INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. 367ste STAATSLOTERIJ. Getrok ken Prijzen. Aan den heer ff, van Twuiver te ALK.MAARia door de Boe ren vereonigiog teSchellinkhout de levering gegund van vier ladingen turfstrooise! tegen f 9.15 de 1000 KG. ENKHUIZEN, 4 Sept. Tot lid van den Gemeenteraad (vaca ture dr. Scholtens) is gekozen de heer C. iStapel (lib.) met 409 stemmen de heer N. Sluis Pz. (antir.) verkreeg er 360 Voor den kolf- en biljart- wedstnjd, Woensdag bij den heer P. Haringbuizen te ïetiwe ie- dorp gehouden, was nog al ambitie. De prijzen werden behaald, wat het kolven betreft, door de heeren J B Wilken met 143, Jb. Westerman met 140 en P. Koopman met 138 punten, en op het biljart door de heeren A. Haring huizen, J. G. van Eden en C. Wilken. Donderdagavond verga derde de Coöperatieve Yereeniging tot aankoop van landbouwbanoodigdheden te ."V <eu we I*' iedorp. De vergadering was vrij druk bezocht Na de opening en het lezen en goedkeu ren van de notulen, werd in behandeliri gebraoht het contract voor de levering van lijnkoeken. Als termijnen van levering was door het bestuur bepaald 15 tot 30 October 1 tot 15 December; 15 tot 30 Januari eu l tot 15 Maart. De laatste werd veranderd in: 1 tot 10 Maart De door het bestuur voorgestelde boete bij te late levering gedurende de eerste 8 dagen a f 25 per dag en daarna recht van afzeggen werd na eenige be spreking vastgesteld op f 25 per dag voor do eerste 4 dagen daarna f 50. per dag. De aan besteder behoudt het recht op de zelfde voorwaarden als voor de hoofd massa 20°/0 meer dan de aanbestede hoeveelheid te bestellen, te ontvangen bij de 3e en 4e levering. Bij niet voldoe ning aan de analyse wordt de leve rancier beboet met tweemaal het door het proefstation vastte stellen kortingcij- fer. De gemachtigden van de vereeni- ging eu de directeuren van het proef station of hunne gemachtigden moeten te allen tijde de fabrieken en magazijnen van den leverancier mogeD bezichtigen en van het daar aanwezige monsters la ten onderzoeken. Op verzoek van den hr. Jb. de Vries Hz. werd nog bepaald,dat in dichte, en op dat van den hr. J. Kt uit, dat iu schoongemaakte spoorwagens wordt geleverd. Overigens werden de al gemeen geldende voorwaarden gebezigd Na de vaststelling van het ontwerp- contract verliet de secretaris, de heer J. de Vries Az., de vergadering, om ge legenheid te geven tot vrije duscussie over de vaststelling van zijn salaris. Het bestuursvoorstel, om het salaris naar het aantal leden te regelen, werd na korte bespreking goedgekeurd, met dien verstande, dat het thans op f 50- wordt vastgesteld, er zijn ongeveer 50 leden maar dat een anderen maatstaf zal worden genomen, wanneer de verhouding tusschen het ledental en de aanbestede hoeveelheden abnormaal wordt. Voorts werd besloten telkens wan neer de leden bericht ontvangen van de aankomst eener zending, hen gelegenheid te geven tot inschrijving naar de lijn- koekstof. Medegedeeld werd nog, dat, tot heden door 36 leden was ingeschreven voor 90.100 lijnkoeken. Een idee van den heer J, Kruit, om als proef niet alle lijnkoeken aan te be steden, maar b v. de helft op markt prijs te bestellen bij de firma Wessanec Laan vond geen instemming Onder dank voor opkomst en medewerking werd de vergadering door den Voorz., den heer P. Koopman, gesloten. BM—i■iiniaiini min mi 11 tmsm jonge democraat kon liefhebben, die door Appel was opgevoed en door Des Barres was geeerd Welk een ironie lag er toch in zijn lot, dat hem in den strijd voor zijne overtuiging en grondstellingen aan de hefstigste verzoekingen blootstelde. Hij kon het zichzell niet verhelen, dat hij ontvankelijk was voor deze verzoe kingen, en een feit was het, dat zijne over tuiging niet meer zoo muurvast stond als een paar weken tevoren. In den grond van de zaak was alles, wat was voorgevallen, niet meer dan natuurlijk. Het avon tuur van den bekenden ,,oom" in Amerika werd nu aan zijn vader ver wezenlijkt, nog met dat verschil, dat het nu zijn vader was, die in het vaderland terugkeerde om hem met zijn schatten ge lukkig te maken. Kon hij het als een onge luk beschouwen, dat Dartigues niet te gronde was gegaan sedert hij Europa had verlaten Daar hij nu eohterleefde, daar hij een rijk man was geworden, was het slechts begrijpelijk, dat zich ook wat ver anderde in het leven van zijn zoon. Dat iets bestond in een vermogen van meerdere millioenen. Zooals zijn vader heel juist had opgemerkt, hadden de socialisten het erf recht nog niet afgeschaft, en de erfgenaam van Dartigues kon Bella even gemakkelijk naderen, als nu Pierre de zoon van Appel zich van haar verwijderd houden moest. Door zijn werkolijken vader rijk begiftigd, zou hij voor de Amerikaansche sohoone een zeer passende partij zijn, en de toekomst lag zonnig, helder, en begeerenswaard voor hem. Terwijl al deze gedachten door zijn hootd spookten, had hjj de brug over de Arbosque reeda achter den rug en Maillane bereikt Mijnheer de Redacteur In uw geacht blad van heden las ik het I tegen mij gerichte artikel van den heer J. de j Vries te Nieuwe Niedorp. Daar het mij vrij koud laat en ik geen voorstander ben van twistgeschrijf in kranten, heb ik ook geen plan op zijne beschuldigin gen en verdachtmakingen te antwoorden. Nn echter de heer De Vries in dat stukje een overzicht of uittreksel, naar zijn smaak toebereid, van mijn opstel geeft, zon ik er veel prijs op stellen, dat de lezers van de Schager Courant thans ook gelegenheid kregen om van dat opstel in zijn geheel en zooals het door mij geschreven is, kennis te nemen. Ik hoop daarom niet onbescheiden te zijn, als ik u beleefd verzoek daaraan, hetzij in eens of in tweeën, eene plaats in te ruimen in uw blad. U zou mij daarmee zeer verplichten en er zeker aan de Rijksland- bouwwinterschool ten uwent geen ondienst mee bewijzen. U de verzekering gevend van mijne erkentelijkheid daarvoor, verblijf ik, met de meeste achting, UEds. Dw. Dr., J. L. T. Groneman. Wieringerwaard, 5 September 1901. Gaarne voldoen wij aan bovenstaand verzoek en laten hieronder de brochure over de Land- bouwschool volgen „Hoe genoeglyk rolt het leven Des gerusten Lantmans heen, Die zyn zaligh lot, hoe kleen, Om geen Koningskroon zon geven." Zoo luidt de aanhef van een vers van den dichter en landman Hubert Corneliszoon Poot, geboren te A b t s w o u d e, in de nabijheid van Delft, en die van 1689 tot 1783 leefde. Nadat hij in dit gedicht, „Het Akker leven" getiteld en aan den rechtsgeleerde, Mr. Kornelis s-Gravezande opgedragen, de heerlijkheden van het boerenleven heeft bezongen, eindigt hij aldus „Zeg my nu, o 's-Gravezande, Die behalve meer ook weet, Hoe een boer zyn tyt besteet, Toon me, o Rechtlicht in den lande, (Zoo zy n myn zang gewydt) "Wie zyn leven zachter slyt." Het is zeer de vraag of Poot, indien hij den tegenwoordigen toestand van den land bouw had gekend, nog evenzoo zon hebben gesproken. Er is een hemelsbreed verschil tus schen den toestand in zijn dagen en dien van nu. Was het leven van den landman, zooals Poot dat beschrijft, om van te watertanden, wij weten bij ondervinding maar al te goed, dat het tegenwoordig niet maar voortdurend zoo genoeglijk en kalmpjes daarheen rolt. De uitvindingen, door wetenschappelijke mannen in de vorige eeuw gedaan, eii die ons onder anderen stoombooten, spoorwegen en de telegraaf hebben bezorgd, hebben in bijna alle zaken en bedrijven, en niet het minst ook in het landbouwbedrijf, een verbazenden omkeer teweeggebracht. Terwijl in vroeger tijden de voortbrengselen van den bodem en het vee binnen enge grenzen een afzetgebied vonden, gaan zij thans, dank zij de betere en vooral goedkoopere en snellere middelen van vervoer, naar de afgelegenste oorden der wereld, in veel korter tijd en met veel minder kosten dan voorheen denkbaar of mogelijk was. Dit geldt natuurlijk niet voor ons Vaderland alleen, maar voor alle andere landen tevens. Een gevolg hiervan is geweest, dat in vele staten, zooals Noord- en Zuid-Amerika, Aus tralië, Engelsch-Indië, enz., onafzienbare, vruchtbare streken ontgonnen en aan land bouw en veeteelt dienstbaar werden gemaakt. De veefokkerij nam verbazend toe en ont zettende hoeveelheden graan werden geteeld, die met stoombooten en spoorwegen werden gezonden naar alle deelen van ons wereldrond. Geslacht vleesch en zuivelproducten, die vroeger, wegens gevaar van bederven, niet langs groote afstanden en in warme streken konden vervoerd worden, worden tegenwoordig uit andere werelddeelen aangebracht met stoom booten, voorzien van door ijs koel gehouden bergplaatsen, en komen thans in onbedorven toestand over. Door dezen grooten aanvoer daalden de prijzen op de wereldmarkt soms aanmerkelijk. Niet alleen op het gebied van het verkeers wezen, maar ook op menig ander heeft de wetenschap groote schreden vooruit gedaan en wijzigingen tot stand gebracht. De werktuigkunde gaf ons verbeterde gereedschappen en machines. Van het een voudigst handgereedschap af tot aan de meest samengestelde werktuigen toe. Verbeterde ploegen, eggen, zaai- en wiedmachines, dorschmachines voor paarden- en stoomkracht, werktuigen voor graan- en hooibouw, zooals graan- en grasmaaimachines, hooischudders en hooiharken, voor den zuivelbereider ver beterde karnmolens, melkontroomer (centri fuges of separators), enz. De wetenschap gaf hare wenken en voor schriften voor doelmatiger grondbewerking en bemesting en omtrent het oordeelkundig gebruik van hulp- of kunstmeststoffen, waar- en was hij voor zijn logement aangeland. Hij ging dadelijk naar het portierskamertje en hem werd door den logementhouder een blauw couvert overhandigd. „Een telegram voor u, mijnheer Appel." De naam Appel, die hem werd gegeven in het oogenblik dat hij gevoelde, dat hij er het hoogste belang bij had dat hij Darti gues heette, deed hem zeer pijnlijk aan. Zonder iets te zeggen nam hij het telegram aan en begaf zich er mede naar zijn kamer, waar de kellnerin, die hij een week geleden nog zoo hartelijk had gekust, voor hem het licht aanstak, zonder ook maar een vriendelijk lachje daarvoor als dank te ont vangen. Hij opende het blauwe couvert en las met donker gelaat: „Wij zijn over je bezorgd en verlangen er naar, je te zien. Kom thuis, zonder een minuut te verliezen. Wees omhelsd van Appel Pierre liet zich in een leunstoel zakken en staarde met het papier in de hand droomerig voor zich uit. In zijn geest zag hij het nederige huis in de Luxemburger straat, de nederige huishouding van zijne moeder en Appel. Welk een ondorscheid tusschen die nederige omgeving, waarin rust heerscute, waarin men tot naden kenen studie werd gebracht, eu het drukke thuis van zijn vader waar koortsachtige haast zich vijandig tegenover denken en kalmte scheen te hebben gesteld. Aan de eene zijde zachte, kirrende duifjes in het groene geboomte, aan den anderen kant kleurenrijke West-Indische j papegaaien,die met schril, oorverdoovend ge-1 schreeuw iu een gouden kooi rondsprongen, j Verontrust on vol zorgen stelde Pierre vragen aan zichzelf. Hem scheen het toe, I als was hjj er bang voor, zjjn positie onder door in vele streken groote veranderingen en verbeteringen in het voortbrengend vermogen van den bodem zijn teweeggebracht. Ook ten aanzien van de zuivelbereiding heeft zij veel en goed werk gedaan, en vooral in landen, die op dit terrein weinig meetelden, veel bijgedragen tot het in het leven roepen der zuivelindustrie op kleiner en grooter schaal en tot het voortdurend verbeteren der wijze van bewerking en der bewaring van de producten. Bij ons te lande leggen de vele boter- en kaasfabrieken hiervan getuigenis af. Aan de verbetering der veeteelt heeft ze hare krachten gewijd. Paarden- en rundvee stamboeken riep zij in het leven, hengsten-, stieren- en schapenkeuringen, veefokkerij- vereen igingen, vereenigingen tot aankoop voor gezamenlijke rekening van veevoeder en meststoffen, en wat niet al meer In allerlei vakbladen, in meer of minder wetenschappelijke geschriften gaf zij de uitkomsten van door haar gedane onderzoe kingen, van de opgedane ervaringen, wees zij den weg, die tot verbetering zou kunnen leiden. Allerlei landbouwmaatschappijen wer den opgericht, in wier vergaderingen de mannen der praktijk met die der wetenschap bijeenkwamen en samenwerkten om de belangen van den landbouw te bespreken en te behartigen. Beproevingen van werktuigen werden gehouden, opdat de landbouwer, die er zich een moest aanschaffen, voordat hij kocht, zou kunnen zien, welk fabrikaat de meeste aanbeveling verdiende. Meer en meer werd het gevoeld en begrepen, dat, wilde men in den zwaren strijd voor het bestaan het hoofd boven water honden, men niet steeds de oude sleur kon blijven volgen, doch dat men met zijn tijd mee moest gaan en het betere in de plaats stellen van het verouderde. Maar tevens bleek, dat, zou er vooruitgang komen, deze niet te verwach ten was van den practischen boer alleen, maar van de ijverige en welwillende samen werking met wetenschappelijke en deskundige mannen. In het buitenland heeft .men dit dikwijls reeds eerder begrepen dan bij ons. Een sprekend voorbeeld en een afdoend bewijs voor de prachtige gevolgen ervan levert het kleine Denemarken, waar de regeering op allerlei manieren en met belangrijke geldsommen de belangen van den landbouw heeft bevorderd en waar goed en degelijk landbouwonderwijs sedert lang wordt gegeven. Sedert den tijd, dat de wetenschap zich ging bemoeien met de zaken van het landbouwbedrijf, heeft dat bedrijf aldaar een zeer hooge vlucht genomen en heeft Dene marken met zijn boter op de Londensche markt zich een grooten naam verworven en hen, die daar voorheen eene eerste plaats innamen en waartoe ook ons Vaderland behoorde, daarvan afgedrongen. "Was Dene marken op het gebied der zuivelbereiding vroeger niet in tel, thans gaan onze aan staande zuivelconsulenten er heen, om er dat vak te leeren. Om het verlorene te herwinnen, ja zelfs, om te behouden wat wij nog hebbenom der concurrentie, die zich overal en in alles zoo sterk doet gevoelen, weerstand te bieden om met goed gevolg te kunnen streven naar verhooging van productie, door oordeelkundig handelen en verwerpen van gebruiken, die misschien in vervlogen tijden voldoende zijn geweest, doch in onze dagen niet meer deugen, is er heel wat meer kennis noodig dan in de dagen van onzen dichter Poot. Mocht in zijn tijd de landbouw een bedrijf zijn, waarin de boer deed zooals vader en grootvader hadden gedaan, in onze dagen is dat bedrijf eene wetenschap geworden, waarbij natuur- en schei- en werktuigkunde, bacteriologie en dierkunde eene zeer voorname rol spelen. Langen tijd liet in Nederland de regeering zich weinig aan den landbouw gelegen liggen. In de tweede helft der negentiende eeuw is hierin gelukkig van lieverlede verandering gekomen. Getuigen hiervan zijn b.v. de in verschillende gewesten opgerichte Rijksland bouwproefstations, de subsidiën, door Rijks- en Provinciale besturen gegeven ter bevor dering van de paarden- en rundveefokkerij en het aanleggen van proefvelden, het maken van betere verkeerswegen door locaalsporen en tramverbindingen, en vele andere zaken, die in dit opstel niet alle behoeven te worden opgesomd. Op twee gewichtige besluiten mag hier evenwel nog worden gewezen. Toen het vorige ministerie, waarvan Mr. N. G. Pierson samensteller was, optrad, werden de zaken, den landbouw betreffende, en die steeds onder verschillende ministeries hadden behoord, in ééne hand vereenigd en bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken gevoegd, onder het beheer van een Directeur-Generaal van land bouw, tot welke gewichtige, moeilijke, doch eervolle betrekking geroepen werd Mr. C. J". Sickesz, een man, die steeds met hart en ziel aan de belangen van den vaderlandschen landbouw zijn leven had gewijd. Met leed wezen is zeker door velen vernomen, dat deze hoogst bekwame en werkzame man zich in den loop van dit jaar genoopt gevoelde, eervol ontslag aan te vragen. Een tweede, hoogst belangrijk besluit, onder de oogen te zien, als kon de oplossing van deze kwestie niet anders dan onaangenaam voor hem zijn. Van welk gezichtspunt hij het ook bekeek, overal zag hij schrikbeel den, die hem weinig goeds beloofden. Met gebogen hoofd zat hij alleen na te denken in zijn kamer en voor de eerste maal in zijn leven gevoelde hij zich door eene aar zeling bevangen. Het was hem te moede, als was hij een zeeman, die zonder loods op de zee rondzwierf, telkens kans hebbend op een zandbank te loopen. Herhaald kloppen op de deur schrikte hem eindelijk uit zijn gepeins op, en ver stoord riep hij„binnen"! De deur ging open en op den drempel verscheen eene lachende vrouw. Het was eene dame,groot,blond, beweeglijk, met een met zwarte veeren versierden hoed en een elegant reistoilet. Lachend bood ze hem de hand. „Men heeft mij gezegd,datje logeerde op nummer 7, en daar ben ik nu. "Wees go- groet, kleine Pierre, hoe gaat het De jonge man sprong haastig op en snelde zijne bezoekster met eene uitdrukking van vroolijke verrassing tegemoet. „Amandine wat wonder geschiedt er „Het wonder, dat er een sneltrein naar Marseille ging, acht-en-veertig kilo meter in het uur; halt te Arles; rijtuig naar Maillane; en daar ben ik nu." „En om mij te bezoeken ben je hier gekomen „Aardige jonge man,wel neen; ik ben slechts voor zaken op mijn doorreis, las je naam in het vreemdelingenboek, en daar ik mij verveelde sinds ik hier ben, wachtte ik met groot ongeduld op je thuiskomst. Je hebt mjj nog niet eens een kus gegeven, het ministerie-Van Houten voorbereid en door den minister Borgesius tot stand gebracht, is de oprichting eener proef-Zuivelboerderij, verbonden aan het nieuwe, weldra in gebruik te stellen Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Eene inrichting, eenig in ons land en daar buiten, en waar men trachten zal, door het doen van onderzoekingen en het nemen van proeven, de oorzaken der gebreken op te sporen, waarmede de zuivelbereiding zoo menigmaal te worstelen heeft, en de middelen aan te wijzen, die tot verbetering kunnen voeren. Onder alles wat in de laatste jaren door het Rijk en de Provinciën ten behoeve van den landbouw is gedaan, bekleedt de zorg voor het onderwijs eene voorname plaats. Hieronder mag in zekeren zin gerekend worden het aanstellen van landbouwleeraren en zuivelconsulenten, soms met medewerking van maatschappijen en vereenigingen, zooals in Noord-Holland, waar door de samenwerking der Hollandsclie Maatschappij van Landbouw en de „Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier", met krachtigen geldelijken steun van 't Rijk en de Provincie een zuivelconsulent werkzaam is. Waar van landbouwonderwijs sprake is, moet in de eerste plaats genoemd worden de Rijkslandbouwschool te Wageningen, geopend in 1876. En dan de Rijksland- en tuinbouw- winterscbolen, die in verschillende provin ciën zijn opgericht, en eindelijk de Winter- cursussen, die op onderscheiden plaatsen, ook in Noord-Holland, worden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat, hoewel het onder wijs, aan al deze instellingen gegeven, steeds leervakken omvat, die met land- en tuinbouw, in den meest uitgestrekten zin genomen, in betrekking staan, de omvang van het onder wijs toch zeer uiteenloopt. Het uitgebreidst is het natuurlijk aan de Wageningsche school. Dan volgen de Winterscholen, en eindelijk de Wintercursussen. Het doel van dit opstel is niet, uitvoerig over de landbouwschool te Wageningen te spreken. Daarom kan de niededeeling van het leerprogramma aldaar achterwege worden gelaten. Het hoofddoel is, het programma der Landbouwwinterscholen en wel voorna melijk dat van die te Schagen, nader bekend te maken. WORDT VERVOLGD. Gem. Zype. Ingeschreven van 23 30 Augustus 1901. Geboren: Jannetje, d. v. Jacob Breed en Arijian- tje de Jongh. Ondertrouwd en Getiouwd: Geene Overleden: Pieter Schrieken, 46 jr.echtgenoot van Gunrtje Swavthof. Catharina, 1 jr., d. v. Jacob Groot en Johsnna Rniter. Geertruida, 22 jr., d. v Pieter Meereboer en Guurtje Korver overleden te Amsterdam Arie Zijp, 49 jr., echtgenoot van Niesje Bremer. Gem. Anna SPavilowna. Ingeschreven van 1 31 Augustus 1901. Geboren: Maartje, d. v. L. de Jong en M. Kees man. .Ondertrouwd en getrouwd: Geene. OverledenGerritje Boontjes, oud vier maanden, dochter van Gernt Boontjes en Elsje Sehreurs. Joost Lak, oud elf maanden, z. v. Adam Lak eu Trjjntje WijU. Andries Veerman, oud 45 jr., ongehuwd, wonen de te Medemblik. Jan de Jong, oud30jr., echtgenoot van Trijntje Klomp.Dieuwertje van Eekeren, ond 31 jr. echtgenooie vau Jan Woudenberg. Gem. Callantsoo^. Ingeschreven van 1 31 Aug. GeborenGeene Getrouwd Jacob Mooij, wedn. van Aaltje ten Boekei. Stoker, oud 29 jaar, te Helder, en Geertraida de Leeuw, j.d. zonder beroep, ond 24 jaar, te Callantsoog. Oudertr'. en Getr.Pieter Smit, jm., van beroep smid, oud 47 jaar, te Onddorp, en Margareiha Hom- mert, j.d. zonder beroep, oud 36 jaar, te Oajlantaoog. Overleden Jantje Schouten, oud 51 jaar, Eehtge- noote van Nicolaas Verwer. Gem, Haringcartapel. Ingeschreven rau 1 81 Augustus 1901. Geboren 10 Aug Gerrit z. v Simon Groen en Antje Kok 21 d, Theodora, d v. Simon Rood en Maartje Leek. 21 d. Cornelis, z v. Jacob Pankras en Catharina Maria Weel. '24 d, Martinus, z. v. Mat- thias Dekker en Maartje Blankendaal. 27 d. Alida, d. v. Martinus Bruin en Maartje Areods. 30 d. Rejjer, z. v. Simon Rus en Cornelia Blankman. Ondertrouwd; 31 d. Arie Wink, oud 22 jr. en Hendrika Grootes, jd. oud 20 jr. GehuwdGeene Overleden- 4d. Jan, z. v. Cornelis Vis, overleden, en Maartje Bakker, ond 20 jr. 18 d. Grietje, d. v Jan Zijp en Sijtje Bakker, ond 24 j 20 d. Gerrit z. v. Simon Groen en Antje Kok, ond 10 d 22 d. Brigitta, d. v. Johannes Burger en Pietertje Blanken- daal, ond 6 mnd 29 d. Cornelis Tol, wdnr. van Aagje Weel, oud 87 jr. Gém. )ndo TV iedorp. Ingefchreven van 1 31 Aug 1901. Geboren: 19 Aug. Johanna Maria, d. v. Petrns Hurkmans en van Grietje de Wever. 31 dito Aafje Maria, d. v. Gerrit Wester en van Aagje Groothuizen. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Hendrik Vlugt en Maria Johanna Post. Overleden t 22 dito. Maria Cornelia Frankenoudt d. v. Dirk Frankenoudt, wonende, te Alkmaar en van Grietje Kaag, overl. oud 14 maanden. en dat mag toch wel." Hij maakte het verzuimde goed en sprak dan met stijgende verwondering .„Verontschuldig mij, als ik onbescheiden ben, maar zeidet gij niet dat gij voor zaken hier zijt „Ja, er is hier een goed vriend van me, een ernstig, ondernemend man van zaken, die ik -op mijn doorreis wil bezoeken. Ik ben op weg naar Marseille, ben daar geëngageerd. De café-chantants heb ik afgezworenik speel nu komedie en men zegt met succes." „Verrast mij niet." „Twijfelachtig compliment." „Je vindt het toch goed?" voegde ze er bij, terwijl ze haar hoed afzette. „Ben je hier alleen Geen kennissen „Alleen." ,,'t Is zeker al elf uurKan men in dit j nest nog een kopje thee krijgen „Ik weet het niet, we kunnen het pro- beeren." Hij belde. De kellnerin trad binnen. „Breng ons theebeval Pierre. „Punch met thee vroeg het meisje met eenige bevreemding. „Of thee met punch, ja, mijn kind", riep j de dame. „Zeg het gerust, Pierre, als je gewoon bent warm water met alcohol te drinkenGeef mij een sigaret. Naar allen schijn bon je hier bezig den politicus uit to hangen. Ja, ja, ik heb den her bergier eens laten opbiechten en mij op de hoogte laten stellen van de verkiezings- j periode hier. Je zult mij niet gelooveD, maar dat ik mij hier ophoud, geschiedt met hetzelfde doel." „Hoezoo „Mijn beste vriend, dien ik hier kom Gem. Barsingerhorn. Ingeschreven van 1 81 AuguBtus 1901. Geboren: Jacob Cornelis, z. v. Jacob Harder en van Tryntje EllenMaartje, dochter van Johannes van der Horst en Antje Smit. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden Jannetje de Boer, oud 65 jaren, echt- genoote van Jan Geel. Gem Wieringen. Ingeschreven van 1 81 Ang. 1901. Geboren: Margaretha Geertruida Maria, d. v. Hendrik Bax en Catharina Jacoba Elisabeth Sijtsma' Jan, i. v Pieter Lont en Trijntje Tjjsen. Jannetje d. v. Izak Hocqne en Johanna Wilhelmina Vroojj' Gerritje, d, v. Jan de Haan en Dirkje Poel. Lambertm' z. v. Jan Tijsen en Trijntje Wiegman. Geertje, d', v. Evert Rotgans en Jannetje Halfweeg. Antje, d. y' Jan Tijsen en Antje Lont, Maartje Cattina, d. v.' Nan Koorn en Krijntje Spaans Wilhelm Hendrik z. v. Haruien Bakker en Rensco Jacoba Looijen' Cornelis, z. v. Pieter Everts en Neellje Lont. Ondertrouwd: Pieter de Haan en Grietje Asjes. Gehuwd: Geene. Overleden: Meljert Kalf, 76 jr. Maarten Engel 76 jr. Pieter Takes, 73 jr. Pieter Zomerdijk, 62 ij Panlns Poel, 3 m. Jannetje Hocque, 25 d. Cornelis Bakker, 26 jr. Trekking van Woensdag 4 September. Vierde klasse, 3e lijst. No. 4711 f 5000. No. 4932 f 2000. No. 4246 f 1500. No. 3729 en 8211 elk f 1000. No 19257 f 400. No. 796 en 15223 elk f 200. No. 4502, 5090 en 5785 f 100. Prijzen van f 65. 26 2174 4473 7164 10529 13468 15909 18480 122 94 98 7210 590 471 950 567 141 2-206 4541 7379 598 476 972 587 149 18 59 7471 654 498 999 649 160 2354 6-2 84 692 555 16004 684 190 2406 4602 7557 732 581 048 725 232 81 06 68 738 586 165 7'27 269 90 2-2 82 796 603 245 751 298 97 4705 7653 869 651 285 763 308 '2519 20 80 947 664 '286 768 322 25 24 7718 11036 666 354 784 415 34 4844 93 080 676 395 842 866 420 49 4914 7800 116 690 445 423 50 17 03 239 779 454 891 433 65 26 4'2 330 881 461 19082 512 72 5019 58 359 904 506 091 559 ■2602 5101 7923 434 919 586 143 566 69 22 64 509 928 588 158 572 2736 98 88 663 952 703 236 605 51 5252 8005 664 11073 785 281 612 72 75 8131 684 119 859 289 652 2953 77 50 792 208 17024 292 682 3064 5350 84 906 243 065 340 704 69 76 8270 951 301 120 373 727 3142 5420 82 979 500 209 418 751 3302 21 8477 12044 550 297 448 816 53 5552 98 202 551 826 450 822 3409 5637 8501 208 610 412 558 832 42 90 45 215 6*1 497 576 838 58 5714 8661 236 646 524 602 960 3534 45 8746 268 690 542 681 961 58 5888 53 287 757 544 788 968 60 6039 76 306 782 603 937 988 62 60 8855 315 783 606 956 1038 71 94 8996 366 799 660 20013 1166 86 6112 9114 443 821 687 015 1225 3615 62 64 493 829 688 035 41 3757 94 9216 499 858 690 085 1306 69 95 80 598 9-21 707 104 31 70 6212 9330 669 15036 729 119 50 3843 26 85 702 042 765 122 82 80 31 88 730 088 784 243 1421 3985 6351 92 733 090 840 352 27 4033 70 9430 741 097 960 371 45 78 91 9551 756 124 970 474 61 81 6440 9615 763 130 18048 519 7.1 4102 88 74 805 224 069 608 87 06 6550 78 908 291 110 721 91 53 75 9700 944 295 149 725 1669 79 98 9816 13023 412 165 778 76 86 6602 9936 054 434 183 796 1730 4210 42 47 069 436 191 823 98 26 58 77 085 448 243 898 1808 28 6714 10011 090 454 245 935 15 47 6805 111 106 551 249 957 58 56 48 176 113 615 261 1907 4337 6934 219 '212 628 291 2036 40 81 233 216 660 295 59 64 7008 299 319 712 322 96 81 40 356 393 764 408 2113 91 88 384 425 889 447 68 4458 7131 388 434 891 467 Trekking van Donderdag 5 September. Vierde klasse, 4e lijst No. 11932 en 13233 elk f 400. No. 8682 f 100. Prijzen van f 65. 272 3410 4937 7441 10209 13812 15907 19116 722 28 72 51 6-22 14014 16226 298 892 3694 5445 7673 844 738 386 663 1034 3802 5503 8130 11120 749 598 753 1279 4003 09 8311 266 891 857 760 1339 40 5664 8825 377 16120 17715 9 00 68 55 5915 8972 733 278 18098 20016 1566 4120 81 9103 739 386 270 267 1788 4512 6323 78 22037 602 302 '217 1955 90 6501 9338 13203 688 441 343 2612 99 61 10022 301 730 846 646 53 4810 7224 132 427 848 908 966 3114 bezoeken, houdt zich ook met de verkie zingen bezig alleen is hij evenzoo met mijn heer Van Maillane ingenomen, als gij met dien mijnheer Des Barres." „Maar hoe heet dan je beste vriend „Reman9on, een zeer rijk kereltje, even slim als slecht, zeg ik je. Je hebt met een uitgeslepen baas te doen." „Je schijnt heel kameraadschappelijk met Remanrfon om te gaan." „Ja, ja, Reman^n is mijn heer en mees ter, en hij heeft mij verzocht hem hier te komen bezoeken, on nu neem ik deze ge legenheid te baat om met jou een kopje thee te drinken." De kellnerin keerde met een presenteer-- blad terug, dat ze op de tafel neerzette.. Pierre was verrast door de aanduidin gen van Amandine over haar beschermer. Hij had er zeer veel lust in, de jonge dame een formeel verhoor te doen ondergaan; het was zulk eene mooie gelegenheid, om zich op de hoogte te stellen van de innerlijke waarde van de vrienden van zijn vader. Zou hij er dan niet meteen een helder denkbeeld van krijgen, wat hij te verwachten had van eene toenadering tusschen hem en een man, die hem sedert twintig jaar had ge ïgnoreerd De kellnerin verwijderde zich en Aman dine goot het dampende vooht in de kop jes haar blanke, met juweelen versierde viDgers grepen naar de suikertang. „Hoeveel stukken Twee vroeg ze. „Ja. Hebben ze ons wel werkeljjk thee ge bracht WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 6