Donderdag \2 September 1901. 45ste Jaargang No. 3661. Gemeente Scha gen. Loting Nationale Militie. Eenige opmerkingen naar aanleiding van de resultaten, verkregen op de proefvelden in Noord-Holland gedurende 1900 en de beide voorgaande jaren. BROCHURE-GRONEMAN. SGHAGER Alltltll Mitus- 5 (3SïftSZafcfi COURANT. Atateilit- Laiilnillil Dit blad verschijnt tweemaal per week: YV oensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTEN'TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. üureaia SCHACïSlSiSf, liaan, SI 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1Y RE L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Hebenden akiH&en. Kennisgeving. De Burgemeester van Schagen Gelet op een schrijven van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, d. d, 2 September 1901, No. 2ü'j7~^ betreffende het gebrnik van patronen tot verkleinde afstanden, brengt ter kennis der ingezetenen, dat op de Secre tarie dezer gemeente eene handleiding daaromtrent ter inzage is nedergelegd. Schagen, den 6 September 1901. De Burgemeester voornoemd, H J. POT. en r* i e v i n jar. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Schagen Brengen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 3 861 (Staatsblad No. 72) voor de eerste maal ter kennisse van de belanghebbenden, dat de loting van de in 1901 voor de Nationale Militie ingeschreveneni overeenkomstig de ontvangen aan schrijving van Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provincie, dato 3 September 1901, No. 8/2708 M.S. zal plaats hebben op den 8 October 1901, des voor middags ten 91/* ure, ten Raadhuize alhier, en worden zij, welke daaraan moeten deelnemen, gelast, om op dén bepaalden tijd aldaar tot dat einde aanwezig te zijn, of, bij verhindering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doei vertegenwoordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelijk na de trekking van het Nummer, de redenen van vrijstelling, welke de Ingeschrevene mocht hebben, moeten worden opgegeven. Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdiens t, of op grond van te zijn e e n i g e wettige z o o n, zal hij op Vrijdag den 11 October, des voormiddags ten 9 ure, in het Ge meentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de ver- eisebte getuigenis kunnen afleggen en bet aldaar op te maken getuigschrift onderteekenenWanneer bij aan- spraakjjmaakt op vrijstelling wegens broederdienst, zal bij mede voorzien moeten zijr. van zijne geboorte- acte en van de geboorte-acten van aP zijne nog in leven zijnde broeders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. Bij overlegging van laatstgenoemde stukken zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het korps, waarbij zjjn broeders dieDen ol gediend hebbe,n, worden aangevraagd de bewijzen van weikelijken dienst, of een uittreksel uit bet Stamboek. Scbageu, den 10 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P BUIS Jz., l.b. De Secretaris, DENIJS. 1>© proefvelden in N'«or<l-i ioÜUKtl. m. (Slot.) Omtrent het voordeel van kalkbemesting kan nog weinig met zekerheid worden ge zegd. Alleen toegepast gaf deze bemesting voor deel in het Gooiland, te Callantsoog, Ter FEUILLETON. 0-0-0 17. „Dit brouwsel maakt wel aanspraak op den naam van thee,maar ik zou er geen eed op durven doen, dat het werkelijk thee is. Je bent dus hier, kleine Pierre, om Des Bar- res de zege te doen behalen Maar hoe wilt ge dat klaarspelen? Je hebt iedereen tegen je de regeering, de geestelijkheid, den handel, kortom alles. Waar rekent ge dan eigenlijk nog op „Op het volk." „Mooi gesprokenje bent werkelijk een net mensch, omhels me. Maar het volk lichtzinnige dwaas. Je moest toch weten, dat het volk je aan de galg brengt. Met beloften dwingt men het hun stem af. En je kunt ervan op aan, dat Roman (jon en Barondet het beloven verstaan, om van den candidaat zelf, mijnheer Van Maillane, maar niet eens te spreken." „Vertel mij daar eens wat van." „Hm. Je verlangt daar formeel, dat ik je beroepsgeheimen zal toevertrouwen." „Ken je hem persoonlijk „Slechts van aanzien. Reman^on spreekt evenwel onophoudelijk van hemhij heeft den mond vol van dien Maillanemen zou zoo langzamerhand meenen, dat het een god is. Ik geloof, dat Remantjon daar wèl bij vaart, en zijn zakken vult." „En zijn het ondernemingen van betee- kenis, die zij onder handen nemen „Grootsch, zeg ik jeSpoorwegen, havens, schelling en Eierland (Texel), terwijl op andere plaatsen voordeel niet verkregen werd, of twijfelachtig was. In combinatie met andere meststoffen toe gepast, kon weder op Terschelling en Eier land eene zeer gunstige werking worden waar genomen, terwijl eene gunstige nawerking was te constateeren in 't Gooiland en op Ter schelling. Tot nog toe hebben dus bijna alleen zand gronden zich dankbaar voor kalkbemesting getoond. Naar het mij toeschijnt, moet hier worden aangenomen, dat de kalk voornamelijk de planten tot voedsel heeft gediend. Op vele graslandproefvelden en ook hij een tweetal, op bouwland aangelegd, waar de grond behoefte had aan phosphorzuur, was de kleur van het gewas, ondanks overvloe dige bemesting met stikstof en kali, zwart achtig groen, terwijl daar, waar ook met phosphorzuur gemest was, de kleur van het gewas malsch groen was. Op de veldjes met phosphorzuur en kali, doch zonder stikstof, was de kleur dikwijls meer geelgroen. Deze verschillen waren in de maand April en de eerste helft van Mei meestal zeer goed waar te nemen, zeer opvallend zelfs. De zwartachtig groene tint van vele veen achtige graslanden in het voorjaar is dus waarschijnlijk toe te schrijven aan gebrek aan phosphorzuur. Op de contröleveldjes is overal duidelijk gebleken, dat door eene overvloedige bemes ting in den vorm van kunstmest met alle voedingsstoffen, of met die voedings stoffen, waaraan behoefte bestaat, op vele minder vruchtbare gronden een uitmun tend gewas kan worden verkregen, zoodat men op die grondstukken, waar niet op de controleveldjes een uitmuntend gewas groeit, de oorzaak gerust kan zoeken in de bewer king of de ontwatering van den grond, of ziekte of vreterij in het gewas. Met het losmaken van den ondergrond, zonder dezen boven te brengen, werd te Nib- bikswoud een zeer goed resultaat ver kregen, zoodat het nemen van meerdere ver gelijkende proeven is aan te bevelen. Op een paar proefvelden, waar deze bewer king werd toegepast, werd na deze bewer king veel bevredigender oogst verkregen dan vóór de bewerking. In 't Gooiland en vooral te Huizen loopt men er zeer' hoog mede, nadat men er een paar jaren voor eigen rekening de proef mee heeft genomen. Men is hiertoe overgegaan omdat men op de proefvelden steeds die be werking zag toepassen. "Waarschijnlijk is op vele plaatsen in deze provincie het losmaken van den ondergrond met voordeel toe te passen, en zal men daar door, vooral in natte of droge jaren meer zeker heid hebben van een goeden oogst. Door ruime en tijdige bemesting van gras land met chilisalpeter, en voor zoover noodig met phosphorzuur, kali en kalk, kon in gras land de grasgroei zóó sterk worden bevorderd, dat de ratelaar door het gras werd verdrongen. (Terschelling.) Terwijl in de omgeving van een zoo bemest veldje de ratelaar het gras ten zeerste in zijn groei belemmerde, groeide op het veldje zelf een prachtig grasgewas, bijna zonder ratelaar. Door de contröleveldjes kwam zeer sprekend aan het licht, hoe zelfs eene zeer sterke be mesting met kunstmeststoffen geheel zonder kanalen, weet ik al, alles durven ze aan. Bestel een aardsch paradijs bij die luidjes en ze beloven je het te zullen fabriceeren. Zeker, later komt ge dan te weten, wat u die opdracht kost, want rekenen, neen maar, dat kunnen ze nog het best van alles." „Dus eigenlijk zijn het oneerlijke men schen?" vroeg Pierre met bevende stem. „Oneerlijk? Neen! Hoe dat? Ja, met zaken moet men met de contanten rekening houden. Men sluit met iemand een zaakje af en zegt daarbij tot zichzelfik moet tot eiken prijs daar zooveel geld aan ver dienen als slechts mogeljjk is; anders zou die ander het voordeel ervan genieten. Men houdt dit doel onafgebroken voor oogen en behoeft dan toch niet op te houden een eerlijk man te zijn." „Dat is een wonderlijke moraal", merkte Pierre lachend op. „Lieve hemelJij zult je toch zeker niet verbeelden, dat gij deze eeuw zult kunnen veranderen Men moet de men- schen nemen zooals ze zijn. Het grootste ongeluk, dat heden ten dage een man kan overkomen, bestaat daarin, al te naïef te zijn men kan alles vergeven, uitgesloten domheid. Dagelijks hoor ik spreken over dezen of genen, die zich onder zekere omstandigheden edel, correct, enz., gedra gen heeft, maar de stumper is dan ook te gronde gegaanJa, ja, zeer edel, zeer rechtschapen, maar niet practisch. Dat is de grafrede voor die plichtgetrouwen, die eerlijken, die hun eigen voordeel nooit goed voor oogen hebben gehouden. Ik zal nie mand aanraden een schurk te zijn, maar men moet zich ook niet de kaas van zijn bordje laten nemen. Deugd te prediken en den apostel uit te hangen, is heel mooi, het voorbeeld te geven is goddelijk." uitwerking blijft, wanneer daarbij de stof ontbreekt, waaraan de grond de grootste behoefte heeft. Zoo bleef op verschillende veenachtige gras landen eene bemesting met 600 K.G. chilisal peter en 600 K.G. patentkali per H.A. geheel zonder uitwerking, terwijl met 600 K.G. chilisalpeter en 800 K.G. superphosphaat een kolossaal resultaat werd bereikt. Op andere proefvelden gaf eene bemesting met 800 K.G. superphosphaat en 600 K.G. patentkali geheel geen resultaat, terwijl 800 K.G. superphos phaat en 600 K.G. chilisalpeter eene uitmun tende uitwerking had. De Rijkslandbouwleeraar voor Noordholland, C. NOBEL. ÏHGËZÖHD E N. (Niet-geplaatste ingezonden stukken worden nimmer teruggegeven (Vervolg.) In een artikel, in October 1896 door mij aan de Schager- en de Zijper Courant ingezonden en door verschillende dag- en weekbladen in deze provincie overgenomen, werd gewezen op het verschil tnsschen een wintercumis en een winter school. Ik toonde daarbij aan, dat het doel der winterewratssew, volgens artikel 1 van het Reglement, aldus is omschreven „Het doel met den wintercursus beoogd, is, jongelieden ten. plattelande onderwijs te geven in de beginselen der landbouw kunde", terwijl artikel 1 van het Reglement op de winterscholen luidt „Het doel van het onderwijs, dat op de winterschool wordt verstrekt, is, om aankomende landbouwers in de gelegen heid te stellen, op weinig kostbare wijze de noodige theoretische kennis van het landbouwbedrijf te verkrijgen." Voorts is bepaald, dat het onderwijs hij de cursussen zal omvatten de beginselen van de natuurwetenschappen, voor zoover die met den landbouw in verband staan, de beginselen der landbouwkunde en der veeteelt. Het wordt gegeven in de lokalen eener openbare lagere school, of in een ander geschikt lokaal der gemeente. De cursus duurt 2 jaren en wordt gegeven gedurende 6 achtereenvolgende maanden, tusschen 1 October en 30 April. In den regel wordt geen schoolgeld geheven. In de eerste of laagste klasse wordt, evenals in de tweede, 6 uren les gegeven in de week. Het onderwijs op de vrmterscholen draagt in hoofdzaak den stempel van vakonderwijs waarbij rekening wordt gebonden met plaat selijke behoeften. De cursus op de winterschool duurt 2 winterhalfjaren, aanvangende in October en eindigende in Maart. Het bedrag van het schoolgeld wordt vastgesteld door den Minister van Binnen- landsche Zaken, met dien verstande, dat het per cursus (dat is dus voor de 2 winter halfjaren te zamen) niet meer dan f 20.— bedraagt. Leerlingen, die zich door bijzonderen aanleg onderscheiden, doch onvermogend zijn, schoolgeld te betalen, kunnen daarvan door den Minister van Binnenlandsche Zaken worden vrijgesteld op de voorwaarden betref fende de kostelooze toelating van leerlingen „En Remamjon en zijn vrienden staan sterk, niet waar Ook op geen enkele wijze door dit of dat bezwaard, ik bedoel, men beticht hen nergens van „Wanneer men eenmaal zooveel heeft bereikt als zij, dan wordt men niet meer veroordeeld men geeft alleen af op de klei nen, de grooten aanbidt men. Waartoe zou men ook schelden op menschen die millioenen bezitten Het zal bepaald geen nut hebben. Maillane wordt gekozen, en trots al uw zoogenaamde rechtvaar dige eischen, hemeltergende onbillijk heden, godslasterlijke misdadeD, blijft Des Barres op den achtergrond, daar kan je je op verlaten." Pierre vond geen woorden tot antwoord. Acht dagen vroeger zou hij iemand, die aan de zege van Des Barres had getwijfeld, met zijn hartstochtelijke redevoeringen heb ben overtuigd. Nu antwoordde hij niemen dal. Wat had hij toch in deze week door gemaakt? De drang, om zich omtrent zijn vader te oriënteeren over alles, wat hij nog niet wist, pijnigde hem, en toch schaamde bij zich bij de gedachte dit meisje te willen ondervragen, voor wie hij vroeger liefde had gevoeld, doch welke genegenheid plotseling was geweken sedert hij Bella had gezien. Hij schaamde zich voor zichzelf. Met ge weld moest hij er zich toe dwingen om eene vraag te stellen. „Mijnheer Van Maillane is getrouwd, niet waar Hij heelt eene dochter „Geen eigen kindzij is de dochter van een halfbloed, of zoo iets dergelijks, die, generaal geworden, president is ge weest van Paraguay, Uruguay, of een an dere ay. Maillane is de tweede echtgenoot van zijne tegenwoordige vrouw." „Was hij niet reeds getrouwd vóór hij deze vrouw huwde?" op de Rijks Hoogere Burgerscholen. In artikel 24 van het Reglement staat: „Voor kost en inwoning moet door de leerlingen zelf worden gezorgd. De direc teur licht hen daarbij voor." Blijkens het programma van het onderwijs, gedurende het winterhalfjaar 19001901 werd aan de school te Schagen aan de eerste klasse 27 en aan de tweede 28 uren in de week les gegeven. Het is geenszins de bedoeling de waarde van de winter cursussen gering te schatten of te verkleinen. Voor menigen jongen, die, om welke redenen dan ook, de winterse/tooi niet kan bezoeken, bieden zij eene uitmuntende gelegenheid om zijne kennis uit te breiden en nuttige dingen te leeren. Maar voor hen, voor wie de betaling van het geringe leer geld, de weinige kosten van boeken, die ook na het verlaten der school waarde behouden, en, zoo ze niet te, of in de nabijheid van Schagen wonen, het matige kostgeld gedurende een paar winters, geen bezwaar oplevert, is het toch wel de moeite waard op het verschil tusschen deze twee inrich tingen te wijzen. Deden de vorenstaande uittreksels uit de reglementen zien, dat de bedoeling verschilt en het leerplan van de school meer beoogt dan dat van den cursus dat, terwijl op de cursussen slechts 6 uur in de week les wordt gegeven, dit voor de school 27 en 28 uren bedraagt, dan valt er dadelijk belangrijk verschil op te merken. Maar hiermede houdt het niet op. Aan een cursus wordt het onderwijs door een hoofdonderwijzer of een onderwijzer gegeven, die met den hesten wil ter wereld niet al zijn tijd daaraan kan geven; voor wien het altoos in zekeren zin een hijzaak is en blijft. Aan de school daar entegen zijn 7 leeraren, waarvan de Directeur, de heer Nobel, les geeft in kennis van den grond, grondbewerking, grondverbetering, bedrijfsleer, boekhouden, veevoedering en bemestingsleerde heer De Gier in scheikunde, dierkunde, plantkunde, plantenteelt, groente teelt, natuurkunde; de heer Muijs in beoor- deelingsleer en rassenkennis van het vee, veefokkerij, gezondheidsleer; de heer Dr. Scheij, Znlvelconsnlent in Noord-Holland, in zuivel bereiding de heer Hazeloop, Rijkstuinbouw- leeraar in Noord-Holland, in vruchtenteelt de heeren Zijlstra en J. C. Visser, Onderwijzers te Schagen, onderscheidenlijk in de Neder- landsche taal en in rekenen. Bovendien is er groot verschil in de leer en hulpmiddelen. Dewijl de hoofden der cur sussen niet over veel geld te beschikken hebben, moeten zij zich in het aanschaffen daarvan beperken. Aan de winterschool kan in dit opzicht beter aan de behoeften voldaan worden. Er is dan ook reeds eene belangrijke verza meling aanwezig, die gaandeweg wordt uit gebreid en aangevuld. In een artikel in de Schager- en Zijper Couranten van 18 September 1898, gaf ik eene beschrijving van het schoolgebouw, door de Gemeente, met subsidie van de Provincie, gesticht, en dat uitmunt door doelmatigheid en eenvoud. En verder van hetgeen In de verschillende lokalen aanwezig is ten behoeve van het onderwijs. Ik zal, om dit opstel niet te lang te maken, die beschrijving hier niet herhalen. Toch wil ik het een en ander eruit aanstippen. Behalve velerlei natuur- en scheikundige instrumenten, waaronder een luchtpomp, een microscoop, een balans, allerlei toestellen voor melkonderzoek, voor het besproeien van aard appelen en voor het in den grond spuiten van vloeistoffen, ter verdelging van schadelijke „Ik heb daarvan wel hooren praten. Maar je vraagt zoo vreemd. Hoor eens, je zult van mijn vertrouwen toch geen misbruik maken, om in de couranten over dat te schrijven, wat ik je nu meedeel Dat zou heel leelijk van je zijn." „Neen, neen, daarvoor behoef je niet bang te zijn." „Dan ga ik voort. Terwijl Remanpon op een goeden dag met Barondet praatte, deed hij een verhaal van het verleden van Maillane." „En wat zeide hij „Dat het Maillane na veel moeite gelukt was zich er boven op te werken. Hij was in zeer zorgwekkende omstandigheden begon nen, als arbeider, werd dan opzichter, of iets dergelijksleerde nood, ontbering en ellende kennen en had vele teleurstel lingen." „En dan blijkbaar ook veel energie; hjj was niet bang voor inspanning." „Zeker niet. Jaren later werd hij nu eens naar rechts, dan weer naar links geslingerd, zonder zijn weg te kunnen vinden. Maar hij heeft een harden kop gehad, vertrouwde op zijn gesternte en sliep 's avonds gerust ia om van zijn succes te droomen, dat den volgenden morgen zijn deel zou worden." „Arme man riep Pierre uit. „Hoe ge beklaagt hem nog „Heeft hij dan niet geleden „Evenals allen, die het tot iets in de wereld hebben gebracht. Wanneer ik je alles eens wilde vertellen, wat er al in mijn familie is gepasseerdDenk eens aan mijn moeder „Neen, laten we liever over Maillane praten. Hij had een vrouw, wat is er van haar geworden?" „Dat bleef geheim voor mij. Barondet fluis. insecten, treft men er aan verschillende model len, die geheel uiteen genomen kunnen worden, teneinde de inwendige samenstelling te laten zien en te leeren kennen, zooals van een paard, eene koe, bloemen en landbouwgewas sen, die van de dieren op verkleinde, van de bloemen en gewassen op zeer vergroote schaal, en alles in de natuurlijke kleuren. Voorts het geraamte van een paard, de koppen van ver schillende dieren, alsmede de gewrichten der voor- en achterpooten van een paard. Verder talrijke, zeer fraaie en kostbare platen met afbeeldingen van nuttige, door de wet be schermde vogels en andere diersoorten, van verschillende, vooral slechte standen van een paard, van de inwendige samenstelling van het dierlijk lichaam, van landbouwgewassen, centrifuges voor melkontrooming, enz. Dan is er een lokaal met de noodige hulp middelen voor het scheikundig onderzoek van melk, grondsoorten en andere stoffen, henevens eene belangrijke verzameling van onderschei dene steensoorten uit hergen en rotsen, die, door den invloed van lucht en water ver weerd, door regens afgespoeld, in den vorm van slib door de rivieren meegevoerd, en langs onze rivieren en aan onze kusten afgezet zijn en nn den grond vormen, waarop wij leven en arbeiden en die ons brood geeft, of ook ons de grint leveren, waarmede wij onze wegen hard maken. In de twee schoollokalen vindt men nog andere toestellen voor natuur- en werktuig kundig onderwijs, waarbij het verkleind model eener stoommachine, waardoor inrichting en werking ervan duidelijk worden gemaakt. Ook eene verzameling hoefijzers voor goede en gebrekkige paardehoeven en voor scherp beslag. En eindelijk eene uitgebreide verza meling van fleschjes, inhoudende monsters van allerlei graansoorten, fijne zaden, peul en andere vruchten, benevens verschillende soorten kunstmeststoffen, met de steensoorten, waaruit zij worden vervaardigd. Naast het gebouw heeft men een proeftuin, ter grootte van ongeveer 14 aren. Deze tuin is in tal van bedjes afgedeeld, ieder voorzien van een opschrift, waarop de naam van het gewas, dat erop groeit. Men ontmoet er aller hande soorten van, meer of minder bekende grassen en klavers/' vroege en late aardap pelen, granen, peulvruchten, suikerbieten, mangel wortelen, fijne zaden, vlas, kool, knol gewassen, wortelen, uien, planten Vöor groen- bemesting, zooals gewone wikken, zand- wikken, blauwe en gele lupinen. Uit het vorenstaande blijkt genoegzaam, dat de school over heel wat hulpmiddelen beschikt. En wie nu den lust bezit, door eigen aanschouwen zich nog nader hiervan te overtuigen, wende zich tot den heer G. Nobel, directeur te Schagen, die volgaarne bereid is belangstellenden alles te laten zien. Hoe meer bezoek, hoe liever. Onbekend maakt onbe mind en een kijkje in en om het gebouw, onder geleide van den directeur, is zeker het beste middel om de Inrichting bekend en be mind te maken en van haar nut de overtui ging te schenken. Van dit nut zullen zeker overtuigd zijn de ouders of voogden van jongelui, die de school bezocht en het diploma verworven hebben en die, teruggekeerd in de boerderij, op allerlei wijze de vruchten plukken van de weten schap en de kennis, daar opgedaan. Er zal voorzeker niemand worden gevonden onder die ouders en oud-leerlingen, die niet dankbaar is, dat laatstgenoemden de school hebben bezocht. Dagelijks ondervindt men, dat het onderwijs, daar genoten, vruchten afwerpt voor de praktijk. terde, toen hij sprak over de eerste vrouw van Maillane, en Remanijon gedroeg zich als een koster die in een kerk spreekt." „Waarom?" „Dat weet ik niet." „Had het den schijn, alsot zij slecht dachten van zijn eerste vrouw „Hm 1" Pierre verbleekte. Hij drukte zijn tanden vast op elkaar, en balde de vuisten. En hij, die zooeven druk in de weer was ge weest vragen te stellen, verviel plotseling *n e®n dof zwijgen, zoodat Amandine het pijnlijk vond en er naar verlangde, dat te verbreken. „Wellicht was Maillane in zijn eersie huwelijk wel ongelukkig," merkte zij op. „Genoeg 1" riep Pierre zoo heftig en met zulk eene ruwe stem, dat het jonge meisje hem verwonderd aankeek. „Wat mankeert jeje wilt alles weten en nu ben je dadelijk al bevredigd „Ik wil niets meer hooren." „Wonderlijk mensch —jij denkten spreekt niet als andere menschen, maar wellicht is het juist dat, wat mij in je bevalt." Zij was op Pierre toegetreden en leunde tegen zijn stoel,zij boog haar lief kopje naar hem toe en keek hem aan op eene wijze,alsof ze het niet kwalijk zou genomen hebben als hij haar een kus op de lippen had gedrukt. Daar hij evenwel koel bleef, zeide zjj boos „Vriendelijk ben je vandaag niet voor me, en het was nog wel om jou een plezier te doen, dat ik naar je toegekomen ben li had, eerljjk gezegd, een hartelijker ont vangst verwacht." WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1