ilaa^wtoïêüwst Mac. Kinley. TRANSVAAL. Bionenlaodsch Nieuws. Niet alle oud-leerlingen keerden, na welge slaagd eind-examen, op de boerderij terug. Sommigen van hen traden in betrekkingen en hadden hunne benoeming aan de volbrachte studie te danken. Zoo werd de oud-leerling J. Boekei Pz., te Schagen, benoetnd tot direc teur eener kaasfabriek te Holwierde. provincie GroningenJ. C. Maters, te Koegras, gem. Helder, tot landbou wopzichter bij het gemeen telijk krankzinnigengesticht „Brinkgreve", te Deventer A. van der Oord, van de Moerbeek, gemeente Oude Niedorp, tot kaasmaker aan een kaasfabriek te Heerhugowaard. Een belangrijk, zeer nattig en in den tegenwoordigen tijd zeer te waardeeren uitvloeisel van de Schager landbouwschool is een door de„Vereenigiug van oud-leerlingen" opgericht controle-station voor het onder zoeken van melk op gehalte, met welken arbeid de oud-leerling P. Hopman te Schagen is belast, en waar kaasfabrieken en veehouders, tegen geringe kosten, de melk der. koeien wetenschappelijk kunnen laten onderzoeken. In den tegenwoordigen tijd, nu het meer en meer wenschelijk en noodig blijkt te zijn, dat de melk aan de fabrieken op gehalte wordt geleverd en nu, afgescheiden nog hiervan, het voor iederen veehouder van het hoogste belang is, niet alleen te weten hoeveel elk zijner koeien geeft., maar ook van welke hoedanigheid de melk van elke koe afzonderlijk is, voorziet deze instelling inderdaad in een behoefte en is zij van zeer groot en practisch belang. Eere daarom aan de vereeniging. die haar in het leven riep. Toen door het Rijk tot de oprichting dei- school werd besloten, koesterde men de verwachting, dat de landbouwers, tuinbouwers, veefokkers en zuivelbereiders in deze provincie dit ten zeerste zouden waardeeren en dat zij dit zouden toonen, door hun zonen en pupillen in grooten getale er heen te zenden. In deze verwachting is men teleurgesteld. Als men zoo rondkijkt in de verschillende gemeenten, dan treft men overal meer of minder gegoede landlieden aan, van wiemen zou veronderstellen, dat zij, het hoogst noodige, onontbeerlijke en nuttige van degelijk vakonderwijs inziende, er geen oogenblik over zouden behoeven na te denken, of zij hun jongens aan dat onderwijs zouden laten deelnemen of niet. Menschen, voor wie de geringe kosten van het onderwijs, het matig kostgeld voor hen, die te ver af wonen om dagelijks heen en weer te reizen (hetgeen bovendien veel tijd neemt, die beter aan de studie kan worden besteed) allerminst bezwaar kunnen opleveren. De school is ingericht, voor 50 leerlingen en, als men in aanmerking neemt hoeveel overigens flinke mannen deze schoone provincie bewonen, dan moet men zich er over verbazen, dat zij de zaak zoo weinig toonen te waardeeren of te begrijpen, en dat het gebouw niet lang reeds veel te klein is. Men zal toch niet beweren, dat, terwijl voor de opleiding tot allerlei andere vakken, ambten en betrekkingen veel voor bereiding en studie en geld wordt vereischt, dit alleen voor het landbouwbedrijf, het meestomvattende van alle misschien, over bodige weelde zou zijn, en dat., in dezen tijd van zware concurrentie, het voor den aanstaanden boer of tuinier voldoende is, als hij maar wat lezen, schrijven en rekenen en verder handenarbeid verrichten kan Dit moge voldoende geweest zijn in de dagen yan onzen boer en dichter Poot, in de tegen woordige eeuw is het dit zeker niet meer. In de vergaderingen der Commissie van Toezicht werd meermalen de vraag besproken waaraan mag het toch zijn toe te schrijven, dat zoo weinig leerlingen de school bezoeken Hoe is het mogelijk, dat zoovele mannen en waaronder mannen, die gewoonlijk in het voorste gelid staan, als het geldt den land bouw tot ontwikkeling en vooruitgang te voeren koud blijven voor hetgeen door het Rijk, de Provincie en de Gemeente, ten bate van hun jongens werd gedaan De Commissie schrijft het toe, liefst niet aan onverschilligheid en bekrompenheid, maar aan onbekendheid met de inrichting, haar doel en werking. Hieraan meer openbaarheid te geven, is de bestemming van dit opstel, dat verzonden wordt tegelijk met een brief, onderteekend door al hare leden, en waarbij steun en medewerking worden gevraagd ter bevordering van de goede zaak. Ik eindig dit stukje met den wensch, dat die brief en dit artikel hunne uitwerking niet zullen missen en dat dit blijken zal door de toetreding van een groot aantal nieuwe leer lingen, in het najaar, dat op komst is. De toestand van den President der Veree- nigde Staten is, de omstandigheden in aan merking genomen, bevredigend, en men hoopt hem in 't leven te kunnen houden. Er is gebleken, dat de moordenaar heet Leon Czolgosz; hij is van Duitsch-Poolsche afkomst en geboren te Detroit. Hij kwam in Buffalo uit Cleveland. Hij teekende een bekentenis, waarin hij ver klaart, dat hij geen medeplichtigen heeft. De gevangene heeft volstrekt geen berouw over de daad. Hij zegt, dat de lectuur van anarchistische geschriften hem overtuigd heeft, dat de regeering der Vereenigde Staten niet deugt. Hij heeft plotselinge zenuwaanvallen, en wanneer hij aangesproken wordt, poogt hij het antwoord op de gestelde vragen te ont wijken. De politie maakte, weinig vorderingen in het ontdekken van bijzonderheden omtrent hem en zijne geschiedenis. De gevangene is ongehuwd en heeft zeven broeders en twee zusters te Cleveland- Hij werkte korten tijd aan de ijzerdraadfabriek te New-York in Ohio. Over den aanslag lezen we nog de volgende bijzonderheden Het was dadelijk na de uitvoering van het dagelijksche orgelconcert in den Muziektempel te Buffalo, dat de aanslag gepleegd is. Hoe wel scherp bewaakt door een aantal detectives, was president Mc. Kinley toch zeer gemak kelijk te naderen. Hij stond op den rand van een verhooging, waaromheen zich oen reus achtige menigte verdrong. Mc. Kinley zag er opgewekt uit. Blijkbaar streelden hem de bewijzen van genegenheid, die hij overal om zich heen waarnam. Rechts van hem bevond zich de voorzitter der tentoon stelling en aan zijn linkerzijde stond zijn par ticuliere secretaris. Czolgosz, die zeer goed gekleed was, naderde toen de estrade, alsof hij den president wilde begroetenzoowel de president als zijn secretaris beweren achteraf te hebben opgemerkt, dat een van zijn han den omwikkeld was met een soort verband, uit een zakdoek gevouwen, maar men is het er niet eens over, welke der handen aldus bedekt was. Te midden der dringende menigte kon de moordenaar tot vlak bij den president naderendeze was nog steeds druk bezig met handen reiken, groeten, vriendelijk te lachen Plotseling klonken de twee schoten Gedurende een oogenblik heerschte een vol slagen stilte. De president bleef overeind. Een uitdrukking van onbeslistheid, bijna van ver bazing, vloog over zijn gelaat. Toen verbleekte hij, deed een stap achterwaarts en viel in de armen van een der omstanders. Volgens een minder waarschijnlijke lezing deed de president zelf nog een twintigtal schreden en bereikte met vasten tred zijn zetel, waar hij zijn hoed neerlegde en zelf vlug zijn vest losknoopte, terwijl hij zijne omgeving uitnoodigde, zich niet ongerust te maken. Zijn secretaris zou toen gezegd hebben„Maar u is gewond 1" „Ik geloof het niet", antwoordde Mac Kinley, „ik ben niet gevaarlijk gewond". Nadat de president gezeten was, werd hij steeds bleeker; doch hij uitte geen kreet, Toen zonk hij ineen, een hand tegen het onderlijf gedrukt, met de andere hand over de borst tastende. Zijn oogen waren helder geopend en hij was volkomen bij kennistot zijn secretaris zeide hij„CortelyouMijn vrouwWees voorzichtig tegenover haar. Vertel haar niets." Toen werd de smart heviger en de lijder wrong zich in zijn stoel. Zijn blikken vielen op de worstelende groep om den moorde naar, die vreeselijk mishandeld werd door de agenten en het publiek. De president zeide „Laat niemand hem slaan". Terwijl Czolgosz werd heengesleurd, verloor de president het bewustzijn, om weer bij te komen toen hij op de brancard lag, die hem naar het tent-oon- stellingshospitaal zou brengen. Onder het gaan zei hij nog „Het spijt mij, dat ik de oorzaak ben van verwarring op de tentoonstelling". Na de seconde der eerste verbazing wier pen twee detectives en andere omstanders, onder wie een neger, zich op den sluipmoor denaar, sloegen hem ter aarde en ontrukten hem de revolver, waaruit hij alweer vol gens een afzonderlijke lezing nog een schot op den president wilde lossen. Het publiek, dat het gebouw vulde, begon zich nu ook re kenschap te geven van het gebeurde. Een gemompel verhief zich en steeg tot een onbe schrijfelijk geluiddaarna ontstond een vreeselijke paniekmen drong naar de uit gangen, anderen wilden naar de worstelende groep, om den moordenaar, die reeds door de detectives en agenten omringd was, te lyn chen. Deze warboel verminderde pas, toen de president was weggebracht. De woede van het publiek was kokend. Men hoorde slechts één kreet„Lynch hem Soldaten en politie-agenten moesten een sterk cordon om den moordenaar vormen en herhaalde malen het publiek afslaan, eer men den man in een rijtuig kon brengen. Doch het publiek wilde zich zijn prooi niet laten ontnemen. Men wierp zich voor de hoofden der rijtuigpaarden, hield de wielen vast. Wanhopig vechtende bereikte de politie eindelijk het hoofdbureau, na een uur zich door de menigte heengeworsteld te hebben. 10.000 Mannen en vrouwen verdrongen zich om het politiebureau en eensdeels omdat een leider ontbrak, anderdeels op de verklaring van den commissaris, dat de president niet doodelijk getroffen was, kon voorkomen worden, dat een stormloop op het bureau door de verbitterde menigte ondernomen werd. In de Ver. Staten staat een gevangenisstraf van tien jaar als zwaarste straf op moordpo ging. Nergens staat aangegeven, dat de moordaanslag op den eersten burger van dit ook hierin bij uitstek democratisch land, zwaarder gestraft wordt. Over tien jaar zal deze anarchist dus weer vrij man kunnen zijn. Mc. Kinley is nu de derde president der Ver. Staten, op wien een moordaanslag is gepleegd. Abraham Lincoln stierf 15 April 1865 door den kogel uit Wilkes Booth' pistool, en James A. Garfield overleed eenige maanden nadat door Charles J. Guiteau op 2 Juli 1881 twee schoten op hem gelost waren. De rol, die Emma Goldmann, de Ameri- kaansche anarchiste, die als moreel verant woordelijke zou kunnen worden beschouwd voor den moordaanslag op den president, in Amerikaansche anarchistenkringen speelt, is een niet onbelangrijke. Zij werkte eerst in een fabriek en ging daar om met de anar chisten uit Chicago, die in 1887 gehangen werden. In 1893 werd Emma Goldmann wegens het uitspreken eener redevoering in New-York aangehouden. Daarna trok zij Amerika rond, overal haar heftige toespraken houdende zij schrijft bovendien in anarchis tische bladen. In het vorige jaar, kort na den moord van Koning Humbert, maakte zij een rondreis door Engeland. Bergman, die in 1892 bij de groote staking te Homestead den directeur Erick van de Carnegiefabrieken doodschoot en terechtgesteld werd, was haar minnaar. Emma Goldmann geldt voor de populairste anarchiste van de Ver. Staten en dat haar invloed groot en gevaarlijk is, is zoo juist gebleken. New-York, 10 September. De correspon dent van de „New-York Herald" te Buffalo meldt, dat de politie der Vereenigde Staten ongeveer gereed is met de arrestatie van alle vreemde anarchisten, die, naar zij meent, betrokken zijn bij de samenzwering om Mc. Kinley en andere vertegenwoordigers der regeering te vermoorden.Emma Goldmann zou, naar men meent, de leidster van dat complot zijn. De politie kreeg inlichtingen van groot belang van een harer bloedverwanten. Het complot schijnt althans gedeeltelijk gerijpt te zijn te Buffalo en te Kopenhagen. 't Is voor ons, Boerenvrienden, een leelijke tijding geweest, de gevangenneming van het commando van Lotter. Dat was voor de Boeren een zware nederlaag. Door het blad de Cape Times wordt over dezen overval het navolgende meegedeeld De Engelsche bevelhebber Scobell had zijn maatregelen uitstekend getroffen. De Boeren hadden hun kamp opgeslagen in een bassin, aan alle kanten door rotsen om geven; zij hadden twee kraals en een loods bezetde paarden graasden daar buiten. Ka pitein Purceel nam een zuidelijke stelling in, kolonel Scobell plaatste zich zelf aan den oostkant, terwijl lord Douglas Compton met het 9e Lanciers aan de westzijde stelling nam. Toen het licht werd en de Engelschen nader den, maakte een Boerenpiket wel alarm, maar het was te laat, en de paarden sloegen dade lijk op hol. De Boeren trokken zich terug in de loods en beantwoordden het vuur, dat de Engelschen op de loods concentreerden. Dit duurde zoowat een uur, toen het vuren der Boeren ophield en Lotter aan het hoofd der overgebleven Boeren voor den dag kwam om zich over te gevenhij was zelf licht gewond. De aanblik van het inwendige der loods was afschuwelijk één bloedige massa dooden en gewonden. Alle berichten over dit voorval komen in zooverre overeen, dat de Boeren zich j bewonderenswaard hebben gedragen. Dit feit heeft Lotter, al is het een nederlaag, met roem overdekt, zijn optreden was manhaftig en kloek. Een verliescijfer van 19 gesneuvelden en 52 gewonden op een macht van hoogstens 160 man wijst op een schitterenden tegen stand, zooals de Engelschen maar zelden tegen een overmacht plegen te ontwikkelen. De legende der steeds vluchtende invallers, die altijd een treffen ontwijken en, indien tot den strijd genoodzaakt, zich overgeven, is nog eens op afdoende wijze tenietgedaan, en de Engelschen hebben nu andermaal een bewijs, dat zij bij de Kaapsche commando's op een op zijn minst zoo onverzoenlijken geest kunnen rekenen, als bij de republi- keinsche machten ten noorden van de Oranje- en Vaalrivieren. Ook zal Lotter's nederlaag de andere commando's tot des te sterker krachtsontwikkeling aansporen, en zal de heldendood van talrijke rebellen den strijdlust onder hun landgenooten eer aanwakkeren, dan verminderenmilitaire episoden als deze toch plegen groote bekoring op de groote massa te oefenen en de oorlogskoorts aan te wakkeren. Er heerscht natuurlijk te Londen, waar men op het punt van zegepralen van het Engelsche leger in Zuid-Afrika den laatsten tijd niet verwend was, groote vreugde over Scobell's succes. Het is echter niet onmogelijk, dat bij een enkelen Engelschman de vreugde over deze overwinning eenigszins getemperd wordt door de tegenstelling tusschen den weerstand, dien deze 160 Boeren boden met zulke zware verliezen, en den tegenstand van da Hooglanders keurtroepen van het Britsche leger bij Ladybrand, waar deze zich ten getale van 68 overgaven na één gesneuvelde en 4 gewonden te hebben gekregen. De Engelschen zijn bepaald kunstenaars in het uitdenken van verfijnde wreedheden. Niet alleen doet het bericht de ronde, dat men den held Lotter wil fusilleeren, maar men heeft ook order gegeven, dat de voornaamste bur gers van Pretoria zijn aangewezen om bij toerbeurt gedwongen te worden in de treinen op de Pietersburg-lijn de reis mede te maken, als gevolg van de jongste treinaanvallen. Nu zullen de Boeren het wel laten, treinen op te blazen, als zij weten, dat hun eigen volk daarin zit, is de redeneering der Engel schen. Er is Zaterdag te Marseille een boot uit Durban aangekomen, de „König", en een passagier daarvan beweerde, dat de Boeren ruimschoots levensmiddelen hebben en dat de vijand hen van schietgoed voorziet. Dat zij niet meer treinen „opblazen" komt, omdat zij het niet noodig achten en een hekel hebben aan nutteloos bloedvergieten. De gewonden en invalieden die zich gevangen geven, wor den vervangen door vrijwilligers uit de Kaap kolonie en van elders. De Boeren kunnen den oorlog een onbepaalden tijd voortzetten en zijn besloten vol te houden totdat zij hun zin krijgen. De Engelsche berichten zijn, volgens de passagiers van de König, heelemaal niet te vertrouwen en geheel bezijden de waarheid. Vertoonen de Transvaalsche Boeren weinig neiging om aan Kitchener's proclamatie gehoor te geven, de Vrijstaters doen het evenmin. De correspondent van de Daily News te Bloemfontein verzekert, dat, terwijl er nog slechts weinige dagen overblijven om de uit werking der proclamatie te beoordeelen, er tot nu toe geen aanwijzingen van een algemeene overgave zijn geweest. De Engelsche colonnes op marsch kunnen geen verschil ontdekken in de manier, waarop de Boeren tegenstand bieden. Londen, 10 Sept. Lord Kitchener seint uit Pretoria, dat sedert 2 September zeven colon nes met goeden uitslag zijn opgetreden. 67 Boeren werden gedood, 67 gewond, 384 ge vangen genomen, 163 gaven zich over. Boven dien werden 179 geweren, 62211 patronen, 371 wagens, 3400 paarden, 9000 stuks vee en andere voorraden buit gemaakt. Schagen, 11 September 1901. In de algemeene vergadering der REDERIJKERSKAMER werden tot Bestuursleden gekozen de heeren S. Bierman, VoorzitterC. Zwart, Secretaris, en J. Jon- gejan, Penningmeester. De eerste uitvoering is bepaald op 3 Nov. Ten tooneele zullen worden gebracht„Een gedwongen huwelijk," tooneelspel in 3 bedrij ven, en „Het Bedrogen Drietal," blijspel met zang in 1 bedrijf. Door een ongeluk in de keu ken had Maandag ten huize van den heer I. in de Molenstraat een begin van brand plaats. Met vereenigde macht wist men echter het vuur spoedig meester te worden. Alweer een schadepost. Een vette koe, verzekerd bij ons Markt- fonds, is in de militaire slachterij te Kampen afgekeurd wegens tuberculose. Vergadering van den Raad der gemeente HEER HUGOWAARD, op Maandag 9 September 1901, 's namiddags 2 uur. Afwezig met kennisgeving de heer De Boer. De Voorz. de Burgemeester, opent de verga dering, waarna de notulen der vergadering van 2 September worden gelezen en goedge keurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen een mededeeling van den heer Rijksontvanger te Schermerhorn, dat op 2 September 1.1. aan den Gemeente-ontvanger een bedrag van f335.99 is uitbetaald. Door de benoeming elders van een 8 tal personen, die op de voordacht stonden voor onderwijzer aan school no. 2, werd die voor dracht onvolledig. De Voorz. had nu bij den Arr.-schoolopzie- ner onderzocht, of een nieuwe voordracht noodzakelijk was, of dat met de bestaande voordracht de elders benoemden hadden geen bezwaar gemaakt daarop vermeld te b 1 ij v e n kon worden volstaan. Deze had geen bezwaar de voordracht aldus te laten bestaan, en ook het hoofd der school kon zich daarmee best vereenigen. Aangezien de be noembare van do voordracht,de heer M. de Jong te Franeker, er bij zijn proefles wat zwak uit zag, had Voorz. nog een gezondheidsattest gevraagd, hetwelk Voorz. aan de vergade ring mededeelde en dat gunstig luidde. Ook de Raad heeft nu, aangezien alle be richten omtrent den heer De Jong gunstig zijn, geen bezwaar tot benoeming over te gaan. Met algemeene stemmen wordt de heer De Jong benoemd en de datum zijner indienst treding op 15 September bepaald. Ingekomen is een schrijven van den heer W. Molenaar, onderwijzer aan de school No. 1, mededeelende, dat hij tot hoofd der school te Eierland op Texel is benoemd en dienten gevolge eervol ontslag verzoekt. Op voorstel van den Voorz. wordt algemeen goedgevonden, het gevraagd eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 November a. s. Voor deze vacature zullen sollicitanten wor den opgeroepen, die hunne stukken voor 1 October moeten inzenden. Het traetement bedraagt f 550 per jaar. Hierna sluit de Voorz. met een woord van dank de vergadering. Protest-betooging. Te ALKMAAR bestaat het voornemen op 15 Sept. een groote betooging te houden als protest tegen de onmenschelijke procla matie van lord Kitchener. Naar wij vernemen is een programma vastgesteld, dat echter nog in bijzonderheden geregeld moet worden en bestaat dit uit's morgens bidstond in de verschillende kerken, 's middags om 1 uur verzameling op het Waagplein van vereeni- gingen met vaandels en vlaggen en een 300- tal schoolkinderen, aan wie Transvaalsche vlaggetjes zullen worden uitgereikt met op schrift Protest tegen den oorlog. Optocht door de stad naar den Stadshout, waar 3 Transvaalsche sprekers het woord zullen voeren, afgewisseld door het spelen der vrij heidsliederen van Transvaal, Oranje-Vrijstaat en gelegenheidsliederen. In optocht terug door een ander stadsge deelte en ontbinding op de Paardenmarkt. De ingezetenen zullen worden uitgenoodigd halfstok te vlaggen als een eerbiedige hulde aan de gevallen helden en de vermoorde vrouwen en kinderen, en groene strikjes te dragen als symbool der hoop voor de over winning der Boerenrepublieken. Het Bestuur van den Volksbond heeft de leiding en regeling aanvaard. Landbouwtentoonstelling te SCHAGERBRUG. De landbouwtentoonstelling op Maandag 16 September a. s. belooft zeer belangrijk te zijn. Het aantal aangiften heeft die van het vorig jaar verre overtroffen. Er zijn Voor de paarden boven 5 jaar 4 aangiften 11 ii 2-, 3- en 4-jarige paarden 29 11 V ii veulenmerries 10 11 11 ii veulens 12 11 herfstkalvers 9 11 ii beste schot 14 11 11 ii kalfvaarzen 25 11 11 ii hokkelingstieren 10 11 11 ii zes fokschapen 13 11 11 ii zes lammeren 12 11 11 n ramlammeren 6 11 11 ii inlandsche kippen 6 11 11 ii leghorns 3 11 11 ii zilver wyandotten 3 11 11 ii konijnen 6 11 Voor ter opluistering 34 11 Zaterdagavond heeft te DEN HELDER een misdaad plaats gehad, die in die gemeente heel wat ontsteltenis heeft ge wekt. Een militair, de korporaal der mariniers Woltei' Pieffers, dienende aan boord van Hr. Ms. stoomkanonneerboot „Gier", heeft zijn meisje, Johanna de Lugter, thuisbehoorende te Dongen (N. Br.), met wie hij sedert een jaar ongeveer geëngageerd was, vermoord. Over de omstandigheden, waaronder de misdaad is gepleegd, valt voorloopig het vol gende te melden. Omstreeks 8 uur Zaterdagavond vervoegde Pieffers zich aan het hoofdbureau van politie aan het Westplein, met de mededeeling „dat hij zijn meid had vermoord". De agent Caarls, op dat oogenblik alleen in het bureau aan wezig, sloeg aanvankelijk weinig geloof aan het verhaal van den korporaal, doch wist niettemin te verhinderen, dat deze het bureau weder verliet, waartoe hij aanstalten maakte. Ook buiten de door hem afgelegde verkla ring was er aanleiding, Pieffers in bewaring te houden, daar hij van passagieren was achtergebleven en de politie daardoor last tot zijne aanhouding had ontvangen. Zeer omstandig deed de moordenaar zijn verhaalHij had, met zijn „meid" langs den Strooweg loopende, haar met een steen een slag op het hoofd toegebracht, waardoor een bloedende wond ontstond. Daarop had hij haar opgenomen en in de sloot ter zijde van den weg geworpen en haar onder water ge trapt, tot het leven er uit was. Na zijn arrestant achter slot en grendel te hebben gebracht, rapporteerde Caarls het voorgevallene aan den Commissaris, waarna hij met den agent Van der Wedden, met lan taarn en dreggen gewapend, op onderzoek uitging. De slooten langs en nabij den Stroo weg, buiten de gemeenschapslinie, werden afgezocht, tot men een hoed en een para- pluie drijvende vond. Op die plaats dreggen de, werd spoedig het lijk van de verslagene uit de sloot opgehaald. Daar op die hoogte nog geen halve meter water staat, bleek dui delijk, dat de moordenaar geen woord te veel zeide, toen hij verzekerde dat hij zijn slacht offer onder water had „getrapt". Hij moet op haar lichaam zijn gaan staan, om het onder te kunnen houden. Onder grooten toeloop van nieuwsgierigen werd het lijk voorloopig naar het gemeente ziekenhuis vervoerd, vanwaar het naar het Marine-hospitaal is overgebracht om aldaar te worden geschouwd. De moordenaar, die door de politie aan den militairen rechter werd overgeleverd, stelt zich in zijn cel aan als een krankzinnige. J.l. Donderdag begaf Pieffer zich, na van zijn bodem, de „Gier", te zijn gedeserteerd, van hier naar Amsterdam en vervoegde zich daar 's avonds aan de woning aan de Heeren gracht, waar zijn verloofde, Johanna de Lugter, in dienstbetrekking was. Hij werd er toen niet toegelaten, doch keerde Vrijdag morgen terug en slaagde er toen in, Johanna te bewegen, haar dienst op te zeggen en met hem op reis te gaan. Bij het nemen van dat besluit moet bij het meisje meer vrees voor haar verloofde hebben voorgezeten, dan sympathie voor zijn persoon. Meermalen moet zij zich althans tot haar meesteres in dezen geest hebben uitgelaten, dat zij de verkeering wel wilde verbreken, als ze maar wist, dat zij Pieffer nimmer zou terugzien. Zij vreesde de wraak van haar ver loofde. Afgaande op de inlichtingen die daarom trent zijn verkregen, moet het paar Vrijdag morgen van Amsterdam naar Alkmaar zijn gespoord. Te Alkmaar stapten zij op de pas sagiersboot en reisden daarmee tot Westeinde (Anna Paulowna), waar zij de boot verlieten en in de richting van het station wandelden, 's Avonds kwamen zij in het koffiehuis „Vlas- en Korenbeurs", en brachten daar samen den nacht door. Schijnbaar in de beste harmonie verlieten zij het koffiehuis Zaterdagmorgen, en sloegen den weg naar Den Helder in. Onderweg moet de vrede zijn verstoord. Een paar personen, die hen in den namiddag ont moetten, verklaarden, dat ze elk aan een ver schillende zijde van den weg liepenen een jongen, die 's avonds zich op den Strooweg bevond, heeft aan de politie medegedeeld, dat hij den korporaal en het meisje zag worste len hij schonk er evenwel niet veel aandacht aan, meenende dat zij stoeiden. Wat verder gebeurd is totdat de moordenaar zijn afschuwlijke daad bedreef, kan alleen door hem worden gezegd. Omtrent het arme slachtoffer werden door haar meesteres, die hier Zondag vertoefde, de meest gunstige getuigenissen afgelegd, 't Was een bedaard, net meisje, dat zich nooit te buiten ging en mevrouw tot 't laatst toe reden gaf tot tevredenheid. Dagblad. Moord. Na Zaterdag den ganschen dag in een na burige kroeg te AMERSFOORT met elkan der vertoefd te hebben, is tegen 10 uur 's avonds twist ontstaan tusschen Hollandsche en Duitsche kermisreizigers en stoelenmatters die met hun zeven woonwagens op het daar voor bestemde terrein bij den tweeden spoor weg-overgang van den Soesterweg tusschen Amersfoort en Baarn stonden. Toen de twist hoog liep, wist de kastelein hen uit zijn „vergunning" te verwijderen waarna een geregeld gevecht ontstond op den weg. De enkele omwonenden bemoeiden zich niet met het gevalde duisternis maakte dat ook onraadzaam. Eensklaps viel een schot, een geweldige woordenwisseling en een kreet volgden een der Zechbriider, zekere Heinrich Wilhelm Weber, bijgenaamd Hercules, een reus van 1.83 M. en ruim 200 pond wegende, stortte levenloos ter aarde. De politie was spoedig ter plaatse en toen zij tegen half drie 's nachts van het hureau huiswaarts keerde, had zij, behalve veel en goed getuigenmateriaal, twee der belhamels in arrest. Uit het zeer verwarde getuigenverhaal is gebleken, dat de verslagene, na geweldige klappen te hebben uitgedeeld, ten slotte op een der woonwagens is afgegaan, zijn geweer zwaaiend en dreigend ieder te zullen ver moorden die onder zijn bereik kwam, en dat hij drie woonwagens grootendeels vernield heeft. De eigenaar daarvan is eerst gevlucht, doch later teruggekomen met een mes in de hand De Duitscher heeft den Hercules het ge weer ontwrongen, waarna deze naar zijn woonwagen is gehold, vragend om een bij] doch terugkomend met een mes en een dik ken stok, waarop een bajonet stevig beves- tigd zat. Een nieuw gevecht is ontstaan, waarbij de Duitscher hem het geweer op het hoofd heeft stukgeslagen, waarna of waaronder de Hol lander hem met het mes en de bajonet te lijf ging, zoodat de Duitscher twee messteken opliep. De lijkschouwing, Maandag in het militair hospitaal te Amersfoort gehouden, heeft aangetoond, dat Weber's overlijden niet veroorzaakt is door een beroerte, doch dat hem de borstkast is ingeslagen en daarbij het hart zoodanig verwond, dat de dood wel moest volgen. Een Duitsche en een Hollandsche kermis reiziger zijn in arrest genomen. Een weddenschap. Dezer dagen zei de 17-jarige werkjongen P. deWaard uit Dordrecht te ZWIJNDRECHT tot eenige makkers „waarom gewed dat ik van hier naar Dordt en terug zwem?" „Om een kan jenever", zeiden de anderen. De weddenschap werd aanvaard en De W. begaf zich te water. Van Zwijndrecht naar Dordrecht ging 't goed, op den terugweg van daar naar Zwijndrecht echter begon hij, onder den Zwijndrechtschen wal gekomen, te zinken. Stellig zou hij verdronken zijn, indien niet twee personen, te Zwijndrecht aan den wal staande, te water gesprongen waren en hem gegrepen hadden. Bewusteloos werd De "Waard op den wal gehaald en zoolang geslagen, totdat hij weer bij bewustzijn kwam. Hij is toen van Zwijndrecht naar Dordrecht gebracht. Het Ge denk teek en te BERGEN. Het onlangs vermelde gedenkteeken, dat door de Russen opgericht wordt nabij Bergen ter herinnering aan hunne in 1799 aldaar gesneuvelde landgenooten nadert zijn voltooiing. Het staat op de plek, waar men de meeste overblijfselen van den bij Bergen geleverden strijd gevonden heeft, bij het zoogenaamde Russische kerkhof. Van tijd tot tijd worden ook thans nog vele beenderen, soms nog een kogel, en zelfs lappen van uniformen, daar in den omtrek opgegraven. Geplaatst op eenigszins korten afstand van den hoofdweg, vóór een boschje op den Kerk dijk benoorden Bergen in de richting naar Zanegeest op een stuk grond, ,dat wel willend afgestaan is door Mevrouw de dou airière Van Reenen steekt het monument hoog en mooi boven het grasland uit. Het bestaat uit een voetstuk van drie ruwe, uit Rusland gezonden fonkelende granietblokken, waarop een fraai wit-marmeren Russisch kruis met een korten, een langen en een kleinen scheeven dwarsbalk. Om het monument heen staan zeer zware vierkante granietpalen, ver bonden door dikke kettingen met langwerpi ge schakels. Het marmeren kruis is te 's-Gra- venhage vervaardigd, en eene Haagsche firmi zorgde ook voor de opstelling en fundeering van het geheel. De bovenste granietsteen draagt de na volgende opschriften in Russische letters (thans nog door planken bedekt) aan de Oostzijde Ter eeuwige herinnering aan de Russische krijgers, gevallen te Bergen 8/21 September 1799. en aan de Westzijde Opgericht in het jaar 1901. Vermoedelijk zal de 19 of 21 September wel de dag der onthulling zijn, omdat dit de datum van den veldslag is, maar officieel is daaromtrent nog niets bekend. Het gedenk teeken is dezer dagen door een Russisclien kolonel geïnspecteerd geworden. Het geheele monument zal een sieraad van Bergen zijn, en het aan historische herinne ringen reeds zoo rijke Kennemerland weer met eene bezienswaardigheid vermeerderen.— Wij vernemen nader, dat de onthulling ven het gedenkteeken zal plaats vinden op 26 September a. s. Een Russisch geestelijke zal voor de plechtigheid overkomen en het Russische gezantschap, alsmede de militaire attachés van verschillende landen, zullen de onthulling bijwonen. (N. v. d. dag.) -Te DRUNEN (N.-Br.) was eene koe bezig in de „spoorsloot" haar dorst te lesschen, toen het dier plotseling achteruit sprong. Een oogenblik later lag oen groote snoek in het zand te dartelen. De roofviscli had namelijk in hot water de onderlip van het rund vastgegrepen, en weru op deze zonderlinge wijze op het droge ge bracht. Voor den koeherder was deze vangst een onverwacht buitenkansje. Een dame uit Noorwegen ver toeft thans, in opdracht harer regeering, i" FRIESLAND, om een onderzoek in te stellen naar de bereiding van kaas. Na Friesland vertrekt zij naar Noord-Holland, speciaal niet het doel om daar de fabricage van vette kaas in oogenschouw te nemen. Als een gevolg van de lage prijzen der uien in den vorigen winter kom®1 do bouwers nu reeds met aanzienlijke hoeveel heden uien op de groentenmarkt te BR0rjlv OP LANGENDIJK, waardoor de prijf" weder erg achteruit gaan. De bouwers met dit markten van uien dus wel sPoe?1f ophouden en deze akkervrucht weder tot de winter bewaren.

Schager Courant | 1901 | | pagina 2