Donderdag 19 September 1901. 45ste Jaargang No. 9663. M ac. Kinley. FEUILLETON. Bionenlaodsch Nieuws. RANT. AlisrtïiliB- LaiiliiTllai Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTËNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGFZONDEN STUKKEN één dag vroeger. SSureaaiSCHACSEM, liaan, B 4. UitgeverP. TRAPMAN. JHedewerker<5. W I Al K L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTiïNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Mac. Kinley, de pas overleden President van de Vereenigde Staten, was de 24e President. Hij was van Schotsche afkomst, en den 28 Juni 1844 te Niles in Ohio geboren. Hij overleed dns op 57-jarigen leeftijd. Zijn vader was in bet ijzervak werkzaam en Mac. Kinley's jengd is in betrekkelijke armoede voorbijgegaan. Van zijn moeder bad bij den godsdienstzin, die bem nimmer heeft verlaten. Als jong advocaat te Cantonbnwde bij miss Ida Saxton, die kassier was in de bank van baar vaderhet was in die zaak dat Mc. Kinley baar ontmoette en liefde voor baar opvatte. Hij is steeds een voor beeldig echtgenoot geweest. De twee kin deren, uit het huwelijk geboren, overleden. In alles is Mac. Kinley steeds geweest een ernstig man, wars van vertoon in de kerk bijv. wilde hij nimmer dat men notitie van den Staatspresident nam. Ook als redenaar was bij ernstig, nimmer, ondanks zijn goed humeur, kwinkslagen ten beste gevend, maar zich opwindend, warm loopend, trachtende te overtuigen, uren achtereen, onvermoeid. Het lijk van Mac. Kinley is naar Washing ton overgebracht. De stoet was indrukwekkend door zijn grooten eenvoud. Donderdag wordt de President begraven. De droefheid in de Vereenigde Staten is natuurlijk zeer groot en slaat in sommige gevallen tot de uiterste buitensporigheden over. Zoo hebben er verscheidene zelfmoorden tengevolge van den moord op Mc. Kinley plaats gehad. Zoo heeft iemand te New-York, die aan een maagziekte leed, zich met een revolver door het lijf geschoten, juist op de plaatsen waar de President was getroffen. Te Chicago schoot een 17-jarig meisje bij het vernemen van Mc. Kinley's overlijden zich dood. De persoon echter, die door den dood van den President het zwaarst getroffen wordt, is (de familie en de persoonlijke vrinden van den President natuurlijk buiten beschouwing gelaten) de bekende senator Hanna, wiens schepping Mc. Kinley om zoo te zeggen was. De heer Hanna had reeds tweemaal de verkiezing van Mc. Kinley bewerkstelligd en zich daardoor tot den machtigsten man van de republiek gemaakt. Mc. Kinley zou zonder Hanna niet veel beteekend hebben, maar Hanna is, zonder Mc. Kinley, een onttroond vorst. De opvolger van Mac. Kinley is de heer Roosevelt.De politiek, door dezen nieuwen pre sident te volgen, zal wel niet veel afwijken van die van Mac. Kinley, en toch komt er een heel ander slag man aan de regeering. Er schijnen weinig mannen persoonlijk zoo aantrekkelijk te zijn. Een rijzig, stevig gebouwd man, met licht blauwe oogen, lichtbruin haar en een grijzenden knevel, heeft hij van de historie van zijn land buitengewone kennis en niet minder van den tegenwoor- digen toestand des lands. Hij is wel de eerste President, die niet van Engelsche of Schotsche afkomst is. Hij stamt af uit de oude Hollandsche geslachten, behoort daardoor tot de aristocratie van Amerika. Hij is niet een rijk man, maar is voldoende bemiddeld om aan politiek te kunnen doen zonder te letten op daaruit spruitend finan- ciëel voordeel. Eoosevelt zal tot 1 Maart 1905 President blijven. Hij is een man, die er steeds van heeft gehouden, door krachtige daden van zich te doen spreken. 0-0-0 19. „Kijk, nu heb je eindelijk weer je ge zond verstand terug. Wanneer je er zoo veel aan gelegen is, dit meisje te bezit ten, welnu, doe dan al je best ze te krij gen. Ik offer je gaarne de voordeelen, die ik zou genieten als de familie van mijn vrouw en mij nauwer nog werden aaneen gesloten, als Pierre en Bella een paar wer den. Je ziet, dat ik je vriendschappelijk tegemoet kom en ruim, zooals je ziet, alle bedenkingen uit den weg, die je eenigs- zins "aanleiding kunnen geven om mij van trouweloosheid te verdenken." „Je beloften hoor ik wel 1" antwoordde Claude hoofdschuddend, „maar ik wacht nog op je daden, en wij zullen maar af wachten of die met je beloften in overeen stemming zijn te brengen." „Geloof gerust niet, dat ik je zal be driegen. Ik zal my daarvoor de moeite niet geven. Wat ik je zeg zal geschieden ook. Doch het is laat geworden, laat ons gaan slapen. Ik vrees werkelijk, dat de dames hare kamers reeds hebben opge zocht." Zij gingen samen naar den salon, dien ze, zooals verwacht werd, leeg vonden, en gin gen daarna elk naar zijn kamer, na elkaar <ie hand te hebben gedrukt. Zijn politieke loopbaan is hij reeds op zijn 24e jaar begonnen, toen hij tot lid van de wet gevende macht in den staat New-York gekozen werd. In 1884 werd hij onder president Ilar- rison benoemd tot hoofd van politie der stad New-York, in welke betrekking hij zich den haat van de Duitschers op den hals haalde door zijn strenge handhaving van het verbod om Zondags bier en sterken drank te ver- koopen. In 1897 werd hij, bij het optreden van Mc. Kinley, benoemd tot onder-minister van ma rine. Hij was een der groote voorstanders van den oorlog met Spanjeen toen deze in 1898 uitbrak, legde hij onmiddellijk zijn ambt neer en richtte een regiment vrijwilligers op, bestaande uit sportsmen, cowboys, scherp schutters en jagers. Als commandant van dit regiment, dat der „Rough Eiders", nam hij een werkzaam deel aan den veldtocht op Cuba, waarin hij zich herhaaldelijk onder scheidde door zijn groote onverschrokkenheid. De roem, dien hij op Cuba inoogstte, droeg er veel toe bij, om zijn naam populair te maken. In 1898 werd hij gekozen tot gou verneur van den Staat New-York, en in 1900 werd hij bij de gewone vierjaarlijksche ver kiezing met vrij groote meerderheid van stemmen tot vice-president der Vereenigde Staten benoemd. Maar het was tegen zijn zin, en lang moes ten de republikeinen bij hem aanhouden, om hem te bewegen de candidatuur aan te nemen voor een baantje, dat steeds ornament is; dat stuitte den energieken man tegen de borst. „Ik wil geen varken zijn, dat er alleen is om vetgemest te worden", zoo sprak hij. Doch er kwam een oogenblik, dat de popu lariteit van president Mac. Kinley niet zeer groot was en daar Eoosevelt in hooge mate de volksgunst genoot, hadden de republikeinen zijn naam op de lijst noodig, om zich de over winning te verzekeren. Zij wisten hem ein delijk dan ook over te halen, en op de groote vergadering, waar de candidaten worden gekozen, werd door de toejuichingen van de geheele partij zijn tegenzin overwonnen. Aan een verandering in den politieken koers valt intusschen onder Eoosevelt niet te denken. Hij heeft het trouwens zelf gezegd. Misschien mag men echter bij hem meer sympathie voor de Boeren onderstellen, al ware het reeds om zijn Hollandsche afkomst. Czolgosz heeft geweigerd te antwoorden, toen de jury den aard van zijn misdaad be paalde; de straf, dié in dit geval op moord moet volgen, kan in de Ver. Staten slechts de doodstraf zijn, dus de electrische stoel. Er waren vijf-en-twintig getuigen gedagvaard. Waarschijnlijk zouden twee oud-leden van het New-Yorksche Hoog Gerechtshof giste- ten nog de verdediging van den presidents moordenaar op zich nemen. Volgens de Daily Mail weet Czolgosz nu, dat zijn slachtoffer aan de bekomen wonden bezweken is. Hij moet dit gemerkt hebben aan den lijkstoet, die onder de tonen der millitaire muziek niet ver van zijn gevange nis voorbijtrokeen glimlach vloog over zijn gelaat, toen hij de treurmuziek hoorde en begreep wat dit beteekendemaar dadelijk herstelde hij zich weer en vroeg niets aan zijn bewakers. De eerste dagen luidde telkens zijn vraag„Is Mc. Kinley dood Doch daar men hem daar geen antwoord op gaf, vroeg hij niet meer. Vier jaren geleden hebben de heeren Van Kol en Troelstra niet ten paleize Toen Pierre den volgenden morgen als naar gewoonte tegen elf uur op het slot Maillane aankwam, trof hij Bella, met een schaar gewapend, in den tuin bezig met rozen af te knippen. Zij droeg een een voudig, wit japonnetje en gele zomerschoe nen, een rood mutsje zat coquet op haar bruine haar en Zweedsche handschoenen be schermden haar handen tegen de doornen. Zij liet Pierre naar zich toe komen en ging met haar werk voort, zonder oogenschijn- lijk op hem te letten, maar toch hem steeds in het oog houdend. Hij zag er bezorgd uit en de slapelooze nacht, dien hij had doorgebracht, was duidolijk op zijn trekken merkbaar.Terwijl hijBella begroette, klaarde zijn gelaat evenwel op en zijn blauwe oogen namen een lachendé uitdruk king aan. „Wat scheelt je vroeg het jonge meisje. „Je lijkt wel uit je humeurver tel mij eens waarom Je weet toch, dat wij geen geheimen voor elkaar behoeven te hebben." Zij zag hem by deze woorden zonder eenige coquetterie aan, maar oprecht har telijk en hij antwoordde dan ook zonder aarzeling „Ik heb een telegram gekregen, dat mij naar Parijs roept." „Toch geen slecht bericht „Neen, maar ik ga ongaarne hier van daan. Ge weet heel goed, wat de reden van mijn treurigheid is." „En wie heelt je dat telegram gezon den je moeder „Ja, mijne moeder." „Zij heeft verlangen naar je en dat vind ik zeer begrijpelijk. Hoe lang zjjt ge reeds van haar gescheiden in handen van de Koningin de door de Grond- 1 wet geëischte eeden of beloften afgelegd, maar later in handen van den Voorzitter der Tweede Kamer. Thans deelt Het Volk mede, dat de sociaal-democratische Kamerleden naar het paleis zijn gegaan en zich de eeden hebben laten afnemen door de Koningin. De reden daarvoor is niet, dat zij nu anders denken dan de heeren Troelstra en Van Kol in '97, maar dat zij hun volledige bevoegd heid als Kamerlid wenschen te bezitten tege lijk met de overigen. Met het uitvaardigen van een Kon. besluit, en de daarna nog ge vorderde formaliteiten verloopt eenige tijd, en de soc.-dem. afgevaardigden wenschen van den aanvang af hun mandaat waar te ne men. - WIERINGEN. Voor de tweede maal werd j.1. Vrijdag te Hippolytushoef eene tentoonstelling gehouden vanwege onze af deeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Was onze Afdeeling langen tijd in elk op zicht een dood lichaam, nadat de Burge meester, de heer Kolff, de handen aan den ploeg heeft geslagen, bloeit ze en geeft van dien bloei, dat kan ook niet anders, blijken naar buiten. Slaagde de le tentoonstelling van vóór twee jaar geleden, ook deze opvolgster was in alle opzichten wat men ervan mocht eischen en verwachten. 'tWas reeds 's morgens vroeg te ontdekken, dat Wieringen, dat Hippolytushoef feest vierde. Uit vele woningen de driekleur, en om negen uur ging onze onmisbare Harmonie, gevolgd door het bestuur, de regelingscom missie, de keurmeesters en een groot aantal be langstellenden en nieuwsgierigen,het dorp door naar het tentoonstellingsterrein, natuurlijk, dat is te begrijpen, op de maat van vroolijke, opgewekte muziek. Dat was reeds een goed begin en den ganschen dag heeft het landbouwfeest zich in dezelfde opgewekte stemming voortgezet. Van allerlei was ingezonden: paarden, koeien, schapen,pluimgedierte, land-en tuinbouwvoort- brengseien, boomvruchten, landbouwwerktui gen, enz., en dan in voldoend aantal tevens. Op het kerkplein had men de vette koeien, de kalf- en melkkoeien geplaatst; wat verder de ossen en stieren, en achter het kerkgebouw de schapen van allerlei ras en soort, lammeren, rammen, geiten enz. Aan de noordzijde der kerk stonden in hokken en korven konijnen, duiven, eenden, kippen, enz., terwijl op het marktplein paarden, veulens en hitten een plaats hadden gekregen. De keurmeesters voor al deze rubrieken, de heeren N. Kaan, C. Blaauboer en G Brands van Anna Paulowna, hadden een alles behalve gemakkelijke taak, waarvan zij zich evenwel met veel vakkennis kweten. De koeien werden betast en bekeken, de paarden werden afgedraafd en het duurde dan ook niet zoo heel lang, of hier en daar zag men aan bekroonde dieren kaarten hangen met 1ste en 2de prijs. De keuring van schapen, lammeren en verder gedierte had daarna plaats, en ook daar was spoedig de stiijd beslecht. Te begrijpen is het, dat een groote massa belangstellenden tusschen het vee doorwandel de, en de vaklui onder hen gaven natuurlijker wijze hunne op- en aanmerkingen over het tentoongestelde ten beste. De geest was over 't algemeen zeer prettig en menige kwinkslag werd geuit, als hier of daar een koe blijken van haar goedertierenheid had achtergelaten op de japon van deze of gene Wieringsche schoone. Onder de inzendingen van landbouwwerk tuigen en andere artikelen vielen op die van de firma Ohmstede te Alkmaar, Visser's Land- „Sedert twee maanden." „En vroeger hadt ge haar nog nooit ver laten „Nooit 1" „Zij moet u wel zeer lief hebben." „Even lief als ik haar heb." „Meer dan iemand op aarde?" Hij zag Bella aan, die met bijna uit dagende vrijmoedigheid deze woorden sprak, en antwoordde ernstig „Voor twee maanden zou ik beslist héb ben gezegd: meer dan iemand ter wereld." „En nu?" vroeg Bella, „nu durft ge dat niet te zeggen?" „Neen, want het is niet waar." „Is het uw vader, die deze verandering heeft te voorschijn geroepen Hij antwoordde niet. „Is uwe moeder nog jong vroeg het jonge meisje. „Zij moet wel lief zijn." „Jong en liet, maar ze heeft al grijs haar. Haar leven is rijk aan kommer en ellende geweest." Bella sloeg haar mooie oogen naar Pierre op en lachte vriendelijk. Zij schudde het hoofd, alsof zich in haar geest vragen op drongen, die zij toch niet kon stellen. Daarna ging zij vlug op een ander thema over. „Het schijnt vandaag voor ons beiden een onaangename dag te moeten zijn 1 In dien gij uw deel al hebt te dragen, ik heb ook het mijne." „Hoe is dat bij u mogelijk, u,die steeds is onder de zorgen van uw vader en de liefde van uw moeder „Ja, het is een ernstig iets, en ik weet niet, of ik wel het recht heb, met u daar over te spreken. Maar daar we toch zoo vertrouwelijk met elkaar omgaan ia het me, bouwkantoor te Amsterdam, Van Amstel te Haarlem en van de heerenHuijberg, Lossie en De Haan van Hippolytushoef. In het schoollokaal waren de vruchten, bloemen, haver, tarwe, gerst, erwten, aard appelen, mangel wortelen, suikerpenen, wol,enz. tentoongesteld. Ook daar was een mooie col lectie te bezichtigen.De taak der keuring hadden hier de heeren: W. de Jong, P. Koorn en J. Kaan, en de dames Bosker, Groeneveld en Koorn. Hun taak was verre van gemakkelijk, maar uitstekend en met kennis hebben zij zich daarvan gekweten. Ook dit deel der tentoonstelling kreeg een zeer druk bezoek. Weldra klonk de groote trom, het teeken, dat men algemeen in optocht zou gaan van het schoolgebouw naar het tentoonstellings terrein, waar Harmonie een concert zou ge ven van 1 3 uur. In optocht kreeg men zoo nog een aardig gezicht van het tentoon gestelde en menig lot van de verloting werd nog van de hand gedaan, doordat de kaarten „Aangekocht voor de Verloting", aan veulen, lam of landbouwwerktuig opgehangen, tot koopen lokte want drommels, zulke degelijke prijzen, daar moest men toch nog een kansje op wagen. Zooals we van Harmonie gewoon zijn: zuivere, goede muziek, was dat nu even eens het geval, en het tijdstip van 1 tot 3 was verre van het onaangenaamste van den dag, die 's avonds besloten werd met een echt Wieringsch bal, dat zich als steeds heeft gekenmerkt door eene aangename, feestelijke stemming. Zaterdag verloting, bij den heer Lont. Velen waren daar aanwezig. Er waren echter betrekkelijk weinig loten ge plaatst, wat bepaald jammer was voor het afdeelingsbestuur, dat zich zooveel inspanning en moeite voor deze tentoonstelling heeft ge troost. We hopen evenwel, dat het bestuur zich door deze teleurstelling niet zal laten af schrikken en nogmaals de proef zal nemen. Er waren 1923 loten uitgegeven. De com missie had hiervoor 105 prijzen van het ten toongestelde aangekocht. Als hoofdprijzen ver melden weeen koe, gevallen op No. 1828 een veulen, op No. 554 en No. 230 een schaap op No. 918 en No 1849een lam op No. 246, No. 1669 en no. 545. 's Middags hadden we ringrijden met paard en kar voor heeren en dames. Niet minder dan 26 paren verschenen in het strijdperk, 't Duurde menig oogenblikje voor de beslissing was gevallen. Hartelijk is bij dit echt vermaak gelachen en niet velen zal de tijd lang zijn gevallende spanning naar den uitslag doet het klokje vergeten. De eerste prijs werd gewonnen door den heer S. Snooij en mej. A. Lont2de prijs door den hr. H. Engel en mej. G. Lont; 3e prijs door den heer M. Bakker en mej. A. deWit en de 4de prijs door den heer M. Bosker en mej. G. Spaans. Na afloop gingen allen een rijtoertje maken naar de Haukes. Des avonds was het feest voor de leden der Afdeeling bij den heer Lont. De Voorz., de heer Kolff, opende deze feestelijke bijeenkomst met een hartelijk wel kom, bracht namens het Bestuur aan allen zijn dank voor de vele medewerking, bij de tentoonstelling weer ondervonden, vooral aan heeren en dames keurmeesters, regelings commissie, en ook vooral aan de „Harmonie". Hierna las de Voorz. de lijst van bekronin gen voor (welke hieronder volgt) en deelde mede, dat Ds. Bax dien avond eenige voor drachten zou geven. Hierna nam Ds. Bax het woord en gaf verschillende stukken ten beste, opgeluisterd en afgewisseld door strijk- muziek.Ook hier besloot een allergezelligst bal de bijeenkomst. en alsof ik er over spreken moet." Zij trok een zeer gewichtig gelaat sprak op geheimzinnigen toon „Ik heb van morgen een huwelijksaanzoek gehad." „Hier „Ja, hier." „Maar van wien Ik zou niemand we ten, die een geschikte partij voor u zou kunnen zijn." „Dat verbeeldt ge u maar, maar ieder een denkt niet zooals gij. Spreek maar niet zoo minachtend, want hier is sprake van een zeer gezien, zeer rijk man." „Maar Bella, maakt dat dan indruk op u „Zeker," antwoordde zij eenvoudig. „Ik heb steeds in luxe en overvloed geleefd, het zou me zwaar vallen als ik in eenvoudiger omstandigheden leven moest. Ik ben op gegroeid in een paleis, door een stoet van bedienden omgeven, door vleierij en aan bidding verwend. Toen mijn vader stierf en wij door het oproer het paleis moesten verlaten, gingen mijn moeder en ik onder een vorstelijk escorte aan boord van een schip naar Chili, waarheen we wel moesten vluchten, maar waar we eveneens rijk en in aanzien waren. Eerst toen mijn moeder met mijnheer Van Maillane trouwde, werd ons leven eenvoudiger. Niet, dat onze in komsten geringer waren geworden, o neen, maar uw vader wilde niet zoozeer de aan dacht op zich vestigen. Maar ik genoot nochtans een weelde en een overvloed, die weinig verschilde van wat ik gewoon was. Ik ben groot geworden als een persoontje, die zich elke kostbare luim veroorloven mocht, die zich alles mocht aanschaffen, wat ze maar eenigszins wilde. Naar nw idee LIJST VAN BEKRONINGEN: 1-jarige stieren, 2 insendingen, 1ste pr. Jb. Kort, 2de pr. S. Koorn; 2-jarige stieren, geen inz.melk koeien, 6 inz, 1ste pr. S. C. Bakker, 2de pr. W. Snooij ossen, 6 inz1ste pr. P. J. Koorn, 2de pr. S. C. Bakker; vette koeien, 12 inz, 1ste pr. V. Heijblok, 2de pr. S. C. Bakker; kalfvaarzen, 6 inz., lste pr. S. C. Bakker, 2de pr. Jb Mc-stertkerfst- kallkoeien, 11 inz lste pr. S. C. Bakker, 2de pr. VV. Snooijhokkelingen, 3 inz., lste pr. W. Kaan, 2de pi. S 0. Bakker: kalveren, 2 inz., lste pr. W. Kaan, 2de pr. Jb. Mostert; werkpaarden, 12 inz., lste pr. V: Heijblok, 2de pr. S A Klein, 3de pr. J. W. Snooij; 2-jarige paarden, 7 inz., lste pr. J. Hermans, 2de pr. N. Hellingman1-jarige paarden, 7 inz lste pr. J. N. Rotgans, 2de pr. V. Heijblok veuieis 5 inzlste pr. Jao. Engel, 2de pr. S. Groe neveld; hitten, 5 inz., lste pr. T. Visser, 2de pr. J. Hazrs; vette varkens, geen inz gekruiste rammen (1900), 1 inz., lste pr. V. Heiblok; rammen (1901), 5 inz, lste pr. S. Groeneveld, 2de pr. Jb. N. Keizer lammeren (1901), 13 inz, lste pr. S. S. Mulder Jr., 2de pr., Jb. Moetert; 6 eenden met woerd, 1 inz ls'.e pr. S J. Mulder; een koppel konijnen, 3 inz., lste pr. W. de Jong, 2Je pr. H Keulen; schapen, 14 inz lste en 2e pr. S Groeneveld 6 kippen met haan, 2 inz., lste pr Jb. Landman, 2de pr. Jb. Mostert; geiten, 2 inz, lste pr. P. J. Lont Jr., 2de pr. J. van Duin; witte tarwe, 4 inz, lste pr. J, Bosker, 2de pr. Jb. Mostert; winterrogge, 3 inz., lste pr. J. Bosker, 2de pr. S. Koornchevalier- gerst, 3 inz1 ste pr J. Bosker, 2de pr. S. Groene veld zomergeist, geen inz.; lange of korte haver, 2 inz., lste pr. J. Bosker, 2de pr. S. Groeneveld; groene erwten, 2 inz., lste pr. P. J. Lont Sr., 2de pr. S. Koorn; paardeboonen, 2 inz., lste pr. S. Groeneveld, 2de pr J. Bosker; witte erwten, 1 inz., 2de pr. P. J. Lont Sr. vale erwten, 1 inz, 2de pr. dezelfde grauwe erwten, 5 inz., lste pr. S. Groene veld, 2de pr. Jb. Mostert; karwijzaad geen inz.; aardappelen, 5 inz., lste pr. P. Keijzer, 2de pr. P. Maats; mangel wortelen, 1 inz, 2de pr. H. Bax. suikerbieten, 3 inz., lste pr. P. J Lont Sr., 2de pr. H. B«xtafeiappelen, 1 inz., 2de pr. wed. P. Poel, tatelperen, 3 inz., lste pr. wed. P. Poel, 2de pr. P. J. Lmt Sr,; stoofperen, 3 inz., lste pr. N. J. Poel, 2de pr. Js. Engel Mz.stoofappelen, geen inz. verzameling groenten, 2 inz., lste pr. H B,ix, 2dept. P. Keijzer; boter, 4 inz., lste pr. A: Kooij, 2de pr. S. Joh. Rotgans; witte kaas, 2 inz., lste pr. S-Joh. Rotgans, 2de pr. J. de Wit Pz. groene kaas, geen inz.; nsgelkaas, 1 inz., lste pr. A. Kooij verzameling bloemen, 2 inz., lste pr wed. J. Verkam, 2de pr. A. C. Bakker; wol, 1 inz, 2de pr. Jb. Metselaar. Een aanstaand Delftschstu- dent, voor wien bij den Senaat was gevraagd om hem bij het ontgroenen met zachtheid te behandelen, vond bij zijn aankomst in deze studentenstad aan het station gereed staan een brancar, waarin hij met zorgvuldig heid naar zijn kamer werd getransporteerd. De method e-N obel tegen „gelui d". De heer J. de Vries, hoofd van den land- bouwwintercursus te NIEUWE NIEDOEP, schrijft in het „Landbouw-Weekblad" Alhoewel we met de kaasmakerij nog lang niet zijn waar we moeten wezen; hoewel de kaasmaker 't nog in verre na niet in zijne hand heeft, een uitmuntend product te fabri- ceeren, toch doen we ook op 't gebied der zuivelbereiding af en toe een aardige schrede voorwaarts. Zoo heeft de Rijkslandbouwleeraar van Noord-Holland, de heer Nobel, eene methode van kaasmaken uitgedacht, die afdoende is tegen 't gebrek, dat bij onze Noord-Hollandsche .boeren bekend staat onder den naam van „geluid". Hiermede verstaat men 't euvel, waarbij een kaas, op onder- en bovenvlak geklopt, telkens een anderen klank laat hooren, en juist het bovendeel, dat met de lucht in aanraking is geweest, geeft immer den valschen toon. Het is dus zaak, ook het bovendeel van de lucht af te sluiten en hierop is nn de methode-Nobel gebaseerd, die zooals gezegd, afdoende is tegen 't leelijke gebrek. Met opzet schreven we is een dergelijke opvoeding verre van ver standig, maar het is die van alle Ameri- kaansche meisjes van mijn stand, en en ge zult gegrijpen, dat, wanneer ik plotseling zou worden gedwongen tot burgerlijke spaarzaamheid, dat voor mij een zeer pijn lijke verandering zou zijn. De rijkdom van iemand, die aanzoek doet om mijn hand, is geen bijzaakhet is een zeer te waardee- ren eigenschap." „Maar in uw oog toch zeker niet de gewichtigste „Dat niet 1" „Jeugd, talent, liefde moeten voor u toch ook factoren zyn, waarmede ge reke ning houdt." „Talent en liefde, zeker. Maar is jeugd zoo allernoodzakelijkst Toen generaal Diogo Hernandez met mijne moeder huwde, was hij vijftig jaar oud en had een witten baard. Maar hj was een beteekenisvol man en hartstochtelijk verliefd. Talent en liefde werden bij deze verbintenis in de weegschaal geworpenmjne moeder be kommerde zich by dit huwelyk al heel weinig om den leeftyd van den generaalhy was een held, die drie legers had versla gen. Zij zag zijn rimpels niet, slechts ziju roem had het haar gedaan, en zy, die pas zestien jaar oud was, werd de vrouw van den dictator." „Maar is het dan ook een held, die u ten huwelijk vroeg „Neen, de helden zyn zeldzaam. Er is hier alleen sprake van een bekwaam en hink man van zaken, die zich een groot vermogen heeft verworven, zeer verliefd op my is en my alles geven wil wat hij bezit. WOEDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1