ilisiflsii iisiis- MM sul! teral Zondag 29 September 1901. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNT1EN in het eerstuitkomerd nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. 45ste Jaargang No. 3660. ■Bureau ®CII AOKJW, Laan, UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. E L. Prijs per jaar f 3.franco per post f 3.60. Afzonder]iik>* nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 of. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Gemeente Sc hagen, ■Bekendmakingen. Inkwartiering, Loting Nationale Binnenlandsch Nieuws. Ongeluk te Valkenberg. Buitenlandsch Nieuws. SCHAGB8 COURANT toiiiiirtiii Dit nummer bestaat uit licee bladen IiüeiaaiH<ïevin«?. OO Burgemeester en Weihouders der gem. SCHAGEN brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Lijst betrekkelijk de Inkwartiering, bedoeld bij Art. 17 der Wet van 14 September 1866, (Staatsbl. No. 138) is vastgesteld en ter voldoening aan evengem-ld Wets artikel, gedurende 14 dagen voor een elk ter inzage aan bet Raadhuis is nedergelegd, en alzoo vanaf beden tot den 7 October 1901. Wordende teveus ter kennis gebracht, dat zij, die tegeo gemelde Lijst bezwaren hebben in te brengen, zulk9 schriftelijk beboeren te doen aan Burgemeester en Wethouders, binnen 14 dagen na het einde der ter- visie-liggiug en alzoo voor den 7 Octoberl901. Schagen, den 23 September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BUIS Jz, I. B, De Secretaris, D EN IJS. liennisgevlïig' Bij de Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen BreDgen, ter voldoening aan het tweede gedeelte van Art. 28 der Wet op de Nationale Militie van den I9den Augustus 1861 (Staatsb.ad No. 72), voor de tweede maal ter keunisse van de belanghebbenden, dat de loting van de in 1901 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, overeenkomstig de ontvangen aa schrijving van Zijne Excellentie den Heer Commissaris dezer Provincie, dato 3 September 1901,No. 8/2708 M.S zal plaats hebben op den 8 October 1901, des voor- middags ten ö1/^ ure, ten Raadhuize alhier, en worden zij, welke daaraan moeten deelnemen: gelast, om op den bepaalden tijd aldaar tot dat einde aanwezig te zijn, of, bij verhindering, zich aldaar door hun vader, moeder of voogd te doen vertegenwoordigen. Alsmede dat, overeenkomstig Art. 34 van gemelde Wet, dadelyk na de trekking van het Nummer, de redenen van vrijstelling, welke de Ingeschrevene mocht hebben, moeten worden opgegeven. Indien hij vermeent vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst, of op groüd vaü te zijn e e n i g e wettige z o o n, zal hij op Vrijdag deu 11 October, des voormiddags ten 9 ure, in het Ge meentehuis moeten verschjjnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de ver» eischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift ouderteekeuen. Wanneer hij aan spraak maakt op vrijstelling wegens broederd ienst, zal hij mede voorzien moeten zyc van zijne geboorte» acte en van de geboorte-acten van al zijne nog in leven zijnde broeders, alsmede van de zakboekjes of paspoorten van gediend hebbende broeders. Bij overlegging van laatstgenoemde stukken zullen door den Burgemeester bij den Kommandant van het korps, waar hij zyn broeders dienen ot gediend hebben, worden aangevraagd de bewijzen van werkelyken dienst, of een uittreksel uit het Stambovk. Schagen, den 23 September 1901. Burgeinefs'er en Wethouders voornoemd, P. BUIS Jz, l.B. De Secretaris, DENIJS. Elk der onderwijzers: a. met minder dan 15 dienstjaren f 600 b met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f 650. c. met 20 en meer dienstjaren f 700. Voor lioofdactc f 100 meer Aan gehuwde onderwijzers, 28 jaren oud, f 50 tegemoetkoming in de huishuur, overlijden van een gehuwd onderwijzer ontvangt weduwe 3/12 van de vaste j iarwedde, door den overledene genoten. De onderwijzers, die op 1 Januari 1902 eeoe hoogere jaarwedde genieten, dan waarop zij volgens de bij de verordening vastgestelde regeling recht zouden hel ben, blijven in het genot dier lmogere jaarwedde ^hoofd der school f 1100 en één onderwij zer zonder dienstjaren f 650.) Voor het geven van berhaluigsonderwijs wordt 60 ets. per lesuur verleend. De heer Groneman merkt op, dat de heer Stadt nu feitelijk een dubbele vergoeding zal ontvangen voor het geven van herhalingsonderwijshij acht 'tnoodig te onderzoeken, of de vaste jaarwedde met f 50 ver laagd kan worden. De heer Zijp denkt van niet -} bij de beuoeming is een vaste jaarwedde toegekend, zonder veimelding hoeveel voor herhalingsonderwijs werd gerekeud bovendien zou hij het niet wensehelijk achten, daar dö ambitie er ouder zou kunnen lijden Verder doet hij opmerken, dat het vorig hoofd der school, de hr. Visscher, ook f 1100 plus f 50 voor herhalings onde" wijs genoot, en de heer Stadt dus thans ongeveer hetzelfde bedrag zil ontvangen. Dit laatste is voor den heer Groneman een reden om goed te vinden, dat de jaarwedde niet verlaagd wordt. Verder wordt besloten, vrijstelling te vragen van de verplichting om overdag herhalingsonderwijs geven en levers voor afzonderlijke jongens en meisjes. De cursus zal jaarlijks hoogstens 100 uren duren. Hierna wordt de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, waarop een subsidie van f 3200.uit de gemeentekas voorkomt, goedgekeurd. De begi-ooting der gemeente voor 1902 wordt onver anderd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 13106 93 De Voorz. stelt voor, aan den heer Wijker, onder wijzer, die met 1 Oct. a.s. de gemeente gaat ver- lateD, voor de degelyke en ijverige waarneming zijner betrekking gedurende ruim 18 jaren, een gratificatie te verleenen vao b.v. f' 25 De raadsleden zijn het met den Voorz. eens, dat den heer Wijker een blijk van waardeering toekomt. Een gratificatie van f 40 wordt toegestaan. Niels meer aan de orde zijnde, vergadering. te voor sluit de Voorz de Verslag Raadsvergadering te WIERINGERWAARD, gehouden den 26 Sept. 1901, des namiddsgs ten 3 ure. Aanwezig alle leden. De Voorz., de heer C. Dz. Rezelinan, opent de vergadering, waarna voorlezing en goedkeuring der notulen volgen. Ingekomen Een schriftelijke medtdeeiing van roej Fraox, dat zij de benoeming tot onderwijzeres aanneemt. Voor kennisgeving aangem roeo. Een verzoekschrift van den heer Jb. Waiboer Az., om afschrijving van aanslag in den Hoofdelijken Omslag voor den tijd van 8 maanden, wegens vertrek naar elders. Toegestaan. Een adres van den heer P. Stadt, hoofd der school, hondeode verzoek, in zijne woning en op zijn ei f voor eigen rekening een gasleiding roet toebehooren te mogen aanleggen cp dezelfde voorwaarden als het iadertyd aan den heer dr. D. Bax werd toegestaan. De heer Groneman stelt de vraag, of het niet raadzaam zal zijn,zich het recht voor te behouden, om bij overvloedige gasopbrengst ook verlichting van de schoollokalen te vorderen. De kosten van verlichting worden dan uitgewonnen. Spreker wil er echter geen voorstel van maken, maar alleen het idee opperen. De Voorz. is van meening, dat bij gebruikmaking van de gasleiding, de gemeente ook in de onderhouds kosten zïQ behooren bij te drageD De heer Zijp is van eenzeltde gevoelen en vreest noeilijkheden ook wanneer de gas-opbrengst ver- tuinden. Hij acht het beter, dan maar een apaiten put te slaan op kosten der gemeente. De heer Sleutel is er vódr, de bepaling asa de Voorwaarden toe te voegen bij flinken voorraad gas kan de school ongehinderd kosteloos verlicht worden In stemming gebracht, wordt met 6 tegen 1 stem, die v»n den heer Sleutel, besloten evengenoerade voor- Vaarde niet te stellen, waarna een gunstige beschikking volgt op het verzoek van den heer Stadt, Thans stelt de Voorz. aan de ordet lo. Benoeming van een onderwijzer (vacature-W. Wykei) Na onderzoek der stukken wordt met alge- tneene stemmen benoemd de heer J, J. de Boer te Groningen. Op de voordracht kwamen mede voor "e heeren K 1'aeze te Zaandam, E. Hoorn te Meppel. ^H. Wontman te Opperdota en H. J. Blckpoel 2e. Verordening, regelende de jaarwedden der on derwijzer» De jaarwedden worden vastgesteld als volgt HooUl der school f 1000, {ongeacht dienstjaren.) Een groot aantal bjectij Resr koolbouwers zijn dezer dagen behalve verkoopers, ook koopera van kool. Bij velon ia n.1. van de late kool weinig terecht gekomen en na gaan dezen in't weetelijk gedeelte van't groen- tendistrict, te \Yarmenhuizen en om streken, te veld staande kool koopen, om die in de scharen op te slaan en zoo mogelijk in den aanstaanden winter met winst te verkoopen, Voor een zetel in dert gemeenteraad te Uroek op ï^ici- geudij Lt zijncandidaat gesteld de hrn. Dr. H. G. Hamaker (lib.)C. Wage naar J. Gz. (anti-rev.)C. Slot Kz. (anti-rev.)K. Ven (anti-rev.) Een dochter van den heer S. te Hroek op Lnngentlijk had Woensdag het ongeluk met haar fiets te vallen en met het gezicht terecht te komen op een ijzeren hek, waardoor een scherpe punt in de wang drong en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Gedurende het derde kwartaal van dit jaar is in de school- spaarbank te SINT PANKRA3 een bedrag gespaard van f 211.03. Te BEVERWIJK werd Donder dag eene Internationale Harddraverij gehou den met den volgenden uitslag 1ste prijs f 200 „Huntressi!, van Joh. de Mol, Den Haag, berijder B. W. Schippers. 2e prijs f 100 „David A," van A. de Goede, Purmer, berijder C. Bier. 3de prijs Bellwood, van J. Koster, Heem stede, berijder J. Koster. Troostprijs. 1ste prijs f75 „Dawnlicht" van C. v. Houweningen, Driebergen, berijder J. C. de Boer. 2de pr. f25 „Spofford", van A. A. v. d. Berg, Haarlem, berijder B. ten Hage. 3de pr. „Luitenant", van J. Koster, Heem stede, berijder J. Koster. Er kwamen 15 van de 16 ingeschreven paarden uit. Uitslag openbare verhuring der landerijen, beboorende aan de Doopsgezinde Diakonie te ZU1D-ZIJPE, gehouden ten over staan van Notaris Vrijburg te Zijpe in liet lokaal van den beer C. de Vries te St.-Maarten, den 23 September 1901. a. Eenige perceelen bouwland aan en nabij de Wijzend, gem. St.-Maarten, Sectie B. Nos. 268, 269,1266 en 267, groot 3.29.- H.A., aan de heeren G. Jonker en D. Schermerhorn te St.-Maarten voor de jaarlijksche buur van f240.— No. 201 groot 60.20 A., aan den beer C. Grin te St.-Maarten voor f65. No. 237 groot 92.20 A., aan de heeren P. Biesboer en P. Grin te St.-Maarten voor f 105.No. 249 groot 86.20 A., aan de heeren Abr. Zijdewind, Jn. Zijdewind en P. Bruin te Zijpe voor f 66. b. Twee perceelen weiland in den polder R, in Sectie G der gem. Zijpe. No. 339 groot 2.25.70 H.A., aan den beer C. Gutker te Zijpe voor f 191.75. No. 355 groot 1.92.H.A., aan den heerP. Struijf te Zjjpe voor f 112.75. - De Afdeeling SINT MAARTEN van de Naaml. Landbouw- en Handelsvere niging heeft in hare vergadering, gebonden den 25 September, in bet lokaal van den lieer P. Wit te Valkoog, besloten, met algemeene stemmen, thans geen deel te nemen in het oprichten van eeu veiling aan de Barnerwiel te Oudcarspel. Het hoofdbezwaar was, dat de landbouwers van Groenveld en Valkoog niet wilden laten veilen op de Ringsloot tegenover de Wiel, aan de Oostzijde van bet dorp Oudcarspel. Zij verkozen liever te gaan naar Nóord-Scharwoude [dorp], waar door samenwerking vau de Afdeelingen Harenkar spel en Oudcarspel twee jaar geleden de veiling werd opgericht. Dit jaar werd door de Afdeeling St. Maar ten in bare vergadering, gehouden den 28 Augustus, te Eenigenburg, besloten, dat de leden hunne producten zooveel mogelijk zou den laten veilen te Noord-Scbarwoude, en als proef uien, nep en zakkool te Oudcarspel. En nu oordeelden sommige leden, dat bet niet aanging, om de besluiten, nog zoo kort geleden genomen, thans weer van onwaarde te verklaren. Dan nog hadden sommige leden een opgave van de mogelijke oprichtingskosten verwacht. Ook werd door allen erkend, dat het oprichten van veilingen niet altijd is in het belang van de handelaren en van de land bouwers. Er werd besloten, mede vooral met het oog op het mogelijk tot-stand-komen der lijn Broek op LangendijkDirkshorn, dit verzoek van dé hand te wijzen, want het kon gebeuren, dat de plaats, die er nu voor werd gekozen, dan niet geschikt bleek. Feestconcertop 8 October. Men zal zeker met veel ingenomenheid vernemen, dat op 8 October, den Ontzetdag, in de Groote Kerk te ALKMAAR een zeer goed verzorgd concert zal worden gegeven, en wel op den middag te 2 uur. Er zullen aan medewerken de dames N. Böhm, sopraan, en H. Scholten, alt, benevens de heeren G. Zalsman, bas, C. Phlippeau, tenor, W. Robert, viool, en J. M. Otto, orgel, als solisten, ter wijl liet Haarlemsche Vocaalkwartet, dat zich in een uitstekenden naam verheugt, tot deel name aan dit concert zich heeft bereid ver klaard. Tot de uit te voeren stukken behooren kwartetten van Mozart, Praetorius, Valerius, en Diepenbroek, een duet van Mendelssohn, solo's van César, Eranck en Gounod, vioolstuk ken van Bach, Handel en Scliumann, alsmede orgelstnkken van dr. Volckmar en Handel. Waar de toegangsprijs, ook met het oog op den feestdag, gesteld is op slechts vijftig cents, valt een bezoek aan deze uitvoering zeker onder veler bereik. „Daar zondt repliceerde de De practijk der Leerplichtwet! Te X. waren drie vaders van leerplichtige kinderen voor de commissie tot wering van schoolverzuim verschenen en door den voor zitter met nadruk gewaarschuwd tegen her haling der nalatigheid. De vaders namen de waarschuwing heel kalmpjes op. ,,'t Zal zoo'n vaart wel niet nemen, meneer?'' gij je leelijk in vergissen", voorzitter. „Wij hebben je geraden tot je bestwil, maar geeft ge daar geen gehoor aan en blijven je jongens van school weg, dan komt ge voor den kanton rechter, en betalen of zitten is de boodschap". De vaders met een sceptisch glimlachje af. Weken later verschenen ze voor den kan tonrechter. 't Was dan toch meenens, en ze zouden er dus aan moeten gelooven, zooals meneer de voorzitter voorspeld had. Het hoofd der school was als getuige ge dagvaard. „Kunt ge aldus de vraag van den kan tonrechter onder eede bevestigen, dat A. die en die dagen (volgde een heele reeks datums) de school verzuimd heeft?" „Permitteer me, antwoordde het hoofd der school, een papier voor den dag halend ik heb hierop de dagen aangeteekend en zal even nazien „Geen schrifturen raadplegenviel de kantonrechter hem in de rede. „Kunt ge uit uw hoofd de bevestiging onder eede af leggen, öf kunt go het niet .[Neen, meneer de kantonrechter, uit mijn hoofd niet, maar het staat secuur opgetee- kend. U begrijpt, dat ik al de verschillende datums van de drie jongens niet in mijn hoofd heb." „Kan er niets aan doen. Ik houd me aan de wet en kan u niet tot den eed toelaten." Meester verbaasd, de vaders ook. Het eind was vrijspraak. Brutaal. Aan het station der Hollandsche Spoor te 's-GRAVENHAGE is een schrijven ontvangen van de dieven welke Zaterdag f 300 uit de brandkast van dat station ontvreemdden. In dat schrijven staat, dat zij spoedig weder een bezoek zullen brengen en dan wat meer hopen te vinden. Tevens meldden zij, dat onder het gestolene een valsche gulden [twee francstuk] aanwezig was, welk stuk met de geldzakjes aan de aschbelt was nederge- legd. Werkelijk bleek, dat deze daar lagen. - Accuraat. Te STAVENISSE is dezer dagen eene nit Deventer verzonden brief kaart aangekomen met het volgende curiëuse adres„Aan Mejuffrouw de weduwe [land bouwster], wier zoon den 6den September met een jong paard op de Middelburgsche boot reisde van Middelburg naar Stavenisse, te Stavenisse." Door de goede zorg van den betrokken postambtenaar is de briefkaart na lang zoeken aan het rechte adres bezorgd. - WIJK-BIJ-DUURSTEDE. Voor de Tweede Kamer zijn candidaat ge steld de heeren mr. J. G. Ridder van Rappard [lib.] en N. de Ridder te Groningen [kath. en antir.] De groote militaire manoeuvres hebben in Limburg plaats gehad. Na afioop daarvan reden Dinsdag in een automobiel naar hun hotel te Valkenberg de Russische, Fransche en Duitsche militaire attaché, vergezeld van den kapitein van den generalen staf Asbeck, en twee chauffeurs. Het was ongeveer drie uur in den namiddag. De top van den Kouberg te Valkenberg was bereikt, men moest nu naar beneden. De helling van dien berg is zeer steil. Borden van den Wielrijdersbond manen den touristen aan, daar af te stappen. De chauffeurs van den automobiel remden uit alle macht, Eensklaps weerklonk een knal, niet ongelijk aan het lossen kvan een geweerschot. De remmen van de machine braken, het toestel weigerde zijn dienst en met meer dan snel treinsvaart reden de militairen naar beneden. Onder aan den Kouberg staat een oude steenen poort, de Maastrichter poort. Deze poort is zoo-nauw, dat een rijtuig er juist door kan. De reizigers begrepen den nood, waarin zij verkeerden en zij schreeuwden uit alle macht. De chauffeur had zijn tegenwoordigheid van geest behouden. Hij stuurde precies de poort door, en ongelukken zouden niet te betreuren zijn geweest, wanneer het achterwiel der auto mobiel niet was geslibt en zoo tegen ec-n der zijkanten van de poort ware vastgeraakt. Ontsteld kwamen de dorpelingen uit hunne woningen loopen. Het eerste oogenblik zagen zij niets dan een wolk van stoom, rook en stof waaruit een akelig gekerm opsteeg. Toen de wolk was opgetrokksu, zag men een lichaam op den grond liggen. Het was kapitein jhr. Asbeck. Een eind verder lag nog een lichaam de Puitsche attaché. Onmiddellijk snelde men ter hnlpe. De heer Philippens-Schetters, kleermaker, nam kapitein Asbeck op en droeg hem voor zichtig zijn woning binnen; hij zette hem eerst op een stoel en legde hem daarna op een sofa neder. Vreeselijk was de hoofdwonde, welke deze Hollandsche officier bekomen had De Duitsche attaché, baron Von Ziegler, werd met niet minder vriendelijke handen op genomen en naar de woning van den heer Lefrien gedragen. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk inge roepen. De Valkenbergsche geneesheeren, ge- assiteerd door vijf officieren van gezondheid onmiddellijk uit Maastricht overgekomen, ver leenden heelkundige hulp. Want ook de Russische attaché en de twee chauffeurs hadden, hoewel geen ernstige, hoofdwonden hekomen. De toestand van kapitein Van Asbeck was van dien aard, dat hij niet vervoerd kon worden. Bij den heer Philippens werd een rustbed in gereedheid t gebracht en de gewonde daarop gelegd. Deze heeft zijne verwondingen niet mogen overleven. Ondanks alle zorgen, aan hem besteed, is hij overleden. Baron Von Ziegler werd in deernis wek- kenden toestand per rijtuig naar Maastricht, en van daar naar Calvariënberg gebracht. Deze heer had een hoofdwonde en een verwonding aan een der duimen gekregen. Bovendien zijn vier ribben en een zijner beenen gebroken. De Pransche attaché, die eveneens in de auto zat, kwam met den schrik vrij. Pe schok is zóó hevig geweest, dat stukken steen met een lengte van bijna een halven meter en een breedte en hoogte van drie a vier decimeter uit den poortmuur geslagen zijn. De automobiel zelf is geheel onbruikbaar gemaakt. De onthulling van het Russische monument te Bergen is naar aanleiding van dit ongeluk uitgesteld, doordat de Russische attaché door zijn wonden verhinderd was, de plechtigheid bij te wonen, waarschijnlijk tot 29 September. -Daar er in deFriesche gemeen te OPSTERLAND arme ouders zijn, die hunne schoolkinderen uit valsche schaamte niet laten profiteeren van de voeding en kleeding, waar voor door het gemeentebestuur een post op de begrooting is gebracht, hebben welgestelde ouders besloten, om hun eigen kinderen daar van te laten profiteeren, natuurlijk tegen be taling. Men hoopt daardoor de arme ouders te overtuigen, dat het volstrekt geen schande is als hunne schoolkinderen op kosten der gemeente gevoed en gekleed worden. Op die manier krijgen zoowel arme als welgestelde kinderen tegelijk een boterham. Hengstenkenring. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in overleg met de Ged. Staten van Noord-Holland, de algemeene keuringscommis- j sie voor de paardenfokkerij en de provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Noord-Holland bepaald, dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van ten minste 2 '/2 jaar oud in het najaar van 1901 gehouden zullen worden te Hoofddorp, op 11 Nov.; te SCHAGEN, op 12 Nov. te Beverwijk, op 13 Nov. Uit het raadsverslag van GROOTEGAST De heer Wijma vraagt, of 't billijk is, dat het stembureau te Doezum uitsluitend door één kastelein wordt bediend, terwijl er twee in de nabijheid van de school, waar dat bureau zitting houdt, wonen. t Do voorzitter wil hier voor een volgend jaar wel notitie van nemen. De heer Pel vraagt, of het niet beter is dat het stembureau geen drank gebruikt. De heer Latenbach zegt, dat er geen mis bruik van wordt gemaakt. De heer Pel wil het misbruik voorkomen. De heer Kooi vraagt, of de wet wel drank gebruik toelaat in het lokaal. De voorzitter antwoordt, dat de wet hier- over niet spreekt. De lieer Hazenberg vraagt, of het niet tegen den geest der wet is. De wet schijnt den drank buiten de verkiezing te willen houden. De voorzitter oordeelt dat het stembureau dit zelf maar Bioet regelen. Daar staat geschreven Gij zult niet liegen. Niet waar, indien dit een zedelijke wet voor het individu is, dan behoort het dit vooral te zijn voor hen, die zich opgeworpen hebben, of geroepen zijn, om de gemeenschap voor te lichten, te leiden, te regeeren. En toch is het juist de regeering, die maar al te vaak het 9de Gebod overtreedt. 't Zijn officiëele leugens hier, en daar, en overal. Om ons een oogenblik tot ons eigen land te bepalen. In de troonrede wordt gezegd, dat de betrekkingen met de mogend heden van zeer vriendschappelijken aard zijn. Waren wij nog in de dagen van Tromp en De Ruijter, dan ware reeds lang gebleken, van welk een gehalte werkelijk onze betrekkingen met Engeland zijn. Het is een officiëele leugen, te spreken van de vriend schappelijke betrekkingen met de mogend heden, met inbegrip van Engeland dus, waar geheel ons volk om wraak roept over het ongehoorde onrecht, dat door den grooten roover aan gene zijde van de Noordzee, ginds in Zuid-Afrika wordt gepleegd. Onze onmacht alleen maakt ons passief. Het hart van het volk strijdt meê op de slagvelden van Zuid-Afrikadat hart heeft reeds lang aan Engeland den oorlog verklaard. Het is ook al een officiëele leugen, te spre ken van het neutrale Europa, wanneer men leest, hoe die neutraliteit door Oostenrijk en Portugal wordt opgevat. In den loop van den oorlog werden van uit Oostenrijksche havens groote bezendingen zadels naar Dur- ban en Kaapstad verscheept. Reeds toen heeft Dr. Leyds tegen deze soort van neutraliteit verzet aangeteekend. Nu weer denkt men uit do haven van Fiume een transportkaarden en muilezels naar Zuid-Afrikaansraffe havens te verzenden. Ook nu weer heeft Dr. Leyds zich over deze schending der neutraliteit beklaagd. Verwaéhten mag men, dat de Oos tenrijksche regeering ook dit protest met een diep stilzwijgen zal beantwoorden. En Portugal maakt het nog erger. De provinciën Sofala en Mozambique in Afrika staan geheel onder Engelsch toezicht. De haven van Lo- renQO Marquez, de Delagoa-spoorweg, beiden dienen om het Engelsch leger van proviand en krijgsvoorraad te voorzien, terwijl er met de uiterste nauwlettendheid voor gewaakt wordt, dat voor de Boeren niets wordt binnengesmok keld. Is dat geen prachtige neutraliteit? Officiéél wordt de Keizer aller Russen thans met den vredespalmtak in de hand afgemaald. Hij, de vader der Haagsche Conferentie, wordt omgloord door de stralen der vredeszon. Doch diezelfde Czaar heeft in Frankrijk slechts oog en oor voor „het dappere Fran sche leger" en „de prachtige Fransche vloot." Hij wordt te Compiègne slechts met de attributen van den oorlog omgeven.; blinkende uniformen maken zijn geleide en gezelschap uitspiegelgevechten, parade's en inspecties namen den geheelen tjjd, dien hij in Frankrijk heeft doorgebracht, in beslag. Den keizer van het land, dat jaarlijks 40 millioen pond sterling, zegge 480 millioen guldens, voor oorlogsdoeleinden, en 3 milloen pond sterling, of 36 millioen guldens, voor onderwijs uitgeeft, die nog onlangs in Duitschland en Frankrijk alleen genoegen in militaire schouwspelen toonde, voor te stellen als „den vredevorst," is een hoofsche vleierij, een offioiëele leugen. In Frankrijk is men over het verloop van het bezoek van den Czaar maar matig gesticht. Parijs had gehoopt, zij het ook voor weinige uren den Czaar binnen zijue muren te zien, doch tevergeefs. De burgemeester van de hoofdstad heeft alle pogingen aangewend,den Czaar tespreken te komen, doch zorgvuldig heeft de omgeving hem buiten het bereik van Nicolaas II weten te houden. Minister Waldeck-Rousseau wordt hierover geducht door de nationalistische pers onder handen genomen. Al de verbeten woede, die sedert maanden in het overvolle gemoed was opgepropt, wordt thans met volle maten over het hoofd van den doortastenden minister uitgestort. Met handige knapheid wordt de bevolking van Parijs tegen het gehate minis terie opgezet. De revanche-held Paul Dé- roulède richt van uit zijn verbanningsoord St.-Sebastiaan de pijlen zijner scherpe pen op den geharnasten minister-president. „Waldeck-Rousseau heeft zich verzet tegen het bezoek dat de Czaar wilde en moest brengen aan Parijs. Parijs wordt door den dicta tor buiten Frankrijk gezet, datzelfde Parijs, dat sedeit 30 jaren de trouwe bewaarder is van onze hoop en onze rechten." In deze en meer dergelijke uitdrukkingen,met kwistige hand in de boulevard-bladen ge strooid, straalt duidelijk door, dat de militair- nationale partij thans beproeven wil, met behulp der beweeglijke bevolking van Parijs een nieuw program van actie te ontworpen. Of het gelukken zal Als wij de geschie denis der laatste 100 jaren nagaan, dan zien wij, dat met behulp vun Parijs al heel wat tragedies zijn afgespeeld. Nu is het een feit

Schager Courant | 1901 | | pagina 1