ïhgezönmnT^ TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. Binnen landsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. Regeling Onderwijzers-salarissen. K. Schoorl. Vegetariër s-k a a r s e n De Vegetariërs-Bode deelt mede, dat een firma thans in den handel brengt vegetariërs kaarsen, waarin geen vetstoffen vandierlijken oorsprong voorkomen. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad ten huize van mevrouw S., aan den Zandberg te BBEDA. Eenigen tijd geleden had haar zoon, te Sehe- veningen langs het strand wandelende, een busje gevonden, van vorm gelijk aan een groo- te huls. Hij nam dat voorwerp mede en ge bruikte het thuis als asehbakje. Toen hij nu dezer dagen een brandend stukje sigaret in dat busje wierp, volgde eensklaps een ontzettende ontploffing. De huisgenooten en buren snelden dadelijk toe en verleenden hun eerste hulp aan het jonge mensch, die in een vreeselijken toestand verkeert. Een oog zal hij vermoede lijk moeten missen, van de rechterhand zijn drie vingers weggeslagen, aan de borst heeft hij een vreeselijke vleeschwond, terwijl de verschrikkelijke luchtdrukking hem het trom melvlies der beide ooren scheurde. De ontzaglijke kracht van de ontplofiing bleek ook uit de verwoesting, die in de ka mer was aangericht. Het plafond was ver nield en pannen van het dak geslingerd, een muur was naar buiten uitgedrukt, de tafel was in twee stukken geslagen en gedeelte lijk vernield,en een kast was ook geheel ineen- gedrukt. Welk gevaarlijkpoeder de patroon bevatte, is nog niet met zekerheid uitgemaakt. Geschenken voor het te ver wachten Hollandsche Koningskind. Onder dezen titel staat in de Lokal Anzei- ger een verhaal, dat als staaltje van phan- tasie ons te merkwaardig toescheen om onvertaald te blijven. Zie hier, wat het Ber- lijnsche blad weet te melden De gelukkige gebeurtenis, die men in het huis van Koningin Wilhelmina verwacht, trekt reeds de belangstelling van geheel Hol land. Elke Hollandsche vrouw voelt evenveel voor deze gebeurtenis, alsof het ten huize van haar zuster of dochter zou zijn. Als gewoonlijk in zulke gevallen is de algemeene wensch, dat het een prins zal zijn. De meeste Koninginnen en prinsessen in Europa zijn er ophetoogen- blik mee bezig, iets voor den uitzet van het kind te maken. En nog drukker bezig zijn de goede Hollandsche vrouwen. Overal wor den0 vlijtig kleine kleertjes, nachtponnetjes en spreitjes gewerkt. De' vrouwen der notabelen van elke stad willen iets bij den uitzet geven. Zoo zullen de Amsterdamsche vrouwen een Hollandsch linnen mutsje schenken, bezet met paarlen en diamanten 'een fijn zijden 'licht blauw lint zal er op duiden, dat het kind koning zal worden, niet slechts prins blijven. Een der mooiste geschenken is het kussen, dat de vrouwen der ministers maken. Dade lijk na de geboorte zal het kind op dit kus sen, en dit kussen op een zilver presenteer blad gelegd worden. Zoo wordt het den ministers getoond, die getuigen moeten van welk geslacht het' is en dat het een kind van koninklijken bloede is. De Haagsche dames geven het doopkleed, dat van witte zijde zijn zal, met diamanten knoopjes. De Hollandsche adellijke dames geven een prachtige wieg van gedreven zilver. Een levensgroote engel zweeft aan het hoofdeinde boven deze wieg, en aan het voeteneind be vindt zich een kind van dezelfde grootte. De kanten zijn versierd mer de wapens van Holland en Mecklenburg-Schwerin. Tel. Niet-geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven Misschien kan het zijn nut hebben, een paar opmerkingen te maken over de a. s. regeling der salarissen van onderwijzers, die, in verband met de nieuwe subsidiewet, weldra in de verschillende raadsvergaderingen aanhangig gemaakt zal worden. Zoo willen wij hier in herinnering brengen, dat bij de behandeling van het wetsontwerp in de 2e Kamer door Minister Borgesius herhaaldelijk is gezegd, dat niet vergeten moet worden, dat de tractementen, in de wet genoemd, zijn minima tractementen. Verwachten wij, dat men zich in vele gemeenten in betrekking tot het aanvangs salaris en den termijn voor de verhoogingen aan de in de wet genoemde getallen houden zal, al zagen we ze nog zoo graag gewijzigd, toch koesteren de onderwijzers een stille hoop, dat de regeling nog iets boven 't minimum zal brengen. De wet verplicht tot eene uitkeering van minstens f 50.als tegemoetkoming in de woninghuur aan gehuwde onderwijzers boven 28 jaar; misschien stelt men die uit keering nu eens op het dubbelewat de onderwijzers tevens wenschen menbepale, dat die tegemoetkoming uitgekeerd blijve, als men zijne echtgenoote door den dood verliest, want daarvan spreekt de wet niet. En waar de wet uitspreekt, dat het bezit der hoofdacte met minstens f 100 moet beloond worden, zal men zich daar onttrekken op grond van de omstandigheid, dat des onder wijzers salaris reeds aan de minimum eischen voldoet Lettende op het feit, dat vele gemeenten tengevolge van de subsidiewet eene aanzien lijk verhoogde rijksbijdrage zullen genieten, meenen de onderwijzers met grond te mogen verwachten, dat de H.H. raadsleden bij de regeling hunner wedden van milden geest zullen bezield zijn. Ze zullen het zijn en dit vooral in het wasft-achtig belang van het onderwijs. Men moet bij eenig nadenken toch tot de overtuiging komen, dat voor een gehuwd onderwijzer met een gezin een salaris van f 600 a f 700 bespottelijkof laat mij liever zeggen zeer laag is. De arbeid van den onder wijzer is een werk van toewijding, van liefde. Maar die kunnen niet groot zijn, als de nood dringt, telkens weer op middelen bedacht te zijn om zijne bijverdiensten te verhoogen met zaken, die met het onderwijs niets uitstaande hebben, en het dikwijls schadelijk zijn. Men stelle den onderwijzer hooge eischen, de aard van het ambt schrijft dit gebiedend voor, doch men zorge, dat zijne armoede niet belet, aan die eischen te voldoen. Barsingerhorn. Toen het terrein van den oorlog op het gebied van Transvaal en Oranje-Vrijstaat was, hebben we daar steeds gehoord van het plunderen en branden door de Engel- sehen. Nu in Kaapkolonie het hoofdbedrijf van den oorlog wordt afgespeeld, hooren we van daar reeds, dat de Engelschen in hun eigen kolonie op dezelfde manier huis houden. Een landbouwersvrouw schrijft daarover: Een colonne van Britsche soidaten en kolonisten waren naar hare woning geko men, hadden daarbij hun kamp opgeslagen en waren toen onmiddellijk een jacht be gonnen op alle kippen, varkens en lamme ren. Zij trokken het buis binnen en ver meesterden alle keukengereedschappen, ornamenten, een horloge van 200 gulden en alle provisie. De huisvrouw en haar man werden vooral door de Kaffers, die met de colonne méétrokken, ergerlijk behandeld. Toen zij klaagde bij den kolonel, kreeg zij ten antwoord, dat hij er niets aan doen kon. De mannen sloegen deuren en ven sterramen stuk om ze als brandhout te ge bruiken, en vernielden de afsluiting van het bouwland, zoodat omstreeks 800 paar den losbraken in de graanvelden en alles vertrapten. ,,Een graanveld beteekeit meer voor ons, dan iemand in Engeland beseffen kan," zegt de schrijfster. „Op deze manier wordt de Kaapkolonie woest gelegd, juist zooals de beide Republieken." De toestand der bevolking in de Kaap kolonie is alles behalve benijdenswaard, zoo als men ziet, en de klachten zijn dan ook vele. In een anderen brief werd de toestand aldus beschreven „Gewone rechtspraak bestaat niet meer. Alle misdaden of beweerde misdaden worden door den krijgsraad onderzochtkoloniale rechtbanken worden niet meer gebruikt. Gij kunt u het gevolg hiervan voorstellen. De Noordelijke steden zijn eenvoudig arse nalen met overal blokhuizen en kanonnen. Maar het land staat open voor den vijand; het eenige dat we kunnen doen, is allen mondvoorraad naar de stad te brengen. De jonge oogst is overal neêrgesneden. De hei ningen om de boerderijen worden voor brandstof gebruikt. De troepen trekken en doen wat ze willen, paarden, merries, veulens worden den eigenaar ontnomen en voor zijn risico naar kampen gebracht, waar ze als evenzooveel vliegen sterven. De be volking krijgt wekelijks een paar pond meel, suiker, enz., maar moet mijlen en mijlen loopen om het in ontvangst te nemen". De eigendommen van de Engelsche land bouwers worden willekeurig door de militaire overheid in beslag genomen. In sommige gevallen ontvangen ze een quitantie, maar dikwijls zelfs dit niet. In vele gevallen worden de landbouwers ais verdachten zelf ook nog gevangen genomen en moeten ze dan dagen aaneen meeloopen met de troepen die in die districten werkzaam zijn. Tot overmaat van ramp heeft men een groot aantal inboorlingen gewapend en staat men toe, dat ze zonder Europeesche officieren er op uitgaan. De ongewapende kolonisten staan hulpeloos tegenover de inboorlingen, die natuurlijk van hun macht misbruik maken. Schandelijke vergrijpen zijn het natuurlijke gevolg en men dwingt de men- schen den kant der Boeren te kiezen. De oorlogstoestand in de Kaapkolonie wordt door de Engelschen „onveranderd" genoemd. Wat nu in het Engelsch onver anderd heet, wil in de Boerentaal zooveel zeggen, als dat de Britten er weer een beetje, ot veel, slechter voor staan. Alle berichten uit Engelsche bron bepalen zich tot de mededeeling, dat overal in de Kaapkolonie Boerentroepei' worden gesignaleerd. Ze werden steeds achtervolgd door Engelsche colonnes, maar de Boeren willen maar geen stand houden, en de Engelschen worden na één of twee dagen moe en staken de achtervolging. De Boeren maken er hun fort weer van, om treinen in de lucht te laten vliegen. Verleden Zaterdag bliezen de Boeren bij Malelane, vlak bij de Portugeesche grens, een trein met aanzienlijke voorraden op. Een tweede trein, gezonden om den eersten te helpen, onderging hetzelfde lot. De toestand over 't algemeen is zoo be vredigend voor de Boeren, dat zij op den 8 en 9 Augustus een dankdag en een verootmoedigingsdag hebben uitgeschreven, waarop gedankt is voor de groote genade, door God hun bewezen door de groote en kleine overwinningen, ook den laatsten tijd in den oorlog behaald. Kitchener is blijkbaar machteloos om de Boeren te overwinnen; dat blijkt al heel duidelijk uit het verlof, dat aan Boeren vrouwen is gegeven om haar echtgenooten te bezoeken en hen te waarschuwen voor de nutteloosheid en de gevolgen van verderen weerstand. Nu, die Boerenvrouwen zullen met genoegen eens een bezoek aan haar mannen brengen, maar wel iets anders doen dan hen aanraden niet meer te vechten. Kitchener seinde uit Pretoria Ongeveer 300 Boeren trokken de Oranjerivier over in zuidelijke richting en vielen Woensdag morgen in het Kaffer-gebied in de nabij heid van Herschell. Zij worden door Engel sche colonnes achtervolgd. Scobell nam Donderdagmorgen het geheele commando van Lotter gevangen19 Boeren werden gedood, 52 gewond en 62 gevangen genomen. De niet gewonden werden met al hun toebehooren krijgsgevangen gemaaktonder hen bevinden zich de commandanten Lotter en Breidt, de veldkornets Kruger en W. Kruger, en de luitenant Schoeman. Onder de gedooden behooren de biede Vorsters, bekende rebellen. De Engelschen verloren tien dooden, acht gewonden. De gevangenneming van Lotter's com mando had plaats te Bowershoek, nabij Pietersburg (30 K.M. ten oosten van Graaf Re in et). Het kamp werd volkomen over rompeld 12 personen werden gedood, onder wie twee Kapenaars, genaamd Vorster, die zich in het begin van het jaar bij de rebellen hadden aangesloten en den Engelschen veel moeite hadden gegeven. Buitgemaakt werden 25000 patronen. [R e u t e r voegt hierbij Volgens een telegram uit Matjesfontein zouden 19 man van Lotter's commando ontsnapt zijn], Moordaanslag op Mac, KI1NL E Y, Vrijdagmiddag heeft op de tentoonstelling te Buffalo een vreemdeling twee schoten gelost op Mac. Kinley, den president der Vereenigde Staten. De president werd door twee schoten getroffen, terwijl hij zich in den muziek tempel op de tentoonstelling bevond. Hij werd terstond gebracht naar het hospitaal op het tentoonstellingsterrein. De eenë kogel heeft hem in de linkerzijde van de borst getroffen, de andere in het onderlijf. De moordenaar heet Frederiek Nieman hij is inwoner van Detroit en vertoeft hier sinds een week. Hij heeft bekend een anarchist te zijn van Poolschen oorsprong. Na den aanslag trachtte het publiek den moordenaar te lynchen, maar de politie slaagde er in, hem van de tentoonstelling af en naar de gevangenis te brengen. De kogels hebben den President getrof fen in den buik en in het onderlijf. De kogel in de borst kwam terecht op een been en is verwijderd kunnen worden. Terwijl de moordenaar den President de hand toestak om hem te begroeten, schoot hij met de andere hand. Om 6 uur 50 verklaarden de doctoren, dat de wonden, hoewel ernstig, niet nood wendig doodelijk waren. De kogel in het onderiijf is niet gevonden, maar de wond is dichtgenaaid. De president was toen herstellende van de uitwerking der chlo roform. Toen de president getroffen werd, viel hij in de armen van den detective Gerrv, wien hij koelbloedig vroeg „Ben ik geraakt, Gerry?" Deze maakte het vest open en bloed ziende, zeide hij„Ik vrees van ja, mijnheer de president''. Nieman schoot door den zakdoek heen, waarin hij het wapen verborgen had. Een andere detective, slechts twee voet van den president at, sprong bovenop Nieman en drukte hem op den grond. Twintig andere personen wierpen zich op den moordenaar, en toen hij uit hun handen was bevrijd, was hij bedekt met bloed en zijn gedicht was opengescheurd. Schagen, 7 September 1901. De le Ooöp. Vereeniging alhier heeft j.1. Donderdag aanbesteed 1. de levering van 650.000 lijnkoeken Inschrijvers J ten Kate, Deventer; Hengel en Lenzveld, Doesburg; Ruhrorther Oliefabriek te Amsterdam; Schepp en Zn., Rotterdam; J. G. v. d. Meij, Leeuwarden-, E. D. Botje, Groningen; A. Pieters,Groningen; Gebrs. v. d. Bosch, GochEmricher Dampfoelfabriek, Deventer, aan welke laatste de levering is gegund tegen f 10.82 de 104 Kilo; 2o. de levering van plus minus 67000 Kilo Thomasphosphaat. InschrijversJoh. F. Morra, Alkmaar, met 16.5 phosphorzuur, 82 fijnheid, a f 2.45per 100 kilo; Ardenne van Dordrecht, met 16% phosphorzuur, 75 fijnheid, a f 2.40 per 100 kiloH. v. Twuiver, Alkmaar, met 16 5 phosphorzuur en 85% fijnheid, tegen f 2.42 per 100 kilo, aan wien de levering is gegund. Door de 2e Coöperatieve Ver eeniging alhier zal de levering worden aan besteed van 400.000 lijnkoeken. In den loop dezer weekheeft de heer De Gier, leeraar aan de Landbouw- winterschool, een excursie gehouden naar de Bangert, De Streek en Bovenkarspel, met de leerlingen der 2e klas van genoemde school. Bezocht werden in de Bangert en DeStreek speciaal de boomgaarden, te Boven- carspel eene boomkweekerij en fruittuin, bij Enkhuizen eene zaadkweekerij van de firma Sluis Groot aldaar. De hoogst leerrijke excursie nam den geheelen dag in beslagen werd met opgewektheid volbracht. Onze vetmarkt heeft Don derdag record gemaakt. 115 Vette koeien, dit getal was tot heden nog niet bereikt. Met den handel ging het ook heel goed, zoodat bjjna de geheele aanvoer van de hand ging. Voor goede kwaliteit werd 32 en 33 cent besteed. De vrij groote aanvoer van stieren ging bijna geheel naar Amsterdam. Ook hier was men over de prijzen algemeen tevreden. De handel in weidevee was minder roos kleurig. Gebrek aan gras eenerzfjds dwingt tot verkoopen, doch ook gebrek aan gras maakt anderzijds trage koopers. Beste melkkoeien kwamen nog al tot den prijs, wat met het oog op kaas- en boter- prijzen echter geen wonder is. Er waren heel wat hokken met schapen en er waren ook wel koopers voor,- wij merkten zelfs den heer Wm op, dien wij in langen tijd niet gezien hadden, doch met dat al was van prtjsverhooging geen sprake. De beste koppel ging voor f 24%. Varkens gingen weer vooruit en beloven nog prijziger te worden. Wij voorspelden het voor eenige weken. Verder bleven de prijzen bij 't oude. Voor het vleesch waren Donderdag bijzon der veel liefhebbers; geen wonder dus, dat het duur verkocht werd. De geheele ont vangst bedroeg 130 gld., ot gemiddeld 28 cent per K.G. Met ingang van lOctober wordt de postbode P. Meurs alhier overge plaatst naar Wieringerwaard. In de j.1. Vrijdag gehouden vergadering der Schietvereeniging alhier werden tot bestuursleden gekozen de heeren L. J. Roggeveen en J. Asjes, in de plaats van de heeren I. Tjalkens en Th. Roep, die bedankt hadden. Oppassen is de boodschap. Terwijl de drijver P. Wit Donderdag een stier naar de veelading bracht, werd hy op de Ged. Gracht plotseling door het dier op de horens genomen, waarbij Wit een onge- wenschte buiteling maakte. Gelukkig kwam hij er met eenige lichte kneuzingen en wat vinger wonden af. De 3e S e p t. 1.1. was voor den Eerw. Heer Ds. P. H. Versteeg, predikant bij de Herv. Gemeente te Pankras, een onvergetelijke dag. Het was n.1. die dag 25 jaren ge leden, dat ZEw. zijn ambt aanvaardde. Ondubbelzinnig en talrijk waren de blijken van belangstelling. Kostbare geschenken ontving de waardige jubilaris, o. a. van den kerkeraad, van zijn gemeenteleden, van zijn collega's, van de leerlingen der Zondagsschool, van zijn catechisanten, enz. Een eerepoort was voor de pastorie opge richt, welke des avonds keurig was geïllumineerd. Hoewel de dienstrege- ling van de Motorboot „De Volharding" tusschen Kolliorn en fScliajyfen al gepubliceerd was, beeft men toch, wegens gebrek aan voldoend water in de nabijheid van Schagen, den geregelden dienst niet aangedurfd. De met zorg on dernomen proefvaarten leverden het be wijs, dat er niet gevaren kan worden eer de voorgenomen uitdiepingen in zijn ge heel zijn tot stand gekomen. Men gelie ve dus, waarschijnlijk tot het volgende voorjaar, geduld te oefenen. Te Kolhorn hebben de mazelen zich dermate uitgebreid, dat van de laagste klasse nog 2 kinderen de school bezoeken. Van de daaropvolgende klassen zijn 50°/0 bedlegerig. De P 1 o r a 1 i a-t entoonstel- ling vanwege het Dep. Kolhorn der M. tot N. van 't Alg. zal gehouden worden in het laatst dezer maand. Anna. Paulowna, 6 Sept. Een vreeselijk ongeluk had eergisteren plaats in den Oostpolder.Toen de stoom fluit bij de dorschmachine zich liet hooren tot teeken voor den aanvang van bet werk, schrikten de paarden voor een karwijkros gespannen, en werden ge grepen door den 60-jarigen J. D. Hij was echter niet in staat, de dieren te hou den en de ongelukkige werd zoo nood lottig aan het bovendeel van het lichaam getroffen, dat hij heden morgen na een smartelijk lijden is bezweken. ANNA PAULOWNA. Over het dier, door den heer Van Ekeren gevangen, waarvan wij in bet vorig' nummer melding maakten, schrijft de redactie van „De Levende Natuur": „Uw vogel is de Jan van Gent, een verwant van onsen Schollevaar of Aal scholver, zooals blijkt uit de vergroeiing der vier teenen. In onzen eersten jaar gang vindt U een uitvoerig opstel over dit interessante dier. Hij broedt langs de Westkust van 't Britsche rijk; ook hier en daar op de Oostkust, o. a. op de Bassrock in de Schotsche wateren en voedt zich met visch, die hij in diep water vangt door uit de hoogte met groot geweld in de golven neer te schieten. Geen wonder, dat hij aan de ondiepe Zuiderzee niet aan den kost kon komen. Ik heb den vogel uit uw naam naar Artis gezonden. U bent mooi in de ge legenheid allerlei zeldzame vogels te snappen. Anna Paulowna en Van Ewijck- siuis zijn beroemde localiteiten." Het aantal ingeleverde gedoode ratten te Oodkarspel bedroeg over Augustus 186 stuks. De jaarlijksche verga dering van onderwijzers in het arron dissement Alkmaar zal Dinsdag a.s. te A lkmaar in het lokaal „Diligentia" worden gehouden Door den heer J. A. van Middendorp te Alkmaar zullen de volgende stellingen worden verdedigd: 1. 't Is beslist noodig, dat de school ingrijpt in de lichamelijke opvoeding. 2. Volledig gymnastiek-onderwijs is het daartoe aangewezen middel. 3. Niet aan den gewonen klasse-onder- wijzer, maar aan een vak-onderwijzer worde dat onderwijs opgedragen. 4. De overheid zorge voor een geschikt lokaal en voor voldoende leer- en hulp middelen. Door oprichting van rijkscursussen en door verbeterd onderwijs aan kweek en normaalscholen zorgen zij voor vol doende leerkrachten. 6. De wet bepale, dat dit onderwijs zoo spoedig mogelijk op de openbare, zoowel als bijzondere scholen worde ingevoerd. Door den Schoolopziener, den hr. C. van Buijsen, zal 'worden besproken „Het wets ontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee". Te 't ZAND zal dit najaar 't aantal straatlantarens van 8 op 11 ge bracht worden. Het - aansteken, schoon houden enz. der lampen is aanbesteed voor 3.50 gld. per lantaren terwijl de benoodigde petroleum geleverd zal worden door de winkeliers, die leden zijn der Maatschappij, in verhouding van hunne bijdrage, tegen marktprijs. Benoemd tot brievengaarder te SANDPOORT de heer J. Stapel Kz te Winkel. V r y d a g j.1. werd te ALKMAAR de j a a r- vergadering gehouden van de „Wolvee-Vereeniging." Het stationnement der aan de VereenigiDg behoo- rende rammen werd als volgt voor het a.s. dekseizoen vastgesteldde Lincoln-ram bij de heeren P. Huiberts en Jb. Stammes te Anna Paulowna; de Cotswold-ram by den heer A. J. Peeck te Scboorlde Wensleydale-ram bij den heer K. J. Govers te Stompetoren, en de Hampshiredown-ram bij den heer N-D. Kaan te Anna Paulowna. De door de Vereeniging te nemen contróle-pioef werd als volgt geregeldde heeren A J. Peeck, P. Huiberts, Jb. Stammes en K J. Govers waren genegen, voor deze proef elk twintig schapen beschik baar te stellen, onder voorwaarde, by elk der vier aan de vereeniging behoorende rammen een vyftal te laten dekken. De geheele proef zal dus gehouden worden met tachtig schapen van gekruist Texelseh rasde afstammelingen der schapen moeten bij deze vier verschillende heeren zoo mo- gelyk onder dezelfde omstandigheden worden uitgeweid tot l'/j-jarigen leeftijd, om dan voor de slachtbank te worden verkocht. Mot de contrdle over deze proef werden belast de heeren P. D. Schenk te Wieringerwaard, Jb. Zuurbier te Beemater en G. H. Geerligs te Anna Paulowna. Door het nemen van deze proef hoopt de Vereeni ging uit de uitkomsten te kunnen constateeren, welk van deze vier rassen de meeste aanbeveling verdient om mede te fokken. Staande deze vergadering werden door de aanwezige aandeelhouders, buiten deze tachtig proefschapen om, nog een tachtig stuks schapen toegezegd tot dekking by de vier verschillende rammen. De afstammelingen hiervan staan natuurlyk niet onder oontróla. HEER HTJGOjWA'ARD. Voor enkele jaren scheen het vrijwel onmogelijk nog in de maand Juni in deze omgeving aardappelen te kunnen rooien. Wanneer ons echter een blik wordt gegund in het grootboek der veilingen van „Nieuw Leven", dan zien we, dat even half Juni de markt werd geopend en dat in de maand Juni reeds 32 landbouwers, van wie één zelfs tot byna 150 halve H.L aanvoerden. In 't ge heel werden in die maand 725 halve H.L. verhandeld, tegen een gemiddelden prijs voor groote en kleine van bijna f 1 30 per halve H.L. In de maand Juli eteeg 't getal aanvoerders tot 127 terwyl in Aug. door nog 50 personen dit product op' de veiling van „N. L." werd gepresenteerd. De hoeveelheid aardappelen, in hoofdzaak muizen welke tot einde Aug. werd verhandeld, bedroeg 6727 halve H.L., n 1. 725 in Juni, 5086 in Juli en 9J6 halve H.L in Aug. De hoogste prijs werd bedongen op de veiling van 21 Juni, n.1. f 1 90 per 35 K.G terwijl slechts korten tijd prijzen werden besteed van f 0 80 en f 0.86- verreweg de meeste marktdagen werd meer dan fl.— per halve H.L besteed. Voor de maand Jali was de gemiddelde prijs voor groote en kleine aardappelen dooreen gerekend, ruim f 1.05, voor Aug. byna f 1 05 terwijl 't gemiddelde voor de geheele aardappelcam pagne zeer nabij f 1.06 per halve H.L komt. Begrypelijk dus, dat over de aardappelpryzen al*e- meene tevredenheid heerscht. Voegt men hierbij nog dat zelfs voor kleine muizen soms prijzen werden besteed van f 0.85 en t 0.90, ja zelfs f 1 16, dan is 't vermoeden zeker niet ongegrond, dat de verbouw van vroege aardappelen dit jaar goede resultaten beef' opgeleverd en dat sommige aardappelbouwers" 't volgend jaar de teelt op grootere schaal zullen uit oefenen, anderen een proel zullen nemen. Half Juli werd de eerste kool aangevoerd. Dooreen zevental landbouwers werden in deze maand 1854 stuks roode en 701 stuks gele kooien gepresenteerd. De dagelijksche koolveiling nam een aanvang op 12 Aug. De geheele aanvoer over de maand Augustus bedroeg 73365 stuks roode, 19459 gele en 6196 witte kooien. Werd in Juli een gemiddelde prijs van rnim f7.62 per 100 stuks gemaakt, in Angustns beliep deze f4 03, terwyl voor al de aangevoerde kool tot einde Aug. een gemiddelde prijs van f 4 10 per 100 stuks werd besteed. Als voor de aardappelen geldt 't ook voorde koolwie vroeg klaar is heeft de meeste kans van hooge prijzen. De hoogste pryzen zijn gemaakt door de h.h. Jde Boer en Jb. Blom, die voor roode kool op 26 Juli respectievelyk f 12.75 en f 12.50 p. 100 stnks maakten. Over 't algemeen mag worden gezegd, dat zoowel aan de sorteering van kool als aan die van aardappelen meer zorg werd besteed dan 't vorige marktseizoen Zoolang echter de landbouwers in 't algemeen niet tot do overtuiging komen, dat veiling der producten de beste weg is om ze te gelde te maken, zullen de betrekkelijk kleine markten vooral èn voor den land bouwer «n voor den handelaar niet worden wat ze moeten wezen, n.1.: voor den handelaar de plaats, waar hy weet beslist te kunnen koopeu, voor den landbouwer de plaats, waar hij zyne producten kan verkoopen tegen den prijs van 't oogenblik. Groentenmarkt te OUDKARSPEL. 2 Sept. Uien f 1.35 a f 1.45. Nep f 1.50 af 1.60. 4 Sept. Uien f 1.30 a f 1.40. Nep 1.50a f 1.60. Gele kool f 5 50. Witte f 5.10. Roode f 4. 6 Sept. Uien f 1.25 af] 40. Nep fl.50afl.60. Marktbericht van WINKEL, van 5 Sept. 1901. Gele kool f 4.witte kool f 4.roode kool f 3. per 100. Uien f 1.05 a f 1.25, nep f 1.10 a f 1.25 per baal. Slaboonen f 0.27% a f 0.40 per 1000. Muizen f 0.95 per 35 K.G. Bieten f 0.75 per 100. Gnurtjes f 1-35 a f 2 15 Kalebasperen f 2.60. Fransche suikerperen f 2.60. Zoete noblesse f 1.40, Dirkjes peren i 2.a f 2.85. Koningsperec f 1.40. Sint Germaiaperen f2.Goudballen f 2.25Advocaatperen f 2.10 a f 2.45. Tesselaars f 2.40. Prinsenperen f2.25. Procureurs f 2.25. Witte pruimen f 0.40 a f 0.45 p. 100. Groentenmarkt te SINT PANKRAS, 4 Sept. 70000 Slaboonen f 0.28 a f 0.32, bloemkool fö.25 a f 12 50 per 100. Uien f 1.45 per 50 K.G. 6 Sept. 100000 Slaboonen f 0.25 a f 0.30 per 1000. Bloemkool f 9.25 a f 9 50 per 100. Uien f 1.25 a f 1,30 per 50 K.G. Groentenmarkt te BROEK OP LAN- GENDIJK. 4 Sept. 9000 bos wortelen f 2.60 a f 3.30 per 100. bos. 26000 bloem kooien f7.a f 18.49000 roode kooien f 3.a f 4.75, 4000 gele kooien f 4.a f 7.14000 witte kooien f 3.a f 6.per 100 stnks. 90 balen nep f 1.60 a f 1.70, 136 balen uieD f 1.35 a f 160 per 50 K.G. 5 Sept. 3500 bos wortelen f 2.60 a f 3.70 per 100 bos. 21000 bloemkoolen f 6.a f 14.—, 31000 roode kooien f 3.a f 4.75, 6000 gele koo ien f 4.a f 6.50, 6000 witte kooien f 3.50 a f 6.50 per 100 stnks. 95 balen nep f 1.60 a f 1.90, 121 balen uien f 1.30 a f 1.45 per 50 K G. 6 Sept 3700 bo3 wortelen f 2.80 a f 3.80 per 100 bos. 19500 bloemkoolen f 6.a f 13. 50000 roode kooien f 3 a f 6.50, 6000 gele kooien f 4.a f 7.8000 witte kooien f 3.50 a f 6 50 per 100 stuks. 200 balen nep f 1.60 a f 1.75, 225 balen uien f 1.30 a f 1 45 per 50 K.G. „ONS BELANG." Station Heerhugowaard. 4 Sept. aanvoer bijna 15000 stuks kool. roode kool f 3.50 a f 4.50, gele f 5.50 a f 6,75. witte kool f 4.a f 5.per 100. uien f 1.40, nep f 1.65 per 50 KG. 5 Sept. aanvoer 9800 stuks kool. roode kool 14af 4.75, gele kool f 5,50 a f 6,75. witte kool f 3.75 a f 4.per 100 stuks nep 11.30 per 50 K G. 6 Sept. aanvoer 21400 stuks kool. roode kool f 3 50 a f 4 50, gele kool f 6.— a f 7.25, witte kool f 4.75 a f 6 25 per 100. nep f 1 50 per 50 KG „NIEUW LEVEN". Station Noord-Scharwoude. 4 Sept. aanvoer 1000 stuks kool. roode kool f3 a f 4 25, gele kool f 5.a f 6. witte kool f 5.50 a f 6.25 per 100 stuks, uien f 1.30, nep f 160 per baal. blauwe aardappelen f 1,p. 35 KG. 5 Sept. aanvoer 8231 stnks kool. roode kool f 3.75 a f 6.26, gele f 7.a f 7.25 witte kool f 4.a f 6.per 100. 6 September aanvoer 12345 stuks kool. roode kool f 3.75 a f 5. gele kool f 5.50 a f 6.50, witte kool f 4.a f 6per 100. slaboonen f0.25 per 1000, uien f 1.30, nep f 1 50 per baal. Een enkel party tje gele kool ging voor f 3. In ons marktbericht van 3 Sept. is de roode kool verkeerdelijk genoteerd op f 5,75, dit moest zyn f 6 25. Twee broeders. UitParijs wordt bericht Voor een der kamers van strafzaken had zich voor een paar dagen een zilverharige grijsaard voor een gering vergrijp te verantwoorden. „Hebt u bloedverwanten?" vroeg de president. „Neen, mijn ouders zijn al lang dood en mijn eenige broer is 130 jaar geleden gestorven," antwoordde de oude heer. „130 jaar geleden? geen malle grap pen Vergeet niet, dat gij voor het ge recht staat!" zei de rechter boos. „Maar ik maak geen grappen, mijnheer de voorzitter," antwoordde de beschul digde zachtjes. „Ziet u, mijn vader trouwde toen hij 19 jaar was en kreeg in hetzelfde jaar nog een zoon, die vlak na zijne geboorte stierf. Toen zijn eerste vrouw dood was, trouwde hij op zijn 76ste jaar nog eens. Toen werd ik ge boren. Ik ben nu bijna 73. Telt u nu asjeblieft maar na, of mijn broer niet 130 jaar dood is." Beschaamd erkende de rechter de waarheid van het zeldzame geval.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2