONS BELANG". Veiling aan het station Heer-Hugowaard. 31 Aug. aangevoerd 5800 stuks kool. roode kool f 3.— a f 5.—, gele f7.— a f7.75, witte f 3.50 a f 5,25 per 100 stuks. Uien f 1.50 per baal. 2 Sept. roode kool f 3.50 a f 5.gele f7.af 8.25, witte f 5.a f 5.50 per 100 stuks. Blauwe aardappelen f 1.per 35 K.G. 3 Sept, aangevoerd bijna 18000 stuks kool. roode kool f 3.50 i f 4.75, gele f4.50af6.25, witte f 5.50 a f 6.— per 100 stuks. Uien f 1.40 per baal. „NIEUW LEVEN" Veiling aan het station Noord-Scharwoude. 31 Aug. aanvoer 6000 stuks kool. roode kool f 4.25 a f 4.75, gele kool f 6.— a f 8.— 2 Sept. aangevoeld 9466 stuks kool. roode kool f 3.50 af 4.75, gele kool f 7.50 a f 9.50, witte f 4.50 a f 4.— per 100 stuks. Nep f 1.45 per 50 K.G. 3 Sept. aangevoerd 14117 stuks kool. roode kool f 3.75 a f 5.25, gele f 4.50 a f 7.25, witte f 5.75 a f 6.25 per 100 stuks, Nep f 1.45. Een enkel partijtje gele kool werd verhan deld tegen f 3.50. - DIRKSHORN, 3.September. 'tWeer liet zich de laatste dagen niet heel gunstig aanzien voor het tochtje naar Petten en Schoorl, dat heden met de leerlingen van de school alhier zou gemaakt worden, en de blijdschap was dus groot hij de kinderen en hunne ouders toen 't al vroeg in den ochtend bleek, dat het een schoone herfstdag zou worden. In dat blijde vooruitzicht werd de tocht naar Petten ondernomen, langs St. Maarten, St. Maartensbrug en Burgerbrugal meer en meer klaarde de lucht op, en eenmaal te Petten aangekomen, had men 't niet beter kunnen treffen, 't Was daar overheerlijk aan 't strand en de kinderen hebben zich daar een paar uur kostelijk vermaakt in de kalm en zacht aanrollende golfjes van 't frissche zee water. Te half twee in Schoorl aangekomen, ging het, nadat de inhoud van de broodkist voor een gedeelte in de 125 kleinere bewaar plaatsen was overgebracht, al spoedig de duinen in en 't geklauter en gerol duurde daar onverpoosd en onverflauwd voort tot half vijf, toen 't noode nog eindigen moest, om tegen zessen thuis te zijn. 't Is weer een heerlijke dag voor de kin deren geweest en een woord van dank moge hier eene plaats vinden aan hen, die door ruime giften dit uitje hebben mogelijk gemaakt, en tegelijk ook aan die eigenaars van paarden en rijtuigen, die zoo volgaarne zich beschik baar hebben gesteld om de kinderen daar mede uit en thuis te brengen. kooien f6.af 9.11000 witte kooien We kunnen ditmaal ons overzichtje be ginnen met een mooi succesje voor de Boeren. 't Wordt door Kitchener zelf geseind uit Pretoria, dd. 31 Aug. Heden werd op de Noorderlijn, tusschen Waterval en Hamanskraal, een trein opgebla zen. Een troep van 250 Boeren opende onmid dellijk het vuur op den trein en stak de wagens in brand. Overste Van de Leur van de Iersohe garde is gesneuveldde verdere verliezen zijn nog niet bekend. Later seinde hij, dat de verliezen bij den treinoverval bij Hamanskraal behalve overste Van de Leur bedragen negen man gesneuveld en zeventien gewond, die allen naar Pretoria zijn gebracht. De Boeren staken den trein in brand en vluchtten daarop. Het geleide was 45 man sterk. In Engeland zal men, dunkt ons, weinig tevreden zijn over een dergelijk bewijs van eerbied voor Lord Kitchener's proclamatie. Erger wordt het bericht nog, als men weet, dat dit ongelukje nog geen twintig mijlen van Pretoria af geschiedde. Met die veiligheid te Pretoria is het eigen lijk wel leuk. De Engelschen beweerden eenige maanden geleden, dat Pretoria zoo versterkt en z 0 nauwkeurig afgesloten was, dat er geen mensch zonder hun goedkeuring in of uit kon. De minste aanraking b.v. van de prikkel draadomheiningen deed in de wachthuizen een electrische bel alarm maken. Omdat dat alles zoo perfect in orde is, staan er nu te Pretoria voor den krijgsraad een heele rij burgers terecht oj) een aanklacht van spionnage en verraad. Een zaak is afge- loopen en heeft al aan 't licht gebracht, volgens een Reuter-telegram van Zaterdag, dat een troepje Boeren de gewoonte had, geregeld Pretoria in en uit te sluipen van en naar de commando's, die rondom de Trans- vaalsche residentie zwerven. En die dan treinen in de lucht laten springen onder den rook der stad en de Engelschen op andere wijze op een paar uur afstand van ae hoofd stad van hun „kolonie" het leven verbitteren. Prench is bezig om steeds maar de Boeren te verjagen in de Kaapkolonie, en alle driften zijn bezet met Engelsche wachten, zoodat de Boeren nergens door kunnen. Ze komen steeds tusschen twee vuren, dus ze moeten zich öf dood laten schieten, óf zich overgeven- Maar het gaat weer zoo niet, als het op papier is uitgerekend, want Scheepers is verschenen in het Zuidwestelijk deel der Kaapkolonie, waar tot dusverre nog ge®*? Boer was geweest. Kritzinger, die bepaald en vast was ingesloten, is over een zijtal' ontsnapt, de Engelschen wisten weer niet dat dat riviertje bestond. Men meent, dat de Boeren het volgend® strategische plan hebben.Zij willen het centrum der krijgsverrichtingen vérplaatsen naar den Vrijstaat en het Kaapland, ten einde Kitche ner te verplichten Transvaal te ontruim60' om den Vrijstaat en de Kaapkolonie te gaan

Schager Courant | 1901 | | pagina 2