INGEZONDEN. is er dan ook. naar Spr.'s oordeel, niet. B. en W. adviseerden afwijzend op het adres te beschikken, met het oog op de nieuwe verordening, waarvan ook de heer De Boer zal kunnen profiteeron. De heeren Beers en Blaauboer brengen als commissie van onderzoek voor de begroo tingen van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur en het Weezenbestuur rapport uit en adviseeren tot vaststelling. De begrootingen worden vastgesteld met algemeene stemmenAlgemeen Burgerlijk Armbestuur in ontvarig en uitgaaf op f 8462.—; Weezenbestuur op f 6660.—. De heeren Smit en Raat rapporteeren tot vaststelling der gemeente-begrooting in ont vang en uitgaaf op f 19912.waartoe de Raad besluit. De Hoofdelijke Omslag bedraagt f 4000. tegen f 4200.verleden jaar. De post voor onvoorziene uitgaven is groot f 528.66 Er wordt met algemeene stemmen besloten een slootje te graven in de Deellanden. Aan B. en W. wordt de aanbesteding opgedragen. Verder wordt besloten de Tolbrug nog een jaar te laten in den toestand waarin ze is. Aan het Gemeentebestuur van Schagen zal worden gevraagd, of het genegen is, de helft te dragen in de kosten voor een hek aan de Tin bij de Tramhalte. Bij duisternis is het daar voor passagiers gevaarlijk. Bij de rondvraag vestigt de heer Raat de aandacht van B. en W. op de herstellingen aan de onderwijzerswoning te Haringhuizen. De heer Beers zou gaarne een sclioeiïng zien aangebracht aan den havenkant te Kol- horn voor het lossen van het vee. Voorzitter doet toezegging van onderzoek. Daarna sluiting. Vergadering van den Raad der gemeente SINT MAARTEN, op Zater dag 21 September 1901, 's morgens 10 ure. Afwezig de heer J. Brommer Jz. (De heer Brommer deelde even voor de opening der vergadering mondeling en schriftelijk mede, de reden, waarom hij, zoowel nu als in liet ■vervolg, de zittingen niet meer wenschte bij te wonen, met indiening van zijn ontslag.) Hierna wordt de vergadering geopend, de notulen voorgelezen en goedgekeurd. 1. Wordt in behandeling genomen het schrijven en de ontslag-aanvrage van den heer Brommer als raadslid dezer gemeente, dat voor kennisgeving wordt aangenomen. 2. De Secretaris leest een ontwerp-verordening voor op het herhalingsonderwijs, in verband met de toegezonden circulaire van den heer Schoolopziener in het district Alkmaar. Eenige wijzigingen worden aangebracht en besloten, dat in overleg zal worden getreden met de hoofden der scholen en den Districts-school- opziener, alvorens ze wordt vastgesteld. 8. Hierna worden de onderwijzerstracte- menten bij verordening geregeldbesloten wordt, niet hooger te gaan dan het minimum, bij de wet voorgeschreven. 4. Wordt in behandeling genomen een schrijven van den heer A. van Ree, alhier, op verzoek van B. en W. tot den Raad gericht, inzake de reparatie aan de brandspuitde verandering van de perspomp in dubbelwer- kende zuig- en perspomp, met levering van nieuwe slangen, waarvan de kosten zullen bedragen f' 130.onder garantie van goede werking. Aangezien de brandspuit dringende voor ziening behoeft en de opbrengst van een stukje gemeentegrond in mindering van de kosten der reparatie kan strekken, wordt be sloten, dé uitvoering daarvan aan-den heer Van Ree op te dragen, met verzoek daartoe zoo spoedig mogelijk over te gaan, 5. Wordt voorgelezen een rekwest van den heer H. Kuit, bode alhier, verzoekende zijn tractement als zoodanig met f 40.— te ver- hoogen, met intrekking van het vroeger genomen besluit om hem voor het schoonhouden van het Raadhuis f 10.— te geven. Nadat het verzoek in comité is behandeld, wordt met algemeene stemmen besloten, de gevraagde verhooging toe te staan met ingang van 1 Januari 1901. Eveneens om een instructie voor den bode op te maken. 6. De begrooting voor den dienst 1902 wordt vastgesteld tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 9793.90. De begrooting van het Algemeen Armbe stuur wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 5477.Na inzage der rekening over 1900 en onderzoek der begrooting voor 1902, blijkt, dat de posten behoorlijk zijn overwogen en niet te ruim zijn genomen, zoodat de aan gevraagde subsidie, groot f 1500.—, alleszins gewettigd iswaarom wordt besloten, dat bedrag voor 1902 toe te staan. 7. Het Suppl. Kohier van den Hoofde- lijken Omslag, dienst 1901, wordt vastgesteld op een bedrag van f20. Bij de gewone rondvraag vraagt de heer Bruin, wie de leiding op zich moet nemen bij voorkomenden brand te Eenigenburg, zoo lang de brandspuit afwezig is. De Secretaris deelt mede, dat vroeger reeds is bepaald, dat de raadsleden ieder voor de wijk waarin zij wonen, dit doen. De heer Visser geeft te kennen, zich met deze taak te zullen belasten voor Eenigenburg. De heer De Boer zou op het schoolplein te Valkoog gaarne twee kastanjeboomen zien geplaatst met een bank daaromheen, voor be schaduwing en zitplaatsen der kinderen in hunne vrije uren. De Voorzitter kan zich daarmede vereeni gen, doch de heer Visser zag dit dan gaarne ook voor de andere scholen gedaan, waarbij de heer Rens zich aansluit. De Voorzitter brengt het voorstel-De Boer in omvraag, nadat de heer Bruin de wen- schelijkheid heeft te kennen gegeven, dat om iederen boom een hekje wordt geplaatst. Met 4 tegen 2 stemmen wordt dit voorstel Aan genomen. De Voorzitter deelt mede, een verzoek van de heeren Francis en Louwe te hebben ont vangen, om een gedeelte der dijksloot te mogen slooten, en dat het de gewoonte is, dat de gemeente daaraan betaalt de helft, de polder 7t en de landeigenaar gedeelte. Na eenige bespreking geven enkele leden te kennen, dat het slooten wel noodig zal zijn. De heer Rens vindt de verhouding anders niet goed en zou het beter achten, dat de gemeente en de polder ieder en de land eigenaar de helft in de kosten bijdroegen, omdat deze ook de uitkomende specie ontvangt. De andere heeren vinden dit ook beter daarom wordt besloten, niet meer dan '/4 in de kosten bij te dragen. Voorts deelt Voorz. mede, dat de heer Bruin en hij een onderzoek hebben ingesteld naar de egaliseering van den grond op de begraaf plaats te Eenigenburg. Zij oordeelen het nood zakelijk, dat de grond, welke bij den muur te veel ligt, wordt gebracht bij het hek, waarom de Voorz. vraagt, of de Raad er zich mede kan vereenigen, dat de heer Schoorl dit werk laat uitvoeren. Dit wordt goedgevonden. Voorts deelt Voorz. mede, dat de begraaf plaats wat de graven betreft, goed in orde is. Niets meer te behandelen zijnde, sluiting der vergadering. Bij de bekroonde inzendingen op de tentoonstelling te Schagerbrug behoorde ook nog te zjjn vermeld eene bekroning voor den heer J. Voorthuijsen te SINT MAAR TENSBRUG met Rijtuigen, uit welke collectie tevens de tilbury voor den hoofdprijs werd aangekocht. De harddraver ij heeft het Zondag in WIERINGERWAARD maar uit stekend getroffen met het weer. Het was een echt zomersche dag, wat er niet weinig toe heeft meegewerkt om veel belangstellenden naar het dorp te trekken, 't Was er eolit gezellig en opgewekt, welke opgewektheid nog werd verhoogd door het fanfarecorps dat er lustig op los blies. Voor den wedstrijd hadden zich 10 paarden aangegeven. „De Vogel" van den heer J. Zwart van Purmerend, berijder de eigenaar. „Krilaty II" van de heeren Tuin en Jansen te Amsterdam, berijder de heer W. de Boer. ,,Jans" van den heer P. Klaver, Zijpe, berijder de heer W. Klaver. „Nella" van den heer G. W. Jimmink van Zijpe, berijder de eigenaar. „De Prins" van den heer J. Stammes te Nieuwe Niedorp, berijder de eigenaar. „S. Kitty" van den heer P. Hesterman te Amsterdam, berijder de heer P. Kout. „Marie" van den heer C. A. Waiboer van Wieringerwaard,berijder de eigenaar. „Johanna III" van den heer A. de Goede, Purmer, berijder de heer G. J. de Goede. „Jonge Joël" van den heer J. Geersen te Woerden, berijder de heer J. Zwart. „Maxi- miliaan", van den heer J. Zander, Callantsoog, berijder de heer K. de Wit. De uitslag van den wedstrijd was, na vele mooie en vinnige ritten, dat de prijs, f 100. werd gewonnen door den „Jongen Joël", de premie f40.— door „S. Kitty" en de 2de premie f10.door „Krilaty II". De commissie der harddraverij kan op haar wedstrijd van j.1. Zondag als op een uitstekend geslaagden terugzien. Men schrijft uit ALKMAAR De laatste avonden gaat het in onze anders zoo rustige stad zeer rumoerig toe. De houding van een deel van de ingezetenen, aanvankelijk meest opgeschoten jongens, thans ook reeds ouderen,, ten opzichte van de politie is van dien aard, dat krachtig optreden van harent wege noodzakelijk is geworden. De oorsprong daarvan is te zoeken in den naderenden 8 Octoberdag, den dag van Alkmaar's ontzet. Gebruikelijk was het, op dien dag en soms een enkelen dag te voren, als herinnering aan den victoriedag, onschadelijke vuurwerken af te steken, doch met mate. Steeds ging dat goedmen dacht er niet aan een ander daarvan hinder te doen ondervinden, veel minder de politie te bemoeilijken. De laatste jaren is dat anders geworden. In stede van den ontzetdag af te wachten, begint men reeds vele dagen te voren met het afsteken van vuurwerk en vooral dit jaar schijnt men het er bijzonder op toe te leggen, het verkeer te bemoeilijken en de politie in hare reeds zoo moeilijke taak te belemmeren en te dwars- boomen, door haar geduld op de proef te stellen met sarren en uitjouwen en waar mogelijk haar optreden te verhinderen. Sinds een week tijds is men reeds op die wijze aan het werk. Aanvankelijk deed de politie er het lijdelijk toezien aan, maar het publiek, daardoor in de meening verkeerende, dat de politie niet durfde optreden, lokte ten slotte door de uittartende houding dit laatste uit. Met wapenstokken gewapend werd waar noodig tot ontruiming overgegaan en menige gevoelige klap werd uitgedeeld. In stede van te baten werd het publiek bitterder, de toe stand meer gevaarlijk, zoodat van de blanke sabel werd gebruik gemaakt. Een bende verwijderde zich met het doel de glasruiten bij een der agenten in te gooien, wat maar al te goed gelukte. De daders zijn echter opgespoord. Men was op weg naar her huis van den burgemeester, om hetzelfde te doen, doch dit plan heeft men voorloopig waarschijnlijk laten varen. Vooreerst kon 't zoo wel. 't Is nog geen 8 October De politie werd gegooid met steeneneen der agenten kreeg een kwetsuur aan het gezicht, wat opnieuw tot handtastelijkheden en arrestatie leidde. Het politiekorps is versterkt met een detachement van de rijkspolitie. Sedert het optreden der politie gezamenlijk met de rijksveldwacht is de toestand er niet minder luidruchtig, maar toch minder gevaar lijk op geworden. Baldadigheden hebben er niet meer plaats gehad en ook het afsteken van vuurwerken is sinds opmerkelijk beperkt. Wat echter niet beperkt, maar eiken avond aangroeit, is het aantal nieuwsgierigen. Vooral Zondagavond was dat van dien aard, dat een gedeelte der stad, met name de Steenenbrug, de Mient aan beide zijden en een deel der Lange- straat door de politie werd afgezet. Joelend en schreeuwend bracht een troep een bezoek aan den burgemeester, dat, door de aanwezigheid van politie aldaar, een kalm verloop had. Enkele arrestaties hadden plaats gedurende beide avonden. Door het Bestuur van het De- part. KOLHORN der M. t. N. v. 't Alg. is aan belanghebbenden meegedeeld dat voor de te houden Floralia-tentoonstelling inzendingen zoowel ter mededinging als ter opluistering ingewacht worden Zaterdagmiddag na half vijfdat de tentoonstelling geopend zal zijn Zondag van 2 tot 6 uur,' alsmede Maan dagavond. Het Fanfarecorps „de Een dracht" heeft voor den 2en dag zijne mede werking toegezegd. Uitreiking der prijzen, alsmede de groote bloemenverloting, zullen eveneens op Maandagavond plaats hebben. Zondag had bij den heer J Staadegaard te KOEGRAS een geanimeerde harddraverij plaats van paarden uit Koegras. Er namen 10 paarden aan deel. Na hardnek kige kampritten was de uitslag als volgt le prijs f20.„Jans", zwarte merrie van den heer Jn. Biersteker, pikeur de heer P. Zander; premie f10.„Appel", bruine merrie van den heer Jb. Smit Hz., pikeur de heer C. SmitTroostprijs f 10.—, „de Goedheid", zwarte ruin van den heer Jn. Zander, pikeur de heer P. ZanderTroost.premie f6.„Cato" zwarte blesmerrie van den heer Jb. Kuiper, pikeur de heer C. Heiblok. Uitdrogen van 1 ij ken. Dezer dagen is gemeld, dat door een dokter proeven werden genomen in den grafkelder te WIEUWERD (Fr.), om de oorzaak te leeron kennen omtrent het niet vergaan, maar het uitdrogen van lijken in dien kelder. In het jaar 1860 werden reeds door dr. Ledder proeven in dien kelder genomen om de oor zaak te leeren kennen. Die proeven werden toen hoofdzakelijk genomen op het gebied van temperatuur en vochtigheidstoestand, doch zonder resultaat. Dr. Rooswinkel, arts te Amsterdam, die de jongste onderzoekingen deed, is van meening, dat de oorzaak gelegen is in het feit, dat enkele bacteriën in den kelder worden gedood. Hij plaatste op verschillende plaatsen in den kelder glazen schotels, bac teriën bevattende van verschillende soort. Dagelijks werd de verandering der bacteriën nagegaan, daarvan geregeld aanteekening gehouden en het onderzoek moet tot resul taten geleid hebben. Dr. R. is voornemens in een wetenschap- polijk tijdschrift verslag te doen van zijn proefneming. Ma r!k tbericht van WINKEL van 24 Sept. 1901. Bieten f 0.70. witte kool f 3. gele f3.50, roode f 3.26 a f 4.50 per 100. Uien f 1.05 a f 1.10 per baal. nep f 1.05 a f 1.10 per baal. Slaboonen f 0.32s a f 0.60, snijboonen f 1.80 a 1.90 per 1000. Herfstsuikerperen f 1.50 a 2.25. Goudreinette f 2.60. Foppenperen f 2.a 2.30. Kleiperen f 1.60. Zure paternoster f2.Berga- motte f 1.75. Bosperen f2.26. Gratiolis f 1. Beurrée d' Amalisse f4. Groentemarkt te BROEK OP i langendijk. 21 Sept. 7800 bos wortelen f 2.a f 3.10 per 100 bos, 41000 bloemkool f 2.— a f 7.25 per 100. 41000 roode kooien f 2.50 a f 5. per 100, 17000 gele f 2.50 a f 5.— per 100, 9000 witte f 2.50 a f 5.50 per 100, 70 balen nep f 1.55 a f 1.70 per 50 K.G. 22 balen uien f 1.10 a f 1.25 per 50 K.G. 23 Sept. 6200 bos wortelen f 1.a f 2.80 per 100 bos. 49000 hloemkoolen f 2.a f6.75 per 100, 45000 roode kooien f 2.f 4.per 100, 15Ó00 gele f 2.50 a f 4.25 per 100,17000 witte f3— af 6.25 per 100, 80 balen nep f 1.50 a f 1.66 per 50 K.G., 16 balen uien f 1.a f 1.25 per 50 K.G. 24 Sept. 2700 bos wortelen f 2.80 a f 3.20 per 100 bos, 46000 bloemkoolen f 1.50 a f7.50 per 100, 24000 roode kooien f 2.— a f 3.75 per 100, 10500 gele f 2.~ a f 4.75 per 100, 11000 witte f3.— af 5.50 per 100, 45 balen nep f 1.30 a. f 1.55 per 50 K.G., 30 balen uien f 1.a f 1.20 per K.G. „ONS belang." Station Heer Hugo- waard. 21 Sept. Aangevoerd 24000 stuks kool. roode kool f 2.a f 3.—, gele f8.— af4. witte f 3.50, uien f 1.20. uep f 1.40 23 Sept. Aangevoerd 22600 stuks kool. roode kool f 2.50 a f 3.50, gele f 2.80af3.75 witte f 2.25 a f 3.75, slaboonen f0.45 24 Sept. Aangevoerd 20850 stuks kool. roode kool f 2.20 a f 3.—, gele f 2.80af3.50 witte f 2.40 a f 3. - „NIEUW LEVEN." Station Noord- Scharwoude. 21 September. Aangevoerd 16000 stuks kool. Roode kool f 2.20 a f 3.—. Gele kool f 2.90 a f 4.—. Witte kool f 4.75. Nep f 1.50. Voor kleine witte werd f 1.50 besteed. 23 September. Aangevoerd 16625 stuks kool. Roode kool f 2.— a f 3.25. Gele kool f 2.50 a f 3.50. Witte kool f 3.— a f 3.50. 24 September. Aangevoerd 15344 stuks kool. Roode kool f 2.50 a f 3.Gele kool f 2.80 a f 3.50. Witte kool f 3.50 a f 5.—. Nep f 1.25 a f 1.30. Voor kleinere roode werd besteed f 1.25 a f 1.80. Voor dito gele f 1.40 a f 2.50. Voor dito witte f 1.80. Bij den Burgemeester van SINT PANKRAS is bericht ingekomen van het Ministerie van Waterstaat, dat de aan bestedingsbescheiden voor den spoorweg van Broek op Langendijk naar de lijn der Holl. Spoor het Departement hebben verlaten. Er bestaat alzoo gegronde hoop, dat de bouwers van Broek, Sint Pankras enz. nu binnen kort niet meer zoo'n moeilijke reis hebben te maken om hun groenten in de spoorwagons te krijgen. De Vereeniging „D. O. G." te BARSINGERHORN zal den 31 October a. s. 25 jaren bestaan hebben. Dit belangrijke feit voor deze in Barsingerhorn zoo hooggewaar deerde vereeniging zal dan ook niet onopge merkt voorbijgaan. Een feestavond zal worden georganiseerd, waartoe zullen medewerken de plaatselijke vereen igingenfanfarekorps „T. 0. N. I. D. O.", „Liefdadigheid", Zangv. „Csecilia" en de Gymnastiekvereeniging „De Westfries".De heer D.Spaans, Burgemeester, is de eenige nog in leven zijnde oprichter der Vereeniging. Ongewilde gasten. DOESBURG heeft de eer genoten, bezocht te worden door de familie fi. Scholten (me neer, mevrouw en 2 kinderen), benevens 2 allerliefste hondjes, gespannen voor de equi page van Hunne Edelen. Dit is het gezelschap, dat door middel van valsche toévallen en echte brutaliteit de plaat sen waar het doortrekt tyranniseert. Zij heb ben te Wolvega, Heerenveen en Leeuwarden dat spelletje gespeeld. Thans was Doesburg aan de beurt. De vrouw begon met een toeval midden op straat, terwijl zij het kleinste kind op den arm had. Geen van beiden bezeerde zich. De vrouw werd in de Wijkverpleging opgenomen, daar gedurende en uurtje behandeld en ver volgens ontslagen met een flinke portie brood en één gld. aan geld. Het tweede toeval had in de Hoogstraat plaats. De vrouw werd in een schuur ge dragen, en de dokter ontboden, die het in elk geval noodig achtte, de vrouw niet op den grond te laten liggen. Nu kwam de equipage met de twee hondjes voor, en de vrouw werd naar een logement vervoerd, waar zij van politiewege van voedsel werd voorzien. Maar inmiddels had de politie verdenking gekregen. De beide personen werden op het bureau ontboden, en daar bleek inderdaad, dat zij dezelfde comedie ook elders hadden vertoond. Zij vertrokken nu met een ongemakkelijken uitbrander, maar kwamen een oogenblik iater terug met de hondenkar. Het voertuig hield stil voor het bureau, een peluw werd er uit gegooid, de zieke vrouw ging er op liggen, en zie nu maar dat je ze weg krijgt, dach ten beiden. Het einde was, dat de man aanbood, het schandaal een einde te doen nemen, als men hem f 2 gaf. De burgemeester liet hem f 1 ter hand stellen, de vrouw werd weer opge laden, en Doesburg was blij, toen het dit no bele tweetal weer kwijt was. Int.usschen maakte de telephoon hunne na dering bekend aan de gemeentebesturen van Keppel en Doetinchem, die zich dus op de nadering der bende kunnen voorbereiden. („Zutph. Ct.") Tot bestuursleden der vereeniging ter be hartiging' der belangen van de jaarlijksche paar denmarkten te ALKMAAR zijn gekozen de de heeren F. Raven, voorz.; J. Halff, vice-voorz.; D. Govers Jz., Penn.; J. P. Wagenaar, Secr.; J. Oldenburg, Comm., allen te Alkmaar en J. Oldenburg en J. Swaag, Comm., te Bergen. De Vereeniging heeft de koninklijke goed keuring aangevraagd. De Middel b. Ct. meldt: Toen uit ons bulletin van Donderdagavond jl. bleek, dat de Boeren bij UTRECHT waren, stormde een gedienstige geest in onze stad, een „meisje van buiten", ontzet de kamer van haar heer en moester binnen. „Mijnheer, mijnheer, nu zijn de Boeren al bij Utrecht. Nu kunnen ze toch elk oogenblik hier komen PLAATSELIJK WEUWS. Schagen, 26 September 1901. De heer De Klerk alhier be- haalde bij den Schietwedstrijd te Dordrecht met ilobertbuks 2 prijzen, één vrije baan en één personeele baanbij dien te Amsterdam mede twee, een met flobertbuks on een met cylindergeweer, beide vaste baan. Wat wel het meest er toe bij draagt, dat een feestdag slaagt, is zeker wel mooi weer. Dat hebben we Dinsdag met onze harddraver ij dan ook gehad en als gevolg daarvan, en tevens van den ouden goe den roep, die van een Schager feestdag uitgaat, een groote drom bezoekers. Het bezoek, over trof, gelooven we. dat van vorige jaren. Als men zoo 's middags met de draverij en 's avonds met het vuurwerk rondkeek, overal hoofden en bovendien alle localiteiten vol. Wat de aangiften voor de harddraverij betrof, ook dit was uitnemend. 11 Paarden, waar onder de beste. Het bestuur van de Hard- draverijvereeniging heeft goed gedaan, een troostprijs aan de gewone prijzen te ver binden; dat heeft bepaald gunstig op de deel name gewerkt. Jammer was het, dat de „Little Amber" niet mocht mecdraven, wegens zijn niet-toelating op de lange baan, wat ten gevolge had, dat het paard, (daar onze harddraverij-vereeniging draaft onder het reglement van de Ned. Hard draverij- en renvereen.), ook hier op de korte baan niet mocht meeloopen. De „Bellwood" arriveerde niet, zoodat de strijd liep tusschen het volgende negental„Fanny" van A. de Goede, Purmer, berijdei C. Bier„Nelly II" van D. A. v. Straalen, Haarlem, berijder de eigenaar; „Ideal" van S. Snoeck te Bergen, berijder de eigenaar„Spofford" van A. A. v. d. Berg, Haarlem, berijder W. P. ten Hagen „S. Kitty" van P. Hesterman, Amsterdam, berijder P. Kout„Huntress" van J. de Mol, 's-Gravenhage, berijder B. W. Schippers „David A" van A. de Goede, Purmer, berijder C. Bier„Johanna III" van A. de Goede. Purmer, berijder G. J. de Goede„Dawnlight" van G. v. Houweningen, Driebergen, berijder G. B. de Boer. De uitslag was dat de prijs van f200.— werd gewonnen door „David A", de premie f75.door „Dawnlight". De troostprijs van f 50.behaalde „Huntress", de troostpremie van f25.„Nelly II". Voorde tribune werden na afloop de prijzen uitgereikt door den Voorzitter, den heer G. Muys. Zooals boven reeds gezegd, met het Vuur werk een macht van menschen. Dat is een half uurtje, dat ontzettend veel menschen trekt, en als ons vuurwerk goed verzorgd blijft, zal blijven trekken ook. Daaraan mag vooral wel de noodige aandacht worden gewjjd. 't Is een alleraardigst gezicht bij het ont steken van den bengaalschen pot zoo eens rond te kijken. Overal menschen; voor elk raam hoofden. Jammer was het, dai, door de muziektent zoovelen een goed kijkje op het vuurwerk werd belet. Er is wel geen tijd voor, de geheeletent op te ruimen, doch als de kap er dan maar af was, dat zou al veel helpen. Als er zooveel menschen zijn, is er niet veel keus van plaatsdus vanaf de plekjes, die zich voor kijken goed leenen, moet men het uitzicht niet belemmeren. In verschillende café's dansen en daarvan werd een druk gebruik gemaakt. In het café van den heer W. Roggeveen hadden we De Haas. Tweemaal in 't jaar kunnen we hem zien en hooren, daar wordt beslist voor gezorgd, en we gelooven ten pleziere van velen. Steeds is het café „De Beurs" vol en de bijvalsbetuigingen worden gul gegeven. De heer Agsteribbe en gevolg was bij den heer Broere, die ook daar bijval vonden. Tot laat in den avond bleef het op straat druk en woelig. De totaal-inzet aan den totalisator bij gelegenheid van onze harddraverij bedroeg 509 gulden. Door de Holl. IJz. spoorweg maatschappij werden niet minder dan 1350 passagiers aan gevoerd, de Westfriesche Stoomtram bracht niet minder dan ruim 700 bezoekers. De heer L. Zwaag, condukteur aan de "Westfriesche Stoomtramweg-Maat schappij alhier, is overgeplaatst naar Bever wijk op de tramlijn Alkmaar-Haarlem. De heer G. H. Hulsman, ambte naar bij de Rijksbelastingen alhier, is met ingang van den 26sten gedetacheerd bij de Suikercampagne te Halfweg. POSTERÊÏ EIST. De Directeur van het Postkantoor te Scha gen maakt bekend, dat met ingang van 29 dezer de onderstaande hulpkantoren op Zon en feestdagen zullen geopend zijn als volgt Barsingerhorn 12.30 1.30 'sn.m. spoortijd. Burgerbrug 9.10 10.10 's v.in. St. Maarten 12.30 1.30 's n.m. Schagen, 24 Sept. 1901. De Directeur voornoemd, OUDENHOVEN. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte voor het onderstaande. Bij voorbaat m'n dank. HOOFDEN VAN SCHOLEN en ONDER WIJZERS. Reeds maakten we kennis met de regeling der salarissen voor het onderwijzend personeel in enkele gemeenten in vele gemeenten moet die regeling nog worden getroffen. Ik acht 't een recht en een plicht van den klasse-on derwijzer (in onderwijzers van b ij stand zijn we nu weer herdoopt), dat hij zelf voor zijn belangen opkomt. Daartoe verzoek ik u, mijnh. de Red., 't bijgaande uitknipsel uit „Het Schoolblad" van 17 Sept.jl. te willen afdrukken; 't kon zijn, dat raadsleden, die aanvankelijk in de hoogere subsidie uit de rijksmiddelen een voordeeltje voor de gemeente-kas meenden te mogen zien, een andere opinie kregen. „Nu de gemeentebesturen druk in de weer zijn de regeling der jaarwedden met de nieuwe wetsbepalingen in overeenstemming te brengen, is het van belang er de aandacht op te vestigen, hoe de Minister bij de behan deling in de Tweede Kamor er tegen gewaar schuwd heeft, ook in gemeenten waar de financiën iets anders toelaten, de minima te stellen. De Minister zeide op 3 Mei in de Kamer (zie blz. 1637 e. v. der Handelingen) o.a. het volgende „Het is niet voldoende, als door den ge meenteraad slechts voldaan wordt aan den eisch der wettelijke minima. Ik geloof, dat het wenschelijk is, dat ik nog eens uitdrukkelijk doe uitkomen, dat de vaststelling van algemeene wettelijke minima in de verste verte niet de beteekonis heeft, alsof daardoor worden gere geld de salarissen der opbare onderwijzers. Wat beteekent de vaststelling der minima bij de wet Niets anders dan dit, dat zelfs in de allerkleinste, goedkoopste plaatsen van ons land, in plaatsen waar de levensstandaard het laagst is en waar 't minst van den onderwijzer wordt gevorderd, de salarissen nooit lager mogen zijn dan de wettelijke minimabedragen, welke in de wet neergelegd zijn. Maar het beteekent in de verste verte niet, dat men ook in grootere, duurdere plaatsen met die minima kan volstaan. Het hooge gezag behoort te waken, dat ook daar de salarissen naar billijkheid on zooals 't belang van 't onderwijs dit vordert, worden geregeld." „Dit laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Mogen daar, waar de gemeentebesturen het uit het oog verliezen, de Gedeputeerde Staten zorgen, dat het bij de regeling der jaarwedden in aanmerking worde genomen Naar aanleiding van deze uitspraak des Ministers meenen wij te mogen beweren, dat eene regeling, waarbij 't aanvangssalaris, zoo wel van Hoofden van Scholen als van onder wijzers, op 't minimum, in de wet genoemd wordt gesteld, althans voor de provincie Noord-Holl. uitzondering moet zijn. Dit zal dunkt me, moeten worden erkend door elk ern stig raadslid,vooral door burgemeesters.Immers is de bedoeling der laatste wetswijziging blijk- baar aangelegd op betere bezoldiging der onderwijzers, niet op st ij ving der g meentekas, evenmin als daartoe werden uitgetrokken de hoogere rijksbijdragen ter verbetering der salarissen van burge meesters. Deze moesten terecht 't voorgestelde doel bevorderen en waar de Raad anders besliste, daar werd door Ged. St. op verkeerde opvatting gewezen. In 't algemeen mogen we dus voor vast staande beschouwen 't feit, dat de wetswijzi ging bedoeld heeft werkelijke verbetering van de positie van 't onderwijzend personeel in 't algemeen. De vraag rijst nu echter: waar dient eerst geholpen, waar dient de grootste verbetering te worden aangebracht ?En dan wil 't mij toeschij nen, dat 't verschil in salaris van Hoofden van Scb. en onderwijzers over 't algemeen reeds te groot is. 't Is waar, voor den gehuwden onder wijzer waarborgt de wet nu eene tegemoetko ming van minstens 50 gld. voor huishuur (voor weduwnaars niet eens, wat zeer onbillijk ia) doch 't hoofd heeft vrije woning met tuin, wat veelal op 150 gld. kan worden gesteld. Dan is 't minimum der wet voor onder wijzers 250 gld. lager dan dat van 't hoofd, alzoo een totaal verschil van minstens 350 gld. Hier komt nog bij de vergoeding voor 't ver plichte herhalingsonderwijs. Uit den aard der zaak zal dit in vele gemeenten uitsluitend aan de H. v. S. worden opgedragen en hun minstens 50 gld. salaris meer verschaffen. Doch we willen dit laatste buiten rekening laten, maar vragen dan nog: is de arbeid van t H. d. S. bijna dubbel waardig aan dat van den onderwijzer Ik doe deze vraag, omdat m. i. ook door vele gemeente-besturen de klasse-onderwijzer wordt beschouwd als on mondig, ook al heeft hij meer dan een dozijn dienstjaren achter den rug, ja zelfs als hij dezelfde bevoegdheid bezit als 't Hoofd. Worden in sommige zaken de Hoofden vaa Scholen gemoeid, de onderwijzers komen daar voor niet in aanmerking. Waar deze feitelijke geringschatting van den onder wijzer bestaat, daar is, dunkt me, gevaar, dat ook voor zijne financiëele positie niet veel verbetering te verwachten is. En toch 't valt niet te loochenen, waar zoovele onder wijzers nu eenmaal geen plaats als Hoofd kunnen krijgen, daar diende er toch wel wat meer op gelet te worden, dat ook hem voor zijn arbeid een behoorlijk bestaan werd verzekerd. Mocht het bovenstaande er iets toe bijdra gen, om ook den klasse-onderwijzer (en, waar we dien naam gebruikten, hadden we natuur lijk evenzoogoed de onderwijzeressen op 't oog), wiens taak toch waarlijk niet zooveel ge makkelijker is dan die van het schoolhoofd, bij de a. s. regeling der salarissen eenige ver betering van positie te verzekeren. Uw Dr, S. Brugman, Onderwijzer. Heerhugowaard. TRANSVAAL. De positie van Engeland is op dit oogen blik verre van aangenaam, nu bij het begin van het zomerseizoen in Transvaal de oorlog daar weer begint op te leven. Volgens den Engelschen Minister van Oorlog zouden we een vermindering van troepen krijgen, en geen acht dagen later vernemen we, dat alle moeite wordt aangewend, meer troepen te krijgenzelfs wordt getracht de oorlogsmoede Yeomen over te halen, naar het oorlogsterrein terug te keeren. De soldaten hebben geen oogenblik rust; eiken dag ontzettende vermoeienis, 's nachts pijnigende koude, 't Is dus niet meer dan natuurlijk, dat de overgaven vermeerderen in plaats van verminderen. Troepen, meer troe pen, is dan ook de algemeene roep, maar, en dit is het leelijke van het geval, men kan ze niet krijgen; men kan zelfs de dooden en gewonden niet doen vervangen.' Het blad de Times, dat steeds met de En- gelsche regeering door dik en dun gaaf; begint het beleid van de ministers reeds aan te vallen. Het blad zegt „Noch door onderhandelingen, noch door proclamaties, kan de weerstand van de onver zoenlijke overblijfsels der Boerenstrijdmacht worden gebroken, doch alleen door het uit zenden en onderhouden van een leger, dat tegenstand vruchteloos maken zal, een leger, dat niet alleen door zijn numerieke sterkte zal opwegen tegen het voordeel dat de vijand heeft van zijn bekendheid met het uitgebreide en moeilijke operatie-terrein, maar dat tevens in elk opzicht beter bewapend, beter uitgerust en beter geoefend moet zijn dan de Boeren. „Men kan heusch niet zeggen, dat de Regeering alles deed wat zij doen kon, om in Kitchener's hand het meest afdoende wapen te plaatsen. Het langdurig uitstel voor let uitzenden van de tweede bezending Yeomanry en hun volkomen fiasco toen zij in Afrika aankwamen, toont reeds voldoende, dat zij niet haar uiterste krachten heeft ingespannen. 't Is heel goedkoop, een dergelijkeu raad te geven, als je de soldaatjes maar krijgen kan. Er zijn zoo op het oog eenvoudige berich ten, die zoo'n goed denkbeeld geven van den oorlogstoestand. De Standard-correspondent te Durban seint, dat de autoriteiten daar „buitengewoon" stil zwijgend zijn over den toestand in het noor den van Nat.al. De censuur is zoo scherp mogelijk. Dit eenvoudige bericht is alleszins welspre kend ter kenschetsing van den toestand. Niet minder het volgende Uit Kaapstad wordt aan de bladen geseind: „De kruiser „Barraconta" is te Simonsstad aangekomen. Alle beschikbare manschappen van het schip zullen in de werken worden gebruikt om de Mosselbaai te verdedigen. De kruiser „Gibraltar" wordt de volgende week verwacht. De mededeeling in een telegram van Zater dag, dat Louis Botha met 1600 man, vergo- zeld van alle voorname Transvaalsche com mandanten, van Ermelo naar Zoeloe-land op rukt, is niet geschikt om het vooruitzicht op een mogelijke paniek onder de Natallers te verminderen. Dat Lyttleton met een groote macht bij de Buffalo-rivier staat, is, bij de groote bewegelijkheid der Boeren, die bovendien niet in één aaneengesloten corps hun invallen op Engelsch gebied plegen te doen, een magere troost voor de loyalen in Ladysmith, Pieter- maritzburg en Durban. Want een feit is het, dat de Boeren in 't noorden en in 't noordwesten de kolonie weer binnengevallen zijn, en dat

Schager Courant | 1901 | | pagina 2